ïlicuiue |TfiJtsri|c (Courant GEHEIME BESPREKINGEN IN HET KREMLIN Westduitsers deuken aan Chamberlains reis Nasser waarschuwt zijn volk tegen zionisme Indonesië wil dictatuur langs grondwettige weg Oostduitse controle als onvermijdelijk aanvaard Italianen uit Limburg naar Franse mijnen Miii. Luns optimistisch over Nieuw-Guinea BETONNEN DAM ZAL VEILIGHEID VAN HERBRIGGEN NIET GARANDEREN IJsselmeer nog ij smeer MAANDAG 23 FEBRUARI 1939 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f 2.5? per maand; f0.59 per week. AD VER NTIES: f 0.20 per millimeter. Fam ebenchten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11497 Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcli l< gbeblmn aiyn bert ia trgbcnspwl" Bejaardenzorg in LEIDEN nog niet bevredigend Zie pagina 3 Macmillan hartelijk ontvangen in Rusland N' HET GROOTSTE GEHEIM, in een landhuis tachtig kilometer buiten Moskou, hebben premier Macmillan van Engeland en premier liroesjtsjef van Rusland langdurige besprekingen gevoerd over, zoals et officieel heette, kwesties van algemeen belang. Het was de talrijke ournalisten verboden Moskou gedurende de besprekingen te verlaten. Pandaag is het geheime gesprek in het Kremlin voortgezet. Zelfs speciale politieke adviseurs hebben de conferentie achter gesloten turen niet bijgewoond. Van Russische zijde nemen alleen vice-premier Gkojan, minister van buitenlandse zaken Gromyko en de Russische ara- assadeur in Londen Josef Malik deel. Premier Macmillan werd bij- estaan door ministerv an buitenlandse zaken Selwyn Lloyd en Sir Patrick eilly, de Engelse ambassadeur in Moskou. Reeds de eerste dag van het be- lek van premier Macmillan aan usland zijn zeer veel vriendelijke oorden over en weer gesproken, auwelijks was het „God save the na de aankomst van het liegtuig uit Londen verklonken of :mier Chroesjtsjef zei: „De Sowjetunie is een vredelievend ind en wij zijn bezig met het opbou- en van een communistische gemeen schap. Bovenal willen wij een oorlog roorkomen. Wij willen vreedzaam naast elkaar leven en in deze richt lijn zal geen verandering komen." Premier Macmillan antwoordde: ,Ik hoop, dat wij bij onze gezamen lijke besprekingen tenminste een beter begrip van eikaars standpunt kunnen krijgen. Misschien zou ons bezoek er op deze wijze toe kunnen bijdragen, dat enkele van de zorgen, die de we reld op het ogenblik met vrees ver vullen, kunnen worden verlicht. Dat is op zijn minst mijn doel. Laat ons ti of wij dit samen kunnen bereiken." Koude oorlog Later, aan het officiële diner in het remlin, heeft premier Macmillan dezo •oorden nader uitgewerkt.. Hij sprak enorme ontwikkeling in Rusland. Dodelijk ongeluk door de mist Ds Dijkema omgekomen bij botsing in Boxtel Het onvoorzichtig oversteken van fetser was vanmorgen omstreeks acht ur oorzaak dat op de mistige rijksweg nder Boxtel twee personenauto's op Ikaar zijn ingereden met als gevolg: drie frnsbig gewonden en grote materiële Khade. een aanrijding met een overste- icnde bejaarde fietser te voorkomen, ten uit de richting Eindhoven ko- kleine personenauto, waarin de re'.dprediker ds. K. J. Dijkema (vrijg- kref. predikant) uit Brunssum en de Sgeraalmoezenier Van Castricum uit de sgerplaats Oirschot zaten, krachtig rem- uitwijken. Het wagentje kwam r bijna frontaal in botsing met *n personenauto met twee inzittenden, kt de tegenovergestelde richting. Alle inzittenden werden ernstig gewond In het ziekenhuis overleed ds. Dijkema- IDs. Dijkema werd in 1919 geboren. In 1H7 werd hij predikant in Zwijndrecht- tkoote Lindt en in 1951 verbond hij zich tón de kerk van Treebeek. Hij woonde rchter in Brunssum). De provinciale stoombootdiensten op de Westerschelde tussen Vlissingen en Bres- kens zijn omstreeks kwart over negen *eer in de war geraakt als gevolg va ftst. West-Zeeuwsch-Vlaanderen en d Schelde zitten thans weer „potdicht' over het zich liet aanzien, zo •wr de rest van de dag de veerdienst iwtaakt blijven. het Britse imperium vroeger en het Britse Gemenebest van vandaag. En het onderwerp „de koude oorlog" aan roerend vervolgde de Engelse premier met enige stemverheffing: „De Britten zijn niet bang voor moed willige aanvalsdaden. Het grote gevaar bestaat echter, dat door een misverstand oorlog uitbreekt. In deze omstandig heden is het de plicht van de staatslie den te trachten of de grondslag te leg gen voor vertrouwen of een akkoord of op andere wijze het gevaar van een oorlog te beperken." Premier Chroesjtsjef antwoordde in dezelfde geest, terwijl hij weer in beol aende taal sprak: „Het op elkaar geschoven ijs van de koude oorlog moet smelten," zei hij. De mensheid is in een stadium gekomen, waarin zij het uitbreken van een oorlog kan vermijden. Wij moeten elkaar beter leren begrijpen en een waardige bijdrage tot de wereldvrede Hartelijk De sfeer aan het diner was hartelijk. Macmillan, Lloyd en Reilly zaten recht tegenover Chroesjtsjef, Gromyko en Ma- lik. Op de tafel stonden flessen mine raalwater. Chroesjtsjef nam een glas en zei: „Het is goed voor de nieren, dit mineraalwater uit de Oekraïne." En mi- buitenlandse zaken Gromyko m hij dronk: „Nu melden de atuurlijk, dat wij wodka klaagde t fotografen zand hing een grote plaat van het Russische zeven-jarenplan Chroesjtsjef vestigde de aandacht van Macmillan op deze plaat, juist toen d® foto's werden gemaakt. De Engelse ore- mier reageerde niet. Macmillan was kennelijk onder de in druk van de hartelijkheid van zijn Rus sische gastheer. OpenhartiE zei hij dan „Ik heb altijd veel gehoord over d® vriendelijkheid, waarmee u uw gasten bejegent. Maar deze avond heeft al mijn verwachtingen overtroffen. Ik voel m® als een leeuw, die ontdekt dat bij een omhelzing van een beer zijn ribben niet breken." Na het diner zijn de Russen en Engel sen naar het landhuis buiten Moskou gereden, waar het gesprek echt kon be ginnen. Eerst gisteravond laat gingen zij weer terug naar Moskou. Terwijl de kranten in Moskou wer kelijk enthousiast waren over het bezoek van Macmillan heeft de westelijke pers zeer voorzichtig ge reageerd. De Westduitse kranten vergelijken de Berlijnse kwestie met de campagne van Hitier tegen Tsjechoslowakije in 1938 met als hoogtepunt het bezoek van Cham berlain aan München. Geruststellend schrijft de General An- zeiger dan: „De eenvoudige Macmillan kan niet vergeleken wordeD met de ro mantische Chamberlain en Chroesjtsjef is alles bij elkaar geen Hitier. Maar wij twijfelen eraan of de reis van Macmillan veel succes bekroond zal worden, t Weense blad Neuer Kufier heeft over een mogelijk- keerpunt in de gehele wereldpolitiek. „Israël van Nijl tot Eufraat PRESIDENT NASSER heeft zater dag in een redevoering voor een menigte van meer dan honderddui zend Egyptenaren gewaarschuwd, dat de massale immigratie van Joden Oost-Europa naar Israël een groot gevaar voor de Arabische lan den betekent. Bij een grotere toe neming van zijn bevolking zou Israël zich nog meer willen uitbreiden ten koste van de Arabieren. Nasser, die op het plein van de repu bliek ter gelegenheid van de jaardag van de unie tussen Egypte en Syrië sprak, deed een scherpe aanval op de Amerika nen die deze immigratie financieel steu nen en daardoor „Israëls droom helpen verwezenlijken, een staat te stichten van de Nijl tot de Eufraat". „Het Zionisme poogt het Arabische nationalisme te vernietigen en tcö moe ten ons tegen deze S>l^nnen te weer stellen," zo zei Nasser. Tito Na de rede, dae twee uur duurde en werd uitgezonden door radio-Kairo, hield president Tito van Zuidslavië een korte toespraak. Staande naast Nasser zei hij, dat hij er van overtuigd was. dat de V.A.R. de strijd tegen het imperialisme zou winnen en dat het Arabische nationa lisme een bloeiende gemeenschap zot opbouwen. Nasser gaf vervolgens een korte toe lichting op de verhouding van zijn land tot Rusland. Hij zei, dat hij na zijn anti communistische rede in Port Said op 23 december van het vorige Direct bij zijn aankomst toon de Britse premier de harten der Moscovieten, in de eerste plaats door zijn witte bontmuts en daarna door zijn bijzonder ge vatte, openhartige antwoorden. Al op het vliegveld ontspon zich een geanimeerd gesprek tussen Macmillan en Chroesjtsjef. In het midden de tolk. Perzië sluit uit voorzorg akkoord De sjah van Perzië heeft zaterdag mee gedeeld dat zijn land uit voorzorg een bilaterale overeenkomst met de Verenigde Staten zal aangaan. „Wij zullen echter geen toestemming geven voor het leveren van projectielen of het vestigen van bui tenlandse bases op ons grondgebied. Ons is daartoe trouwens ook geen verzoek ge daan", aldus de Sjah tijdens een pers conferentie in Teheran. De bilitarale overeenkomst inzake de verdediging van Perzië zou alleen betrek king hebben op het geval dat Perzië het doelwit wordt van agressie. De sjah ver klaarde dat er geen verandering is geko men in de buitenlandse politiek van land. Een communiqué van de Indonesische regering deelt mede, dat het herstel van de grondwet van 1945 zal geschieden langs grondwettige weg. De grondwetgevende vergadering moet daaraan haar goedkeuring hechten en deze hervorming moet worden vastgesteld in een zogenaamd handvest van Bandoeng, dat op 17 augustus a.s. de 14de onafhankelijk heidsdag van kracht moet worden. besluit betekent, dat het huidige kabinet zal moeten aftreden en dat Su karno nieuwe ministers zal benoemen Hen neemt aan, dat de meeste ministers van het huidige kabinet zullen worden herbeno emd. Intussen zal de regering een aleuwe wet opstellen betreffende de po- hüeke partijen en een wijziging van de kieswet 1953. Beide ontwerpen zullen ®»eten worden goedgekeurd door het bidige parlement, dat aanblijft tot de fceuwe verkiezingen in 1960. Daarna zul len een nieuwe president en vice-presi dent worden gekozen. Een woodvoerder van de Indonesische luchtmacht, majoor Agus Suroto. heef: gewaarschuwd, dat de opstandelingen nog steeds door buitenlandse vliegtuigen worden geholpen en dat zij 124 onwettige vluchten boven Indonesisch gebied heb ben gemaakt, boven Borneo. Sumatra Oost- en West-Java. Hij noemde het ge vaar groot. Elk ogenblik zouden de op standelingen kunnen aanvallen en steden als Djakarta en de oliecentra verwoesten. DE NEW YORK TIMES meldt van daag uit Bonn dat de westelijke geallieerden thans hun strategische plannen voor Berlijn baseren op de veronderstelling dat de Sowjetunie de controle over de toegangswegen naar West-BerHjn eind mei aan de Oostduitse politie zal overdragen, onverschillig of er een conferentie tussen Oost en West in de maak is of niet. Dit, aldus de correspondent in BonD van het blad, betekent een belangrijke (Van e a onzer redacteuren) In de loop van dit jaar zullen de zevenhonderd Italianen, die bij de Staatsmijnen in dienst zijn, naar hur vaderland terugkeren of in het Noord franse kolenbekken te werk worden gesteld. De Staatsmijnen hebben na melijk voor hen geen emplooi meer De particuliere Limburgse mijnen zul len de vijfhonderd Italianen althans voorlopig nog in dienst houden. Het aantal in de mijnen werkzame Italianen was het afgelopen jaar al ge daald van twee duizend tot twaalfhon derd. Gezien de huidige situatie acht de directie der Staatsmijnen hte niet antwoord de dit jaar aflopende ten te verlengen. Men heeft echter contract gesloten met de Charbonnago de France, het Franse mijnbedrijf. Italianen, die dit wensen en dat blij ken de meesten te zijn kunnen hier aan het werk. De eerste groep is reeds vertrokken, na bezoek te hebben gehad van een Franse mijnarts en de Italiaanse consul in Parijs. verandering in de beoordeling van t ïatie door het Westen. Aanvankelijk werd gemeend dat si bij de pogingen om een conferentie te beleggen automatisch de overdracht irtragen Maar thans wordt al bijna ior zeker aangenomen dat op de t gere Russische controlepunten op 27 Oostduitse politie zal staan en dat Oostduitser zich zal melden op het mogendhedencentrum voor de luchtvei- ligheid, waar de vluchten tussen Berlijn en het Westen worden gecontroleerd. De geallieerde diplomaten geloven dat zij op z'n gunstigst slechts een paar dagen speling hebben na het aflopen va door de Russen gestelde termijn. De ge allieerden zouden hun houding reeds heb ben bepaald voor het geval de Oostduit sers in de een of andere vorm gaa: treden als agenten van de Sowjetunie. Hun zou worden toegestaan de documen ten van het geallieerde militaire verkeer te bekijken en te stempelen zoals de Rus sen thans doen. Prawda beschuldigt het westen Het Russische partijblad Prawda heeft vandaag de westelijke mogendheden er van beschuldigd, dat zij de bewapenings wedloop voortzetten en plannen voo oorlog maken. In een artikel naar aan leiding van „de dag van het rode leger en de rode vloot" schrijft het blad. dat heersende kringen in de kapitalistische landen op zeer kwaadaardige wijze het streven van het socialistische kamp naar vrede dwarsbomen. Chroesjtsjef een brief had, gestuurd in hij zijn standpunt uiteenzette. Chroesjtsjef had volgens Nasser ge antwoord, dat de Sowjetunie de campagne de V.A.R. tegen de communisten beschouwde als een' binnenlandse aan gelegenheid en dat Rusland niet bussen- beide zou komen. Baby van nog geen pond Een baby, die bij de geboorte nog geen vierhonderd gram woog en ruin\_ twintig centimeter lang was, leeft in San Diego (Californië) reeds drie dagen en de ouders, de heer en mevrouw John L. Lutz, be ginnen evenals de dokters een klein beetje hoop te krijgen, dat de klei ne Tina Lou Lutz in leven zal blij- De 28-jarfge moeder heeft haar kindje vrijdagavond vier maanden te vroeg het leven geschonken. De dokters zeggen, dat zij het nog nooit hebben beleefd, dat een zo kleine baby drie dagen is hlijven Alle gevangenen vrijgelaten op Cyprus Hartelijk toegejuicht door een uitgelaten menigte zijn gisteren meer dan 900 Griek se Cyprioten, die tot voor kort gevange nen van de Britten wared, in Nicosia aan gekomen. De voormalige gevangenen, die allen om politieke redenen waren gear resteerd, reden in vrachtwagens de hoofd stad binnen. Destijds werden meer dan 2.000 Cyprioten gevangen genomen, maar na de wapen stilstand. aangeboden door de verzets beweging Eoka, zijn verschillende keren kleine groepjes vrijgelaten. Een vrijlating op zo'n grote schaal als gis teren is echter niet eerder voorgeko men. Alle gevangenkampen zijn nu leeg en dit is het eerste resultaat van de ver leden week in Londen bereikte oplos sing voor het vraagstuk Cyprus. Ook alle Cyprioten met beperkte bewe gingsvrijheid zijn gisteren in hun rech ten hersteld. Om eventuele Incidenten tussen de uitge laten Cyprioten en Britten te voorko men, hebben de Britse soldaten het signe gekregen binnen te blijven. Twee Britse bataljons die ongeveer 2.000 omvatten, zullen in de kbmende dagen van het eiland vertrekken. Zij zullen niet worden vervangen. In vele dorpen en steden op Cyprus heeft men intussen Griekse vlaggen uitgesto ken in afwachting van de terugkeei aartsbisschop Makarios, die drie jaar van het eiland verbannen is geweest. Er is reeds een comité opgericht om hem een grootse ontvangst te bereiden Gaf de voorgaande week reeds een prijsdaling te zien voor alle soorten kaas van ca. 25 cent per kg. deze week daaldi de prijzen opnieuw met 15 cent per kg. De Kaasbeurs te Leeuwarden noteerde voor volvette Goudse f 1.851.90 tegen f 2.00 de voorgaande week, terwijl de no tering voor Edammers en broodkaas f 175 —1.77 en t 1 76—1.78 luidde tegen resp. f 1.88 en f 1.89 de week daarvoor. Prins Bernhard heeft zijn be zoek aan Brazilië al weer be ëindigd. Zaterdag vloog hij via Peru naar Mexico, waar hij in Acapulco een week de gast zal zijn uap de bankier Salvador Ugarte. De Prins bracht een in formeel bezoek aan de Mexi caanse president, Adolfo Lopez Mateos in zijn particuliere wo ning. Mexico is het laatste land, dat de Prins op zijn Latijns- Amerikaanse reis bezoekt. De foto werd vorige week in Rio de Janeiro genomen, toen de Prins bij zijn aankomst de ere wacht inspecteerde. Trein ontspoord, alleen schade Nabij Arnhem, ter hoogte van de Kcma, is vanmorgen omstreeks half zeven een personentrein met vier rijtuigen ont spoord. Er was alleen enige materiële schade. De trein kwam uit de richting Nijmegen. Stakers aan liet werk ter ere van prins Bernhard Prins Bernlhard is gisteren uit Lima In Peru in de Mexicostad, de hoofdstad van Mexico gearriveerd. Mexico is het laatste land, dat de Prins op zijn reis bezoekt. Prins Bernhard werd op het vliegveld verwelkomd door de minister van buiten landse zaken Manuel Tello, de Nederland se ambassadeur dr. Flaes, generaal Hum- berto Marilee die Mexico's bekendste rui ter is en anderen. Gisteravond nog, nadat hij informeel bij president Mateoe op beeoek was ge weest, Is prins Bernhard naar Acapulco vertrokken, waar hij de gast zal zijn van de bankier Salvador Ugarte. De tuinlieden van de bankier waren In staking, maar ter ere van de Prins hebben ze toch voor een aantrekkelijke versiering gezorgd. Een van de belangrijkste aspecten van het bezoek dat prins Bernhard vorige week aan Paraguay heeft gebracht, was zijn onderhoud met de autoriteiten van de Feprinco, de organisatie van nijver heid en handel, die aan de Prins een memorandum overhandigde. Dit bevatte twee concrete en principiële verklaringen: in de ene wordt aangedrongen op ver laging van de vracht die de Nederlandse scheepvaart ondernemingen berekenen voor het vervoer van uit Paraguay ge- exporteerde goederen, tcrwij' de andere zich bezig houdt met de immigratie De immigratie, aldus het memorandum, is eveneens van belang, niet alleen voor Paraguay, maar ook voor f* terklng van de betrekkingen tussen inden. Ook werd in het memorandum de mo gelijkheid aangeroerd van Nederlandse beleggingen in Paraguay. Prinses Irene in Sankt Anton Prinses Irene is dit weekeinde in Sankt Anton aangekomen voor een wintersport- vakantie van een week. De prinses is da delijk na haar aankomst naar de ski banen gegaan om een afdeling te maken. Ze treft het goe<^ want het was zaten dagavond juist weer begonnen te sneeu wen nadat er meer dan een maand geen sneeuw gevallen was. De sneeuwlaag op de hellingen van de beroemde Arlberg was dan ook niet erg dik meer. De instructeur van de Prinses is Roni Marthi, die ook prinses Beatrix „ge coacht" heeft. De enige andere konink lijke bezoekster in Sankt Anton is de Zweedse prinses Birgitta. Binnenkort zal het zijn eigen toekomst kunnen bepalen GEZIEN de internationale poli tieke* aspecten is de positie van Nederland ten aanzien van Nieuw Guinea bepaald gunstiger dan een jaar of twee geleden, aldus de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns in een rede te Utrecht voor de jongerenorganisatie van de K.V.P. De reis van de Indohesische minister van buitenlandse zaken naar Australië heeft Indonesië duidelijk gemaakt dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet alleen zaak is tussen Indonesië en Nederland, maar ook tussen Indonesië, Engeland er Australië. Hij verwachtte, dat Nieuw- Guinea binnenkort zijn eigen toekomst zou bepalen. Overigens was minister Luns van ning, dat alles wat de grootste pessimisten relaties met Indonesië helaas is uitgeko- hebben voorspeld Aan het begin vi ver de Nederlandse i zijn betoog zei mi- Dulles laat zich op de hoogte houden John Foster Dulles, die volgens de laat ste berichten gunstig reageert op de be straling die hij ondergaat, laat zich in het ziekenhuis terdege op de hoogte houden van de wereldgebeurtenissen. Gisteren besprak hij met viceprcsident Nixon drie kwartier lang de kwestie-Duitsland en later ontving hij zijn broer'Allan Dulles, directeur van de Amerikaanse geheime dienst. Zowel Nixon als Allan Dulles is lid van de Amerikaanse veiligheidsraad, die de buitenlandse politiek van de V.S De nationale raad van het Amerikaanse veteranencomité, een oudstrijdersorgani- satie, heeft inmiddels op president Eisen hower een beroep gedaan, een nieuwe minister van buitenlandse zaken te be- In de miljoen ton steen en ijs. die het Zwitserse dorp Herbriggen be dreigen, zit nog steeds geen beweging Deskundigen menén. dat deze toe stand zo nog vele weken kan voort duren. iok dat zal waarschijnlijk weinig ver kering in de situatie brengen. Deskundigen van de overheid van het kanton Valais zullen onderzoeken of het mogelijk is aan de voet van de dreigende steen- en ijs-massa een zware betonnen dam te bouwen om verdere beweging tegen te gaan. Bewoners van Herbriggen en geving, die op dit gebied ervaring hebben, zijn echter van oordeel dat het bouwen van een dergelijke dam enorme technische moeilijkheden opleveren. De dam zou geen garantie zijn en de bevolking een vals gevoel van veiligheid geven. nister I^ins, dat de buitenlandse politiek voor Nederland in de afgelopen twintig jaar dermate belangrijk is geworden dat men nu van een geheel nieuwe situatie kan spreken. Anti-Britse relletjes in Nyassaland Bij relletjes in Nyassaland (Oost- Afrika) is gisteren een neger om het leven gekomen en een vijftigtal blan ken gewond. De incidenten deden zich voor in Blantyre waar de politie met traangas een menigte kleurlingen moest verspreiden, die zich na een ru moerige openluchtvergadering van het Afrikaanse Nationale Congres had verzameld. Tijdens deze vergadering werden suggesties gedaan om uit de Federa tie van Rhodesia en Nyasseland te tre den en om Engeland de rug toe te ke ren aangezien dit land de kleurlingen een te geringe zelfstandigheid zou la ten. Margaret Blddle, wier naam ln verband Is gebracht met de zaak-Lacazc, li In 1956 te Parijs een natuurlijke dood gestorven. Dit is gebleken bij een polltie-ondcrzoek. Op het IJsselmeer bevindt zich vanaf de Rotterdamse Hoek tot ten westen van de Mirdumerhoek voor Lemmer zwaar opeengeschoven dryfijs De vaart ls hier door praktisch onmogelijk. Langs de oever van Gaasterland is de ijstoestand wel iets lichter, maar hier ia alleen vaart mogelijk voor schepen met een vermogen van boven de 250 pk. Voor Harderwijk wordt nog middel zwaar opeengeschoven drijfijs waargeno- Zacht weer De Bilt verwac+n tot morgenavond: Zacht weer met verander lijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige cn langs de Waddenkuat af en toe krachtige zuidweeteltjke wind, (Opgemaakt om 11,.18 uur). Dinsdag 24 februari Zon op 7 30, onder 18.09, maan op 19.50, onder 7.50,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1