Jiicuiuc gcihsctyt GTaurant BINNEN EEN JAAR IS CYPRUS VRIJ Minister Zijlstra maakt de prijzen verder Makarios spoedig uit ballingschap terug Gesprek tussen stakers, werkgevers en regering Nederland waarschuwt Verenigde Staten GEEN DUITS HOTEL IN HOORN ERBIJ EN OOK GEEN „KINDERHEIM" Knipperbollen verdwij men? Na de mist: Ook laatste mist oorzaak van verkeersstagnatie VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERI*ENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11495 Hoofdredacteiu CUR1STEL1JK.NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasttcli Is ahebltoto niyn hert ia tegfjenspoet" Leidse krotten hebben bijsondere aandacht van B. en W. Zie pagina 3 Nu weer kans voor Balkanpact Het eiland Cyprus Waar Aphrodite werd geboren Zee en het riet er bedrieglijk vreed zaam uit. Men kan links op weg van de hoofdstad Nicosia naar de noordkust rtjden in veertig en naar de zuidkust in negentig mi- Vanaf de bergrug Kyrenia in het noorden, waar nog burchten van kruisvaarders staan, kan men Tur kije zien. In de Troodosbergen in het westen pleegt men 's winters te skiën, maar daar is de laatste ja ren weinig sprake van geweest. In die beTgen hielden zich tot nu toe de terroristen verborgen. Langs de kust staan palmen en de bergen zijn bedekt met ceders, cypressen cn pijnbomen. De zon schijnt er bijna het gehele jaar. Te Kyrenia wordt zelfs in december gezwommen. In januari is de ge middelde temperatuur te Nicosia 58 en in augustus 98 graden. Er valt nog geen 38 cm regen per jaar. De hotels verzoeken de gasten in de zomer dan ook zuinig met water te zijn. Er wonen ongeveer 400.000 Griek se en 100.000 Turkse Cyprioten op het eiland. Hun kleding varieert van modieuze westerse tot de mid- denoostelijke dracht met flodder broeken. Verder wonen er Maro nieten, Armeniërs en Engelsen van het kolonistentype. Tal van in de steden wonende Griekse Cyprioten spreken met een zwaar Engels accent. De naambord jes van de straten vermelden de namen in het Engels, het Grieks en het Turks, maar over de meeste is de kwast gehaald, zodat slechts Grieks of Turks is overgebleven. Het eiland is betrekkelijk wel varend en profiteert grotelijks van de Brjtsc militaire bases. Een on geschoold arbeider verdient onge veer acht gulden per dag. De stra ten van de stad zijn vol fietsen cn kleine Engelse en Duitse auto's. De winkels verkopen goederen uit Engeland en landen van conti nentaal Europa. De grootste parti culiere werkgever op Cyprus is een Amerikaans kopermijnbedrijf met hoofdzetel te Los Angeles. De toe ristenindustrie placht vorige jaren van aanzienlijke omvang te zijn en Cyprus bezit 107 ingeschreven ho tels, waarvan 21 tot de luxe of de eerste klasse behoren Maar de hoofdbron van inkomsten is de landbouw. Er wordt tarwe, gerst, wortelen, aardappelen cn tabak verbouwd en er worden ci trusvruchten, olijven en druiven gekweekt. In april is de lucht ver vuld met de geur van oranjebloe- Dc wijm Cypri zUn Cyprus heeft een rijke geschiede nis. Het is bezet geweest door de Egyptenaren, de Assyriërs, de Per zen. de Romeinen, de Byzantijnen, de kruisvaarders, de Venetianen, de Turken en de Engelsen. Richard Leeuwenhart trouwde in de nabij heid van Limasol met prinses Berangaria van Navarre en Shake speare koos een havenstad op Cy prus vermoedelijk Famagusta voor Othello Aphrodite, de godin van leven en schoonheid, werd volgens de Griekse mythologie uit zeeschuim geboren in de nabijheid van Paphos. Men noemde dit eiland vroeger: „Het eiland des levens". T^NGELAND, Griekenland, Turkije en de leiders van de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus hebben gisteren een overeen komst getekend voor de vestiging binnen ongeveer een jaar van een onaf hankelijke republiek Cyprus onder internationale waarborgen. De Britse regering zal, volgens gezaghebbende kringen in Londen, binnen drie maan den beginnen met de overdracht van haar bevoegdheden. Maandag zal de inhoud van de overeenkomst tegelijk worden bekend gemaakt in de parle menten van Engeland, Griekenland en Turkije. Premier Macmillan werd gisteravond in het Lagerhuis luid toegejuicht toen hij bekendmaakte dat de overeenkomst tot stand was gekomen. Groot- Britannië zal de soevereiniteit over de twee Britse basas op het eiland be houden. Griekenland, Turkije en de toekomstige republiek Cyprus zullen de onschendbaarheid daarvan waarborgen. De Griekse premier, Karamanlis, heeft op een persconferentie medegedeeld dat hij volgende maand in Athene met pre sident Tito de mogelijkheid ter sprake zal brengen om het Balkanverdrag tus sen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië nieuw leven in te blazen. Hij zei voorts dat thans twee commis sies zouden moeten worden ingesteld de ene om een grondwet voor Syprus te ontwerpen en de andere om de bijzon derheden van de Britse soevereiniteit over de bases op Cyprus uit te werken. Het is zijn diepe overtuiging dat de be reikte oplossing de beste is, omdat zij de vrijheid van de bevolking van Cyprus verzekert en de weg opent naar grote welvaart. De „nood-toestand" zal zo deel de Macmillan mee spoedig ten ein de zijn, hetgeen betekent: vrijlating van politieke gevangenen, regeling van amnestie en terugkeer van de bannelingen, onder wie aartsbisschop Makarios. De verbannen leider van de Griekse Cyprioten verklaarde gisteravond dat hij binnen enkele dagen naar Cyprus zal reizen. Hij weigerde te antwoorden op de vraag of hij de eerste president van d nieuwe republiek zal worden. De verklaring van de verbannen aartsbisschop betekent het eind van een driejarig ballingschap. In maart 1956 werd hij door Britse troepen ge arresteerd en naar de Seychellen ver bannen. Na een jaar werd hem echter toegestaan overal heen te reizen, be halve naar Cyprus. Tot september'58 was hij de kampioen der Griekse Cy prioten voor „enosis" (aansluiting) hij Griekenland. Daarna werd hij echter voorstander van onafhankelijkheid voor het eiland. Makarios, die 45 jaar is, werd op 37-jarige leeftijd etnarch van de 400.000 Griekse Cyprioten. De nu gesloten overeenkomst voorzit volgens gezaghebbende kringen in Lon den in een Grieks-Cyprische president een Turks-Cyprische vice-president, i beiden het recht van veto op het gebied van de buitenlandse politiek en de defen sie hebben. De veiligheid van het eiland zou wor den verzekerd door Grieks-Turkse garni zoenen van in totaal 900 Griekse en onge veer 600 Turkse militairen, onder eei zamenlijk opperbevel. Er zullen in Nico sia, Famagusta, Larcana, Limassol Paphos afzonderlijke Griekse en Turkse gemeenteraden zijn Het parlement, de ministerraad en de .bestuursinstellingen zullen voor zeventig procent uit Griekse en voor dertig procent uit Turkse Cy prioten bestaan. Feest op Cyprus Op Cyprus luidden de kerkklokken toen het grote nieuws bekend werd. Overal kwam men naar buiten. Makarios werd toegejuicht, in de kerken werd het „Te Deum" gezongen. Minder enthousiast w de Turkse schooljeugd, die vanmorgen de Turkse wijk van Nicosia betogingen hield, waarbij zij de verdeling van eiland eiste. Zij eist dat Makarios nooit naar het eiland terugkeert. De overeenkomst in Londen werd door de gewonde Turkse premier Menderes op zijn ziekbed onderte kent. Hij noemde dit een geweldig moment. De oorlog op Cyprus heeft aan meer dan 400 mensen het leven gekost, onder wie ruim honderd Britse burgers en soldaten. Er is een schade van ongeveer vierhonderd miljoen gulden aangericht. Morgen ronde-tafel-conferentie "JV/T ORGEN wordt een poging onder- nomen de stakigscrisis in Bel gië op te lossen. Vertegenwoordigers van de werkgevers en de werkne mers in de Belgische steenkoolin dustrie gaan met enkele ministers aan een ronde tafel zitten om de ernstige situatie te bespreken. Het is de socialisten met de steun van de stakers niet gelukt de Belgische rege ring ten val te brengen. De motie van vertrouwen in het beleid van het kabinet U gisteren met 118 tegen 78 stemmen aangenomen. De socialistische oppositie heeft nu aan gekondigd, dat zij een wetsvoorstel zal Indienen tot nationalisatie van alle par ticuliere energie-industrieën. De centrale van de katholieke mijnwerkers heeft een manifest uitgegeven, waarin een hervor ming van de nationale kolenraad en de instelling van één exploitatie-centrum per mijnbekken wordt geëist. De staking in België is gisteren ge regelder verlopen dan de voorgaande dagen. Ruim honderdduizend mijnwerkers duizenden werknemers in andere industrieën staakten. In de Borinage had- dea vrijwel alle winkels de deuren geslo ten en ook op de gemeentelijke bureaus en de scholen werkte men niet De wegen in de Borinage zijn nog steeds onbegaanbaar, hoewel de stakers bezig zijn de versperringen op te ruimen. Wel worden nog alle auto's door de stakings- posten aangehouden. Er mag nog geen Zie vervolg pagina 5 Radio-Moskou Antwoord Westen onbetekenend Radio-Moskou is van mening dat het westelijke antwoord op het Russische voorstel tot sluiting van een vredesver drag met Duitsland geen „redelijke basis" voor een oplossing verschaft. Het bevat volgens de radio geen enkel constructief element, noch voor Duitsland, noch voor Berlijn. (Het Westen heeft een conferen tie van ministers van buitenlandse zaken voorgesteld over de gehele Duitse kwestie). Subandria: Australië deed geen concessie De Indonesische minister van buiten landse zaken Subrandio heeft te Sydney verklaard niet van mening te zijn, dat hij een wijziging in de houding van de Au stralische regering ten opzichte geen enkele deze kwestie gedaan. „Waar om zou Australië tussen beide komen in een zaak tussen ons en Nederland", zo vroeg hij zich af. Een door Indonesië in vriendschap be zet Westelijk Nieuw-Guina zou volgens hem voor Australië een schild kunnen zijn, zoals de rest van Nieuw-Guinea het! tijdens de tweede wereldoorlog is ge weest. Op de vraag of zijn bezoek een succes was gewest antwoordde hij: „Nee, het bracht wat ik ervan had verwacht." Subrandio beaamde verbaasd te zijn over de felle reactie in de Australische pers op het na zijn bezoek uitgegeven communiqué. Hij meende dat Australië en Indonesië vrienden moeten zijn. „U zal ons misschien nodig kunnen hebben. In vijf of tien jaar zou van alles kunnen ge beuren". Op de vraag of hij de pogingen inzake Nieuw-Guinea zou versnellen, zeide hij geen haast. Later kwam Subandrio in Djakarta aan, waar hij het Indonesisch-Australische communiqué een compromis van het ge zond verstand noemde, dat natuurlijk voor geen van beide partijen volledig bevredi- Verklaring van Baird kan van invloed zijn op betrekkingen heeft op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken opheldering gevraagd over de anti-Nederlandse opmerkingen, die het hoofd van de Amerikaanse missie voor bijstand in Djakarta, J. C. Baird, zou hebben ge maakt. Na een onderhoud van een uur met de onderminister voor Europese aangelegenheden, Livingston Mer chant, zei de Nederlandse ambassa deur: Als de opmerkingen inderdaad zijn gemaakt, bestaat er voor ons re den uitermate bezorgd te zijn voor de invloed daarvan op de betrekkin gen tussen Nederland en de Verenig- Controle achteraf blijft gehandhaafd (Van onze sociaal-economische redactie) c* ELET OP DE PRIJSONTWIKKELING heeft minister Zijlstra besloten tot een verdere vrijmaking van de prijzen- over te gaan. In een schrijven aan het bedrijfsleven heeft de minister doen weten, dat thans ook de controle vooraf op prijsverhogingen en -verlagingen is vervallen bij artikelen, die een kartelmatige binding kennen. Dit geldt dus ook voor minimum-prijzen, die in kartelverband worden vastgesteld. Stijgen de externe kosten, dan zullen deze in de prijzen doorberekend mogen wor den en dalen de externe kosten, dan zal dit ook in een prijsverlaging moe ten resulteren. Kartels niet meer uitgezonderd In het algemeen had minister Zijlstra op 2 oktober van het vorige jaar tijdens zijn gesprek met het bedrijfsleven reeds de preventieve controle op de prijze het algemeen ingetrokken. Uitzonderingen waren gemaakt voo eerste levensbehoeften als melk, vlees, margarine en brandstoffen. Deze uitzon deringen blijven ook nu bestaan. Te ver vallen komt echter de uitzondering die toen gemaakt werd voor de prijsvorming door kartelafspraken. Alleen voor prijsverhogingen of -verla gingen van artikelen, die als eerste levens behoefte gelden, moet thans nog van te voren de goedkeuring van het departe ment worden gevraagd. Voor de overige Op grond van de Wet op de sche mededinging zal de minister boven dien ten alle tijde tot schorsing van een bepaalde prijs kunnen overgaan. Op het ogenblik is de kans op prijs stijgingen gering omdat de grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt dalen. Prijs controle vooraf op prijsverhogingen ver oorzaakt bovendien bij het bedrijfsleven de neiging met prijsverlagingen langer te wachten dan noodzakelijk is. Bij de doorvoering van een vrijere prijs vorming, blijft minister Zijlstra de doel stelling van zijn in 1955 begonnen prijs- stabilisatiebeleid. namelijk het voorko men van een spiraalbeweging van lonen en prijzen, voor ogen houden. Het gaat hier alleen om een wijziging van de pro cedure om tot dit doel te komen. Daarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat. wanneer het maar even mogelijk is, de verantwoordelijkheid voor het prijsbeleid primair behoort te berusten bij de onder nemer zelf. ONDERZOEK IN DE ZAAK-LACAZE De Parijse justitie heeft een onderzoek gelast naar de plotselinge dood in 1956 van de Amerikaanse multimiljonaire Margaret Biddle. Mevrouw Biddle stond in particuliere of zakelijke relatie met mensen die thans verwikkeld zijn in de Indertijd is haar dood aan natuurlijke oorzaken toegeschreven. (Van onze parlementaire redacteur) DE AANVRAGEN voor de bouw van een hotel, bestemd voor niet-Neder- lands publiek, in Hoorn op Terschelling, en de aanvragen voor de stichting van een „Kinderheim" voor 2000 niet-Neder- landse kinderen op Terschelling zullen worden afgewezen. Dit heeft de regering meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van dei Goes van Naters (soc.). De vragen van de heer Van der Goes van Naters hadden betrekking op plan nen van een oud-N S B'er, die op Ter schelling reeds een hotel met een capa citeit van 271 bedden heeft gesticht, waarvan de omgangstaal met-Nederlands is. De toeristen, die dit hotel bezoeken, zijn bijna allen niet-Nederlanders. Over de nieuwe plannen van deze oud- N.S.B.'er schrijft de regering nog het vol gende. Er kan uiteraard geen discrimina tie naar de nationaliteit van toeristen of vakantiegangers worden toegepast, maar wat betreft de stichtingsplannen van een met-Nederlands hotel te Hoorn betreft meent de minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening niet te kunnen meewerken aan het beschikbaar stellen van de daarvoor nodige rijksgrond. Het te bebouwen terrein is in verband met de ligging nabij het dorp Hoorn namelijk niet geschikt voor een dergelijk groot gebouw. Ook uit landschappelijk oogpunt zou het niet verantwoord zijn aldaar een groot gebouw te stichten. Wat de bouw van het „Kinderheim" be treft, vermeldt de regering, dat het thans geldende uitbreidingsplan van de gemeen te Terschelling op de daarvoor uitgeko zen plaats geen bestemming van de grond voor dat doel kent. zodat op een even tuele aanvrage om vergunning voor de bouw van zo'n kindertehuis afwijzenrl moet worden beschikt. PROF. DR. J. ZIJLSTRA vrije prijzen Drie doden in verkeer Op de weg van Zelhem naar Ruurlo is de 55-jarige meubelhandelaar E. Schil- derink uit Doetinchem gisteren met zijn nog nieuwe auto verongelukt. Zijn vrouw kreeg een zware hersenschudding. In Giessenburg is gistermiddag de negenjarige Hendrika ten Besten met haar fiets onder een vrachtauto terecht gekomen. Ze was onmiddellijk dood. Op het Amsterdamse Olympiaplein is gisteravond de 78-jarige J. N. Hamels- bergvan den Bosch aangereden door lijn 24. Zij overleed ter plaatse. ZONDAGSBLAD QP DE VOORPAGINA van ons Zondagsblad z(Jn deze week drie verhalen bijeengebracht. Het eerste beschrijft de activiteiten van het nu tienjarige Zeekadetten- korps, hel tweede geeft een beeld van het leven van „meester" Sle- bos, die in het Argentijnse Tres Arroyos de christelijke school leidt en het derde Is een reportage over een oudheidkundig museum in Drente, waar de reuzen Ellert en Brammert herleven. 0 Op pagina 2 vindt men naari de rubriek „Het leven bont en bon dig" ook weer „Ruimte voor Jul lie". de Jeugdhock, die de ons ver heugende belangstelling van zeer veel Jongeren blijkt te nebben. 0 Op Blad Zij staat deze week een reportage over het diaconaat van de Hervormde kerk, dat meisjes probeert te winnen voor het idee om een Jaar te geven als verpleeg hulp. 0 De pagina Geestelijk Leven wijdt aandacht aan het feilt, dat de Oosterse godsdiensten een sterke opleving doormaken. 0 In het Cultureel Venster vindt men o.m. een beschouwing over ceramiek. 6 de Staten. Zijn de opmerkingen niet gemaakt, dan moet de verklaring van Baird officieel ontkend worden. De Amerikaanse onderminister heeft do Nederlandse ambassadeur beloofd een onderzoek in te stellen. Maar voor zover hij wist, heeft Baird geen verklaring in het openbaar afgelegd. Volgens bepaalde berichten heeft Baird gezegd, dat het verdringen van de Ne derlanders in Indonesië een psycholo gische druk van de Indonesiërs had af genomen. Het moet betreurd worden dal dit niet vriendschappelijk Is gegaan. Maar het kon niet vermeden worden, wilde Indonesië volledig van zijn vrij heid genieten. Op een zeker ogenblik moesten er stappen gedaan worden. James Baird hoeft inmiddels zelf klaard, da/t het een misverstand is te concluderen, dat hij het overnemen van de Nederlandse bedrijven rechtvaardig heeft genoemd. Hij voegde hier thans aan toe: „Deze methode om geschillen op te lossen is altijd onbevredigend en te betreuren." Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft na het bezoek van de Nederlandse ambassadeur meegedeeld, rapport over deze zaak aan Baird niet aan de Amerikaanse ambas sadeur in Djakarta is gevraagd. De oranje knipperbollen bij de stcckplaatsen voor voetgangers zullen vermoedelijk weer gaan verdwijnen, be halve op die plaatsen waar men geen oversteekplaats verwacht, zoals bijvoor beeld ver buiten de bebouwde kom. Dit heeft de heer A. G. M. Boost, di recteur van wegen cn verkeer van de ANWB, gisteravond tijdens een causerie voor de plaatselijke VVV in Barneveld gezegd. Alle oversteekplaatsen, al of niet van knipperbollen voorzien, zullen dan de zelfde voorrechten aan voetgangers ge ven. De voetganger heeft dan op alle officiële oversteekplaatsen, de zoge naamde zebrapaden, voorrang, zodra hy zich daarop bevindt. De heer Boost ver wacht dat een en ander nog dit jaar een feit zal worden, want de minister maakt haast met deze plannen, aldus de heer Boost. Gouden Eeuw in Tel Aviv In Tel Aviv is woensdag de tentoon stelling „Hollands Gouden Eeu' opend. De expositie, die geopend werd in tegenwoordigheid van de Israëlische president en de Nederlandse ambassa deur, bestaat uit een uitgebreide en waar devolle collectie zeventiende eeuwsc schilderijen en tekeningen. In Amersfoort is gisteren, als „voorproef" van de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad (van 12 juni tot 15 augustus a.s.) geheel in de trant van de zestiende eeuw het huwe lijk voltrokken tussen de heer Maarten Duiven en mejuffrouw Mieke Mulder. Dat geschiedde door de chef van de afdeling be volking, de heer A. J. Bruynooge. zon - regen - wind (Van i weerkundige medewerker) „Hoera", hebben tai) vanmorgen gezegd, toen in vrijwel het gehele land de zon na een afwezigheid van veertien dagen weer te voorschijn kwam. Al deze dagen waren mistdagen. hetgeen een zeer groot aantal was. De barometer, die lange fyd bijzonder hoog heeft gestaan, is in de afgelopen nacht sterk gaan dalen. Een regenfront trekt over de Noordzee en zal ons land in de komende avond en nacht passeren met enige regen, zodat na een periode van twintig dagen ook weer neer slag Is te verwachten. Het algemene weerbeeld verandert eveneens, want ook de wind zal veel sterker worden en de depressies zullen In de komende dagen meer invloed op het weer in ons land kunnen uitoefenen, het geen een periode van meer onbestendig weer betekent. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot mor- genavond Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, in het kustgebied tijdelijk krachtige tot harde wind tussen west en noord west. Iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 21 febr,zon op 7.45 uur, on der 18.03 uur; maan op 16.12 uur, onder 6.47 uur. 23 februari volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Luxemb Parijs Bordeau» Grenoble Nice Berlijn Innebrur Rome Ajacclo H!ï zzw zzw windetil windstil windstil NNW windstil windstil windstil windstil ONO Konvooi naar Harlingen IVE MIST heeft aan het eind van een meer dan twee weken lange periode Nederland nog stevig in zijn greep gehad. Gisteren zat in ver schillende delen van ons land alles weer potdicht en met uitzondering van Overijssel en Drente was het zicht bijna nergens meer dan hon derd meter. Verschillende veerdien sten moesten gisteravond worden gestaakt terwijl op de luchthaven Schiphol alle activiteit was stilge legd. De wegeninformatiedienst van de KNAC heeft tn zijn maand oude bestaan meer dan tienduizend mensen telefonisch In lichtingen verstrekt over de toestand van de wegen in Nederland en In an dere West-Europese landen. Daarbij ko men dan nog enkele duizenden infor maties, die in de late avond en de nacht worden verstrekt via een auto matisch antwoordapparaat 63.50.70 in Den Haag. Ook gisteravond stond de lijn weer rood gloeiend. „Neen. mijnheer, Anthem— Nijmegen ls bijna niet te rijden. Zicht vijf tot tien meter." „Nijmegen—Den Bosch? Iets beter. Ongeveer 20 meter." En zo gaat het de hele avond door „Zicht tussen Rotterdam en Utrecht en in de Haarlemmermeer 50 A 75 meter. Zeeland 30 tot 50 meter." Twaalf kapiteins hebben gisteren gepro beerd de mist te trotseren en van Den Helder naar Harlingen te varen. Zij zagen de kans schoon toen een politie- vaartuig uit Harlingen opdracht kreeg een tankschip van Den Helder naar Harlingen te begeleiden. De twaalf dap peren sloten zich op eigen gelegenheid aan en zo ontstond een konvooi ran dertien schepen, sommigen met elkaar verbonden door sleeptrossen. Het zicht was in Den Helder nog 300 meter, maar gaandeweg pakte de nevel zich weer zo samen, dat drie kapiteins geen risico meer durfde.i te nemen en de haven van Kornwerderzand binnen vluchtten. D andere negen haalden de overkant, al konden de stuurlui aan het eind van de tocht hun voorganger op twintig meter afstand niet meer zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1