Socialistische al motie: nu kortere arbeidstijd k'G* Beel: Zou ten koste gaan van andere sociale verlangens Katoentjes met kleuren van bekende schilders Zijlstra stelt eisen aan deelgenoten in K.S.G. VenhaSe Lieve dames VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 Aan vooravond verkiezingen O Vragen naar werk- dwang op N.-Cuinea Het lid der Tweede Kamer de heer F. H. van de Wetering (C.H.) heeft de minister van zaken overzee gevraagd of hij kennis heeft genomen van het artikel „Segarstam verkoos de vrijheid" van drs. G. Oosterwald in het Utrechts Dagblad van 24 januari, waarin mededelingen voorkwamen omtrent methoden tot werk- dwang, die afkeurenswaardig moeten worden geacht. Hij vraagt of de minister, indien genoemde mededelingen juist zijn, bereid is de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea uit te nodigen maatrege len te nemen ter voorkoming van derge lijke maatregelen. CHU werkt voor het eerst met slagzin „In 's lands belang: Tilanns no. 1 lijst 5". zo luidt de leuze die prijkt op de raam biljetten, waarmee de Christeiyk-Histo- riiche Unie in de verkiezingsstrijd de undacht van het kiezersvolk hoopt te (rekken. Het is de eerste maal. dat de C.H.U. met het oog op de verkiezingen vsn een slagzin gebruik maakt. (Voor de radio luidde de slagzin gisteravond: „geef ons de vtjf"). De raambiljetten worden in drie verschillende formaten verspreid. De eerste oplaag omvat 35.000 exempla- Het grote verkiezingscongres van de Unie zal op woensdag 4 maart a.s. in .JCrasnapoisky" te Amsterdam worden gehouden. Het woord zal o.m. worden gevoerd door lijsttrekker dr. H. W. Ti- lanus en de voorzitter der C.H.U. mr. H. K. J. Beernink. Brand in Vlaardingen. Een etage en een zolder boven het café Centraal aan de Westhavenplaats brandden gister- (Van onze parlementaire redacteur) ^OALS TE VERWACHTEN WAS heeft de socialistische afgevaardigde *-* Baart gisteren in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken, een motie ingediend over de verkorting van de arbeidstijd. In dit voorstel wordt uitgesproken dat reeds nu een begin dient te worden gemaakt met de verkorting van de arbeidstijd. De advies aanvraag van minister Beel aan de S.E.R. acht de socialistische fractie onjuist, omdat er reeds een advies van de S.E.R. over deze kwestie is uitgebracht. Deze laatste stelling werd door m Beel bestreden. De S.E.R. heeft, zo niet geadviseerd over het tempo i i hij, n de Hj ad- nvraag noodzakelijk. De bewinds an sociale zaken a i. was het geheel iet de heren Kikkert (c.h.), Van Ei- bergen (a.r.) en Zwanikken (kath. v.), lat er een keuze gemaakt moet worden 3e invoering van een kortere werkweek :al nl. ten koste moeten gaan van andere sociale verlangens. Bovendien wild iter Beel over dit vraagstuk gei using nemen, omdat dan het volgend binct voor een voldongen feit zal den gesteld. het vorige kabmet-Drees heeft gedachtewisseling over dit vraaj plaatsgevonden, zo zei minister Beel. Hij voegde daar zeer sportief aan toe, dat het /el in het ister Sui hoff heeft gelegen om bij de mondelinge behandeling van de begroting van sociale iken uitsluitsel te geven over annen van de regering om de arbeidstijd verkorten. De socialistische fractie meent echter geen drie maanden meer tc kunnen wach- "3at is een beetje overdreven, temeer, daar minister Beel uitdrukkelijk heeft erklaard dat als de regering eenmaal en beslissing heeft genomen een tussen tijdse wijziging van C.A.O.'s altijd moge lijk is. De P.v.d.A.-fractie gaat van het stand punt uit, dat tal van factoren niet te berekenen zijn als mén overgaat tot ver- (Advertentie) KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP OPLEVING IN DE BEDRIJVEN Verdere verbetering der werkgelegenheid DE STIJGING van de geregistreerde arbeidsreserve in de maand januari van 116.400 tot 127.800 is voor de tijd van het jaar slechts gering. Re kent men de normale seizoenwerkloosheid niet mee dan is het trendcijfer in januari gedaaJd van 86.000 tot 84.000. De zogenaamde conjunctuurwerk loosheid daalde van 10.000 tot 9.000 in de maand januari, terwijl zich vorig jaar in deze maand nog een stijging voordeed van 10.000 tot 15.000. Men mag dan ook concluderen, dat de algemene situatie, wat de werkgelegen heid betreft, verbeterd is. heeft de nei- De normale seizoensinvloeden zijn de oorzaak van de stijging van de geregis treerde arbeidsreserve. He» duidelijkst is dit in de bouwnijverheid te zien. In deze branche nam de geregistreerde ar beidsreserve met ruim 5000 toe, maar bleef niettemin ongeveer 5000 lager dan eind januari. De stijging bad vooral plaats in de burgerlijke- en utiliteits bouw. Verder werden door seizoensinvloeden meer landarbeiders, losse arbeiders, per soneel in de levens- eq genotmiddelen industrie en vervoerspersoneel werkloos. Maar afgezien van de seizoensinvloeden kan men over het algemeen een kleine opleving bespeuren. Dit blijkt ook uit de toeneming van het aantal openstaande aanvragen. Een gunstige ontwikkeling deed zich in de metaalindustrie voor. De werkgelegen- heir verbeterde enig! ging verder toe te nemen. Uit verschil lende sectoren, zoals "bijvoorbeeld de ijzergieterijen, blikindustrie. rijwielfa- brieken en machinefabrieken kwamen gunstige berichten over de orderpositie. Door onder meer de vervaardiging van zomerstoffen was er sprake van een ver dere opleving in de textielnijverheid. De schoenen- en lederindustrie vertoon de evenals de rubber- en kledingindus trie een bevredigende activiteit door verhoogde binnen- en buitenlandse afzet. In de noordelijke provincies is men er nog het slechtst aan toe. Hier was de ge registreerde arbeidsreserve gemiddeld het hoogste. Niettemin valt een verge lijking van de cijfers van nu. met die van een jaar geleden voor de noorde lijke provincies niet ongunstiger uit dan voor de meeste andere provincies. Het hoge percentage van werkloosheid in het noorden is in hoofdzaak te wijten aan het seizoengevoclige agrarische ka rakter van de werkgelegenheid en aan het nog bestaande structurele tekort aan werkgelegenheid. Verder wordt in de provincie Gronin gen de ontwikkeling ongunstig beïn vloed door de situatie in de kleine scheepsbouw en de aanhoudende produk- tiebeperking in de strokartonindustrie. korting van de arbeidstijd. Zo kan het voorkomen, dat de werknemer meer gaat produceren als hij korter gaat werken. Dat is echter nooit te berekenen. Hoog stens kan men. zeer in het algemeen, zeg gen. dat het produktieverlies enigszins zal worden bejterkt. De socialisten geven echter hoog op over deze niet te „kwan tificeren gevolgen". Het is daarom, dat zij iet eens zijn met minister Beel en dus| willen zij de verkorting van'de arbeidstijd los maken van de verdeling van de nomische ruimte, waarover de S.E.R. menteel beraadslaagt. Het debat was beetje schimmig, omdat men van socialis tische zijde niet met cijfers en feiten op tafel kwam. Maar anderzijds was h betreuren dat de woordvoerders va andere partijen niet de gelegenheid te baat namen om hun standpunt nader te adstrueren. Een betere uitwerking het betoog van minister Beel had n lijk moeten zijn, W erhgele gen h ei d Uitvoerig is minister Beel ingegdan op de ontwikkeling van de arbeidsmarkt. Voor dit jaar wordt gerekend op gemid delde werkloosheid van 85 a 90.000 Toch was hij niet bijzonder pessimis tisch. Vooral seizoensinvloeden hebben deze cijfers ongunstig beïnvloed, hoewel zij in verhouding beter zijn dan de cij fers van 1959. Er is dit jaar ƒ87,5 min. uitgetrokken voor aanvullende we Minister Beel achtte dit wel voldoende. Ook al, omdat er tweemaal 10 min. is uitgetrokken voor het uitvoeren van a dure werken. Mochten deze bedragen toereikend zijn, dan kan er altijd nog ge bruik gemaakt worden van de post voorzien, groot ƒ30 min. De bewindsman was bepaald optimistischer dan de heer Biewenga (a.r.) die het regeringsbeleid te bekrompen vond. Daardoor wordt onjuiste mentaliteit in het noorden het land bevorderd. Ook de heer Kikkert (c.h.) was met zorg vervuld over de plan nen van de regering om onze probleem gebieden verder te ontwikkelen. Beroepskeuzevoorlichting De regeling voor de beroepskeuzevi lichting zal slechts tijdelijk zijn, alleen voor 1959. Het nieuwe kabinet zal een de finitieve regeling maken. Spoedig zulleh maatregelen worden getroffen voor de op richting van een inspectie en een Raad es. Met deze mededeling kwam Beel tegemoet aan bezwaren de heren Van Eibergen (a.r.), Zwa nikken (kath. v.) en Kikkert (c.h.) over astgestelde bedragen, de voorwaar voor de subsidieverlening en over de overgangsregeling. De heer Van Lier (soc.) sprak weer eens over de „verzuilde beroepskeuzevoorlichting". Langzamer hand een bekend onderwerp. Maar niet vergeten moet worden dat het minister Suurhoff is geweest, die aan deze zuiling" heeft meegewerkt. De heer kert (c.h wees er op dat de bijzondere bureaus een taak hebben te verrichten s volk en niet alleen voor de geloofsgenoten. Ook op dit terrein ligt een postolaire taak. Tal van andere onderwerpen heeft mi- ister Beel naar het volgende kabinet erwezen: de regeling van het stakings recht, de algemene kinderbijslagwet en iwe loonwet. Over de socialistische al volgende week worden gestemd. Handen en Li ppen ruw? pu rol Mr. G. Blok secretaris Orde van Advocaten De algemene raad der Ned. orde van dvocaten heeft in de plaats van jhr mr. II. de Ranitz benoemd tot secretaris van de raad mr. G. J. Blok, advocaat in Den Haag. Hij is tevens belast met de leiding het bureau. Jhr. De Ranitz is be noemd tot raadsheer in het Haags ge rechtshof. t secretariaat blijft gevestigd aan het Frederik Hendrikplein 23 te Den Haag. Haal na het scheren uw vingertoppen eens over uw kin... Werkelijk glad? Werkelijk schoon? Fris, koel en prettig? of kon het beter? Antwoordt eens eerlijk Deze kleine proef zegt alles. Hij bewijst waarom goed verzorgde mannen de voorkeur blijven geven aan de klassieke scheermethode Water, zeep en Gillette -O Nieuwe mode in historische Rolzaal Zwitserland, presenteerden gistermid dag in een grote voorjaarsshow de nieuwe mode aan het Nederlandse pu bliek. Op deze show, gehouden in de historische rolzaal aan het Binnenhof, werden de nieuwste stoffencreaties ge toond uit de vier landen door Franse en Nederlandse mannequins n waar zal de hopelijk zonnige zomer van 1959 ons anders in gekleed zien, dan in het vroeger zo verguisde maar tegenwoordig nog steeds hypermoderne „katoentje"? Een naam hoog te houden op dit gebied heeft de Boussac-collectie en vele modellen het merendeel zelfs op deze show waren dan ook van dit etiket voorzien. De Boussa-ontwerpers hadden zich dit maal laten inspireren door het kleuren palet van vier meesters der schilder kunst. Het warme en sprankelende rood van Bassano, de paars-blauwe kleur van Matisse, het heldere geel van Van Gogh en het diepe zwart van Dufy. In vele, vele nuances zijn deze kleuren op de stoffen aangebracht en voor vele. vele doeleinden zijn ze te gebruiken Want, is de huisvrouw handig met de naald, dan is het Boussac-katoentje even geschikt voor het strandpakje de jongste dochter als voor het luxueuze avondtoilet van mama zelf. Er zijn veel streepdessins. Zowel felle, kleurige strepen voor de meer sportieve dracht als de haast onzichtbare streepmotief- jes op het geklede middagjurkje. Italii kwam met een nieuwtje op de markt. Een lieftallige mannequin show de een beeldige mantel, gemaakt een warm rood fluwelen stof. Dit genaamde „relax-flnish"-fluweel is terafstotend. vlekvrij, kreukherstelbaar en hoeft nauwelijks gestreken te den. Binnen enkele maanden zal de stof ook in Nederland verkrijgbaar zijn en belangrijk is, dat de prijs lager ligt dan bij het huidige fluweel. iets zwaardere vrouw zal bij deze rus tige dessins iets van haar gading kun nen vinden. Veel gele, beige, grijze en Nederlandse havens mogen niet dupe worden van invoerbeperking 1~AE Nederlandse minister van economischez aken, prof. dr. J. Zijlstra, -L' heeft gisteren in de raad van ministers van de Kolen- en Staalgemeen schap duidelijk gesteld, dat de Westduitse invoerbeperking van kolen niet discriminerend magw erken tegenover Nederland. Uit de genomen maat regelen mogen dus geen nadelige gevolgen voortvloeien voor de Neder- lanse havens en het transportapparaat in ons land. Minister Zijlstra heeft zijn collega's meegedeeld, dat Nederland wel geneigd is mee te werken aan de uitvoering van de Westduitse invoerbeperking om aan de geest van de gemeenschap geen ge weld aan te doen. Maar juridisch, zo zei de Nederlandse minister, is Neder land hiertoe niet verplicht. Artikel 74 van het Verdrag is immers geen solide basis voor de voorgenomen maatregel Verder verweet de minister West-Duits- land van tevoren geen overleg gepleegd te hebben over de voorgenomen heffing op de importkolen. Op deze m; wordt het handelspolitieke beeld va gemeenschap vrij chaotisch Niettemin is Nederland bereid mi werken, op voorwaarde dat Duitsland aan de Nederlandse verlangens tegemoet komt door ten redelijke regeling vooi kool vast te stellen. Nader wordt vernomen, dat over een verdeling van het vrije contingent van vijf miljoen ton kolen over de verschil lende aanvoerhavens reeds overleg wordt gepleegd tussen de Westduitse regering en de Hoge Autoriteit. Van Belgische zijde is in de minister raad aangedrongen op het afkondigen van de toestand van een „duidelijke sis". Gezien de situatie in Duitsland België bestaat er zeker aanleiding een beroep te doen op een desbetreffende bepaling in het Verdrag. Inien er op het ogenblik nog geen sprake is van eei duidelijke crisis, zo betoogde de Belgi sche afgevaardigde, kan men zich afvra gen wanneer dit wel het geval is. Ook stelde de Belgische minister van economische zaken, de heer Van der Schueren voor, dat ook de andere aèn- gesloten landen het onlangs door West- Duitsland ingestelde invoerrecht voor kolen huiten de gemeenschap gaan heffen. De Belgische voorstellen werden niet aanvaard De afkondiging van een „dui delijke crisis" zal tot gevolg hebben, dat een produktiequotum voor de landen de gemeenschap zal worden vastgesteld en dat de werkloosheid in de mijnen door de zes landen gemeenschappelijk gefinancierd moet worden. De Neder landse en Franse mijnen zouden de dupe worden van het nemen van dergelijke maatregelen. De ministerraad is niet tot ove stemming gekomen over de vergroting Voornaam Geen concessies It het Chroesjtsjef ditmaal ernst met tiin po gingen de koude oorlog te verzach ten en is het ditmaal niet alleen -een ver andering van tactiek om de westelijke Umenwerking te breken? Ook bij nauw keurige lezing van zijn rede is het niet mogelijk enige concessie te ontdekken. welke een reële waarde bezit. Het Westen kteft voor één aspect van het Russische 'tandpunt begrip, n.l. de Russische wens *ot bescherming tegen een mogelijke Duitse agressie. Is een artikel in The New Y°rk Times is een aantal nuttige voor- Hellen gedaan om deze Russische vrees weg te nemen: Wvst-Duitsland zou geen basis voor raketten mogen worden, de westelijke strijdkrachten in West- en de Russische strijdkrachten in Oost-Duits- •and zouden geleidelijk uitgedund moeten worden. Oost-Duitsland zou gedemilitari seerd moeten worden, indien het her enigde Duitsland zou besluiten zich bij kt Westen aan te sluiten, en er zou een Wereldomvattend systeem ter voorkoming van verrassende aanvallen moeten wor- 4«n In gesteld, gepaard gaande met een *1fectieve controle. Zonder onze pogingen °us sterk te maken op te geven, zonder ®n» ook maar een ogenblik in slaap te 'alen sussen. 20u in deze richting verder ""Jet worden gewerkt. Het is dan aan Rusland om te beiotfcen dat het ditmaal constructieue bijdrage tot de zeker door het Westen vurig begeerde ontspan- wil leveren. (De Telegraaf). NIEUW De bekende Verkade Ruyterkoek nu In een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. RUYTERKOEK Verkade fs royaal met honing' Een fris geel katoenen zomer jurkje van Boussac. show het Spaanse huis Bernades Barcelona, waarvan we 9lechts enk stoffen zagen. De ontwerpers van deze collectie zijn echter uitstekend in geslaagd het kunst zijden produkt de finish te geven, die het op zuiver zijde doet gelijken. En dat is niet zo verwonderlijk als weet, dat Bernades oorspronkelijk zijdedrukkerij was, die zich vooral ln de vorige eeuw grote roem verwierf. Bredero bouwt in Australië De Civil and Civic Contractord, e Australische dochter van Bredero's.bou bedrijf te Utrecht, zal in Sydney hel c< ruim 40 miljoen zal kosten De i schrijving C. and C.C. ad 13 miljoen is door het bestuur van New South Walci goedgekeurd Het grondwerk zal waar :hijnlijk over twee maanden beginnen. Jaarlijkse grote beurt OOK LIEVE, oude dames kun nen gevaarlijk zijn. zo blijkt uit een bericht, dat we uit Chicago hebben ontvangen. Mejuffrouw Lota Denhum en mejuffrouw Dorothy Elliott, resp. 70 en 72 jaar oud, hebben daar onder de buren grote opschudding teweeg gebracht. toen bleek dat ze er vreemde praktijken op na hielden. Op een morgen hield voor het huis van beide dames een poli tiewagen stil. Een aantal agenten sprong er uit omsingelde pand. terwijl collega's naar binnen gingen en de twee inwoonsters resteerden. De hele buurt stond er van op haar kop. „Hoe is dat nou mogelijk," zei men verbaasd. „Twee van aardige, lieve dames." Maar die lieve, aardige dames werden gearresteerd wegens het in bezit hebben van morfine en andere verdovende middelen. Beiden ge bruikten reeds meer dan veertig jaar morfine en mejuffrouw Denhum had al een gevangenisstraf van 5 jaren achter de rug omdat zij narcotica op grote schaal had verkocht. Boven dien waren beiden al meermalen veroordeeld wegens winkeldiefstal len. Volgens de politie zijn de dames de oudste beklaagden, die ooit in een morfine-zaak werden gearresteerd. Aan Ir. J. M. L'nk is op zijn verzoek ïrvol ontslag verleend als buitengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft. van het maximum van zeven miljoen dol lar voor de hulpverlening door de Hoge Autoriteit aan de mijnen met grote ko- lenvoorraden. Ook is nog uitvoerig gesproken over de fusie van Krupp niet de Bochumer Vereln en over dc invloed van de Fran se devaluatie op de staalmarkt van de gemeenschap. Limburgse mijnen verliezen proces Het hof van justitie van de Europese gemeenschappen te Luxemburg heeft gis teren het beroep van de Vereniging de Gezamenlijke Steenkolenmijnen in Lim burg tegen de beschikking van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeen schap over de premie voor Westduitse ondergrondse mijnwerkers (de Berg- mannspramie) afgewezen en de Neder landse mijnen in de proceskosten ver oordeeld. De mijnen hadden verzocht de beslis sing nietig te verklaren en voorts He Hoge Autoriteit te dwingen, vast te, stel len, dat West-Duitsland zijn verdrags verplichting niet is nagekomen door een belastingvrije premie voor de onder grondse mijnwerkers ten laste van de openbare middelen te brengen. De Hoge Autoriteit ontkende een beschikking ge geven te hebben, doch de Limburgse mij voerden aan, dat de onderhandelin gen tussen de Hoge Autoriteit en West- Duitsland hadden geleid tot een voor beroep vatbare handeling. De Hoge Auto riteit achtte voorts de premie niet in strijd met het verdrag, daar de premie gecompenseerd werd door een belasting. De mijnen ontkenden dit weer. Het hof wees een verzoek af van 10 Duitse bedrijven om ontstegen te worden de verplichting tot betaling op 1 februari van een bedrag bi de ver- eveningskas voor schroot. Centrale raad voor pensioenbelangen Gisteren is te Utrecht opgericht de Centrale raad voor de behartiging van gemeenschappelijke pensioenbelangen (C.R.B.P.), waarbij zijn aangesloten de Algemene Ned. Bond van gepensioneer den, de Militaire pensioenbond. de Bond Gep. bij Spoor- en tramwegen, de bond van Mil. Oorlogsslachtoffers, de Indische Pensioenbond (Nibeg), de Fe deratie Ambtenaren Indonesië, de Vere niging Voorwaarts, Gepasporteerd Ma rinepersoneel. tezamen met 120000 ge pensioneerden. Voorzitter is R. J. A. Adriaansz, secretaris F. Witkamp, Van Persijnstraat 9a te Amersfoort. Indië-strijders, ouder dan 32, niet in B.B. Militairen die in Indonesië zijn geweest niet de rang bekleden van korporaal of hoger, zullen in het algemeen niet wor den opgeroepen voor de B B. wanneer zij 33 jaar of ouder zijn. Weliswaar is de leeftijdsgrens voor oud-Indlë-strijders op 35 jaar gesteld en niet zoals voor de an deren op 40 jaar, maar het is niet de moeite waard deze mensen nog na hun 33ste jaar op te roepen. Zij zouden dan kort na de Noodwachtopleiding weer moe ten worden ontslagen. Geen steun aan Sow jet- Indonesië De stichting Door de Eeuwen Trouw heeft in een telegram aan de minister president en de minister van buitenland se zaken gewezen op de Indonesische bombardementen van Ceram ter uitroei ing van de vrijheidsstrijders der repu bliek Zuid-Molukken. Zij dringt er op aan bij de protesten tegen de Amerikaan se en Britse wapenleveranties aan Indo nesië ook daarop te wijzen. FIETSER OVERREDEN De 56-jarige mejuffrouw H. Niemeljer uit Hqttemerbroek (gemeente Olden- broek) is gistermiddag bij de IJsselbrug Zwolle verongelukt. Zij wilde met haar fiets de nieuwe Rijksweg overste- erd door een vrachtauto aange- gereden. Ze wat op slag dood. «■■nssiiiiiiiii

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5