Jlicuwe £dltsri)e Ifouraitl Zelfstandigheid blijft voor omroeporganisaties GEWIJZIGD ONTWERP OMROEPWET Samenwerking en erecode pijlers voor het bestel Tientallen keren levenslang voor Schubert en Sorge Twee bejaarde mensen in ziekenkamer gestikt Belasting viel in '58 tegen Veiligheid parachutisten moet worden verhoogd Westelijk standpunt staat nog niet vast Veektevs Eisenhower wil bezoek aan Rusland overwegen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERT.NTIES: f 0.20 per millimeter. Famu.eberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRJSTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanleastfch is ahrblmn myn hert ia tcgtjcnspoct" Negenendertigste jaargang no. 11484 RUIMTELIJKE ORDENING SCHIET TEKORT Zie pagina (Van een onzer redacteuren.) HET IS DAN EINDELIJK ZOVER: de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de ministers van verkeer en water staat en van financiën hebben de memorie van antwoord op het wets ontwerp tot regeling van de omroep (Omroepwet) bij de Tweede Kamer ingediend. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen en een gewijzigd wetsontwerp en de staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener hoopt met deze wijzigingen zo zei hij tijdens een persconferentie aan vele geopperde bezwaren tegen het eerste ontwerp te zijn tegemoet gekomen. De belangrijkste punten van dit nieuwe ontwerp zijn: finan ciering van de Wereldomroep uit Rijksmiddelen, de regeling van politieke zendtijd, de scheiding van lidmaatschap en abonnement bij de omroep verenigingen, de handhaving van de nu geldende luisterbijendrage en de mogelijkheid van toetreding van nieuwe omroeporganisaties. Misschien wekt het verbazing, dat dit tijdelijke ministerie het gewijzig de wetsontwerp heeft ingediend, maar mr. Höppener verklaarde dat aldus „Het betreft hier een oud ontwerp, dat nog moest worden ingediend en dus niet van dit ministerie afkomstig is, voorts valt het zeker niet te ver wachten, dat het huidige parlement het nog in behandeling zal nemen Ook wilde ik graag zelf nog het ont werp indienen, nadat ik me er zo lang mee had beziggehouden." In het ontwerp staat voorop, dat de soroepverenigingen hun autonomie moe ten behouden. De bewindslieden gaan er van uit, dat juist in het levensbeschou welijke het beeld van het nationale le ren van ons volk het beste tot uitdruk king wordt gebracht. Daarom wordt ook het plan voor een nationale omroep, door de VPRO ingediend, niet aanvaardbaar tracht: hierin zouden de levensbeschou welijke elementen een te kleine stem Hoewel door dit wetsontwerp de histo- I risohe lijn wordt doorgetrokken en-.de radio>omroep dus in handen blijft van het particulier initiatief, toch willen de bewindslieden een „open situatie" schep pen, met dien verstande, dat aan meuwt omroeporganisaties de kins wordt ge boden tot het verkrijgen van zendtijd. Adspirant-organisaties dienen een groep aanhangers te hebben (ten minste 60.000) die hen enige jaren willen steunei moeten uitsluitend uitzendwerk tot doel hebben. Het zou dus niet mogelijk zijn voor een bepaalde vereniging, zoi rendtijd te krijgen. Gedurende twee jaar kan zulk een adspirant-omroeporganisa- tie, wanneer aan alle eisen wordt vol daan, een uur zendtijd per week krijgen, ronder echter een eigen programmablad to mogen uitgeven. Na die twee jaar zal die organisatie, om haar bestaansrecht aan te tonen, het minimum-aantal van het totale aantal ingeschreven luisteraars tot lid moeten hebben. Dit minimum blijft 5 pet bedra gen. Er worden nu drie klassen van groot te gemaakt, n.l. A, B en C. A-organisa ties moeten ten minste 10 pet, B-organisa- ties ten minste IVi pet en C-organisaties 5 pet van het totale aantal luisteraars lis leden hebben. Billijkheidshalve wordt de VPRO voor dc eerste vijf jaren als een omroeporga nisatie C aangemerkt, ongeacht haar untal leden. Voor de volgende vijfjarige periode zou zij dan echter wél de 5 pet moeten halen. De nieuwe zendtijdverde ling wordt klassegewijs aangemerkt als 5:2:1, hetgeen betekent dat de grote omroepen dan ongeveer 50 uren zendtijd per week hebben en de VPRO van 6 op Wereldomroep De bewindslieden hebben ingezien, dat inderdaad de Wereldomroep moet wor den gefinancierd uit rijksmiddelen, maar hiervoor blijft een kleine overgangstijd noodzakelijk. D.w.z. dat voor het eerste jiar nog 70 en in het tweede jaar nog 35 Pd uit de luisterbijdragen moet worden bijgepast. Hieruit vloeit voort, dat er dan meer geld voor de omroeporganisaties vrij komt. Daarom wordt, langs het nog lig gende wetsontwerp voor verhoging van de luisterbijdrage van 12 op 15 gulden heen, in dit nieuwe ontwerp bepaald dat de luisterbijdrage niet behoeft te wor den verhoogd. Het zal aan het al of niet Mnvaarden van dit wetsontwerp liggen, c' het andere zal worden aangehouden ingetrokken. Met betrekking tot de lidmaatschappen *sn omroepverenigingen achten de be windslieden het juist, dat onderscheid wordt gemaakt tussen lidmaatschap en •bonnement op het programmablad. Ge- «ht wordt, dat f4 voor lidmaatschap fon goed bedrag is. Dit houdt in, dat men dus voor f 4 lid h»n worden van een omroeporganisatie, •onder een programmablad te ontvangen Dit geldt dus ook voor adspirant- •ganisaties. die nog geen eigen blad ®ogen uitgeven. Op deze wijze kan men lid zijn van een fspirantorganisatie en een programma blad lezen van een andere organisatie, •onder deze door lidmaatschap te erken- *n en te 6teunen. Maarhierbij is niet bepaald, dat men dan ook voor (6 per ioar een abonnement kan nemen! Hier- zwijgt het wetsontwerp. Een abon nement zal dus evengoed f10 per jaar bonnen blijven kosten. v«el stellen de wetsontwerpers zich *n°r van een erecode, die in het raam de politieke voorlichting dient te en opgesteld naar overeenkomst n omroeporganisaties resp. politieke partijen, omtrent het karakter van deze voorlichting. Zij achten dit beter dan de wet vast te leggen, waaraan poli tieke uitzendingen moeten voldoen. Ook vertrouwen zij er op, dat de erecode een ientieel element van het omroepbestel zal worden en dat in een eenstemmig akkoord een procedure ter verzekering van de naleving zal worden verkregen. (De voorlopige toekenning van algemene zendtijd aan politieke partijen zal vol gens het ontwerp definitief worden). Ook op het voortbestaan van verdere nauwe samenwerking wordt gerekend. Volgens de statuten van de NRU zijn allerlei punten van samenwerking kracht en deze zullen niet zonder toe stemming van de regeringscommis! mogen worden opgeheven. Wat het ge- ïschappelijk gebruik van de aanwe zige studioruimten betreft, dit wordt bij de wet voorlopig voor vijf jaar verplicht gesteld. verband met de gewijzigde opzet de Wereldomroep zou het inbrengen programma's door de bestaande om roeporganisaties komen te vervallen. Be- tendiging van de situatie, waarin de Wereldomroep op eigen initiatief pro gramma's aanvraagt bij de organisaties, verdient de voorkeur. Hoe beter de algemene samenwerking in radiozaken via de NRU wordt, hoe meer de overheid geneigd zal zijn, zich te distantiëren van bemoeienis met het be leid. Het toezicht van de regeringscom missaris voor het radiowezen blijft in het ontwerp gehandhaafd. Van enig toezicht op de programmasamenstelling is daar bij geen sprake: zijn toezicht is beperkt tot het naleven van de normen van de wet en tot kennis van de financiële Kerkdiensten Ten slotte nog iets over kerkelijke uit zendingen. De bewindslieden gaan ervan uit, dat het uitzenden van kerkdiensten niet tot de taak van de omroeporganisa ties behoort. Daarvoor wordt aan kerk genootschappen zendtijd gegeven, r niet voor kerkelijke uitzendingen: deze liggen wél op het terrein van de organi- De omschrijving van wat een kerk dienst nu precies is, wordt moeilijk ge acht. De kerk zelf moet dat begrip be palen, echter met de restrictie, dat uit zendingen van kerkgenootschappen zich duidelijk onderscheiden van andere uit zendingen. Omlijsting van kerkdiensten op enigerlei wijze wordt toegestaan. Aan het Humanistisch Verbond willen de bewindslieden geen zendtijd toeken nen, omdat dit geen kerkgenootschap en dus geen kerkdiensten houdt. Kachel nam te veel zuurstof In het plaatsje Kats np Nnnrd Be veland zijn twee mensen door ver stikking om het leven gekomen. Een derde is in ernstige toestand in het ziekenhuis in Goes opgenomen. Het tragische ongeluk had gister nacht plaats in de woning van de twee ongetrouwde broers Markusse Bij hen woonde een ongetrouwde zus ter van 76 jaar in. Daags te voren was de zuster door een beroerte ge troffen en op advies van de dokter Onafzienbare files trekken in Midden-Europa tijdens de weekeinden naar de wijiter- sportcentra. De foto werd des morgens genomen, ergens in Beieren. Over vele kilometers staan de wagens langs de ver keerswegen. Een dergelijke foto zou tegen de avond een onbeschrijfelijke chaos te zien geven, wanneer men zich op maakt om over de gladde, be sneeuwde wegen huiswaarts te keren. De Rijksmiddelen hebben in 1958 f 7687 miljoen opgebracht of f 291 miljoen minder dan in 1957 en f 180 miljoen onder de raming. De kohier- belastingen waren f 438 miljoen la ger dan in 1957, de overige belastin gen f 145 miljoen hoger. De vennoot schapsbelasting zakte van f 1,3 mil jard tot 997 miljoen. (Van onze correspondent.) BONN, zaterdagmorgen. T^IJDENS het proces is duidelijk geworden dat voor de misdaden in de concentratiekampen alleen de N.S.D.A.P. en haar aanhangers ver antwoordelijk waren." Aldus de ad vocaat van Wilhelm Schubert, de 41- j'arige ex-bewaker uit Het concentra tiekamp Sachenhausen-Oranienburg, die samen met zijn 47-jarige hand langer Gustav Sorge terechtstond voor in de oorlog gepleegde gruwel daden en massamoorden. Vier maanden heeft het proces geduurd. De openbare aanklager heeft in die tijd tegen Sorge 102 keer en tegen Schubert 57 keer levenslang geëist. Gistermiddag heeft het gerechtshof in Bonn de beide kampbeulen veroordeeld: Sorge, die in het kamp bekendstond als „IJzeren Guss", kreeg 67 keer levenslang plus vijftien jaar. Schubert, die in verband met zijn voorliefde om op weerloze gevangenen te schieten de bijnaam „Pistool-Schubert" Aan de atoomcentrale te Ber keley in Engeland wordt nu 25 maanden gewerkt. De eerste reactor heeft al duidelijk vorm gekregen. Wanneer beide reac toren in bedrijf zijn gesteld, heeft de centrale een netto capaciteit van 275 miljoen watt. De reactoren staan op een be tonnen „vlot" van vijftig me ter doorsnee met een dikte van vier en een halve meter. verwierf, kreeg 57 keer levenslang plus De beide mannen zijn voor elke moord die men heeft kunnen bewijzen, tot le venslang veroordeeld. De overige 11.000 moorden, ander andere op 10.800 Russi sche krijgsgevangenen, werden met vijf tien jaar gevangenisstraf gestraft. De galg, waaraan zij in hun gloriedagen zoveel van hun slachtoffers hebben opge hangen, is hen dus bespaard gebleven, maar wel hebben zij de langste gevange nisstraf gekregen die in het naoorlogse Duitsland is uitgesproken. Het is ondenk baar dat zij ooit weer vrij komen. Zweefvlieger was te onoplettend Voor de Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren de botsing tussen twee zweef vliegtuigen nabij het zweefvliegcentrum Teriet op 9 juli gediend. De 51-jarige M. de Leeuw uit Amsterdam draaide bochten en zag het toestel van Tj. Hoekstra ui Amsterdam niet. Na de botsing dook de Skylard van De Leeuw in een spiraal naar beneden. Dezweefvlieger vond de dood. De Prefect van Tj. Hoekstra kwam veilig aan de grond. De raad concludeer de dat de heer Hoekstra geen schuld treft aan deze botsing, maar dat het ongeluk te wijten is aan de onoplettendheid van de heer De Leeuw, die naar men aan neemt te veel aandacht besteedde aan zijn instrumenten. Arrestatie in Rouaan. In verband met de moord op de zeeman H. Meijennk uit Apeldoorn, op 26 januari in Rouaan, heeft de politie aldaar een caféhouder gearresteerd. De arrestatie zal wellicht leid entot ontmaskering van de dader, meent de politie. Locomotief ontspoord op Amsterdams C.S. Om ruim negen uur gisteravond is de locomotief van de trein uit Bazel even het Centraal Station van Amster- ontspoord. De locomotief sleurde achter hem rijdend rijtuig mee. Het remgersvervoer van en Amsterdam ondervond vertraging, ook imorgen nog. Raad voor de Luchtvaart: DE RAAD voor de Luchtvaart heeft ernstige kritiek geoefend op de Eerste Nederlandse Parachutis ten Club. De kritiek werd geuit op de gistermiddag in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag gehouden zitting, waar de oorzaak werd onder zocht van het ongeluk met de para chutist Henk de Rooy, die op 7 juni 1957 op de voorshow van de ILSY bij het uitvoeren van een vrije val dodelijk werd gewond. Henk de Rooy, een van de leden van de ENPC, slaag de er niet in zijn parachute tijdig te openen en sloeg tegen de aarde. De Raad was van mening, dat er dat de parachutist met een Tiger Moth 1VTA DE BESPREKINGEN tussen de Amerikaanse minister van buiten- - landse zaken,Foster Dulles, de Franse president De Gaulle, premier Debré en minister van buitenlandse zaken Couve de Murville is gebleken dat er tussen Frankrijk en de Verenigde Staten geen verschil van mening bestaat over de Berlijnse kwestie en de Duitse hereniging. De staatslieden zijn het erover eens, dat de tijd rijp is voor een conferentie met Rusland. Men is in Parijs evenwel tot de conclusie gekomen, dat er nog heel wat geconfereerd moet worden alvorens het westelijke standpunt ten aanzien van een conferentie met de Russen definitief is bepaald. Na het bezoek van Foster Dulles aan Londen en Parijs is duidelijk geworden, dat de westelijke mogendheden in ieder geval bij een hereniging van Duits land vrije verkiezingen zullen eise Alleen is het de vraag wanneer de: verkiezingen in het proces van c hereniging zullen worden gehouden. Foster Dulles heeft in Parijs ook uit voerig over de organisatie van de NAVO gesproken. Speciaal is de Franse sugges- voor nauw overleg tussen Washing- Londen en Parijs over kwesties, di buiten het geografische gebied van d N.A.V.O. vallen, ter sprake gekomei De V.S. en Engeland zouden de Frans voorstellen, die bij de kleine N.A.V.O.- landen enige bezorgdheid hebben gewekt, hebben aanvaard Adenauer Als voorbereiding tot zijn gesprek de Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft bondskanselier Ade nauer gisteren uitvoerig geconfereerd met de vertegenwoordigers van alle par tijen in de Westduitse Bondsdag. Voor de Franse televisie verklaarde Adenauer gisteravond, dat West-Duitsland in geen geval met de leiders van Oost-Duitsland over de Duitse hereniging zal gaan derhandelen. Overigens is de Bondskanselier mening, dat de besprekingen van de En gelse premier, Macmillan. in Moskou van grote invloed kunnen zijn op het definitieve standpunt van de Westduitse regering. Vermoedelijk zullen de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, dc Verenigde Staten en West-Duitsland 15 maart in Parijs ver gaderen om de resultaten van het ge sprek van Macmillan in Moskou te be spreken. Deze bijeenkomst van de mi nisters moet worden gezien als een voorbereiding op de NAVO-conferentie. die 2 april in Washington begint. Tij dens deze conferentie zal het tienjarig bestaan van de NAVO worden her dacht. Na de bijeenkomst van de NAVO kan dan eventueel de topconferentie met Rusland plaatshebben. Over de juiste datum voor deze conferentie voor of na 27 mei— is men het in het westelijke kamp. ook na het bezoek van Dulles ann Londen en Parijs, nog niet eens. Men tracht nu deze moeilijkheid te omzeilen door Rusland een datum te laten vast stellen. die hem op een hoogte van 2100 meter brengen de lucht ln ging, te weinig controle is uitgeoefend op zijn uitrusting. Bij het onderzoek is gebleken dat de stop watch van De Rooy, bijna twee seconden achter liep. Hij had deze meegenomen om tijdens de val zijn hoogte te contro leren. Door het defect aan zijn horloge kon hij dus geen juiste conclusies trek ken omtrent de hoogte waarop hij zijn valscherm moest opentrekken om nog veilig te kunnen landen Getuige B. W. Ambacht uit Den Haag, die de parachute van De Rooy in orde had gemaakt en helpen jomhangen, ver klaarde dat aan het valscherm niets man keerde. „Ook de borstparachute was goed. maar De Rooy gebruikte niet" Wel iswaar bleek deze laatste op de grond open te zijn, maar dat schreef men aan de klap, waarmee de parachutist op de grond terecht ia gekomen. Verschil lende getuigen hebben gezien dat Dc Rooy aan de kabel van de rugparachute trok zonder dat deze zich ontplooide. Eerst op een afstand van ongeveer zeventig metei van de grond, ging het valscherm open, maar toen wa6 het reeds te laat. Normaal wordt de parachute op een hoogte 600 meter geopend. TE MOOI Getuige C. Plaatzer te RüswiJk klaarde, dat Dc Rooy voordat h(j in het vliegtuig stapte tegen hem had gezegd „ik maak een 35 seconden vr(Jc val en als het kan nog meer!" (De stopwatch wees 57 seconden aanHU had de indruk, zo zei hij, dat de parachutist het te mooi wilde doen. Dat De Rooy tijdens de val het bewust zijn heeft verloren werd onmogelijk ge acht omdat zijn houding beheerst wa De heer J. J. M. Antoniëlti, die zelf vele sprongen op zijn naam heeft staa als deskundige werd gehoord, was mening, dat het onge<luk is toe te schrij ven aan het té laat openen van het val scherm door De Rooy. Ook de Raad vond, dat de ongunstige factor van het niet jui6t functioneren de stopwatch het ongeluk onvoldoende verklaarde. Ondanks dit, zij van mening dat men uit het gebeurde de lering kan trekken, dat de veiligheid dient te worden opgevoerd. Dit kan o m. worden bewerk stelligd door verplicht te stellen, dat de parachutist twee controle-apparaten mee neemt: 'n hoogtemeter en een stopwatch. Tot nu toe was een van deze instrumen ten voldoende. Bovendien verdient het aanbeveling, aldus de Raad de minimum hoogte, waarop de parachute moet wor den open getrokken (thans 600 meter) wordt verhoogd. Uitspraak 6 maart besloten de broers 's nachts te waken. Zij staken een buta-gaskacheltje aan. doch verzuimden helaas een deur of oen raam een eindje te openen. Voor de vensters waren zelfs nog luiken, zodat er absoluut geen lucht kon cir culeren. Toen om elf uur een wijkverpleeg ster uit Kolijnsplaat naar het huis kwam om de zieke te helpen, merkte zij. dat alles nog doodstil was Ze waarschuwde de dokter en de politie. Toen men de woning binnengegaan was vond men de zuster en de 73- iarige heer A. Markusse dood in de kamer. De andere broer bleek nog te leven en is snel naar het ziekenhuis gebracht. Op de tafel stond een olie pitje nog heel zwak te branden, ken nelijk een bewijs dat de zuurstof in het vertrek bijna geheel verbruikt Onderhoud in Washington Wapenl everanti es aan Indonesië De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. II. van Roijen, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken Dillon, waarschijnlijk ook over het Indonesische verzoek aan de Ameri kanen voor wapenleveranties. Dit verzoek houdt Amerika nog steeds in overweging. Het betreft licht militair materiaal ter waarde van 10 miljoen dollar. Volgens bepaalde geruchten in Washington zouden de Amerikanen niet direct afwijzend staan tegenover het verzoek van In donesië. BIN N ENVERI NGBED (jooilwh'l SCHUIMRUBBERBED A Na zondag zachter Gedurende het weekeinde zal om land nog in de vrij koude lucht lippen, waarbij hier in het wetten nacht» niet meer dan lichte vont voorkomt en bi) de aanwezigheid van lage wolkenvel den het kwik ook overdag onder nul blijft. Het sterke hogedrukgebied, dat nu al meer dan een week lang het weer droog heeft weten te houden, trekt zich via Polen naar Rusland terug. Hierdoor gaat de wind meer naar zuidelijke rich ting draaien en daarmee uit Frankrijk minder koude lucht aanvoeren. Znndap kan het kwik al iets hoger en daarna verder boven het vriespunt stijgen. Door deze ontioikkelinp nemen de vorst- kansen verder af. Gedurende het week einde verwachten wij nog geen neerslag van betekeni». De oceaan-depressie* be ginnen in de richtinp van Frankrijk op te dringen, maar zullen voor maandag voor ons nog weinig te betekenen heb- De Bilt verwacht tot mor- genavond: Rende bewolking. Zwakke oostelijke wind Overwegend licht, vanarht hier en daar matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON E NMAAN Zondag 8 Jan.: zon op 8.10, onder 17.39. Maan op 8.03, onder 18 52. Maandag 0 jan.: zon op 8.08, onder 17.41. Maan op 8.30, onder 20.01. PRESIDENT EISENHOWER wil een bezoek aan Rusland in over weging nemen, als uit de gebeurte nissen blijkt dat daarmee de zaak van de vrede wordt gediend. Dit reeds eerder uitgesproken standpunt heeft het Witte Huis bekendgemaakt i aanleiding van de uitnodiging, die Chroesjtsjef op de slotzitting van het partijcongres in Moskou tot de president richtte. Men legde er in Washington evenwel de nadruk op. dat er geen plannen in deze richting bestaan en dat Ike ook geen for mele uitnodiging heeft ontvangen. De uitnodiging aan Ike werd gedaan in een lange rede, die alle mogelijke vij andige zinspelingen op Amerikaanse leiders bevatte. „Indien Chroesjtsjef werkelijk graag ziet, dat president Eisen hower een bezoek aan Rusland brengt, lijkt het vreemd dat de Rus zijn uitnodi ging onder dergelijke omstandigheden zou doen," deelde het Witte Huis mee. Deze woorden weerspiegelen duidelijk het misnoegen over de beschuldigingen van de Russische premier aan het adres van de Verenigde Staten.. President Eisenhower heeft reeds hera laaldelijk gezegd, dat hij voor de zaak •an de vrede bereid is overal heen te aan. Zgn jongste verklaring wordt dan ok gezien als een bevestiging van dat standpunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1