De Amerikaanse Vader des vaderlands Gettysburg-address CllX van Oostermeer Heeft klanten in Afrika •K en in Canada ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 150 jaar geleden in een blokhut geboren VOORDAT hij president van de Verenigde Staten was, zat Abraham Lincoln thuis nogal erg onder de plak. Zijn vrouw Mary was een best mens, maar vond het maar zo zo, dat haar Abe aan politiek deed en haar elke avond met de kinderen achterliet. Haar humeur werd er niet beter op en op een avond, toen Lincoln weer over elven thuiskwam, besloot zij, er radicaal een eind aan te maken. De volgende ochtend kreeg hij te horen, dat hij 's avonds niet meer binnengelaten zou worden, als hij na tien uur zou thuiskomen. Die avond ging het licht prompt om tien uur uit. Mary Lincoln ging naar bed, nadat ze de deur op het nachtslot had gedaan. Eindelijk, om elf uur, kwam Lincoln thuis. Nadat hij lange tijd vergeefs aan de deur had geklopt, ging op de bovenverdieping een raam open en informeerde een onvriendelijke vrouwestem, wie er was. „Ik ben het, lieveling, ik heb je wat nieuws te vertellen", zei Lincoln, maar voordat hij verder kon gaan, beet Mary hem toe: „Je weet, wat ik je gezegd heb, je bent er uit en je blijft er uit". Toen hij haar aan het verstand trachtte te brengen, dat hij die avond president van de Verenigde Staten was geworden, werd zij woedend: „Nu wordt het toch al te gek", zei ze. „Ik heb altijd wel vermoed, dat je stiekum dronk, maar dat je smoordronken thuis zou durven komen, had ik toch niet van je verwacht. Ga eerst maar ergens je roes uitslapen". Het raam werd dichtgesmakt en pas de volgende morgen, toen zij het in de krant gelezen had, be sefte zij, welk groot onrecht zij haar echtgenoot had aangedaan QP het slagveld van Gettys burg sprak Lin coln op 19 no- vember 1863 de volgende beroem de woorden, die gebeiteld staan in het Lincoln-Me morial in Wash ington: „Zeven en tachtig jaar geleden stichtten onze voorvaderen in dit werelddeel een nieuwe natie, geworteld in vrijheid en gewijd aan de stelling, dat alle mensen gelijk ge schapen worden. Thans zijn wij in een grote burgeroorlog gewikkeld, die zal moeten bewijzen, of deze of enige andere natie, op genoemde grond slag kan blijven voortbestaan. Wij staan op een groot slagveld van deze oorlog. Wij zijn gekomen om een deel van dat veld te wijden tot rustplaats voor hen die hier hun leven gaven, opdat onze natie blijve voortbestaan. Het betaamt ons, dit te In ruimere zin echter, kunnen wij deze grond niet wijden, niet inzegenen, niet hei ligen. De dappere mannen, de doden en de levenden, die hier hebben gestreden, hebben hem gewijd, boven onze vere macht om iets aan toe voegen of er iets aan af te doen. De wereld moge niet veel acht slaan op wat wij hier zeggen, noch het lang in her innering houden: nooit zal de wereld echter vergeten, wat zij hier voor ons gedaan hebben. Wij levenden behoren de gelofte af te leggen, ons te ivijden aan het onvoltooide werk, dat zij die hier vochten, tot nu toe hebben geadeld. Het is veeleer onze plicht, ons te verbin den tot de grote taak, die voor ons ligt en aan deze geëerde doden grotere toewijding te ontlenen voor de taak, waaraan zij tot het laatst al hun toewijding hebben gegeven en hier plechtig besluiten, dat deze doden niet tevergeefs gestorven zijn, dat deze natie, onder God, in vrijheid herboren zal worden en dat de regering van het volk, door het volk en voor het volk niet zal verdwijnen van deze aarde." Blijkt uit dit voorval de grote verdraagzaamheid van Lincoln, deze karaktertrek komt nog meer tot uiting in de raad. die hij een van zijn vrienden eens heeft gege ven. Deze had zich bij hem be- kLaagd over een van zijn kennis sen en Lincoln gaf hem de raad, te gaan zitten en alles, wat hij hem verteld had, in een brief aan de betrokkene te schrijven. Toen de brief gereed was en aan Lin coln werd voorgelezen, toonde de ze zijn tevredenheid over de grote oprechtheid, waarvan de inhoud getuigde. Maar op de vraag, hoe de brief nu verzonden moest wor den, antwoordde hij: ..Wat zegt U. verzenden? Dat zou ik niet doen, als ik jou was. Ik schrijf soms ook wel eens van die brie ven. Dat lucht me op. Maar ver zenden doe ik ze nooit!" Aan het eind van het vorige jaar heeft president Eisenhower een proclamatie uitgegeven, waarin hij een beroep deed op het Amerikaanse volk. in 1959 te herdenken dat Abraham Lin coln 150 jaar geleden op 12 februari 1809 werd geboren. Hjj drong er op aan. dit speciaal in de week van 5 tot en niet 12 februari te doen ..door toepasselijke activiteiten en plechtig heden. door ons te verdiepen in zjjn gesproken en geschreven woorden en zijn persoonlijke toewijding aan dc grondbeginselen van het burgerschap en de filosofie van regeren, waarvoor hjj zich tot het einde geheel heeft gegeven". Wij zouden echter te kort schieten, als wij Lincoln niet vooral zouden zien als een Christen-staatsman, die handelde uit de grote kracht van een levend beginsel, dat al heel vroeg zijn optreden beheerste. Een onzer redacteuren schetst op deze pagina het leven van deze eenvoudige, maar grote figuur uit de Amerikaanse geschie denis, die als geen ander zijn stempel heeft gedrukt op de samen leving. zoals die zich thans in de Verenigde Staten van Noord- Amerika aan ons voordoet Nederig ERGENS ten oosten van Leeuwarden moest ze wonen: in Oostcrmeer, dat circa 20 kilometer van de Friese hoofdstad verwijderd ligt. ,,Je kunt er komen met de bus", hadden ze ons ge- iegd. En Hat was ook zo. J#en j|, twaalf Was Maar het was NIET waar, dat er .ieder half of heel uur op Oostermeer wordt gere den", zoals ons er bij was verteld. hangt i lidder. De moest ik al aan de slag Er vertrokken tien tallen bussen van het station N.S. naar alle hoeken en gaten van Friesland. Onder die bussen zijn er inder daad, die elke dertig of zestig minuten een be paalde verbinding on derhouden. Nochtans niet met dat kleine dorpje, dat bijna tegen de grens van de provin cie Groningen ligt ge drukt. Wie daarheen moet, en de bus van écn uur mist, krijgt pas drie uren later opnieuw i een kans. Enfin, we zijn er ge komen en we hebben ze gesproken: Gepke W ij m a, de reparatrice of restauratrice van Friese staart- en stoel- tjesklokken, de onge veer veertigjarige vrouw, wier prestaties op dit gebied zo lang zamerhand een wercldreputatie beginnen te krij gen. Of overdrijven we, wanneer men weet, dat zelfs uit Afrika cn Canada kisten en dozen ar riveren met het verzoek de klok eens grondig onder handen te nemen, daar men de zo ver trouwde tik, die dierbare herinneringen van Ne derland bewaarde, slechts node missen kan. Zo iets zegt toch wel iets! Oostermeer is een vriendelijk plaatsje, met een intiem winkelstraatje, waaraan verscheidene hui zen staan, die uit de vorige eeuw stammen, maar zodanig werden onderhouden en opgeknapt, dat ze een sieraad zouden vormen voor elke plat telandsgemeente. Aan die straat, die al diverse namen had cn tegenwoordig wordt aangeduid als de Elte Beimastraat. op nummer 66, staat het perceel van Gepke. In het midden is een deur. links daarvan bevindt zich de voorkamer, ter wijl ter rechterzijde een kleine etalage de mo dernste horloges en klokken tc zien geeft. En dus geen Friese. Deze ontwaart men, zodra men binnenstapt, daar ze aan beide wanden achter de toonbank werden opgehangen. Zes, zeven of acht van die mooie klokken bij elkaar. Precies herinneren we ons het aantal niet meer. omdat we op onze verdere wandeling door dit huis telkens weer op andere Friese klokken stuitten: iu de voorkamer, in de achter kamer. in het loodsje achter de een oud Duits klokje winkelruimte, langs de draai- trap naar de zolder, en op dc waar atelier van Gepke gevestigd is. Daar is de „Schwarzwalder". een gew werkbank, met T.L.-verlichting koekoeksklokje, zoals erboven en een pittig potkachel- tje ernaast, daar staat een draai bankje „dat grootvader nog ge bruikt heeft om klokken te re pareren". daar staat een antieke Friese kast vol onderdelen van Friese klokken, daar staan en hangen Friese klokken van elk Hoekstra, model cn elke maat, daar hangt zuivelfabriek plaat. En ieder kwartier gaat er een hel. Aan de klank van de bel kan men horen of het „kwart vóór" of „kwart over" is. Op het halve en hele uur hoort men dc klok gewoon slaan, welk geluid i-ermengd wordt met bel gerinkel. Op de klok staan drie kope ren ballen. Deze vindt Gepke meer Fries cn dus mooier dan de beeldjes op de beide andere klokken. Onder op het scliuifstuk het grote koperen „medaljon", met zinnebeeldige voor stellingen van „de tijd". FOTO ONDER: Vaak zijn bepaalde tandraderen van zon oude Friese klok versleten, of althans te veel uitgesleten. Dat is geen bezwaar. Iedere klok, die bij Gepke banden wordt genomen, krijgt ky en de erbarmelijke omstandig heden. waaronder de minder be deelden er moesten leven, brach- Zijn moeder. Nancy Hanks, die ten Abe's vader er toe, naar dc op nog jeugdige leeftijd in 1818 staat Indiana te verhuizen. Dat Abe zoals Abraham Lincoln stierf, heeft grote invloed gehad was in 1817. De knaap hielp zijn gemakshalve genoemd werd op de vorming van zijn karakter, vader de nieuwe grond te ontgin- was van zeer nederige afkomst. Deze intelligente, evenwichtige en nen en van de bomen, die zij sa- Zijn ouders waren arme boeren- godvruchtige vrouw kon haar men kapten, een blokhut te bou- mensen, die in de staat Kentucky zoon geen parate kennis bijbren- wen. die meer dan één vertrek aan de rand van de wildernis gen, waar hij later wat aan zou bevatte. Abe hakte brandhout, woonden. Vader Lincoln verschaf- hebben. Maar wel leerde zij hem. deed boodschappen cn hielp zijn te als houthakker en jager zijn ge- God lief te hebben boven alles en vader bij hot bewerken van de zin een sober bestaan. In een zijn naaste als zichzelf. In zijn ge- akkers. eenvoudige blokhut, die slechts hele verdere leven heeft Lincoln Zo kwam het. dat hij in ziin he- zich door deze levensles laten lei- le leven slechts gedurende enkele den. maanden onderwijs heeft genoten. De slavernij in de staat Kentuc- Zijn grote leergierigheid bracht zodat dat senlceftijd waardig haar plicht kan soort, die omstreeks 1860 de Friese klokken ging verdringen, daar hangt ook nog een veral nog kopen kan. Gepke's domein Temidden van al deze klokken dus Gepke's domein. En ook het domein van haar man. Durk vroeger op een werkzaam was, maar sinds enige tijd een ijveri ge assistent van zijn echtgenote is, daar ze onmogelijk meer alle reparatie-opdrachten alleen kan uitvoeren. „Mijn vrouw weet er natuurlijk veel meer van dan ik", zegt dc heer Hoekstra, „maar ik heb toch al zóveel van haar geleerd, dat ik haar heel wat werk uit handen kan ne men. Op het ogenblik kunnen we zeker nog een jaar vooruit, maar er komt voortdurend meer werk bij. Dit is een doos uit Den Haag. Hij staat er reeds enige maanden. Doch we hebben nog niet eens tijd gehad om hem open te maken. Dat doen we maar eens als er kijk op is, dat die klok aan de beurt komt." Hun beide jongens, Anne van elf en Elle van negen jaar, schar relen nu wat nieuwsgierig om het grote pak heen, graaien even la ter in raderen en radertjes op de werkbank, brengen een slinger of wekker op gang. maar weten echt nog niet, of ze in de toekomst de voetstappen van moeder zullen drukken. Gepke lacht eens, als we haar kinderen hiernaar vragen en zegt vervolgens: ..Mijn grootvader. Lammert Wijma. is er halverwege de vori ge eeuw van armoede mee begon nen. Want met zijn broer Hen drik moest hij destijds koeien hoeden aan het Bergumermeer en daar was geen droog brood mee te verdienen. Dus gingen ze er wat bij knutselen: kasten ma ken. koper slaan en ten slotte ook klokken herstellen. Kijk. deze knollen van zakhorloges nam hij ook voor zijn rekening. Z.j noe men ze ..oude rapen". Ze waren van Engelse herkomst en bevat ten o.m. een ketting, om de span ning van de veer evenredig te houden. Bovendien repareerde grootvader toren-uurwerken. Dat is helaas zijn dood geworden. In de toren tc Nijega (Smallinger- land». liep hij nl. een longont steking op. waaraan hij in 1909, nog maar 56 jaar oud. overleed. In dit zelfde huis. Aan de slag Toen zette mijn vader. Elle Wijma, met zijn moeder en zijn zusters de zaak voort. In 1912 trouwde vader en ging grootmoe der met haar dochters elders wo nen. Mijn vader echter heeft hier. evenals grootvader, tot zijn dood toe klokken gerepareerd tot 6 september 1956. Zomer en winter begon hij 's ochtends al om drie of vier uur. En nooit hield hij eerder op dan 's avonds om een uur of negen. Als je dat niet deed had je niet te eten. Daarom moest ook ik, toen ik eenmaal twaalf iaar was, bij hem aan de slag. En al hoefde ik dan niet. net als hij. al om drie uur op te staan, om zes uur moest ik in elk geval beginnen. En ook m'n zusjes hoewel ae- het vak gingen Daar kwam nog bij. dat je et telijke malen naar beneden moest, omdat je natuurlijk net een stuk gereedschap nodig bleek te hebben, dat je niet meegeno men had. Nee. dan is het hier op zolder bij de kachel veel beter. Toch heb ik verleden jaar in Harkema-Opeinde nog een to renklok gerepareerd. Gepke Wijma heeft intussen één handicap gekregen; haar ge zichtsvermogen is niet zo goed meer. Het lijne werk, zoals dat vereist wordt voor het repareren van polshorloges, kan ze daarom zelf niet meer doen. Dat besteedt ze dus uit. Zo heel erg is dat intussen nu ook weer niet, omdat ze toch niet door dc reparaties kan heenkomen. Maar vaak is het zo. dat wat je niet (meer) kunt, je graag zou willen doen. College welgestelden, met name door de boeren, die ze van geslacht op ge slacht ook nu nog vasthou den. Niet alleen het houtwerk is veel mooier, maar ook het mecha nische gedeelte werd met meer zorg samengesteld. En bovendien kenmerken deze duurdere klok ken zich door diverse „extra's" zoals zon, maan en sterken, da tumaanwijzing. dubbel slagwerk etc. Elke Friese staartklok is ken baar aan een groot koperen ge wicht met koperen ketting. ter wijl links en rechts hiervan nog een klein koperen gewichtje aan een kettinkje hanet. dat corres pondeert met een wekker. Maar bij de duurdere klokken hoort men ieder kwartier een bel en nog wel verschillend van klank terwijl de klokken van gewo ne uitvoering slechts op het hal- hele uur een bel laten klin- ardighe- de j hii- Twintig jaar ben ik rechterhand geweest en doende alles geleerd wat er te le ren vlei. Aan kousen stoppen of eten koken kwam ik nooit toe. Maar zo heel erg vond ik dat niet, want Ik ging in het klokkcn- makersvak op. Alleen die toren klokken mocht Ik niet lijden. Die waren altijd kapot als het slecht i dan het bo- Als we alle beziensw: den om haar heen nog nauwkeuriger willen bekijken gaat Gepke ons college geven in de wetenschap van de Friese klokken. Men onderscheidt stoel- tjesklokken zo genoemd om dat de hele apparatuur rust op een stoeltje of stoofje en staartklokken. De stoeltjesklok- ken waren er het eerst. Van on geveer 1700 af. Toen kwamen de staartklokken, „klokken met zo'n plank tegen de muur", het zoge naamde schuifstuk. Ilct zijn vooral deze staartklokken die dc laatste tijd weer vrij veel wer den gevraagd. En daar ze nog wel vervaardigd zouden kunnen woTden, maar ze nergen meer worden gemaakt, vanwege hoge lonen, is de liefhebber uit sluitend op antikwitei- ten aangewezen. „Je hebt schippertjes, kantoorklokken, gewone staartklokken en gewone staartklokken met een dubbele kop", vertelt Gepke ons. Op het eerste gezicht is men als leek geneigd te denken, dat die benamingen alleen maar betrekking hebben op de grootte. Want hel schippertje is een dwerg, vergeleken bij dc klok- met-een-dubbele-kop. Doch ook in de modellen is duidelijk verschil te bespeuren. De meeste Friese staartklokken zijn gemaakt van eikenhout, dat een bruinrood kleur tje kreeg. Dat deed men om ze te doen gelijken op de duurdere klokken, die van mahoniehout vervaardigd weiden en doorgaans wat bredei en hoger zijn. Een Friesi staartklok van mahonie hout is echter niet ge makkelijk te bemachti gen. Deze toch werder destijds hoofdzakelijk aangeschaft door de meer Nauwkeurig Niettemin kunnen ze, als ze in orde zijn, in beide gevallen zéér nauwkeurig worden afgesteld. Het is dan ook heel gewoon, wanneer een Friese staartklok na vier weken nog niets voor- of achtergelopen is. Dank zij de lan ge slinger. ..Wat hebt u er nu allemaal aan te repareren?" vragen wc Gepke. En dat blijkt van alles te zijn. ..Meestal zijn bepaalde raderen te veel uitgesleten. Dan maak ik nieuwe op het draai bankje. Ik doe dat vlugger dan vader en grootvader het deden. Lincoln op het hij z(jn beroemde rede uitspreekt op het slagveld van Gettysburg.... hem er evenwel toe. dal hij van alle buren en kennissen boeken leende. Vaak moest hij urenlang lopen om een bepaald boek in handen te kunnen krijgen, dat hij dan 's avonds bij het flikkerende licht van het haardvuur las en nog eens las. tot hij de inhoud bijna uit het hoofd kende. Een jaar na de verhuizing naar Indiana stierf zijn moeder. Dit verlies maakte grote indruk op hem. Zijn vader hertrouwde ech ter na enige tijd met een jeugd vriendin, Sarah Johnston. Zij slaagde er op gelukkige wijze in, veel van het leed te verzachten, hielp hem bij zijn studie en wist op die wijze de liefde van dc knaap te winnen. Beiden konden al spoedig uitstekend met elkaar opschieten cn Lincoln heeft dan ook vaak verklaard, dat hij een groot deel van zijn succes aan zijn tweede moeder te danken heeft. Abe groeide op tot een flinke gespierde jongeman. In 1830 ver huisde het gezin opnieuw, nu naar het district Macon in-Illinois. Hij vond daar werk als schippers knecht en met een lichter maakte hij de meer dan 1000 km. lange reis over de Mississippi naar New Orleans aan de Caribische zee. Later ging hij naar New Salem, een dorp in de omgeving van Springfield, dc hoofdstad van Illi nois. Daar verdiende hij zijn da gelijks brood als hulp van een landmeter, winkelbediende en ten slotte als postmeester. In die jaren studeerde hij rech ten en maakte hij een grondige studie van wiskunde en de En gelse taal. Hij las alle boeken die hij in handen kon krijgen en werkte iedere avond, vaak tot diep in de nacht. Intussen was zijn belangstelling voor de politiek gewekt Zijn eerlijkheid en welbe spraaktheid leidden er t< gekozen werd als lid va gevende vergadering va In dit lichaam, waar t geest heerste, deed Lincoln eerste schreden op het politieke Advocaat Na zijn studie in de rechten voltooid tc hebben, vestigde Lin coln zich als advocaat in Spring field. Hij reisde kris-kras door Il linois cn verwierf zich alom de reputatie, een eerlijk en bekwaam man tc zijn. In die tijd ontmoet te hij Mary Todd, die tot een vooraanstaande familie in Ken tucky behoorde. Uit het huwelijk, dat hij met haar sloot, werden vier zonen geboren, waarvan er een in zijn prille jeugd stierf. Lincoln, die zich een liefhebbend cn verdraagzaam echtgenoot en vader toonde, deed veel voor zijn kinderen en Tad. zijn jongste zoon, kon men altijd in zijn nabij heid vinden. Voor zijn kinderen had hij altijd tijd; hij hield er van. zijn dagelijkse zorgen opzij te zetten en hen verhalen te ver tellen over hoe het vroeger was. Het enige huis, dat hij ooit zijn eigendom heeft kunnen noemen, was dat in Springfield, waar hij met zijn gezin gewoond heeft tot dat hij in 1861 tot president van de Ver Staten werd gekozen en het Witte Huis te Washington zijn nieuwe woning werd. Lincoln had weinig belangstelling vooé het be zit van aardse goederen. Hij sprak daar vaak over als iets. dat een illeen maar last kan bezor- j tegen dc slavernij ge richte verklezingsredovoenngbn hadden de aandacht getrokken. (Vervolg op pag. 2) Maj President e. dat hij Illinois. gen In Washington kwam Lincoln pas, toen hij op 38 jarige leeftijd door de staat Illinois naar het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden werd gezonden. Twee jaar later keerde hij echter naar Springfield terug om zijn werk als advocaat weer op te vatten. In 1858 slaagde hij er niet in. een zetel in de Senaat tc En zo gebeurde het. dat de Re publikeinse partij hem in 1860 kandidaat stelde voor het presi dentschap. Dit was niet het ge volg van de machtige positie, die hij in de Amerikaanse samenle ving innam, doch alleen en uitslui tend om zijn betrouwbaarheid en zijn onkreukbaarheid. Toen hij aan het bewind kwam, had een aantal staten in het Zuiden de Unie verlaten en een afzonderlij ke regering gevormd. Er dreigde een burgeroorlog uit te breken en er was dus voor Lincoln een moei lijke taak weggelegd. In zijn inaugurele rede verklaar de hij. dat de Unie een onver brekelijke band vormde en hij drong er op aan. dat de staten zich opnieuw aaneen zouden slui ten. Hij veroordeelde de slavernij in de zuidelijke staten en zeide, zich met alle kracht die in hem was er tegen te zullen verzetten. Het Zuiden antwoordde na enkele weken met een aanval op Fort Sumter in Charleston in Zuid-Ca- rolina en de burgeroorlog was een feit. Lincoln, die begrip had voor de moeilijkheden, waarvoor de zuide lijke staten zich geplaatst zagen, bood aan. dat de eigenaars van de negerslaven schadeloos gesteld zouden worden, als zij deze men sen in vrijheid zouden stellen. Maar ook dit aanbod werd in de wind geslagen en toen herhaalde waarschuwingen van de president eveneens van de hand werden ge wezen. vaardigde hij op 1 januari 1863 dc beroemde proclamatie uit, waarbij meer dan drie miljoen negers In vrijheid werden gesteld. Naderhand bekrachtigden de af zonderlijke staten dit besluit en in 1865, toen de oorlog afgelopen was. werd het dertiende amende ment aan de Amerikaanse Consti tutie toegevoegd. Dit amendement maakte overal in de Verenigde Staten een eind aan de slaverr..). Maar voor het zover was. moes ten bloedige gevechten worden ge leverd om de weerstand in de zuidelijke staten te overwinnen. De eerste grote veldslag weid in de buurt van Gettysburg gele verd. Hij eindigde in een neder laag van de zuidelijke troepen. Bij die gelegenheid hield Lincoln zijn bekende rede, waarin hij op riep tot verbroedering. Het pleit was toen in zekere zin reeds be slecht, maar het duurde toch nog tot 9 april 1865. voordat het Zui den zich gewonnen gaf. Vermoord Helaas heeft Lincoln geen gele genheid meer gehad, zich aan de opbouw van het door oorlog ver scheurde land te wijden. Slechts luttele dagen, nadat de vrede was getekend werd hij (op 14 april 1865) In het Ford's Theatre in Washington vermoord door een half krankzinnige fanaticus, die meende, de zaak van het Zuiden te dienen. Dc volgende ochtend blies hij de laatste adem uit, zon der nog tot bewustzijn te zijn ge- Het stoffelijk overschot werd in het Witte Huls opgebaard en de begrafenisstoet volgde de Penn sylvania Avenue, de route, die Lincoln vier jaar eerder gevolgd had. toen hij zijn intocht in de hoofdstad lyeld. Het gehele land was in rouw gedompeld. Op 3 mei werd het stoffelijk overschot van de president opgebaard in het in een rouwkapel herschapen State House in Springfield. Daags daar na werd de kist gesloten en in een voorlopige graftombe op het kerkhof van Oak Ridge bijgezet. Overal werden gedenktekenen opgericht. Een er van staat in Washington. Het dak van dat ge bouw wordt door 36 marmeren zuilen gedragen, een voor elk van de 36 staten, die in Lincolns tijd samen de Unie vormden. Thans telt die Unie 49 staten. In het ge bouw bevindt zich een beeld van Lincoln waar hij zittend is afge beeld. Hij kijkt in de richting het it De meer dan levensgrote figuur het beeld is bijna zes meter hoog, heeft bezoe kers uit alle werelddelen ge trokken. Het is goed, daar te verwijlen en de redevoerin gen te lezen, die in de wan den met gouden letters zijn aangebracht. Men komt dan diep onder de indruk van de grote betekenis, die deze eenvoudige man voor de Verenigde Staten heeft ge had. Vooral in dit monument, maar nog meer in de harten van de Amerikanen, wier Unie hij bewaarde en verste vigde, leeft de herinnering aan Honest Abe Lincoln voor altijd voortHij is voor de Amerikanen een ware Va der des vaderlands....

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13