JHctuuc geihsct)c GTourant Protestmars naar Brussel? In 1956 was er één forens op vijf gezinshoofden DEZE WEEK INWILLIGING EISEN, ÖF: Staking mijnwerkers chaos in Borinage Rebellie Zon nog niet in staat de mist te verdrijven Amerikaan pleit voor hulp aan Indonesië MAKARIOS PLOTS TEGEN PLAN VOOR CYPRUS? Senaat bidt 0111 genezing van Foster Dulles DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 ABONNEMENTEN f7 50 per kwartaal; f2.5:? per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam ..ebenchten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11492 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ..Stanluastich Is ahfblmn myn hert in teahenspoet" U.K.II. prinses Wilhelmin „Christ avant tout" Zie pagina 5 Dreigend beeld van de opmar cherende mijnwerkers na de protestbijeenkomst van Qua- regnon: met uitgestoken vlag gen op weg om hun in de ge vangenis van Bergen ingesloten collega's te bevrijden. T4ELGISCHE MIJNWERKERS zullen in een protestmars naar Brussel LI trekken en de algemene staking in de Borinage zal tot andere mijn- bekkens worden uitgebreid, wanner de regeringsmaatregelen ter sanering de Belgische mijnen niet spoedig worden herzien. Dit is gistermiddag besloten in Quaregnon, waar vijftien duizend stakers deelnamen aan een protestbijeenkomst van het socialistische comité voor gemeenschappelijke ictie. De staking in de Borinage was gisteren algemeen en men verwacht niet dat de komende dagen veel werk zal worden verzet. De chaos in de mijnstreek is enorm, terwijl men ook in de mijnen van het Kempense bek ken in opstand komt. In het plaatsje Waterschei hielden drieduizend mijn werkers en middenstanders een demonstratie, waaraan Kamerleden en senatoren deelnamen. In het Nederlandse Zuid-Limburg heerst eveneens onrust als gevolg van de nijpende kolencrisis in de landen van de E.G.K.S. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben aan de regering in Den Haag het volgende telegram gezonden: ,De staten van Limburg verzoeken de regering dringend haar bijzondere aandacht schenken aan de steeds moeilijker wordende situatie der Limburgse mijnindustrie vooral als gevolg van in andere landen getroffen maatregelen. Beschermende maat regelen in het belang der Limburgse mijnwerkersbevolking zullen naar het Inzicht der Gedeputeerde Staten op korte termijn genomen moeten worden." Als gevolg van de ernstige moeilijkhe den in het Belgische mijnengebied zouden de leden van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. vandaag in België besprekingen met de Belgische autoriteiten. Het blad Le Soir schrijft dat het uur van de beslissing is genaderd. Als België niet op de hulp van de Hoge Autoriteit noch op de sympathie van Nederland en Duits land kan rekenen, zal het zonder twijfel eigen heilmiddelen zoeken. Le Soir wenst, dat de Hoge Autoriteit foedkeurt dat de invoer van Neder- 'andse en Duitse steenkool beperkt ordt en dat de bijzondere noodtoestand oor de Belgische mijnen zal worden af gekondigd. Tot nu toe heeft de Hoge Autoriteit deze Belgische verlangens van de hand gewezen. GELADEN Gistermiddag leek de staking in de Borinage, terwijl deze naar het Kem pense bekken dreigde over te slaan, algemeen te worden. Niet alleen in mijnen, maar ook in de andere in- dustriën lag het werk volledig stil. In vrijwel alle plaatsen sloten de win keliers zich bij de staking aan. Zij lieten de rolluiken zakken of dekten hun win kelruiten af met donker papie^. De brandpunten van de staking zijn Frameries, Paturages en Bergen. Men zag gisteren weinig voetgangers op de str; het verkeer per auto was vrijwel mogelijk geworden door de wegversper ringen en de kapotte flessen, die de st< ïeersmeten. Overal kwam men pi itrouilles van de rijkswacht tegen. Alleen moest in Quelcgnon hande lend worden opgetreden, toen onge veer vijfhonderd stakers zeventien ge arresteerde makkers probeerden te bevrijden. De gendarmes slaagden erin de betogers met traangasbommen en waterstralen uiteen te drijven. CHAOS Het internationale treinverkeer tus- :n Brussel en Parijs bleef normaal door gaan. Tussen Bergen en de Franse grens worden alle spoorwegovergangen door de rijkswacht bewaakt. In sommige straten hebben de stakers ilo's zwarte smeerolie uitgesmeerd, zo dat het rijden bijzonder gevaarlijk is geworden. Wegen zijn versperd door ge kantelde wagens. Het lokale transport ii geheel ontwricht door tramwagens, dd< Uit de rails zijn gelicht. De oproep van de Belgische minister an economische zaken Van der Schueren het werk vandaag te hervatten, heeft succes gehad. Integendeel. De nister zei dan ook dat de regering mogelijk kon terugkomen op het besluit aantal mijnen in de Borinage defini tief te sluiten. Deze mijnen zijn gesloten In het kadei van het saneringsplan voor de Bolgischt mijnen. Volgens dit plan zal de dagpro- duktie van 13.000 ton verlaagd worden tot 8000 ton per dag Dat betekent dat vele schachten gesloten zullen worden lor 6.000 mijnwerkers elders werk gevonden moet worden. Juist dit plan heeft grote ongerustheid veroorzaakt in de Borinage. Men gelooft tiet, dat deze werklozen door industrie vestiging weer aan de slag zullen ko men. Men zegt recht op werk te hebben noemt de uitkeringen slechts een DE KEMPEN Vooral in de mijnen van de Kempen men hierover ongerust. Bovendien heeft de regering in het Vlaamse deel var België nog geen industrievestiging toe gezegd. De gemiddelde werkloosheid ir. Kempen is al tot zes dagen per maand gestegen, terwijl er ook schachten zijn waar elf dagen per maand niet wordt ge werkt. De economie, zo luiden de grieven de Kempen, is te eenzijdig op Wal lonië gericht. Gisteren is dan ook een grote demon- Mijnramp in Pakistan In een mijn in het Soregcbergtc op 25 hm van Quctta (Pakistan) zijn ten ge volge van een ontploffing dertien mijn werkers om het leven gekomen en zes- Hen gewond. stratie in Waterschei gehouden. In rede voeringen werd aangedrongen op een onmiddellijke staking van de koleninvoer. DREIGING Tijdens de massameeting in Qua regnon werden alle grieven weer naar voren gebracht. Ondanks de zeer geladen sfeer slaagden de orga nisatoren, het socialistische actie comité, erin alles ordelijk te laten verlopen. kwam een resolutie uit de bus. de arbeiders van de Borinage zich tegen iedere sluiting van de mijnput- t*i verklaren, zolang geen neuwe in dustrieën zijn opgericht, waar de werk loze mijnwerkers werk kunnen vinden. Het stilleggen van een aantal goed uit geruste mijnen acht men in strijd met de belangen van het land. Op deze manier wordt een gehele streek economisch ter dood veroordeeld. De Nationale Kolenraad wordt ge vraagd met de vakbonden overleg te ple gen over de nationalisatie van de mijnen In de loop van vandaag werd uit He negouwen gemeld, dat ook daar de mijn werkers het werk hebben neergelegd Het betrêft hier naar schatting 12.000 man. Bij de mijnen zijn posten uitgezet Kunstmanen voor meteorolo eische O onderzoekingen de gische kunstmanen te lanceren Dit pro gram beoogt het eerste globale beeld van de aarde te verkrijgen De satelliet zou door de marine, die zich bezighoudt met het Vanguard-project, in een baan circa 500 mijl boven de aarde worden gebracht. Veel stagnatie in Z.-Vlaanderen (Van een onzer verslaggevers.) TVAAKT NEDERLAND de mist A*- en daarmee de sombere dagen niet meer kwijt? Het lijkt er op of de zon nooit meer zal doordringen tot de lage landen, hoewel zij daartoe vanmorgen ernstige pogingen onder nam. Zo nu en dan boorden zich enkele zon nestraaltjes door. de grijze nevelen, die, Nederland nu al bijna twee weken dag-in, dag-uit te zien heeft gekregen. Maar de zon kon het kennelijk niet alleen af. Maai er kwam geen wind te hulp. De mist bleef dus ook vandaag een groot deel van Nederland bedekken. Er was namelijk zo goed als geen wind dooi de nabije aanwezigheid van een krachtig hogedrukgebied en er kwamen ook geen depressies, die de neiging vertoonden een aanval te doen op de hegemonie van dat hogedrukgebied. Omdat voorts weliswaar minder koude, maar wel vochtige lucht van zee binnendreef, glorieerden mist en laaghangende bewolking boven een r.og steeds te koud aardoppervlak. Gaf het weer gisteren even de illusie van een be ginnend voorjaar, gisteravond vormde zich een nieuw nevelgordijn over een groot deel van ons land. vooral in het zuiden, waar hoogstens 25 meter zicht was. Langs de Zuidhollandse kust was het wel iets beter en helderder. Ook op Schiphol viel een lichte verbe tering waar te nemen. Tot vijf uur gister middag kon geen enkel vliegtuig op onze nationale luchthaven landen, maar na de avond werd het beter en kon een aantal toestellen aan de grond worden gezet. In de eerste helft van februari heeft men op Schiphol niet minder dan 185 uur (51,4 procent) geteld, waarbij het zicht minder was dan de limieten, die uit vei ligheidsoverwegingen voor het landen zijn vastgesteld. Gedurende de gehele maand februari van het vorig jaar werden 50 misturen (7,4 procent) genoteerd en het is duidelijk, dat in de afgelopen twee we ken het record in alle opzichten, maar dan in ongunstige zin, is gebroken. Het zakenleven in Zeeuws-Vlaanderen heeft inmiddels, nu dk veerboten op de Westerschelde niet of onregelmatig va ren, met ernstige financiële en economi sche moeilijkheden te kampen. Handela ren, die de markten in Terneuzen, Hulst. Oostburg, IJzendijke of Axel willen be zoeken, durven dit niet aan daar zij bang zijn niet dezelfde dag terug te kunn< keren. Bovendien lopen zij de kans. dat hun collectief verzonden koopwaar op tijd aankomt en hier en daar valt reeds een lichte stagnatie in de aanvoer levensmiddelen waar te nemen. De enige scheepjes die nog regelmatig varen de vissersvaartuigen, die vanuit Breskens opereren. Velen maken dan ook va: bootjes gebruik om de Schelde ove De directeur van de Amerikaanse in ternationale hulpverlening in Indonesië, nes C. Baird Jr heeft tegenover A.P klaard, dat Indonesië zijn kritiekste nt. Volgens hem is de schade tengevol ge van de uitdrijving der Nederlandse be- rijven niet zo pijnlijk als het lijkt Als Indonesië gesteund wordt, zal het de onafhankelijkheid kiezen boven com- isme. Ondanks propagandistisch uit gebuite communistische leningen, ont vangt Indonesië bijna alle belangrijke technische opleiding van het Westen Ui" Amerika zullen belangrijke leningen blij ven toevloeien Amerika moet zich ver zetten tegen meten van andere landen r zal nog een generatie over heen gaan Indonesië een stabiele welvaart heeft, ir na tien jaar begint het nu de met Washington overweegt een nieuwe over eenkomst voor overtollige landbouwvoort- brengselen, kredieten voor bouw van een hotel en een kunstmestfabriek, aanleg van wegen en de koop van 19 K P M - schepen De Amerikaanse pogingen zijn geconcentreerd op opleiding van 1500 In donesiërs in Amerika. Te Washington heeft hij meer begrip gevonden voor In donesië en oprechter streven om te hel pen Baird meende, dat het Nederlandse bestuursbeleid zich gekenmerkt had „door vrijwel volkomen steriliteit, zodat slechts 7 procent van de bevolking lezen e schrijven kon". Het wegvallen van de Ni Tandartsen uit Indonesië Staatsblad 699 bevat een besluit to regeling van de totale van In Indonesië bevoegde tandartsen en vroedvrouwen van Nederlandse nationaliteit tot uitoefe ning van de praktijk in Nederland. derlandse ondernemingen had volgens Baird de Indonesiërs van een psychologi- iche last bevrijd. Baird vertoeft thans drie jaar in In- lonesië Nederland, vraagt opheldering Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken zal volgens A. P. de Ameri- tanse regering een officiële opheldering ■agen over de verklaringen van Baird. RUSSISCH SCHIP SPIONEERT IN DE STILLE OCEAAN Een Russisch schip, dat op het ogenblik in de buurt van de Hawaii-eilanden kruist om metereologische waarnemignen te doen, bespioneert in werkelijkheid de Amerikaanse installaties in de Stille Oceaan. 1 verklaarde het Amerikaanse con greslid, James G. Fulton, gisteren op een bijeenkomst van de Commissie voor ruim- aart van het Huis van Afgevaardig- Spoedbijeenkoinst Grieks kabinet VOOR hij vanmorgen naar Londen vertrok, heeft premier Kara- manlis van Griekenland zijn kabinet roepen. In diplomatieke kringen te Athene verluidt dat er in Londen ernstige meningsverschillen zijn ont staan tussen de Griekse delegatie en aartsbisschop Makarios. De Cypri sche leider zou bezwaar maken tegen de Britse soevereiniteit over militai re bases op het eiland. De Griekse bladen brachten het „terugkrabbelen" van Makarios van daag met grote koppen. Een woord voerder van de regering zei vanmor gen: „De gisteravond uit Londen ont vangen berichten dat Makarios plot seling niet met de overeenkomst van Zürich akkoord gaat, kunnen niet juist zijn. Hij heeft de tekst vai overeenkomst aanvankelijk goedge keurd. Deze tegenspraak neemt echter niet weg. dat Karamanlis het bericht veroi rustend genoeg achtte om zijn kabinet bijeen te roepen. Men vreest dat Mak: rios' houding de ronde-tafel-conferentie over het instpllen van een onafhankelijke republiek zal tegenhouden. Sjah trouwt niet niet Gabriella De sjah van Perzië heeft zijn plan, om met de Italiaanse prinses Maria Ga briella te trouwen, opgegeven. Hij zal om dynastieke redenen met een Moham medaans meisje trouwen, zo is gisteren in goedingelichte kringen te Teheran verklaard. De Sjah zou van een huwe lijk met de roomskatholieke prinses Ga briella, de 18-jarige dochter van ex- koning Umberto van Italië, hebben afge zien wegens de geloofsbezwaren die tegen dit huwelijk bestaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, gaat na zijn operatie goed vooruit. Gisteren is hij een half urrtje opgeweest en heeft in een stoel gezeten. Hij is opgewekt. Nog deze week zal men een be gin maken met de stralingstherapie tegen kanker. In de Amerikaanse Senaat werd gisteren een oigenblik stilte in acht genomen om te bidden voor een spoedig en volledig herstel van de minister. Senator Mansfield opperde het idee, om de ministersconferentie van de Grote Vier in Washington 'te houden, zodat men rechtstreeks advies kan vragen aan Dulles. In Engeland vrklaarden diploma.ten dat nog geen plannen bestaan om de datum van de conferentie te veranderen, maar dat het wel mogelijk is, de plaats waar zij wordt gehouden te veranderen. Dit echter op voorwaarde dat minister Dulles actief aan de besprekingen kan deelnemen HET Centraal bureau voor de sta tistiek heeft de uitkomsten ge publiceerd van de forensentelling, die gelijktijdig met de algemene wo ningtelling van juni 1956 is gehou den. Blijkens de verkregen eindcij fers werken minstens 650.000 perso nen buiten hun woongemeente, on der wie bijna een half miljoen hoof den van huishoudens. Dit betekent, dat van elke vijf hoofden van huis houdens met een beroep één forens is. Voor 50.000 of ruim 10 pet van deze forensen bleek de scheiding tussen woon- en werkgemeente sa men te hangen met de woningnood Invloed van woningnood kend zijn. zal dit aantal in 1947 zeker niet minder zijn geweest. De vermeerdering van het aantal forensen onder de hoofden va nhuishoudens van 300.000 in 1947 tot bij na 450.000 in 1956, kan dan ook vrijwel ge heel al6 een reële toeneming van het fo rensenverkeer worden beschouwd. Nadere regionale splitsing der cijfers leert, dat het forensenverkeer zich In hoofdzaak concentreert in dc randgemeen ten rond de grote steden in wcst-N« land en rond de grote Industriecentra in de oostelijke en zuidelijke provincies, bijna de helft van de eerder bedoelde In de uitgesproken plattelandsgemeen ten (meer dan 50 pet agrarische bevol king) werkt slechts 12 pet van de hoof den van huishoudens met beroep buiten de woongemeente. Vpor de kleine ge ïndustrialiseerde plattelandsgemeenten is dit percentage ruim 40. In de specifieke forensegemeenten, gelegen rond de gro te steden en in het Gooi, Noord- en Zuid- Kennuemerland. e.d., is meer dan 50 pet van de hoofden van huishoudens met beroep forens. In de twaalf gemeenten met meer 100.000 inwoners tezamen zijn bijna 75.000 hoofden van huishoudens geteld, die In een andere gemeente hun beroep uit oefenen. Daartegenover komen In di gemeenten ea 110.000 hoofden van hti houdens werken, die elders wonen. De West-Friese flora, het jaar lijkse bloemenfestijn-in-de- winter in de grote veilinghallen te Bovenkarspel, is gisteren geopend en de tentoonstelling is vooral nu de mist dag na dag hangt over de lage landen, een lust voor het oog. Prins ontvangt landgenoten Driehonderd landgenoten zijn gisteren door prins Bcrmhard begroet op een ont vangst, dae de Nederlandse kolonie in Sao Paulo de vorstelijke bezoeker aan bood. De gouverneur van Sao Paulo. Car- valho Pinto en de Nederlandse consul- generaal mr. S. Baron van Heemstra ver gezelden dc Prina. De consul te Curitiba. ds. W. V. Muller en de gouverneur wer den onderscheiden. Gisteravond bood do consul-generaal een diner aan In zijn ambtswoning. De Prins heeft nog een beetje griep, waardoor hij zijn programma ln het week einde moest besnoeien. Zodoende ver bleef hij maar enkele ogenblikken op een receptie, die de gouverneur te zijner ere Inmiddels is Karamanlis om half tien vanochtend naar Londen vertrokken. Men verwachtte hem om vijf uur vanmiddag op London Airport. Naar verluidt heeft hij van de Griekse regering carte blanche gekregen om alle beslissingen te nemen, die hij noodzakelijk mocht achten. Later is vernomen, dat Karamanlis, die eigenlijk eerst morgen naar Londen zou gaan een dag eerder is vertrokken na een nachtelijk en langdurig telefoon gesprek met minister van buitenlandse zaken Avcroff in Londen. Averoff heeft er in dit telefoongesprek bij Karamanlis op aangedrongen zo spoe dig mogelijk naar Londen te komen ten einde daar al zijn invloed aan te wenden nm Makarios tot inkeer te brengen, zo wordt in Athene vernomen. Griekse woordvoerders zeiden, dat Ma karios de Griekse regering in een zeer moeilijke situatie zou brengen, indien hij inderdaad zou weigeren het akkoord over Cyprus zijn fiat te geven. Raketvliegtuig ,Super-X-l o De North American Aviation, die het X-15 raketvliegtuig bouwt, heeft een Su per X-15 ontworpen die naar men hoopt een mens zal vervoeren met een snelheid van ongeveer 30.000 km per uur. Men verwacht zeer binnenkort de eerste proeftocht van de gewone X-15 Met dit raketvliegtuig hopen de V.S. in de toe komst de eerste man de ruimte in te zenden en hem veilig op aarde te doen terugkeren. Deze X-15 zou een snelheid van 5.750 km per uur bereiken. De Super X-15 zal worden vervaardigd van materiaal dat tegen hitte bestand is. zoals molybdenum en columbium, dat pas sedert kort in voldoende hoe veelheden verkrijgbaar is. De maatschappij deelde gisteren mee. dat dit raketvliegtuig binnen twee jaar in gebruik zou kunnen worden gesteld ter voorbereiding van tochten naar de ruim te. De Super X-15 zou vertikaal als een pro jectiel worden gelanceerd en zou twee of drie keer rond de aarde cirkelen al vorens in de atmosfeer terug te keren Record aantal mist da gen (Van weerkundige medewerker) Al zijn het dit keer geen koude- en toarmterecords die «neuuelen, wel is dit het geval ten aanzien van de lucht druk en het opeenvolgende aantal mist- De barometer heeft voor februari de record hope stand (dit over de laatste 100 jaar) van 784 m.m. bereikt. Op plaatsen waar hier in het westen ook vandaag de zon niet door de mist heeft kunnen komen, bedraagt het aan tal zonloze mistdagen (opeenvolgend 13) hetgeen al twee dagen meer is dan het record van elf dagen in jebruari 1940 opgetekend. len tussen het westen en zuiden van ons land. Zo steeg het kwik gistermiddag in Eindhoven tot 10 en in Zuid-Limburp lot 11 gr. C. Woensdrecht kreeg 2 gr., De Bilt 1 en Rotterdam 3 gr. C. Wij blijven in het machtige hogedruk gebied liggen en dat betekent aanhou dend rustip weer met slechts enkele verspreide opklaringen maar nog een grote kans op mist. Het aantal droge dagen, afgezien van wat heel lichte motregen, bedraagt nu al 18. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking met temperatuur om het vriespunt, midden op de dag echter ook opklaringsgebic- den met maximumtempera turen van 5 tot 10 graden. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 unr). Woensdag 18 februari: Zon op 7.52 uur, onder 17.58 uur; Maan op 13.06 uur. onder 4.08 uur. Op 23 febr. volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stoekholn Oslo Kopcnh onbew licht bew licht bew Madrid MiilkT. ,icht bew Algiers J

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1