'EEÜHEEB3T AMERSFOORT: 700 JAAR STAD Onderofficieren K.N.V.v.L.: jaarboekje „In de trant van Jan Ligthart" ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 VISIE OP TELEVISIE: Toen we vorige week la Amers foort weren oradet rt weren oradet UCT I CWCkl een uitnodiging fit I ICVCN hedden ontvangen voor de opening ven het verenigingegebouw ven de Netionale Christen Onderofficie renvereniging, hebben we nog eens een peer uren 10 meer plompver loren geslenterd langs de grachten en de singels soals we dat In het verleden We dragen Amersfoort een warm hert t< wer er dag In dag uit vertoefd en een die Jaren beweren we de pret tigste herinneringen. We bewoonden een kamer In een oud patriciërs huis vlek tegenover de cevaleriekazerne, toentertijd bijna aan de rand echte Amersfoorter als begeleider trokken veel schc nd ilch I ons heeft ontfermd. En zo diep leeft de stad In ons hart, dat i op een vrjje dag meestal geen weerstand kunnen bieden aan het vi langen er heen te gaan om te genieten van het vele, dat uit het vi leden la bewaard gebleven. IB" bowM Want Amersfoort is meer dan de stad van de Kei. Het ie, ale met weinig steden het geval is, de mtad uan het verleden. Er is veel gedaan om dat verleden te behouden en daarin ie men, ge loven we, geslaagd op een ma nier, die boven alle lof is ver heven. De restauratie heeft tal van jaren in beslag genomen en, zün we goed ingelioht, vj ie nog niet voltooid. Maar u kunt sich al royaal een beeld vormen van het gericht van de stad in de tijd, dat Johan van Oldenbarnevelt, de grote landsad vocaat van Holland er werd ge boren, en Pieter Both, de eerste gouverneur-generaal van Oost-In- dië. Amersfoort moet een prachti ge, knusse stad zijn geweest met een werkzame bevolking. In de middeleeuwen was «ij bekend door haar bierbrouwerijen en haar la kenindustrie. In de zeventiende eeuw bloeiden er de tabakscul tuur, de bombazijnfebricage en de zijderederij, en vandaag de dag is zij nog een belangrijke in dustriestad. Bisschop Hendrik Amersfoort, so kunt u ln elk geschiedenisboek lezen, ligt aan de samenvloeiing van enige be ken. die daar de Eem vormen, en aan de voet van de Amers- foortse berg. Voor zover bekend wordt de naam voor het eerst vermeld in een oorkonde van kei zer Koenraad 11 van 1028. In de „Beschrijving der stad Amers foort" van A. van Bemmel staat, dat de herkomst van de naam onzeker is. Vermoedelijk is hij af geleid van voorde, een doorwaad bare plaats, in een stromend wa ter. amer. Dat zou wel eens kun nen zijn. Op de plaats waar de beken zich verenigen tot een be vaarbare rivier bezaten de heren van Amersfoort hun burcht. Als ge de geschiedenis verder leest. leert ge, dat de oorlogen niet aan de stad zijn voorbijgegaan. In 1275 werd de stad door de Gel dersen in brand gestoken, en in 1427, in 1492. in 1572 en in 1672. om enkele data te noemen, was de lucht eveneens vol van kruit- Stadsrechten Op 12 juni 1259 verleende Bis schop Hendrik aan Amersfoort stadsrecht, en dat wilden we u graag vertellen, want dit betekent, dat de stad dit jaar 700 jaar stad is. Om dat te vieren is een stich ting in het leven geroepen, die een groots programma heeft opge steld. Van 11 juni tot 15 augustus is er feest m Amersfoort. Als ge daarvan meer wilt weten zal de V.V.V.-Amersfoort u zeker inlich ten. Te zijner tijd zullen ook wij er nog op terugkomen. Nu ie er voor u zeker reden de stad van de poorten, de Muurhui zen, de oude geveltjes, de prach tige kerk, te bezoeken-en voor en kele uren ln het verleden te tre den. Een voorproefje van de wij ze waarop de Amersfoorters kun nen feestvieren, kunt ge maan dag a.s. krijgen. In de gemeen telijke markthal aan de Bree- straat, zo is ons meegedeeld, wordt 's avonds een modeshow van historische costuums gehou den, begeleid door muziek op his torische muziekinstrumenten ten gehore gebracht, en voorts zullep historische figuren hun opwach ting komen maken. Wij hopen maandag in Amersfoort te zijn. 's Middags al. Om er nog enkele uren ongestoord te kunnen rond dwalen. Zoals we u dus vorige week bij de opening van het tehuis van de Christen onder officieren. Ge hebt daarover al kun nen lezen. De ope ning viel op de dag waarop hun ver eniging 57 jaar ge leden werd opge richt. Het was toen een moeilijke tijd voor de Christen onderofficier, ver telde ons de voor zitter, de heer C. van Holtrop. In het begin van deze eeuw ging het er in het leger nog al het zacht uit te drukken. Er was voor alles ruimte, behalve voor Gods Woord. En vele ouders zagen in die jaren met angst hun zoon het leger ingaan. De Christen on derofficier is voor het leger, en voor de strijdkrachten in het algemeen, van onschatbare waarde geweest. Dank zij zijn onvermoeibaar stre ven naar een betere samenleving in de strijdkrachten is er in de voorbije vijftig jaren veel ten goede veranderd. Aan de tot standkoming van de (Christelijke) militaire tehuizen, de geestelijke Elk jaar zendt de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart ons haar jaarboekje en elk jaar opnieuw zijn we er blij mee, want het bevat alles wat wij over luchtvaart willen weten, en niet alleen wij, maar ieder, die de Nederlandse lucht vaart goedgezind is. De K.N.V. v.L. heeft die luchtvaart door haar activiteit sterk aan zich gebonden, zoals ge wel zult weten. Zij heeft de jeugd lucht- vaart-minded gemaakt en dank zij haar werk zijn kleine jon gens later grote gezagvoerders Zola heeft op Plesmans luchtvloot gewor- toestanden den. We maken u maar op dat jaarboekje attent, voor het ge val ge van zijn bestaan niets om zyn i ZOU weten. decld guni :verd. Daar- de zijde van de autoriteiten bij de opening van het tehuis zo'n grote belangstelling. Onder hen was één vrouw, een be kende figuur in het politieke leven, jkvr. mr. C. W. L. L. Wttewaall van Stoetwegen, die de C.H.U.- Kamerfractie vertegenwoordigde. U ziet haar op de foto. een tevre den-lachende voorzitter de hand schuddend. 9 Nu we het toch over hoeken heb ben. De uitgeverij Bigot Van Ros- sum N.V. te Blaricum zond ons In troebel water en Au Bonheur de» Dames, twee door Jan van Rheenen in het Nederlands vertaalde boeken chrijver Emile Zola. fel de sociale wan- tyn tyd gehekeld, •h dat op een manier, waarmee oit ,Jiet U enige dagen na ver trek uit Holland en daar we midden in juli rijn is het overal vrij warm, niet alleen op de stookplaat en in de machine kamer maar ook op het dek. Mij» hut ie de laatste in de mid scheeps en van uit mijn poort kijk ik op een moment toevallig naar het stokerslopies, in een dekhuis op het achterschip ge legen. Voor de ingang staan enige stokers druk te oreren met een orang-baroe, een pas beginnende tremmer, een jongen, wat on nozel van uitzicht. Enigszins nieuwsgierig naar het onder werp der discussie zie ik nu hoe de tremmer naar de midscheeps wordt gestuurd en even later klopt hy bij mij aan. Ik open de deur en vraag naar het doel van zijn komst. Min of meer verlegen informeert hij of het waar is wat zijn maats be weren. n.l. dat hij bij mij wel een glas bier kan krijgen. Ik kijk nog even achteruit, zie de spottende blikken der sto kers. die vol verwachting af wachten hoe hun opzet zal af lopen, vermoedende een gewel dige uitbarsting mijnerzijds. Dan flitst me iets door het hoofd en ik antwoord de on nozele hals dat het inderdaad Verjaardag Mejuffrouw Fanny Barkworth. die Jarenlang les heeft gegeven <n de Engelse taal aan de universi teit van Ljubljana ln Joegoslavië, heeft bekend gemaakt, dat zo haar 87ste verjaardag zal vieren op de top van ae 27000 meter hoge Trtglav. de hoogste berg van Joegoslavië. Dit feest zou dan deze zomer moeten plaatsvinden Mejuffrouw Barkworth Is een Ier se van geboorte. Kort na de eer- sta wereldoorlog kwam tij naar Joegoslavië en ze la er altijd ge bleven. Van het begin af aan heeft zij daar berten beklommen en vorig Jaar deed zij de wereld waar is wat zijn vrienden hem hebben verteld, en laat hem plaats nemen op het luikhoofd achter myn hut. De bediende waarschuwen, een bonnetje schrijven, het is een kwestie van enkele minuten. Heerlijk koud arriveert het bier, ik geef de man een glas en schenk de verkwikkende vloeistof voor hem uit, die hij gretig en dankbaar in zijn keel laat gl\jden. Hij bedankt me vriendelijk en aanvaardt de terugreis naar het logies. Maar, het tafereel is daar wel even gewijzigd: nu geen spor tende gezichten meer. doch woedende teleurstelling: dit had men niet verwacht en het was alleen aan de stevige knuisten van de tremmer te danken, dat h\j niet een pak slaag opliep." Russen en fooien Dc Rusten hebben het fooien stelsel een» uitgebreid onder de loupe genomen, fcen van de Sowjet- bladen heeft meer dan een halve pagina aan de fooi gewyd, en komt tenslotte tot de ontdekking, dat het woord riekt naar de „oude tijd". Daarom moet de fooi worden uitge- roeid. Een meisje, so illustreert de schrijver »ijn verhaal, stond doods angsten uit toen s\j gemanicuurd werd. Zij had de manicure n.l. geen fooi gegeten en vreesde, dat deze haar wel flink in de vinger sou snij den. En een dame, die een dure stof nair de kleermaker had ge bracht. doeh had verzuimd de cou peur bij het maatnemen een fooi te geven, kwam later tot de ontdekking, dat haar stof totaal wa» verknipt. de Trlfllv te beklimmen. PUZZEL VAN DE WEEN ,,lk zou 'i niet willen missen" iaar ook „Ach, we moeten toch eerst ons huiswerk maken" Televisie-... „Is het wel goed héél dc wereld bij ons in de huis kamer te halen? Dc koude glazen poppetjes op de beeldbuis zeg ge® me vaak niets". Dat is de reactie van P. L. M. Wellhiiner uit Den Haag op het onderwerp, dat deze week ln „Ruimte voor Jullie" de aandacht vraagt. We hebben en Ik kan Jullie ver tellen er een bijzonder plezierig gevoel van te hebben gekregen heel wat verhalen, leuke stukjes en ook wel beschouwingen over de t.v. gekregen. Het was, moet ik toegeven, vrij moeilijk het stuk er uit te kiezen, dat voor deze rubriek het aardigst was. Na lezen en nog eens lezen hebben we het verhaal gekozen van een H.B.S.'er. die zijn stuk met de naam „Peter" onderte kende. Zijn adres sloot hij gelukkig ook in dc enveloppe, zodat het met het „honorarium" wel goed zit. Hter volgt het: HET NUT VAN TELEVISIE: of HANS EN GRIETJE ANNO 1959 ER was eens een arme hout hakker. die met «fjn vrouw en twee kinderen in een groot, groot bos woonde. Ik zei daar „arm", maar dat is een zwak woord. Deze mensen waren na melijk zo behoeftig, dat ze zich niet eens de sprookjes van Grimm konden aanschaffen, zelfs niet in de Prisma-uitgave. Als ze dat bock gekend hadden, zouden ze niet zo geaarzeld heb ben om te doen, wat ze wilden Ze wilden namelijk de kinde ren. Hans en Grietje, in het bos achterlaten, omdat ze hen bij kans niet meer in leven konden houden. Echter. hun geweten klaagde hen aan. Elke avond hoorde Hans de huilerige stem van zijn moeder en de brom stem van zijn vader uit het ouderlijk slaapvertrek komen en hij lag met gespitste oren in zijn eigen bed te luisteren. Het ging over hem en Griet je, over bestedingsbeperking en honger, armoede en wegsturen. Hans maakte daar een en an der uit op en nam tegenmaat regelen (de episode met de steentjes, zult u. lezers, begre pen hebben, 't Is welbekend). De vader en moeder besloten dc poging de dag daarop te her halen en. met succes, want Hans strooide nu weliswaar broodkruimels, maar die wer den zo u zich ook zult her inneren door de vogels opge- DAAR stonden nu de kinderen, geheel verlaten in het grote, grote bos. Het begon al tegen de avond te lopen en de honger knaagde, zoals honger dat ge meenlijk doet. Wenend zwier ven Hans en Grietje door het woud. totdat ze op een plek een huisje zagen, dat geheel uit ver snaperingen was opgetrokken. Verheugd begonnen zij te eten. Hans nam een stuk van het ven ster tot zich, als gevolg waar van hij naar binnen kon kijken. Hij zag een eiken kastje met een matglazen raampje er in. De bejaarde bewoonster van het perceel ging dus blijkbaar met haar tijd mee en had, mede na lezing van de talrijke adver tenties in haar gezellige lijfblad. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. zijtak Douro, 4. stengel, 8. zekere dans, 12. gra vure, 13. punthoed. 14. verfbordje der kunstschilders, 15. deel van een ontkenning (Fr.). 16. deel van het jaar, 17. bedekking van een gebouw. 18 welaan, 19. spoedig. 21. wiel, 22. puistje. 24. afgesloten bebouwd veld, 26. tor, 28 voorzetsel, 31. gem. in N.B., 33. latwerk, 34 bladerkroon. 36. slede, 33. dof, 40. bloempje, 41. zware zoete wijn, 43. telwoord. 44, keurig. 45. buikriem van een paard. 47. gem. in Geldcrl.. 49. muzieknoot, 50. rivier in O. Azië. 51. afsluiting, 53. boomloot, 55. optelling, 56. zuil. 58. korte kous, 61. danspartij. 62. levensvocht in organische lichamen. 64 bedektbloeiende plant. 66. hangt aan dc mast 68. telwoord. 69 stijf. 70. familielid. 71. vogel, 73. gemeenschappelijke weide, 74 afgelegen. 75. deel, 76. soort, 77. vrouw van Abraham. Verticaal: 1 zwemvogel, 2 kubieke meter, 3. staat meestal boven drukwerk. 4. lange lat. 5. stccnkolenwagen achter de locomotief. 6. plechtige gelofte. 7 maanstand. 8. open plek in het ijs. 9. telwoord. 10 onderricht. 11. plaats voor dieren, 13. iemand die treitert. 14. bundel. 17. schraal. 20. meisjesnaam, 22. kleverige zelfstandigheid. 23. familielid imeerv.), 25. bakje, 27 luchtklepje in fietsbanden. 28 visje. 29. uitruster van schepen, 30. een groot aantal. 32. korter, 34 onderdeel van de rug. 35. houten klepper. 37. stad in Frankrijk. 39. achting. 40. buitenhaven. 42. zet men aan een kledingstuk, 46. gesneden steen. 48. zijtak Donau, 51. spelonk, 52. bewaarder van een kerk, 54. jongensnaam, 56. oude benaming van liter. 57 zijtak Seine, 59. metaalsoort, 60. schop, 61 slaapt men op, 63. schaakterm, 65. vrouw van Abraham, 67 vogel. 68. boomloot. 69 munt in Japan, 72. bijwoord, 73. voornaamwoord, 74. volgens andere (afk). 111. node, 12. terrein, 15. gom, 19. genie, 21. galon, 24. R.M.. 25. tin teling. 26. slootkant. 27. Se. 29. E K., 30. ar. 32. tiras. 34 ereis, 35. model. 37. bal, 40. dus. 44. drosera, 45. plant. 47. paars, 49. Tegelen. 51. krater, 52. kt, 53. p.s„ 54. naaste. 56. Tr. 58. kl.. 60. Edam, 61. top. 63. idee. 66. Spa. 67. neg. 71. ge. 72. A.K., 73. Le. 75. Rg. Horizontaal 1 markies, 7 ser pent. 13. orde. 14. legio, 16. aloë. 17. N.M.. 18. Rg. 20. mom. 21. G.S.. 22. Dr. 23. servet. 26. sasser 28. menie. 30. allee, 31. et. 33. linker oor. 35. mi, 36. rib, 38. e.t., 39. on, 40. Don, 41. ram, 42 emelt, 43. mud, 44. dal, 45. pl. 46. KP„ 48. set, 50. Rs. 51. klikspaan, 55. Le. 36. trant, 57. snaak, 59. Serang, 62. tralie, 84 ed, 65. tt.. 66. Son, 68. s.s.. 69. dl. 70. rage. 72. appel. 74. tree, 76. Amerika. 77. genegen Verticaal: 1. monster. 2. arme. 3. R.D 4. kervel, 5 el. 6 Sem. 7. sim. 8. e.o., 9. passer, 10. el. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit fluitend op een briefkaart wor den geschreven In de linkerbo venhoek vermelrtpn Puzzelop- lo«--inc Er zijn dru prijzen een van 5,— en twee van 2,50. een televisietoestel gekocht. Daarmee kortte zij zich de lan ge avonden die ze, beroepshal ve, moest doorbrengen met het wachten op kinderen. Maar, ik dwaal- al HANS en Grietje zagen, dat het huisje verlaten was. Gij, lezers, moet namelijk weten, dat de heks in het bos hout aan het sprokkelen was en dat ze het eerste half uur niet terug zou komen. Hadden die kinde ren, zoals u, geweten, dat zij het-huis van een heks betraden, ze zouden zich snel hebben weg gepakt. Nu echter liepen ze ar geloos op het vreemde toestel toe en wat de meeste beginnen de t.v.-kijkers nog wel eens hoofdbrekens kost, lukte hen vrij gemakkelijk. Ze konden het toestel aangezet krijgen. Het was juist vijf uur, het kinder- Het toeval wilde, dat die middag het sprookje „Hans en Grietje" van Grimm in een spe ciale t.v.-bewerking werd ver toond. U begrijpt, lezers, hoe de kinderen dit op prijs stelden. Een cartoon, zoals een spitse tekening als deze wordt ge noemd, kivam van een jeugdige Hagenaar, „Quus" stond er bij gen. Wunt deze „Quus"-visie op televisie is voluit de naam cartoon tcaard. Postwissel volgt 1 Terug.... of niet? Tekeningen, brieven, verha len... Een reuze gezellige sta pel post deze week. Maar nu zit ik met één moeilijkheid. Het is namelijk een heel karwei om al die bijdragen terug te sturen. Want alles wat ik krijg, kan nu eenmaal niet in deze rubriek worden opgenomen. Ook „Ruim te voor jullie" is aan een De- paalde lengte gebonden en, hoe jammer ook, meer ruimte is er op het ogenblik niet voor onze hoek. Dus: er blijft zo heel Laten we afspreken, dat wie in het vervolg graag zijn ver haal, vers of tekening terug wil hebben als deze niet kunnen wor den meegenomen, hij of zij dat er duidelijk bijzet! Staat er niets bij, dan neem ik aan. dat jullie je bijdrage dus niet terug ver langen. blikten zij via de beeldbuis een sombere toekomst. Ik ga daar dit niet allemaal vertel len, ieder kind weet, wat Hans en Grietje te wachten stond. Aan het slot van het sprookje kwamen de kinderen weliswaar zwaar beladen thuis, maar toch meende Hans dat thans de ja ren van dienstbaarheid gevoege lijk overgeslagen konden wor den HET sprookje op de televisie was uit. Juist toen klonk buiten het geluld van sloffende voetstappen: de heks (want Hans en Grietje wisten nu, dat het er een was) kwam terug. De kinderen keken even gespan- sprong en renden het bos in. De heks kwam er helemaal niet meer aan te pas. Terwijl deze zo diep gezonken oude vrouw van kwaadheid de andere kant van het woud inliep, slopen Hans en Grietje weer terug om uit de schuilplaats, hen door de televisie geopenbaard, het geld van de heks tevoorschijn te ha- Na enig zoeken vonden ze weer de weg naar huis terug, waar ze zoals Grimm dat zo prachtig zegt met open ar men werden ontvangen. Of van het „heksen-geld" een t.v„ dan wel de sprookjes van Grimm werden aangeschaft.... ach. laat ze met z'n allen voorlopig maar lang en gelukkig leven. Over 14 dagen De 12e maart Twaalf maart: dan zal Neder land weer ter stembus gaan, zoals dat door sprekers en re denaars (want daar zit nog ver schil in) wel eens wordt gezegd. Ik weet niet, of jullie belang stelling hebt voor die 12e maart, noch of je je voor politiek inte resseert. Toch waag ik het er op jullie te vragen iets over die twaalfde, dan wel over verkie zingen in het algemeen, eens wat te schrijven. Zoals je weet: tekeningen en gedichten zijn ook meer dan welkom, 't Is een beetje moeilijk onderwerp mis schien, maar, vooruit, laten we het met zijn allen eens probe ren. Reacties graag vóór 2 maart binnen. Volgende week komt dus: «Als Je eens héél veel geld had" aan de beurt. Late Inzenders kunnen nog tot maandag a.s. terecht. Op de enveloppe: ruimte voor jullie. O TV-limerïck 'n Belasting-ontvanger uit Wezel Kocht ook zo'n vierkant t.v. toestel Maarzonder antenne Dat was even wenne Doch ontvangen, heus, dat kon hij zelf wel. Uit Leerdam kwam dit schone „vers'", gemaakt door een zeven tienjarige. „Zet er maar niet bij, wie ik ben, heb ik thuis geen leven meer. Want weet u, mijn geliefde zuster, verkeert in het ..gieohelstadium stond in de brief. O.k. kan er helemaal in komen. ER UIT GELICHT Het staat al een paar keer in deze rubriek: je kunt niel alles hebben, zeggen ze, of me' andere woorden: alle inzendln gen kunnen nu eenmaal geen plaatsje krijgen. We hebben er weer een paar brieven uitge licht: hier volgen d us enkele SCHEEPVAART HUISWERK Daar kwam het zo'n :er ln het verhaaltje va Verbiest (Leiden). Zal meestal anders opzitten, denk i' ook c schreef PE KERK kerk heeft tr een groi Evangelie n", kunnei. zijn, J. M. Zulthoff (Rot- b|"Jekreg ALTIJD Je kunt altijd meedoen, Juultje eursum (Rijnsburg). Je tekenlnj HELEBOEL DE OPLOSSING Gerard Kampman, Nlc. Beets- straat 27 uit Dordt zit zwaar in de repetitietijd, wat niet weg nam, dat hij tussen al dat huis werk door nog even deze gees tige tekening maakte. Wat hij er onder schreef, is duidelijk, zodat ik het hier maar by laat- Tot ziens Gerard in deze ru briek. het zo spannend be- i, zei vader: (die er :ljn neus bovenop ilthans. zo blijkt Delft (Den „Jij zei, dat de televisie daar moest staan en ik zei, dat het aquarium daar hoordenou. toen heb ik het zo maar ge- ZWAnT-WIT Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J.J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der dame offers, opgenomen in onze rubriek van 7 februari jl. Gregor—Seibold. 1. Dd7ü Db7 2. Dxe7 Lh3 3. Df7tü Txf7 4. exf7t Kf8 5. Te8 mat. BartschJennen. 1. Pb5ü c5 2. Pxc7v Ke7 3. Dxb7ü Da5 4. Lc5ï Dxc5 5. Pxaöf en zwart gaf het op. WallisN.N. 1. dxeöü L.\e6 (Indien 1 Dxb7 dan 2. Lxd7 mat). 2. Txd7ü en zwart gaf het op. want op 2c6 volgt 3. Te7t; op 2Lxd7 volgt 3. Dxe4t Le7 4. Dxe7 mat: op 2Dxb7 volgt 3. Td8tt mat; en op 2Le7 volgt 3. Txe7i met damewinst. KorodyBenkö. 1. Dxd4ü 2. h3 (2 Pxd4 Txg2+ 3. Khl Txh2t 4. Kgl Thl mat) 2Pe5ü 3. Pxd4 Txg2t 4. Khl Txh2i 5. Kxh2 Pg4tt 6. Kgl Lh2 mat. 1. Dr. BernsteinNajdorf, Montevideo 1955. Zwart aan zet. Wit Dame-offers (2) Dame-offers komen met de grootst moge lijke onpartijdigheid zowel in de partijen der allersterkste meesters en grootmeesters alsook in de partijen van „gewone" schakers voor. Op het eerste gezicht klinkt dat vreemd. De cracks zien toch veel meer; allicht dat er dan betere kansen (o.a.) dame offers ontstaan, zo redeneert men. Jawel, maar die sterke meesters en grootmeesters zien zóveel, dat ze die kansen op dame-offers tijdig onderkennen ep zoveel mogelijk ver mijden. Maar Als ze voorkomen, dan ziin ze heel dikwiils „af". Aan de andere kant biedt het zwakkere spel van „gewone" schakers uiteraard méér practische kansen op het vóórkomen van dame-offers. Maar juist doordat nu partijen van zwakkere spelers in discussie zijn, wor den die kansen minder vaak opgemerkt en slechts betrekkelijk zelden feilloos benut. Het onjuiste dame-offer floreert dan ook ln vrij sterke mate ln de lagere regionen. In onze collectie van ditmaal zijn over wegend de „keien" aan het woord. Altmeister Bernstein zelfs driemaal. U moet hieruit vooral niet afleiden dat bepaalde meesters of grootmeesters zich in het offeren van dame» specialiseren, want dat is bepaald niet waar. Het is een toevallige samenloop van omstan digheden. welke ons drie stellingen van Bernstein onder ogen bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14