CHRISTELIJK Israëls rol in de heilsgeschiedenis Leidt Brummens conflict tot afscheiding? RDTER5EPT Chr. bonden organiseren internationaal concours R.R.Rv Chr. middenstand levert scherpe kritiek YELPON lijmt alles Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver Eert woord voor vandaag Tj LADY ISABELLA East Lynne Drie artikelen over Israëls toekomst fJET BLAD van de Hervormde Kerk „Hervormd Nederland" is een belangwekkende serie artikelen begonnen over de rol, die Israël gespeeld heeft in de heilsgeschiedenis, onder de kop: Jsraéls rol in de heilsgeschie denis uitgespeeld?" Dr. W. J. de Wilde schreef het eerste artikel, terwijl ook prof, dr. Th. C. Vrie zen en dr. H. Berkhof hun visie zullen geven. Indien enigszins mogelijk zullen we alle drie de artikelen, zij het in verkorte vorm, weergeven en beginnen nu dus met het artikel van dr. W. J. de Wilde: De vraag gaat dus uit van de veronderstelling dat Israël een rol heeft gespeeld ln de heilsgeschie denis. Is dat nu afgelopen? Het hangt er maar van af wat men onder heilsgeschiedenis verstaat. Men kan daarbij denken aan de geschiedenis van de totstandko ming van het heil èn de geschiede nis van de doorwerking van het heil. Dus de geschiedenis van de heilsfeiten en de geschiedenis van de kerk. Ik meen dan te kunnen zeggen dat de geschiedenis van de heilsfeiten vèrvuld is in de komst van Christus. De hemelvaart is dan het laatste heilsfeit geweest. Tussen hemelvaart en wederkomst is het de laatste periode, het escha tologisch tijdperk. Daarin leeft, en hoopt en werkt de kerk van Chris tus. die bestaat uit ..eerst de Jood en' ook de Griek". De Grieken, de heidenen, wij zijn er bij gekomen, geënt op de stam: Christus, waarvan de na tuurlijke takken Israël zijn. heid is uit de Joden, uit Israël i geroepen volk. Israël is dus niet het heil der wereld, dat is Chris tus. Meer dan ons in Hem is ge- gen geschonken heeft. In Christus is het woord vlees (Jood) gewor den. Hier zou ik niet kunnen zeg gen: in Christus is het woord Is raël geworden. Ik geloof immers ln Christus en niet in Israël. Niet meer actief IN elk geval, een actieve rol in deze heilsgeschiedenis speelt het volk of de Staat Israël niet meer. de geschiedenis der heils feiten is afgesloten. He-t heil is er in Christus. Een andere vraag la natuurlijk of de Joden nog een actieve rol spelen ln de kerkgeschiedenis, de geschiedenis daarvan dus, hoe het gebrachte heil beleefd en aangeno men of verworpen werd. Door Jo den zowel als heidenen. Wij zien dit in de staat Israël. Dit is geen bijbels religieuze grootheid, net zomin als welk an der volk ook. Het bijbelse volk Israël heeft in de strikte zin des woords heilshistorische betekenis gehad. Dit bijbelse volk is er niet meer. Dat volk. zo moeten wii het heilshistorisch zien, heeft Christus ln de wereld ingebracht. Dit volk Is de Maria die het Christendom heeft gebaard, in Hem. de Mes sias. Israël is geen middelares der genade en medeverlosseres met Christus. Dat is geen mens, ook Mozes niet, ook Abraham niet. Ook de Jood dat ook steeds nog de Joden een bijdrage hebben te leveren aan de verkondiging van „de deugden Gods" dat spreekt vanzelf. Daartoe is ieder geroepen, die Christus heeft leren kennen als het heil der wereld en van zich zelf. En de ervaring heeft wel geleerd, hoe een Jood. die zijn Messias heeft gevonden, direct ook een vu rig getuige wordt: begin maar bij Paulus en noem daarna nog vele bekenden tot op de huidige dag. Zal de staat Israël daartoe ge roepen «Un? Tot heden Is daar nog niet veel dat er op wijst. De verachting van Jeius van Nazareth mag dan plaats gemaakt hebben voor verering, het is nog verre verwijderd van aanbidding. Dat God de staat Israël tot een teken gesteld heeft temidden der volke ren. moet het als een verbazing wekkend feit erkennen. De ver zuiling van een of andere profe tische uitspraak zie ik er niet ln. Dat het volk daar allereerst, als het religieus denkt, zich richt op de synagoge en niet op de kerk, is ook duidelijk. En dat de kerk de synagoge tot Jaloersheid ver wekt, zoals Paulus dat begeeró'e, het is er verre vandaan. 'De ver deeldheid der kerken staat dit „éénheid-denkend" volk geweldig in a'e weg om tot de Messias Je zus te komen en van Hem te ge- tulgen. En dat zullen ze toch sa men met ons moeten doen? Samen met hen "PIGENLIJK moet ik zeggen: wij -I-' samen met hen, omdat zij in de eerste plaats, in het verbond met Abraham zijn begrepen. Aan hen zijn toch in de allereerste plaats de woorden Gods toever trouwd. En de rol van de kerk in a'e wereldgeschiedenis is uitge speeld, als zij niet overtuigend kan aantonen, dat de Joden zich tra gisch vergist hebben en vergis sen. als ze In Jezus niet meer 2ien dan hun grote profeet. Zal Israël zijn rol in de heilsgeschiedenis kunnen spelen, al is het dan niet de hoofdrol, a'at zal voor een groot deel afhangen van de rol, die wij daar spelen. Wij moeten hun toeroepen: speel met ons mee, neem uw plaats weer in. ln het spel voor Gods aan gezicht. het spel van de Messias, het spel der verlossing uw plaats door God gewezen. V*'- Stichting Vrije Ev. Gem.? De gemoederen in Brummen zijn niet tot rust gekomen nu de Commissie van opzicht en tucht van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk besloot ds. S. Pennekamp uit zijn ambtsbedie ning te ontheffen. Deze ontheffing was het gevolg van een conflict, dat uitgebroken was tussen de beide plaatselijke predikanten naar aanleiding van het werk van een wika. In het gebouw van Christelijke Be langen werd gisteren een vergadering belegd, waarin ongeveer 300 mensen aanwezig waren, die zich wilden be zinnen op afscheiding van de hervorm de gemeente om te komen tot de stich ting van een Vrije Evangelische Ge meente. In een extra uitgave van de kerkbo de. die heden uitkwam, wordt gemeld dat de Commissie voor opzicht tucht uit de generale synode ds Pennekamp heeft losgemaakt uit ambtsbediening en van de standplaats Brummen, Ingaande 1 april 1959 waar bij tevens opgenomen een verbod, inge gaan op 27 januari 1959, tot het ver richten van handelingen krachtens zijn ambt. De kerkeraad deelt verder mede, dat de reeds gehouden besprekingen over dc mogelijkheid om te komen tot afscheiding van de Nederlandse Her- voor mond- en keelontsmetting V Kappers op 2 maart naar Arnhem gaan, getuigen van een houding, ernstige afkeuring verdient bij een predi kant van de Nederlandse Hervormde Kerk, zodat hij, naar het oordeel der commissie, niet als predikant van de hervormde gemeente van Brummen ge handhaafd kan worden. m' als predikant van de Ned. Her vormde Kerk met consent van de sy node, maar niet meer in Brummen. De kerkeraad zegt verder, dat deze commissie slechts een oordeel heeft uitgesproken over de houding, die ds. Pennekamp en enige kerkeraadsleden aangenomen hebben tegenover gemeen teleden. In de gisteravond gehouden vergadering waren ongeveer 300 bezoe kers aanwezig. Doorbraakgedachte De voorzitter van het voorlopige comi té tot oprichting van een vereniging tot stichting van een Vrije Evangeli sche Gemeente te Brummen las een verklaring voor. Hierin werd allereerst stelling genomen - tegen de inhoud van een bericht van net Ned. Herv. Persbureau als zou het conflict te Brummen niet meer behelzen dan E Ds. Heeringa 80 jaar Ds. J. J. P. Heeringa te Loppersum. emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, viert woensdag zijn 80ste verjaardag. Ds. Heeringa werd 11 febr. 1879 te Zuidhorn geboren. Hij studeerde theologie te Gro ningen. ln 1911 werd hij te Niehove (Gr.) ln zijn ambt bevestigd. HIJ diende de ge meenten van Loppersum en 't Zandt en ging 1 mei 1944 met emeritaat. Koninklijke medaille EN GROOT aantal kappers uit Verschillende Europese landen zal op 2 maart a.s deelnemen aan een internationaal kapconcours, dat in Arnhem wordt gehouden. Het concours is georga niseerd door de Christelijke Kap perspat roons Bond en de Christe lijke Bond van Kapperspersoneel in Nederland, onder auspiciën van de S1AC, een Europese federatie van nationale kappersorganisaties. Aan het concours zullen o.a. deel nemen kappers uit West-Duit s- land, België, Frankrijk, Engeland. Zweden en uiteraard uit Neder land. De meest eervolle prijs, die op het concours aan de hoogstge- plaatste deelnemer zal worden uit gereikt is een medaille, die Vorig jaar door Prins Bernhard ter be schikking werd gesteld. Het eerste internationale kapconcours, georganiseerd door genoemde christelij ke bonden, werd vorig jaar in Gronin gen gehouden. De medaille werd toen de moeilijkheden, die reeds enige jaren oud zijn, geen oorsprong in persoonlijke of ondergeschikte kwesties, doch in de kerkelijke en po litieke doorbraakgedachte in de Ned. Herv. Kerk. Het comité meent in deze verklaring, dat door de verschillende publicaties aan de reputatie van 'ds. Pennekamp (ten onrechte) dermate afbreuk is ge daan dat de mogelijkheid van een beroep in de Ned. Herv. Kerk prac- tisch uitgesloten moet worden geacht, hetgeen in de praktijk op afzetting neer zal komen. De verklaring maakt bezwaar tegen een duidelijk spreken de centraliserende tendens in de nieu we kerkorde." Het comité spreekt als haar mening uit dat de actie tegen ds. Pennekamp en zijn bijna volledige kerkeraad oor zaak vindt in het meningsverschil over de huidige nieuwe koers in de hervormde kerk. Als gecommitteerden van de Bon<J van Vrije Evangelische Gemeenten waren in deze samenkomst tegenwoordig ds. Vun Vliet te Oldebroek, ds. Veldkamp van Hilversum en ds. Ruit-er van En schede. Toen gevraagd werd wie uit de Ned. Herv. Kerk wilde treden ston den vrijwel alle aanwezigen op. Namens de gecommitteerden sprak ds. D. W. Veldkamp de wens uit dat de moeilijkheden bpgèlost zouden mogen worden want zei hij rpet. vissen in troebel water ie ..het Kopihkrijk Gods niet gediff-1 Naar wij van het hervormde persbu reau vernamen heeft dit bureau geen officiële berichten over de ontzetting aan de pers verstrekt, en ook niet het bericht waartegen de voorzitter Beroepirurswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Melissant. A. Muilwijk, kand. te Ameide; te Schelluinen, J. Vlijm, kand. te Lunteren; te Zoetermeer (2e pred.pl.), P. de Jong te Kootwijk; door de gen. synode tot pred. voor buitenge wone werkzaamheden (koopvaardijpred.) te Singapore, M. C. Baart te Rouen; te Nieuw-Lekkerland, R. T. Huizinga te Nieuw-Beijerland. Aangenomen naar Schoonebeek (toez.) A Meijeringh te Woudsend (Fr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Reltsum (Fr.), L. J. Wolt huis, kand. te Groningen, Examens: Aan de V,U. zijn geslaagd voor kand. theologie de heren S. de Jong te Buitenpost, M. J. van Reenen te Wou- brugge en C. A. Verhoog te Voorschoten. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: van de chr. school iet de bijbel te Oudega bij Drachten, A. IJksma te Appingedam, van de geref. school te Rotterdam Pernis, G. v. Veen te Musselkanaal. Classis Amsterdam belegt conferentie De classis Amsterdam der Gerefor meerde Kerken heeft gezien de vele vraagstukken waarvoor de ambtsdragers worden geplaatst, besloten aan de be spreking daarvan een tweedaagse confe rentie te wijden. In de Geref. Kerken plegen de classes-afgevanrdigdei om de drie maanden bijeen te komen voor de behandeling van allerlei kerkelijke za- keji. Het is een novum, dat een classis in éen speciale vergadering bijeenkomt, •die naast de gewone classlcale vergade ringen wordt gehouden. De conferentie van deze ambtsdragers zal nu 10 en 11 februari in de Keizersgrachtkerk te Am sterdam worden gehouden. Op 10 februari zullen de predikanten ds. Jac. Jonker van Amsterdam-zuid en ds. E. G. v. Teylingen van Amsterdam-C efereren over: „De dienaren des woords in hun werk in deze tijd" en prof dr. r. H. Bavinck, hoogleraar aan de V.U., over: „De ouderlingen en hun werk in deze tijd" en op 11 febr. diaken J. Geuze- broek van Amsterdam over: „Dé diaken zijn werk in deze tijd". de heer De organisatie van deze internationa le kapconcoursen is voor een belangrijk deel het werk van de heer G. Overde- vest in Den Haag. Van het kapconcours. dat thans begin maart in Arnhem wordt gehouden, zullen door de Neder landse Televisie Stichting opnamen wor- den gemaakt. Zowel binnen als buiten dit comité zich verzette. Wel is het de secretaris van de Christelijke Kap perspatroons Bond, de heer A. W. Bon hof. mede. De kleine, maar sterk groeiende C. K.B., ontwikkelt op het ogenblik op internationaal niveau belangrijke ini tiatieven, met het doel het Neder landse kappersbedrijf op een kwalita tief nog hoger plan te brengen, waar van uiteraard in het bijzonder de aan gesloten leden profiteren. Aansluitend op het concours in Arnhem organiseert de C.K.B een vierdaagse excursie naar Parijs, waar kennis gemaakt zal worden met toonaangevende Parljse vakgenoten, die ln een aantal lessen hun onvattingen uiteen zullen zetten. Aan deze excursie, waarvoor zich reeds een aanzienlijk aantal leden meldde, kan tegen sterk gereduceerde prijs worden deelgenomen. Op 25 en 26 mei a s zal ook een aan tal leden van de C.K.B. deelnemen aan het vermaarde Gold-Star concours, dat jaarlijks door de Britse kappersbond. die eveneens bij de SIAC is aangesloten, wordt georganiseerd. In Nederland be- -vry-kleine vijftig waar de cursisten anden worden ongeleid. Bij de christelijke bonden van kanpers en kappersbedienden in Nederland bestaat het streven te komen tot een prot. chr. sectie binnen de internationale organisa- Advertentie DE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Uniecollecte Drljber 423. Gasselter-Ntjveen 276,25. Hoger-Smilde 684,75, Vries 134,75. Diepen. heim 200. Genemuiden I 1079, Nleuwleusen I 278.50, Oldemarkt I 455.40. Rheeze 292, Slbculo I 145, Zalk 106, Aalten 433,98. Apeldoorn 2585,74, Barneveld 675,70, Becsd 305, Bennekom 1130,75, Gendrlngen 276,30, Nijkerk 3276.01, Oosterbeek 502,35, Vaassen 640,25 Bunnik 387,71, Kockengen 382,85, Soest 1571,70, IJsselstein 679. Rechtstreeks van fabriek 35.— per m2 Leverbaar ln iedere gewenste maat of vorm ln 1—fl dagen. Standaardmaten met bodem 113/77 cm. 22.50 R.R.R. - WIJCHEN Tivee circu laires van het N.V.M tie, do SIAC. De Christelijke Middenstandsbond heeft bijzonder scherp gereageerd op twee circulaires, die kortgeleden zijn gepubliceerd door het Nederlands Advertentie Paulus kon schrijven, „Ik schaam mij het evangelie niet.' Het is een zin die vaak geciteerd en weinig gepresteerd wordt Vooral jonge mensen vinden gauw iets „gek," of ze denket dat anderen iets „gek" vinden. In wezen heeft dit woorl „gek" niets met „krankzinnig" te maken, maar betekent hel eigenlijk alleen maar, dat het gewoonlijk niet gedaan wordt We zeggen ook wel, „zoiets doet men niet" en we laten om dan door die machtige afgod „men" beïnvloeden. Zo schamen wij ons vaak voor het evangelie, niet omdat het evangelie op zichzelf verkeerd is, maar omdat er zo weinigej zijn die het voorbeeld geven en er ronduit voor uit komen, dat ze in alles rekening houden met God. Is Zijn werk et Hijzelf wel eens het onderwerp van het gesprek, b.v. tijden een verjaardagsfeestje? Als Hij zich zo voor de jarige en 2iji gasten interesseert, dat Hij zelf Zijn eniggeboren Zoon heeft laten sterven, waarom zouden zij dan over Hem zwijgen Paulus kon zeggen, „Ik schaam mij niet," omdat God ziji Vader was, en omdat daarom het evangelie de gewoonst>, zaak ter wereld voor hem was. Wij doen alsof het evangelie iets „uit een andere wereld" en misschien hebben we wel gelijk ook. Maar dan is hei „uit een andere wereld", omdat wij nog nooit door weder geboorte het Koninkrijk Gods zijn binnengegaan. Is dat de reden van uw schaamte? Dan zegt God „Kom... Kanttekening EEN HERGROEPERING "J^E desertie van enkele socialistische ringsbeleid te betrekken zeer lt recht het ontslag van zijn kabinc aangeboden om een herwaarderini van de politieke situatie in Italii mogelijk te maken. maken aan de desertie in eigen p. ministers uit het kabinet de Chr. democratische, premier Amin- tore Fanfani heeft in Italië tot grote politieke verwarring geleid. Een langdurige crisis is niet uit- Enerzijds heeft hij daarmee willei gesloten, tenzij president Gronchi bereiken, dat de Saragat-socialiBtn een vertegenwoordiger van de rech- gedwongen zouden worden, een dol tervleugel der Chr. democratische delijke keus te doen en een eind ti partij in staat stelt, een coalitie te gaan met de als uiterst rechts lederen, geldende monarchisten. (De jongste Aan de andere kant heeft hij de Chi ontwikkelingen schijnen daar inder daad op te wijzen). De rechtstreekse aanleiding tot de legenheid willen geven zich te bt crisis in Italië is de breuk geweest, raden over de wijzigingen, die ziel die enkele weken geleden is ontstaan in de komende maanden in het poli tussen de Nenni-socialisten en de tieke beeld van Italië gaan voltrek communisten. Deze op zichzelf heugende ontwikkeling ging echter De weifelende houding van de part! gepaard met een afwijzing door van Saragat heeft sedertdien de moei Nennl van samenwerking met de lUkheden voor Fanfani nog vergroot Chr. democraten. En toen bleek, dat er ook in zijn ei Die weigering leidde er toe, dat er P»rtU krachten aan het ln de gelederen van de meer gema- waren, die zijn positie wilden onder- tigde Saragat-socialisten een neiging mijnen, bedankte hij als secretary ontstond, de coalitie met de Chr. de- generaal van de Chr. democratisch mocraten vaarwel te zeggen om partij en liet hij enkele dagen Iain hereniging van de beide socialistische president Gronchi weten, dat den groeperingen mogelijk te maken. zijn ontslagaanvrage als definitie) Toen enkele ministers, die' tot de Sa- moest beschouwen. En staat Italië aan de vooravonl belangrijke gebeurtenissen, dit •rvroegde verkle- ragat-partij behoren, het kabinet Fanfani verlieteri, was het duidelijk, dat de smalle basis, waarop de kabi netten van de afgelopen tien jaren «ingen. waarbii de Chrlsten-democn hebben gesteund, had opgehouden te ten zich wellicht geplaatst zul!» bestaan. zien tegenover een verenigd front Premier Fanfani heeft nadat hij van de socialistische groepering - - - - - - die de strijdbijl begraven hebben, GEEN VERRASSINGEN 130 ..Vindt u?" antwoordde lady Isabel. .,Ik weet het", antwoordde de rechter botweg. Toen onze meisjes nog klein waren, Anne en Bar bara, moest mijn vrouw met alle geweld een Fran se kindermeid voor haar hebben; daarna moest er een Franse gouvernante komen. Ik stond er twijfel achtig tegenover. ,,Ze maakt ons allemaal nog Eaaps". zei ik, ,,en ze wil vast kikkers hebben bij et diner." Maar mevrouw Hare hield me voor. dat de kinderen Frans moesten leren net als de anderen, en ik Het er eentje komen. Twee paar en een paar- maanden bleef ze, en eh ,,En toen, mijnheer?" „Nu. dat verhaal is eigenlijk niet zo geschikt voor een salon Er woonde meestal een broer van mij bij ons. die was kapitein op de vloot Hij stond op de ziekenlijst, drie Jaar ongeschikt voor actie ve dienst. Die twee hebben we samen betrapt. Bij na van de eerste dag af. dat die Franse madmosel- le een voet binnen de deur had gezet, tot op de dag, dat ik haar er uitgooide, hadden die twee een mooi spelletje gespeeld. Dat gaf mevrouw Hare een afschrik van zulke Franse Jezuïeten van gou vernantes en ik zei tegen haar. dat ze haar ver diende loon had. Toen Ik hoorde, dat* mevrouw Car- Ivle een madmoselle genomen had voor deze kin- tieren op East Lynne, heb ik gezegd, dat ze een draal om de oren verdiende. „Maar papa, ik heb u toen toch verteld, dat ma dame Vine een Engelse en geen Fran?aise was." De rechter gromde iets ten antwoord en ver volgde zijn verhaal aan madame Vine- mijn broer er flink van langs gege- ven; Ja. %lle ruzie die we toen kregen, is zijn leven lang niet meer bijgelegd, want hij heeft het me nooit vergeven. Hij is weer ln dienst gegaan en de ruzie ziet u, papa", zei van door ANN LUDLOW Barbara lachend; de rechter vond het evenwel vrij postig opgemerkt. „Je staat nu onder het gezag van Carlyle en niet onder het mijne, anders zou ik je wel vertel len wat ik van zo'n manier van spreken denk luidde het grimmige antwoord aan Barbara, terwijl de rechter zich opnieuw tot madame Vine wend de. ,.U hebt zeker ook wel eens iets gemerkt van de streken van deze Franse madmoselles, deze gouvernantes?" „Niet erg veel. Ik ben er niet mee in aanraking gekomen. Ik ben een Engelse, zoals ik u zei". „Dat is ook maar goed voor u, madame, zou ik zo zeggen", antwoordde de rechter op zijn bruuske manier. „Maar de vergissing was te begrijpen, dat moet u toegeven. U wordt met een Franse titel aangesproken en u woonde ln Frankrijk of zo'n stuk buitenland daar aan de overkant, zo moest men u we) voor een Fran?aise aanzien. Als ik mij in Frankrijk vestig en me mosjeu laat noemen, dan zou ik het de drommel zelf vergeven als hij me aanzag voor zo'n Franse kikker Lucy klapte in de handen en lachte van plezier. „Lach maar Juffrouw Lucy; maar ik kan je ver tellen. je zou in een kikker of iets nog ergers ver anderd zijn. als ze je in handen van zo'n Franse madmoselle gegeven hadden. Als je eigen moeder niet een Franse madmoselle als gouvernante had gehad als klein kind zou ze nooiteh". „Nooit wat?" zei Lucy, die rechter Hare met grote ogen aanstaarde. „Gedaan hebben wat ze deed. Daar dan, nu heb ik het gezegd! Barbara, wat is dat voor onzin, wat je moeder hebt aangepraat". ..Ik weet niet wat u bedoelt, papa. Ik en Ar chibald willen haar graag bij ons hebben, terwijl u in Londen bent, als het dat misschien is, waar op u zinspeelt". „En we zijn het vast voegde mijnheer Carlyle van plan ook, rechter", r tussen. „Zelfs al zouden nachtelijke overval op The Grove moeten plegen en haar met geweld ontvoeren". „The Grove, zeg je", gromde rechter Hare. „Het kan noch Barbara noch jou veel schelen, wat daar van terecht komt. Een lollige boel zou dat worden in de bediendenkwartieren, mét de heer en de meesteres beiden afwezig! Jullie jonge mensen denken niet beter na dan een kalf". „O, papa, hoe komt u er bij?" sprak Barbara. „The Grove zou net zo veilig en rustig zijn zonder u en mama als met u. De bedienden zijn allemaal solide en lang in onze dienst geweest." „Als jullie mama voor langer dan een dag hier wilt hebben, waarom kunnen jullie haar dan niet laten komen, wanneer ik thuis ben?" „Omdat zij u niet in de steek wil laten, dat weet u. papa. Als u thuis bent, wil zij daar ook zijn. Ik geloof vast, dat er nog nooit zo'n voorbeeldige echtgenote is geweest als mama: als Archibald ook Bovengenoemde opmerking werd vergezeld var een snelle blik naar mijnheer Carlyle, die uitdagen de zelfstandigheid moest uitdrukken; maar haar diepe liefde kwam er haars ondanks toch evenzeer 'tinjj. Mijnheer Carlyle keek op- en glim- Verbond van Middenstandsverenigin gen. De ene circulaire is gewijd aan de positie van de Nederlandse dro gist, waarover de laatste tijd nogal wat te doen geweest is, met name over de verkoop van gerecsmlddelen bij de kruidenier en de verhouding van de drogist tot dc apotheker. De tweede circulaire gaat over het stand punt, dat het hoofdbedrijfschap De tailhandel en de drie grote midden standsbonden hebben ingenomen in zake de indeling van de branches. De hele drogistenstand zou eenvou digweg door de drie centrale midden standsbonden en de drie aangesloten drogistenorganisaties „verraden" wor den. zo vat de Christelijke Midden standsbond het betoog van het „so cialistische" N.V.M. samen. Voorts kregen een groot aantal de taillisten in de levensmiddelenbranche rondschrijven in de bus, waarin het hoofdbedrijfschap detailhandel en de drie klassieke middenstandscentrales beticht worden, de gehele tra ditionele branche-indeling in groot ge vaar te brengen. In beide gevallen, al dus de Christelijke Middenstandsbond, wordt het N.V.M. voorgesteld als de grote strijder voor de toekomst v. middenstand. „Zou het N.V.M. ei zijn, de middenstand zou zeker de bus missen". De Christelijke Middenstandsbond te kent hierbij aan, er begrip voor te heb ben, dat in deze tijd de socialisten wal schichtig en onzeker doen. De verkie zingen staan immers voor de deur en de socialistische heren voelen de nood zaak hun standje schoon te praten. Dat IJET heeft lang geduurd voordat de vandaag nader uit de doeken ls gek» regering nader van zich heeft men. Zij is van oordeel, dat de huidige laten horen omtrent haar voornemens situatie, hoezeer op zichzelf waarde- voor ons radiobestel. De lange duur vol, niet mag leiden tot verstarrint heeft intussen geen verrassingen op- Ook nieuwe organisaties moeten eei geleverd. In grote lijnen blijft het kans kunnen krijgen. En de zendtij! radiobestel zoals het was. krijgt een regeling naar het ledental Wij treuren daarover niet. Vandaag Dit laatste heeft zowel zijn voor- all zal men in andere krantencommen- nadelen. De smaak van het publlfl taren weer bittere woorden moeten zal hier een belangrijke stem krlj lezen over „verzuiling" en dergelijke, gen. Die smaak kan het prograe en van betogen kennis moeten nemen omlaag halen, zal daarop echter ooi die willen suggereren, dat Nederland een invloed ten goede kunnen nil op radiogebied toch maar een achter- oefenen. Zeker is, dat men ook he lijk landje is. In feite weten we beter, luisteren zal moeten leren, Wij zijn van oordeel, dat Nederland trouwens ook het zien. Het is dt thans reeds voor zijn radiobestel een krant die luisteraar en kijker hierbi oplossing heeft gevonden, die, behal- helpen kan. ve Nederlands, ook nationaal mag Dit echter voorlopig en terloops heten. Daarmee willen wij niet zeg- Want er zal in de komende tijd ova gen, dat de bestaande regeling niet dit alles meer uit de bus moét» op bepaalde punten verbetering zou komen, behoeven. Dat kan, ook met behulp Intussen neme men vandaag reeds va van de bestaande regeling, heel wel de voornemens der regering kennis nodig zijn. opdat men weet waarover het In deze geest neme men kennis van gaan. het standpunt der regering, zoals dit GOED NIEUWS lachte, terw haar toeknikte. (Wordt vervolgd socialistische N.V.M. De heren moeten nu werkelijk eens de rode bril afzetten, dan ziet de wereld er plotse ling anders uit. Dan blijkt in de open bare vergadering van het hoofdbedrijf schap Detailhandel niet het N.V.M., maar Jliist de C.M.B. met een stuk op tafel te zijn gekomen, dat de branches in elk geval het eigen kernassortiment wil laten behouden. Jammer voor de socialisten, dat zij dit helemaal verge ten waren. Tot het assortiment van de socialistische winkellersbond behoort blijkbaar ook kletskoek, aldus het com mentaar van de C.M.B. QOED nieuws hebben we voor on- derkunst— Vakantiereizen Noor ze lezers: Wanneer volgende wegen Kerkje Begrafenis priu week het boek uitkomt dat prinses Hendrik Verloving prinses Juliah Wilhelmina heeft geschreven, zal te- en prins Bernhard De tweede vens onze krant in de gelegenheid reldoorlog Bevrijding Abdica- zijn, gedurende een aantal weken tie. achtereenvolgens een groot aantal „Eenzaam maar niet alleen' fragmenten te publiceren. heeft prinses Wilhelmina haar boel De onderwerpen geven we reeds aan: genoemd, en het is in 450 bladzijdet Vader Moeder Vredesconferen- dat zij haar leven overziet, tie Vredespaleis Het Loo Va- Wij prijzen ons gelukkig, dat wij b« kantie Prins Hendrik Ramp met onze kunnen doen om van dit W de „Berlin" Het Rode Kruis zondere boek belangrijke gedeeltn Watersnood 1916 Juliana Schaat- nader bij onze lezerskring als zoda- senrijden Paardrijden Opvoe- nig te brengen, ding en studie van Juliana Schil- NIET BEWONDERDE STELLING TN het manifest van de V.V.D. kunnen aanvaarden. Nog in 1956 «i dat dan nu is afgekomen staat prof. Oud heil in samenwerking dan inderdaad met zoveel woorden, de socialisten tegen de K.V.P. Onn dat straks in het nieuwe kabinet overtuiging is, dat hij toen handel geen sprake zal kunnen zijn menwerking tussen liberalen en so cialisten. Dit is een liberale stelling waarvan tegenover de K.V.P. zeker zo gere de eveneens liberale „Nieuwe Rot- serveerd staat als tegenover de socli terdamse Courant" reeds geschre ven heeft, dat zij haar niet kan be wonderen. Bovendien is al geble ken, dat aan liberale zijde de liberale listen keert. naar het hart van vele liberalen. Be» nisneming van liberale publikatiesku de indruk bijbrengen, dat listen. Het zal vele liberalen vei' wonderen, dat hun partij zich mei i eenzijdige felheid tegen de soci» redactie in deze niet alleen staat. Op dit, voor de V.V.D. blijkbaar nog al aangelegen punt, is onder de li beralen het meningsverschil gaande. Overigens zullen we goed doen bedenken: hoe meer stemmen op liberalen, hoe groter kans dat strib toch weer de socialisten meeregert» Afgewacht moet worden, in hoeverre Want belangrijke liberale winst nu het manifest van de liberale par tij op de liberale dissidenten een „di rigistische" invloed zal gaan uitoefe- K.V.P. en P.v.d.A. naar elkaar toé- drijven. Reden temeer, ook voor mogelijk' n. Hoever zal de liberale vrijheid twijfelaars in protestants-ehristelijto zich in deze gaan uitstrekken? kring, om aan de protestants-chrW»- Het Is duidelijk, waarom onderschei- liike partijen èn stem èn steun 9 dene liberalen deze stelling van hun geven, eigen politieke partij zo moeilijk'

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2