CHRISTELIJK RIVELLA LADY ISABELLA WYBERT Gereformeerden willen belijdenis handhaven Generale Synode van de Hervormde kerk \Een woord voor vandaag Kanttekening Voor j aarszeiidiiigs week in de Herv. kerk East Lynne niet fekKer Leven in de schaduw van de ezel T. M. Gilhuis schrijft in het blad van de gereformeerde jon gerenverenigingen .Jong Gere formeerd" een lezenswaardige kleine kroniek." In een van de laatste nummers schrijft hij over de handhaving van de belijdenis (verkort weergegeven) IET kan wel eer de heg die langzamerhand worden zijn, dat wij er als ger formeerden nu niet zo best op staan. Wij zijn zo heeft Veld kamp de meningen van onze criti ci eens vertaald vertegenwoor digers van een woordchristendom, zaakwaarnemers voor God, behar tigers van Zijn belangen, die spe ciaal bestaan in een onverzwakt handhaven van Schrift en belijde nis. de compagnons des Heren, strijders voor niets dan waarheid en recht, de rechtlijnigen, theore tici, en scherpslijpers, lieden van een fossiele orthodoxie, die grote kans lopen met de 37 artikelen, Heidelbcrger, Korte Verklaring, 12 artikelen. .Trouw" en het VU- blaadje de hel te worden inge jaagd. Gereformeerden, zo zou je de critiek verder kunnen omschrijven zijn mensen met de leertuchtbril op. Lui. die zweren bij de drie zaligmakende dieren van de oude versleten orthodoxie: de slang in het paradijs, de ezelin van Bileam en de vis van Jona. Als deze drie dieren op een goede da£ eens uit de bijbel zouden wegspringen, wel dan zouden de gereformeerden niets meer hebben te geloven! Wat blijkbaar de buitenwacht hier speciaal irriteert Ls de bin ding aan de belijdenis, die er bij gevonden wordt. Wij zijn fische woord. We hebben in de tijd der Reformatie de tyrannie van de priesters bedwongen om GEZAG EGENC gereformeerde kerken steeds weer met gezag haar belijdenis aan haar leden opgelegd. Waar om? Omdat ze bang waren anders een paragraaf uit haar dogmatiek kwijt te raken? Nou en wat dan nog? Hangt daar nu zoveel van af? Men kan er over twisten wat een kerk wel en wat se niet moet belijden. Hoever mag een kerk met haar gesag gaan? Maar als minimum, waarover niet te dis cussiëren valt, moet hier toch wel gesteld worden de belijdenis: Christus Is God. Zodra de kerk niet meer zou verkondigen dat Christus is do waarachtige God en het eeuwige leven en in verband daarmee de drie-eenheid niet meer zou belijden, dan sou slj ophou den een christelijke kerk, licht der wereld en stad op de berg te zijn. De oude christelijke kerk heeft hier nimmer verlegen gestaan, zonder enige zweem van aarzeling heeft ze zich hier ondubbelzinnig uitgesproken in de geloofsbelijde nis van Afchanasius: ,,Zo wie wil zalig zijn. die is voor alle dingen nodig, dat hij het algemeen ge loof houde; en zo wie dit niet ge heel en ongeschonden bewaart, die zal zonder twijfel eeuwiglijk ver derven Dit is het algemeen ge loof; j dit niet trouwelijk vast gelooft die zal niet kunnen zalig zijn. M dat Stel hier nu naast het standpunt, it de huidige vrijzinnigheid ten inzien van Christus huldigt. Ook aanzien van Christus thans alle opschuivingen na de oorlog naar rechts hier in aanmer- king genomen kan men staan de houden, dat hier verworpen HANDHAVEN EN waarom dit nu zo erg is? Omdat men dan. wanneer men dit verwerpt, niet slechts in strijd komt met enkele „bewijsplaatsen uit de Heilige Schrift, maar naar het woord van ds. S. G. de Graaj géén woord uit de Open baring Gods kan verstaan. Hoe kunnen wij dat exclusieve: „Komt allen tot Mij" goed verstaan zon der dat wij Hem zien als Gód en als Zaligmaker? Hoe heeft Hij an ders kunnen spreken van het blij ven in Hèm? Hoe heeft Hij anders naast elkander kunnen stellen: „Gelooft in God, gelooft ook in My? De Kerk moet dit woord, deze goede belijdenis wel handhaven. Niet slechts omdat zij te fungeren heeft als pilaar en vastigheid der waarheid (1 Tim. 3:5), maar ook omdat de gemeente met haar kin deren om haars levens wil niet anders kin. Als ze deze belijdenis loslaat, als ze niet meer weet, dat Hij, die met Zijn uitgebreide ar men voor haar staat als de goede Herder, die haar, het schaap zij ner godheid wel dan gaat ze tot Mij die vermoeid en belast zijn en Ik zal u rust geven" deze woorden ogenblikkelijk in da den doet overgaan uit kracht zij ner godheid wel dan gaat ze als gemeente zonder meer naar de kelder. In déze belijdenis ligt haar lijfs behoud. En daarin ligt ook het be houd der wereld. En daarom heb ben de gereformeerden onveran derlijk aan déze belijdenis willen vasthouden omdat alleen met dé ze belijdenis zij een waarlijk mis sionaire dienst aan de wereld kun nen verrichten. Of kunnen zij soms de wereld troosten met één. Zie. daarom willen de gerefor meerden hun belijdenis handha ven- En belijdenis-kerk zijn. Al het geroep aan de overzijde, dat spreekt van fundamentalisme, for malisme, binding, vastleggen van formules ten spijt. Van 9 tot 11 februari Verkiezing van Advertentie Bij guur weer h' kunt U verkoudheid -1 voorkomen met Zendingsarbeiders vertrokken Woensdag is uit ons land de Ned. Herv. Zendingspredikant ar. H. J. Vis naar Bali teruggekeerd op ver zoek van de Balinese kerk, teneinde in Den Pasar o.m. de leiding op zich te nemen van een meisjesinternaat. Eveneens zijn drie zendingsarbeiders der Ned. Herv. Kerk naar JN'ieuw-Gui- nea vertrokken, n.l. de heer H. Goud zwaard. die aan de opleidingsschool voor onderwijzers te Fak-Fak wordt verbonden, en de heer en mevr. Osinga. die naar Saoka gaan. Beiden hebben hun opleiding ontvangen aan de zen dingshogeschool te Oegslgeest. Op zaterdag 7 februari zullen 8 zen dingsarbeiders voor het zendingsonder- wijs van de Ned. Herv. Kerk naar Nieuw-Guinea vertrekken. Het zijn: mej. N. Bos naar Biak, mej. W. M. Brouwer naar Klademak-Sorong, mej. G. H. Hajer naar Korido, mej. R. Kloos terhuis naar Seroei, de heer J. van der Meer en echtgenote naar Fak-Fak, de heer F. Molemaker naar Korido, de heer G. Smits naar Korido en de heer E. Winters en echtgenote naar Korido. Met hetzelfde vliegtuig zal mej. T. R. Boonstra als onderwijzeres vertrekken naar het doopsgezinde zendingsgebied Teminaboean. Allen zijn opgeleid aan de zendingshogeschool te Oegstgeest. hoogleraar in Groningen Van 9 tot 11 februari komt de generale synode van de Ned. Her vormde Kerk in zijn nieuwe sa menstelling op het conferentie oord Woudschoten bijeen. Omdat het de eerste vergadering zal zijn van het nieuwe jaar, zal het ge hele moderamen aftreden. Tot de nieuwe praeses gekozen is, zal de oudste aanwezige predikant de ieiding hebben. Tot de belangrijk ste besluiten die de synode zal móeten nemen behoren wel de aanstelling van leden voor de com missie van opzicht en tucht, het hoogste rechtscollege in de kerk, en de verkiezing van een kerkelijk hoogleraar voor Groningen. Zowel de huidige praeses als de asses sor zijn geen lid meer van deze nieuwe synode, omdat hun plaatsen zijn inge nomen door andere vertegenwoordi gers uit hun classis. Toch ziet het er, meent men algemeen, wel naar uit dat dr. A. A. Koolhaas weer opnieuw de voorzittershamer toegeschoven zal krij gen. Het vorige jaar is een wijziging gejnaakt waardoor het mogelijk wordt dat een voorzitter vijf jaar lang de leiding over de synode kan hebben, ook als hij al geen lid meer van de kerkelijke ver gadering is. Dit besluit werd aangeno men om meer continuïteit te krijgen. Daar dr. Koolhaas geen lid is, zal hij niet met gewone meerderheid van stemmen moeten gekozen worden, maar met een absolute meerderheid. Dat wil dus zeg gen niet met de helft van het aantal aanwezige leden plus een, maar met de helft plus een van alle afgevaardigden voor. Dr. Koolhaas die in het afgelo pen jaar geroemd is om voorzittersca paciteiten, zal zeker herkozen worden. Wie met hem in het moderamen zitting zullen nemen is niet zeker. Ds. J. Vink, de assessor, is n.l. niet in de synode teruggekeerd. Als het nieuwe modera men gekozen is, draagt de tijdelijke leider de leiding weer over aan de ge kozen voorzitter. Voor de buitenwacht zal zeker de ver kiezing van de nieuwe hoogleraar voor Groningen, die de plaats van prof. dr. Th. L. Haitjema moet Innemen de grootste aandacht trekken. Op de laatste zitting van de synode werd dr. J. M. de Jong, conrector van het seminarium te Drieber gen, gekozen. Dr. De Jong is van rechts- vr(jzlnnige signatuur en zijn verkiezing wees er op dat de synode de vrijzinnige vleugel van de kerk niet wilde passeren. Dr. De Jong heeft echter voor deze be noeming bedankt, omdat hij meent, dat zijn werk aan het Theologisch Semina rium dat hem in contact brengt met alle toekomstige hervormde predikanten niet die aandacht heeft gehad die dit werk verdiende, omdat dr. De Jong werk te aan zijn proefschrift. Liever wilde hij in Driebergen blijven dan naar Gronin gen gaan om daar een betrekkelijk klei ne groep studenten te gaan leiden. Er is in de pers sindsdien heel wat gespeculeerd. Een dagblad wist zelfs te vertellen dat met dr. De Jong ook de predikanten dr. A. F. N. Lekker- kerker en dr. A. J. Bronkhorst op de nominatie hebben gestaan en dat het wel zeker is dat dr. Lekkerkerker ge kozen zal worden. Wij geloven dat hier meer sprake is an speculatie dan van zekerheid. De synode komt in nieuwe samenstelling bijeen en het is dus heel goed mogelijk dat nieuwe inzichten zullen gaan over heersen. Als de vorige synode werkelijk in de richting van de vrijzinnigen geke ken heeft om die vleugel van de kerk te vreden te stellen, dan zou zij dat opnieuw kunnen doen door geen figuren als dr. Lekkerkerker en dr. Bronkhorst, die bei- min of meer „midden-orthodox" ge oriënteerd zijn, te kiezen. "'.1 zij zich niet bekommeren om mo daliteiten en richtingen, en de beste man dit ambt kiezen, dan staat zij in het gevaar de vrijzinnigen te passeren, die toch al het gevoel hebben dat zij niet or vol worden aangezien. In ieder ge- 1 is het zeker dat de kerkelijke pers de komende weken heel wat aandacht n deze benoeming zal besteden en al lerlei conclusies zal gaan trekken, die misschien helemaal niet meegespeeld hebben bij de verkiezing. Enkele belangrijke problemen, die de be lijdenis raken, betreffen de gebedsge nezing, de dooppraktijk en het kans spel. De synode zal zich nl. moeten bezinnen op rapporten van de raad voor kerk en ziekenzorg van de commissie voor de dooppraktijk en op twee rap porten over kerk en sport en over het kansspel. Als de zitting begint ligt er meteen al een brief van het comité 1616/19, w in wordt bpgemerkt dat slechts door wijziging van het mandaat in het deramen de verkiezing van een praeses op wettige wijze kan plaats vinden. De brief wijst er op dat de secretaris generaal bevoegdheden bezit, die de praeses toekomen, en die niet overeen komstig Dordt en Wesel zijn. Zal ik onderwijzer (es) worden De directeur van de chr. kweekschool te Middelburg J. A, van Bennekom heeft klein boekj- geschreven waarin hij de vraag: „Zal ik onderwjjzer(es) worden?" tracht te beantwoorden. In enkele vlugge trekken schildert hij de behoefte aan onderwijzend .personeel en dan probeert 'lij een aantal veel gestelde vragen, zoals: ,Zal ik ordè" kunnen houden?" en „Hoe kom ik op de kweekschool?" en zelfs nog: „Wat verdient een onderwijzer?" te beantwoorden. Het boekje eindigt met lijstje van christelijke kweekscholen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Lutten (toez.) A. Westra, vicaris te Berlikum (Fr.); te Oud-Alblas en Randwijk: A. Muilwijk, kand. te Ameide; te Streefkerk: P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Den Helderr J. Visser, kand. te Kla- zienaveen. Bedankt voor Rotterdam Charlois: W. Willemse te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Examens: De classis 's-Gravenhage der Ger. Kerken heeft preap. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Brouwer, Pronkstraat 18 te Leidschen- dam. kand. aan de V.U. Beroepen: De classis minor te 's-Gra- venhage heeft zich verenigd met een voorstel van wijkkerkeraad 7 om a.s. zondag aan de leden van deze wijkge- meente voor te stellen ds. J, J. Oranje van Djakarta, die reeds enkele maanden met verlof in ons land is, te beroepen. GEREF KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Heerde, A. C. Haitsma te Opende. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Capelle aan de IJssel, M. Heerschap te Borssele en C. A. Zijderveld te Paterson. USA. Beroepen te H- I. Ambacht, A. Elshout te Utrecht. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Groningen Noord, J. Bos nia te Arnhem. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Laren Blaricum, ds. N. v. d. Wall, voorganger Ver. van Vrijz. Hervormden te Middel burg en Goes. Tot nu toe verhinderd", schrijft Paulus aan de Romeinen, als hij hun vertelt, dat hij naar hen verlangt. Zelfs stichters van kerken leven niet temidden van rozen. Zelfs Paulus lukte niet alles, wat hij graag wilde volbrengen. Soms wordt dit een probleem voor ons. Diep in ons hart leeft een verlangen, waarvan wij zeker zijn dat het niet in strijd is met het evangelie, maar veeleer menen wij past in het raam van Gods werk. Jarenlang hebben wij voor een bepaalde kans voor Gods koninkrijk gebeden. Plotseling gaat de deur open. Alles wijst erop, dat we onder de zegen van God werken. Toch loopt alles vast. Is Satan te sterk? Neen, maar wij leven te veel in de Ami kaanse successfeer. We menen dat, wat wij samen met Gt doen, moet slagen. Dit is echter niet zo. God laat Zijn kinderen soms falen; God heeft toegelaten dat hele gemeenten uitge moord werden. Lees Openb. 2 10 maar: „Wees getrouw tot in de dood". De gemeente van Smyrna werd vrijwel geheel uitgemoord. God vraagt geen succes; Hij vraagt trouw. In één zin zouden we het leven met God kunnen omschrijven: „Durf met God te falen." Wie met God faalt naar wereldse maatstaven, denk maar aan het kruis legt vaak de basij voor de uiteindelijke overwinning. Advertentie Gevraagd: Bijbelverkl. v. Henry-Dachsel, korte verklaring, uitg. Kok. Kerk-, Vaderl.-, Martelarengesch. e.a. godsdienstige boeken, LINDENBERGS BOEKHANDEL Hillevliet 21 - Tel. 174352 - Rotterdam-Zuid. Ds. W. Mackenzie met emeritaat Ds. W. Mackenzie, de nestor van de remonstrantse predikanten te Amster dam, gaat 1 april met emeritaat. Ds. Mackenzie is door ziekte voorlopig ver hinderd zijn arbeid in de gemeente waar te nemen en heeft na een hartonderzoek op medisch voorschrift algehele rust moeten nemen. Hij wordt op 1 april ze ventig. Ds. Mackenzie werd in 1914 in Zwam- merdam bevestigd en stond vervolgens in Alkmaar en Utrecht. In Amsterdam stond hij reeds meer dan 30 jaar. Ds. Mackenzie is vooral bekend, omdat hij een van de medeoprichters van de Vrijz. Chr. Studenten Bond en van de Vrijz. Chr. jongerenbond is. HIS MASTER'S VOICE 8-15 februari De voorjaarszendingsweek van de Hervormde Kerk is vastgesteld op 815 februari. Er zullen a.s. zondag in de gemeenten meer dan 600.000 folders aan de kerkgangers worden uitgereikt. In deze folder schrijft ds. P. J. Mackaay, secre taris van de Raad voor de Zen ding o.m. het volgende: Uniecollecte Lijst 1» van de 80e uniecoUecte bjvi de volgend» f 7*5. GriJr Meeden f 186. Nieuwe Pek Stadskenaal-Ooït f 560. TJueher Weeteren"-* 305,75. ..RH| m-Meedhi ___"f 14ÖÖ, Westeremden ff parochie t llB.'^Knljpe f 100. Meneldum f 368. Ne* f 314.58. Ooeterllttens f 205. Oudehome f 515. Wlrdum f 505, Bellen f 501, Totaal van 375 locale comité1» f 191 187.40 drink zoveel U wilt RIVELLA- is een zuivere alcoholvrije drank ennon-filling, geeft dus nooit dat 'volle' gevoel. Fris, gezond en heerlijk van smaak. ixindeli dan andeii EEN FRIESCHE VU6-D0M0 PRODUCT I 129 „William". Het woord was haar nauwelijk over de lippen gekomen, of zij besefte, hoe dwaas het van haar was geweest, dit te zeggen. William Vine", zei de jongen peinzend. „Praatte hij Frans of Engels? Zijn papa was toch een Frans man. nietwaar?" „Hij praatte Engels. Maar kijk eens, jehebt je thee nog met uitgedronken", voegde zij er bij, daar zij de vragen wel wat erg nauwkeurig begon te vin- xe' bèzoekên." Terwijl zïj deze avond reeds weer on derweg was naar beneden, merkte zij Lucy op. die uit de grijze kamer r „Mogen we r" r buiten gluurde, „muicu ..e "j komen, mama?" „Ja. En vraag madame Vine, wat muziek te brengen". durf- ongeschikt moment, want mijnh er juist aan uit de eetzaal. Zij hem in het oog kreeg; haar eerste opwelling terug te gaan, maar hij keek om er te willen wachten. Lucy was al gaaMadame Vine", begon hij, zijr. hand op de deur knop en op gedempte toon. „hebt u veel ervaring met kinderongestelaheden?" Bijna had zij geantwoord „Neen Immers, haar eigen kinderen waren, zolang zij bij hen geweest was. opmerkelijk gezond geweest. Maar zij herinner de zich tc rechter tijd. dat zij geacht werd. vier kinderen door de dood te hebben verloren en dat haar spreken daarmee in overeenstemming behoor- 'laar ieta natuur- lelijke hoest is, van door ANN LUDLOW „Het schijnt me toe. dat hij verzorging nodig heeft, dat er voortdurend op hem gepast zou moeten wor den, in het bijzonder 's nachts. Ik wenste zelfs wel, dat hij toestemming mocht krijgen om op mijn ka mer te slapen'1, voegde zij er bij, door een sterke aandrang gedreven, dil verzoek tegenover mijnheer Carlyle uit te spreken, mar- de zijn. „Niet bijzonder veel, mijnheer, lijk wel". „Valt het u niet op, dat dat ee van William?" ?ndig en uitwendig sidderend terwijl zij het deed. „Zijn bed zou gemak kelijk overgebracht kunnen worden en ik zou op hem passen, mijnheer, als eh van welke bediende ook verwacht zou kunnen worden „Dat in geen geval", antwoordde mijnheer Car- de deur- lyiê op warme toon. „Wij zouden er niet aan den ken, u daarmee lastig te vallen. Hij is niet ziek, zo dat hij verpleging nodig heeft; mocht dat wel het geval zijn, dan is ons personeel overigens ver trouwd". „Ik ben zo dol op kinderen", waagde zu nog een Èleidooi. „Ik heb al grote sympathie, juist voor dit Ind opgevat en zou graag willen, dat zijn gezond heid aan mij toevertrouwd mocht worden, dag en nacht. Het zou een waar genoegen voor mij zijn." Maar i_ van zou willen horen: het i veel van u te vergen". i onbehoorlijk zijn, Zijn toon gaf te kennen, dat de zaak hiermee was afgedaan en hij hield de deur voor haar open, om haar voor te laten gaan. Te moeten zingen, daarvoor vreesde zij nog meer dan voor iets anders. Bij het zingen was haar lispe len niet merkbaar en zij vreesde dat de klank van haar stem herkend zou kunnen worden. Zij had zich voorgenomen, geen lied te nemen dat zij al eens eerder had gezongen in dit huis en haar stem slechts de helft van de volle omvang te geven. Zij herinnerde zich, hoe vurig haar echtgenoot haar zin gen had bewonderd in voorbije dagen. Nu was het "Barbara, die voor hem zong. Deze avond echter kreeg zij nog respijt. Er wa ren nog niet veel minuten verlopen sedert haar bin nenkomen, toen er een bediende verscheen, die Techter Hare naar binnen leidde, statig schrijdend ■als altijd, zijn pruik in de puntjes verzorgd. Geen •sprake van zingen, wanneer hij aanwezig was, want ■de liefelijkste melodie zei hem niets. Barbara en "mijnheer Carlyle stonden beiden op om hem te be groeten. „O. papa! Wat een groot wonder, u 's avonds te zien verschijnen! Wat ben ik blij! Neem de gemakkelijke stoel. Madame Vine", stelde Barbara Voor, toen de rechter haar voorbij '-.wam op weg naar de gemakkelijke stoel. „Hoop dat u gezond bent. madmoselle. Nong par- lé Frongsé ik", zei de rechter, een gezicht trekkend, alsof hij wilde zeggen: „en gelukkig ook maar!" Madame Vine kon een glimlach niet onderdrukken. „Dat is ook niet nodig, mijnheer. Ik ben geen Fran- caise, maar een Engelse." „Neem me niet kwalijk", zei de rechter. „Maar ik had gehoord, dat er hier een Franse madam zou komen en ik vind beslist, dat u er Frans uitziet", vervolgde hij. terwijl hij eens keek naar haar bril en de japon, die haar slecht stond. „Ik' zou u niet voor een Engelse hebben aangezien, als u het me niet zelf verteld had, maar ik ben blij, het te horen. Daar komt nooit iets goeds van, als je een Franse gouvernante in je huis haalt. Hou ze van je lijf, zeg ik altijd maar." (Wordt vervolgd. „Het jaar 1958 is in vele opzichten voor de zending van onze kerk een uiter mate moeilijk jaar geweest. De moeilijk heden met Indonesië, waar naar de mens gesproken nog altijd het belang rijkste deel van onze zendingsarbeid wordt verricht, hebben zich verleden jaar zo toegespitst, dat bijna alle Neder landers uit dat land zijn weggegaan. Dat nochtans de gemeenten van onze kerk in 1958 voor de zending meer geld bijeen hebben gebracht dan ooit te voren, vervult ons met grote blijdschap. Natuurlijk drukken de moeilijkheden in Indonesië ook hun stempel op het beleid van de Raad voor de zending. Daarom is dit- jaar voor het eerst voor de arbeid op Nieuw-Guinea meer geld uitgetrokken dan voor het werk dat Indonesië wordt verricht. Bovendien is voor het werk elders, met name voor het nieuwe werk in Afrika, voor dit eerste jaar een bedrag van 92.000,begroot. Zonder twijfel zal hiervoor in de komende jaren veel meer geld beschikbaar moeten zijn. Wij delen deze nuchtere feiten mee. De goede ver. staander zal begrijpen, dat dit betekent, dat het werk doorgaat. Ondanks alle moeilijkheden die er zijn, werken onze mensen in Indonesië, in Ceylon, straks ook in Afrika en dienen daar de gang van Gods Evangelie door de wereld. Het is een oorzaak van diepe vreugde, dat wij als Hervormde Kerk verwaardigd worden op deze wijze „me de-arbeiders Gods" te zijn. Jubileum ds. Bosman Ds. A. J. Bosman, emeritus-predikant te Rijswijk (Z.H.) herdenkt op 12 fe bruari de dag waarop hij voor zestig jaar het predikambt aanvaardde in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Bosman werd 5 september 1874 te Schiedam geboren. Hij studeerde te Leiden. Op 12 februari 11899 werd hij te 't Woudt bij Delft bt bevestigd. In 1908 v 1926 sluis waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 jan. 1942. Hij vestigde zich metterwoon te Rijswijk waar hij als hulpprediker bij de Her vormde Evangelisatie werkzaam was. Vervolgens was hij hulpprediker te Scheveningen en geestelijk verzorger in het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenha- een handige flasuc HUISAPOTHEEK MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^Nfci hoofdpijn, kies pijn. hoest, gridp,^arrhee, influenza, rheumatiek. koortsjf^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige'plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. UET 21ste congres van de Russi sche communistische partij, dat gisteren is geëindigd, heeft een zo niet merkwaardig dan toch wel op vallend ding aan het licht gebracht. Bij een nader onderzoek is nl. geble ken, dat Chroesjtsjef de voornaam ste gegevens voor zijn exposé over de opbouw van de communistische maatschappij heeft ontleend aan Stalin. Op zichzelf wekte het reeds verba zing, dat de Russische premier, die het met de theorieën van de partij nooit zou nauw heeft genomen, zich plotseling als de belangrijkste partij- theoriticus ontpopte. Hij deed het handig, liet de kwestie van de desta linisatie rusten, noemde de naam van Stalin slechts terloops en sugge reerde aldus een directe voortzetting van de door Lenin uitgestippelde lij- Chroesjtsjef heeft niet alleen belang rijke gedachten, maar ook theoreti sche formuleringen zonder meer overgenomen uit Stalins redevoering op het 18de partijcongres in 1939 en uit het geschrift „Economische pro blemen van het socialisme", een ide ologisch testament, dat drie jaar ge leden nog als een waardeloos stuk werd beschouwd. Het 18de partijcongres stond in het teken van de overgang van het so cialisme naar het communisme. Sta lin gaf toen het parool uit, dat de Sowjetunie de kapitalistische landen moest overvleugelen op economisch gebied, wilde zij de overgang van de eerste naar de tweede fase van het communisme kunnen verwezenlijken. Dit kon worden bereikt door verbe terde produktiemethoden en opvot- ring van de arbeidsproduktiviteit De tweede wereldoorlog haalde een streep door de rekening van Stalln, en thans maakt Chroesjtsjef gebruik van de ideeën van de meester, die hij zo lang en zo trouw gediend heeft, maar wiens naam hij m de vergetelheid wil prijsgeven. Zorgvuldige vergelijkingen van wat Stalin en Chroesjtsjef verklaarden, leidt volgens een medewerker van de Neue Zuercher Zeitung tot de clusie, dat dezelfde Chroesjtsjef, die op het 20ste partijcongres de Stalin- mythe aantastte, drie jaar later dt stalinistische theorieën tot de maakt. Hij laat hierbij alleen die richtlijnen van zijn meester varen, welke onder de huidige omstandig heden en in verband met recente hervormingen onbruikbaar bliiken te zijn. Maar het congres, dat dit alles beter kan weten dan wie ook, juicht HET VRIJE SPEL GEEN HEIL schijnt, opnieuw in Frankrijk heb ben voorgedaan. Er is een streng onderzoek gelast, waarvan de resul taten nog moeten worden afgewacht. Ook van dit onderzoek geldt, dat het na de feiten komt. Een proces als te onzent rondom het vermaarde „goede heertje", een zaak van mindere ernst, maar ern stig niettemin, heeft, behalve hu moristische gedachten, toch ook gevoelens opgeroepen van onbeha gen over verschijnselen die Immers mogelijk zijn gebleken. Zulke ervaringen leren, dat men te recht wel allerlei bedenkingen kan inbrengen tegen het dirigisme, maar dat het evenmin verantwoord mag heten, het nu maar te verwachten van „het vrije spel der maatschap pelijke krachten". Dit vrije spel Immers heeft èn de thans verdachte figuren in Frank rijk én te onzent het goede heer tje met heel zijn vreemde entourage hun kans gegeven. Men kon het weten: dirigisme brengt geen heil, het vrije spel brengt geen heil; het leven, ook het maatschap pelijk leven, moet het hebben de daarvoor gestelde wetten en de daarvoor gegeven normen. Verschijnselen als de hierboven ge signaleerde zijn wel van eei danigheid, dat zij tot een d krachtiger pleit voor een christelijke, en dus genormeerde, samenleving dringen. GEEN DISCRIMINATIE TE Amsterdam heeft de gemeente raad een van zijn communisti sche leden benoemd tot lid van een commissie uit de raad. Men behoeft ons bepaaldelijk niet te verdenken van sympathie voor het communis me, wanneer wij menen dat de meer derheid dit besluit terecht heeft ge nomen. Anders dan met de Tweede of de Eerste Kamer het geval is, is een ge meenteraad een besturend lichaam- Aan het hoofd van een gemeente staat de gemeenteraad, zo zegt het onze Grondwet. Wij laten nu in het midden of in Tweede en Eerste Kamer steeds de communisten uit alle commissies ge weerd moeten worden; om boven genoemde reden zal men in een ge meenteraad tussen communisten en niet-communisten zeker niet mogen discrimineren. Van tweeën één: öf men zal de communistische partij als geheel moeten verbieden, iets wat wij om onderscheidéne redenen niet zouden willen bepleiten, óf men zal de con sequenties hebben te aanvaarden van het feit dat zij niet verboden is, doch integendeel als erkende partij bestaat. Tenzij uiteraard in afzonderlijke ge vallen een communist laat blijken, dat het hem te moeilijk valt om zich aan de democratische spelregels te houden. Maar dan is hij reeds begon nen zichzelf uit te schakelen. Wij zullen trouwens goed doen te bedenken dat een bestaan in de open baarheid de communistische partij te onzent heel wat meer kwasi heeft gedaan dan een verbod ooit had kunnen presteren. DE KLOOF VALT MEE F EN liberaal Kamerlid heeft te Rot- terdam mogen spreken voor een organisatie, waarin hij vele socialis ten als lid mocht verwachten. Zijn betoog, daarop ingesteld, is er des te opmerkelijker om geworden. Zo beweerde hij, dat P.v.d.A. en V.V.D. eigenlijk de enige politieke partijen zijn. Hij bedoelde aan te ge ven, dat deze beide partijen zich als partij niet door een geloofsovertui ging gedragen weten. Daaruit intussen, zoals de spreker deed, te concluderen dat partijen die dit wél weten geen partijen zijn, lijkt ons een liberale hoogmoed, hot zeer deze ook bij de socialisten waar dering bleek te oogsten. Wonderlijk na boude beweringen I» de laatste weken uit liberale mond klonk ook zijn volgende nevenschik king van V.V.D. en P.v.d.A.: dij V.V.D. stelt het vrijheidsbeginstl hoog, zo poneerde hij, om stond op te laten volgen: dat doel de P.v.d.A. ook, maar op andere De kloof is blijkbaar minder groot dan van liberale kant wel gesteld. TOCH SAMENWERKING komende zomer te Loosdrecht een aantal winkels des zondagsmiddags open zijn, zulks ondanks het verzet van de protestants-christelijke par tijen en de K.V.P. Prof. Oud beweert, hevig veront waardigd, dat hij niets moet hebben van samengaan met socialisten 1* een kabinet. Samen met de socialist het eigen k>- rakter van de zondag te miskenne» kost de liberaal blijkbaar minder moeite. Voor de komende weken is Loo drecht wellicht iets om te onthou den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2