CHRISTFLUK Oók al aan de sigaar? LADY ISABELLA De toekomst alleen in voorbijgaande dromen Pastor van een gemeente in uniform Protestantse kerken in eenheidsvorm gegoten Wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie? Eert woord voor vandaag East Lynne Kwestie Cyprus beïnvloedt verkiezing aartsbisschop Barth wilde geen prognose geven Hbt Amerikaanse blad „The Christian Century", neemt een brief op van prof. Karl Barth, een antwoord op een schrijven, dat het blad aan de Zwitserse hoogleraar zond en waarin hem gevraagd werd te zeggen voor welke opgaven en problemen hij zich in de toe komst geplaatst ziet in het licht van opgedane ervaringen. Karl Barth schrijft dan„Ik maak uit uw brief op, dat ge dezelfde uitnodiging gezonden hebt aan andere bekende theo logen wan mijn generatie en dat ge van plan zijt om datgene, wat wij gezegd hebben in boekvorm uit te geven ten dienste van de jonge theologen van vandaag." Wat zijn tijdgenoten op deze uitnodiging zullen antwoorden, weet prof. Barth niet, maar wat hem zelf betreft, kan hij zeg gen, dat hy hierop niet zat in gaan. yOOR ZOVER ik mij kan her- V inneren, heb ik op geen enkel moment in mijn theologische car rière plannen gemaakt verder dan de eerstvolgende stap. En deze volgende stap kwam onmiddellijk voort uit de stappen, die ik reeds genomen had en uit mijn indruk ken van de noden en mogelijk heden, die verborgen zijn in iedere nieuwe dag en in iedere nieuwe situatie. Zoals ik het nu zie. is mijn carrière een opeen volging van ..hier e. nu"'s ge- Ik zag mij altijd plotseling ge plaatst voor een of ander bijbels of historisch of academisch pro bleem, het een of andere thema dat van buitenaf op mij toekwam, het een of andere onmiddellijke probleem (bijv, van politieke aard); in het kort, Iets nieuws, waarnaar ik niet zocht, maar dat mij opeiste. Dan probeerde ik zo goed mogelijk met dit nieuwe klaar te komen. Dat was moeilijk genoeg en daarom kon ik nooit aan de volgende dag of aan over morgen denken. Ik heb bijna nooit wat men noemt een program gevolgd. Mijn denken en schrijven kwam veel eer voort uit mijn ontmoetingen met mensen, gebeurtenissen en toi standen. Ik ontdekte ze eerst het liberalisme en socialisme van het begin van de eeuw; of later de tekst van de brief aan de Ro meinen; of nog later de theolo gische traditie van de oude en de Hervormde erk; van de Duitse situatie na 1933 of de Zwitserse situatie na 1939. Ik ontdekte ze; dat wil zeggen, deze mensen, ge beurtenissen, situaties stormden op mij af; zij spraken tot mij, hielden mijn belangstelling gevan gen of dwongen mij er iets over te zeggen. Ik was nooit van plan dit of dat te zijn of te doen; ik was, deed of zei dit of dat als de tijd ervoor rijp was. 70 IS het altijd met mij gegaan vijfentwintig jaar lang nu en vooral toen ik aan mijn Dog matiek werkte: van het ene se mester naar het andere, van de ene week naar de andere. Zo ging het met mijn andere boeken, voor drachten, preken. Het waren, als het ware bomen van allerlei soort, grote en kleine, die opkwamen, groeiden en hun takken voor mij uitspreidden. Hun bestaan hing niet van mij af; ik had veeleer met alle aandaont te waken voor hun groei. Of ik kan zeggen dat ik mij voel als een man in een boot, <iie ik moet roeien en met bekwaam heid sturen; maar hij beweegt zich voort in een stroom, die ik niet bedwing. Hij glijdt voort tus sen steeds nieuwe en vaak geheel vreemde oevers en neemt mij mee naar de bestemming, die be- ik haar nader. Of God in zijn ondoorgrondelij ke wijsheid van zijn voorzienig heid ,nij bestemd en geschapen heeft om zo'n onsystematische theoloog te zijn, of dat ik mij zelf in mijn menselijke verwar- ring dat zelf gemaakt heb, wi# zal het zeggen? Maar één ding is zeker: als u, mijn waarde heer, van mening bent, dat (zoals u in uw brief zegt) ik bijgedragen heb aan het tot stand komen van de theologische situatie van thans en nog steeds voortga daaraan vorm te geven, dan moet u met het feit rekening houden, dat dit de wijze is waarop ik tot op deze dag als theoloog leef, dat dit de wijze is. waarop ik mijn bijdrage heb ge geven aan de huidige theologie. Tk heb gebeden voor mijn dage lijks brood, ik heb ontvangen en gegeten en laat dan de volgende dag voor zichzelf zorgen. Ik denk niet, dat ik nu nog mijn levens wijze zal veranderen. "TN NU ZULT ge zeker begrij- J-' pen en het niet kwalijk nemen, dat ik niet mee kan spelen in de ..symphonie van de toekomst" noch met ie eerste of de tweede violen, noch met de fluiten of de contrabassen, noch als de bekwa me man die de pauken hanteert. Waarom niet? Zeker niet omdat de toekomst van de theologie in het algemeen (en zo ook van mijn eigen theologie) mij niet interes seert; dan zou ik niet voortgaan met werken, wat ik graag zou willen doen zolang de tijd en de kracht mij gegeven zijn. Maar "»mdat nu en ook in het verleden het heden mij zo opeist, dat ik mij de toekomst alleen maar in voorbijgaande dromen kan voor stellen en omdat wat de toe komst zelf aangaat (indien ik niet verkoos te zwijgen) ik ernstige dingen zou hebben te zeggen al leen wanneer die toekomst heden was geworden. Vol ontzag en verwachting zie ik uit naar wat de andere leden van het gezelschap van ouder.u. die ge gevraagd hebt, zullen ont vouwen aan prognoses en pro grams. En het zou mij verheugen als hun opmerkingen van nut ble ken te zijn voor de jonge men sen. die thans naar voren ko men. Maar 11. zou een ander mens moeten zijn met een andere manier van leven als ik zelfs der tig om niv te spreken van drie duizend verstandige en nuttige woorden over deze aangelegenheid zou moeten schrijven. Wat ik wer kelijk kan bijdragen aan uw plan zijn drie Engelse woorden on- origineel en banaal, maar met ver antwoordelijkheid gesproken: Wait Ds. Le Cointre iverd 65 jaar Pastorale zorg in drukinkt brief van ds. Le Cointre bij, want ieder kreeg persoonlijk antwoord vaak een woord van bemoediging óf lief derijke zorg is niet blind! een woord jn berisping Recrutendagen Vele recruten weten nauwelijks iets an het leger af en dat maakt de kennismaking onnodig moeilijk. Dat bracht ds. Le Cointre op de gedachte recrutendagen te houden, speciale voor lichtingsbijeenkomsten in verschillende plaatsen van het land, waar een pre dikant, een arts en een (christen-)of ficier vertellen van het wachtende mi litaire leven. Geestelijke verzorging brengt veel administratieve zorgen: hóe komen we aan het adressenmaterlaal van de naar dienst vertrekkende jongens? Nog altijd duiken er gereformeerde jongens onder in de dienst, onbereik- Ibaar voor de predikanten. Vaak Vele jaren geleden meldde zich ins een geestdriftig gymnasiast >or het leger. Spoedig liep hij met een kepi en droeg hij poeties: W. M. le Cointre, thans gereformeerd predikant voor de geestelijke verzor ging van militairen, thans 65 jaar. Hij is er nu nog blij om, dat hij eens recruut is geweest. Hij was overi gens niet lang bij het reserve-kader, want bij (speciaal!) Koninklijk Be sluit werd deze relatie op eigen ver zoek verbroken. De ex-reservist werd theoloog, tot grote verbazing van zijn omgeving. Vooral zijn vader keek er vreemd van op, want dat had hij helemaal niet van zijn zoon verwacht kwestie van nalatigheid van de plaat- Hoe wel reservist-af bleef het leger selijke kerkeraad of van de ouders, toch zijn aandacht opeisen. Toen hij (Advertentie) Ruwe, schrale huid 1924 in de garnizoensstad Bergen op Zoom predikant werd. stonden al spoe dig de militairen op zijn stoep: het pastorale huis en hart openden zich voor de mannen in uniform. De gees telijke verzorging bij de krijgsmacht was toen nog niet zo sterk ontwikkeld als vandaag. ,.Ik heb er menigmaal slapeloze nachten van gehad... be kende hij later en hij deed het werk wat zijn hand vond om te doen. De omstandigheden leidden er toe, dat hij een dag per week voor de militairen beschikbaar stelde. In 1939 was hij in tussen reserve-legerpredikant geworden en in mei 1940 maakte hij ajs krijgs gevangene kennis met de verkeerde kant van het prikkeldraad. Toen na de bevrijding duizenden mi litairen naar Indonesië werden uitge zonden, benoemde de Zwolse synodq hem in 1947 speciaal voor de geeste lijke verzorging. De nu 65-jarige ds. Le Cointre zou over die twaalf jaar een boekje kun nen opendoen. Misschien beter een aantal dikke brieven, want die heeft hij in de loop der jaren bij duizenden geschreven. Op gezette tijden vlogen gezette brieven naar de duizenden jon gens in de tropen: pastorale zorg in drukinkt. Zijn warm geschreven brie ven deden honderden militairen naar de pen grijpen en vooral in d'ie „Indi sche tijd" was de fan-mail" omvang rijk: van de man in een kleine kam pong tussen de sawahs van Oost-Java en van de knaap in het drukkend- warme Batavia brieven, vaak nóód- kreten uit de hitte van de dag, letter lijk en figuurlijk. En als de facteur post uit Holland brachè, was er vaak Overigens: ds. Le Cointre is vol lof over de vaak hartelijke, spontane me dewerking, zowel in de kazernes als in de kerkelijke gemeenten van de garni zoensplaatsen. Zonnige indruk Ds. Le Cointre heeft een zonnige me ning over de jeugd, want ze is alleen maar anders dan die van vroeger, an ders en éérlijker. Een mening, die hij handhaaft naast zijn minder zonnige ervaringen: nauwelijks 30 pet van de jongens dienst e. nodig verzuimd net als in het bur gerleven. Jongens moet je nooit dwin gen. Als de Geest zelf dwingt, kan toch niemand weerstand blijven bieden, bij welk wapen men ook dient. Volgend jaar hoopt d-s. Le Cointre 40 jaar in het ambt te staan, maar hij denkt er nog niet over „de wei in te gaan" zoals hij dat zelf uitdrukt. Het leger te velde is veel interessanter! Zijn „gemeente" strekt zich uit over alle onderdelen van leger, luchtmacht. Huisbezoek zou neerkomen op een volledige elf-provinciëntocht, nog gezwegen van de honderden milt- tairen in de Navolanden en in West en Oost. Omdat hij bijna iedere week preekt, onderhoudt hij vele contacten met de plaatselijke kerken. Dat vindt hij wel nodig, want als „specialist", zonder eigen gemeente mist hij som: wel het „gewone" gemeentewerk. Mis schien dat voor een eventuele opvolger een andere kerkelijke status kan den bedacht. Maar dat is naar hij hoopt nog verre toekomst, want voorlopig voelt hij zich nog veel te fit om te gaan rusten. China wil de kerk controleren Alle protestantse kerken van China zullen door de communistische rege ring gedwongen worden om tot een eenheldskerk samen te smelten. Het ge volg van deze maatregel la dat meer dan zestien kerkgenootschappen worden opgeheven en dat honderden kerkgebouwen worden gesloten. In Shanghai zijn van de 200 kerken er slechts 16 overgebleven en in Peking van de 65 slechts vier. Hoewel in Hongkong vanuit communis tisch China nog geen bevesetiging van dit bericht is ontvangen, is men alge meen van mening dat de communisti sche machthebbers onder de huidige omstandigheden zeker tot deze stap in staat zyn. In haar spraakgebruik is het bestaan van verschillende kerken slechts een overblijfsel van dc kolo niale overheersing door de westerse volkeren. Achter deze „nationalisering" van de kerk staat de beweging van communis tisch gezinde christenen die een volko men autonome Chinese kerk willen stichten. Deze beweging is bekend ge worden als de „Driemaal zelf bewe ging". omdat zij streeft naar „zelfre- „zelf- gering", „zelfbubsidiëring' verkondiging." )e woordvoerder van de Nationale JRaad van Christelijke Kerken in Amerika dr. Merwin was van me ning dat de regering, deze stap gedaan heeft om de kerken onder volledige staatscontrole te brengen. In China hebben we niet zozeer met een „vervolgde" als wel met een „gevangen" kerk te maken, zei hij. in* de gemeenten moeten de socia. listische „opvoedingscursussen wor- en ander heeft echter den voortgezet, om zo de gehele 1 njet kunnen verhinde- kerk onder de macht van de commu. j ren, aldus genoemd nisten te brengen. I jaarverslag, dat ver- Jaarverslag Convent Chr. Soc. Organisaties over Meer instemming met gedachte van amendement-De Gaay Fortman (Van c sociaal-economische redactie) In verschillende bedrijfstakken, waar de instelling van een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan aan de orde is geweest, blijkt steeds meer instemming te be staan met een zo nauw mogelijk betrekken van de privaatrechtelijke organi saties bij de arbeid van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Een relatie, die prof. De Gaay Fortman bij de behandeling van de wet in de Staten-Generaal, in het ontwerp opgenomen had willen zien en bif amendement heeft voorge steld. Voor het amendement bleek echter geen meerderheid in de Kamers te bestaan. De praktijk wijst thans echter uit, dat het bedrijfsleven aan een for mulering van de wet in deze geest sterk de voorkeur geeft. Een van de grootste geesten van de kerkgeschiedenis wat ongetwijfeld de apostel Paulus. Hij is een van de weinigen van wie gezegd kan worden, dat zijn haat omsloeg in liefde; meestal gebeurt het omgekeerde. We weten weinig van hem maar in Romeinen 1 8-16 licht hij even een tipje van de sluier die over hem hangt, op en plaatst hij zichzelf in het licht van onze belangstelling. Zes woorden typeren hem in dat gedeeltt en het eerste woord is „dankbaarheid". Paulus dankt God voor de gemeenteleden in Rome, omdat heel de wereld van hun geloof spreekt. Hij interesseerde zich voor heel de kerk van Christus, ook voor de gemeenten die hij niet had gesticht. Hij was immers nog nooit in Rome geweest. Hot staan wij tegenover de kerken die niet tot onze „groep" beho ren? Zien wij in andere kerken, die wij of onze vaderen) niet gesticht hebben, ook dingen die ons dankbaar stemmen? Oj zijn we zo vervuld met kritiek, dat er voor dankbaarheid geen plaats is? Rome was geen volmaakte gemeente. Paulus zag waarschijn lijk, dat zij weinig dogmatisch gevormd was; hij schreef hun tenminste een uitvoerige dogmatische verhandeling. Maar hi begint met God te danken en niet met kritiek. Wie God dank mag kritiek geven, wie kritiek geeft, kan niet meer danker,L Kanttekening SOCIALISTISCHE OPPOSITIE? TN het socialistische kamp wordt het eerst af? Dat was, toen de inhoni men langzaamaan weer iets nuch terder. De eerste weken na de cri sis heeft men uit socialistische mon- stond in deze staatsstukken op ht den in allerlei toonaarden kunnen standpunt, dat de vrijkomende e» horen, dat de P.v.d.A. nu geroepen nomische ruimte niet alleen ten got werd tot het voeren van oppositie, de moest komen aan de werknemen Zelfs de bezadigde dr. Drees heeft maar dat tegelijkertijd getracl zich in dergelijke bewoordingen voor moest worden de subsidielast te va de radio uitgelaten. Nu is het ongetwijfeld zo, dat de ge dachte aan een oppositie in de krin- minderen. Aan subsidies ten behoeve van w» ningbouw en landbouw wordt pe jaar thans ongeveer een miljan eerd. Zo zijn de feiten. Zo zullen zij ooi liggen bij de komende kabinetsfoi gen der P.v.d.A. meer leeft dan bij. gU]den uitgetrokken, een bedrag dt voorbeeld in 1056. Maar heel duide- de socialistische minister Hofstra „ot- lijk wordt het toch ook, dat er in dragelijk hoog" noemde. Zó hoo; deze partij een stroming is, die het dat j,et kabinet daardoor werd bt denkbeeld om in de oppositie te gaan lemmerd in het treffen van ander toch niet bijster aanlokkelijk vindt, Op het verkiezingscongres der P.v. d.A. van jl. zaterdag heeft de voor- partijen het met de socialistische ffl zitter van de socialistische fractie, nisters volledig eens. Maar ht mr. Burger, deze klippen omzeild. In n.v.V. sprak boze taal, en ministj ieder geval heeft hij een socialisti- Hofstra werd volledig gedesavoi sche oppositie niet als de enige mo gelijkheid beschouwd. „Wij zullen er eerst nog om vechten, of het volk ermee akkoord gaat, dat matje pe rechtse partijen zullen b! de P.v.d.A. uit de regering wordt ge- de Amende besprekingen kunnei zet. Wij begeren geen oppositie, blijven refereren aan de verkiarW maar wij zullen nog minder aan een gen vaQ de ministers Drees en Ho! regering deelnemen, waarin niet es- strai Aan huuraanpassing, zij het di sentiële minima onzer eisen zijn ge- systeem goed uitgebalanceeil garandeerd", zo heeft hij te Amster- moej zjjn> vait njet te ontkomen. D Het ontgaat ons, hoe de heer Boi ger de arbeidstijdverkorting kan loi maken van een verdeling van de jaren 1956 St van Chr. So ciale Organisaties op deze ontwikkeling en breekt nog een lans voor een toekom stige wijziging van de Wet op de Be drijfsorganisatie in deze geest. Dat het bedrijfsleven reeds een duide lijke belangstelling in deze richting ge toond heeft, ziet het Convent tevens als een resultaat van het rapport, dat het Convent in 1955 heeft gepubliceerd over de opzet en de inrichting van publiek rechtelijke bedrijfsorganen. Met het amendement-De Gaay Fortman als uit gangspunt is toen het pleit gevoerd en praktische wegen aangegeven voor een nauwere relatie tussen de privaatrech telijke organisaties en de publiekrechte lijke bedrijfslichamen. De interesse van het bedrijfsleven in deze richting bleek o.m. uit een aantal door de betrokken bedrijfstakken gefor muleerde instellingsbesluiten, waarin de relatie tussen de publiekrechtelijke en privaatrechtelijke organisatievor m dui delijk werd geaccentueerd. De verwezenlijking van deze gedachte is echter steeds o] bepaalde bezwaren bi. mm Sociaal-Economi Advertentie Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! schillende schapsbesturen, geheel over eenkomstig het Convents-rapport, in het reglement van orde bepalingen hebben opgenomen, waardoor de vrije organisa ties nauwer bij het werk van de schappen worden betrokken. Bovendien blijkt ook in de kring van de centrale overheid langzamerhand meer waardering te ontstaan voor de gedachte van het amendement-De Gaay Fortman. Dc staatssecretaris van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o. drs. W. K. N. Schmelzer, schreef in 1957 namelijk in het orgaan van het Prot.- Chr. Verbond van Werkgevers in Neder land, dat bedoelde gedachte in regele- menten van orde van verschillende schappen is opgenomen. Hij constateer de dat de vorige minister, noch de hui- bewindslieden tot nu toe aanleiding hebben gevonden hiertegen op te tre den, hoewel indertijd het amendement- De Gaay Fortman geacht werd niet te passen inliet systeem van de wet. Naar de mening van de staatssecretaris ver toont dit systeem ook inderdaad een in- konsekwentie, hetgeen voor de voorstan ders van de gedachte van het amende ment-De Gaay Fortman aanleiding zou kunnen zijn nog niet te wanhopen aan een wijziging van de wet in deze geest. Bij de begrotingsbehandeling in 1957 in de Tweede Kamer achtte drs. Schmel- echter de tijd voor een wetswijzi ging nog niet gekomen. Liever zou hij aantal kwesties tegelijk behandelen, voor een verdere ontplooiing van de 0. een belemmering zijn gebleken. In afwachting daarvan zou men nog meer ervaring kunnen opdoen met de functionering en toepassing van de re glementen van orde. Het behoeft geen betoog, dat deze ont wikkeling zowel in de praktijk als ln de gedachten van degenen, die vooi verwezenlijking van de p.b.o, zulk belangrijke verantwoordelijkheid dra voldoening heeft gewekt, aldus het Conventsverslag. De Stichting 125 „Ziet zij er niet mal uit?" zei Barbara, toen zij alleen was met mijnheer Carlyle. „Ik begrijp niet, waarom ze zo'n blauwe bril draagt; om haar ogen kan het niet zijn en het staat haar erg lelijk." „Zij doet mij denken aan..eh.." begon mijnheer Carlyle op dromerige toon. ÜHaar gezicht bedoel lk", zei hij, nog steeds mij merend. „Daar kun je immers maar zo weinig van zien antwoordde mevrouw Carlyle. „Aan wie herinnert "„Ik weet het niet. Niet aan een bepaald persoon", antwoordde hij. terwijl hij opstond. „Zullen we de thee maar laten komen, Barbara?" HOOFDSTUK 9 Achter haar slaapkamerdeur stond lady Isabel de volgende ochtend te luisteren of de kust vri) was. alvorens zij de trappen afdaalde naar de grijze salon, want zij was afschuwelijk bang om mijnheer Carlyle te ontmoeten. Toen hij haar de vorige avond scherp opnam, had zij zijn blik op zich voelen rus ten en het had haar doordrongen van de vrees voor herkenning. Maar niet alleen dat; hij was ook de echtgenoot van een ander: daarom was het niet raadzaam, dat zij hem te veel zou zien. want bij was haar nu nog dierbaarder tan ooit te voren. Bijna op he. zelfde ogenblik rende er uit een verder gelegen vertrek, de kinderkamer, een blonde, trotse, welgevormde knaap van een iaar of vijf naar buiten en begon met een haardstotfer tussen de benen de gang op en neer te draven. Niemand hoef de haar te vertellen, dat dat haar eigen zoontje Ar chibald was: had haar gevoel het haar niet gezegd, dan nog zou de gelijkenis met mijnheer Carlyle het luide hebben verkondigd. In een opwelling van niet te onderdrukken tederheid pakte zij het kind, ter- I 1 droeg het met ■tóffer en al haar kamer binnen. „Met jou moet lk eens kennismaken", zei zij van door ANN LUDLOW bij wijze van verontschuldiging. „Ik houd van kleine jongens" O. moederliefde! Zij zette zich in een laag stoel tje en hield het kind op haar schoot, terwijl zij het hartstochtelijk kuste en de tranen haar uit de ogen stroomden. Zij had haar tranen niet kunnen bedwingen, zelfs al had zij er haar leven mee kun nen redden; evenmin had zij er zich van kunnen weerhouden, hem te kussen. Toen zij weer opkeek., stond daar Wilson, die zonder te waarschuwen trachten, er het beste van te maken, de een of andere uitvlucht te bedenken. Wat bezielde haar toch om zich dusdanig te vergeten? „Hij herinnerde mij aan mijn eigen kinderen", zeide zij tot Wilson, terwijl zij uit alle macht haar ontroering trachtte te verbijten en haar tranen te verbergen; ondertussen stond de verbaasde Archi bald. losgelaten, met zijn vinger ln de mond naar haar bril te staren, zijn grote blauwe ogen zo ver mogelijk opengesperd. „Als je zelf kinderen verlo ren hebt. ben je dol op al de andere waar je mee ln aanraking komt". Wilson, die slechts weinig minder intensief stond te staren dan Archie, daar zij oordeelde dat de gouvernante plotseling gek geworden .ar met een raar radde woorden geli; gaf haar met een raar radde woorden gelijk richtte haar aandacht op Archie. „Jij ondeugende kleine aap! Hoe durf jij er zo'n manier met Sarah's haardstoffer vandoor te gaan! Zal ik jou eens wat vertellen, knaap: jij veel te brutaal en te wild voor de kinderkamer, ik zal eens met je mama er over spreken". Zij pakte het kind en schudde het door elkaar. Lady Isabel deed een stap naar voren, haar men uitgestrekt, haar stem één smartelijke smeek bede. „O, niet doen, niet slaan! Ik kan dat hij geslagen wordt!" „Slaan?" echode Wilson, „als hij eens een goed pak slaag kreeg, zou hij wel opknappen, maar dat krijgt hij nu juist nooit. U zou het niet geloven, zo'n brutale dwarskop als die jongen is, madame; het wordt compleet een wildeman. De andere twee zijn nooit voor een vierde part zo lastig geweest. Hier met jouw prentenboek! Ik zal een grendel la ten maken aan de bovenrand van de kinderkamer deur' Ja. en zelfs al deed ik dat. dan zou hij nog in staat zijn om in de deurpost te klimmen en het ding er af te halen." De laatste zin vuurde Wilson op de gouvernante af, terwijl zij Archie de kamer uit, de gang over en de kinderkamer inslcurde. Lady Isabel zette zich in een stoel, wee van verdriet en pijn. Haar eigen kind! En ze mocht niet tegen het dienstmeisje zeg gen: „Sla hem niét!" Zij ging naar beneden naar de grijze salon. Daar wachtten haar de twee oudste kinderen en het ont bijt; Joyce verliet juist de kamer, toen zij binnen kwam. Een bevallig meisje van acht jaar, een tengere jongen van een jaar jonger, beiden met haar eigen eens zo liefelijke trekken, haar eens mooie tere ge laatskleur. haar grote, zachte bruine ogen. Hoe boor devol was haar hart van liefde voor hen! Maar zij moest niet weer zo'n toneel veroorzaken als zo juist nog boven. Desondanks boog zij zich naar hen over en kuste beiden; ieder kreeg een vurige, hartstochte lijke kus. Lucy was van nature «til, William wat bab belziek. (Wordt vervolgd. Arbeid naast de Sociaal-Economische Raad, somt het jaarverslag nog eer argumenten op die pleiten tegen voortbestaan van de stichting, althans in zijn huidige vorm. Op dc vraag, wel ke overblijvende werkzaamheden op den duur nog aan de stichting zouden moe ten worden overgelaten, noemt het Con ventsverslag, het dienst blijven doen als adres van de centrale organisaties. Polen beëindigt discriminatie op r.k. kerkhoven Het Poolse parlement heeft zaterdag een wet aangenomen, waarin bepaalc wordt, dat ongelovigen zonder enigerlei discriminatie op room-katholieke kerk hoven te ruste moeten worden gelegd, Indien er ter plaatse geen algemene be graafplaatsen zijn. De wet is ingediend naar aanleiding van de vele botsingen de laatste tijd tussen plaatselijke kerkelijke autoriteiten en de plaatselijke partij- en gemeente-functionarissen over de begra fenis van ongelovigen op gewijde grond. Indien de kerkelijke autoriteiten be zwaar maken tegen de begrafenis van on- f;elovigen of mensen van een ander ge- oof kan de status van het kerkhof ln die van een algemene begraafplaats veran derd worden. Polen telt 6.671 rooms- katholieke en slechts 239 algemene be graafplaatsen. ieder geval een zakelijke dlscuasie verh0gi„g de werknemer profil,!! mogelijk is. Die discussie zou dan moeten gaan over vier punten: op- heffing van de bestedingsbeperking Hjd 'hébben wÜ onlang, in deie b door verhoging van lonen, salarissen iommen reeds uitvoerig geschrevu en sociale uitkeringen; vermogens- - belasting; verkorting arbeidstijd en verkorting diensttijd. Wat dit laatste betreft, ziet het er economische ruimte. Wanneer rati naar uit, dat daarover in ieder geval de werkweek met één uur verkort een overeenkomst met de K.V.P, mo gelijk is, die daarop eveneens nog steeds aandringt. Over de belastingheffing op vermo- twee procent moet gaan ten kost genswinst, behaald door speculatie, van een eventuele loonsverhoging I valt eveneens te praten. Waarom het kader van de welvaartsverdi zouden winsten uit beursspeculatie ling, belastingvrij moeten zijn, terwijl Maar de heer Burger zwijgt over fl» over elke andere vorm van vermo- ze zaak. Hij ziet geen enkel verbaoi gensaanwas belasting betaald moet In ieder geval legt hij het verba» worden? niet. In het miskennen van dat v» Blijven dus over verdeling van onze band ligt een demagogisch elemert economische ruimte en verkorting Hij belooft de Nederlandse arbeida van de arbeidstijd. De heer Burger meer d®n hij na de verkiezingen heeft verklaard, dat deze ruimte niet kunnen geven, gebruikt moet worden ten bate van Bovendien blijkt de P.v.d.A. opniem één volksgroep, die der huiseigena- de doorbraaktheorle van stal te htl ren; loontrekkenden en minder ben gehaald. „De onverenigbaarhri draagkrachtigen zullen uitsluitend van christendom en socialisme van de stijging der welvaart moeten een bewering die alleen maar dil profiteren. om conservatieven onder christellj Dat is een standpunt, dat wij ook mom hun belangen te laten beharS tijdens de crislsdagen van de socia- gen", aldus de heer Burger op tl) listen hebben gehoord. Vergete men verkiezingscongres. Een formulerlti echter niet, dat er op dit punt ver- die zonder meer krenkend moet b schil van mening bestond tussen de ten voor alle voorstanders socialistische ministers en de socia- telijke organisatie, listische fractie. Wanneer tekende de crisis zich voor wat neerkomt op één vrije zaterdai ln de maand, dan betekent dat eu reële loonsverhoging van 2 pet. krenkend dl onzerzijds liever het zwijfl 1 toe doen. Patriarch set vier bisschoppen af De verkiezing van een nieuwe aartsbisschop voor de Oosters Or thodoxe Kerk in Noord- en Zuid- Amerika heeft onverwacht tot moeilijkheden geleid. Dit bisdom staat onder direct oppertoezicht van de oecumenische zetel van de Orthodoxe Kerk in Istanboel, die de opvolger van aartsbisschop Michael moest aanwijzen. Alge meen werd aangenomen dat de metropoliet van Malta, Jacobus, voor deze post in aanmerking zou komen. Vier van de twaalf leden van de syno- de, die de nieuwe aartsbisschop moet aanwijzen, zijn echter nu in de Turkse 5ers een heftige aanval begonnen tegen acobus. Zij beschuldigen hem ervan een halfslachtige houding aangenomen te hebben in het conflict rondom Cyprus en gingen zelfs zover te schrijven dat hij zich anti-Turks gedragen had. Zoals men weet houdt de Wereldraad zich met de kwestie Cyprus bezig, en hebben twee van haar vertegenwoordi gers vorige week een bezoek gebracht aan de Britse gouverneur Foot om over dc toekomstige status van bisschop Ma- karlos te praten. De Wereldraad heeft zich tot nu toe sterk Ingespannen om de verbanning van deze bisschop, die leider zou zijn van de ondergrondse beweging Eoka. die zoveel moordaanslagen op haar geweten heeft, ongedaan te maken. Metropoliet Jacobus is de officiële ver- tegenwoordiger van het oecumenisch pa triarchaat van patriarch Athenagoras bij de Wereldraad van Kerken in Gent* Tot nu toe heeft deze raad een vrij P1"1 Griekse houding aangenomen in het c* flict. Kennelijk was dit niet naar deP van de vier Turkse bisschoppen. Zij 1' van mening dat Jacobus zich niet gen? tegen de gang van zaken heeft verzet. Patriarch Athenagoras heeft zich scM tegen de vier Turkse bisschoppen I keerd en is zelfs zover gegaan hen» de Synode te stoten, die nu opnieuw een geroepen moet worden. Voor de reldraad van Kerken is het van bij# der belang wie er gekozen wordt, omi r!' de overleden aartsbisschop van Noord®-" Zuid Amerika, Michael, een van voorzitters van de Wereldraad was. ff' neer Jacobus hem zou opvolgen zou I vrijwel onmiddellijk de opengevafis plaats kunnen innemen. Beroeningswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Laren (N.H.),J.Mï j® tier te Almkerk, die bedankte Rhenoy. Bedankt voor Daarle (toez.), J. V«j Goudriaan; voor Wassenaar (vac, dr, J. Honders; toez.), K. J. H. BurgJ Den Haag. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam, J. W. de Btf te Zwaagwesteinde en W. Ruiter te Bi# DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Haarlem (voor jeugdT dlkant) J. P. Jacobszoon te IJmuide ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd: aan de school te Sexbierum de heer J. Bil# te Holwerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2