KONING ALBERT VAN BELGIË Vara-uitzending werd een stuk evangelisatie onfviel zijn volk Met de eenvoud, die hem eigen wasschoonheid zoekend in de bergen van zijn landis België's souverein, Zijne Majesteit Koning Albert I, door een ongelukkige val aan zijn volk ontnomen, aan zijn volk, dat hij lief had en dat wederkerig hem liefdevol eerde, kennende zijn onverdroten wil om het ten goede te leiden Mr. Ch. J. M. RUYS DE BEERENBROUCK (1873-19 Ala Tweede-kamerpresident in de Tweede kamer op dinsdag 20 februari 1934. „Zijn trouw aan de internationale verdragen bij het uitbreken van de Wereldoorlog in 1914, zijn volharding, vier jaren lang, in het standhou den op het laatste plekje grond, waar de Vaderlandse vlag nog wapperde, roepen de herinnering wakker aan de schoonste voorbeelden van hoge opvattingen en plichtsbetrachting uit vroeger en later tijd". Dr. H. COLUN (1869—19441 Al» minister-president in de Tweede Kamer op dinsdag 20 februari 1934. Leger des Heils op het scherm De V.A.R.A. televisie-uitzen ding Anders dan anderen" is gisteravond een aangrijpend ge beuren geworden. Rondom de fi guur van de 46-jarige majoor Zus Bosshardt, leidster van het „Good will-centrum" van het Leger des Heils in Amsterdam heeft zich een brok leven afgespeeld en zo eerlijk en zonder enig vals senti ment, dat het één stuk evangeli satie werd. EVEN ONVERWACHT als hij tot de regering werd geroepen, ging hij heen Geboren op 8 april 1875 te Brussel, als tweede zoon van prins Philips, Graaf van Vlaanderen (18372905). de broeder van Koning Leopold II, en van prinses Maria van Hohenzollern-Sigmaringen (18451912), werd hij eerst in 1891 troonopvolger, bij de dood van zijn oudere broer Boudewijn. Op zondagmorgen 18 februari 1934 werd door de radio om 10 uur bekend gemaakt dat de Koning was omgekomen op een kleine berg tocht, toen hij de rotsen beklom van Marche les Dames, in de buurt van Namen, in de Ardennen: een eensgezind België en een sympathi serend Europa treurden een week lang over België's Soldaten-Koning, Albert I. Want waar koning Leopold I (1790 1865) wel genoemd is de vader des va derlands, en Leopold II (18351909) het nationaal erfdeel schitterend ver meerderd heeft met zijn Congoge- handhaven! En toen hij was heenge- renslag! Walen, gedenkt de 600 Fri gaan. sprak een lid van het Belgisch chimontezen! parlement de treffende woorden: „Van/,jHjM de drie koningen, welke België heeft gehad, was Leopold I geacht. Leopold II gevreesd, maar Albert I bemind." Regeringsaanvaarding Zeventien jaar was prins Albert oud. toen hij in 1891. na het overlijden van 's kcnings zoon en zijn eigen oudste broeder Boudewijn. kroonprins werd. Koning. Leopold I hield sindsdien toe zicht op Albert, maar hield hem ver re van de staatszaken. Populair was Albert dan ook allerminst, toen hij in 1909 de troon besteeg. Een stille, iet wat verlegen persoonlijkheid, maar met een vleug van ironie, die hem nooit verlaten heeft, trad naar voren om de zware laak van koning Leopold II over te Na de imposante Leopold I en de ge niale maar heerszuchtige Leopold II had Albert voorlopig weinig anders te lïert antwoordde: ..Maar ik heb bieden dan plichtsgetrouwheid en 1 rechtschapenheid, maar hoe hij daar mee gewoekerd heeft! De banden tussen natie en dynastie, in België evenzeer verkoeld onder Leo pold II, als in Nederland onder Willem III, werden weer bevestigd. Het Albert die beiden bracht, maar het z nadat beiden tesamen densweg gegaan waren! Eerst toen ook zou de natie de nobele, nuchtere een- youd leren kennen van Alberts persoon- Huvsmans 1871) eens tot" de koning zei: „Ma jesteit. Indien wU ooit een president bliek zouden moe ten kiezen, zou ik op U stemmen". Reeds in de aan vang van zijn re- regering. bracht de koning op 15, 16 en 17 september 1910 een bezoek aan koningin Wilhel- mina in Nederland, waar hij onder meer de diamant slijperij van de firma Asscher be zocht. te gast was bij koningin Emma op paleis Soestdijk en een galaconcert bijwoonde onder leiding van Willem Mengelberg, met Evert Cornelis als pianist, terwijl het bezoek werd afge sloten met een vlootrevue op het Amsterdamse IJ. Oorlog Het die jaren dat de Ko ning een uitvoerige briefwisseling had met keizer Wil helm II van Duits land. die hii tussen 1910 en 1914 her haaldelijk ontmoet te, het laatste nog tijdens Alberts be zoek aan Potsdam in 1913. Tot begin augustus 1914 is de briefwisseling voortgezet, toen de Eerste Wereldoor log uitbarstte, en de keizerlijke troe pen de grenzen schonden van het Koning Albert als soldaat tijdei de Eerste Wereldoorlog Aan koning Albert Wij zullen den Koning vieren,/ Den Koning in zijn land, /Wan neer Hij, met lui de banieren,/ Te rugkeert triom fant,/ We zullen zijn roem ver konden/In de tuij- de wereld Gods./ Hij heeft zijn volk gevonden./Al- bert, onze Trots. Niet langer knie len wij neder/ Vóór zijn edel beeld bij 't kruis./ Wij willen Hem- zelven weder,/Wij willen de Koning thuis!/Dan span nen wij uit zijn wagen,/Die de driekleur voert uit 't veld./Op handen zullen wij dragen, Albert, onzen Held! lement. Daar aan gekomen. lei hij, wat aarzelend, zijn soldatenhelm op zijn stoel en begon zijn toespraak met de allersimpelste woorden, die ech ter vier jaar strijd en lijden inhielden: „Mijne heren Ka merleden, mijn le- van den IJzer...." vrijwillige doorla ting gerekend? 's Konings moeder en zijn vrouw. Elisabeth van Beieren, wa ren beiden Duitsen, en het schijnt dat de Keizer daarom op België gehoopt den"elkaar in"vernedering Sinds de Boerenoorlog van Engeland veroorzaakte geen inval groter veront waardiging in Europa dan de Duitse aanval op België. De Koning spoedde zich na de Inval naar de bijeenkomst van Kamer en Senaat, en sprak daar op 4 augus tus 1914 de onvergetelijke woorden: ..Bij het aanschouwen van deze bewo gen vergadering, zie ik slechts éér partij, de partij van het vaderland." En de volgende dag verscheen zijn eerste burger dan als veldheer had ge streden! Wat ons land aangaat, dat in 1914 zijn grenzen zo breed mogelijk had opengezet voor de arme Belgische vluchtelingen, direct na het einde van de oorlog bekoelde onze sympathie voor België aanmerkelijk, toen bekend werd welke annexatieplannen onze Zuidelijke buren koesterden jegens Zeeuws Vlaanderen en Zuid Limburg. Heel België was beneveld door een annexatieroes, en men scheen verge ten dat die zelfde René de Clercq eens dichtte: Als zovaak verging het de kleine aan gevallene in het begin heel slecht: te rugtocht op terugtocht scheen de eni ge strategie te zijn. totdat het rivier tje de IJzer bereikt was. en dit werd voor heel Europa het symbool van Bel gisch verzet, op een uiterste brokje Belgisch gebleven grondgebied, waar de Koning, als enig staatshoofd in de Eerste Wereldoorlog, een geheel zelf standig commando voerde. Hij liet niet na zijn mening tegenover de machti ge Franse maarschalk Foch te plaat sen: Albert stond er op met zijn kleine legertje alleen defensief te opereren. Dit stand houden met zijn soldaten aan de IJzer van Albert maakte hem even populair als de inval van Duits land in België Wilhelm impopulair gemaakt had. In de Engelse .Punch" verscheen een karakteristieke spot prent. die de mening van Europa wel weergaf: Wilhelm sprak tot Albert: ...GIJ hebt alles verloren", waarop Al- nljn ziel niet verlor Als zo vaak verging het de kleine aan- bezonken. taaie en wilskrachtige vorst de wérkelijke leider van het uitgeput te België, en overweldigend was de 22-ste november 1918, toen de Koning via Brugge en Gent. aan het hoofd van elkander zijn troepen, met koningin Elisabeth cn eerst geschieden zijn kinderen Leopold, Karei en Ma- rie-José, allen te- paard, eindelijk in Brussel terugkeerde. Toen werd het lied vervuld dat in het begin van de oorlog door René de Clercq (1877—1932' gepubliceerd was in zijn in 1915 in Nederland uitge- geven dichtbundel „De Zware Kroon": Naar Holland Waar vluchten, zonder ouders, Voor 't bange krijgsgedruisch? Wie neemt uan onze schouders Het bloedig zware kruis? Naar Holland, Vrij Holland In Holland staat een huis! Waar gaan de deuren open, Breed open elk gemoed? Waar kan men heen en hopen Dat weelde liefde doet? In Holland, Mild Holland. In Holland is men goed! Waar zal het kind graag deelen Zijn brood en onzen traan? De vrouw ons' handjes streelen Als moeder heeft gedaan? In Holland, Lief Holland, Laat ons naar Holland gaan! Het is mede te danken aan de bril jante redevoeringen van Van Karnebeek te Parijs en aan het stille werk van De Marees van Swinderen achter de schermen, dat België's annexatieroes geen nadelige gevolgen heeft gehad voor ons land. al heeft de verwijdering tussen beide landen, als gevolg van al les wat uit de annexatie-eisen is voort gekomen, nog jaren lang geduurd! Ontspanning ge brekkige hulpmiddelen, een schitterend voorbeeld gegeven van volharding en zaaksgerechtigheid! Vergeten was het volk dat hij eigen lijk meer gevoelde voor de exacte we tenschap dan voor de krijgskunde. Al- bert was voorgoed hun Soldaten-Ko ning. hun Roi-Soldat geworden, ook al voelde een ieder dat deze vorst, die groot in eenvoud was, meer als Na de oorlog vroegen vooral de so ciale vragen Alberts aandacht. als mede de constitutionele verhoudingen. De laatste twee jaren dat hij regeer de wist de Koning tot driemaal toe een kabinetscrisis te voorkomen: onder an dere nog in januari 1934, toen Albert als bemiddelaar optrad om het kabi- net-Broqueville, dat geroepen was de financiële toestand te verbeteren, in stand te houden, ondanks de dreigen de rooms-katholieke en liberale oppo sitie tegen het kabinet. Evenmin mag vergeten worden de brief die de Koning op 20 juni 1932 schreef aan zijn minister-president. Renkin. welke brief het initiatief nam tot de economische ontwerpen van de Ouchy-overeenkomst. Maar ook konin gen hebben ontspanning nodig! Men heeff het Belgische Hof wel het meest democratische van Europa ge noemd. Niet in Brussel, maar te Lae- ken vertoefden koning Albert en konin gin Elisabeth meestal. Maar hoe me nigmaal gingen ze niet samen naar Parijs, geheel incognito, vertoevend in hotel Maurice. Wat ze er deden0 Win kelen' Wel werd Albert door zijn op vallend hoge gestalte meestal spoedig herkend, maar altijd weer werd dit uitstapje herhaald. Dan was er de cha let te Muren, aan het Vierwoudste- denmeer in Zwitserland, waar bergen beklimmen en motorrijden tot de ge noegens van de Koning behoorden. En dan zijn reizen, naar de Congo, naar Nederlands Oost Indië en naar Het Heilige Land! Maar helaas, juist één dezer ontspanningen zou hem nood lottig worden: het bergen beklimmen! Marche les Dames Zaterdagmiddag. 17 februari 1934. vertrok de hartstochtelijke bergbeklim mer per auto met een bediende uit Brussel naar "Namen, voor een uit stapje in de Ardennen. Te Namen verliet de Koning de door hem zelf bestuurde auto. deelde aan de bedien de mee alleen de rotsen van Marche les Dames te zullen bestijgen en dat hij over een uur terug zou zijn. Zo dwaalde de Koning op het domein Marches les Dames, één van de prach tige stukjes van België aan de Maas oever tussen Namen en Hoei. een ge bied dat hij menige zaterdag bezocht om er enige uren te vertoeven. Inmiddels wachtte de bediende bij Chemin des Sites bij de auto van de Koning. Maar toen de Koning na een uur niet terug kwam, ging hij zoeken, en toen dit niet baatte, belde hij hel paleis op: binnen enige uren waren omwonenden en gendarmes bezig de vermiste Koning overal te zoeken. Het was diep in de nacht, om twee minuten over twee, toen eindelijk de ordonnansofficier baron Jacques de Dix- mude de dode Koning vond met een gapende wond aan het achterhoofd. Hij moet weinig geleden hebben, a-as na een val van vijftig ter op slag dood Aan de Koningin meldde n een ongeluk; toen, om zes morgens, deelde men haar zij haar gemaal nooit Het lijk werd naar Laeken vervoerd, en eerst om 10 uur 's zondagsmorgens werd het noodlottige bericht door de radio bekend gemaakt, nadat kroon prins Leopold en zijn vrouw, die in Zwitserland vertoefden, en de andere kinderen gewaarschuwd waren. Heel België was verbijsterd: men herinnerde zich hoe de Koning zater dag nog. ondanks zijn bijna zestig ja ren. per motor door de stad had ge reden. en dat hij nauwelijks een week geleden een bergtoer door de Zwitser se Alpen had gemaakt. Dat de warme eenvoud van deze vrouw en haar zelfvergeten liefde voor het werk, dat zo vele facetten heeft, weerklank vond in veler harten, bleek wel, toen de uitzending meermalen gewoon in de war werd gestuurd door de stroom van geschenken die tele fonisch werd aangeboden voor het nieuwe gebouw, dat zo hard nodig is. Met de overal bekende kolonel Krops, sociaal werkster evenals zij, was majoor Bosshardt totaal on voorbereid naar het Singermuseum gekomen, waar zij zich best op haar plaats voelde tussen een gro te groep Jordaners en andere ge nodigden van wie zij velen kende. Toen haar werd gevraagd het mid delpunt van de avond te worden en kolonel Krops zei, dat zij er alles van wist, stemde de majoor toe met de woorden: ,,Als ik op deze manier ook het evangelie kan verbreiden, waarom dan niet?" En het evangelie verbreiden over het gehele land, tot in dui zenden huiskamers deed zij. De V.A.R.A. had gewaarschuwd dat dit een uitzending voor volwasse nen zou worden en dat werd het zeker, want zonder enige schroom kwamen jonge en heel oude men sen uit het werk majoor Boss hardt de hand drukken en schaamden zich niet zich voor te doen zoals zij waren. Er waren overigens naast veel ernstige ook vrolijke momenten ge noeg. bijvoorbeeld toen de bejaar de hoofdonderwijzer van de Mulo gezellig met zijn oudleerlingen kwam praten, toen een voormalige pupil trots zijn pas verworven rij bewijs toonde en vroeg of hij nu niet de particuliere chauffeur van de majoor kon worden ,,Och jongen, als ik met een auto door de Jor- daan gine rijden, zou ik mijn posi tie bii jullie gauw onmogelijk ma ken. Maar wij vinden voor jou wel een baan", was het vrolijke ant woord. En hoe werd er niet meegelachen met de 89-iarige Opa Vlak. die nog zo trouw al de kleren ophaalt en wiens klein vrouwtje de majoor in het oor fluisterde- ,,Ik zie hem wel eens graag de deur uitgaan, hij zin<ït zo hard in huis." Majoor Bosshardt heeft in haar werk te maken met oud en jong, ze komt in allerlei gezinnen en ziet Naar Brussel Denemarken, prins Otto Habs- Rouw Zondagavond hield de Vlaamse staatsman Van Cauwelaert een gevoel volle herdenking voor de radio, aan vangende met de woorden: „Koning Albert, de goede, de rechtvaardige, de moedige, de grote, is niet meer". Dit kon wel het motief heten van allen die hem herdachten. Maandagmiddag 19 februari werd de Koning in de Belgische Kamer her dacht door de minister-president De Broqueville en de Kamerpresident Pon- celet, die tot ontevredenheid der Vlamingen beiden uitsluitend in het Frans spraken. Maar veertig minuten later hield De Broqueville dezelfde re de in de Senaat, nu éérst in het Ne derlands en daarna in het Frans. In Frankrijk vertrokken des maan dags de ministers Doumcrque, Herrio» en Tardieu naar Brussel, om het stof felijk overschot van de Koning een laatste groet te brengen. Ook de Fran se troonpretendent. de hertog van Guise, ex-keizerin Zita van Oostenrijk en haar zoon. aartshertog Otto van Habsburg. vertoefden in de sterfkamer. Koning George V van Engeland zond aan kroonprins Leopold van België een telegram van rouwbeklag, waarin on der meer tc lezen stond. „Nooit zal Groot-Brlt&nnië de heldenfiguur verge ten, wiens moed in de sombere oor logsjaren de geallieerden Inspireerde." Op dinsdag 20 februari werd de Ko ning herdacht in het Lagerhuis door MacDonald, Attlee en sir Herbert Sa muel. in het Hogerhuis door Lord Rea ding en de aartsbisschop van Canter bury. De paus herdacht dc Koning in een korte radiorede, en zelfs Radio Mos kou wijdde waarderende woorden aan deze heengegane vorst. België. Engeland. Italië cn Neder land kondigden hofrouw af. In Neder land bracht prins Hendrik "en bezoek van rouwbeklag bij de Belgische ge zant Ch. Maskens aan het Korte Voor hout. Heel Europa rouwde met België mee en betuigde grote waardering voor de ze dappere rni-soldat. waarvan men wist dat hij de oorlog verafschuwde, maar die desondanks met de wapenen zijn plicht had gedaan, omdat hij ge- Indrukwekkend was 's Konings over brenging naar Brussel op maandag avond 19 februari, waarbij de stoet stil hield voor het graf van de Onbe kende Soldaat aan de Rue Royale. Ont roerend was de ontmoeting van de do de Koning met de Onbekende Soldaat. Dc diepe smart van de koninklijke familie kon wellicht enige vertroosting vinden in de eindeloze rijen die defi leerden langs 's Konings baar in het Brussels paleis, waar men de Koning voor het laatst zag: in generaalsuni form, over de borst 'het grootlint van de Leopoldsorde, het hoofd omzwach teld. in de handen een ivoren kruis van Ccngolees snijwerk, hem eens door een missionaris geschonken Op de baar lagen witte seringen, door konin gin Elisabeth er neergelegd De do denwacht werd gevormd door twee vleugeladjudanten, de hofaalmoezcnier en twee kloosterzusters. Kroonprins Leopold gaf. toen het de- filé geen einde had. opdracht het pa leis ook 's nachts voor het oubliek toegankelijk te laten. „C'cst mon troisième roi que j'al vu mourir". zei een oude dame. toen zij de kist gepasseerd was. Onopvallend was de komst van kroon prins Umberto van Italië, die niet sl- leen Italië, maar vooral zijn vrouw. Prinses Marie José. vertegenwoordigde, een dochter van koning Albert. Zij kon niet komen, omdat zij ziek cn in ver wachting was. De prinses was ontzet geweest van het Hondsherieht, en had zich een dag in haar kamer opgeslo ten. Nu vertoefde zij bij haar schoon ouders, de Koning en Koningin van Italië, terwijl haar man in alle stilte in Namen uitstapte. om vandaaruit de plaats van het ongeluk te bezoeken. Daarna reisde hij. eveneens in stilte naar Brussel voor de begrafenis. In stilte, want men was nog niet verge ten hoe bij zijn vorige bezoek een aan slag op hem was gepleegd door een anti-fascistische Italiaan. Begrafenis Op donderdag 22 februari 1934 ging koning Albert I zijn laatste gang van Brussel naar Laeken. Vooraf vond een groots défilé plaats van oud-strijders, waaronder zich ook Franse en Engel se troepenonderdelen bevonden. Daarna vertrok de kilometers lan ge lijkstoet, de kist op een affuit, ge- volgd door de beide zonen Leopold en Karei, de schoonzoon Umberto en dc voornaamste buitenlandse vertegen woordigers: president Lebrun, de ge neraals Pétain en Weygand. de mi nisters Barthou en Piétri (Fiankrijk), de prins van Wales (Engeland), prins Hendrik (Nederland), koning Boris van Bulgarije, prins Nicolaas van Roeme nië. prins Gustaaf van Zweden, prins Olaf Van Noorwegen, prins Axel van prins Shoela van Siam. oud-president Paderewski van Polen, minister Benesj van Tsjecho Slowakije, gezant Van Broekhuizen van Zuid-Afrika en vele anderen. Nog éénmaal passeerde de dode koning de dode soldaat: toen vervolg de de stoet zijn«weg naar België's be kendste kathedraal, de trots van Brus sel, die van de heilige Michael en Goedele met de gebrandschilderde ra men, waar tegen elven koningin Eli sabeth, prinses Astrid en de groother togin van Luxemburg waren gearri veerd. Hier leidde de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Van Rney, He Daarna vertrok de stoet naar Lae ken, waar ook koning Leopold I rust met zijn gemalin Louise Marie, ko ning Leopold II met zijn gemalin Ma rie Henriette. hun jong gestorven zoon. kroonprins Leopold, voorts de ouders van koning Albert en zijn broer, als mede ex-keizerin Charlotte van Mexi- Daar, in Laekens kathedraal, waar naast België's groten rusten in dc om liggende onderaardse crypts, werd ko ning Albert I van België bijgezet, ter wijl heel België en een groot doel van Europa de rouwplechtigheden per ra dio van moment tot moment volgden. 's Koninqs hoop Wat was zijn hoop. wat was zijn uit zicht? Dat is de vraag die iedere Chris ten zich stelt, ook wanneer hij na jaren terugdenkt aan de edelen uit de wereldhistorie! Een antwoord dearop geeft wellicht de Belgische staatsman l'hillp van Isarkrr in zijn mémoires ..Tussen Staat en Volk", wanneer hij 's Konings deelne ming beschrijft bij het verlies van 's ministers vader: ..Toen ik koning Albert ging bedanken voor zijn hoog- vererende blijken van deelneming in mijn rouw, had hij een bedenking die me textucel is bijgebleven Met zijn trage, eenvoudige en gemeten zin nen zei hij: „Het heengaan van mijn ouders Is mc voorgekomen als het wegnemen van een laatste afsluiting tussen mijn eigen bestaan en het graf. GIJ hebt nog. mijn beste minister, uw moeder. Doch wanneer de beide ouders er niet meer zijn, Is het alsof plots de bele ruimte tot aan uw eigen grafkelder zichtbaar openvalt. Beiden hebben we het geluk gelovige Christenen te zijn. Er moet oen wan hopig gevoel ontstaan bij hen die voor het eerst de dood zien In een nabij verschiet, wanneer ze moeten menen dat daarmede alles gedaan Is", 'pag 134). Koning Albert kende de Christelijke hoop die veel leed voor de nabestaan den kan verzachten! Hij was niet slechts een soldaten-ko ning, maar ook een Christen-Koning! En dat, dat alléén, is het voornaam ste! Helemaal op haar gemak zat majoor Bosshardt te prater, met haar oude pupillen: tante Coba en ome Piet. Rechts regisseur Bert Garthoff. oneindig veel nood, maar ze staat met beide benen in de werkelijk heid en is onversaagd, hoewel ze heel goed weet en er voortdurend van getuigt, dat ze niets uit eigen kracht doet. Toen er een telefonisch verzoek kwam om het gironummer van het „goodwill-centrum" te vermelden werd ze niet moe het telkens te her halen en er veel betekenend „alsje blieft" bij te zeggen en de enorme stroom geschenken aanvaardde ze lachend. Behalve sommen gelds, die en kele malen de duizend gulden be liepen, kreeg ze voor haar nieuwe gebouw de fundering, een infor matie naar de bouwkosten, bed den, binnendeuren, matrassen, al het schilderwerk, twee televisie toestellen, wandversieringen, lam pen, en nog allerlei meer voor de inventaris tot kanaries in kooien toe, gratis schoorsteenvegen, ja wat niet al. Het moet wel overweldigend voor haar zijn geweest maar ieder die meemaakte hoe toegewijd en harte lijk zij voor ieder een woord had en hoe „haar mensen" haar waar deren, zou haar dit alles en nog veel meer van harte gunnen. Bert Garthoff leidde deze moeilijke avond zeer innemend al liep het hem een enkele keer door de totaal onver wachte gebeurtenissen een weinig uit de hand. maar dat zou niemand hem euvel duiden. De V.A.R.A. heeft voor deze uitzending zeker een groot compliment verdiend. vanavond i Muziekprogramma van de KRO. dat om 8.30 uur begint met een piano voordracht door Gerhard Schubert, die werken van Schubert en Khat- chaturian speelt. Om 9 uur speelt het ensemble Cascade en ter verpo zing kunt U tussen half tien en tien uur mee naar een Brabantse bocr- a'erij waar het feest is cn waar U een en ander hoort over oude ge bruiken bij vrijen en trouwen. Daar na concerteert het Promonadc- orkest o.l.v Benedict Silberman. met zang van de sopraan Marlyn Tylcr cn de tenor Heinz Hoppe. i Met een causerie in de serie „Gelo vig leven" opent de VPRO om 7.30 uur de reeks korte avonduilzen- dmgen, waarin U verder o.m. kunt horen de sonate in La van Pizetti voor viool en plano, uit te voeren door Sam Swaap en Willem Andries- sen (om 8.10 uur), een gesprek over internationale technische bijstand 8.35 uur) en naar het standpunt van de medicus in de serie „Problemen van leven en dood in deze tijd" (845 l Het NIR-symfonieorkest concerteert om 8 uur in het programma van Brussel Vlaams op 324 m. U hoort om. het vioolconcert in D van Mo zart (soliste Gaby Altmann) en het Stabat Mater van Szymanowskl, met medewerking van zangsolisten. Dirigent is Daniël Sterneberg. Om half tien: liederen van Emil Hul- lebroeck door Rcnaat Verbruggen, met pianobegeleiding door de com- Radio voor morgen 7.00 Nws; i Gym; 7.20 Gram VARA: 7.23 Gram; 50 V d huisvr; 1 vrouw; 9 10 Gram <9-35— VPRO 10.00 Tijdelijk uitger is; 10.05 Morgenwijding VA 1.45 Verkiezing»- Artistieke Slnal- epartoul. eau»; toespraak IC.H U 19.» kaart VPRO 19.30 Pa 19 40 Het Liberale Jodei De/c week. cau« VARA 20 00 Nwi Thui» best0, schets: 20.11 Gevar inecdoles: 2J.05 Grs 29* m KRO 7.00 Nw«; nu/. 7.30 De Douche: 7 40 nrgengebed en Ut kal: oo 12.00 Middagklok-noodklok; 12.0 Mem: 14.10 Lichte 13 45 V d Jeugd; koor; 15.15 Mertopole 0rk en tollat; 15 40 Boekoespr. is.S0 De «choonheM v h O-e fr«0 *Enge'»e2°iev H.zo'ilchtl''muzflYw Mem: 18 oo Journalistiek wrrkoverz' 1*10 De Springplank. 1*30 V -l Jeugd;' 1*4-, Vragenbeantw 19 00 Nw«; 19 10 Act; 1» 25 Lichtbaken, eau»; 19.40 Cnncertgebouwork- en «ollst; 20.30 Voordr; 120 50—21.10 Gram) 21.30 Gram; 21.55 De Knlpperbnl. cam 22-05 Am us ork; 22.35 Wil lulden de zon dag in. Aansluitend: Avondgebed en lil knl 24 00 G^m"'" NW* E,p*r,nto; Televisie voor morgen ^Te'evlaleprogr. NCRV 17 oo v d kin

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7