Vele factoren belemmeren ontruiming van krotten Huisvesting in LEIDEN Leidse Lichte Muze lag met griep op bed Huisvrouwen moeten vrije tijd vinden en goed besteden NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 Agenda voor Leiden Donderdag Gebouw Maatschappij voor Toonkunst. Rapenburg 22, 8 uur: auditie d'Oprechte Amateur Gebouw speeltuinvereniging We6ter- vartier, ingang Ten Katestraat, 8 ,uur afdeling zuid-west van de N.C.V.B., me vrouw A. de Dievan den Berg over „vrijetijdsbesteding". Ons Centrum, Hooigracht 84, 8 uur: film avond collectanten voor minder validen. Vrijdag Museum Volkenkunde, 8 uur: rondleiding tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afd Lal den Ned. Christen-Vrouwenbond. Simavl- Zuiderkerk, 7.30 uur: chr. vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis", film „Eten mens was te veel" Gebouw „Prediker", 8 uur: Jubileum viering Geref. lagere school Hooglandse Kerkgracht. declamatie J. Nobel, muzi kale madewerking van mej. I. Vogel. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. LEIDERDORP: dorpshuis, 8 uur: N.C.R.V.-avond. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland". dr. D. A. van Krevelen over „hond-mens-relatie" Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come die met „Oscar"; uitgestelde voorstelling. Oegstgeest, Het witte Hui6, 8 uur: kring Leiden Nederlandse bond van Post- duivenhouders, lezing van de heer A. van den Hoek. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering van gymnastiekvereniging Brunhilde. óebouw Chr.-soc. belangen, 7.45 uur: voorjaarevergadering „Pernix". OEGSTGEEST: zaal bij Willem de Zwij- gerkerk, 8 uur: jaarvergadering chr korfbalvereniging „Fiks". LEIDERDORP: gebouw „Irene", 8 uur: toneelavond chr. korfbalvereniging „Ve- locitas". opvoering van „Gieren op het veilige nest" door toneelgezelschap van „De Nederlanden van 1845" Antoniusclubhuis, 8 uur: cabaretavond van de personeelsvereniging S.R.O. Zondag Marekerk, 7 uur: kerkdienst bijzonder Kerkewerk Herv. gemeente, voorganger ds. W. A. Smit, Amsterdam. Onderwerp: „Is het verleden vuurvast?" Apotheken De avond-, en nachtdienst wordt waar genomen door de Havenapotheek, Haven 18, telef. 20085 en de Doeza-apotheek. Doezastraat 31, telef 21313. De apotheek Wilhf'minapark 8, telef. 26274, te Oegst geest is doorlopend geopend. Van de Universiteit Op vrijdag 20 februari, 8 uur wordt in de sociëteit S.S.R.L. Hogewoerd 108 een openbare vergadering gehouden, waarin prof. dr. H. J. Bavinck spreekt over de Zending. Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdagmiddag 2.30 uur): Mevrouw komt niet thuis avond (18 jaar). Donderdag: 't Is feest vandaag. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Liane, de witte slavin (14 jaar). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien gebo den (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Onder de mantel van de naoht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De wraak van Frankenstein (18 jaar). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mine ralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tof 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen- straat la: elke dag geopend van 10 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 Uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot Pilgrimfathers-hulsje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van T tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoef er", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot uur. Inlichtingenkantoor V V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, oj ■rterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van B. en W. blijven streven naar aankoop slechte panden, die voor sanering moeten worden gesloopt Tj^EN LID van de gemeenteraad van loeiden heeft B. en W. gevraagd, of B. en W. geïnterpelleerd kunnen worden over het gevoerde beleid inzake de huisvesting, zonder in te gaan op individuele gevallen van woningtoewijzing. Met andere woorden: zijn B. en W. inzake de verdeling van woonruimte verantwoording schuldig aan de raad? In zijn „memorie van antwoord" bij de begroting beantwoordt het college deze vraag. Artikel 216 van de Gemeentewet be paalt, dat het college verantwoording schuldig is aan de raad voor het door het college gevoerde bestuur van de huishouding der gemeente. Daaruit is et verleden meestal afgeleid, dat verantwoording niet bestaat met betrekking tot het zogenaamde zelfbe- r, de verplichte medewerking van het gemeentebestuur aan de uitvoering wetten, algemene maatregelen van bestuur en provinciale verordeningen. In de loop der tijden is door de varia- es in en de verfijning van de wet- ;ving het scherpe onderscheid tussen lerzijds de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente (de zoge naamde autonomie) en het zelfbestuur sterk vervaagd. Er zijn tal van belang rijke onderwerpen, die voorheen volle dig tot het autonome gebied van de gemeente behoorden en welker regeling de wetgever later tot zich heeft getrok ken, met inschakeling dikwijls in zeer grote mate van de gemeente besturen, waardoor zij toch voor een groot deel in de gemeentelijke sfeer zijn gebleven. Als voorbeeld worden ge noemd de Woningwet en de Ambtena renwet. Voorzover B. en W. bekend ls, heeft men nooit uit artikel 216 van de Ge meentewet de conclusie getrokken, dat B en W geen verantwoording aan de raad schuldig zouden zijn voor hun be leid ten aanzien van de uitvoering van deze wetten. Dit is wel gebeurd met betrekking tot de uitvoering van de Woonruimtewet, en wel bij een K.B. van 11 augustus 1948, waarbij een raads besluit om het college van B en W te interpelleren omtrent zijn beleid, ge voerd ter uitvoering van deze wet, als in strijd zijnde met art. 216 van de gemeentewet is vernietigd. B. en W. menen, zich, wat de praktijk betreft, op het standpunt te moeten stel len, dat zij bereid zijn een interpellatie ten aanzien van het beleid tot verdeling van woonruimte te beantwoorden, mits dit gebeurt zonder dat bepaalde concrete tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 530 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag.^insdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?" educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo's. Geopend tot en met 1 maart. Academiegebouw, Rapenburg 73: expo sitie over informele kunst, geopend tot 28 februari. De Lakenhal. 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 maart). De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot 3 maart). Leids acad. hist, museum. Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst van cives", van 5 tot 20 februari, geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 9 30 tot 5.30 uur: 1> en werken van Scaliger (tot en me februari). doende voorrang wordt gegeven aan die gezinnen, die in mensonwaardige ruim ten wonen. Antwoord: De verplaatsing van gezinnen uit on bewoonbaar verklaarde woningen en andere krotten heeft de bijzondere aan dacht van B. en W. In samenwerking met maatschappelijke werksters van de verschillende instellingen en, waar dit noodzakelijk is, met medewerking van de dienst voor sociale zaken, wordt ge werkt aan de opheffing van de mens onwaardige toestanden op dit gebied. Als resultaat van deze bemoeiingen kan worden medegedeeld, dat in het tijdvak van 1 oktober 1957 tot en met 31 decem ber 1958 aan 32 gezinnen uit onbewoon baar verklaarde woningen een beter on derdak is verleend. Bovendien werd door toewijzing van andere woonruimte aan nog 23 gezinnen gelegenheid gegeven hun met een onbewoonbaar verklaarde wo ning gelijk te stellen behuizing te ver- In de 2293 gevallen, waarin vergunning werd verleend voor één of meer kamers, gehuurd van de hoofdbewoner, was steeds sprake van vrijwillige beschik baarstelling van woonruimte. Gedeelten van woningen werden in 1958 niet ge vorderd. Vordering van een gehele wo ning had in 20 gevallen plaats. Andere gemeenten Met betrekking tot de verdeling van woonruimte wordt in overleg met de omliggende gemeenten de volgende ge dragslijn gevolgd. Deze gemeenten trek ken een groot aantal gezinnen aan, waar van het hoofd zijn werkkring in onze gemeente heeft. In dergelijke gevallen wordt dan in het algemeen een nieuw gebouwde premiewoning gekocht. Gaat het om een woning uit de oude voor raad, die gekocht wordt door iemand, die in Leiden zijn werkzaamheden ver richt, dan vraagt de naburige gemeente compensatie in de vorm van een huur woning. Deze tegemoetkoming wordt in nage noeg alle gevallen verleend, vooral wanneer het de huisvesting in de naaste omgeving betreft van hoogleraren, lera ren bij het V.H.M.O., hogere ambtenaren en leidende figuren uit het bedrijfsleven Sanering In deze krotkeuken bereidt een huisvrouw elke dag haar eten. Hij ts niet te vinden ergens op de Friese of Drenthse heide, maar in een van 's werelds beroemd ste universiteitssteden, Leiden. Als men de huizen in de Lange Agnietenstraat bezoekt, raakt het nuchterste gemoed bewogen! Foto N. van der Horst gevallen worden aangehaald en bespro ken. Tegen dit laatste zouden zij over wegend bezwaar hebben. In 1958 werden door het bureau voor huisvesting in totaal 4188 woonvergun ningen afgegeven, waarvan 1692 aan in gezetenen die geen woonruimte achter lieten, 944 aan ingezetenen die wel woon ruimte achterlieten, en 1552 aan niet- ingezetenen (425 voor woningen en 1127 voor een of meer kamers). Hebben B. en W. de indruk, dat bij sommige nieuwe complexen woningwet woningen de huurprijzen liggen boven de draagkracht van de bewoners? Zo luidt een aan het college gestelde vraag. „Deze vraag moeten wij helaas bevesti gend beantwoorden", is het antwoord. In overleg met de commissie van ad vies inzake huisvestingsaangclegenheden worden sinds enige tijd alleenstaanden die al geruimte tijd op kamers hebben gewoond of in verband met pensionering woningbehoevend worden (verpleegsters), als woongelegenheidbehoevend erkend. Op het ogenblik staan ais zodanig 68 al leenstaanden bij het bureau ingeschreven. Krotten B. en W. zijn van oordeel, dat de systematische onbewoonbaarverklaring als middel tot sanering en zoveel mogelijk gecoördineerd met andere sa neringsmaatregelen gestadig voort gang dient te vinden. Zou met deze on bewoonbaarverklaring worden gewacht, totdat de eigenaren de slechte woningen in het betrokken stratenblok niet meer als zodanig willen verhuren, dan zou er op het gebied van sanering nog min der tot stand komen; onbewoonbaarver klaring immers is veelal de eerste stap op de weg naar sanering. Hierbij tékenen B. en W aan, dat een woning na onbcwoonverklaring een aan zienlijk minder aantrekkelijk verhuur- object wordt, omdat ingevolge artikel 5, le lid, van de huurwet haai toegelaten huurprijs sterk daalt, lijk tot de huurprijs van 31 december 1950. Zodra de woning is verlaten, is het aan een ieder verboden daarin te wonen of intrek te nemen. Afbraak van onbewoonbaar verklaar de woningen kan in het algemeen plaats hebben, Indien zij eigendom de gemeente zijn geworden. Het college is terzake van de aankoop van slechte panden, die terwille van de sanering dienen te worden gesloopt, diligent. Een raadslid betreurt het, dat nog zo veel Leidse gezinnen in een krot B. en W. vinden dit ook heel erg. De vele factoren ,die een vlotte ontruiming krotten belemmeren, zoals de schaarste aan geschikte vervangende woningen, de in verhouding tot die van goede wonin gen lage huur, die voor de krotten wordt betaald, en de moeilijke verplaatsbaar heid van de huidige bewoners naar an dere stadsgedeelten, zijn er de oorzaak van, dat dit euvel niet dan met zeer veel moeite is te verhelpen. Voor de financiering van de sanering van de oude binnenstad zal medewer king van het Rijk onontbeerlijk zijn, ter wijl deze medewerking ook kan worden verwacht. Sinds 1945 is de onbewoonbaarverkla ring van 172 woningen onherroepelijk geworden95 van deze 172 woningen zijn nog bewoond; 32 ervan zijn in 1958 ont ruimd; 3 ervan zijn in 1958 afgebroken In 1958 zijn tien woningen onbewoon baar verklaard; zeven woningen hier van zijn nog bewoond; van de drie ontruimde woningen is er tot op heden Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van „Margriet" te houden! Culturele avoud van de Leidse Chr. kweek school Gisteravond hield de schoolvereniging van de Christelijke kweekschool, de V.L.A.K.. in Irene een culturele avond. Voorzitter G. Minnaard heette in het bij zonder de leraren met hun dames en de gast-spelers(stcrs) van harte welkom. Het schoolkoor onder leiding van zangleraar Chr. Hanegraaff opende het programma met twee liedjes, die bijzonder In de smaak vielen. Een van de gasten, de heer A. Labordus oud-leerling en thans werkzaam bij de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie droeg enkele sprookjes fried Bomans voor en gaf geslaagde staaltjes pantomime. De andere gasten v« deze avond waren mejuffrouw M. Kled- brink en de heer T. Agt, die op sierlijke wijze enkele Spaanse dansen brachten de guitaar lieten tokkelen. Voordat directeur mr. dr. K. de Vries de avond sloot, declameerde mejuffrouw M. Hoeve op indrukwekkende wijze het moderne gedicht „The greatest show you ever saw", dat door de aanwezigen ernstige aandacht werd beluisterd. „d'Oprechte Amateur IN DEZE TIJD spreekt de griep bij de organisatie van concerten een invloedrijk woord mee. Zo was het ook bij de tweede auditie van d'Op rechte Amateur", gisteravond in Toonkunst onder grote belangstelling gehouden. Van de negen deelnemers (in enkel- of meervoudige bezetting) waren er zes verschenen. De heer L. Stevens, voorzitter va Leidse afdeling, toonde zich weer prettig en zorgzaam inleider, tevens goed gevolg strevend naar een ordelijke, vlotte gang-van-zaken. Het was n waardig, dat de griep juist de dienaren der lichte muze had geteisterd, terwijl die der „ernstige" zich hadden gehand- I haafd. Overigens is het een heel aardige Nieuwe afdeling N.C.V.B. in Leiden DE NIEUWE AFDELING van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond, Leiden-zuid-west, hield gisteravond haar eerste ledenvergadering. Na een welkomstwoord van de presidente mevrouw G. A. J. v. Daatselaar- Somsen, sprak mevrouw A. de Die-v. d. Berg over „Vrije tijdsbesteding". God had in zijn scheppingswerk een heilige orde van werken en rusten, aldus spr. De mens moet ditzelfde ritme volgen. In het paradijs was het werken een lust, pas na de zondeval ging men dit als een last beschouwen. In deze tijd van mechanisatie wordt het werk al heel snel een sleur, alleen het loon maakt de arbeid nog draaglijk. Toch moet men zijn taak blij aanvaarden. God vraagt geen leven van zwoegen en slaven. De rustdag is als pauze gegeven, doch ook in het dagelijks leven moet de vrouw enige tijd over hebben. Een huis vrouw, die op tijd op staait, met overleg en op de klok werkt, moet in staat een ogenblik voor zichzelf te hebben. Op vele manieren kan men deze tijd vullen. Het belangrijkste vindt spr. wel, dat men iedere dag een ogenblik met God alleen moet zijn, want Gods gebod gaat over het hele leven. Voor de huisvrouw is de radio wel één In Leiden leven nog tal ran ge zinnen in krotten. Velen weten niet, hoé erg het daar wel is. Deze huizen staan in de Lange Agnietenstraat. Foto N. van der Horst van de meest voor de hand liggende middelen om uit de sleur van het dage lijks werk te komen. Niet alleen de zendingen voor de vrouw, maar ook lezing en de schoolradio bieden dikwijls onderwerpen, die de kijk het gezinsleven verrijken. De televisie weet ook wel raad met de vrije tijd. Wanneer de ouders, vooral als de kinderen de schoolleef tijd bereiken, niet voldoende zelfbe heersing hebben, dan kan de t.v. een bron van ellende worden. Men moet weieens de innerlijke kracht en de •noed hebben om het toestel af te tetten. Het lezen is ook een belangrijke bron van ontspanni-ng, de huisvrouw moet trachten een leesuurtje te vinden, waar in zij dan vooral goede boeken moet le zen. De geest moet, evenals het lichaam, gevoed worden. De taak van de vrouw in het gezin is anders dan vroeger. Zij moet, om met man en kinderen nen praten, belang stellen in de dingen, die in de wereld gebeuren. Heel belang rijk is ook, dat er vrije tijd beschikbaar is voor het werk van God en om anderen behulpzaam te zijn. Juist in deze tijd, de tekenen wijzen op Jezus* wederkomst mag men geen ogenblik verloren laten gaan. Men mag niet denken, dat anderen dit werk wel zullen doen. Natuurlijk is het naet nodig alle vrije tijd aan kerke lijk werk te geven, er zijn in dit verband diverse mogelijkheden. Zelf moet met God beslissen over de verantwoorde lijkheid, die men op dit gebied heeft. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Corstlaantje dr v J den Haas en C van den Oever; Ingrid dr v H Hiliebrand en H T Fillppo; Sasper zn v C van der Vijver en N van Woer- «em; Martin Bernardus zn v C Ten nissen en G H van Kieef; Dirkje Dietha dr v D J Jonker en P A Vlie land; Howard Russell zn v L Goodkin en S Hoffman. Overleden: A L Veugelers 76 jrman. Gehuwd: J Etman en J A Faas; W F J Kasteelen en J C Sinteur; F Wal raven en H C Haverkamp. Zie vervolg itadtnieuw Zie pagina 11 avond geworden, gemiddeld, naar onze mening, op wat hoger peil staande dan de eerste auditie. Met grote aandacht werden de muzikale verrichtingen door het luisterende deel van de aanwezigen gevolgd. Dat zal de executanten onge twijfeld hebben aangemoedigd. Verder moet onze kritische stem zwij gen. Het laatste woord zij aan de jury, waarvan de heer H. Tas als woordvoer der optrad. Het Leidse mondaccordeonorkest „Crescendo" kreeg voor de uitvoering van twee nummers een compliment. De heer Van Strien werd geprezen om zijn goede directie. Enkele ac cordeonisten kregen de raad, wat be ter op de aanwijzingen van de diri gent te letten. De heer Verlaan (accordeon), begeleid door de gebroeders Del Prado op resp. de gitaar en de contrabas, speelde zes foxtrots in-seric. Heel aardig en goed van techniek, maar de accompagnateure deden het vaak wat te luid, vond de heer Ras. Al die foxtrots worden op de duur wel iets eentonig om naar te luis teren. En de heel aandachtige muzikan ten hadden wat vrolijker moeten kijken.... De heer J. van Graas zong met een diepe basstem (om jaloers op te worden) werk van Mozart en Nicolai. Voorfcl het drinklied uit „Die lustigen Weiber von Windsor" oogstte veel waardering. De Duitse ch werd bij hem én anderen in de bijzondere aandacht aanbevolen. Afeurouu» Van der Horst (sopraan), wier mooie stem in de hoogte wat geknepenklinkt, boeide in liederen van Schubert en Schumann door overtuigingskracht. Maar „Der „Jüngling" (op tekst van Heine: „Es ist eine alte Geschichte".had verbitterder moeten doen De heer Van Gerven speelde Chopin (wals in cis) en Beethoven („Für Elise") bijzonder aardig. Hij is nog jong en het zal met de rust op de duur wel in orde komen. Nu was het met de metriek in Chopin nog niet helemaal gaaf. Maar de pianist is muzikaal en heeft liefde voor zijn instrument Tenslotte kreeg de alt mevrouw Alblas- Vermeer, te horen, dat haar stem (ook al weer) in de laagte mooi en in de hogere regionen wat krampachtig klinkt. Van de stem is zeker véél te maken, tenminste, als de zangeres ernst maakt met de studie der ademtechniek. De drie uitgevoerde liederen werden nog wat te moeilijk geacht (o.a. Schu berts „Ungeduld"). Eenvoudige opera aria's zijn in dit stadium wellicht méér geschikt. Ook de begeleidster (van de bas), Ada van der Bent werd geprezen. Joh. van Wolfswinkel. Gunstige resultaten bij Nemafi Leiden In het vandaag verechenen jaarverslag ever 1968 van de N.V. Nederlandse Maat schappij tot Financiering van Huurkoop- transacties „Nemafi" te Leiden, die op 1 maart a.s. vijf jaar zal bestaan, wordt een overzicht gegeven van da sinds de oprichting geboekte reeultaten. Hieruit blijkt, dat de omzet ieder jaar hoger is geworden. Hoewel tot dusver hoofdzakelijk ob- jecten liggende in de consumptieve sfeer werden gefinancierd, zoals complete wo ninginrichtingen, radio's, televisietoestel stellen, bromfietsen, wasmachines e d en vrijwel geen automobielen, tractoren, moto rijwielen, scooters, draglines, indus- tnemachines e.d., was het debiteurensal- do. dat aan het eind van het eerste boek jaar ƒ653.508 bedroeg, per 31 december 1956 gestegen tot 2.733 686. De winst vóór afschrijvingen en ven nootschapsbelasting is hoger dan in 1957 en bedraagt 147.454.30. De directie •telt voor. aan de algemene reserve 15.000 toe te voegen en aan aandeelhou- ders een dividend van 10 pet uit te ke- Op het debiteurensaldo zijn de nood zakelijk geachte afschrijvingen toegepast, terwijl de debieurenportefeuille op co», servatieve wijze is gewaardeerd. Sinds de oprichting der vennootschap ijn de volgende dividenden uitgekeerd: 1954 5 pet (over 10 maanden). 1966 9 pet, 1966 8 pet, 1967 8 pet en 1958 10 pet. Omtrent de verdere ontwikkeling blijft de directie hoopvol geetemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3