Wegenschema ontmoet nu al grote tegenstand Monumentscommissie „Voer binnenring van liet project af" College van B. en W. kan met vele bezwaren instemmen zonder kringen siemens STOFZUIGER STANDARD SLEDE Vst 201 KOVEX NIEUWE LETDSCHF COURANT 7 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 B. en W. van Leiden geven antivoord ^TOALS BEKEND, zal de gemeenteraad van Leiden een aparte vergade- '-1 ring wijden aan het wegenschema. Deze vergadering wordt gehouden op maandag 16 februari om 2 uur. Het wegenschema is het enige punt. Vandaag hebben B. en W. hun algemene beschouwingen betreffende dit schema de raadsleden toegezonden. Daarin staat, dat het schema slechts dient te worden beschouwd als een theoretisch werkprogramma, waarvan de praktische toepassingsmogelijkheid van geval tot geval zal moeten blij ken. TTET is duidelijk, dat de gemeente eventuele aanspraken op schadever- "A-l goeding in dit „stadium van plannen maken" volledig van de hand zal wijzen. Wanneer bij de realisering aan de hand van de getroffen stede- bouwkundige maatregelen tot aankoop c.q. onteigening van particuliere eigendommen moet worden overgegaan, zal met de financiële belangen van de eigenaren c.q. andere belanghebbenden uiteraard volledig rekening worden gehouden". Het is bekend, dat in het structuurplan de rijksweg 4 is omgelegd. Dat is de rijksweg Den Haag- Amsterdam. Hiermee werd beoogd, ten behoeve van de uitbrei ding van de universiteitscomplexen rui mere armslag en een gaver geheel te ver krijgen. B. en W. vrezen echter, dat ern stig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat deze grote omleg ging met het oog op de hoge uitgaven niet tot stand zal komen, zodat riiksweg 4 het oude tracé via de brug Haagse Schouw zal volgen. Inzake rijksweg 4b. de verbinding tus sen de rijkswegen 4 en 4a. delen B. en W mee. dat zij zich tot de directeur-generaal van de rijkswaterstaat hebben gericht met het verzoek de aanleg van deze weg te willen bespoedigen. Nu het verkeer over de rijksweg 4a steeds toeneemt en binnen afzienbare tijd na het klaarkomen van de aansluiting bij de Ringvaart van de Haarlemmermeer een zeer grote inten siteit zal vertonen, zal de behoefte aar. een verbinding van rijksweg 4a naar 4 groter worden. Door de aanleg van de rijksweg 4b zouden praktisch drie zijden van een vierkant van autowegen om de Morskivartier Het beeld van de invalsweg door net Morskwartier naar het Stationsplein staat of valt met de grote omlegging van de rijksweg 4. Wanneer deze omlegging niet zou worden aanvaard en dus tot uitvoe ring van de oorspronkelijke plannen tot omlegging van deze weg benoorden de begraafplaats ..Rhijnhof" wordt overge gaan. zal een zeer belangrijk verkeers knooppunt binnen het Morskwartier moe ten worden gelegd, hetgeen van invloed zal zijn op de bestemming van de terrei- R. en W. achten de totstandkoming van de invalsweg provinciale weg 5— Willem de Zwijgerlaan—Stationsplein zeer urgent. De plannen voor de bouw van bruggen over de Zijl en de Haar lemmertrekvaart genieten bij het Leid- se college voorrang boven andere plan nen voor bruggenbouw. De bouw van een nieuwe provinciale Lammebrug is aanbesteed, terwijl met de spoorweg- werken voor het viaduct Lammen- schansweg eveneens binnenkort een be gin zal worden gemaakt. Demping kvliet dubieus Voor wat de cityring aangaat stellen B. en W., dat slechts forse ingrepen in het Leidse stadsbeeld de mogelijkheid scheppen om de toekomstige verkeersstro men door Leiden op efficiënte wijze op te vangen en het aantal ongelukken tot ge ringere proporties terug te dringen Het principe van de cityring heeft dan ook de grote waardering van het college. T^rekv 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2-ASPBO"^... Uitent u>eeb ft.' Eeuwenlang waren smalle stra ten veilig tegen de grote Leidse Burcht aangekropen en de laat ste eeuwen hebben zij zelfs de Burcht beschermd. In de straat jes rond de Burcht klinkt de hartslag van het overrompelen de verkeer nog steeds traag en ietwat geruststellend. Een ver keersweg langs de Burcht aan leggen zou dit bolwerk onttro nen tot iets lachwekkends. Lach wekkend ook voor de makers van de verkeersweg. Hetgeen ook de mening blijkt te zijn van B. en W. en van de adviescom missie voor het Leidse wegen plan. De completering van de ring verooi zaakt grotere moeilijkheden. Een royale verbinding is dringend nodig om he ver keer van noord naar zuid-west te g .ei- den. Door de demping van de Trekvlie ontstaat in de verbinding met de Rijn en Scniekade in ieder geval de mogeli.< heid tot aanleg van een .oue verkeers weg, waarvan de uitvoering echter in ho ge mate zal worden beinvloed door een bevestigende beantwoording van de vraag, of demping zowel uit het oogpunt van de scheepvaart door de Trekvliet als met het oog op de waterhuishouding zelf gewettigd is Dienaangaande moeten en W dan ook een belangrijk voorbehoud maken, mede gelet op het met betrekk'n, tot deze zaken nog met het college vai dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland e voeren overleg. Kruispunt Kor evaar straat B. en W. zijn zich ervan bewust d het verkeersknooppunt Korevaarstra als kruising van de nood-zuid- en van i oost-west-verbinding nauwelijks groot ge noeg kan worden opgezet, juist wan men rekening houdt met de toekomstige verkeersintensiteit. Aan de andere kant zullen de koster van aanleg van dit knooppunt bijzondei hoog zijn. Zo lang ramingscijfers nog ont breken. zal een uitspraak omtrent de noodzaak van amovering van de totale bebouwing, gelegen in de driehoek Kore- vaarstraat—Levendaal—Geregracht, dan ook slechts onder het grootste voorbehoud kunnen worden gedaan. De verbinding verkeersknooppunt KorevaarstraatHoge Rijndijk zal daarom voorlopig nog wel plaats heb ben via Geregracht en Levendaal, waarbij B. en W. zich afvragen, of deze tijdelijke route niet de potentie in zich draagt om tot een definitieve te groeien. De noodzaak om het Le vendaal dat breder is dan de Hooi gracht te ontlasten, acht het col lege niet het sterkste argument voor de nieuwe traverse achter het Plant soen. Grpte moeilijkheden De argumenten van de ontwerpers van het wegenschema ten aanzien van de bin- nencirkel hebben het college van B en W niet volledig kunnen overtuigen van de structuele noodzaak van een binnenc.rkel als nu is geprojecteerd. Het hart van de city bezit nu eenmaal een typische vorm geving door .het beloop van de oeide Rijnarmen met hun samenvloeiing d»- markante punten als de Burcht, de Ko- renbrug, het stadhuis, de Visbrug en de Brij van instemming en afwijzing Vandaag is het antwoord van B. en W. van Leiden ver schenen op het ontworpen we genschema. B. en W. meenden, er goed aan te doen het plan zoals het door de directeur van Gemeentewerken bij het col lege is ingediend, aan de open baarheid te moeten prijsgeven, nadat zii in de afgelopen maan den eerst de adviezen hadden ingewonnen van de commissa ris van politie, de commissie voor de onenhare werken, de verkeerscommissie en de ge- mcenteliike monumentencom missie. De lezers weten, dat wij deze plannen onlangs uit voerig met tekenineen en foto's hebben gennhlicerd. R. en W. hebben volledig recht willen doen wedervaren aan de ont werpers van het plan door hun visie onverkort naar hui ten te laten treden. Hiermee is de ongebru'keliike fisniur ge schapen, dat het college nu openüik bl"k moet geven van inzichten, die op verschillende punten afwüken van de op vatting van de dienst van ge meentewerken. Op vele n"nten is de kritiek van R. en W. en van de commissies ernstig. Wie het stuk leest, kan zelfs de vraag niet onderdrukken, wat er van Het wegenschema voor het gedeelte van Leiden bin nen de bebouwde kom over blijft. De raad zal ongetwijfeld een hele dag nodie hebben om zich door deze brij van waar dering en kritiek, instemming en afwijzing heen te wer';en. verbinding rond dit hart stuit onvermij delijk op hijzonder grote moeilijkheden, zo menen B. en W De vraag rijst, or het principe van de binnencirkel het van zo grote doorbraken met alle ciële gevolgen, wel waard is. De afstand van het stadhuis naar de noord-zuid verbinding (Hooigracht) bedraagt veer driehonderd meter, van het stadhuis naar de noord-kant van de cityring (Lai gegracht) ongeveer 500 meter en va het stadhuis nflpr de zuid-zijde van de cityring (Jan vim Houtkade) ongeveer 450 meter. Is er binnen de cityring. een gebied van ongeveer één vierkante kilo meter. behoefte aan een binnencirkel met een diameter van gemiddeld 350 met Dient in ruime mate de mogelijkheid worden geopend door middel van zes jectiewegen het verkeer van de cityring af te voeren naar het hart van de city? Is de ruimte binnen de cityring, bezien op de schaal van de agglomeratie en zo het hart van de agglomeratie zelf uitma kende, niet te klein voor een dergelijke B. cn W. erkennen de noodzaak om tussen Breestraat en Haarlemmer straat een verbinding tot stand te brengen. Dat dit zou moeten geschie den door middel van een ontsluiting van het Burcht-complex, kunnen B. en W. moeilijk aanvaarden. Zij ge voelen zich hierin gesterkt door de adviezen van de drie commissies, die zich geen van alle tot voorstanders van deze „Burcht-verbinding" heb ben kunnei verklaren. Het heeft bij het college geen verwondering ge wekt, dat de monumentencommissie zich het krachtigst uitspreekt. „Aanranding van de intimiteit van dit unieke stadsdeel zou een onver geeflijke fout betekenen. De voorge stelde traverse wordt temeer verwer pelijk door een zeer gevoelig verlies aan monumenten. Immers Van der Helms Burcht-poort en de zo bekoor lijke Korenbrug zouden niet kunnen worden gehandhaafd. Een voetpad langs het voorgestelde tracé acht de commissie echter in alle opzichten een verbetering. De burcht zou min der geïsoleerd zijn zonder verlies aan intimiteit". De suggestie van het voetpad achten B. en W. een gelukkige gedachte, die zeker gunstige overweging verdient. De beide inwrijven laten drogen afborstelen 1/ Q helpt direct tegen etensvlekken. vet. I teer. smeer. olie. vruchten, wijn. gras. lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margrec Astor-Mouson-Blendax derzoek en verdere studie zowel ten aai zien van deze Burcht-traverse als van d doorbraak via de Vrouwensteeg. Kome de ■rkeers openbare werken nog niet tot een afwij zing van de binnencirkel wel heeft een minderheid van de verkeerscommissie verklaard, de binnencity-ring ongewenst te achten de monumentencommissie dringt er met de meeste nadruk op aan. de binnenring met zijn injectiewegen nu van het project af te voeren, om deze aan gelegenheid nog eens in studie te nemen. Injectiewegen Het college deelt de bezwaren va commissies voor een groot deel. Zij gelo ven ook niet. dat de zaak anders komt liggen als men het omineuze begrip jectiewegen" een andere naam geeft Zij mogen dan al mede tot taak hebben hel verkeer binnen de cityring te spreiden zij zijn toch als „structuurbepalendc ver keerswegen" in het plan opgenomen, waardoor doorbraken van gemiddeld vijf tien meter breed nodig zouden zijn Als gevolg van de bezwaren tegen de Burcht- verbinding moet een oordeel over andere routes worden opgeschort. De injectieweg via het Van der Werf- park achten B. en W. met de commiss voor openbare werken en de verkee commissie onaanvaardbaar. De verkeers commissie geeft in overweging, de moge lijkheid te onderzoeken om de verbinding van de Langebrug met de cityring tot stand te brengen via de Zonneveldstraat- Nieuwsteeg-Doezastraat of via Steen- schuur-Doezastraat. Hieraan is. aldus en W„ inderdaad het voordeel verbonden, dat de verbinding van de Langebrug me de ring samenvalt met een kruispunt, da al bestaat. Ook de injectieweg langs de La kenhal kan de instemming van B. ei W. niet wegdragen. Ze menen, dat hier een andere oplossing mogelijk is, waarvoor zij een suggestie doen in verband met de Turfmarktsbrug. Als B. en W. hun conclusie trekken, achten zij het wel nodig, dat ook de city zelf door enkele verbindingswegen vi cundaire aard wordt doorsneden. Het pro jecteren van de binnencirkel met de z.« injectiewegen achten B en W. zo probl matisch, dat zij de gemeenteraad niet kun nen voorstellen, dit onderdeel van het w genschema voor de binnenstad in de: vorm te aanvaarden. „Een nadere studie :al hier met recht nieuwe wegen mi Andere vraagpunten De ligging van het verkeersknooppunt ten zuidoosten van de molen De Valk heeft geleid tot een verbindingsweg lang! de Lakenhal en een verplaatsing van dc Turfmarktsbrug in oostelijke richting. Het college heeft zich afgevraagd, of de plaats van dit knooppunt wel moet worden gehandhaafd. Dit zal mede af hankelijk zijn van de beslissing omtrent het al dan niet doorzetten van de oudi plannen tot verbetering van de Turf marktsbrug. Ook al zou de vaarweg door Leiden worden omgelegd, dan zal de lisering nog zoveel tijd vergen, dat de verbetering van deze brug niet worden gewacht. B en W. zijn m»l de commissie openbare w keerscommissie van mening, dót het hou wen van een nieuwe brug, die dan weegbare dient te zijn, ongeveer op de zelfde plaats op korte termijn nader dient te worden overwogen. Bij dit onderzoek dient te worden gegaan, of de Nieuwe Beestenmarkt de Turfmarkt niet san de oostelijke zij de verbreed kunnen worden, waardoor het verkeer de noodzakelijke grotere ruimte verkrijgt en de ligging brug tevens zodanig kan worden bepaald, dat een kostbare vergraving van de Bees tenmarkt onnodig wordt of althans tot de kleinste proportie* wordt terugge bracht. Het verkeer behoeft niet naar de Prinsessekade te worden geleid, wanneer bij de sanering van dc Camp via een ver brede Caeciliastraat het nieuwe parkeer terrein bij het Cacciliagasthui* bereik baar wordt gemaakt. Vaarroute Het spijt het college, dat het nog niet mogelijk is om tegelijk met d ebehande- ling van het wegenschema tot een gefun deerd oordeel te komen omtrent de mo gelijkheden van de omlegging van de door de stad. De resultaten van de scheepvaarttelling moeten nog worden verwerkt, terwijl gegevens over de finan- ële gevolgen ook nog ontbreken. In het schema wordt de westelijke straatwand van de Korevaarstraat door getrokken naar de Korte Raamsteeg. Het overgebleven deel van het water Leven daal zou dan bewaard blijven, terwijl de Grote zuigkracht f. 148.- Gering gewicht Vraag Uw leverancier Electro Speciaalzaak Fa. J. P. v. BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 4 TELEFOON 32176 BINNENWATERSLOOT 20—22 TELEFOON K 1730—23790 Delft Electrofechnisch bedrijf LEEN HARTEVELT OKIEPLASSKNWEG 11 TELEFOON 3182 KATWIJK AAN ZEE RIJNSBVKG Jaarvergadering van promenade-bewoners De buurtvereniging Het Centrum, dl altijd bij festiviteiten in de belangstelling staat, omdat de Vliet de promenade van het dorp wordt genoemd, vergaderde gis teravond in Vllethof. Voorzitter W Tim- mers verwelkomde speciaal de afgev. digden van de oranjevereniging en t gemeester R H Koomans. Het best oordeelde het beter bü komende fee» lijkheden buiten mededinging aan w bebouwing tussen dit deel en dc G: markt plaats zou moeten maken ooi parkeerterrein. Deze oplossing ku II. en W. niet toejuichen. De fraaie i kijk van het Levendaal op dc Lodewijks- kerk moet zeker worden behouden. De meerderheid van het college is van me ning, dat het resterende deel van het Le vendaal moet worden gedempt. Ook dc commissie openbare werken heeft zieh voorstander van demping getoond. De monumentencommissie heeft al eerder van advies gediend omtrent deze aangelegen- beid. Zij suggereerde, het gedeelte van hel water, dat in het verlengde van de Garen markt ligt, te behouden, waardoor een pittoresk hoekje met Groenebrug en Leefsteenbrug gespaard kan worden. De meerderheid van het college is van oor deel, dat het daaruit voortvloeiende offei te groot is in verhouding tot wat uitein delijk behouden blijft. Een principe-be sluit tot demping van het Levendaal. paard aan handhaving van de desno verbrede Groenebrug acht de grootst gelijke meerderheid van het college v Zeer ongewenst B. en W. plaatsen een groot vraagteken bij de „zeer fraaie mogelijkheden om universiteit een nieuw gezicht te ge door de verbinding Kaïserstraat—Vijfde Binnenvestgracht—Hortus langs de Ster- rewacht. Zij achten het aanbrengen van deze scheiding tussen het hoofdgebou' van de universiteit en de Hortus zeer oi gewenst. De van het Noordeinde af ge projecteerde route via de verbrede Rem- brandtstraat kan huns inziens beter over de gedempte Doelengracht lopen, waar door het parkeerterrein aan de overkant van de weg z.ou komen te liggen. De verbinding met de Witte Singel ware dan tot stand te brengen door breding van het Paterstraatje aan de kant van het Doelenterrein ofwel door verbinding in het verlengde van de Doe lensteeg. waarbij een groot parkeerter rein tussen het verlengde van de Doelen steeg en het Paterstraatje zou ku worden gemaakt ten behoeve van de versiteit en ter ontlasting van het Rapen burg. Aan de verbreding van de Nonnen steeg is allerminst behoefte, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. De commissie voor de openbare ken heeft nog een opmerking gemaakt omtrent de relatie tussen dc Haagweg het Stationsplein, die niet duidelijk ge noeg tot uiting zou zijn gekomen. Dit zelfde zou gelden ten aanzien van de ver binding Kort Rapenburg-Steenstraat- Sta tion. B. en W. willen er op wijzen, dat de Haagweg nog altijd de route van he kruispunt Churchilllaan af vla de Rijn- zichtbrug en Morsweg naar het Stations plein als een normale voortzetting van de verbinding met het Station kent, dit In afwachting van het gereedkomen van di nieuwe verbinding over het Galgewate- naar de Morssingel. Ook de verbinding Stationsplein-Steen straat-Kort Rapenburg is er, al wordt zij dan niet als hoofdverkeereweg aangege- Ofschoon het het College weinig moi zou kosten hel aantal vraagpunten vermeerderen, willen z(J daarvan afzl ook al omdat wellicht de schijn zou w den gewekt, dat zfl In weren wel veel kritiek, maar weinig waardering zouden hebben voor de arbeid, welke de d \an gemeentewerken thans heeft richt. Niets la minder waar. Z|{ betuigen de ontwerpers gaarne hun grote dank voor het knappe project, dat hier In I W gebracht. „WU z(|n ons de moe heden, waarvoor de dienst kwam te s volledig bewust, daar het een zware monische verbinding tot stand te bre tussen verleden en toekomst, tussen onge lijksoortige grootheden als historische rijkdommen van stedcschoon enerz(jd de perspectieven van een moderne menleving anderzijds. Dat dit wegensthe ma niet in alle opzichten voldoet, behoeft ons niet te verontrusten Voortge/c studie zal ongetwijfeld tot oplosslm leiden, welke meer bevrediging zullen schenken. De winstpunten zijn talrjjk. zodat na de uitspraak van de raad een vaste koers kat worden uitgezet ter bereiking van de vol lende ontwikkelingsfase: het reeonstrui leplan voor de binnenstad Deze ul praak kan In belangrijke mate aan gi vleht winnen. Indien de raad zlrh kan 'erenlgen met ons voorstel om bü de ult- verklng van het plan voorrang toe te ennen aan bepaalde onderdelen. Als wer en van de hoogste urgentie dienen o I. e worden beschouwd: a. de verwezenlijking van de noord- uidverbindlng vla de Hooigracht: b. de verwezenlijking van de traverse ia de Langegracht: c. de aanleg van de verbindingsweg rijksweg 4 naar het Stationsplein door het "lesmanvladuct; d. de bouw van een nieuwe beweeg bare Turfmarktbrug en Pauwbrug: tanleg van de wegen over het Schuttersveld met een brug over Haar lemmertrekvaart voor de aansluiting van de Willem de Zw|jgerlaan aan hel hoofd wegennet en de provinciale brug over de ZUI. mede In verband met de realisering tn de vecmarktplannen; f. spoedige vaststelling van het deflnl- eve tracé van de weg over het Waard eiland als schakel In de toekomstige ver binding Burggravenlaan-Suma trast raat met het oog op de verdere ontsluiting van de daar liggende terreinen en een verder- t ontlasting van de binnenstad, mei de Ziflslngcl". strijden mee te doen. omdat de Vliet, hoewel niet aWijd direct door het water, toch een voorsprong heeft op andere niet aan het water gelegen buurten. Het erelid J. Zwaan en de heer H. J. den Haan verzetten zich tegen dit voorstel. Er kwa men nog meer stemmen tegen, zodat hel bestuur de verlichtingswedstrijd nog maals zal bekijken. Secretaris M. Verheul meldde een goed jaar, waarin veel is gedaan en vooral veel is gegeven door de leden. Penningmees ter J H. B Berkmeijer klaagde niet over de financiën, maar er zijn pa* negentig leden in een buurt met honderddertig ge zinnen. De heer Den Haan vroeg naar de mogelijkheid van het lid zijn voor alle personen van 18 jaar af. De heren Ver heul en J. de Mooij werden als bestuurs lid herkozen. De reciteerclub D.V.V. voerde „Een onbekende wereld" op. Hoewel de mees te bezoekers dit stuk al eens hadden ge zien. genoot men toch van het aardige en vaak komische spel. Er werd nog een filmpje gedraaid over skisport. De heer W. Verbrce deelde namens de oranjevereniging mede. dat er binnen kort een contactavond met alle buurt verenigingen zal zijn. Cefa-film over Beethoven De film „Eroïca". die de Cefa gister avond in de Maranathakerk vertoonde, beeldt het aangrijpende verhaal uit van Beethovens leven en werken. De tragedie van Beethoven is geweest dat -hij altijd alleen bleef, hoewel verscheidene malen het geluk voor het grijpen leek In deze film speelt de muziek uiter aard een belangrijke rol. Aangrijpend zijn de momenten, waarop Beethoven verbijs terd het bericht ontvangt, dat Napoleon zich tot keizer kroonde. In zijn woede verandert hij de naam van zijn aan Na poleon opgedrngen heldendicht in Eroïca. Diepe indruk wordt ook gewekt in de scène, waarin Beethoven ontdekt, dat hij doof begint te worden. Na een heftige innerlijke strijd komt de grote componist echter tot een gelovend berusten. In ziin volledige doofheid schrijft Beethoven zijn onsterfelijke hymne An die Freude. NOORD ff IJKERHOVT Jaarvergadering EHBO De afdeling Noordwijkertiout van de Algemene Nederlandse vereniging voor EH B O. hield gisteravond in De Zwaan een jaarvergadering De presidente, me vrouw M, Alkemade-Stevelius, is ziek. Secretaris S. Verdegaal leidde de verga dering. In zijn openingswoord verwelkom de hij de doktere Van Praag en Van der Lugl en afgevaardigden van Noord wijk en Voorhout. Hij memoreerde, dat de ver eniging een brancard heeft gedocht Dok ter Van Praag spoorde de oud-cursisten aan in hun eigen belang zo nu en dan nog eens een cursusavond te bezoeken. Heit Jaarverslag sprak van plannen tot aankoop van groter cn aan de eisen van de tijd aangepakt materiaal. In het afge lopen seizoen was de Noordwijkee E H. B.O. bij vele sportevenementen paraat. Negen cursisten zwaaiden af. De nieuwe cursus is gestart met 17 leerlingen. Helaas beschikt de afdeling bij volksspelen en Oranjefeesten niet over een geschikte lokaJateiL De leden w>erd verzocht het gebruikte materiaal eennmaal por maand aan de secretaris terug te geven. Een van de leden. mej. A. van der Werf. ontving uit handen van burgemeester P. M. M. van der Weijden twee medailles van de Maatschappij tot redding van Drenkelin gen als dank voor het helpen van iemand, die schijndood uit het water was gehaald. De heer Verdegaal overhandigde dokter Van Praag een koffer. Dokter Van der Lugt kreeg een langspeelplaat, hun echt genoten bloemen. Voordat men nog wat bleef napraten, herkoos men mevrouw Alkemade, mej. R. Meeuwenoord en de heer W. Warm end am als bestuurslid. NOORDWIJ K Filmclub oefende met kunstlicht In De Landbouw vergaderde de film club „Noordwijk". De heer B. C. Hooy- bergh hield een inleiding over de toe passing van kunstlicht. Hij gaf een be knopt overzicht omtrent de mogelijkhe den van de lichtbronnen en de methoden an toepassing. Hierna werd een praktische toepassing gegeven in de vorm van een oefening door de aanwezige leden van het filmen bij kunstlicht. Een korte humoristische schets werd vervolgens opgevoerd door mej. Ria Plug en dc heer Ben Veterman, ook al bedoelend de mogelijkheden van het filmen bij kunstlicht te demonstreren. De pointe was hierbij het ontploffen van de camera! De heer Hooybergh demonstreerde nog ïrschillende vormen van belichting en de leden konden hun hobby botvieren en eters film „verschieten". Op 2 maart zal de heer Jongkind uit Leiden de ingezonden scenario's van de leden behandelen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 5 februari RUksunlventtelt. eslaagd voor het doet ex Ned recht: lej C Hofkee te Den Haag Geslaagd voor het kand ex Ned recht: me) A E CoUnjon te Breda, mej M C W Ronde te Haarlem, mej H M H Henkei te Heerlen, me) U de Sitter te Haren, me) O dc Nic ie Haarlem en dc heren H van Gogh te Waseenaar. W T van Heunlngen Rotterdam. R R Smit te Hoogezand. Schut te Hilversum E A P M Hooge- egvn ie Doorn, J E J Hemm.-a te Voor- A M Ftevee te Den Raag. J A Moe rel Haag J C Reudei Breda. E C Breda Seiiére Rotte rdi Gouda. R R Wijnen t_ Rotterdam. J M van van C Intel t« Leiden. A de Miihlelsen te R A Holsboer

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7