Accountant gaf alleen maar voorlichting Veertigste R.A.I. gewijd aan bedrijfsauto's N.V. BERGER IS „GEHEIME DOCHTER" Voor directeur van Van Mierlo was dat nieuws ruw?PUROL Autobus gaat steeds meer de aandacht vragen van Jazzliefhebber beboet N.J.K. gaat 75-jarig bestaan vieren s VRIJDAG 30 JANUARI 1939 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM, donderdag DE MAN, van wie heel Nederland zich in opperste verbazing heeft af gevraagd: „Hoe is het mogelijk, dat hij er nooit iets van heeft ont dekt?", toen bekend werd, dat Cornelis Robijn van H. een slordige twee miljoen in zijn zakken had laten verdwijnen, is vandaag, als getuige, de rechtbank tekst en uitleg komen geven: J. Dragt, 54 jaar, accountant en tot voor kort hoofd van de interne accountantsdienst van N.V. Van Mierlo te Breda. En daarbij is op de tijd niet gelet. Hij heeft het volle pond toe gemeten gekregen. Ruim 3'£ uur heeft het horen van deze getuige geduurd, bijna de gehele middagzitting heeft hij tot zijn beschikking gekregen om de rechtbank haarfijn uiteen te zetten hoe hij zijn taak zag en met welke moeilijkheden hij te kampen had. Zijn taak? Een bedrijfs-economisch voor lichtende. Zijn moeilijkheden? Gebrek aan personeel, waardoor niet gedaan kon worden wat moest worden gedaan. AP DEZE TWEE punten komt hij doorlopend terug. De president itelt hem vragen, leest hem passages ,oor uit verklaringen afgelegd voor de politie en voor de rechter-commis- saris, haalt brieven aan en herinnert aan gesprekken, verdiept zich met de getuige-deskundige J. Brautigam, de rijksaccountant, in de werkzaamhe den, die van een accountant verwacht mogen worden getuige accountant Dragt zegt: „Ik heb gedaan wat ik kon", en hij herhaalt dit telkens weer. „Maar bent u dan van mening", roept een van de rechters aan het slot van het verhoor uit. „dat u niet gefaald hebt? Alles wat u hebt gehoord is toch vernietigend voor u?" Een ogen blik aarzelt getuige. Dan zegt hij: „Van echt falen ach. er zijn om standigheden geweest. Natuurlijk had ik meer aandacht aan de N.V. Berger kunnen besteden, maar dan was er minder aandacht geschonken aan an dere kantoren Direct nadat de middagzitit/ing is be gonnen wordt getuige Dragt binnenge roepen. Een lange, donkere man. met een bruine bril op en gekleed in een bruin pak. loopt, enigszins gebogen woonte van veel lange mensen groene tafel. Hij geeft vlot antwoord op de vragen, die de president hem stelt. Ja. hij was hoofd van de interne accountants dienst van Van Mierlo en hij was belast met het uitoefenen van controle op de dochtermaatschappij te Amsterdam. Voor deze controle had hij een schema opge steld. dat zijn assistent C. M. C. M. Jacobs moest volgen. In 1955 heeft hij dat schema gewijzigd. Met de controle van de N.V Berger was steeds Jacobs belast. „Als ik tuimer in mijn personeel had gezeten, zou ik wel eens een hulp aan Jacobs heb- bi; toegevoegd of ccn ander naar Amster dam hebben gestuurd", verklaart hij. De cijfers, waarmee Jacobs naar Breda kwam. werden de basis van het rapport, dat hij. Dragt, aan de directie uitbracht. Zelf ging hij altijd op 2 januari naar Berger, dan nog eens in februari of in maart en dan nog eens een dag in de kop van het jaar. Nee, met verdachte Van H. heeft hij weinig gesprekken ge voerd. „Ik heb eens op een keer de op merking tegen hem gemaakt, dat ik graag de administratie mechanisch zou zien." President: „Uw assistent Jacobs had een tweejarige Mulo-opleiding. Daarnaast hij, zoals hij heeft verklaard, in hel van het praktijkdiploma boekhouden en het diploma moderne bedrijfsorgani satie. Nu schijnt het, dat voor accountant meer vooropleiding wordt gevraagd dan "ree jaar Mulo. Maar vond u de capaci- iten van Jacobs wel voldoende om het '#rk bij Berger te verrichten. Geluige Dragt: „Ja, zeer zeker vol doende. Jacobs is ccn snuffelaar, hü is kritisch ingesteld en h(j heeft gevoel voor details. Ik heb de directie wel eens voor-, testeld meer mensen b(j de controle in Ie schakelen, zij het ook in negatieve zin «I. door te vragen enkele werkzaamheden mogen afstoten, maar de directie is d»ar nooit op ingegaan." President: „Mr Van der Schriek (direc-. •-ur van Van Mierlo) zegt van niets te «ten." Plotseling trek getuigg Dragt bleek og .Mag ik even gaan zitten? Ik voel niet goed." De president knikt en W naar een stoel. Getuige Dragt drinkt «n slokje water uit het glas. dat voor n® op de tafel staat. Hij neemt plaats nor de groene tafel, en hij zit op de- "Mde, plaats, waar een dag tevoren Cor- I H- was gezeten. Even ,nog «mw hij achterover. Dan buigt hij zich «er naar de president. Geen onderzoek president begint met het voorlezen to een proces-verbaal, dat de rechter- jomissaris bij het vooronderzoek heeft gesteld. „Ik zag mijn taak bij Berger", «heeft getuige Dragt verklaard, „als een Wtormatorische voor mijn directie en de '«weelhouders. Ten aanzien van Berger oelde ik me niet als accountant, maar een bedrijfs-economisch adviseur. De sis. die u mij hebt voorgehouden", zo it de verklaring verder, „heb ik zonder wrbehoud voor akkoord getekend, maar n accountantsonderzoek had ik daarop r" ingeoefend. Bij de akkoordvarkla- •j* ging ik uit van de juistheid van de tie bij Berger." w een mondelinge toelichting zegt hij zag mijn taak dus als een bedrijfs- «onomische. hoewel de indruk er was. het onderzoek bij Berger een accoun- «sonderzoek was." En kort daarop: wilde geen verantwoordelijkheid dra- *^die groter was dan die van mijn ik wilde zover mogelijk aan vanwege Van Mierlo zal geschieden" Getuige Dragt: „Ik heb me nooit als een accountant van Berger gevoeld. De controle, die daar werd uitgeoefend, was een minimum controle. Ik arken, dat ik gecontroleerd heb. maar door beperkin gen, o.m. ten aanzien van de sterkte van mijn personeel, ben ik zover gegaan als ik kon gaan." President: „Ik heb het gevoel, dat dit een woordenspel van u is. U zit hier ook moeilijk. U bent ontslagen en u wordt tuchtrechtelijk vervolgd door het Neder lands Instituut van Accountants." Een van de rechters: „Maar wat had t nu gedaan als u de malversaties had ont dekt?" Getuige Dragt: „Dan had ik daarvan onmiddellijk mijn directie op de hoogte gesteld." Niet te duur 2er komt het gesprek op het per soneel. Dc uitbreiding zou door "mr. Vat der Schriek zijn tegengehouden omdat, althans zo zegt getuige Dragt. de, tantsafdeling niet te duur mocht worden Officier van Justitie: „Maar schreef u dan niet in uw rapporten, dat u als gevolg van te weinig mensen slechts vage controls hebt kunnen uit oefenen?" Getuige Dragt: „Ik heb in de rapporten gezet, dat ik de controle Met steunen op de interne organisatie van de bedrijven.' Officier: „Dat is heel iets anders. I id moeten schrijven in de geest van Mij worden alle middelen onthouden vooi behoorlijke controle. Nu ligt ar ner gens iets vast. Of durfde u het niet vast leggen voor de heer Van der Schrieck?' Getuige Dragt: „Ik was niet bang, maar ik had wel respect voor hem." Het rapport van de rechter-commls- iris verder vervolgend leest de presi dent: „Ik heb nooit bezwaar gemaakt tegen de combinatie kassier-boekhouder. Ik heb me wel verzet tegen de benoeming Van H. tot procuratiehouder. Want dat komt er op neer, dat ik dan wel 50 nodig zou hebben om de zaak te controleren." President: „Waarom die vijftig man?' Getuige Dragt: ,3ij wijze van spreken ttrtctie, *wl<fent: „Dit lijkt me wel een bijzon- verklaring voor een Niva-accoun- Getuige-deskundige Brautigam vestigt a° aandacht op. dat niet meer prècies v®st te stellen wat nu de opdracht is w!f'udie getuiÊc Dragl kreeg, toen hij bij Van Mierlo in dienst trad. Er echter een brief aan Berger geschre- •aana ataat, dat „de controle voort- Kas opnemen Sprekend over de controle bij Berger betoogt getuige Dragt, dat hij uitging van de reële disposities, die op de dagstaten stonden. Getuige-deskundöge Brautigam: dacht dat dit de realiteit was, maai as het niet." Getuige Dragt: „Ja, inderdaad." Getuige-deskundige Brautigam: ?n goede kascontrole zou alles zijn uit gekomen." President: „Wat deed u feitelijk In Am sterdam bij Berger op 2 januari?" Getuige Dragt: „De stand van de kas opnemen." Zeer uitvoerig bespreekt de president vervolgens met getuige Dragt de knoeie rijen op de nota's, in de boeken en op de dagafschriften. President: „Het was bekend, dat de boeken niet bij waren, het was ook be kend, dat-er gewerkt werd met doorha lingen. met correcties. En u heeft dat geweten? Heeft uw assistent u dan nooit gewaarschuwd?" Getuige Dragt: „Nee, nooit" President: „Dat komt omdat uw assis tent dacht, dat u diie papderen en die boe ken controleerde, en u dacht dus dat hij het deed?" Getuige Dragt: „Ik had het erg druk en ik vertrouwde er op. dat Jacobs dia za ken onder controle nam." De assistent-accountant Jacobs wordt Dor de groene tafel geroepen. Getuige Dragt: „Had me dat toch ge zegd. Je begrijpt toch wel. dat als je iets goed had kunnen controleren dat ik je dan mensen er bij had gegeven, waar ze ook vandaan had moeten halen!" Getuige Dragt tot president: „Als Ik ooit zoiets had gezien, dan was ik er bovenop gesprongen." Officier van Just/itie tot getuige Dragt: Handen en Li ppen „Oontroleerde u Jacobs niet? Nam u nooit steekproeven?" Getuige Dragt: „Nee." Getuige-deskundige Brautigam: „Maar als een van uw assistenten nu wat ont dekt, met wie moet hij zioh dan in ver binding stellen?" Getuige Dragt: „Eerst mat de betrokken man en daarna met mij." President, getuige Dragt een vervalste nota tonend: „Wat zegt u hiervan?" Getuige Dragt: ,,Hoe is het mogelijk. Er komen meer nota's ter tafel. Getuige Dragt blijJct al-maar vertiaasd. „Het spijt me. dat ik de gehele administratie heb gezien." En hij herhaalt: „Had Ja cobs mij maar gewaarschuwd", er toevoegend: „Hij wist toch, dat ik achter hem zou staan!" Jaarverslagen Nogmaals komt de figuur van mr. der Schrieck ter sprake, en de vrees iedereen voor hem koesterde. Uit een rap port, opgesteld door de rechter-commis- saris, leest de president: „Van der Schrieck vervulde iedereen met angst, zelfs Salm, een van dc directeuren van Berger, was bang voör hem, behalve wanneer h(j boos was". Het verhoor duurt lang. Traag kruipen de uren voorbij. Als de jaarverslagen worden besproken merkt getuige Dragt op: „De jaarverslagen gingen naai commissarissen, maar meneer Van der Schrieck wilde ze altijd van hen terug hebben. Behalve van twee commissaris sen: de directieleden van de Twentscho President: „Over hen had hij ook niets te zeggen." (Zie vervolg pagina 7) Luchtig Licht verteerbaar Lekker product Voor laatste maal in oude gebouw te i 'AN 6 tot en met 15 februari wordt Amsterdam de veertigste RAI- tentoonstelling gehouden die gewijd zal zijn aan bedrijfsautomobielen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, zal deze eerste internationale tentoonstelling op autogebied van dit jaar openen. Naar verwacht mag worden zal dit de laatste expositie van bedrijfsauto mobielen zijn, die in het bekende R.A.I.-gebouw wordt gehouden. Er is immers een nieuw complex in aanbouw, waar aanmerkelijk meer ruimte voor de exposanten en be zoekers zal zijn. TJET INTERNATIONALE karakter van de R.A.I. 1959 blijkt uit de deelneming van tien. verschillende landen met tezamen 76 merken be drijsauto's. aanhangwagens, opleg gers en speciale voertuigen. Voorts zijn er rond honderd exposanten var auto-onderdelen enz. In een Neder' lands Paviljoen zullen 25 van deze toeleveringsbedrijven in het teken van de Euromarkt exposeren. i de bedrijfsaulomobielen is het 1 de autobus, die op de R.A.I. veel aandacht voor zich zal opeisen. De auto- ers neemt in het vervoerbestel land een belangrijke plaats in. Per jaar worden rond 624 miljoen pas per bus vervoerd. Dit betekent, dat per dag ruim 1,6 miljoen passagiers bus gebruik maken. Van het totale reizigersvervoer in Nederland per tram en autobus neemt dit laatste middel van vervoer 56 procent voor zijn kening. Alle Nederlandse autobussen leggen ;r jaar een afstand af van 370 miljoen kilometer, dat is 1150 maal de afstand irde—maan. Hoewel het aandeei van de bus in het vervoerbestel groter wordt, idervindt dit vervoermiddel toch con- jrrentie van het privé-vervoermiddel uto en bromfiets) en van de televisie, e 's avonds veel mensen in huis houdt. Nog meer bussen Terwijl in 1957 het autobuspark uit ongeveer 8000 wagens bestond, verwach ten deskundigen een toeneming van het aantal bussen tot bijna 12.000 in 1970. Om te kunnen blijven wedijveren met het privé-vervoermiddel streven de fabri kanten ernaar het rijcomfort voor de buspassagiers en bestuurders steeds te vergroten. Zij trachten dit o.m. te be reiken door toepassing van luchtvering, automatische en half-automatische ver snellingsbak en het servostuur. Hierdoor vergt het draaien aan het stuurwiel min der kracht en wordt de bus gemakkelij- ONTWIKKELING VAN HET BEDRIJFSAUTOPARK 1950-1957 kei manoeuvreerbaar. Dit komt de reis- snelheid ten goede, hetgeen in het voor deel van de passagiers is. Een steeds grotere vlucht nemen ook de kleinere autobussen (1325 personen) Een vrij groot aantal van dit type bus sen wordt tentoongesteld. Als noviteit brengt de Volvo een licht type buschas- sis van 8500 kg. Bij de grotere bussen voor lijndiensten plaatsen. Op de R.A.I. zal een bus zijn met 74 zitplaatsen, alsmede paleizen-op- wielen voorzien van luxe-fauteuils, ta feitjes, scemerlampjes, een ijskast, ba: en toilet. Op het gebied van de vrachtauto's er in ons land rond 125.000 zijn, opmars van de dieselmotor te constateren, ook in de kleinere voertui gen. De kleine dieselmotor is de grote promotor voor de automatische transmis- e. De kleine dieselmotoren kosten tegen- oordig nog slechts 400 tot 500 gulden duurder dan de even grote benzinemotor. De vraag naar meer paardekrachten lost men bij de dieselmotoren op meer lucht in de cilinder te persen. Er wordt dan tevens meer brandstof ingespoten voor de verbranding. Op de R.AJ. zul len enkele motoren met turbochargers te zien zijn, een turbine werkend op de uitlaatgassen, die een pomp aandrijft ter verkrijging van de grotere hoeveelheid lucht in de cilinders. Ook bij vrachtauto's wordt veel aan dacht besteed aan de verbetering van de overbrenging en de versnellingsbak Wat de luchtvering betreft, deze wordt nu ook in het zware wegvervoer toege past. Vooruit bij een kwetsbare lading voldoen deze soort veren goed. Het nieuwste materiaal voor het koets werk is na aluminium het polyester glas wol. Dit materiaal is stevig, corrosie be stendig, licht en nagenoeg ongevoelig voor lichte beschadigingen, omdat de kleur door-en-door aanwezig is. Van de combinatieauto's waarvan er nu al ruim 15.000 in ons land lopen, zijn op de R.A.I. meer dan 25 merken aan wezig. R.A.I.-functionarissen noemen de over heid de constructeur van de bedrijfs auto's. De reden hiervan is, dat het goe derenvervoer ever de weg aan tal van wettelijke normen is gebonden, zoals lengte, breedte en hoogte van de vracht auto's, de wiel- en asdruk en het ge wicht. Het onderscheid tussen A- en B- wegen brengt ook speciale eisen met zich. Betreurd wordt, dat de eisen waar- bedrijfsauto's moeten voldoen, in de schillen. Meer en gebouwde r gewicht te gemaakt v; de Euromarkt sterk »er in zwang komen de in- tor en de voorbesturing. Om rinnen, wordt vee] gebruik licht metaal Verscheidene fabrieken van vrachtwa gens brengen op de R.A.I. nienwe typen, zoals D.A.F., Verheul, Standard, Fiat, Hanomag, Borgward, Studebaker, Ford Taunus, Bedford, Scania-Vabis. Zoals reeds gezegd is ook op deze R.A.I.-tentoonstelling weer vee! nii op het gebied van onderdelen, acci res. gereedschappen en garage-equipment te zien. Nederland neemt op dit gebied een belangrijke plaats in. Er heeft zelfs export plaats. Betwijfelde waarheid ANWB wil ook reflectors De achterkant van de fietsen is 's avonds niet zichtbaar genoeg, zegt de ANWB in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat. Veel ongevallen worden veroorzaakt doordat het bij duisternis achteropkomend verkeer de wielrijder niet tijdig genoeg opmerkt. Het toenemende snelverkeer brengt een groeiende onveiligheid van de wielrijder met zich. Het witte achterspatbord, de rode reflector en het rode achterlicht zijn meer voldoende, aldus de ANWB. Achterlicht en reflector worden gemak kelijk beschadigd; het witte achterspat bord is meestal met modder bespat. Het is moeilijk te voorkomen, dat een draadje lostrilt of een lampje doorbrandt. De fiet sers, die in zo'n euvel geen erg heeft, doemt 's avonds plotseling in het weg- beeld op: een ongeval is dan vaak on vermijdelijk. In het belang van de fietsers vraagt de ANWB de aandacht van de minister v< de wettelijke regeling, die sinds 1956 Denemarken geldt. In deze „fietsende natie" moet een fiets, behalve van een achterlicht, ook voorzien zijn van reflec terend materiaal dat, als de fiets rijdt, in beweging is. De ANWB is van oordeel dat een der gelijke regeling ook voor ons land zeer in het belang van de verkeersveiligheid zou zijn. Raad van Europa. Het van de Raad van Europa heeft tijdens zijn vergadering van deze week Straatsburg de begroting van de raad voor 1959 (bijna 9,5 miljoen gulden) goed gekeurd. EN HIER is Londen. Walter Bruyninck. 26 jaar oud en banketbakker uit België, die in Engeland werkt, is ver oordeeld tot een boete van 4500 gulden subs. 15 maanden gevan genisstraf wegens het binnensmok kelen van Amerikaanse grammo foonplaten. De aanklager beschreef Bruyninck als een jazz-liefhebber, die zich ge roepen gevoelde Britse jazz-liefheb- bers \e helpen aan platen, waarom zij smachten. Bruyninck ver telde. dat het geld om de boete te betalen uit Mechelen moet komen, van zijn ouders. Voorlo pig zit hij echter in de gevangenis, in afwachting van wat Mechelen doet. Hoe de zaak in elkaar zit. is ook al uit de doeken gedaan. De ban ketbakker liet de Amerikaanse pla ten naar België gekomen en vandaar werden ze naar hem per post op gezonden. Want te Dover en Londen- Airport is ontduiking van de invoer rechten geconstateerd. T.V. zendtijd voor partijen (Var pa riemen tsredactie) Aan democratische politieke partijen en groeperingen, die in tenminste de helft van het aantal kieskringen kandi datenlijsten hebben ingediend, zal, in dien zij dit wensen, gedurende de drie weken die aan de op 12 maart te hou den kamerverkiezingen voorafgaan, tele visiezendtijd worden toegewezen. Dit heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Höppe- ner, meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamer lid jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.). De bewindsman zal, naar uit het antwoord blijkt, in overleg met de radioraad nog een nadere regeling voor de aan de partijen te verstrekken t.v.- zendtijd treffen. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft op het antwoord van de staatssecretaris een nadere toelich ting gegeven. Daarin wordt meegedeeld, dat voor wat betreft de radio geduren de genoemde periode van drie weken een partij of groepering in de gelegenheid zal worden gesteld per week een verkie zingstoespraak van 15 minuten te hou den. Dit vervangt de huidige regeling voor politieke partijen. Voor wat betreft de televisie zul len gedurende genoemde termijn per week 7 minuten worden toegekend. De televisiezendtijd zal uitsluitend mogen worden aangewend voor een z.g. life- uitzending van gesproken woord, dus voor een redevoering of een samenspraak (beelden, foto's e.d. «zullen niet op het scherm mogen worden gebracht). Het thans voor televisie zendtijd beschikbare aantal uren zal in bovengenoemde pe riode worden uitgebreid met de tijd be nodigd voor deze politieke uitzendingen. Dee zendschema's zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Daarna zal een nieuwe uiteraard weder om voorlopige, regeling gelden, welke re kening zal houden met een mogelijk ge wijzigde samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer. Nederlander vermist in Turkije Een Nederlandse technicus en vier Turkse arbeiders worden in Turkije ver mist. Men vermoedt, dat zij in de Golf van Edremit verdronken zijn. De Neder lander werd geïdentificeerd als Antonius Gerardus Croone. Hij werkte aan een havenproject. De vijf mannen vertrokken in een roeiboot om peilingen te verrich ten en keerden gisteravond niet terug. Men is gaan zoeken doch heeft geen spoor van hen kunnen ontdekken. ASPRO' tegen griep, eer!oudheid, keelpijn 2'ASPRO"^.. U&ntwxb fX.' Abraham Kuyper was een van de voorzitters JAE NEDERLANDSE Journalisten- kring, de oudste en grootste van de drie in federatie samenwerkende kringen, bestaat 75 jaar. Zaterdag 7 februari zal dit feit op plechtige wijze worden herdacht in een bijeenkomst van de kringraad op het Muiderslot De voorzitter, mr. Maarten Vrolijk, spreekt dan een herdenkingsrede uit Deze historische bijeenkomst heefi plaats op historische grond. Hier im mers, tijdens een gecostumeerd festijn van Nederlandse journalisten in de zomer van 1883, ontsproot de gedachte een Nederlandse Journalistenkring op te richten. Op 1 februari 1884 werden de plannen bekroond met de konink lijke goedkeuring van de statuten van de N.J K ln dc eerste jaren droeg de NJK *terk het karakter van een gczelligheidtvere- niging. De leiding berustte bij directeu ren en hoofdredacteuren. Rond 1900 werd de Kring gereorganiseerd en werd het behartigen van de vakbelangen als pr> maire taak gesteld. Onder leiding van de nieuwe voorzitter, dr. Abraham Kuyper, die enkele jaren later minister-president werd, kwam een statutenwijziging daar toe tot stand. De dagbladdirecteuren, die buitengewoon lid (zonder 6temrecht) van de NJK konden zijn, stichtten enkele jaren later een eigen organisatie. Uit het midden van de NJK kwamen in de loop der jaren de Katholieke Ne derlandse Journalistenkring en de Pro testants-Christelijke Journalistenkring voort. Deze drie kringen vormden in fe deratief verband een raad van tucht, die zich onder leiding van prof. dr. J. A van Hamel en andere vooraanstaande juristen gezag wist te verwerven. Er zijn thans in ons land een 2300 journalisten. Ruim 88 procent is vrijwil lig aangesloten bij een van de drie krin gen. De NJK telt ongeveer 1200 leden Ter ere van het jubileum Heeft de NJK een geïllustreerd bied „Zonder em bargo" in een oplaag van 10.000 exem plaren uitgegeven Op ernstige en humo ristische wijze worden de verschillende facetten van hei journalistieke beroep belicht. Ook wordt een pocketboek uit gegeven getiteld „75 jaar :n het nieuws - kroniek van de NJK 1884—1959". De schrijver is dr. Nico Kramer (parlemen* Uir redacteurJ,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5