Bij Labrador worden rijke roodbaarsvangsten geboekt Gang van zaken in het nieuwe jaar Spoorwegman liet bomen bij Voorhout openstaan Vijfduizend kisten vis in drie dagen Eindelijk van die hoest! Vaflj WAARDERING VOOR HET LEIDSE WEGENSCHEMA Voor LEIDSE kantonrechter Sun balm NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 10 FEBRUARI 1939 Russen, IJmuiders en Duitsers actief (Van speciale verslaggever.) ^pEBWIJL DE HOLLANDSE VISSERS, die vroeger haantje de voorste -*• waren ais het om het vissen op verre gronden ging, moeite hebben om met hun trawlers op de traditionele gronden op de Noordzee zevenhonderd kisten verse vis per reis scheep te halen, trawler, gigantische Russische en Duitse fabriekstrawlers en Russische en IJslandse trawlers op nieuwe vis gronden voor de grillige kust van Labrador bij New-Foundland aan de Amerikaanse oostkust. Tweeëntwintighonderd mijlen moeten de Duitsers van hun thuishavens naar deze pas ontdekte gronden stomen om dan in drie dagen gemiddeld 4600 kisten roodbaars in de ruimen te stouwen. De Russen hebben met hun hypermoderne fabriekstrawlers reeds vierenzestig reizen van gemiddeld zestig dagen naar deze gronden gemaakt. Zestig rei zen, die meer dan 67.000 ton verse vis opleverden, waarvan 66.3 percent uit roodbaars en 28.9 percent uit kabeljauw bestond. Resultaten, die er op wijzen, dat de fabriekstrawlers allang geen droomschepen meer zijn, die jeven in de verbeelding van stoutmoedige ontwerpers. Maar tevens resul taten, die er op wijzen, dat er, wanneer men verre reizen durft te maken, nog op vele plaatsen rijke en schijnbaar onuitputtelijke visgronden zijn te ontdekken. De trawlvisserij van de Duitse vloot wordt steeds meer verlegd van de wateren bij IJsland en Groenland naar de bij New-Foundland en La brador nieuw ontdekte, zeer rijke visgronden voor roodbaars. Maakten in augustus van vorig jaar de Duitse trawlers „M. Friedrichs" en „Falk land" de eerste reizen naar de rood- baarsgronden bij Labrador, in no vember gingen negenentwintig traw lers en in december liefst negenen dertig schepen in deze richting. De gemiddelde tei9duur zal menigeen, die iets weet van het visserijbedrijf, beslist verbazen: 22.7 dagen per schip. Dit resultaat ward bereikt door een zeer kort verblijf op de gronden. Maar 4it korte verblijf was voor de schepen voldoende om de ruimen vol te vangen voor de lange thuisreis over de noorde lijke Atlantic. Er vissen ook Duitse fa briekstrawlers bij Labrador. Zij maken reizen van gemiddeld 33.8 dagen. Vier van deze reizen hebben de Duit- fo fabriekstrawlers nu gemaakt. Het re sultaat daarvan vormde een hoeveelheid van 734 ton diepgevroren vis. De gewone Duitse trawlers hebben in middels tach tig reizen naar de Amerikaanse kust gemaakt. Zij voerden tezamen 18.286 vis. meest roodbaars van de niéuwe gronden aan. salik bij Groenland en IJsland. Korte tijd blijken deze gronden voor de visse rij rendabel te zijn dan "lopen de vang sten weer terug De nieuwe gronden bij Labrador wor den thans intensief bevist door Russen. Duitsers en IJsianders. Hoe lang men hier de enorme vangsten roodbaars blijft scheep halen, is thans nog niet te voor spellen Een ander probleem is echter tot hoe ver in de winter de schepen hier kunnen bJijven vissen, Op honderdveer tig mijl van de kust was op dertien ja nuari nog geen ijs gezien door de traw lerbemanningen Maar begin februari moet men toch wel op ijs rekenen Er raasden vorig jaar februari winter stormen met een temperatuur van vijf tien graden Celsius onder nul. die het zeewater snel deed afkoelen. De vissers rekenen er dan ook op, dat zij deze maand van de visgronden zullen worden verdreven door storm en Ijs. Tot in het begin van de zomer in april zullen deze gronden dan onbevisbaar blijven. De Duitsers zullen echter proberen om wel in de omgeving van Labrador te blijven vissen gedurende de wintermaan den. Vermoedelijk zullen de trawlers in zuidoostelijke richting van de Labrador- kust trekken om bij Flamischen Kabbe ten zuidoosten van New-Foundland te Op 54 NB en 55 WL Voor de kust van Labrador wordt rig'tis al jarenlang gevist Niet op de doodbaars, maar op kabeljauw. Vooral In de herfstmaanden wordt er bij Ha milton Inlet Bank heel veel kabelj gevangen. Deze bank ligt op 54 graden noorderbreedte en 55 graden westerleng te. Engelse, Portugese en Spaanse t Iers vissep hier veel. Canadese onder- zoekingsvaartuigen. op zoek naar we visserijmogelijkheden, troffen echter ook roodbaars voor de kust van Li dof han. Het waren de IJsianders, die begin 1958 van deze vondst gebruik maak ten. De IJslandse visserijbiologen charterden de trawler „Fylkir" en gingen 18 juli tot 2 augustus van het vorige jaar op nader onderzoek i de nieuwe gronden uit. En zij vonden roodbaars. Roodbaars in nog grotere scholen, dan de Canadezen hadden vermoed. Zij vonden echter nog meer. Geen vis. Maar wel de Russische fabriekstraw lers, die ter roodbaarsvisserij waren. Toen bleek ook. dat de Rassen deze vis serij al sinds oktober 1958 uitoefenen, nadat de vlnsgrondcn sinds het voorjaar HtKMH.ro* 3A*K vH A/'SL/h/ v/'s LABRADOR. 1 Ocn'rsé (u.i.A.) 4 rosBieo 52° /O NEW tr y Cd POUNOLANO^ PteRZt BANK A FLA Af isCH£ p KAPPE. 500 1954 door de Russische onderzoc- kingsvaartuigen waren verkend. De IJslandse biologen haalden per trek gemiddeld 270 manden roodbaars scheep. De grootste trek was 400 manden rood baars. Er werd gevist in de positie van ongeveer 53 graden noorderbreedte en 52 graden westerlengte. Elke trek duur de vijf kwartier. Hoe ondieper er werd gevist, des te groter waren de roodbaar- zen. die werden scheep gehaald. De vis sen hadden op een diepte van vierhon derd meter een lengte van 40 tot 54 cm. Volop profiteren de Duitse trawlers nu van de rijke vangstmogelijkheden bij Labrador, ook al kunnen zij niet meer de eer opeisen, dat zij de eerste vissers hier waren. De afstand naar de nieuwe gronden is groot. De schepen, die een snelheid van twaalf mijl halen, doen over de uitstoom en de thuisreis elk bijna acht dagen. Er zijn echter schepen, die slechts negentien dagen zijn weggeweest om vijfduizend tot zesduizend kisten roodbaars in Duitsland aan te voeren. Dat betekent: drie dagen vissen voor dergelijke record vangsten; De Duitsers hebben voor de tachtig reizen, die zij tot nu toe hebben gemaakt, grondig als zij zijn, ook al een gemiddel de berekend. De schepen verbleven ge middeld 7—9 dagen op de visgronden en vingen per dag gemiddeld 579 kisten roodbaars. Welke Nederlandse schipper van een trawler, die op de Noordzee vist, zou hiervan niet watertanden? Tot i Mehlsack-West hebben de Duitsers slechte net de nieuw ontdekte zoals Rosengarten. Makar. De afslag van bij Labrador gevangen roodbaars is begonnen; het is een verrukkelijke vissoort, die in Nederland echter nog onbekend is. ian vissen. Ook de Russen blijken hier te vissen met hun fabrieksschepen. De roodbaars concentreert zich hier vooral ii) de herfst en in de winter Russen haalden hier gemiddeld 58 den roodbaars per uur scheep in de pe riode augustus 1956september 1957. In februarj en maart 1957 was de vangst uur hier respectievelijk 66 tot 82 manden roodbéars. Schaken in Rusland Petrosian favoriet voor de titel Michael Tal is door zijn nederlaag in de voorlaatste ronde van het Russisi schaakkampioenschap tegen Korchnoi vrijwel kansloos geworden om de titel voor de derde achtereenvolgende maal op zijn naam te brengen. De kampioen van 1957 en 1958 staat na melijk met nog slechts één ronde te spe len een heel punt achter op Petrosian, die nog geen enkele nederlaag heeft ge- De stand na de achttiende ronde luidt: 1. Petrosian 13 pt., 2 en 3 Tal en Spassky, beiden 12 pt., 4 en 5 Taimanov en Khol- mov, beiden 11,5 pt. Voetbal. - De wedstrijd VUC—Ned. Shell, die morgen, woensdagavond, op het VUC-terrein zou worden gespeeld, is in verband met de gesteldheid van het terrein uitgesteld. Walcheren houdt 9 van zijn 19 gemeenten over De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeenteraden van Walcheren op de hoogte gebracht van een voorlopig wetsontwerp voor de gemeentelijke her- ndeling van het eiland Walcheren Van de 19 gemeenten, die thans op het eiland bestaan, zullen er maar negen overblij ven. Van de 121 Nederlandse gemeenten met minder dan 1500 Inwoners liggen 42 in Zeeland. Tien van deze gemeenten hebben minder dan 800 inwoners. De op pervlakte die de gemeenten in ons land gemiddeld beslaan, is 32.4 vierkante kilo meter. In de provincie Zeeland is dit ge middelde het laagst met 17,7 vierkante kilometer. Deze omstandigheden en de hoge kosten die aan het bestaan van zo veel kleine gemeenten verbonden zijn, maken het noodzakelijk Walcheren opnieuw in te De negen gemeenten, die nu nog zul len overblijven, zijn: Vlissingen, uitge breid met Souburg en Rittem; Middelburg, uitgebreid met een stuk van Koudekerke. een nieuwe gemeente Valkenlsse, samen gesteld uit Koudekerke, Biggekerke en Zoutélande, Domburg, uitgebreid met Oost-Oostkapellé- en Vrouwenpolder, een nieuwe gemeenté Mariekerkc bestaande uit Aagtekerke, Grijpskerke, Meliskerke. Serooskerke en St Laurens en nog vier oude bestaande gemeenten Westkapcllc. Arncmuiden, Nieuw- en St. Joosland en Leraren machineschrijvcn willen vak op de scholen De kandidaten, die onlangs zijn ge slaagd voor het voor de eerste keer af genomen examen ter verkrijging van het staatsdiploma machineschrijven, hebben een vakorganisatie opgericht ter behar tiging van hun materiële belangen (Rechtspositie, salariëring e.d.). Heit stre ven zal ook zijn te komen tot de aan stelling van leraren met het staatsdiplo ma in de vakken stenografie en machine- schryven op scholen en mogelijk opne ming van deze vakken in het lesrooster. Ik begon al te den ken, dat die hoest nu eenmaal bij mijn gestel hoorde "Neem toch eens Abdijsiroop", zei een kennis, "die f s >v* zuivert je luchtwegen - l ';^3| en diir gaat het om". En ja hoor, eerder dan Ik i dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 genezende bestanddelen Belangstelling voor Suriname Te Paramaribo kwam uit Nederland »n de Rotterdamse reder A. Veder, die ijzondere belangstelling heeft voor ba anenverschepingen. Hij werd ontvangen door de gouverneur, de premier en mi nister. Eveneens kwamen met de K.L.M aan de Westduitse minister van poste rijen, Richard Stiicklen, en Karl Heinrich Panhorst, hoofd der afdeling Latijns- Amerika van het Westduitse ministerie van economische zaken, die te Caracas de installatie van de Venezolaanse pre sident zullen bijwonen en handelsbespre kingen voeren. Zij werden begroet door de premier en ministers. Op de terugreis :ullen zij vermoedelijk een dag overblij- zen voor besprekingen. VUIJ ZIEN een sterke stijging s 1) de deviezen 2) de geldhoeveelheid 3) de aandelenkoersen 4) de besparingen (door onze economische medewerker) DAT WIJ de overbesteding achter de rijg hebben en dat we weer een evenwicht tussen inkomsten uitgaven hebben bereikt, weten de Nederlanders nu zo langzamerhand wel. Maar hoe precies de kaarten verspreid zitten, is moeilijker te zeggen, omdat alleen maar de finan ciële cijfers bij zijn. Van die andere cijfers is slechts de werkloosheid deze week bekend gewordi en die is nu nog beslist niet om e enthousiast over te zijn. Eind januari w ren er bijna 107.000 werkloze man» terwijl daarnaast 21.000 mannen op aa vullende werken werkzaam waren. Eind januari 1958 waren die cijfers reep. 104.000 en 19.000. Wij zijn du6 op sociaal terri nog lang niet waar wij wezen moeten. Dit in tegenstelling tot het financiële gebied. Némen wij in de eerste plaats de voortdurend stijgende deviezenreserves. Weliswaar is dezt week de deviezenvoor raad bij de Nederlandsche Bank gevoelig gedaald maar dit is slechts schijn. De voi deringen op de Europese Betalings Uni zijn er uit gehaald en onder een speciaal hoofd geboekt 400 miljoen). Zodoende was de totale voorraad aan goed en devie zen begin deze week maar 5226 miljoen tegen 5601 miljoen vorige week; in feite zijn wij er geen cent armer door gewor den. Integendeel zelfs, wij zijn er door (Vervolg van pagina 3) plan, achter langs het weeshuis. Hierdoor wordt dan toch tevens aan de wens voldaan om de Burcht voor het gezicht te ontsluiten. Dit laatste zou bovendien in de hand kunnen worden gewerkt, als het voetgan gersverkeer wel over het Burchtplein werd gevoerd. De consequentie van de door Oud- Leiden beoogde wijziging zou zijn, dat niet de noordwest-gevelwand van de Burchtsteeg, maar de zuidoost-gevelwand zou worden geamoveerd én tevens wel licht- de nog resterende oude gevels aan de Korenbeurssteeg. Dit laatste is wel een zeker offer, maar waar veel minder bezwaren tegen beriaan-> dan tegen de doorbraak over het plein. Tevens zoi dan een betere oplossing worden verkre- Een 30-jarige spoorwegman in Voorhout, die zondagavond 14 december de spoorwegbomen in de 's-Gravenlandseweg niet had gesloten toen een trein passeerde, hoorde gistermiddag vopr de Leidse kantonrechter 150 boete tegen z-ich eisen, bij welke eis de officier rekening hield met de straf, die de man reeds had gehad door de disciplinaire maatregelen, die de spoorwegen tegen hem hebben genomen. Een 46-jarige vrachtrijder uit Katwijk was bijna slachtoffer van de nalatigheid geworden, want deze kon nog maar net zijn auto tot stilstand brengen, toen de trein langs- denderde. Samen met een automobilist, die achter zijn vrachtwagen tot stilstand was gekomen, had hij in het geheel donkere wachthuis een onder zoek ingesteld. Toen zij de wachter Vonden, aldus verklaarde de vracht rijder gistermiddag als getuige, vertelde deze hun, dat hij in het stookhok beneden het wachtlokaal de kachel was gaan vullen en toen door een klemmende deur was ingesloten. •er de in de klem mende deur, omdat daarvan tijdens het onderzoek van politic en spoorwega-mbte- wiets was gebleken. De verdediger achtte het onjuist, dat de man gedwongen geweest zijn wachtpost te verlaten de verwarming te verzorgen; hij ver telde, dat dit door de spoorwegen is ge wijzigd en dat de verwarming thans in het wachtlokaal zelf kan worden gere geld. De officier wilde rekening houden met het feit, dat de nalatige 6poorwegman al ernstig is gestraft door de disciplinaire .tregclen, die de spoorwegen tegen i hebben genomen. Daarom wilde hij geen vrijheidsstraf eisen, maar hij vol stond met een boetevordering van 150. De rechter stond stil bi) de gevolgen, die deze natlatigheid met zich had kunnen brengen. Ook hij hield rekening met de straf, die de man reeds heeft ont vangen en vonniste met 100 boete. Mistige zaak Een vrij mistige zaak was de aanrijding even voorbij de brug van Rijpwetering. die een 34-jarig verzekeringsagent te Lei den had veroorzaakt door plotseling mid den op de rijksweg te gaan stilstaar was een zeer zware mist en op een geven moment was hij de koers volledig kwijt geraakt. Om zich te heroriënteren was hij uit rijn wagen gestapt, maar om dat zijn achterlicht niet brandde, was een 22-jarige technicus uit Amsterdam met zijn bestelwagen bovenop de stilstaande Jto gevlogen. Na bleek rlstermlddag voor de Leidse kantonrechter, dat het vervoermiddel van de verzekeringsagent nauwelijks de naam auto verdiende. Want s(jn achterlichten deden het niet, zijn stuur was defect, s|jn -uitenwlsser* weigerden dienst, de reflec- orgn ontbraken en de remmen waren ondeugdelijk. „Wilt u de in beslaggenomen auto terug hebben?", informeerde de officier. Nee, dat wilde <"3 verzekeringsman niet; hij was blij van de wagen te zijn verlost De eis voor het veroorzaken van de aan rijding en de talrijke gebreken aan de auto luidde 170 boete plus vernietiging van het restant auto. De rechter vermin derde de boeten tot een totaal van 150 plus vernietiging. V rij spraak De rechtzitting begon gistermorgen me een vrijspraak. Een 27-jarige ohampignon- kweker uit Noordwijkerhout was volgens het proces-verbaal door het rode knipper licht van een spoorwegovergang geredei De man vertelde echter, dat de lichten waren gaan knipperen op het moment dat hij passeerde en dat hij daaroir slechts met gevaar voor inzittende kinde ren de wagen nog vóór de overweg tot stilstand had kunnen brengen. Dit maakte hij aanvaardbaar door te vertellen, da de bomen pas werden gesloten, toen dt agent hem had aangehouden en reeds zijn autopapieren aan het bekijken was. De officier meende, dat dit moeilijk kon, omdat politiemannen een zeer ruim stand punt plegen in te nemen met betrekking tussen doorrijden en overgangkmpperllch- ten; hij eiste 15 boete. De kweker dacht heel anders ovei paalde politiemannen en hoewel de rech ter deze mening niet deelde, was hij toch niet overtuigd van de schuld van de kwe ker en hij sprak hem vrij. Een tweede vrijspraak viel in de mid daguren tegen een 37-jarige arts uit Oegstgceet, die ten laste was gelegd, dat hij bij een stopbord niet had gestopt Het in de dagvaarding vermelde bord was echter geen stopbord maat een waarschu wingebord voor het naderen van een voor- rangsweg. De officier vond het doorrijden van de arts wel roekeloos, maar vroeg vrijspraak, omdat de aanklacht onjuist was. De rechter ging met deze eis mee. In de morgenuren hield een 24- jarige motorrijder, die door het on juiste gedrag van een 65-jarige bromfietser in moeilijkheden was ge raakt, een warm pleidooi voor de bejaarde weggebruiker. De eis van de officier was mild: twee tientjes. Maar omdat twee "tientjes voor een gepensioneerde postman toch nog een heel kapitaal vertegenwoordi gen, deed de rechter er nog vijf gul den af. „Wat zegt u, meneer de kantonrechter?", vroeg even later de officier verbaasd, toen hij de rechter een 21-jarige Leidse vertegenwoordiger, die op een sr brug geen verplichte voorrang aan tegenligger had gegeven, een boete zestien gulden hoorde opleggen. „Zestig gulden boete, meneer de officier", zei de rechter verbaasd, omdat dit vonnis toch ndet zo erg veel afweek van de eis van 75. Het gezicht van de vertegenwoordiger, dat enkele ogenblikken had gestraald, be trok. Want de kantonrechter had zich werkelijk even versproken en de man voor de balie had enikele seconden de Illusie ge :oesterd de eis van 75 met 59 ln plaats van met 15 verlaagd te zien. Scheldwoorden De 45-jarige chauffeur uit Vlaardingen, die tweemaal midden op dc weg in Kat wijk zijn zware tankauto tot stilstand had gebracht en ten slotte de agent, die hem verbaliseerde met dc meest wonderlijke scheldwoorden had begroet, hoorde gis termiddag een tientje eisen, omdat dc agent slechts de verkeersovertreding had gemeld en niet dc beledigingen. Het speet de officier kennelijk, dat dit laatste niet was geschied, temeer omdat de houding van verdachte voor de balie van weinig berouw getuigde. De rechter handhaafde de eis van 10. „Ik heb geen geld om de veertig gul den boete te betalen", vertelde een 18- jarige timmerman, die zonder rijbewijs op een motor had gereden. De motor bleek zijn eigendom te zijn en daarom had de officier weinig medelijden: Wel een eigen motor, waarvoor u zonder rijbewijs geen W.A.-verzekering kunt olulten. En als u schade zoudt maken, zoudt u zeker ook zeggen: „Ik heb géén geld". De rechter was het met de geëiste veertig gulden boete eens. De rechtzitting sloot laat in de middag met een aantal snelheidsovertredingen, die werden gehonoreerd met boetes variërend van 30 tot 20 gulden. gen bij de doorbraak Ketelboeterseteeg. waardoor Breestraat 125 (Het gulden Vides) minder abrupt tot hoekhuis worden gemaakt. Korenbeursbrug Het Verbreden van de Korenbeursbrug met zijn in het stadsbeeld unieke gale rijen betekent een moeilijk probleem. Uitgaande van de gedachte, dat deze ga lerij tot iedere prijs gehandhaafd worden (de noordwestelijke is ook misbaar als afsluiting van het stadhuis plein), verdient het overweging, alleen het rijvak te verbreden en de zuidooste lijke galerij in de door het bestuur var Oud-Ledden bedoelde rooilijn Koren- beurssteeg-Burchtsteeg op te nemen. Al dus wördt de fraaie aanblik over Jiet watef behouden. Lakenhal Een volgend punt is de doorbraak ten westen van de Lakenhal. Bij deze door braak zal dit monument, dat typisch be stemd ls om tussen huizen te liggen, aar: een zijde vrij komen te staan. Het oude gebouw zal bovendien niet tegen de tril lingen van het verkeer bestand zijn, ter wijl de mogelijkheid voor de hoogstnood zakelijke uitbreiding van het museu westelijke richting voorgoed wordt weg genomen; Beter is het, volgens Oud-Led den dit tracé over de Lange Soheistraat te laten lopen, waarbij het Joodse kerk hof ten oosten van de molen „De Valk' niét behoeft te worden ontruimd. De oorspronkelijke bedoeling uit 1919, toen het gemeentebestuur de architect van dë Papevleugel van het museum een sloping van de er tegen over gelegen oostwand van de Lange Scheistraat in het uitzicht stelde, wordt dan tevens verwezenlijkt. De monumentale museumgevel zal dan ook beter tot zijn recht komen. De nieuwe brug komt dan precies op de plaats, waar eertijds een brug lag, halverwege tussen Marebrug en Turfmarktsbrug, welke laatste als voetgangersbrug gehandhaafd zou kunnen worden zonder dat de ooste lijke wand van de Turfmarkt geamo veerd behoeft te worden of de B tenmarkt vergraven. Men verkrijgt op deze wijze een meer harmonische verdeling van de bruggen ovei Oude Vest. Ook een doorbraak oostelijk van het St. Elizabethshof voorkomt een doorsnijding van rustige complex van hofjes, westelijk van dit hof. De ontworpen verbreding van de Mid deletegracht houdt in., dat het monumen- ile poortgebouw van 't Schaohtenhof zal moeten worden afgebroken. Te zijner dient te worden overwogen dit poortge bouw in de nieuwe rooilijn op te ne Blinde zijmuren Het beetuur wil zich tot deze enkele punten beperken. Op grond van de door de ontwerpers betoonde zorgvuldigheid voor het Leidse stadsschoon meent 1 een aantal kleinere problemen voorbij kunnen gaan dde bij verdere uitwerking van de plannen zonder al te veel moeite kunnen worden opgelost. Slechts een punt van algemene aard wordt tenslotte nog naar voren gebracht. Gewezen werd reeds op de situatie, die zou ontetaan bij doorraken langs de La kenhal en Het gulden Vlies, waardoor deze panden tot hoekhuis zouden worden Dit geval zal zich op meer plaatsen voor doen. Het euvel van blinde zijmuren, die auwe stegen niet opvallen, zal bij de brede doorbraken zeer storend werken in het stadsbeeld. Wil men niet afhankelijk ijn Van de bereidheid van de eigenaars >m hun tot hoekhuis geworden bezit aan te nieuwe situatie aan te paseen, dan zal nen deze hoekhuizen eveneens moeten inteigenen. Ben waarschuwend en zeer typisch voorbeeld is de westelijke wand in het Gangetje. De brief van Oud-Leiden ie ondertekend door de voorzitter en de secretaris, dr. A. Keseen en de heer P. L. Gilldeeen. een verdere aanwae 25 miljoen op v uit gegaan. Die aanhoudende styging hebben in de eerste plaats te danken aan gunstiger verhouding tussen de invoe de uitvoer. Wy hebben het afgelopen Jat minder ingevoerd en meer ui-tgevo» Wij hopen uiteraard dat dit laatste blyft maar wy weten bUna zeker dat dl invoer weer zal oplopen: voorraden den aangevuld, machines en halffabrikt ten zullen sterker worden gekocht mate de activiteit ln het bedrijf sieve toeneemt. De invloed hiervan zullen w echter pas ln de komende maanden Uitverkoop van effectei Thans profiteren wfj nog van de lagen Invoer. Daar komt dan nog by de scbln ononderbroken verkoop van on ternationalc fondsen, vooral Phllipj Unilevers en AKU. Moge de toestroming van buitenland geld door de effectenverkoop deviezenkas thans spekken, In de tot komst zal dit een gevaarlijke adcrlati»; betekenen. Hoe meer aandelen de bol tcnlanders in handen hebben, ho dividend zullen wy naar het buitenhui moeten sturen. Onze verplichtingen men dus toe. De ndet ophoudende vloed van buiteo lands geld werkt ln de eerste plaats doo op de binnenlandse geldvoorraad, aan de bank verkochte dollar, mark, fran enz. brengt guldens in het verkeer. D saldi bij de banken van rekeninghoudei stijgen dan ook regelmatig en zo ook d hoeveelheid bankbiljetten. Naar gelang er meer geld beschikte» komt, wordt de vraag om dit geld kort lopend te kunnen beleggen ook steed groter (voor 3, 6 en 9 maanden ma voor 1. 3 eri 5 jaar). Door het grote aante zakken weer de rentetarieven. De schal kietbiljetten maar ook het per dag op neembare geld (callgeld) zyn deze wed weer goedkoper geworden. Maar er zyn ook aanwijzingen dat d rente voor leningen op langere termij: onder druk staat. De jongste staatslenin had weliswaar nog een rente van doch de voorwaarden waren toch ai iet anders dan een paar maanden geledee De overheid kan dus al iets voordeligs Nu het aanbod van geldkapitaal door de deviezenstroom groot is, haa» ten ook de ondernemingen zich ka pita aan te trekken. De laatste weken zien dan ook regelmatig emissies. Meer optimisme Dit is overigens ook een bewys dat h« bedrijfsleven de toekomst weer optimis tischer ziet Want het kapitaal mop nog zo overvloedig ter besoh i kkicj staan, een ondernemer zal eerst gaan uitbreiden en moderniseren, als h{ verwacht dat met die investeringen njee verkoop en meer winst zijn te maken. Het regelmatig opkopen van onze int» nationale fondsen door het buitenland be tekent ook dat zij die hun stukke kocht hebben, geld hebben om anden stukken te kopen. Er bestaat derhalve grote herbelegigdnigsvraag en deze jaagt tezamen met de geldovervloed, de beun- koersen op. Die ©tij-ging Is zeer opvallend. Velt fondsen zijn de laatste maanden tien talie punten gestegen, dus vele honderden gul dens duurder geworden. Zo stegen di koersen van een groep industriële fond sen bij elkaar genomen sedert oktober tot en met 3 februari met bij: 18°/o; de groep internationale fondsen me 24°/o. Nog een cijfer: eind 1957 v totale waarde van al onze aandelen vol gens de beu-rskoersen 14.500 miljoen eind 1958 was dit 20.900 miljoen, In di vorm van hogere vermogensbelasting pro fiteert ook de fiscus mee. Zeer verheugend is dat ook de spaar banken steeds meer geld naar zi zien .vloeien. Was het totaal aan bespa ringen in 1958 by alle spaarbanken men 683 miljoen (tegen slechts 87 mil joen in 1957), in januari is de stroom blij ven vloeien. Vele gratificaties kwamen gfr heel of ten dele by de spaarbanken te recht, zodat verscheidene spaarinstelldn- gen al over records praten. Een voorde»! hiervan is weer dat zij meer middelen beschikking hebben om door te geven (n de vorm van leningen) aan de overheid, zodat die toegenomen spaarlust woningbouw ten goede komt. De financiële sector van ons mische leven timmert thans met goedi cyfcrs aan de weg. Hoe prettig dit ook is, laten wy' nooit uit het oog verlieten dat een algemene verbetering v levensstandaard dus over de gehel» linie in wezen afhankelijk is vi verhoging van de produktie. Eerste huwelijk in O.-Flevoland Het is vrijdag een historische dag voor de bewoners Oostelijk Flevoland. Voor het eerst in de nog njaar korte ge schiedenis van de IJsselmeérpolder wordl er bruiloft gevierd. De heer G. Bosch, ambtenaar v burgelijke stand zal in Lelystad het hu welijk sluiten tussen de 27-jarige Eef Peereboom uit Hardersluis in Oostelijk Flevoland en het meisje zijner keuze, d' 24-jarige Aetze de Jonge die op het ogen blik nog in Amsterdam woont. Niet alleen de familie en naaste nissen zullen merken dat er feest gevierd wordt. Ook in het openbaar zal de plech tigheid met enige luister gepaard gssn- Brand. Het in brand raken van e» met vet. die de bewoners op de kachel hadden laten staan toen zij uitgingen, heeft gisteren brand doen ontstaan woning van de heer A. Vissia te Ees Het huis werd geheel vernield. Bur® wisten uit de schuur een aantal big( een motorfiets en twee fietsen te redd®

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4