Jlicuwe £rihsrl)e ÖTouranl Turkse premier bij vliegramp gewond Toestel boven Engeland neergestort: 12 doden Ike: Dulles zal zelf beslissen Korter werken zaak voor liet volgende kabinet KNAC vraagt meer witte geleidestrepen op wegen STAKING BREIDT IN BELGIË ZICH UIT Geschenken voor jarige prinses Marijke Weerkundige satelliet cirkelt 126 minuten om de aarde in WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7 50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11493 CHRISTEL!JK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stnntoaitich is gftebleora myn bert ia tegbtnspocf Dr. II. J. We» ter ink t Van een cent en een hart Zie pagina 3 Conferentie over Cyprus uitgesteld dende wrak gekropen van een viermotorige Viscount, die hem tezamen met andere belangrijke Turkse autoriteiten naar Londen zou brengen voor de drie-mogendhedenconferentie over Cyprus. Twaalf van de 22 inzitten- het toestel kwamen om het leven, toen de Viscount even voor de landing op het vliegveld Gatwick een paar boomtoppen raakte en in een bos neerstortte. Gewond en geschokt werd de premier naar een boerderij gebracht. Na twee uur werd hij naar een Londens ziekenhuis vervoerd, men constateerde dat zijn verwondingen niet van ernstige aard zijn. Het was de bedoeling dat het vlieg tuig op London Airport zou landen, naar in verband met de dikke mist was het naar Gatwick, dat ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van de hoofdstad ligt, gedirigeerd. Ook daar was het mistig. De vlieger liet zijn toestel enige tijd boven het vliegveld rondcirkelen, raakte toen een paar boomtoppen en baande zich een weg driehonderd meter door het ge boomte, voordat het op de grond te- President Eisenhower is van mening dat föhn Foster Dulles als minister van bui tenlandse zaken moet aanblijven, zolang hij zich in staat voelt dit te doen en zulks wenst. De Amerikaanse president wil Dulles' diensten gebruik maken, zolang de minister dat zelf wenst. Het zal moedelijk nog enkele weken duren i dat Dulles hieromtrent een beslissing kan Vernomen wordt dat de leiders va democratische meerderheid in het Con gres de President in particuliere gesprek ken hebben meegedeeld dat zij er geen mkel bezwaar tegen hebben wanneer Dul les, ondanks zijn ziekte, in de huidige kritieke fase van de AmerikaansRussi sche betrekkingen minister van buiten landse zaken blijft. Difterie Tussen 1 en 7 februari zijn 12 gevallen van difterie In het land ge meld, waarvan acht in Voorburg en In Den Haag. Dr. H. W. Stenvers, zenuwarts Utreoht, is benoemd tot officier in Orde van Oranje-Nassau. Verduistering nodig? De regering bestudeert de vraag of verduistering in oorlogstijd nog nodig zal zijn. recht kwam. De vleugels en de staart scheurden af. Onder de inzittenden bevonden zich de secretaris-generaal van het Turkse mi nisterie van buitenlandse zaken Esenbel, die er zonder verwondingen af kwam. Twee andere leden van het gezelschap, Emin Kalafat en Kazim Nefes, werden respectievelijk met een gebroken been en met een gebroken arm en hoofdwonden in het ziekenhuis opgenomen. De oud-minis ter van verkeer, Arif Demirer, werd met een gebroken arm naar Londen gebracht. Verscheidene vooraanstaande Turkse autoriteiten komen niet voor op de lijst van mensen die het ongeluk hebben leefd. Onder hen is de minister voorlichting, radio en toerisme Server Somumcuoglu en de chef van het bureau van de minister-president Ersu. Conferentie Premier Menderes. die een paar ge kneusde ribben en een zenuwschok op liep, zal vermoedelijk tot vrijdag i Londense ziekenhuis moeten blijvi verband hiermee is de rondetafel conferentie over de toekomst van het eiland Cyprus voorlopig uitgesteld. Men hoopt dat Menderes spoedig in staat zal zijn aan de besprekingen deel te nemen, omdat men anders in tijdnood komt: de Britse premier Macmillan en zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, vertrekken zondag naar Moskou. Het gesprek over Cyprus was gis termiddag reeds begonnen. Aan de con- ferentie namen de leider van de Griekse Cyprioten, aartsbisschop Makarios en de leider van de Turkse minderheid op het eiland, dr. Kutchuk, deel. Er is nog niet gesproken over de Britse bases op het eiland. Makarios zou het, zoals ge meld, niet eens zijn met de Britse soe vereiniteit hierover. Engeland heeft zich akkoord verklaard met het in Zürich bereikte akkoord over het uitroepen van de onafhankelijke republiek Cyprus. Geneefs gesprek in impasse Het schijnt dat de besprekingen in Geneve over het staken van de proeven met kernwapens in een impasse zijn ge raakt. Men kan het namelijk nog steeds niet eens worden over de kwestie van het bemannen der controleposten. De Russen staan op het standpunt dat de bemanning moet bestaan uit personen die de nationaliteit van het land hebben, waar de posten zijn gevestigd. De Ame rikanen verlangen het tegenovergestelde. Volgens de Russen tracht het Westen op deze manier een spionagenet in Rusland op te bouwen. „NU BESLISSEN IS ONJUIST" zou doen verminderen, kan thans niet aan de orde worden gesteld Dit ad vies heeft de S.E.R. aan de regering uitgebracht. Wel is de Raad van me ning, dat het geen bezwaar zou ont moeten thans de mogelijkheid te ope nen voor een voorzichtige en gelei delijke invoering van arbeidstijdver korting. Voorwaarde is echter, dat deze ver korting van de arbeidstijd gemotiveerd is door een daardoor te veroorzaken extra stijging van de produktiviteit. De regering, die dit advies heeft be studeerd, is echter van mening, dat ook onder de door de S.E.R. genoemde voor- TVE KNAC vraagt meer witte geleide- n strepen op de buitenwegen, midden- strepen zowel als kantstrepen Bij de zware mist van de afgelopen weken is opnieuw gebleken, aldus de KNAC in brieven aan de directeur-generaal van rijkswatersbaat en de colleges van gede puteerde staten van alle provinces, hoe belangrijk deze sbrepen zijn. Rijkswaterstaat laat op betonwegen geen witte strepen aanbrengen, als de rijstroken door duidelijk zichtbare langs- voegen zijn gescheiden. Naar de mening van de KNAC heeft de praktijk echter uitgewezen, dat ook op betonwegen een rijstrookindeling met witte strepen nodig is. Men baseert zich daarbij onder meer op de in de recente mistperiode op gedane ervaringen en als voorbeeld wordt De mi de MIJNWERKERSSTAKING in Borinage breidt zich uit tot de andere Belgische kolengebieden. Geschat wordt dat nu ongeveer 10.000 mijnwerkers in België het werk hebben neergelegd. De Belgische regering heeft giste ren de precaire toestand met de leden van de Hoge Autoriteit van de EGKS besproken. Van Belgische kant is be loofd, dat de invoer van steenkool uit Nederland en Duitsland niet lal worden beperkt. Op haar beurt heelt de Hoge Autori teit toegezegd de toestand van „dui- ielijke crisis" in ernstige overweging te »men. Dit besluit betekent, dat voor de diverse kolenbekkens in de K.S.G.-landen iroduktiequota worden vastgesteld. Ook vernomen, dat de Hoge Autoriteit overweegt de sociale gevolgen (conjunc turele werkloosheid) van de kolencrisis te bestrijden. De Raad van ministers van de K.S.G, kan het besluit tot afkondiging van «duidelijke crisis" met meerderheid van «temmen nemen. Over het algemeen heeft de staking, buewel ze zich snel uitbreidt, een rustig verloop. Hier en daar hebben zich enige incidenten voorgedaan. In Cuesmes heeft de rijkswacht stakers, die in alle straten van dit plaatsje versperringen opwier- P«, over velden en tuinen achtervolgd. Limburg rustig In de Nederlandse mijnstreek reageert «en rustip op de moeilijkheden in Belpische mijnindustrie Men r.:?mt t/vaehtende houding aan. Zowel de mijndirecties als de mijn- erkers zijn ervan overtuigd, dat de Nederlandse mijnindustrie een volkomen rond bedrijf is, ook in deze tijd. Al leen invloeden van buiten af, in casu 3e Duitse en Belgische beschermende maatregelen over de eigen kolenafzet. :ouden de Nederlandse mijnindustrie in moeilijkheden kunnen brengen. Er is nergens van onrust sprake, maar oei van een gespannen oplettendheid, zo verd van de zijde van de katholieke mijn- werkersbond gezegd. Vervoerdiensten en ziektegevallen Zowel de N.Z.H. (de blauwe) als de H.T.M hebben te kampen met een toe nemend aantal zieken onder het perso neel van de vervoerdiensten Het gevolg hiervan is, dat de N.Z.H niet meer mpi zgn versterkingsbussen kan rijden De H.T.M. /.iet evenmin meer kans tijden.' de spitsuren extra bussen of trams te laten lopen. De lijndiensten kunnen wel volgens het gebruikelijke schema in stand worden gehouden. Over de gehele linie bezien, blijft het aantal ziektegevallen erg meevallen. Op sommige scholen zijn meer kinderei ziek dan normaal, doch op weer ander scholen merkt men niets extra's van d' griep. Grote bedrijven en instellingen deelden ons eveneens mee niet of nauwe lijks meer zieken dan normaal te hebben Majoor Sosa Blanco, ls vandaag in de Cubaanse hoofdstad Havanna terechtge steld. nadat hij voor de tweede keer waf ter dood veroordeeld wegens oorlogs- de rijksweg Den HaagUtrecht genoemd. van sommige gedeelten wel en an dere (beton) gedeelten geen geleidestre pen hebben. In de brief aan de ooileges van gedé- puteerde staten wordt gevraagd om ook op de provinciale wegen betonwegen inbegrepen in ruimere mate over te gaan tot toepassing van as- en kantstre pen. BRITS PROFESSOR PER OLIFANT OVER DE ALPEN De Britse professor Hoyte is van plan net een Indische baby-olifant nit de die- entuin van Turijn over de Alpen te trekken, waar naar zijn mening eens Hannibal dit heeft gedaan. Zoals be kend trok de Carthaagse veldheer in het jaar 219 voor Christus met een aantal strydolifanten over de Alpen. Geschied- ichrüvers hebben vaak beweerd Hannibal langs de Rivicrakust Italië is binnengeglipt, doch volgens professor Hoyte heeft hü een vee! moeilijker weg gekozen: de 2400 meter hoge Clapierpas. De Britse geleerde heeft de reis het vo rige jaar al eens te voet gemaakt en on der het motto „als ik het kan. kan een nt het ook", gaat hy nu samen met Jumbo. Lloyds zullen het dier verzekeren aliaanse schoenmakers zullen „schoe- voor het dier leveren, aangezien zijn boeven niet tegen de rotsgrond be land zijn. Twee protestantse ministers in actie: boven ir. C. Staf, die gistermiddag in dc Tweede Kamer met staatssecretaris Moorman aandachtig Inisterde naar de uitslag van de stemming over het amendement betreffende de kruisers en onder prof. dr. J. Zijlstra. Hij werd gisteravond door de heer C. Val- star (achter het stuur) in een snelle wagen van de Haagse Dierentuin naar de C.C.W.S.-veiiing in Naaldwijk ge reden. Met zijn collega mr. J. van Aartsen moest de minister spreken op verkiezingsbijeenkomsten in Den Haag en in Naaldwijk. Terwijl mr. Van Aartsen in Naaldwijk sprak, voer de zijn ambtgenoot in Den Haag het woord. Daarna werden de sprekers per auto geruild. „Kuinderbrug is maar een tijdelijk arbeiderskamp" Naar aanleiding van de berichten over het „leegstaande dorp" Kuinderbrug in de Noordoostpolder, verklaart de direc teur van de Wieriagermeer dat het dorp in 1945 gebouwd werd als tijdelijk arbei derskamp. Omdat in die tijd geen hout te krijgen was, moest in steen gebouwd worden. De Wieringermeerdirectie ont kent dat er sprake is van een planologi sche fout. In verband met de zeer grote behoefte aan huisvesting in de jonge polder zijn enkele barakken van dit kamp enigszins verbouwd en geschikt gemaakt als nood woningen. De noodwoningen zijn thans in feite niet meer voor bewoning geschikt. Het is de bedoeling tot afbraak over te gaan. ten einde de nog bruikbare materialen elders nuttig aan te wenden. Nederlandse hulp bij drooglegging in India Nederland zal India hulp verlenen bij de drooglegging van 225 km2 zouthouden de grond langs de Saurashtrakust van Bombay krachtens oen overeenkomst die gisteren is getekend. De waarnemend land'bouw-attaché van de Nederlandse ambassade, de heer D. W. R. Los, tekende gisteren in New Delhi het akkoord namens de Nederlandse re gering. Het project zal op de duur een jaar lijkse landbouwproduktie opleveren ter waarde van naar schatting 7,5 miljoen ru- pies (zes miljoen gulden). De Nederlandse regering zal de kosten dragen van een verkenningsproject de inpolderingswerkzaamheden ovei km2 dat in 1960 zal worden voltooid. Het project ls voor het eerst ter sprake gekomen tijdens het bezoek van premier Nehroe aan Nederland in de zomer 1957. waarden het openstellen van de moge lijkheid tot verkorting van de arbeids duur in zijn gevolgen vooruitloopt op een beslissing over het vraagstuk in zijn algemeenheid. Deze beslissing, aldus het door de regering uitgegeven communi qué, moet evenwel aan het na de verkie zingen optredende kabinet worden voor behouden. Om het nieuwe kabinet in de gelegen heid te stellen zijn beslissing zo snel mogelijk te nemen, is aan het college van rijksbemiddelaars gevraagd na te gaan of de door dc S.E.R. genoemde re delijke zekerheid voor een stijging van produktiviteit bij arbeidstijdverkorting inderdaad aanwezig is. De S.E.R. heeft de regering verder ge schreven. dat niet de zekerheid kan worden gegeven, dat haar gevraagde ad vies over de economische ruimte voor de streefdatum van 1 mei gereed zal zijn. Gewezen wordt in dit verband op de vele vraagstukken, die hierbij aan de orde zijn. Wel belooft de S.E.R. het uit brengen van het advies zoveel mogelijk te bespoedigen. Ministerie M.W. wel nodig In het voorlopig verslag uit de Eerstt Kamer over de begroting 1959 van maat schappelijk werk werpen sommige Eerste Kamerleden de vraag op, Juist met het oog op de komende verkiezingen zo zeg gen zij, of het voor het maatschappelijk werk wel noodzakelijk 16 een afzonder lijk departement te handhaven. ONTSNAPT PORTUGEES OPPOSITIELEIDER VRAAGT ASIEL De vroegere Portugese oppositieleider, kapitein Henrique Malta Galvao, die op 15 januari is ontsnapt uit een ziekenhuis in Lissabon, waar hij werd behandeld, terwijl hij een gevangenisstraf van zes tien jaar moest uitzitten, heeft zich gis termorgen onverwachts gemeld bij de Argentijnse ambassade, waar hij politiek asiel heeft gevraagd. Of dit wordt aan vaard ls nog niet bekend. Onlangs heeft een andere oppositielei der, Delgado, zich gewend tot de Argen tijnse ambassade. Delgado, die zich in Portugal niet meer veilig voelde, was echter nog een vrij man. terwijl Galvao een ontsnapte gevangene ls. Kampeertent, radio en platen omstreeks het middaguur in paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van de verbindingsdienst der Koninklijke Prins Bernhard aangekomen in Rio de Janeiro Een grote groep Nederlandse kinderen heeft prins Bernhard gistermiddag een hartelijk welkom bereid, toen hij op het vliegveld van Rio de Janeiro in Brazilië landde. Zij wuifden met vlaggetjes en be gonnen hard te juichen toen de Prins uit het door hem zelf bestuurde vliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht stapte. De Prins was van Sao Paulo vertrok ken waar hij enkele dagen was geble ven. Bij zijn vertrek zei hij tegen journa listen, dat de vorming van de Europese economische gemeenschap in de Latijns- Amerikaanse landen wel enige ongerust heid heeft gewekt. De toeneming van het economische po tentieel in de wereld zal echter ook de koopkracht doen stijgen en daarmee gaat een grotere vraag naar produkten uit Zuidamerikaanse landen gepaard. De uit voer van deze landen zal dan ook binnen tien jaar een aanzienlijke stijging te geven, meende de Prins. DE VERENIGDE STATEN hebben gistermiddag een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. De nieuwe satelliet is gelanceerd met een Vanguard-raket en dienit om weerkundige gegevens te verzame len. Het was vijf minuten voor vijf Neder landse tijd toen de zware drietraps raket in een lichte motregen de aarde verliet. Op de basis te Cape Canaveral kon men tien seconden lang zien hoe het projectiel in een zuiver rechte lijn, een staart van oranjekleurige vlammen achter zich latend, omhoog klom. Ten slotte benamen de regenwolken het uit zicht. Een lange tijd van spanning volgde, maar eindelijk, na twee uur en twin tig minuten, kwam uit Washington de officiële mededeling dat de lancering geslaagd was. De naam van de satelliet is Vanguard UI. De kunstmaan zelf 16 een bijna 10 Succesvolle lancering van Vanguard III kg zware bol volgepakt met precisie- instrumenten. De laatste trap van de raket weegt 22 kg en beschrijft dicht in de buurt van de kunstmaan even eens een baan om de aarde. Bij de instrumenten in de satelliet, die een doorsnede van een halve meter heeft, zijn twee foto-elektrische cellen die het wolkendek van de aarde moeten fotograferen. De geleerden hopen uit de gegevens die regelmatig naar de aarde worden geseind een weerkaart te kunnen samenstellen. Zware stormen die zich ergens hoog in dampkring aan het ontwikkelen zijn, kunnen op deze manier tijdig gesigna leerd worden. Al deze inlichtingen zijn vanaf de aarde moeilijk te verkrijgen, vooral boven de afgelegen delen de oceaan en woestijnen. De nieuwe maan betekent dan ook het begin van een groot programma satellieten te gebruiken om de w voorspellingen op lange en korte ter mijn te verbeteren. Verwacht wordt, dat deze kunstmanen een nieuw tijd perk in de metereologie inluiden en mogelijk de sleutel zullen geven om het weer min of meer te kunnen beheersen. Als alles naar wens verloopt, houden de voedingsbatterijen van de instrumenten het twee weken uit. De baan van de satelliet maakt een hoek van 24 graden met de evenaar en ligt tussen de 35 graden noorderbreedte en 35 graden zuiderbreedte. De kunstmaan bestrijkt 25 procent van het aardoppervlak. De hoogte van de satefliet varieert van 536 tot 3280 kilo meter. De snelheid is 28.800 kilometer per uur Een tocht om de aarde duurt 126 Vallende tak trof jongen dodelijk In een tuin aan de Victorialaan in Was senaar is gistermiddag omstreeks kwart voor vier de 18-jarige Alfred Snelder- waard door een vallende tak dodelijk ge troffen. De jongen was met zijn vader en an dere mannen bezig een boom te rooien Een tak bleef plotseling even hangen om daarna neer te vallen op een andere plaats dan verwacht was. De tak trof de jongen, Hij was op slag dood. Interland-voetbal op televisie De N.T.S. relayeert op zaterdag 28 fe bruari a.s. (dus volgende week) een re portage van dc interland-voetbalwed strijd Italië—Spanje, welke dan in Ro me wordt gespeeld. Dick van Bommel is De uitzending duurt van 3.205.15 uur; het kinderprogramma begint een kwartier later dan gewoonlijk. landmacht. Deze bood twee geschenken aan, een dubbeldaks kampeertent met bagageruimte en luifel en een draagbaar radiotoestel. Daarna bood een deputatie van de stichting „Het vierde Prinsenkind" de jarige Prinses een geschenk aan. Deze stichting organiseert vakantiekampen voor lichamelijk gehandicapte kinderen. Tot de deputatie behoorde de elfjarige Mary Bakker, die is opgenomen in de Adriaan-stichting in Rotterdam en met behulp van beugels loopt. Ook is zij lid van de Blauwe vogels, een afdeling van het Nederlandse padvindstersgilde voor gehandicapte padvindster*. Ook was aanwezig Arie Groeneveld, een 13-jarig spastisch patiëntje uit Krim pen aan den IJssel, die kwam in de plaats van het Ambonese jongetje Jacob Krfja, die ziek is geworden. Het geschenk was een drietal gram mofoonplaten met Franse liedjes. Minister bezorgd over financiën der gemeenten In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt minister Struyckcn dat dc financiële positie van dc gemeen ten hem in verschillende opzichten met enige zorg vervult. De gemeenten die nen niet met hun uitgaven boven dc hen bekende middelen te gaan, aldus de mi nister, omdat In 1959 de grens van dc ca paciteit van het gemeentefonds is be reikt en op aanzienlijke hulp uit hoofde van een subjectieve herziening der al gemene uitkering niet gerekend kan Hoewel de dienst 1956 nog niet Is af gesloten, kan reeds thans gezegd worden, dat ook voor dat Jaar, ondanks de om standigheid, dat met subjectieve verho gingen een bedrag van rond 35 miljoen gemoeid zal zijn, evenels In 1957 gere kend zal moeten worden op een vrij groot aantal tekorten. Somber weer De Bilt verwacht tot morgenavond; Overwegend zwaar bewolkt mmet op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Donderdag 19 febr.: Zon op 7.50, onder 18.00; Maan op 14.01, onder 4.56 uur. 23 februari volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur St.,rich,.In Oslo Kopenh Grenoble Ntce Berlijn ?!s ilü ï-c» d windstil windstil windstil windstil WNW t S 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1