Jlicuiuc £riJtsrt)c (fourutü Dulles vertrekt morgen naar West-Europa Hoop op overlevenden van Deens schip keert terug Minder star standpunt van het Westen HMERIKA STREEFT NAAR VREDE, MEENT MIKOJAN Cadeaus voor jarige Kroonprinses Verwarde radiosignalen afkomstig van Hedtoft Miljoenen-monsterstad bedreigt gebied Rotterdam-Den Haag Boterprijs acht cent omhoog MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 BUR KA US Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN 7.50 per Kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week ADVERTENTIES; 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste janrgang no. 11179 CHRISTEL! JK-NATIOSA AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcf) is ahcblfucn myn hert in tcgtjcnspoct" Jeugdig, modern en draagbaar Zie pagina 5 Verschil van mening tussen geallieerden? MACMILLAN GAAT NOG VOOR PASEN NAAR RUSLAND Premier Macmillan van Engeland is ian plan nog voor Pasen een bezoek aan Moskou te brengen, dit meldt het Britse klad Sunday Express. Volgens het blad irbben president Eisenhower en minister hun instemming mert het reisplan rtuigd. MacmiUan zou willen proberen een «rdere ontspanning tot stand te brengen, lovendien kan het bezoek de Engelse ooservatieve partij een prachtig winst- lunt opleveren voor de komende Verkie- ingsstrijd, meent het blad. Geen kiesrecht voor Zwitserse vrouwen De Zwitserse vrouwen krijgen geen iesrecht. Een amendement op de grond wet, dat de vrouwen het actieve en pas- kiesreoht zou geven, is gisteren i volksstemming verworpen. 654.924 •rs stemden tegen het amendement, B3-306 voor. Het kanton Vaud als eerste heeft aan rouwen het kiesrecht toegekend voor wter kantonale aangelegenheden. T^"ERMOEDELIJK in verband met enkele meningsverschillen onder de westelijke geallieerden (geruchten hieromtrent doen in Washington de ronde) heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, besloten reeds morgen naar Londen te vertrekken voor een gesprek met de Engelse premier Macmillan. Daarna reist Dulles naar Parijs en Bonn, waar hij president De Gaulle en bondskanselier Adenauer zal ont moeten. Een van de meningsverschillen zou kunnen zijn, dat Frankrijk voor 27 mei geen conferentie met Rusland wenst. Houdt men voor deze datum een conferentie, aldus het Franse standpunt, dan wekt men de in druk voor het Russische ultimatum met betrekking tot Berlijn gezwicht te zijn. Dulles zal de volgende onderwer pen met de drie Europese regerings leiders bespreken: 1. de Berlijnse kwestie en de weste lijke reactie op mogelijke Russi sche stappen. 2. de mogelijkheid van een gesprek met Rusland over het Duitse pro bleem. Als toelichting op zijn plotseling trek naar Europa verklaarde Dulles, dat de situatie uiterma pliceerd is en dat er vele mogelijkheden zijn om plannen op te stellen. Kritiek op Dulles, maar: A NASTAS MIKOJAN, de Russi- sche vice-premier, heeft zater- ag op het congres van de commu- listische partij in de Sowjetunde, een elle aanval gedaan op minister Dul- es. Hij verweet de Amerikaanse be- rindsman, dait hij zich te oordelen aar recente uitlatingen niet heeft [ehouden aan het soort verklaringen at hij tijdens het gesprek met Miko- w in Washington de vorige maand flegde. Mikojan hield vervolgens een vurig ieidooi voor uitbreiding van de handel de Verenigde Staten en Ruslamd- oals bekend is het gesprek hierover, dat de Amerikaanse staatslieden heeft thad, op een mislukking uitgelopen ïi dat Rusland, bereid is handels- rereenkomsten te sluiten voor drie, vijf i zeven jaar en dat het nieuwe levenjarenplan im de mogelijkheid voor- bet, om de handel van Rusland met het buitenland te verdubbelen. De betrekkingen tussen Rusland en ommunistisch China noemde hij bijzon- te goed. „Wij zullen onze vriendschaü te China behoeden als onze oogappel", d hij. „Laten zij, die haar willen deni- feren hun vuile handen er niet naar uit leken". Het gesprek met Amerikaanse staats- teien heeft bij Mikojan de indruk geves tri, dat de V.S. zich niet in de binnen- Qdse aangelegenheden van de socialis ed» landen willen mengen. „Daaruit wden wij de conclusie kunnen trekken", rius Mikojan, „dat Amerika streeft naar politiek van vreedzame co-existen4ae" Het lid van het presidium, Kfrichenko. heefl volgens de Prawda op het congres verklaard, dat de anti-partfjgroep van Mololof, Kaganowitsj, Malenkof en Sje- Pilof op 18 juni 1957 van plan was de regeringsmacht tot zich te trekken. Slechts het snelle bijeenroepen van het centrale comité in die maand, toen Chroesjtsjcf en Boelganin van een reis n»ar Finland terugkeerden, zou die Poging hebben verhinderd. De naam van Michadl Perwoechin, de tesische ambassadeur in Oost-Duitsland, tent niet meer voor op de lijst vam partij- iddumledem, die kandidaat zijn voor Le Troquer van zedenschandaal beschuldigd André le Troquer, ex-voorzitter van Franse Nationale Vergadering, is in an beschuldiging gesteld in ver- iet een schandaal, dat in Frank- bekend is geworden als „het rose ■Het". Dat ballet stond onder leiding 'po een oud-politieman, die meisjes van tertien tot achttien jaar in de woning **■7 een vooraanstaand Parijzenaar bij bracht en daar „dansen" liet uitvoe- die volgens de politie niet door de teugel onden. Onder andere zouïen deze tonelen zich *i>ben afgespeeld in de kolossale villa de 74-jarige Le Troquer. De politi- ontkent dit echter en heeft naar icgt op zijn verzoek een beschul- teteg tegen zich laten inbrengen. Hij *ht dit de beste manier om zijn naam zuiveren. Het openbaar ministerie hem nu beschuldigd van „schen der openbare zedelijkheid". de Opperste Sowjet Zijn naam is deze week herhaaldelijk in verband gebracht met de antl-partijgroep. Hij is ook niet gekozen in de commissies van het con- Onder deze omstandigheden," zei Dul les, „is het wenselijk gebruik te maken van de intieme persoonlijke betrekkingen die tussen de leidende regeringspersonen van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en de Verenigde Staten zijn onstaan." In een gesprek tussen personen, die el kaar kennen en vertrouwen kan veel meer bereikt worden dan langs de weg van di plomatieke nota's." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken legde er verder nog de na druk op, dat zijn reis, die ongeveer een week zal duren, geen weerspiegeling is van onvoorziene moeilijkheden. Naar aanleiding van Dulles' be zoek aan Bonn meldde onze cor respondent in de Westduitse hoofd stad vanmorgen: In officiële kringen hier hecht men veel waarde aan het plotselinge bezoek van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Dramatisch zullen de bespre kingen niet worden. Want ook in Bonn begint het langzamerhand door te drin gen, dat de huidige herenigingspolitiek naar een doodlopende straat leidt. Zo schijnt het standpunt, dat vrije ver kiezingen in geheel Duitsland aan een hereniging moeten voorafgaan wel te zijn verlaten. Men ziet nu in, dat de vrije ver- (Aie vervolg up paairi* ii Twee schepen aan (le grond De scheepvaart op de Westerschelde naar Antwerpen is gisteren negeneneen- half uur gestremd geweest voor schepen boven de 3.000 ton. Het grootste schip van de Belgische koopvaardijvloot, de tanker Fine America (21.000 ton) liep namelijk zondagmorgen om elf uur bij Lievekenshoek aan de grond en kwam dwars over de vaargeul te liggen. Kort daarna strandde ook nog de 4000 ton me tende Duitse Weserstein. Onmiddellijk snelden uit drie havens (Vlissingcn, Ter- neuzen en Antwerpen) sleepboten te hulp om te proberen de twee vaartuigen weg te slepen. Van de twaalf sleepboten die hulp wilden verlenen, waren twee van de Belgische bergingsmaatschappij Union de Remorquage en Sauvetage cn de Vlis- singer sleper Scaldis het eerst bij het Belgische schip. De bemanningen sm ten het genoegen tegen half negen gister avond de Fine America weer vlot te krijgen. Ondertussen waren al negen schepen op de rede van Vlissingen voor anker gegaa> in afwachting van het sein „vrije doorvaart mogelijk". Toen deze schepen de Schelde al op konden varen lag daar nog altijd de Weserstein met scheuren bij ruim twee en drie. Een graanzuiger heeft de lading overgeheveld. Men hoop te het schip vandaag vlot te kunnen trekken. Deze ANP-luchtfoto toont sleepboten tussen de Finse America (achtergrond) en de Weserstein (voorgrond). pRINSES BEATRIX, die zaterdag haar Het gilde der edelsmeden herstelde met 21ste verjaardag vierde, heeft op paleis Soestdijk (in de Empire-salon) deputaties ontvangen van organisaties, waarvan zij beschermvrouwe is. Polio- patiëntjes uit het Goois kinderziekenhuis kwamen een verjaardagstaart met 21 kaarsjes brengen, namens het Prinses Beatrix Polio Fonds. Het waren Jantje Booy (3), Ria Bouw (3), Joke Okkerman Frits Clutsel (5), die met de direr- trice van het ziekenhuis, zuster J. Th. M Kloosterhuis de Prinses kwamen felici teren. Samen met Joke onstak de Prinses de kaarsjes en sneed zij de taart aan, waarvan de kinderen, die ook op limonade werden getrakteerd, smulden. (Zie foto) Voorts kwamen deputaties van de Samenwerkende instituten voor kunst onderwijs te Amsterdam, van de Kon Marechaussee (met bloemenmand) en van de Kon. Ned. Fed. van Landelijke Rij- verenigingen (eveneens bloemenmand De burgemeeseter van Amsterdam bood namens de gemeente een gouden penning aan. geslagen bij gelegenheid van het eerste officiële bezoek van de Prinses aan de hoofdstad op 30 juni 1956 en ontworpen door prof. P. Gregoire, hoogleraar aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. De Prinses ontving voorts 7 gouden tientjes, ter bevestiging aan 'n armband, van verschillende jaartallen Onder de cadeaus was voorts een broche van platina met ingewerkte Ceylon-saffier afgezet met Kimberley-diamant, een ge schenk van de Federatie Goud en Zilver. hebben radio-ontvangers zwakke signalen opgevangen, die waarschijn lijk afkomstig zijn van een reddingboot van het Deense schip Hans Hedtoft. De Umanak meldde vanmorgen dat de signalen door een onervaren seiner moeten zijn doorgegeven. Ze waren zwak en onregelmatig en aan boord van de reddingboot kreeg men de indruk dat werd getracht noodseinen of bakenseinen te geven. De eerste levenstekenen werden gisteravond om 21.05 uur Nederlandse tijd gehoord. Tussen twee en drie uur 's nachts ving men weer vaag signalen op. Daarna bleef men echter vergeefs luisteren. De berchten over het horen van nood seinen hebben de bijkans verdwenen hoop om nog overlevenden te vinden weer Iets doen opklaren. Het splinter nieuwe schip voer zoals bekend vrijdag met 95 opvarenden (van Deense is tegengesproken dat 130 mensen boord zouden zijn) op een Ijsberg sindsdien spoorloos. Schepen en vliegtui gen, die het gebied waar het ongeluk moet zijn gebeurd afzoeken, blijven daar mee doorgaan. Hun werk wordt bemoei lijkt door stormweer met hoogopgezwiep- De Umanak bevond zich zestig mijl ten westen van Kaap Farewell toen de sei nen werden opgevangen en hoewel hel niet mogelijk was de juiste positie te be palen van het punt waar de seinen moes ten zijn venzonden, kon wel worden vast gesteld dat ze uit een richting ten zuid westen van de Umanak kwamen Een deskundige van het departement Groenland deelde vanmorgen mee dat al le boten van da Hans Hedtoft waren uit gerust met bakenzenders van het typt» Sarah". Vermoedelijk is een van de red dingboten ver in westelijke riohtine af gedreven. Ben paar keer heeft men gisteren mo gelijk wrakstukken of een boot van het Krüss seinde, een plank in het water te vermiste schip gezien. De Duitse treiler hebben zien drijven. De plank kon echter niet worden opgevist in de twaalf meter hoge golven en bij winden die een snel heid van honderd kilometer per uur be reikten. De Duitsers konden dus niet zeg gen of de plank van de Hans Heditoft af- Later meldde een Amerikaanse vlieger, vermoedelijk een reddingboot te hebben gezien. Hij zag in de golven een aan bei de zijden puntig toelopend voorwerp dat in de lengterichting zwarte en witte stre pen vertoonde. De reddingboten van de Hans Hedtoft zijn ongeverfd, doch het is mogelijk dat de piloot een boot heeft ge zien waar oen dekzeil nog over lag. Veel kritiek Hoewel men zich aanvankelijk afvroeg, hoe het mogelijk was dat dit moderne en zeer sterke schip op een ijsberg te pletter kon slaan, blijkt nu dat de Hans Hedtoft tijdens de proefvaarten dikwijls Is be kritiscerd. Verschillende schecpsbouwdes- kundigen waren van mening dat bet schip verkeerd was geconstrueerd, te veel rolde en in de Groenlandse wateren ge vaarljjk zou zijn. Het bevaren van die zijn voor heit feit dat men op de Hans Hedtoft, die met de modernste appara ten was uitgerust, niet de ijsberg heeft kunnen ontwijken die het schip nood lottig zou worden. Inspecteur Svcndsen heeft 34 jaar als kapitein bij de Deense koopvaardij in de wateren van Groenland gevaren. De 58-jarige kapitein Hans Hedtoft, P. L. Rasmussen in de wintertijd wordt toch al gevaarlijk geacht. In verband met deze gevaren weegt de Deense regering volgens het Franse persbureau A.F.P. om het ver voer van passagiers per schip tusser Groenland en Denemarken in de winter maanden stop te zetten. Dit verkeer zou die periode door de lucht moeten ge schieden. Daartoe zou te Narssassuak een vliegveld moeten worden aangelegd. Do kwestie van een luchtverbinding ti Denemarken en Groenland ls reeds enige tijd in studie, doch de ramp van Ham Hedtoft heeft de kwestie opnieuw op de voorgrond geplaatst. Scheepvaartinspecteur Coudet Svend- sen van de Groenlandske Handel, de maatschappij van het verongelukte schip, heeft gisteren verklaard, dat men ijs bergen die geen scherpe hoeken vertonen en waarop ziich sneeuw of zacht ijs be vindt, niet met behulp van radar kan waarnemen. Dergelijke ijsbergen komen veel voor doordat de wind en de golven de hoeken afronden en de zachte stukken doen verdwijnep. Dit zou een verklaring DE BEDREIGING van de miljoe- nen-monsterstad, die men niet meer kan ontvluchten, is nergens zo tastbaar als in het gebied van Rot terdam en Den Haag, zo schrijft Na tuur en Landschap, het orgaan van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming. In een artikel van drs. R. J. do Wit. de secretaris .van de oommissie, geeft het blad het standpunt weer van de natuur beschermers in verband met het onlangs versdienen rapport „De ontwikkeling van het Westen dos lands". De heer De Wit zegt in zijn betoog hot voor een goede ruimtelijke ordening ons land nodig te achten, de ontwikkeling van het gebied langs de Nieuwe Water weg enigszins af te remmen ten gunste bijvoorbeeld van het gebied langs de Noodkreten van de natuurbeschermers Westerschelde. Voorts zou met spoed uit voering moeten worden gegeven aan de suggestie, de verdere groei van het over heidsapparaat in Den Haag te decentrali seren. Een natuurbeschermorestandpunt, dat zou uitgaan van de gedachte" laat het Westen maar dichtgroeien, dan blijft de rest van Nederland tenminste gaaf' wordt in strijd met de verantwoordelijk heid der natuurbeschermers genoemd. De mening van de minister van economische zaken ls, dat de ondernemer vrij m blijven in de keuze van zijn vestiging dat de oplossing moet worden gezocht in een positief optreden van de overheid door verbetering ven de veetigingsfacto ren buiten de randstad. Voor de komende vijf Jaren is evenwel slechts een bedrag van 30 miljoen uitgetrokken en het blad gelooft niet, dat hiermee een belangrijke spreiding van de werkgelegenheid en be volking kan worden geleverd. Wat met name in het Noorden en Oos ten van ons land voor deze ontwikkeling op slapel staat, steekt wel erg pover af bi) de gigantische ontwikkelingen in hel Nieuwe Waterweggebied, zo vindt het blad. Men wijst er ten slotte op, dat een hoogoven- en staalbedrijf op d® kop van Rozenburg, zoals ook door de indurtnali- satienota met instemming wordt begroet, juist de ruimelijke problemen rond de Nieuwe Waterweg onoplosbaar maakt. Van de zijde der natuurbeschermers ls hierop onder meer in een adres aan de gemeenteraad van Rotterdam herhaalde lijk gewezen. De bo terp rod uktle ligt reeds enige we-' ken dertig procent beneden het niveau van de overeenkomstige weken in 1958. Nu België op korte termijn 250 ton verse boter uit ons land wil invoeren, 16 veel minder boter voor het binnenland ter beschikking en loopt de prijs op. Boven dien neemt de belangstelling voor de knel. huisboter toe. Per 17 januari was nog 4655 ton in voorraad tegen 11.960 ton vorig jaar. Behalve België is ook Engeland in de markt voor Nederlandse verse boter De boterprijs is de afgelopen week met acht cent per kilo gestegen. Mist veroorzaakt noodtoestand Vier ziekenhuizen ln de Engelse in dustriestad Manchester hebben zondag avond een noodtoestand afgekondigd na dat een groot aantal patiënten was op genomen wier toestand nadelig was Se- invloed door de zware mist die vorige weck vier dagen boven Engeland heeft gehangen. Tijdens de noodtoestand zullen alleen urgente medische en chirurgische ge vallen worden opgenomen. Een functio naris van de gemeentelijke gezondheids dienst kon niet opgeven hoeveel personen zijn opgenomen met ziekteverschijnselen die als gevolg van de mist zijn verergerd. Wel zei hij dat het een groot aantal was en dat vooral degenen die reeds last hadden van bronchitis' zijn getroffen. Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot mor- Enkele overdrijvende wol kenvelden cn plaatselijk A mist. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, mor- I gen overdag liebte vorst j tot temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot piati- ge wind In hoofdzaak lus sen noord en oost. ZON EN MAAN Dinsdag 3 februari: zon op 8.19. onder 17.30; maan op 4.25, onder 13.22. 7 februari HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockholr Oelo Kcpenh Parts B •rConijx Grenoble MOnchen ZUrlch Gentve Madrid Mallorca Algiers zw bew licht bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1