JfRcume £rifcsd) e (üaumiit pesten wint politiek gevecht om Perzië Goede heertje krijgt 5 jaar met aftrek Kremlin neemt de zaak zeer ernstig op Indonesië nationaliseert grote Ned. cultures Tanker stremt de Waterweg Wakkenbrand in de Hoek Heeft Paraguay plaats voor repatrianten? Sowjet-woordvoercler: angst voor blokkade onnodig Ronde-tafel-conferentie over Grieks-Turkse overeenkomst Kustvaarder op rotsen gelopen In Algerije 24 doodstraffen VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11489 Directie: F DLEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluasticfi is ahfbltucn niyn hert ia tcyheospoet" DR. TIL ANUS in Leiden i NIET de macht WÈL het gebod Zie pagina 3 Russische delegatie verlaat Teheran Getrouwde Sjah naar Nederland Naar in Teheran verluidt, is het niet onmogelijk dat de Sjah van Perzië, nog voordat hij in mei Nederland bezoekt, in het huwe lijk zal treden met de Italiaanse prinses Maria Gabriella van Sa- voye. Op het ogenblik worden daartoe besprekingen gevoerd in ie Perzische hoofdstad. De Sjah zal, zoals bekend, in Nederland onder meer een tanker, door Verolme voor Perzische reke ning gebouwd, te water laten. Behalve Nederland, bezoekt hij ook Engeland, Denemarken, Zwe den en Oostenrijk. Namens het huis Savoy e ver blijven op het ogenblik prinses Maria Pia en haar echtgenoot prins Alexander van Joegoslavië in Teheran om de mogelijkheid ran het huwelijk te bespreken. Zouden de besprekingen met suc ces worden bekroond, dan zou dat betekenen, dat Maria Gabriella, die rooms-katholiek is, tot de Mohammedaanse godsdienst moet Van de zijde van het hof in Teheran is geen commentaar ge geven op het bericht van een mogelijk huwelijk, welk bericht van hooggeplaatste hoffunctiona rissen afkomstig is. HET KREMLIN neemt het mislukken van de onderhandelingen met Perzië hoog op. Gisteren heeft de Russische delegatie Teheran ver laten en prompt verklaarde het Russische ministerie van buitenlandse zaken, dat Perzië vijandige stappen tegen Rusland onderneemt en de weg van de Amerikaanse agressieve politiek opgaat. regering, zo meent Moskou, betekenen 'n keerpunt in de wederzijdse betrekkingen. De achtergrond van het vastlopen der onderhandelingen tussen Perzië en Rus land over een niet-aanvalsverdrag is, dat de Sjah sinds de vorige zomer in gesprek is met de Verenigde Staten over een eco nomisch en militair akkoord. Tijdens de besprekingen met de Rus sen, zouden de Verenigde Staten plotse ling tegemoet zijn gekomen aan zekere Perzische bezwaren tegen de tekst van het nieuwe akkoord. De overeenkomst zou nu spoedig ondertekend kunnen wor den. Perzië voert ook nog onderhande lingen over verdragen met Turkije en Pakistan. De Russen eisten, dat Perzië geen ver drag met de Verenigde Staten zou slui ten cn geen buitenlandse militaire bases op zijn grondgebied zou toelaten. Deze eisen heeft de Sjah van de hand gewe zen, waarop de Russische delegatie het gesprek staakte. Tijdens de onderhandelingen met de Russen heeft de Sjah van Perzië persoonlijke boodschappen gekregen van president Eisenhower, premier Macmillan en premier Menderes van Turkije. In deze boodschappen werd Perzië gewaarschuwd voor de Rus sische voorstellen voor hulpver lening en het sluiten van een niet- aanvalsverdrag. Hoewel Perzië aanvankelijk op d voorstellen van het Kremlin wilde ii gaan, is het dank zij deze krachtige we telijke steun niet voor de intense Rus sische diplomatieke druk bezweken. In de officiële verklaring van het Kremlin werd dan ook later gezegd, dat de Perzische regering de onder handelingen op instigatie van de Amerikanen heeft doen mislukken. De Sjah wordt in de Russische klaring verder beschuldigd van onop rechtheid. De besluiten van de Perzische Behalve Verenigde Deli worden nog geen namen genoemd De Indonesische minister van landbouw, Sadjarwo, heeft heden te Djakarta medegedeeld, dat alle grote Nederlandse cultuurondernemingen, waaronder de Verenigde Delimij., bij besluit van de Indonesische regering genationaliseerd zijn, aldus meldt A.F.P. Sadjarwo vertelde verder, dat de In donesische regering reeds heeft bepaald, welke van de 248 „overgenomen" Neder- tandse ondernemingen in Indonesië ge- liseerd zullen worden en welke De Nieuwe Waterweg is gisteravond (edurende anderhalf uur gestremd ge- t, doordat een grote Liberiaanse tan- wars op de vaarweg kwam te liggen. Het schip, de 14000 brt metende Olympic jSlcy, eigendom van Onassis, was aan de lirond gelopen en bij het weer vlot komen uit het roer gelopen. Daardoor moesten verschillende schepen, waaronder een drijvende kraan, op de Waterweg anker gaan. Sleepboten hebben later ie Liberiaan naar Schiedam gesleept. In IJmuiden heeft de radarinstallatie !ie afgelopen dagen haar waarde getoond. Dank zij die installatie bracht de loods- iienst het grootste deel van de binnen komende schepen Amsterdamwaarts Sinds vorige week vrijdag bleven maar 19 van de 138 schepen buitengaats omdat ie gezagvoerders geen risico durfden te nemen. Van de 110 uitgaande schepen bleven er maar 11 binnen. In 1958 zijn in totaal 8256 schepen IJmuiden bin nengekomen, waarvan 1223 met radar. Patiënten konden tijdig in veiligheid komen Vanmorgen was de brandweer van Hoek van Holland nog bezig met de na blussing van de brand, die vannacht uit brak in het Engelse Kamp in de Hoek. behorend tot de medische afdeling, geheel uitbrandden. Men neemt aan dat het vuur is ontstaan b de kleine operatiekamer, die dag en "acht door elektrische kabels wordt ver warmd. Mogelijk is kortsluiting ontstaan oi een kachel omgevallen. Spoedig sloe- Jen de vlammen uit de barak en stonden ®ok andere barakken, waarin de onderko mens voor verplegend personeel en pa tiënten zijn ondergebracht, in brand. Twee aanwezige patiënten en vier ver- Plegers werden door de uitslaande vlam men gewekt en konden tijdig in veilig heid komen, zodat er zich geen persoon lijke ongelukken hebben voorgedaan. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat b*t bluswater bevroor en de vlammen gretig voedsel vonden in de boardbetim- ••ringen. Het vuur richtte een grote ra- niet. Hij weigerde echter mededelingen te doen. Een lijst van alle genationaliseer de ondernemingen zal voor het einde van deze maand worden openbaar gemaakt. Minister Sadjarwo deelde dit mede na een persconferentie, waarop hij formeel de overplaatsing van de Indonesische ta baksmarkt in Europa van Amsterdan naar Bremen bekend maakte. Veteranen protesteren Het hoofdbestuur van het Veteranen- legioen Nederland heeft minister mr. J M .A. H. Luns verzocht te protesteren tegen de Amerikaai.se wapenleveranties aan Indonesië, zonder enige garantie tegen misbruik van deze wapens tegen de Zuidmolukse vrijheidsstrijders en de Ne derlandse troepen, die in Nederlands Nieuw-Guinea als Amerika's bondgeno- ten het bruggehoofd van het westen te gen de communisten verdedigen. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zou vanmiddag om twee uur Nederlandse tijd de hernia operatie ondergaan. Jongen in wak verdronken Hert 12-jarlg zoontje van de familie Demmes uit Vaassen is bij het schaatsen rijden in een wak terecht gekomen en verdronken. Oostelijk Flevoland beleefde gisteren een grote dag: het eer ste huwelijk tussen twee Flevo landbewoners werd in het Stuurhuisin Lelystad voltrok ken. De gelukkigen waren de 27-jarige Èefje Peereboom en de 24-jarige A. E. de Jong. Als ambtenaar van de burgerlijke stand van „het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders" bood de heer G. Bosch aan het bruidspaar het boek „Land uit zee" aan. Voor hem was het een niet minder gewichtige dag, want dit was het eerste huwelijk dat hij voltrekken mocht. De fotograaf nam het bruidspaar op de dijk. PRINS SPRAK MET PRESIDENT ÜRINS BERNHARD heeft gisteren met president Stroessner gespro ken over de mogelijke vestiging in Paraguay van Nederlanders uit In donesië. De Prins, die vandaag naar Brazilië doorreisde, had gisteren een drukke dag. Aan boord van het vliegtuig van de president vloog hij over verschei dene watervallen, waaronder die van Yguaz.u Voorts bezichtigde hij onder meer grote boerenbedrijven en een fabriek in het noorden van het land 's Middags sprak hij een boodschap tot de bevolking van Paraguay uit. die via Rechtbank hield rekening met de persoon HET GOEDE HEERTJE is tot vij jaar met aftrek van het gehele voorarrest ruim een jaar ver oordeeld. De rechtbank, die van- ben geen reden om een commu nistische blokkade te vrezen, deelde een woordvoerder van de Russische ambassade in Oost-Berlijn gisteren De „Geit van de Expo" is op weg gegaan om nieuwe lauweren te oogsten de wereldtentoonstelling was dit „meest geaaide dier ter wereld" teruggeko naar Rijswijk, haar geboorteplaats. Maar een ondernemende etabli eigenaar kwam op de gedachte dat „Vania" (de naam van het dier) wel een behoorlijke trekpleister voor toeristen zou kunnen zijn. en dus ging de geit op weg naar Markelo. Voor de Utrechtse studenten was het oponthoud op het sta tion echter weer een schone gelegenheid om van zich te doen spreken: de praeses van het sociëteitsbestuur hing Vania een kleurig lint om de hals waar aan hing een met de initialen van de „soos" gegraveerde bierpul. De man in Markelo kan toch wel gelijk hebben Makarios eerste president van vrij Cyprus? DE BRITSE REGERING bereidt een ronde-taf el-conferentie voor, die vermoedelijk maandag in Lon den zal beginnen. Onderwerp: het akkoord dat de premiers van Grie kenland en Turkije in Zürich heb ben bereikt over de kwestie-Cyprus. De Engelse gouverneur van het eiland, sir Hugh Foot, is onmiddel lijk naar de hoofdstad ontboden om aan het gesprek deel te nemen. Naar verluidt is bovendien een uitno diging gezondén aan aartsbisschop Ma karios. de verbannen geestelijke en po litieke leider van de Griekse Cyprioten, die op het ogenblik in Athene verblijft, Algemeen wordt verwacht dat Makarios de eerste president zal worden van de republiek Cyprus. Ook komen naar Londen dr. Fazil Kutchuk en Raoul Denktash. de twee voornaamste leiders van de Turkse min derheid op het eiland. Zij zouden van daag via Ankara naar Londen vliegen. Engeland maaict haast met de ronde tafel-conferentie omdat premier Mac millan volgende week zaterdag Rusland gaat en voor die tijd de kwestie in grote trekken wil hebben geregeld. Ook van Turkse en Griekse zijde wordt erop aangedrongen, de vaart die nu in onderhandelingen zit, erin te houden. De Griekse en de Turkse ministers, in Londen verblijven, zijn zeer tevreden over de gang van zaken Minister buitenlandse zaken Selwyn Lloyd denkt er evenzo over. Hij verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de besprekingen vlot verlopen. Het Britse kabinet behan delde hert Grieks-Turkse akkoord giste ren in twee vergaderingen, doch een of ficiële reactie werd niet bekendgemaakt Keurt de Britse regering het akkoord goed, dan zal het nog slechts geratifi ceerd moeten worden door het parlement Het fiat van de regering schijnt het moeilijkste probleem. Het liberale Lon- dense blad The Star schreef gisteren dat verschillende ministers zich bezorgd ma ken over het „weggeven" van Cyprus hoewel zij de verzekering hebben dat de Britse bases gehandhaafd blijven. Sommige politici zijn van mening dat de minister voor koloniën. Lennox Boyd, die op het ogenblik in het buitenland verblijft, bezwaar zou hebben gemaakt tegen de overdracht van de soevereini teit, als hij de ministersvergadering had kunnen bijwonen. mee. Het burgerverkeer in en uit West-Berlijn zal volgens de woord voerder ononderbroken voortgaan na het aflopen van de door Rusland gestelde tijdslimiet (27 mei) ter be ëindiging van de viermogendheden- status voor de stad. De Russische zegsman beschuldigde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, en andere westelijke lei ders ervan, vals alarm te slaan door t< spreken over een blokkade van'de ge- isoleerde srtad. Hij sprak echter niel over hetgeen gaat gebeuren aanvoerwegen voor de Amerikaanse, Britse en Franse garnizoenen in de stad. Zoals bekend hebben de geallieerden klaard, niet te zullen accepteren dat de konvooien door Oostduiitse militairen worden gecontroleerd. Het blad Chicago Sun wist zelfs ta melden dat een proef- konvooi bestaande uit Amerikaanse, Britse en Franse voertuigen op 27 mei naar West-Berlijn zou rijden. De En gelse regering ontkende gisteren echter dat zij haar goedkeuring zou hebben gehecht aan een dergelijk plan. Wanneer het tot een gesprek tussen de Grote Vier komt, dan is het Westen volgens zegslieden in Washington bereid Oostduitse waarnemers of adviseurs toe te la-ten. Wesbdui-tse afgevaardigden zouden dezelfde status moeten krijgen. Beide gebiedsdelen zouden voorts be perkte toestemming moeten krijgen om hel woord te voeren over kwesties die in behandeling worden genomen. CENTRUÏVËKABINET IN ITALIË? De Italiaanse kabinetsformateur Segni heeft zijn pogingen om een coalitierege ring te vormen moeten opgeven. Hij streeft nu naar een homogeen christen democratische regering. Segni verklaarde gisteravond, dat hij tot een homogeen christelijke regering is gedwongen, hoe wel hij het liever anders had gezien. Een homogene regering zal de volledige steun an de partij nodig hebben, zei hij. De formateur is er dus niet in ge slaagd met de sociaal-democraten en de liberalen tot overeenstemming te komen over een coalitie van links met centrum. De Nederlandse kustvaarder Helemar- I uit Rotterdam is vanmorgen nahij Waterford (Zuld-Ierland) op de rotsen n lek gestoten Gevreesd wordt, dat het schip verloren zal zijn De kustvaarder van de rederij A_ Hoo- gerwerff vroeg vanmorgen onmiddellijke e, waarop de reddingboot van Dunmore uitvoer. Zeven man gingen van boord, terwijl de machinekamer vol wa ter liep- Later nam de reddingboot ook de overige drie man. onder wie de kapi- toen de kustvaarder langzaam begon te zinken omdat hij steeds meer maakte, ook in de ruimen. De sleepboot Noordholland spoedde zich van morgen vanuit Falmouth op volle kracht de plaats van het ongeluk, waar hij tegen de middag arriveerde. De Helemar- H (800 ton) was op weg van Amsterdam aar Waterford. Kolendampvergiftiging. Te Ternaard ln Friesland is vannacht de 72-jarige alleen wonende weduwe G. Miedam-G-ulmans door kolendampvergiftiging om het leven gekomen Een buurman trof haar van morgen dood aan in da haar woning. ochtend tegen de 50-jarige voor malige boekhouder-kassier van de firma Berger en Co., C. R. van H., uitspraak deed, besliste dat de tien bankbiljetten van honderd gulden, die vorig jaar bij verdachtes arres tatie in beslag zijn genomen, aan de gedupeerde n.v. zullen worden teruggegeven. Zoals men weet heeft de verdachte de firma Berger in elf jaar tijd vooi totaal bedrag van ruim twee miljoen gulden benadeeld. In het vonnis, dat vrij kort was, woog de rechtbank dat „het goede heertje" op schromelijke wijze misbruik van vertrouwen heeft gemaakt. Bij het bepalen van de straf werd voorts reke ning gehouden met de grote omvang de gepleegde verduisteringen, de lange duur waarin deze gepleegd ware „met de persoon van verdachte e omstandigheden waaronder hij het mis drijf heeft gepleegd". Ten slotte werd de verdachte schuldig verklaard aan verduistering in dienstbe trekking en valsheid in geschrifte, beide meermalen gepleegd, en tot vijf jaar met aftrek veroordeeld. Veertien dagen ge leden was er zes jaar tegen hem geëist Een Franse krijgsraad heeft gis teren in de Algerijnse plaats Oran 24 rebellen ter dood veroordeeld, Elf anderen werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Bij een poging, de onder stroom staan de prikkeldraadversperring aan de Tu- nesisch-Algerijnse grens te passeren zijn deze week tweehonderd Algerijnse re bellen door de Fransen verslagen en ge vangengenomen. Ongeveer de helft var de bende kwam bij het gevecht om hel leven. Aldus is van Franse zijde mee gedeeld. Singapore taboe voor opstandelingen De regeringen van Singapore en Ma lakka nemen maatregelen om het ver blijf van Indonesische opstandelingen on mogelijk te maken. De wetgevende raad van Malakka zal namelijk op 18 februari wetsvoorstellen behandelen, waarbij de toelating Ln Singapore en Malakka ver boden wordt voor personen, die propa ganda maken om met geweld wettig het bewind gekomen regeringen ten te brengen of aansporen tot moord op overheidsdienaren. Dit slaat dus ook op de Indonesische regering. ZONDAGSBLAD D* ZUIDPOOL BEDWONGEN is - titel van het boek, dat Sir Vivian Fuchs schreef over zijn tocht dwars door Antarctica. In ons Zondagsblad heeft een onzer redacteuren een pagina aan dit boek gewijd en in zijn verhaal heeft hij dc sfeer weten te vatten van het onherbergzame oord. waar Fuehs en zijn tochtgenoten van onmogelijkheden mogelijk heden maakten. De pagina's 2 en 4 hebben wat verandering ondergaan. Omdat er nogal wat misverstand was over de rubriek „Ruimte voor jullie" hebben we besloten, die voortaan op pagina 2 onder te brengen, sa men met de rubriek „Het leven bont en bondig". Het kort ver haal is nu verhuisd naar pagina 4 Daar is ook de gewone jeugdru briek blijven staan. 0 De pagina Geestelijk Leven is voor het overgrote dfeel gewijd aan de veel omstreden theorieen van Charles Darwin en wij prijzen ons gelukkig, dat wij een autoriteit als professor Lever bereid hebben ge vonden enkele vragen voor onze lezers te beantwoorden. 0 In het Cultureel Venster wordt een artikel geplaatst over nieuwe orgelliteratuur. 0 Blad Zij behandelt bet onder werp „Glamour". de radio werd uitgezonden en wfcarin hij uiting gaf aan zijn vreugde over het feit dat hij in de gelegenheid was Para guay te leren kennen. Prins Bernhard verklaarde dat er een „minimum aan kapitaal beschikbaar Is in mijn land", toen hij op een perscon ferentie werd gevraagd naar investe ringsmogelijkheden voor Nederland In Latijns-Amerika. „Niettemin hebben mijn landgenoten er belang bij nieuwe onder nemingen te vestigen." De Prins zei te hopen dat de handel tussen Nederland en Paraguay kon wor den uitgebreid, maar hij voegde daaraan toe dat de vervoerkosten op de lange afstand tussen de twee landen moeilijk heden opleverden. Sprekend over de emigratie, verklaar- de hij dat vele Nederlanders naar andere landen trekken, maar dat zij liever naai Canada of andere noordelijke landen gaan dan naar tropische gebieden. "s Avonds verleende de Prins onder scheidingen aan verschillende personen, onder wie president Stroessner, die Grootkruis Nederlandse Leeuw werd. Tijdens een ontvangst in de voorname club „Centenario" zei de Prins dat de onderscheiding aan het staatshoofd werd toegekend als teken van de vriendschap tussen Paraguay en Nederland en tevens als erkenning van het werk van de pre sident ter vergroting van de welvaart van zijn volk. Hij speldde voorts de pre sident, die zelf piloot is, zijn insigne van de Nederlandse luchtmacht op uit dank voor het pilotenbrevet dat hij van het staatshoofd had gekregen. Ondanks het slechte weer had zich in de loop van de dag een aanzienlijke me nigte verzameld voor het verblijf van de Prins, waar onder algemeen enthou siasme de laatste carnavalswagens voor bijtrokken. De politie had moeite de mensen die de Prins wilden naderen, te gen te houden. Enige wagens bleven voor de Prins stilstaan en jonge meisjes boden hem bloemkransen aan. (Advertentie) Aanhoudend, winterweer De Bilt verwadhit tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en voornamelijk ZT?* j j in het noordoosten van het aQ^>l41 land kans op enkele opkla- ringen. Vannacht llchle en hier en daar matige vorst. Morgen temperaturen over het algemeen even beneden het vries punt. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN U vindt op pagina 8 als vrolijke reporter met prettige plaatjes. Bij Uw siaarettenwinkelier vindt U hem als goede Virginia en american. HET WEER [JS EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur i;| ïH lil; zzo windstil OZO O ZO windstil OZO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1