Jlicuwe £dhsrl)e (üburant federland zal optreden nationalisatie tegen Dolle Dries loopt regelrecht in armen van rijkspolitie Moeder |S.E.R.-advies orter werken Maatschappijen handhaven hun aanspraken Miti-gaullistische partij in Frankrijk verboden Foster Dulles aan liesbreuk geopereerd Mijnwerkers in Borinage leggen het werk neer o MISLUKTE BANKOVERVAL IN MAASLAND Eindelijk een kalme dag voor Boudewijn en Beatrix Telefoon in 1961 in gehele land automatisch Griep werkt belemmerend op seliolen en bedrijven 19SITERDAG 14 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting), postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11490 CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „$tant*a«ticfi is abfblmn myn bert ia tegljenspocr Prinses Wilhelmina Zie pagina 5 Volkenrechtelijk onaanvaardbaar onze sociaal-economische redactie) Sociaal-Economische Raad heeft ich gistermiddag in grote lijnen ver- I met het ontwerp-advies dat de liisie Ontwikkeling nationale eco- |t bad uitgebracht over het tijdstip invoering der werktijdverkorting, «dvies, waarover wij reeds uitvoe- rr.chtten en dat thans na enkele con de regering zal worden uit- cht, houdt in dat verkorting van de lijd alleen zou mogen worden door- rd in die bedrijven waar dit geen iktieverlies tot gevolg heeft en dus [een mogelijkheden worden wegge- r de inlossing van andere so- t achtte het juist in dit stadium deze beperkte mogelijkheid tot in- ng te volstaan en het vraagstuk dus liet volledig aan de orde te stellen, sie ONE beschouwt de kwes- werktijdverkorting voor haai lis afgedaan, zodat zij in het ont- tdvies, dat tegen 1 mei wordt ven de afschaffing van subsidies i melk en over andere sociaal- imische vraagstukken, de werktijd- irting niet meer zal betrekken. DE REGERING bereidt stappen voor, bij de Indonesische regering tegen de nationalisatie van de grote Nederlandse cultuurondernemingen te protesteren. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag werd gisteravond verklaard, dat deze nationalisatie volkenrechtelijk onaanvaard baar is, alleen reeds in verband met het discriminerende karakter. In de Indonesische nalitionalisatiewet, die eind december is aangenomen, is uitsluitend sprake van de Nederlandse bedrijven. De Indonesische regering is tot nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen overgegaan, omdat de Westduitse firma's, die de tabak uit Indonesië zullen verhandelen, alleen tabak in ontvangst willen nemen afkomstig van genationali seerde Nederlandse ondernemingen. Gezien de Nederlandse aanspraken op de te verhandelen tabaksvoor raden, weigeren de Duitsers de tabak als zij van „overgenomen" Neder landse ondernemingen afkomstig is. In Nederlandse handelskringen is men evenwel van mening, dat de Indonesische nationalisaite geen juridische basis zal geven aan de transacties van tabak door de Duitsers. Van Nederlandse zijde zal dan ook aanspraak blijven maken op de tabaksvoorraden, die in Bremen ver handeld zullen worden. Uit Djakarta wordt gemeld, dat de In- FRANSE REGERING heeft een vitent rechtse nationalistische party, ie vorige week werd opgericht, ver- i«. Het kabinet heeft het besluit daar- «I donderdag genomen in een ver- •rinq onder voorzitterschap van pre nt De Gaulle. Het werd echter geheim om de politie in staat te stellen hoofdkantoor van de partij en de n van de zeven leiders te door- Een aantal leden van de party Ioor de politie opgebracht. ie maakte bekend dat de huis ingen zijn verricht op grond van een tel in hei wetboek van strafrecht over d die zijn gericht tegen de veiligheid de staat. De partij was namelijk fel int tegen de Vijfde republiek en haar ts, onder wie De Gaulle, it besluit om de partij te verbieden, bjat ook in verband te staan met de demonstraties in Algerije tegen Drie bladen in beslag genomen h Amerikaanse minister van buiten zaken, John Foster Dulles, heeft i een geslaagde operatie ondergaan :n breuk in de linkerlies. De ope- k duurde minder dan een uur. (Aanvankelijk werd zoals bekend «egd dat Dulles zou worden geope- voor een hernia. Hiermee werd Engelse betekenis van het wrd gewoon een breuk bedoeld. In «derland heeft de hernia de laatste jaren een zekere vermaard- «d gekregen als oorzaak van een udnekkige ischias, een rugletsel Red.) ijdens het onderzoek zijn vocht en diel afgenomen voor een microsco onderzoek naar kanker. Zoals be is Dulles al eerder geopereerd, bij ingreep een gedeelte van een werd weggenomen, dat door kan- as aangetast. De toestand van de t i6 volgens de laatste berichten bevredigend. -* perschef van het Witte Huis, Ja- 'Hagerty. ontkende gisteren met klem bten dat president Eisenhower een «vervanger voor Dulles zou zoeken President heeft mij verzocht, deze «ihten nogmaals met klem tegen te aldus Hagerty. OOK MACMILLAN HEEFT GRIEP k Britse minister-president, Macmil- gisteren slachtoffer geworden van Iriepepidemie die op het ogenblik in Wt-Britannic heerst. Na een bijeen- van het kabinet over het Grieks- akkoord te hebben geleid, ging de ^•ter-president naar zijn woning. Hij het bed houden. de omgeving van de minister-presi- hoopt men. dat hij op 21 februari, 'g van zijn vertrek taar de Sowjet- zal zijn hersteld. lier Debré. De nationalistische partij heeft namelijk een afdeling in Algerije die nogal veel van zich laat horen. Een woordvoerder van de partij ver klaarde het blad Le Monde dat de ont binding der. partij onwettig is. „We leven onder een tiranniek bewind. Wij zullen onze actie voortzetten". In Parijs is gisteren bovendien het week blad Rivarol in beslag genomen omdat het op beledigende manier over De Gaulle had geschreven. Rivarol is een uiterst rechts blad dat dikwijls pleit voor rehabi litatie van het regime van wijlen maar schalk Pétain. In Algiers zijn het uiterst rechtse blad Salut Public en het linkse Franse blad L'Express in beslag genomen. L'Express mocht niet worden verspreid in verband de publikatie van een artikel, volgens hetwelk de Franse autoriteiten bewijzen hebben dat de jongste aanslagen in Algiers ijn gepleegd door „rechtse contra- terro- Tunesië De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft gis teren verklaard dat de betrekkingen tussen z(jn land en Tunesië „volkomen abnormaal" zjjn door de aanwezigheid van Algerijnse rebellen op Tunesisch erondgebled. De Tunesische regering begrijpt wel dat de betrekkingen onder deze omstandigheden niet nor maal kunnen zijn, aldus de minister Inmiddels heeft Tunesië dat in de loop van de week Franse P.T T.-ambtena- ren van spionage beschuldigde de cor respondent in Tunis van het Franse staats bedrijf voor radio en televisie, Jean le Guevel, bevolen Tunis binnen 24 uur te verlaten. donesische regering slechts met vier ticuliere Westduitse tabaksmaatschap pijen een overeenkomst heeft gesloten. De maatschappijen waren de enige, die het risico aanvaardden van tegenmaatrege len van de Nederlandse maatschappijen. Namens de Westduitse tabakshandela ren is verklaard, dat het nooit hun be doeling is geweest aan de Nederlandse eigendommen te komen. Dat zal ook i hun bedoeling zijn. West-Duitsland dingt alleen maar naar een belangrijke rol op de Europese tabaksmarkt met Denemar ken, België, Italië en Nederland. Antwerpen In Antwerpen verwacht men, dat de eerste veiling van Indonesische thee eind april of begin mei plaats heeft. Gehoopt wordt, dat ook andere produkten zoals rubber, koffie en palmpitten, uit Indone sië in Antwerpen op de markt gebracht zullen worden. De Indonesische minister van landbouw Sadjarwo heeft aan Reuter medegedeeld, dat schadevergoeding zal worden betaald aan de eigenaren van de genationaliseer de Nederlandse ondernemingen en dat daarbij de bepalingen van het volken recht zouden worden in acht genomen. In de nationalisatiewet wordt bepaald, dat het bedrag van deze schadevergoe ding zal worden vastgesteld door commissie, welker leden door de regering zullen worden aangewezen. tn afwachting van de afbouw van haar academische ziekenhuis heeft de Vrije Universiteit in Amsterdam, naast de reeds in gebruik zijnde kli nieken voor inwendige geneeskunde en voor heelkunde in De Galerij, kortgeleden ook een aantal polikli nieken voor andere specialisten ge opend aan de Amstelveense weg. Een zuster verricht metingen van brille- glazen in de tijdelijke behandelkamer oogheelkunde. Door het raam op de achtergrond is het in aanbouw zijnde nieuwe ziekenhuis te zien. (Verslag zie pagina 2). Dit is de boerenleenbank in Maasland, een voormalig schoolgebouw waar de bekende Haagse inbreker Dolle Dries vannacht in de armen van de rijkspolitie liep. De bedoeling van Dries en zijn twee helpers was, de volle safe van de bank te lichten. Maar de rijkspolitie was van zijn komst op de hoogte en rekende Dries en zijn Leidse en Haagse assistenten in. Socialisten roepen op tot staking ngeveer zevenduizend Belgische s«bou«r v.n hel provineie.l be.tuur. Regeringsfunctionarissen hielden toespra ken en beloofden de betogers dat de re gering nieuw werk zal vinden voor de gedupeerden. Werklozen zullen een jaar lang schadeloosstelling krijgen van de regering. Ondanks dat hebben de socialistische vakorganisaties een actie-comité opge richt. Terwijl de partijleiders vergaderden veroorzaakten de stakers in de hele mijn streek relletjes. Aan het eind van de vergadering verklaarde het comité, dat het saneringsplan van de regering de economische dood van het arrondissement Bergen betekent. Alle arbeiders werden opgeroepen maandag het werk neer te leggen. mijnwerkers in de Borinage heb bengisteren gestaakt uit protest tegen het plan van de regering, een aantal onrendabele mijnen te sluiten. De socialisten hebben alle arbeiders in de mijnstreek opgeroepen, maandag het werk neer te leggen. Acht van de veertien kolenmijnen in de Borinage kunnen met de „kolencrisis" de con currentie op de gemeenschappelijke markt van de E.G.K.S. niet meer aan. Het is gisteren de hele dag onrustig ge weest in de mijnstreek. De stakers be gonnen 's morgens de wegen te verspe: ren met omgekeerde kolenwagens e grote stenen. Mer dan vijftig vrachtauto reden door de streek, bemand met stakers die overal de mijnwerkers opriepen het werk er bij neer te gooien. De politii slaagde er later in wat orde in de chaos te brengen. Gistermiddag trokken de stakers tocht door de straten van Bergen Wachtmeesters (in pyjama) in bed van kassiersechtpaar (Van een onzer verslaggevers) HET IS DOLLE DRIES NIET GELUKT. Met twee andere zware jongens uit Den Haag en Leiden zou hij vannacht de boerenleenbank te Maas land (bij Maassluis) beroven. De voorbereidingen waren keurig getroffen. Een van hen zou buiten op wacht blijven, terwijl de anderen de kassier en zijn vtouw in bed zouden overmeesteren om de sleutel van de kluis te pak ken te krijgen. Toen Dries en zijn makker de slaapkamer van het jonge echtpaar F. Muyselaar binnendrongen, rezen twee potige politiemannen in pyjama uit het bed op. Dries en zijn makker probeerden nog zich er uit te knokken. Maar van alle kanten schoten rijkspolitiemannen toe. De overval was mislukt. De bankrovers, die vannacht half twee stil Maasland binnen kwamen rijden, had den er geen flauw idee van dat een comité van ontvangst, bestaande uit eer ploeg van de sterkste rijkspolitiemannen hen warm zou ontvangen. Aan het begin van het dorp parkeerden Dries zijn helpers de auto, waarbij een van rovers de wacht betrok. Dries sloop met zijn assistent naar het bankgebouw, mannen hadden een nylonkous over hoofd getrokken om onherkenbaar WENEN ZOND EEN LIJFWACHT en prinses Beatrix hebben ein delijk eens een rustige vakantie dag gehad. Profiterend van de af wezigheid van de steeds lastiger wordende fotografen, die naar Zuers waren gegaan, waar de laat ste hand werd gelegd aan de film van de olympische skikampioen Tony Sailer, hebben de Koning en de Prinses soms alleen, soms samen ongestoord skitochten kunnen maken. Tegen het vallen van de avond konden zij met hun gevolg in het hotel eens onge dwongen met elkaar praten. De fotografen in Sankt Anton hebben de vakantie van prinses Beatrix en koning Boudewijn ten dele verknoeid door achter hen aan te jagen. Dat is hun meegedeeld, toen zij vroegen waarom ijn Fotografen z te lastig de Prinses en de Koning een lijfwacht uit Wenen hadden gekregen, iieraan moet een eind komen, was het officiële commentaar. De gasten jstig hun kuni genieten Toen koning Boudewijn gistermorgen dan ook het hotel verliet, omringden vier rechercheurs de Belgische Koning, zo dat het onmogelijk was hem te foto- Even later verliet prinses Beatrix het hotel. Ook nu was het onmogelijk een plaatje te schieten. Bij de skilift was het eveneens niet mo- celijk de vorstelijke gasten te fotogra feren Toen de Koning en de Prinses van de lift gebruik maakten, was ze zelfs gesloten voor andere passagiers. De ellende met de fotografen is begon nen, nadat een Londense krant uit de lucht gegrepen geruchten publiceerde over een mogelijke verloving van prin ses Beatrix en koning Boudewijn Van alle kanten, het meest uit Duitsland en Frankrijk, kwamen de fotografen toen naar Sankt Anton. Het was voor al hun bedoeling een plaatje van de Koning en de Prinses samen te maken. Maar dat gelukte niet, want de vorste lijke gasten vermeden met opzet een ontmoeting om geen voedsel aan de geruchten te geven. Vooral koning Boudewijn heeft zich erg kwaad ge maakt over alles wat werd gepubli ceerd. Dat is dan ook de reden geweest, dat Wenen een lijfwacht voor de vor stelijke gasten naar het vakantieoord heeft gestuurd. Toen de fotografen gisteren merkten, dat er niets voor ben in zat, zijn zij maar afgedropen naar de skikampioen Tony Sailer. En koning Boudewijn en prinses Beatrix hadden eindelijk een rustige dag. zijn. Via een w.c.-raam verschaften zij zich toegang tot het bankgebouwtje, verbouwde oude school. Door een lange gang slopen zij naar de slaapkamer de kassier, die tegenover het bankkan toor ligt. Voorzichtig openden zij de slaapkamerdeur en traden binnen. Toen Dries toesloeg naar een gestalte in vloog deze op en mepte terug. Daarop floepte het licht aan en zagen Dries zijn makker dat ze in de val waren lopen. Twee politiemannen kwamen nit het bed. een derde viel hen in de rug aan. Over hun uniform hadden ze een pyjamajasje aan. Hoe de rovers ook voch- ten om de slaapkamer uit te komen, zij hadden geen kans. want nit een aangren zende kamer doken nog 2 stevige wacht meesters op en toen was het pleit gauw beslecht. Terwijl Dries en zijn helper den overmeesterd, omsingelden bulten andere politiemannen de auto en grepen na een korte worsteling de derde bandiet. Volle kluis De coöperatieve boerenleenbank te Maasland (bij Maassluis) ligt aan de Kerkweg aan de rand van het dorp. De kluis bevat doorgaans tegen het einde van de week veel geld, zoals loongelden en veilinggelden van de aangesloten boe ren en tuinders Dries moet van de volkskluis geweten hebben. Maar hoe goed hij ook zijn maat- regelen nam. toch was hij niet voorzich tig genoeg. Een Maaslandse ingezetene zag vorige week, ook vrijdagnacht, m dan een half unr lang duistere figui rond het bankgebouw scharrelen en wa schuwde de politie. Die kwam zodoende op de hoogte van Dolle Dries' doldrieste plannen. Gevaarlijk heer Omdat de politie wist dat Dries gevaarlijk heer is. lichtte zij de kassier en diens vrouw in. die daarop maa: ver bij de buren gingen slapen De politie bewaakte doorlopend het bankgebouw Meer dan twaalf mannen lagen elke nacht op de loer of Dries nog niet kwam Het duurde precies een week en toen waren de politiemannen al zo op de ko mende gebeurtenissen voorbereid, di (Adverle Nu de ERIK-deken is in het land ERIK Kunnen de kruiken aan de kant ELECTRISCHE ZWAKSTROOM ONDERDEKENS 1-persoons 2-persoons 90 x 190 130 X 190 LITSJUMEAUX 2 MAAL 90 x 190 2-pers. en Lifsjumeaux elke helft afzon derlijk regelbaar BABY DEKENS 40 X 70 Alleenverkoop voor Nederland J. J. LINKER LISSE geruisloos kon geschieden, der schieten, zonder achtervolgingen Het dorp heeft er niets van gemerkt, zelfs de Gemakkelijk te beroven Dolle Dries heeft vorige week kennelijk ontdekt, dat de boerenleenbank gemakke lijk te beroven was. De veiligheidsvoor zieningen in het gebouw waren onvol doende. Deuren en ramen zijn gemakke lijk te openen, terwijl het huis een nogal excentrische ligging heeft aan de rand van het dorp. Voorts was het bekend d; de kassier de sleutel van de kluis in b waring heeft, hetgeen het voor Dries noodzakelijk maakte, eerst het slapende echtpaar te overvallen en te knevelen. Maar het ging anders dan Dries had gedacht. Dank zij de oplettendheid van de Maaslandse ingezetene en dank zij de maatregelen van de rijkspolitie, liepen de bankrovers In de val. Vanmorgen zijn de 44-jarige Hagenaar A. A. A. H. (Dolle Dries), de 35-jarige Hagenaar W. S. en de 27-jarige Th. V. uit Leiden reeds voor geleid voor de officier van justitie te Rotterdam, die al eerder met hen bad kennis gemaakt. In 1961 zal het hele telefoonnet in Nederland geautomatiseerd zijn. Mo menteel zijn er nog een 17.500 niet- automatisch aangesloten abonnees. Dit vertelde gisteren prof. ir. Baeh van de centrale directie der P.T.T. ter gele genheid van de automatisering van het telefoonnet in de sector Grave. Nog maar 15 van de 130 sectoren in ons land zijn niet van automatische aansluitingen voorzien. Dit jaar wor den er nog acht automatisch, het vol gend jaar vijf en in 1961 de laatste twee. Vorst en mist (Van onze weerkundige medewerker) iek In nog enkele opklaringen voor, (n onze omgeving hebben wy de laatste acht dagen vrijwel niets anders dan mist gezien. In deze situatie zal voor maandag nop niet veel verandering komen, taant hef feit dat de barometer ook b(J ons zeer hoog staat, wijst erop dat het bijzonder omvang rijke en sterke hoge drukgebied boven Europa nog van geen wijken weet. Een front met repen en zachte lucht drinpf zondap boren Engeland door, maar kan ons niet bereiken. Het weer blijft nog zwaar bewolkt of mistip en ook overdag zal het kwik niet of maar nauwelijks boven het vriespunt komen. Wij blaren uitzien naar een zonnetje, want wat de vorst betreft, hebben wij het drie jaar geleden heel wat erger meegemaakt, toen op 16 februari nog 21 graden vorst werd gemeten. Overwegend lichte vorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend droog weer, met op de meeste plaatsen mist of laaghangende be wolking. Zwakke wind tus sen zuid en zuidoost. In het noorden van het land ech ter matig. Overwegend lich te vorat. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zoodag 15 februari: zon op 7.57, onder 17.52; maan op 11.02, onder 1.20. Maandag 16 februari: zon op 7.57, onder 17.54, maan op 11.37, onder 2.19. Eerste kwartter. ft HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur eartje 6<>rt*eua Nie% d«rlöD ■'P c 5SS e windstil windstil windstil Onschuldige aard maakt speciale maatregelen overbodig (Van een onzer redacteuren) „Er is meer griep dan normaal Onze „peilstations" (artsen die hierin met de geneeskundige hoofdinspectie samenwerken) hebben als hun indruk gegeven, dat er meer griepgevallen zijn dan vorig jaar." Dit zei vanmor gen een woordvoerder van de genees kundige hoofdinspectie voor de volks gezondheid Hij voegde er echter aan toe: „De griep, die thans heerst, heeft een onschuldig karakter en neemt zeker geen wilde vormen aan. Het is dan ook zeer beslist geen Aziatische griep, maar griep die men elk jaar aantreft Meer dan een indruk is er niet te geven, omdat er voor griep geen wettelijke aanmeldingsplicht bestaat zoals voor ernstige besmettelijke ziek- De griep, zoals die op het ogenblik op treedt. heeft voor vele bedrijven moei lijkheden opgeleverd, omdat hier en daar bijna hele afdelingen ziek zijn. Binnen enkele dagen zijn weliswaar de meeste en weer op de been, maar dat de ziekte belemmerend werkt, is zeker. Ook het onderwijs kampt met de moeilijk heden, die de griep van het ogenblik veroorzaakt. Er zijn scholen waar één of klassen belangrijk zijn uitgedund, terwijl het merkwaardige feit zich door doet dat bij andere onderwijsinstellingen praktisch geheel geen sprake is van griep. gen een der oorzaken van de ziekte arn wel bet ongezonde gure mis eer beschouwen. Het vrij langdu- nhoudin hiervan maakte het wel- onvermijdelijk, dat velen last krij- in influenza. Reden tot ongerustheid Is er overigens niet, omdat de griep van nu bijzonder onschuldig is. Meestal is men er af met enkele dagen koorts, wat hoofdpijn, rug pijn en verkoudheid. In sommige geval len heeft men ook nog buikklachten. Meer zorg geven de lijders aan suiker ziekte, astmatische bronchitis en mensen met steenpuisten, die kans hebben als nevenverschijnsel longontsteking op te lopen. In hun gevallen is het zeker ge wenst de dokter te waarschuwen. De andere, volstrekt onschuldige gevallen, kunnen zichzelf wel helpen (voorzover althans zij niet de plicht hebben een arts te laten komen) met aspirientjes en do gelijke. Van belang is ook het drinken van vruchtensap (tenzij men buikklach ten heeft) en slappe thee. Natuurlijk Is het ook gewenst, dat men enkele dagen het bed houdt ol zeker in een warme kamer blijft. Of de griep zich zal uitbreiden, ia moei lijk te voorspellen. Volgens deskundigen is het echter wel zeer onwaarschijnlijk, dat zij alsnog een kwaadaardig karakter zal krijgen als van da Spaanse of da Aziatiacbe griep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1