Departement geen schuld bij de schrootfraude KLM bestelt meer straalvliegtuigen J Tristan en Isolde van R. Wagner o.l.v. Otto Klemperer Brand gesticht in eigen café: eis 8 jaar K2r zonder kringen Cyprus vrij Stichting streeft naar een heter handschrift Verantwoordelijkheid voor kolencrisis afgewezen Honderd jaar oude eieren s VRIJDAG 20 FEBRUARI 1939 Minister Zijlstra toont aan Socialistische interpellatie spatte als zeepbel uiteen s de kritiek van de heren Neder- Van der Goes van Naters dat op het departement belangrijke voor de invoer van schroot uit derde landen kon afgeven, zonder dat de werkzaamheden van deze man behoorlijk werden gecontroleerd. Heeft de min wel voldoende belangstelling voor zijn de partement?, zo vroeg de heer Nederhorst. Minister Zijlstra trachtte ogenblikkelijk het misverstand uit de weg te ruimen De verklaringen die door het departe ment werden afgegeven waren niet meer bindende toezegging voor het (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische interpellatie over de schrootfraude is als een zeepbel uit elkaar gespat. De heren Nederhorst en Van der Goes van Naters probeer den op vrij opgewonden toon te bewijzen dat minister Zijlstra zijn depar tement niet voldoende in handen heeft. Vooral de controle op de afgifte van verklaringen zou onvoldoende geweest zijn. En daardoor had de voor malige ambtenaar van dit departement, V. d. G., (die inmiddels is ver oordeeld) zijn praktijken kunnen uitvoeren. Zo althans begon deze inter pellatie. Zij eindigde in een volledige overwinning voor dé bewindsman van economische zaken. Want, hetgeen zeer ongebruikelijk is bij een interpellatie, de heer Van der Goes kreeg een derde termijn om te erkennen dat door het departement geen fouten zijn gemaakt. minister deze „dood griezelige zaak" te onderschatten. Prof. Zijlstra bleef echter bij zijn verklaring. Ondanks de bewi van de heer Van der Goes van Naters, die ook nog had gezegd een ander papier te hebben gezien, waaruit wel degelijk bleek dat de verklaringen van de depar tementsambtenaar zeer waardevol waren. De bewindsman liep naar het spreekge stoelte om de socialistische interpellant nogmaals de letterlijke tekst van de de partementale verklaring te geven. Maar de heer Van der Goes wist van geen wij ken. Eindelijk in derde termijn gaf hij toe: de minister heeft gelijk, er is geen ander papier geweest. Deze late, maar ruiterlijke erkenning was noodzakelijk, omdat de socialisten hoewel zij niet „persoonlijk" wilden zijn, iets al te fel van leer waren getrokken. De nationale aspecten van de grote schrootfraude werden dus op duidelijke en afdoende wijze uit de doeken ged; De heer Van der Goes van Naters had echter ook gesproken over een internati nale gangstersbende die in het bijzonder Nederland brandschat. En de heer Neder horst vroeg minister Zijlstrawat heeft U gedaan als lid van de ministerraad de E.G.K.S. om de controle op het schroot- kartel beter te regelen? Hij was niet ge rust over de wijze waarop de toelating van handelaren tot dit kartel wordt ge regeld. Ook daarover was minister Zijl stra bijzonder duidelijk. Het onderzoek naar ontoelaatbare kartels behoort tot de bevoegdheid van de Hoge Autoriteit En het is het Europees Parlement dat de Hoge Autoriteit tot verantwoording moet roepen. Een lid van de Europese minis terraad kan alleen maar voor het natio nale parlement tot verantwoording wor den geroepen als de Hoge Autoriteit slechts in medewerking van de minister raad beslissingen kan nemen. «rler ïrguni Met verklaring zou dan door de bevoeg de werkelijke uitvoerver- junning worden verstrekt. Wat is er nu gebeurd? De reeds veroor deelde departementale ambtenaar schreef tbnis. op papier van het ministerie, de verklaringen uit. De betrokken handcla- konden daarmee in Duitsland op een regionaal kantoor van de Europese Khrootpool (de O.C.C.F.) in aanmerking n premie. (Deze premies worden gegeven voor de invoer van Khroot uit derde landen, om de schroot- de landen van de Zes op peil te bonden). De fout is, aldus de bewinds dat dit regionale bureau genoegen heeft genomen met de verklaring van de tmbtenaar. Het had moeten vragen naar de daarbij behorende documenten! Dat beeft het niet gedaan. Vandaar dat minis- Zijlstra het verwijt van onvoldoende controle kon ontkennen, omdat de depar tementale verklaring werd gebruikt voor doeleinden waarvoor zij niet was be- itemd. De fout zit bij de O.C.C.F. Ander papier De heer Van der Goes van Naters was iet overtuigd. De stukken waren goud waard, zo meende hij. Hoe zouden uitge- ilapen „gangsters" er dan 60.000 voor hebben kunnen geven? Hij verweet de Nu heeft de tuinman fAbi*s tijd voor VI I.aat iuist in deze Straks als het J-w. -*7^'-» h voorjaar is ziet 'O. r IJ daarvan het Minister bevestigt: Onrendabele netten gaan er uit De minister van verkeer en waterstaat, ar. J. van Aartsen, heeft bevestigd, dat et in de bedoeling ligt in een aantal onrendabele netten en netgedealten, die onders binnen afzienbare tijd vernieuwd «ouden moeten worden, de exploitatie to kaken. Dit zal worden aangekondigd in persoonlijke kennisgevingen aan de aan- leslotenen, waarbij een zo ruim moge lijke opzeggingstermijn in acht zal wor den genomen om de betrokkenen d« ge legenheid te geven zelf tijdiig hun maat regelen te treffen. Tot dusver hebben al leen aangeslotenen op geteisterde netge- deelten waarvan vaststaat, dat de exploi tatie sterk verliesgevend zal blijven, be- «ieht gekregen, dat de exploitatie van hun draadomroepaansluiting wordt gestaakt. Nu door weersomstandigheden een zo Plotseling opheffing van een aantal aan- «luitingen is veroorzaakt, dat het de •bonnees niet mogelijk is geweest enige tijd tevoren zelf hun maatregelen voor te tereiden, is de minister voor dit geval kredd hen, voorzover zij aangesloten wa ren op een netgedeelte, dat niet voor her- kol in aanmerking komt. tegemoet te komen door de uitkering van een bedrag, da! met het jaarabonnement overeenkomt Aldus minister Van Aartsen in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Schurar (soc.) over het achter- **ge blijven van herstel der door vorst- khade onklaar geraakte aansluitingen op kt draadomroepnet in Zuidoost-Fries land. Zes jaar geëist tegen inbreker De officier van justitie bij de Gronin- P»r rechtbank eiste gisteren zes jaar ge vangenisstraf tegen de 32-jarige typo graaf T. van de B. te Groningen, wegens «t plegen van een serie inbraken in het •uiden des lands. Verdachte had zich op 10 mei 1958 ont dokken aan het toezicht dat over hem gesteld. HIJ nam de benen naar E knt en Limburg, waar hij een reeks kaken pleegde in Oosterwijk. Meen ®olaen. Roermond en Susterseel. 1 Uitspraak over 14 dagen. Schade omvang van de schrootfraude is nog niet vastgesteld. Volgens minister Zijlstra :al bij ongeveer 2% van de totale omvang le Ned. Hoogovens zijn betrokken. De directe schade van de staat zal eenderde an dit percentage bedragen. Behalve de socialistische interpellanten, had het overige deel van de Kamer wei nig behoefte om aan het debat deel te ?n. De liberaal Korthals wees erop, dat de zaak nog niet rond is. De interpel latie komt te vroeg. Dat was ook de mening van prof. Zijlstra. De Hoge Auto riteit is nog steeds doende deze kwestie uit te zoeken. Bovendien wees de heer Korthals er op. dat de interpellatie is aangevraagd toen het kabinet Drees nog aan het bewind was. Minister Samkalden heeft meer met de zaak te maken gehad dan minister Struycken, terwijl ook mi nister Hofstra er bij betrokken is geweest. De heer Beernink (c.h,) kwam op tegen een gedachte van de heer Ne derhorst om wettelijk onmogelijk te maken dat ambtenaren overgaan naar een tak van het bedrijfsleven, waarmee ze als ambtenaar veel te maken hadden. In België bestaat er zo'n wet. De grootste voorzichtigheid is hierbij geboden, aldus de heer Beernink, want de regering heeft geen bevoegdheden dergelijke maat regelen te nemen. De heer Schuyt (kath. v.) was evenals de andere niet-socialistische sprekers erkente lijk voor het antwoord van minister Struycken en Zijlstra. Eerstgenoemde heeft verklaard dat de regering een strafrechtelijk onderzoek overWëegt tegen alle profiteurs die bij deze zaak betrokken zijn. „Wie het ook zijn", zo voegde hij daaraan toe. Haal na het scheren uw vingertoppen eens over uw kin... Werkelijk glad? Werkelijk schoon? Fris, koel en prettig? Deze kleine proef zegt alles. Hij bewijst verzorgde manne: voorkeur blijven geven aan de klassieke scheermethode Water, zeep en Gillette 2* Lening in Amerika DE K.L.M. heeft bij de Securities and Exchange Commission te Washington een registratie-aanvrage ingediend voor de openbare uitgifte van ongeveer 17 miljoen dollar 20-jarige converteerbare achter gestelde obligaties door een syndicaat onder leiding van Smith, Barney and Co. en The First Boston Corp., die de obligaties zullen overnemen en na vervulling der formaliteiten vermoedelijk op 11 maart aan het publiek aanbieden. Dan zullen tevens rente, koers en het juiste bedrag worden be paald. Een deel zal door een Nederlands bankierssyndicaat onder leiding van Pier- son. Heldring en Pierson en de Neder- landsche Handelmij. in Nederland wor den aangeboden Notering op de New York Stock Exchange en te Amsterdam De verplichte aflossingen der lening zul len in 1970 beginnen. De KLM heeft in bestelling 8 Douglas DC-8 straalvliegtuigen voor aflevering in 1960, 12 Lockheed Electra Turbo prop-vliegtuigen aflevering 1959 en 1960 en 2 Fokker Friendships afle- Holland Festival Maria Meneghini Callas zingt op 11 juli in Amsterdam HET HOLLAND FESTIVAL zal opnieuw de periode van 15 juni tot 15 juli beslaan en tal van evenementen op kunstgebied brengen. De voorstellingen worden weer voornamelijk in Den Haag en Amsterdam gegeven, maar daarnaast krijgen ook Arnhem, Deventer, Groningen, Hil versum, Leiden, Rotterdam en Utrecht hun aandeel. En dan komt natuur lijk Haarlem met zijn jaarlijks orgelconcours van 6 tot en met 10 juli. De jury van dit concours zal dit jaar bestaan uit Maurice Duruflé uit Parijs, Flor Peeters uit Mechelen en Piet Kee uit Haarlem. Voorlopig zijn als opera's in het Holland Festival geprojecteerd „Tristan und Isolde" van Wagner door de Wagner- vereniging, die 75 jaar bestaat en tevens haar laatste voorstelling zal geven. De leiding heeft Otto Klemperer. Er komt een speciale festival-voorstelling (in samen werking met het festival van Aix-en- Provence) van „II Mondo della Luna" van Haydn o.l.v. Carlo Maria Giulini en met jonge Italiaanse solisten. De Ned- Opera brengt een nieuwe instudering en mon tering van Mozart's „Cosi fan tutte" o-l.v. de Zwitserse dirigent Peter Maag. De befaamde en haast beruchte Italiaanse dramatische sopraan Maria Meneghini Callas, heeft toegezegd op zaterdag 11 juli in het Concertgebouw te Amsterdam een opera-concert te zul len geven o.l.v. Nicola Rescigno. De belofte is er dus, maar de wisselvallig heid van deze sopraan is bekend en men moet dus niet voor 100 rekenen op de werkelijkheid. Gelukkig zfjn er nog meer zangeressen in de wereld, die haar plaats kunnen innemen. Het toneel is vertegenwoordigd door Shakespeare's „Troilus and Cressida" door de Ned. Toneelmanifestatie, door Vrouwen en kinderen konden maar op het nippertje gered worden Een hoogst ernstig misdrijf noemde de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch de brandstichting, dooi de Bossche kastelein C. K. in zijn eigen café. Hij eiste tegen hem acht jaar met aftrek. Verdachte had in de morgen van 29 november in zijn café en in de twee kamers waar hij woonde benzine op de vloeren uitgegoten en die in zijn slaap vertrek aangestoken. Er ontstond zo'n steekvlam, Jat hij zelf via een raam van de eerste verdieping moest vluchten. De man verkeerde in geldzorgen en rekende erop de 10.000 te kunen innen, waarvoor de beide panden, waarin café en woonruimten waren ondergebracht, In de beide panden woonden in totaal zes gezinnen, waarvan verscheidene vrou wen en kinderen met moeite in veilig heid gebracht konden worden. „Elckerlyc" in Delft van de Ned Comedie, door het Franse theater „Le Grenier de Toulouse" met stukken van Marivaux. de Musset en Anouilh („Euridyce") en door het Wiener Burgtheater. Onderhandelin gen worden nog gevoerd met de Com- pagnia MorelLi-Stoppa uit Rome voor een stuk van Carlo Goldoni „L'mpresario delle Smirne". Het Concertgebouworkest speelt o.l.v. Wolfgang Sawallisch, Hans Rosbaud (Sechs Orchesterstücke van Anton von OTTO KLEMPERER Tristan en Isolde Webern) en Eduard van Beinum. Het Residentie-Orkest heeft als dirigenten Willem van Otterloo, Antal Dorati, Carlo Maria Giulini en Sir John Barbirolli. Solisten bij dit orkest zijn: Daniel Wayen- berg, Yehudi Menuhin, Elisabeth Schwarz kopf en Geza Anda. Dan komt het Radio inwrijven laten drogen afborstelen helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras. lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margi Astor-Mouson-Blendax MARIA MENEGHINI CALLAS concert in Amsterdam Philh. Orkest o.l.v. Lorin Maazel en Bernard Hadtink (Cantate Prof ana van BartókL Het Rott. Phil. Orkest speelt Ed. Flipse de 2e Symfonie van Mahler en de Ned. Bachvereniging brengt Bach-programma's in Naarden en Gouda o-l.v. Anth. v. d. Horst. Ook het Ned. Kamerorkest, het Amadeus Kwartet, het Hollands Strijkkwartet en het Ensem ble Pro Arte Fiaito zullen optreden. Iets heel bijzonders is de uitvoering van de „Lamentatio Profetae Jeremiae" van Ernst Krenek door het N.C.R.V.- Vocaal Ensemble o.l.v. Marinus Voorberg, waramee deze dirigent ook in Kassei zo'n succes behaalde. Op bal let-gebied staat alleen nog maar de medewerking van de groep van José Greco vast vering 1960 en ls voorts bestellingen van straalvliegtuigen uit te breiden, waarmede 40 miljoen doll; gemoeid zullen z(Jn. Z(J onderhandelt met de Chase Manhattan Bank. Bank of America en National City Bank om het in 1956 verleende krediet van 50 miljoen dollar nog met 20 miljoen uit te breiden. Tezamen met Inwendige fi nancieringen ls er dan voldoende voor het Investeringsprogram. Volgens de bij de S.E.C. ingediende voorlopige gegevens bedroegen do ver- voersinkomsten in 1958 (1957) f 462 (467) miljoen, overige inkomsten f 28.2 (28.9) min totaai f 490.2 (496.2) min. bedrijfs kosten f 491.3 (474.5) min., f 73.5 (56.9) mlo. afschrijvingen, zodat het bedrijfsresultaat f 1,1 min verlies (21.7 min winst) bedroeg. De boekwinst op verkoop vliegend materiaal is f 5.3 min., overige baten en lasten brachten f 1.8 (1,5) min verlies. De extra-afschrij vingen op vliegend materiaal zijn nihil (f 5.5 min.), waarna de winst (1957) f 2.4 (23) min. bedraagt. Voorts is f 10,7 min. (1957 een aftrekpost van f 150.000) vrijgekomen uit belastingvoor zieningen. zodat per saldo de winst over 1958 (1957) uitkomt op f 13.1 (22.8) min. Een delegatie van acht Nederlanders onder wie de hoer 1 A. Aler, phesldent- directeur van de K.L.M.heeft te Long Beach in Californië gisteren een vlieg tocht van acht minuten gemaakt Douglas DC-8 straaltransportvldegtulg. Hij en zijn zeven landgenoten was tevreden over de prestaties en zeide na afloop: „Al veie jaren praten wij over het komende straaltijdperk, maar eerst nu na deze vlucht, weet ik wat dit straaltljdperk is". Deze toestellen hebben een kruissnelheid van 840 km per uut en kunnen 120 tot 170 passagiers vervoeren. De heer Aler heeft zelf tien minuten lang he>t toestel bestuurd en zeide. dat deze vliegtocht hem tot een lid van de nieuwe generatie van straalvliegtirigenthousiasteldngen had gemaakt". Over een jaar (Vervolg van pagina 1) i in de Boni nag*. Slechts artsen en 's met levensmiddelen worden door liet treinverkeer is vrij normaal, hoewel op enkele plaatsen nog sabo tage werd geconstateerd. Zo kwam de trein uit Parijs met een uur ver traging in Brussel aan. doordat de draden van de seininstallatie waren doorgesneden. Duidelijke crisis Paul Finet, eens vakbondsleider in België, heeft gisteren namens de Hoge Autoriteit meegedeeld, dat binnenkort met de zes landen van de K.S.G. bespre kingen zullen worden gevoerd over een eventuele afkondiging van de „duidelijke crisis". Zoals bekend komt deze maatregel hierop neer, dat de gevolgen van werk loosheid over alle kolenbekkens van de K-S.G. worden verdeeld. Wanneer de be sprekingen met de regeringen worden gehouden, is nog niet bekend. Finet deelde verder mee. dat het recht van België, zich tijdelijk van het overige deel van de gemeenschappelijke markt af te zonderen, uit Juridisch oogpunt ten zeerste betwist wordt nu de overgangs periode van de K S.G. meer dan een Jaar geleden beëindigd is. Prins Bernhard in oktober weer naar Brazilië? Prins Bernhard heeft gisteren in Rio de Janeiro gezegd, dat hij van plan is In oktober nog eens een bezoek aan Brazilië te brengen. Het 9peet de Prins, dat hij door zijn griep deze keer de provincie Parana niet had kunnen bezoeken. In Parana wonen namelijk veel Nederlandse kolonisten. De Prins beloofde aan de Brazilianen in Nederland zijn best te zullen doen om de emigratie naar Brazilië te bevorderen. Over de investeringen van Nederlandse ondernemingen in de Zuidamerlkaanse staat zei de Prins, dat een Nederlandse machinefabriek belangstelling heeft voor de aanleg van een scheepswerf bij Santos, terwijl een andere maatschappij de moge lijkheden bestudeert van de bouw van een raffinaderij in Brazilië DE nivellering van het schrift in onze jachtige tijd van schrijfmachine dictafoon heeft velen de ogen gesloten voor de schoonheid van het schrift. Zelfs mensen bij wie we een fijn ontwikkeld gevoel voor schoonheid kunnen verwach ten, zullen verwonderd opkijken, als ze horen, dat een gesehreven blad een waar kunstwerk kan zijn. Zij menen, dat het schrift niet rijk ge noeg is aan uitdrukkingsmogelijkheden om van echte kunst te kunnen spreken. De ingewijde echter weet, dat onze let tertekens gestalte kunnen geven aan de zelfde diepe ontroering, die fraaie schil derijen en imposante bouwwerken deed ontstaan. Diit schrijft Ben Engelhart in een ne, maar fraaie brochure, die gewijd is aan de schoonheid van het schrift ei de Stichting tot verbetering van handschrift heeft uitgegeven De stichting wil met het boekje dacht vragen voor haar streven. Meer op I de praktijk gericht zijn haar cursi I handschriftverbetering, die zij ten dienste Verslag Hoge Autoriteit: T~\E HUIDIGE KOLENCRISIS wordt in hoge mate verergerd door de -L' fouten uit de hoogconjunctuur, aldus verklaart het zevende algemene verslag van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De H.A. beschikte niet over de middelen om zich te verzetten tegen het vrijelijk sluiten van driejarige inkoopcontracten, hoewel de ervaring leert, dat de kolentoestand vrij regelmatig wisselt in tijdvakken van ten hoogste twee en een half jaar. Zy, die dageiyks met hel economische leven te maken hebben, zyn maar al te vaak geneigd uit te gaan van de laatste gebeurtenissen. Als de zakeR goed gaan. geloven z(j in eindeloze groei. Als zU slecht gaan verwachten zij voortdurende afzetmoeiiykheden. Wil men invoerbeperkingen, dan zouden deze vooral die landen moeten treffen, welke zich gebonden hebben aan langdu rige invoercontracten voor een hoeveel heid, die hun behoeften verre te boven gaan. Had de gemeenschap door verbre king dier contracten de verantwoordelijk heid moeten overnemen, van die regerin gen. welke die invoercontracten vrijelijk over zich hebben laten komen? vraagt di H.A. De huidige toestand moge alle rege- r.ngen overtuigen van de noodzaak dei door de H.A. voorgestane politiek van eer. vrij mogelijke kolenmarkt, berustend een logisch samengaan van prijspoll- t en een minimum aan correctieve middelen t.a.v. de schommelingen der vrachtprijzen, opdat de Invoercontracten zo automatisch mogelijk beperkt blijven tot de duurzame behoefte. In feite coördinatie van de handelspolitek der gesloten staten. Het verslag, dat als het ware een poli tiek testament is, acht het niet voldoende vrijere handel te willen, als men tegelijkertijd de voorwaarden daartoe schept. Nodig zijn beperkte overgangs tijden en concurrentieregels zowel voor d« ondernemingen als voor de staat, aange vuld met investeringshulp en eonlunctuur- politiek, waarbij ruimte overblijft vooi ondernemersinitiatief, vrije keus van ko pers en passende verantwoordelijkheid der overheid. Zowel het vrije spel vai markt als de verantwoordelijkheid va overheid moeten hun deel krijgen. Het verslag dringt aan op een gecoördi neerde handelspolitiek voor het gehele terrein der energie en voor een gemeen schappelijk economisch en financieel be leid in de gehele gemeenschap. Het be kritiseert de eis van eenstemmigheid ten aanzien van financiële regelingen en har monisatie van het vervoer en dringt op de mogelijkheid van meerderbeidebe- sluiten in de raad van ministers. Volgens de H A. kan de harmonisatie der 3 voerstarieven niet waditen op een meenaehappelijke vervoerspolittek. Zij zal deze juist moeden bevorderen. Zij ziet een nieuw verband tussen K.S.G.. Euro- markt en Euratom en meent, dat deze samenwerking nauwer zal worden Atlas. Een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type Atlas in van morgen vroeg, drie minuten na de stait de basis te Cape Canaveral, ui da van het bedrijfsleven geeft. Enkele we- ken geleden is men begonnen met een actie onder alle bedrijven met meer dan honderd- werknemers, die men tracht te activeren om mee te doen aan het be reiken van haar doel: een leesbaar schrift om daardoor bij te dragen aan het ver^ gemak kei ijken van in ter-menselijke ver houdingen en aan het opheffen van de schade, die onleesbaar schrift het econo mische leven toebrengt. Mansholtminder landbouwers Het aantal mensen dat in de landbouw werkt moet worden beperkt om dit deel van de economie even gezond te maken als andere sectoren. Aldus de vice-voor- zitter van de Europese commissie der E.E.G., dr. S. L. Mansholt, die gisteren in West-Duitsland een toespraak hield tot de Beierse boerenbond. Dr. Mansholt noemde het probleem, hoe de landbouw op gelijke voet kan worden gebracht met de rest van de economie, van wereldomspannende aard. Het is echter niet mogelijk dit probleem met een algemeen programma aan te pakken, daar van streek tot streek ver schillen voorkomen. Over de E.E.G. zei dr. Mansholt dat ernaar moet worden gestreefd de prijzen voor landbouwprodukten geleidelijk ge lijk te maken. De toenemende bevolking en de groter wordende persoonlijke in komens bieden goede vooruitzichten voor toeneming van de verkoop van land bouwprodukten. E MOET er maar van houden. Bij een partijtje delicatessen uit China afkomstig en in Vic toria, Canada, door de douane vrijgegeven, bevonden zich eieren, die 50 tot 100 jaar geleden zijn gelegd De douane wisten feite lijk niet wat ze met de eieren moes ten aanvangen, maar toen Chinese handelaars hoog opgaven van de verrukkelijke pikante smaak en be toogden dat er geen heerlijker en vorstelijker produkt te vinden was. lieten ze de partij door. De eieren waren verpakt in leem. Ze worden in geheel Canada gretig gekocht, maar de grootste aftrek vin den ze toch in San Francisco. Voorts was er bij de eieren een partijtje wijn, afkomstig uit Canton. Op de etiketten stond: „Alleen voor Chi- nezeh, driemaal per dag twee eetlepels voor de maal tijd." De wijn werd geïmporteerd als „vloeibare medicijn". Over de waar de van de medicijn valt nog van gedachten te wisselen, als men weet dat zij een alcoholpercentage heeft van 55 procent Twee eetlepels voor elke maaltijd lijkt ons ook meer dan voldpende. Ook bij een maaltijd van eieren, die 10 loi 1ÜQ jaar anlarUn «fcn geltf* -

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5