r tr Leg' er des Heils Leiden zeventig jaar TIB.'.HJIH van het draaiboek P. J. VAN SÏEYN Werkloosheid in Leiden en omgeving Dr. Vos hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde Opbaal-Blauwpoortsbrug was nootlverbiiiding nieuwe leidsche courant 3 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 Agenda voor Leiden O.-toneel, Zondag Zuiderkerk Lammenschansweg, 12 uur bijeenkomst Christen-Studenten Raad prol dr J P A Mekkes, Leiden, en dr J H M M Loenen, Leiden; onderwerp wetenschappelijk-kritische houding bil het aanvaarden van de Openbaring' In de Moriaen, 4 uur: dankbijeenkomst t.g.v. 35-jarig bestaan van jeugdwerk „Phebe". Maandag Stadsgehoorzaal, 2 uur: Diesrede prof. dr. H. J. Lam. De Doelen, 8 uur: amateurfotografen. Kweekschool Vliet, 8 uur: K. en O.- eursus „Boetseren". Prediker, 9.30, 11 en 2. films Jeugdnatuur wacht. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Brullen als een duif, Ned. Comedie. Stadhuis, 2'uur: gemeenteraad. Gehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunstkring „Voor Allen", pianiste Marie Thérèse Fourneau. De Doelen, 8 uur: genootschap Ned.- ïngeland, spr. D. Coleman over „Myste rie van de Britse eilanden". Gehoorzaal,- 2.30 uur: lenteshow Libelle. Prediker, 8 uur: J. Zeegers over ge bedsgenezing. Woensdag Schouwburg, 8 uur: „Nina" door Ned. Comedie, voor K. en O. Gehoorzaal, 7.45 uur: feestavond Phebe t.g.v. 35-jarig bestaan. Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Leeuwerikstraat 8, 8 uur: Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, de heer J. Kroon over „Zee-aquarium". Rapenburg 22: ledenvergadering Toon- Kleine zaal gehoorzaal, 8 uur: Ned. Reisvereniging, K.L.M.-films. OEGSTGEEST: Endegeest, 7.30 uur: toneelavond „Tot ieders Genoegen". Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rott. Philh. Orkest, solist: Bela Siki, piano. De Turk, 8 uur: afd. Leiden C.H.U., dr. H. W. Tilanus over de aanstaande ver kiezingen. Academiegebouw, 8.15 uur: prof. dr. Homer Thomson over „Oud-Athene", Ned. Klassiek Verbond. De Doelen, 12.30 uur: Ned. Mij Nijver heid en Handel, spr.: prof. dr. D. Dresden. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 uur: avond gebed. Marekerk, 8 uur: bijeenkomst ter ge legenheid van de Wereldgebedsdag. OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: Herv. Poelgeester wijkgemeente, prof. dr. J. S. Bomhoff over „Literatuur of leesvoer". OEGSTGEEST: zendingshogeschool, 8 uur: bijeenkomst ter gelegenheid van de Wereldgebedsdag. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 3 uur: Arjos-district Leiden, prof. mr. dr. I. A. Diepenhors* e Zeist over „Nieuw perspectief" en ds. K. W. Dercksen te Maassluis over „Dui delijke uitspraak gevraagd". In de Moriaen, 8 uur: slotfeest jeugd werk Phebe t.g.v. 35-jarig bestaan. Station, 1.50 uur: vertrek excursie Scheveningen afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging. Den Burcht, 8 uur: feestavond Onder steuning zij ons doel". Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Mrs. Savage". Warmonderstraat 18, 4 uur: opening padvinderstroephuis. Station, 4.15 uur: vertrek nat. muziek korps Leger des Heils voor mars door Marekerk, 8 uur: uitvoering nat. mu ziekkorps Leger des Heils. OEGSTGEEST, patronaatsgebouw, 3.30 uur: streekconferentie speeltuinvereni gingen. Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdagmiddag 230 uur): Rooney (alle leeftijden) Don derdag: Doctor in the house Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De dag der vergelding (alle leeftijden). Luxor (2.30 en 7.30 uur): De tien ge boden (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De weg van het geweld (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De dan- teres van de duivel (18 jaar). Mnsfi, Institolet. leeszalen e.d Acaoemlscb Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 toi balf L, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tol -t Uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en minera logisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tol 4 uur vesteen. Pieterskerkhof 6, Juridisch •todiecentrum elke dag te bezichtigen tossen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 18a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend vao 2 tol 5 uur Rijksherbarium Nonnensteeg 1: elke da8 geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 to' 4 uu: (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 toi 4 uur. Archeologisch Instituut. Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6. op ttterdag tot 5 uur. Academiegebouw Rapenburg 73: Elke geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 130 uur, behalve op zaterdagmiddag Oontactbureau voor afgestudeerden Papenburg 6: op maandag, woensdag en Uitgebreid lustrumprogramma ET LEGER des' Heils in Leiden gaat jaar na de eerste samenkomst het Leger in Nederland, kwamen de eerste officieren naar Leiden voor het leiden van een aantal samenkomsten. Ze- politiemannen, onder wie de com- ïris van politie, hielden vóór en in de zaal een oogje in 't zeil, want waar toen het Leger optrad, was er aanlei ding voor onregelmatigheden. De bevol king had nog weinig op met de vreemde, Engels aandoende kledij van de Evange liebrengers. Op 23 april van hetzelfde jaar kwam de stichter van de Salvation Army, generaal William Booth, naar de Leidse Stadsgehoorzaal, die tot de laat- plaats was bezet. Maar er bleef nog veel tegenkanting. Dat is nu heel anders; teventigjarig bestaan van het Leidse korps vindt zijn hoogtepunt van de vie- in een samenkomst, waarin dc bur gemeester en een predikant zullen spreken. Volgende week zaterdag 14 februari komen uit alle delen van Nederland de leden van het Nationaal Muziekkorps op het station te Leiden. De Leidse muziekvereniging Kunst en Genoegen zal welkomstlied spelen en dan begint de tocht door de stad van beide korpsen Vóór het stadhuis zullen enkele bekende werken ten gehore worden gebracht, arna de burgemeester de muzikale ten zal ontvangen. Na een maaltijd het gebouw aan de Hooigracht geeft het korps in de Marekerk onder leiding Bernard Verkaaik een uitvoering. Onder meer wordt gespeeldconcertino muziekkorps en trombone van Leidzen, De koning der Glorie van Hea- De Goddelijke Achtervolging van Coles en Op de Zee van Söderstrom. Zondag 15 februari wacht het korps eer een drukke dag in Leiden. De ge- one diensten staan onder leiding van de leider van het korps, majoor J. B Hoevers. De opwekkingssamenkomst van die zondag zal drukker worden bezocht De Vulpenzaak DE NIEUWSTE PELIKAN VULPEN MODEL PI vanaf 45.00 PARKER STUDENT met ingebouwde pen 19.75 I HAARtEMMERSTRAAT 169" Tentoonstelling L.K.C. Schilderen en tekenen als besteding van de vrije tijd Naar wij vernemen heeft het Leids Kunstcentrum het plan opgevat in de tweede helft van de maand april in de Boerhaavezaal een tentoonstelling in te richten van schilderijen en tekeningen vervaardigd door personen die de schil der- en tekenkunst beoefenen als „vrije tijdsbesteding". De resultaten op dit gebied zijn soms verrassend. Voor expo sitie van hun werk bestaat echter meest al weinig gelegenheid. Toch moet het voor menigeen aantrekkelijk zijn, op een tentoonstelling werk te kunnen in zenden, en tevens kennis te nemen van de prestaties van anderen op dit gebied van de kunst. Wie belangstelling heeft voor deelne ming aan een dergelijke expositie of nadere inlichtingen hierover wenst, kan dit schriftelijk ter kennis brengen aan de voorzitter van het L.K.C., de heer J. C. van Schaik, Cronesteinkade 14, of bij het secretariaat, Rijn- en Schiekade 72, Leiden. Leidse student reed onder invloed van drank Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hoger beroep een student uit Leiden wegens het op 22 juli van het vorige jaar 's nachts te Den Haag rijden onder invloed van alcoholhoudende drank veroordeeld tot een gevangenis straf van veertien dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van anderhalf jaar. Dit arrest is conform de vordering van de procureur-generaal. De politierechter had hem destijds veroordeeld tot 14 dagen voorwaardelijk en ontzegging voor de tijd van twee jaar. De officier van justitie was van dit vonnis in beroep gekomen. De student heeft het vorige jaar te Scheveningen sterke drank gedronken en is daarna in zijn auto gestapt. Hij reed een geparkeerde auto aan en later een benzinepomp. De schade die hij daarbij heeft veroorzaakt f 4000, heeft de student inmiddels 'betaald. Spreekbeurt Dr. C. Steenblok te Gouda hoopt dins dagavond half 8 in het gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Geref. Gemeente in Nederland een spreekbeurt te vervullen. dan anders. Daarom krijgt men gastvrij heid van de Remonstrantse Gemeente in het kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht. Om 2 uur 's middags gaat men per bus naar Scheveningen voor een concert in de strafgevangenis. Om kwart voor vijf wordt het gezelschap in het diaconessenhuis door de geneesheer- directeur ontvangen. Na het optreden eet men met de diaconessen. Alles moet in viot tempo gebeuren, want de open luchtsamenkomst wordt luister bijgezet door muziek. Dinsdag 17 februari is de officiële her denkingsdag. In de Remonstrantse kerk komt men om 8 uur bijeen. De chef-secr. van het Leger des Heils in Nederland, kolonel W. F. Palstra, heeft de leiding. Sprekers zullen zijn burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en dr. P. L. Schoonheim. Het muziekkorps van Den Haag begeleidt de samenzang. Tot slot is er dan op de daaraanvolgende donder dag een bijeenkomst in het eigen gebouw, waar officieren zullen spreken, die uit het korps van Leiden zijn voortgekomen. T ussen de bladzijden Rooney FRIDOR c/t&om tvrrt tvt/tt* W/v/W elektrische Fridor in koffer voor ■lacht* VERKRIJGBAAR BIJ: Nieuwe Rijn 46 B LEIDEN Tel. 01710-24809 JN JANUARI is de geregistreerde werk loosheid toegenomen met 152. Deze stijging kan geheel worden toegeschreven aan seizoensinvloeden. Zo deelde de direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau gistermiddag mee. Hij gaf een overzicht van de werkloosheid in deze maand var de gemeenten Lelden. Alkemade. Leider dorp. Oegstgeest, Voorschoten. Warmond en Zoeterwoude. 1957/58 Gebied Leiden Prov. Zuid-Holland Nederland Leiden Prov. Zuid-Holland Nederland 3.2 3.8 4.5 Overzicht van de werkloosheid per beroepsgroep december 1958 Bouwvakarbeiders 162 Metaalbewerkers 95 Textielarbeiders 8 Land- en tuinbouwarbeiders 79 Transportarbeiders 27 Kantoorpersoneel 28 Losse arbeiders ..v158 In januari 1959 is de geregistreerde arbeidsreserve toegenomen met 152. Deze stijging kan geheel worden toegesohreven aan seizoensinvloeden. Vooral het aanbod van bouwvakarbeiders is sterk gestegen. In de bouwnijverheid is vrij veel werk. De aanneming van personeel wordt echter sterk geremd in verband met de weers gesteldheid. Ook het aantal Ingeschreven losse arbei ders is vrij sterk gestegen deels tengevolge van de verminderde vraag in de bouw nijverheid, deels als gevolg van sterke vermindering van de activiteit in de sei- zoensbedrijven. In de metaalbedrijven valt een normale activiteit te constateren. In constructie werkplaatsen neemt de vraag naar perso neel toe, terwijl een schrijfmachinefabriek nog steeds behoefte heeft aan arbeids krachten. Van de 1027 mannelijke werkne mers die eind januari 1959 als werkloos waren geregistreerd, waren 167 personen tewerkgesteld op objecten voor aanvul lende werkgelegenheid, terwijl 82 manpen waren tewerkgesteld op objecten van de gemeentelijke sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders en 18 op ob jecten van de soc. werkvoorzieningsrege ling voor hoofdarbeiders. Eind januari waren 112 vrouwen als ge heel werkloos ingeschreven tegen 104 op het eind van december 1958. Er is grote vraag naar arbeidsters voor de textiel bedrijven, terwijl ook in de confectie- industrie een grote behoefte aan personeel bestaat. CASINO (7 en 9.15 uur); geen middag voorstellingen). Rooney. die de titel gaf aan deze frisse Engelse film. is een stoere stoere en levensblijde vuilnisman in Dublin. Geliefd bij zijn kameraden en ver legen ten opzichte van vrouwen. Behalv als vuilnisman ontpopt Rooney zich als een op veler handen gedragen hurling- kampioen (hurling is een op hockey ge lijkend balspel). Door het contrast tussen zijn eenvou dige. dagelijkse werkkring en zijn roem als sportman ontstaan kostelijke situaties, zoals bij het huren van zijn kamers. Ieder, een zal deze weldadig gezonde humor on getwijfeld weten te waarderen! Een wat uit de vrolijke toon vallend sterfbed moet men helaas op de koop toe nemen. Van de vorig jaar gehouden luchtvaart show de Gouden I.L.S.Y., krijgt mei het voorprogramma een vollediger kleurrijker beeld dan waarschijnlijk ook maar één toeschouwer van deze show zelf heeft gekregen: dit onder meer door prachtige dichtbij-opnamen vanuit vldeg- In de donderdagcyclus draait de film Doctor in the house. (Kostelijk kijkje in het leven van een vrolijke vuilnisman). De tien Geboden LUXOR (2.30 en 7.30 uur). Cecil B. De- mille's laatste grote film De tien Geboden geprolongeerd. Het is een spektakel stuk, dat wij echter niet zonder meer veroordelen, omdat het wellicht sommi gen tot het lezen van de Bijbel kan aan sporen. Ter stimulering hiervan heeft het Gereformeerd Jeugdverband in Leiden dan ook het initiatief genomen tot uit reiking van folders bij de uitgang van de bioscoop, waarin de aandacht wordt ge vestigd op de werkelijke betekenis van de tien Geboden. (Spektakelstuk, maar mogelijk een aan knopingspunt). Dag der vergelding LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). Afgezien in van wat suggestieve beelden van •n overstromingsramp heeft de film De dag der vergelding, niet veel om het lijf. De watersnood brengt een meisje, een gevangenbewaker en twee gevangenen op de bovenverdieping van een geïsoleerd huis bijeen en uit deze gedwongen situa- e vloeien allerlei conflicten voort. Hoewel de afloop al dadelijk is te ra den, kan de rolprent een zekere span ning toch niet worden ontzegd. Deze vindt haar hoogtepunt in de nacht, dat de onschuldig veroordeelde wraak gaat nemen op de man, die hem op slinkse wijze in de cel heeft gewerkt. Uiteindelijk is al dat gedoe natuurlijk niet bepaald verheffend, al kan men wel eens lachen, zoals bij de scène Volken van één stam Prof. dr. F. Vos. 'rijdag geopend t 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van nlet-westerse volken Eerste Binnenveetgnacht 33a: elke dag geopend van f tot 13.80 en van 2 tot 5.30 uur behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 toi Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraai 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree kt 27: maandag en woensdag tot 5.30 en van 7 I donderdag van 1 tot (0 tot 5-31 en van 1 5-30 i dinsdag ei ir; vrijdag va uur; taterda 4 tot 5.30 u., woensdag en 12 tot 4.30 uur eD vrijdag de grotere jeugd) van 6-3u cn gelden niet voor ion- ee donderdag va (speciaal vooi tot 8.30 uur (Deze opga' l'en toonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wai loe je ui de kou?"; educatieve tentoonstel ing over het leven van de Eskimo's. Ge <pend tot en met 1 maart. Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tekeningen ■'an B Bouttevllle, tot 9 febr. Academiegebouw, Rapenourg 73: expo- sttle o"er informele kunst, geopend tol 18 februari. maart) De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot 14 febr.). Leids acad. hist museum. Rapenburg 73: tentoonstelling ..Beeldende kunst van elves", van 5 tot 20 febr., geopend van jl tot 5 uur (13 inzender*). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen vaD 9.30 tot 530 uur: leven en werken van Scaliger (tot en met 21 febr.). gistermiddag prof. dr. F. Vos in het groot-auditorium der Rijks universiteit te Leiden het ambt aanvaardde van hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde. Behalve de gangbare belangstelling van afgevaardigden van curatoren, van hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en studentenjaren bij de plechtigheid tevens aanwezig de ambassadeur van Japan, Zijne Excellentie Akira Ohye, een aantal Koreaanse studenten van verschillende Nederlandse universiteiten en de heer O. Korow van de universiteit van Bonn, als vertegenwoordiger van de Duitse Japanologie. Prof. Vos bepaalde zijn gehoor bij het antwoord op de vraag of de Koreanen en de Japanners te beschouwen zijn als volken van één stam. Het begin rede wijdde hij aan de studie van Kida Teikaohi over dit onderwerp, die hij op kritische wijze nader bekeek. In dit werk, dat een der vele is die zich hetzelfde probleem bezighouden, wijst Kida op de historische relaties, dleU oudsher tussen Japan en Korea hebben bestaan, en op de grote aantallen Ko reanen, die in oude tijd Japan zijn bin nengekomen. Hierdoor is het bijvoor beeld mogelijk dait de Japanse keizerin Takano Niigasa, die in 789 gestorven en de moeder was van Kammu Tenno, van Koreaanse afkomst was. Ook ten aanzien van de Japanse mythologie veel dat wijst op nauwe verwantschap Prof. Vos gaf vervolgens zijn eigen zienswijze over de relatie JapanKorea, en wel gebaseerd op onderzoekingen en vergelijkingen betreffende de archeolo gische vondsten, de fysische anthropolo gic en de taal. Wat dit laatste betreft: over de vraag tot welke taalfamilie het Koreaans en Japans behoren, bestaat nog steeds veel verschil van mening. Klap- roth bracht i® zijn „Asia Polyglotta" de verwantschap van het Japans met de z.g. Oeral-Altaïsche taalfamilie naar vo ren (1823), terwijl Hoffmann (1867) schreef: ,,De Japanse taal is naar haar algemeen karakter weliswaar verwant aan het Mongools en Mandschu, maar ten opzichte van haar ontwikkeling ls zij geheel oorspronkelijk en bleef dit ook, niettegenstaande de latere vermenging van Chinese woorden, aangezien zij deze als een vreemd element beheerst en aan haar woordvervoeging onderwerpt". Vergelijking Spr. onderwierp het Japans en Ko reaans aan een vergelijking van de Al- taïsche talen door middel van enkele zinnen, zowel wat betreft hun structuur als de poeitie van het adjeotief en de woordenschat, waarna hij als zijn con clusie gaf, dat er een grote verwantschap bestaat tussen het Japans en de Altai- sche talen. Hierna stond prof. Vos uitvoerig stil bij een vergelijking van de gods dienst van Japan hij doelde hierbij op het complex van religieuze voor stellingen en gebruiken, die men ge woonlijk samenvat onder dc naam „Shintö" met de godsdiensten van Korea en Noordoosl-Azic. Hij wees erop, dat men ten aanzien van deze materie een bijzonder gevaarlijk ter rein betreedt, omdat het immers juist op dit gebied is, dat de mense lijke geest ondanks alle uiterlijke schijn van diversiteit bij nader onderzoek soms vrijwel identieke voorstellingen blijkt te produceren. In hoeverre in dergelijke gevallen sprake is van coïncidentie, van dif fusie of van een onafhankelijke ont wikkeling vanuit een gemeenschap pelijke culturele basis, zou van geval tot geval historisch dienen te worden onderzocht. Niettemin zijn er vele punten van overeenkomst, o.a. in de mythologie van beide volken, die zouden kunnen wijzen op een ver wantschap. Zijn betoog samenvattend in enkele woorden, besloot prof. Vos met de clusie dat zowel uit betrekkelijk oude als uit recente wetenschappelijke onder zoekingen op velerlei gebied onomstote lijk is komen vast te staan dat de her komst van de bevolking van Korea en Japan in de eerste plaats en vooral op Noord-oost-aziatisch continent, Mandsjoerije en Siberië moet worden gezocht. Men kan hier zeker niet spre ken van volken van één stam, doch het valt niet te betwijfelen, dat verschei dene, zo niet de meeste componenten dezer buurvolken eenzelfde oorsprong hebben. In zijn adres tot de aanwezigen richt te prof. Vos zich vervolgens im het Ja- lot de ambassadeur van Japan, u het Duits tot zijn Duitse collega Karos* uit Bonn, in het Koreaans tot de stu denten uit dat land en ten.slotte in het Japans tot zijn vrouw, die een afstam melinge ia van het land van de Rijzende Zon. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 9 waarin de rivalen elkaar met enorme bijlen te lijf gaan en het presteren elkaar niet één keer te raken Gedwongen spanning). De weg van het geteeld REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur). De weg van het geweld de 'titel wijst er reeds op is een wild-west verhaal, waarin sterke, stoere kerels elkaar naar het le ven staan. Een goede man verongelukt door het toedoen van een slechte man en aanvankelijk wordt deze laatste voor het gerecht vrijgesproken, doordat een tweede slechte man fit winstbejag een valse verklaring aflegt. Maar zou het recht ook nu niet zegevieren? (Wild-uest, niet meer en «iet minder). Danseres van de duivel TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur). In de Mm De danseres van de duivel, wordt op bijna schrijnende wijze aangetoond, welk naar geestig lot een lichamelijk goed gevormd meisje wacht, dat haar gehele hoop op haar lichaam heeft gesteld. We bedoelen hiermede niet het ftlmverhaal, maar het levensechte verhaal van Brigitte Bardot, het FTanse meisje, dat over even weinig verstand als goede smaak blijkt te be schikken en dat met deze negatieve eigen schappen voor een bepaald publiek een vorm van ontspanning betekent. Tot nu toe waren de filme. waarin zij optrad, uit sluitend op de ongezonde scnsatielust af gestemd. maar in deze film heeft men ge poogd het meisje in een verhaaltje te passen. Men heeft haar een soort Marlène Dietrich-rol willen laten spelen en het i* een mislukking geworden, die tragisch lachwekkend is. Overigens is de sfeer van het gehele spel zover verwijderd van de geest, die bij onze lezerskring aanwezig moet wor den geacht, dat wij menen te kunnen vol staan met een bezoek aan deze Cilm ernr stig te ontraden. (Lachwekkend tragisch). TTET VOORTBESTAAN van een in onze zaterdagse rubriek Oud- Leiden gemaakte fout is bepaald twijfelachtig, zo niet on mogelijk, want er zijn altijd wel belangstellende oudere Leidenaars, die ons of degene die de gegevens verstrekte, dan op de vingers tikken. Zo hebben wij deze week vele antwoorden gekregen op onze vraag betreffende de zogenaamde „voor-vorige" Blauwpoorts- brug. Vóór de in 1910 verwijderde draaibrug zou er een ophaalbrug zijn geweest en deze zou vorige week zaterdag op een van de beide foto's hebben gestaan. Reeds zaterdagavond kregen wij een telefoontje van de heer F. van Dorp, Utrechtseveer 22, die ons categorisch verklaarde, dat de op de foto staande ophaalbrug beslist niet de voorganger van de draaibrug is geweest. Deze ophaalbrug heeft dienst gedaan in de tijd dat de tegenwoordige Blauwpoortsbrug werd gebouwd. De heer Nic. A. Kriek, Oude Rijn 58. preciseerde deze mede deling aldus, dat de tijdelijke brug tussen de Turfmarkt en de Steenstraat heeft gelegen ongeveer ter hoogte van het Panne- koekenhuisje. Als de heer J. J. van Biemen, Geversstraat 54, Oegstgeest, het zich nog goed herinnert, moest de paardetram ook over de houten hulpbrug. Volgens de heer D. C. Noll, Johan Vermeerlaan 18, Baarn, reed op de draaibrug de paardetram, maar op de noodbrug de elek trische, totdat de nieuwe brug klaar was. Van een ons onbekende lezer kregen wij de volgende waardevolle gegevens, die hij heeft opgediept uit het werk van ir. G. L. Driessen „Openbare werken der stad Leiden". Er is vroeger op de plaats van de Blauwpoortsbrug wel een ophaalbrug geweest. Dat was een brug met dubbelval, die in 1853 werd vernieuwd en in 1866 is vervangen door de ijzeren draaibrug. Deze is op haar beurt in 1910 vervangen door de rolbasculebrug. die in 1927 werd voorzien van de elektrische bovenleiding. Vandaag plaatsen wij nog een drietal bezienswaardige Blauw poortsbrug-foto's, die wij van verschillende lezers ontvingen met de aandrang daarmee deze brugserie af te sluiten. Voor deze aan drang moesten wij, gezien de kostelijke plaatjes, wel zwichten. De eerste foto heeft zijn waarde met het oog op de kleding uit die tijd. Een kenner verklaarde ons, dat dit omstreeks de eeuw wisseling of nog vroeger moet zijn. Op de tweede foto komt de paardetram aanhobbelen, in de richting van de Paardesteeg. En de prentbriefkaart fvan de heer J. Ouwerkerk, Deutzstraat 14, Oegstgeest) gunt ons een blik in de Haarlemmerstraat met rechts nog de bebouwing van de Paardesteeg, waar nu het gazon van de Prinsessekade is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3