CHRISTELIJK LADY ISABELLA Ziekenhuis van de V. U. in beginsel reeds gestart De Amsterdamse tram bron van symboliek Christen onderofficieren hebben nu eigen huis Een woord voor vandaag Kanttekenin Easi Lynne Dr. Rushes neemt ons even terzijde PR is een rubriek in het blad Jn de Waagschaal", die zo wel door de voor- als tegen standers van de midden-ortho- doxie. die dit blad vertegen woordigt, steeds voor ieder an der artikel en vrijwel altijd met smaak gelezen wordt. We ver klappen nauwelijks dat de schrij ver van de „Terzijdes" dr. J. J. Buskes is, die schouderklopjes uitdeelt, mopjes debiteert en zo nu een dan zijn scherpe pen eens gebruikt om een heftige haal op papier te zetten. In het laatste nummer gaat de schrijver in op een artikel van de hand van een zekere K. B. Du P. over de noctumen die op dinsdagavond in de Mar ana - thakerk van Amsterdam wor den gehouden. Over het artikel zelf wil de schrijver van de Ter zijde niets zeggen, maar wel over een ander aspect van het ge schrevene: KR wordt op ons dominees. nog al eens kritiek geleverd vanwege het feit, dat we in de op maak van onze preken vaak zo veel onzin vertellen. Onzin, omdat wat we vertellen, zo onwerkelijk en zo weinig geloofwaardig is. U weet wel: ..Gemeente, ik liep een dezer dagen 's avonds laat door mijn wijk en toen overviel mij onwillekeurig de gedachte..." Blijkbaar hebben niet alleen do minees er moeite mee. om reëel te blijven. De journalisten gaan al evenmin vrij uit. De heer K. B. du P. komt naar Amsterdam, om een Nocturne mee te maken Hij arriveert op het Centraal Station en dus moet hij vanaf het C.S. met de tram naar de Maranathakerk in Zuid. Dat klopt. Bij het C.S. deelt ..de chef van de Amsterdamse tram" hem mee: „Naar de Maranatha kerk Lijn 25. Uitstappen één halte, voor het eindpunt". Dat klopt ook U moet weten, die chef is nog een oud-catechisant van me. Tramfilosofie Meneer k. b. du p. zit dus in de tram. Lijn 25. Het is nog al een heel eind van het C.S. naar de Maranathakerk. Geen wonder, dat hij. zoals hij ons in zijn arti kel vertelt, in de tram wat zit te philosopheren. Weet u waarover? Over het nummer van deze lijn: nummer 25. Ik zit ook nog al eens op lijn 25, ik ben in al mijn Amsterdamse jaren nog nooit aan het philosopheren over nummer 25 toe gekomen. Onbegrijpelijk ove- ripni. H«t ligt zo voor de hand. Luistert u maar: „Onwillekeurig verbind je het met Het vijf en twintigste uur. het bekende boek van Virgil Gheorghiu'V Dat ik daar nou nog 25 de Maranathakerk gere- Nu ik er over na ga denken, biedt dê Amsterdamse tram vele mogelijkheden. Als u Ds. Cnossen wilt horen, kunt u van het C.S. met bus 11 naar de Muiderkerk rijden en. philosopherende over dat nummer elf en denkende aan Ds Cnoss«n en Ds. Dönszelmann verbindt u dat nummer onwille keurig met „De werkers van het elfde uur", het bekende boek van Bruce Marshall. Met lijn 5 kunt u van het C.S. naar de Amstelkerk rijden, om de bijzondere diensten van Ds. Kroon mee te maken en, phllosopheren- vijf, verbindt de Zegel", ----- Simon Vestdijk, of. als u nog wat meer bij bent, nog onwillekeurig met ..Vijfstromenland", het beken de boek van Prof. Bouman. In lijn 3 mijn lijn. ik woon in het Oosterpark zit ik sinds mijn discussie met Dr. de Wilde altijd onwillekeurig over het dog ma der drie-eenheid te Dhiloso- pheren en in lijn 10 in verband met meer persoonlijke ervaringen over de tien geboden. T ramsymboliek weg van het C.S. naar ae Maranathakerk met lijn 25 onwil lekeurig over het bekende boek van Gheorghiu zat te philosophe ren „Het vijf en twintigste uur": „Het uur. dat niet op onze klok voorkomt, maar wel op Gods uur werk. Als het vijf en twintigste uur aanbreekt, wordt de Marana- thabede: Heer kom, verhoord. Heeft die grote door velen al voor symboliek, dat juist deze tram me naar deze kerk brengt". De heer K B. du P. heeft Amster dam kennelijk onderschat. Men verslijt ons wel voor heidens, maar we hebben gevoel voor sym boliek tot op de tram toe. Inder daad. juist deze tram: lijn 25. bracht de heer K, B. du P. naar deze kerk. de Maranathakerk. En de heer K. B. du P. heeft het heel goed begrepen: Amsterdam bracht hem met lijn 25 een hal te voor het eindpunt, zoals hij zelf in zijn artikel zegt: „Als om je te binnen te brengen dat de grote Maranathadag nog niet is aange broken." Na afloop van de Noc turne is de heer K. B. du P. met lijn 25 naar het C. S. terug ge reden. Tramlijn begeerte Weer is hij aan het philosophe ren geslagen: „Een tramlijn heeft iets relativerends aan zich. Want wat eerst een eindpunt was, is te gelijkertijd een beginpunt. We stappen weer in." Laat ik tot nog toe gedacht heb ben. dat een tramlijn iets ver- absoluterends aan zich heeft: het C.S. het begin en een halte voor bij de Maranathakerk het einde! Helemaal mis. Je kunt even goed zeggen: een halte voor de Mara nathakerk het begin en het C.S. het einde. Zelfs in Amsterdam is eigenlijk niets absoluut. Dat leer je in de loop der jaren door de tramlijn verstaan. Je weet eigen lijk nooit precies waar je begint en waar je eindigt. Tramphiloso- phie, tramsymboliek en tramlijn begeerte. En nu ga ik stoppen. Ik ga naar huis, nadat ik de heer K. B. du P. tot aan het C.S. vergezeld heb. Ik stap in op het C.S. Het begin punt? Of is net eindpunt? Ik weet het niet. Maar ik wil naar huis. Ik stap in bus 11. want ik moet naar het Oosterpark. Bus 11 brengt mij thuis en bus 11 doet dat juist zo, dat het nog een paar halten voor het eindpunt is. Als om mij te binnen te brengen, dat ik nog niet helemaal gek ben. Advertentie Een wonderlijke nieuwe wereld van muziek gaat voor U open... (eer genoegen en voldoening bU het espeion van een electronlsch orgel, 1 klaviers vanaf 1795.- 2 klavieren met pedaal vanaf 4898.— Nieuwe orgels met electrische windvobrzienlng 495.- 795— 1295— Nieuwe baby-piano's vanaf 1495— Vraagt gratis brochure Franco levering. Huur. Inruil. Huurkoop: 1S'/. contant, restant binnen i Jaar. tzeekett BODEGRAVEN - TEL. 0«72é-21M Voorbereidend werk van de poliklinieken TTZ AAR halen ze de durf van- daan! Dat hebben sommigen gezegd en velen gedacht, toen directeuren van de Vrije Universi teit enige jaren geleden de arts F. H. A. Kothe benoemden tot geneesheer-directeur van het Aca demisch Ziekenhuis der V.U. Im mers, het ziekenhuis bestond al leen nog maar in de verbeelding, en wat zal een geneesheer-direc- hebbe„ al „vontai bjj de bevo] teur beginnen zonder een zieken- a huis, een staf van artsen en ver plegend personeel en zonder patiënten. (Van een onzer verslaggevers) De Duitse C.J.M.V. heeft tien jonge Jo den uitgenodigd van Israël naar Hamburg te komen om daar een con ferentie bij te wonen. Met deae uit nodiging wil de Duitse C.J.M.V. zich vooral uitspreken tegen de anti-se- mictlsche gevoelens, die nog leven In een deel van de Westduitse bevolking. Zelfs wie vandaag over de Amstel- veenseweg in Amsterdam gaat, waai een geweldig betonnen gevaarte oprijst het toekomsstige V.U.-ziekenhuis kan zich afvragen of die geneesheer directeur niet te vroeg benoemd is. Niet eerder dan 1 januari 1963 zal dit zieken huis voltooid zijn. Waarom dan nu al een directeur, een adjunct-directeur-eco noom en een hoofdverpleegster? Maar dit zijn echte leken-opmerkin- gen. Want zolang er aan het zieken huis gebouwd wordt, „doktert" men aan de inrichting. Vooral omdat het een wetenschappelijke instelling wordt. De medische faculteit vraagt een spe ciale outillage en de voortgang der we tenschap maakt telkens nieuwere voor zieningen nodig. Het is de taak van de geneesheer-directeur om zich daarmee voortdurend bezig te houden. Daarmee is niet alles gezegd. Want al staat van het ziekenhuis nog maar een betonnen skelet, het werk heeft al een aanvang genomen, zij het op be scheiden voet. Op het voorterrein van het Acade misch Ziekenhuis zijn een paar semi- permanente gebouwen verrezen, die eni ge poliklinieken bevatten. In november gingen deze poliklinieken open. Men kan er terecht voor keel-, neus- en oorziek ten, kinderziekten, oogziekten, verlos kunde en vrouwenziekten, en binnenkort nog voor twee andere specialismen. Elders in Amsterdam werken reeds de polikliniek voor inwendige genees kunde van prof. dr. G. A. Lindeboom en de heelkundige polikliniek van prof. dr. P R. Michaël. RELATIES Waarom dit provisorisch begin? Waar om niet gewacht tot over vier jaar pleet gestart kan worden? Dokter Kothe heeft dit op een pers conferentie in de nieuwe polikliniek duidelijk gemaakt. Wij moeten relaties aanknopen met patiënten, met huisartsen en met specialisten. Maar ook met ziekenfondsen, met andere ziekenhuizen. Bovendien worden de studenten alvast in staat gesteld het poliklinisch onderwijs in het verband van de eigen universiteit te volgen.' Zo zouden de voorlopige poliklinieken vergeleken kunnen worden met de di rectiekeet op een bouwterrein (gezien de mooie inrichting lijkt het woord keet niet erg te passen), omdat hier allerlei noodzakelijk voorbereidend werk De poliklinieken waarin ook twee collegezaaltjes zijn ondergebracht gen. Volgend jaar zal de bouw van defini tieve poliklinieken beginnen. Wat mo menteel verriist is het centraal com plex van het Academisch ziekenhuis, be staande uit een verpleeghuis, een be- handelhuis en een pathologisch instituut. Eind van dit jaar zal de afbouw van het verpleeghuis ter hand genomen wor den; met de afbouw van behandelhuis en pathologisch instituut wordt al be gonnen. Dan volgen nog zusterwoonge- bouwen, kerkzaal enz. 40 MILJOEN Het V.U.-ziekenhuis zal 700 bedden tellen. De totale kosten worden geschat op ongeveer 40 miljoen gulden. Alles wordt in hoogbouw uitgevoerd, hetgeen op het paviljoensysteem voor heeft, dat men er iets economischer kan werken. Toch zal een staf van omstreeks 475 „irlan" verplegend personeel nodig zijn. Op het ziekenhuisterrein wordt tevens -de hortus-botanicus der V.U. aangelegd. Trouwens, in de toekomst zal heel het universiteitscomplex in deze omgeving verrijzen, te beginnen met de faculteit der wis- en natuurkunde. De architecten ir. A. Rothuizen Groenewegen bouwen het ziekenhuis, dat in zijn hoofdcomplex twaalf lagen hoog wordt. Is het klaar, dan zal de medische faculteit der Vrije Universiteit, die for meel gesticht werd in de twintiger ja ren van een hoogleraar in de psychia trie, over een volledige „uitrusting" be schikken. De complete opleiding tot arts is al enkele jaren mogelijk. IETS NIEUWS „Het boeiende van dit ziekenhuis' dus dokter Kothe, „is dat het uit niets Is voortgekomen. Het komt maar zelden voor, dat een groot ziekenhuis niet ont staat uit een kleinere inrichting. Alle in stellingen op dit gebied zijn gegToeid vanaf een oudere werkbasis. Maar dit Academisch Ziekenhuis gaat niet terug op een bestaand gebouw." Het lijkt ons aantrekkelijk om zo'n groeiende inrichting de leiding te hebben. Dokter Kothe, die binnenkort van Den Haag naar Amsterdam ver huist, zal stellig voldoening in dit op bouwwerk vinden. Advertentie Ds. J. C. Maris naar Zuid-Afrika De christelijke-gereformeerde predi kant a's. J. C. Maris hoopt 11 maart naar Zuid-Afrika te vertrekken om als offi cieel vertegenwoordiger van de Christe lijke Gereformeerde Kerken het eeuw feest van ..die Gereformeerde Kerk" van Zuid-Afrika bij te wonen. Tevens zal ds. Maris een aantal samenkomsten leiden ö'ie belegd worden door de Inter nationale Raad van de Christelijke Ker ken. Namens de Gereformeerde Kerken is prof. dr. K. Dyk reeds naar Zuid-Afri ka vertrokken. Ds. H. van Beek terug van Ned. Antillen De vlootpredikant ds. H. van Beek Is woensdag per vliegtuig in Nederland te ruggekeerd van een verblijf van drie jaar op de Nederlandse Antillen. Ds. Van Beek was verbonden aan de ma rinebasis Parera (bij Willemstad). Hij zal voorlopig in Nederland blijven, waar schijnlijk met Den Helder als stand plaats. hel gezonde gehoor: R0TER5EPT voor mond- en keelontsmetting Na ruim vier jaar van hard sparen Op 57ste jaardag Gods genade is ons voor eeuwige tijden gegeven en historisch in Jezus Christus geopenbaard. Dat schrijft Pc in II Timotheus 1:9 en 10. Maar daar blijft de apostel stil staan. Het evangelie is meer dan een geschiedku feit. De verlossing is meer dan Golgotha. Paulus gaat nog een stap verder. Christus heeft „onvei kelijk leven aan het licht gebracht" en daartoe is Po „aangesteld als verkondiger". Wat tweeduizend jaar geh geschiedde op Golgotha moet nu werkelijkheid worden opstandingskracht, die met pasen zichtbaar werd, moe) in ons leven merkbaar worden. Het evangelie is meer) geschiedenis, het is een leven. Daarom is het evangelie zulk een persoonlijke zaak. voor de eeuwen door God werd toegedacht, wat in Chri openbaar werd, moet ons door de Heilige Geest deelao worden. Dit laatste kan door de verkondiging van het uio Dit woord dat ons is toevertrouwd moeten wij (zie ven bewaren, maar voor wij het kunnen bewaren, moeten het eerst ontvangen. Hoe kunnen we een, het woord i vangen? Wie luistert heeft het nog niet ontvangen. Pat wij ons hart openstellen en biddenKom binnen, fl neemt het bezit van ons, zoals het woord uit de ether 1 neemt van de radio wanneer hij wordt aangezet, 2oda|K luidspreker dat zelfde woord weer verder gaat uitdrq 'el1 Hebt u de radio van uw leven al aangezet? Ir DE NOODWACHTPLICHT pad i de Nationale Chris- - met receptie - geopend (Van een onzer redacteuren) De Christen onderofficieren hebben nu eindelijk, na ruim vier jaren van hard sparen, een eigen huis en dat huis staat, fors en door de witte kleur onmiddellijk in he'< oog vallend, aan de Langegracht (11) te Amersfoort. Het werd gis teren officieel in gebruik genomen en de 13de februari was daarvoor bewust gekozen, omdat het die dag 57 jaar geleden was, dat de Natio nale Christen Onderofficieren Ver eniging werd opgericht. Het huis was dus in feite een verjaardags geschenk van de leden aan het be stuur, dat ter gelegenheid van de ingebruikneming recipieerde restaurant Riche en in enkele uren tal van gelukwensen in ontvangst had te nemen, niet alleen van organisaties, waarmee contact wordt onderhouden, maar ook van vele autoriteiten, zoals van de heer L. C. Rietveld, secretaris generaal van het ministerie van oorlog, die minister Staf vertegen woordigde en voorts aanwezig was als voorzitter van het Georgani seerd Overleg. „Dit dag. waarop trots vervuld zijn", zei de heer C. Hol- 136 ,u 'been"trachten" te blijven. Maar hoe-? Aan jpeeltafel had hij het al geprobeerd, maar het geluk bleek tegen hem te zijn; op de renbaan ondernam hij een wanhopig waagstuk, een grote coup, die hem inderdaad voor enige tijd weer op de been geholpen zou hebben, maar het waagstuk liep ver keerd af en sir Francis kon niet aan zijn verplich tingen voldoen. Hij kwam toen op de gedachte, dat er niets anders meer op zat dan zich in een vrien delijk regeringsbaantje te laten drukken, zoiets dat. Selijk hierboven beschreven, veel geld opleverde zon- er werk. Geen enkel baantje waaraan veel werk verbonden was. zou geschikt zijn voor hem en hij ook niet voor het baantje; hij was te leeghoofdig voor intelligent werk: het zal de lezer zijn opge vallen. dat mensen met de voorkeuren van Francis Levison dat meestal zijn. En hij kwam inderdaad goed terecht, althans, daar zag het wel naar uit: niets minder dan de post van secretaris van lord Headthelot, die in het Hogerhuis de ministers naar zijn goeddunken ma noeuvreerde. viel hem in de schoot. Indien hij geen familie van lord Headthelot was geweest, had hij het nooit gekregen, en de minister stemde er slechts onder grote aarzeling in toe. het met hem te pro beren. Natuurlijk was een der voorwaarden, dat het was i sommigen op Zijn laatste oenen nep. c.n mermee zijn we dan op het moment van ons verhaal aan geland. In een ruime salon aan Eatonsquare. op een zon nige namiddag, was een Jonge, knappe vrouw ge zeten. Haar ogen waren viooltjesblauw. haar haren kastanjebruin en haar teint was fraai. Maar de strakheid van haar knap gelaat verried ontstem ming. Ja gemelijkheid, en haar welgevormde voet stampte op het tapijt in hartstochtelijk ongeduld De gevolgen van haar handelingen in het verle den kwamen de laatste tijd op haar neer: of onze van door ANN LUDLOW handelingen nu goed of slecht zijn. eens komt de tijd. dat wij met de gevolgen ervan te maken krij gen. Zaait men tarwe, dan komt er ook tarwe op. met al de voordelen van dien; zaait men onkruid, dan schiet er onkruid op en men moet maar zien, hoe men het de baas wordt. Dat is een ijzeren na tuurwet. niemand ontsnapt eraan. aan Blanche Chalioner verloren. Hij had haar versmaad ter wille van lady Isabel, maar dat had hij gedaan uit eigen belang, want hij had nooit zoveel om lady Isabel gegeven als om Blanche. In het geheim had hij haar genegenheid gewonnen en in het geheim hadden zij zich verloofd. Blanches zuster, Lydia Chalioner, twee jaar ouder dan zij, had argwaan opgevat en haar beschuldigd, waar op Blanche, trouw aan haar gelofte de zaak ge- helm te houden, alles breedvoerig ontkend had. „Zij gaf helemaal niet om kapitein Levison, integen deel. zij had juist een hekel aan hem." „Des te be ter", was het antwoord van juffrouw Chalioner ge weest; zij had geen respect voor kapitein Levison en achtte hem geen man om te trouwen. Jaren gingen voorbll en de arme ongelukkige Blanche Chalioner bleef haar geliefde trouw. Ondanks zijn karakter «n zij kon nu eenmaal haar ogen niet gesloten houden voor het feit, dat hij juist het tegenovergestelde was van wat hij behoorde bleef haar hart hem verknocht. Zij hoorde dat hij vaak in de knel zat, zij kende zijn lijkheden, zij verdroeg zijn onverschilligheid, zij bleef hem liefhebben. Zelfs de escapade met lady Isabel Carlyle was niet in staat, een einde aan haar aanhankelijkheid te maken ofschoon deze er wel een tijd door geschokt was. Bij zijn terug keer naar Londen, toen hij de titel had geërfd, werd hun vriendschap opnieuw aangeknoopt; van zijn kant was het een koel en slap soort vriend schap geworden, maar Blanche twijfelde er in het geheel niet meer aan dat hij haar nu zou trouwen, nu de bestaande hindernissen uit de weg geruimd Intussen speelde hij zijn spelletje met haar. haar in het geheim zijn aanhankelijkheid betuigend en aan huis bezoeken brengend; misschien vreesde hij een uitbarsting van haar kant, een ontmaskering (die allesbehalve aangenaam zou kunnen zijn) in geval hij alle betrekkingen tussen hen zou verbre ken. Blanche verzamelde al haar moed en drong op een huwelijk aan; zij liet niets blijken van de vrees, dat hij het voornemen (zo hij dat al ooit had gehad), haar te trouwen, misschien had laten va ren. Slechte mensen zijn altijd lafaards. Sir Fran cis schrok voor een uitleg van zijn houding terug, en vergat zozeer elk eergevoel, dat hij een vage belofte mompelde, dat de bruiloft spoedig zou plaats vinden. Lydia Chalioner was getrouwd, weduwe gewor den en had een behoorlijk erfdeel ontvangen. Haar naam was nu mevrouw Waring en Blanche woonde te haren huize, want de meisjes waren wezen. Blan che begon de uiterlijke kentekenen van haar bijna dertigjarige leeftijd te vertonen: eigenlijk waren het niet zozeer de jaren als wel de onafgebroken te leurstellingen en ergernissen, die hun stempel op haar zetten Haar haar werd dun, haar gezicht werd mager, haar vormen verloren hun ronding. .,'t is me de vrouw wel om me spotte air Francis Levison in stilte. (Wordt vervolgd. te trouwen!" trop, voorzitter w,us. ten Onderofficieren Vereniging/Christe lijk Sociale Onderofficieren Vereniging, de organisatie, waarin de Christen on derofficieren zijn verenigd. In 1954 nam de algemene vergade ring het besluit het bedrag, dat voor de aankoop van het pand nodig was, bijeen te brengen door het uitgeven van certificaten ter waarde van 15. De leden zouden deze certificaten zelf kopen en zij konden de 15 in termij nen betalen. Het plan, met enthousias me begroet werd ook enthousiast uit gevoerd. De afdelingen verleenden spon taan haar medewerking en in een vier jaar was het hoofdbestuur in de gele genheid het huis, waarvan de kosten in clusief de inrichting ongeveer 65.000 bedragen, aan te kopen. GROEI Uit de toespraken, die op de recep tie werden gehouden, bleek overtui gend de waardering, die in brede kring voor het werk van de N.C.O.O.V.- C.S.O.O.V. bestaat. De waardering van de Christen onderofficieren blijkt uit de snelle groei van de vereniging na de tweede wereldoorlog. In 1945, bij de her oprichting, lieten zich 500 leden inschrij ven. In 1950 werd het duizendste lid ge noteerd, in 1954 waren er 3000 leden en op het ogenblik bedraagt het ledental ruim 4500. CADEAU „Met voldoening", zo zei de heer Rietveld, .„kan ik terugzien op een bijna 36-jarige samenwerking met de N.C.O.O.V. Meer dan nu voerde men misschien vroeger de strijd om het beginsel. Oprecht en vroom kwamen de vertegenwoordigers vaii de N.C.O.O.V. voor dat beginsel uit. Vooral ten aanzien van uw voor gangers heb ik mij wel eens afge vraagd: waar halen deze mensen al die wijsheid en kennis vandaan, die zij ter tafel brengen. Ik geloof, dat het antwoord moet zijn: in het geloof aan hun roeping, met geloofsmoed en geloofskracht konden zij hun taak vervullen, zonder de steun van de documentatie, die men tegenwoordig op allerlei gebied aantreft". Onder hen, die hun gelukwensen kwa men aanbieden waren vertegenwoordi gers van de afdelingen, van bevriende organisaties, van Pro Rege, en velen lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk voor het nieuwe huis. Er werden klokken aangeboden, een prachtige Bijbel, een zilveren sigaren doos. leren mappen enz. De hoofdleger- predikant kolonel ds. A. T. W. de Kluis was aanwezig en luitenant-kolonel ds. C. J. v. d. Poel, de stafluchtmacht- predikant. commodore G. H. Gijbeis, na mens de chef luchtmachtstaf en jvr. mr. W. C. l. l. Wittewaall van Stoetwegen, namens de C.H.U.- en de heer P. Kieft. namens de a.r.-kamerfractie. Maar ook verschenen ter receptie de eerste luitenants van speciale diensten A. Jorna en T. v. d. Kui len namens de in werkelijke dienst zijnde officieren oud-leden van de N.C.O.O.V./C.S.O.O.V. De heer Jor- hield een korte toespraak. Hij bood het hoofdbestuur een statiepor tret van Hare Majesteit de Koningin aan en een chèque, bestemd voor de Belgische Evangelische Onderofficie ren Vereniging. :n inlijving tot gehandeld, zou er zijn gezegd; voorlopig 20.000 onpraktisch en duur om daar dienstplichtigen oud-militairen gers zonder enige militaire sch zonder mobilisatiebestemming voor te nemen, heeft aanleiding gegeven tot veeJ De geuite bezwaren onderstrepei protesten, en er zijn ook vragen ge- argumenten, genoemd in steld aan de minister van defensie, kei over defensiebelasting Vooral de oud-Indië-strijders heb- „Christelijk-Historische Neder ben bezwaren, omdat zij meestal al der" van 8 november 1958. Wil heel lang hebben gediend. het moreel of in het algemeen Mochten er nog veel vrijwilligers begrip en de houding jegens de van de operationele B.B.-diensten fensie verbeteren, dan is een n bedanken, dan is het mogelijk, dat gelijke verdeling van lasten nooé in totaal 60.000 man zullen worden kelijk. ingelijfd. Dit laatste is mogelijk door hel Gezien het feit, dat er na de In- voeren van een defensiebelastini p< dië-lichting (1950) ruim 500.000 mi- de van militaire dienst vrijge^d litairen zijn opgeleid van wie en kele honderdduizenden geen mobili satiebestemming hebben gekregen voor de dienstplicht. moet het, dunkt ons, mogelijk De verplichting van de noodffi zijn, de Indië-gangers van nood- ters is maximaal een opleidingi wachtplicht vrij te stellen. vijftig weken a twee en een hall Dan blijft het argument: roep de- in hun vrije tijd. Deze last is genen op, die niet in militaire dienst ger dan de herhalingsoefeniii|fte zijn geweest. De regering voelt hier van de militairen met een mobili niet voor, omdat de militairen ge- tiebestemming. Het onrecht zit wend zijn aan discipline en werken niet binnen de groep militair Pj), in groepsverband. Hun opleiding maar in het grote verschil met heeft bovendien vaak ook nut voor vrijgestelden. B.B.-werk; men denke slechts aan Het wordt tijd, dat de regering geneeskundige troepen, genisten, dracht geeft tot het maken van functionarissen van de verbindings- studie over deze zaak. In een dienst, enzovoort. Het standpunt van de regering is begrijpelijk. Indien zij anders had derne democratie ware het onjni Ac; een dergelijke verfijning rechtvaardigheid te verwaarlozei DE DEFENSIEBELASTING T)E NEDERLANDSE Juristenver- der mobilisatiebestemming terwi eniging heeft enkele jaren ge- van de parate kracht, en de socii isjs__ zwakkeren en onmisbaren zoud< leden op haar jaarvergadering Den Bosch het verschil tussen twee geen vrijstelling meer kunnen ki jaar militaire dienst en het gewoon gen- voort kunnen zetten van studie of Aannemende dat een defensiebeli beroep een van de grootste onrecht- ting met terugwerkende kracht vaardigheden in ons nationale bestel 1945 zou worden ingevoerd, kan opbrengst op omstreeks 100.0001 per jaar worden gesteld. Daarbiji oplossing in de richting van volledi- ervan uitgegaan, dat 18 a 21 mail ge salariëring van de dienstplicht!- den militaire dienst een schade 1.25 zakgeld die de soldaat per dienst zouden dan over 15 a 20 jan ra dag krijgt voor het kopen van i al i draagkracht, gemiddeld fiw persoonlijke benodigdheden en een bedrag met hun inkomsten- of loffl kop koffie in de cantine. Salariëring; neerkomende op ruim 100.000.000, is onder de huidige fi nanciële omstandigheden niet mo gelijk. In Zwitserland kent men reeds ja- Velen zijn i belasting moeten betalen. Bij aanvaarding van de geHJkflfjj rechtigdheid van de vrouwen, dit punt, zou de opbrengst mogelij zelfs verdubbelen. ren een voorbeeldig geregelde defen siebelasting voor degenen die geheel of ten dele zijn vrijgesteld van mi litaire dienst. En het is algemeen bekend, dat de houding tegenover de militaire dienst daar zeer positief is. Een groot voordeel van een defen- i overtuigd, dat 5. militaire dienst zeer nuttig is voc co, de jongemannen van ons volk, zoin w in geestelijk als in lichamelijk o? 5 zicht en vooral ook uit nationaal u sociaal oogpunt. Dit alles doet ed ter niet af aan het klemmende arp ment, dat, hoe zwaarder de def» siebelasting zou ook zijn, dat de sielast wordt gevoeld, er desk!* drang om de dienstplichttijd belang- voorzichtiger en beleidvoller mfi pn rijk te verkorten minder sterk zal gehandeld moet worden, worden. In geval van verkorting De vele reakties op de noodwacB moeten de dure opleidingsinrichtin- plicht hebben dit laatste nog eee gen nog meer mensen opleiden zon- duidelijk aangetoond, Advertentie MULO A en B V.rkort Mulo voof P.T.T. on N.S. Do korUto on voordeligst» opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Stichting van een Vrije Ev. Gemeente Dat de schorsing van ds. S. Penne- kamp gaat leiden tot kerkscheuring lijkt nu wel zeker. De groep uit de hervormde kerk die zich niet kon en wilde verenigen met de gang van zaken is donderdagavond overgegaan tot oprichting van een vereniging tot stichting van een Vrije Evangelische Gemeente. Op de oprichtingsvergade ring waren ook een aantal mensen uil de buurtschappen Cortenoever, Leu- venheim en Olken aanwezig. Voorzitter van het bestuur van de vereniging tot stichting van een Vrije Evangelische Gemeente is de heer A, J. Grootherder. De vergadering, waarin tot oprich ting van de vereniging werd besloten, werd bezocht door ongeveer 50 men sen. In een vorige bijeenkomst, waar on geveer 300 mensen aanwezig waren, was reeds de wéns te kennen gegeven tot oprichting van een Vrije Evangel: sche Gemeente te komen. Namens de bond van Vrije Evangelische Gemeen ten had ds. D. W. Veldkamp, uit Hil versum, toen aangedrongen op voort zetting van de pogingen de eenheid in de Hervormde gemeente te Brum- men te herstellen. Als men toch tot oprichting van een Vrije Evangelische Gemeente ter plaat se wilde overgaan, zou eerst een ver eniging moeten worden opgericht. De ze vereniging zou dan eventueel kun nen verzoeken tot de bond van Vrije Evangelische Gemeenten te worden toegelaten. Overigens zou de bond zich over toelating nader moeten beraden. Beroepi n eswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwvliet: vicaris J. zet te Terneuzen; voor buiengewoS werkzaamheden (sanatorium Zonneglo ren te Soest) kand K. H. Meijer te D Haag door de prov. kerkvergadering Utrecht. Bedankt voor Benthuizen: S. Meijen te Hoog-Blokland; voor Zierikzee H. V Colstee te Ammerstol; voor Opheusde en Oosterwolde (Gl.d.) P. J. F. Lames.' te Kamerik. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Middelburg (vat J. H. de Boer): Jac. Boomstra te Zwaai westeinde, die bedankte voor Winscho ten (vac. R. J. de Jong). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te 'K-Gravendeel: M. Vliet- stra te Eemdijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Groningen: P. J. Miete te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen: C. Molenaar te Leiden: te Capelle a. d. IJssel: G. A Zijderveld te Paterson (Ver. Staten1 DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Haarlem (als jeugd- predikant) J. P. Jacobszoon te IJmuiden PROT. MOLUKSE KERK Te Ommen heeft een aantal Ambon ezen de Geredja Protestant Malufc Teggara, (Zuidoost Molukse protestant se kerk) geinstilueerd. Voorzitter van de synode is de heer D. Talubun, secre taris P. Faber. Beiden werden tot pro dikant van de kerk benoemd. Het co treft hier een aantal Ambonnezen dit zich afzijdig hebben gehouden v Evangelische Molukse Kerk. PEOPLE'S CHURCH De predikant van de people's Church in Toronto. Oswald J. Smith gaat me' emeritaat. Deze predikant heeft tijdei» zijn ambtsbediening zijn kerk zien uit groeien van een kleine noodlijdende go )nte tot een krachtige levende kerfc alleen vierhonderd zendelingen naar alle delen van de wereld heeft uitgezon den. Ds. Oswald Smith heeft vele reizen gemaakt en ook verschillende malen in Nederland evangelisatiediensten geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2