CHRISTELIJK LADY ISABELLA Laat andere niet alleen groepen staan Ds. Sonneveldt preekt nog in het Spaans Dr. de Wilde met emeritaat Een woord voor vandaag Kanttekening Jaarverslag kreeg alle eer bij de C.J.B.T.B. K2r zonder kringen East Lynne De paus over het wereldconcilie C.N.V. tot Ver. Chr. Onderwijzers Voor en tegen van aansluiting bij vakcentrale FN kringen van christelijke onderwijzers wordt verschil lend gedacht over de vraag of men als organisatie zich wél of niét dient aan te sluiten bij het Christelijk Nationaal Vak verbond. De grote Prot. Chr. Onderwijzersvereniging schijnt daarover dit jaar een beslis sing te zullen nemen, maar een kleinere organisatie, de 200 leden tellende Ver. van Chr. Onderwijzers, voelt in het geheel niets voor aansluiting. Enige weken geleden werd dit tijdens een jaarvergadering nog eens duidelijk gezegd. In „De Gids" geeft het C.N.V. nu zv« mening over deze zaak. De heer Van Efferink, de voor zitter van de afzonderlijke groep van christelijke onderwij zers, verwacht blijkbaar, dat de HPCOV zich bij het C.N.V. zal aansluiten en daar is hij tegen. Dat is natuurlijk zijn goed recht, evenals het ons goed recht is om de argumenten van de heer Van Efferink te toetsen. Welnu: de heer Van Efferink heeft allereerst gewezen op de eigensoortige positie van de on derwijzer. Daarin heeft hij, dunkt ons, gelijk. De onderwijzer neemt inderdaad een bijzondere positie in. Hij is aan de ene kant werk nemer in dienst van de school, maar aan de andere kant is hij voor een zeer belangrijk deel de drager van het onderwijs. Vooral bij het christelijk onderwijs spreekt dat laatste. De christen onderwijzer is als wij bet zo eens mogen uitdrukken het „verlengstuk" van vader en moe der. De onderwijzer is niet alleen degene, die een bepaalde dosis kennis overdraagt, nij is vooral opvoeder. Wij zijn het daarom met de heer Van Efferink eens, dat de onderwijzer een bijzondere, een eigen-soortige positie inneemt. Maar zouden de onderwijzers dèfcrom dan niet bij het C.N.V. behoren? De heer Van Efferink stelt dit. En dit nu is een vreem de conclusie. Want werknemers nemen immers ieder naar hun aard een eigensoortige positie Alle werknemers hebben een eigensoortige positie. Niet één is gelijk aan de andere. En toch vor men ze samen het C.N.V. Waar om? Omdat ze behalve hun onder linge verschillen ook vele dingen gemeenschappelijk hebben. Welke. In de eeiste plaats hun chris telijke roeping om de samenle ving te beïnvloeden :n gehoor zaamheid aan de bijbel. Dat is niet alleen een taak van een klein groepje; dat is de taak van al len. Niet alleen de koster en de sigarenmaker zijn verantwoorde lijk voor de christelijk-iociale voorlichting in Nederland, masr ook de leraar. Niet aUeen de trein bestuurder en de secretaris-gene raal van een departement zijn geroepen de structuur van dc maatschappij te beïnvloeden in gehoorzaamheid aan het lie, maar ook de onderwijzer. Niet alleen een textielarbeider en een ambtenaar zijn verantwoordelijk voor de chrlstelljk-sociale beïn vloeding van de maatschappij in Nederlands Nieuw-Guinea. maar ook de onderwijzer. Dat is het eerste, dat zij allen gemeenschappelijk hebben: de verantwoordelijkheid voor de al gemene christelijk-sociale beïn vloeding. In de tweede plaats hebben zij allen gemeenschappelijk de alge mene sociale belangen: de volks gezondheid. de woningbouw de al gemene loon- en prijspolitiek enz. Naast de taak. die een christe lijke organisatie heeft ten aan zien van de eigen beroepskring, is er nog een taak, die in het ge meenschappelijke vlak ligt. En nu is het om geen sterker woord te gebruiken om de behartiging van die alge mene sociale belangen maar aan anderen over te laten en er zen alleen de vruchten van te plukken. Wél profiteren Era christelijke ornalntte vin werknemers, die niet bij bet C.N.V. is aangesloten, Is daarom te vergelijken met een ongeorga niseerde onderwijzer, organiseerde christen-werknemer denkt blijkbaar alleen aan iloh- aelf. HIJ laat ilJn maar modderen. En als «U let» bereikt hebben, dan profiteert hij er wel van mee. ke werknemersorganisatie, denkt blijkbaar alleen aan öe eigen beroepskring. Zij laat de beoefenaren van andere beroepe zouden hem willen vragen, of hij nog eens ernstig zou willen na gaan of zijn standpunt wel in over eenstemming is met het christe lijk beginsel. De heer Van Efferink noemde meer gezegd. Hij laakt het in het C.N.V., dat wij de gedachte van de p.b.o. ook in de school willen zien toegepast. Hij bestrijdt het C.N.V., omdat wij pleiten voor verlenging van de leerplicht tot 16 jaar. Hij beweert, dat het C.N.V. mee zingt in het koor van alles wat voor progressief wil doorgaan. Wij zullen op dat alles thans niet ingaan. In de eerste plaats omdat de heer Van Efferink er blijk van geeft de zaken, waar over hij spreekt, niet goed bestu deerd te hebben. En in de tweede plaats omdat, als de heer Van Efferink invloed wil hebben op de oordeelvorming in het C.N.V. hij er dan niet buiten moet blijven. Het C.N.V. is een verbond van bonden. En als een groep buiten dat verbond blijft, ontneemt zij zichzelf de mogelijkheid invloed te oefenen op de bepaling van de standpunten. Maar dan moet men ook niet achteraf gaan klagen, dat het ingenomen standpunt on juist is. Gereformeerden in Argentinië Een actieve *b Bloedzuiverende knnr met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheomatlsehe Pijnen eruit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer Jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat Stromen - ver dwijnen de pijnverwekkende onreinhe den langs natuurlijke weg. Vraa6 emeritus van 78 jaar Weinig Nederlanders realise ren zich dat er niet alleen uitge strekte oerwouden zijn op het Zuidamerikaanse continent, maar dat men er ook miljoenensteden vindt. Buenos Aires is zulk een stad en heeft minstens vier maal zoveel inwoners als Amsterdam. Het doet vreemd aan om midden in deze Spaans sprekende wereld stad een bordje te ontdekken met het Hollandse opschrift: „Gere formeerde kerk". Als men daar naar binnen gaat vindt men een vriendelijk kerkje met ongeveer honderd zitplaatsen, waar iedere zondagmiddag een Hollandse dienst wordt gehouden. Natuurlijk worden er ook diensten in het Spaant gehouden want zoals in alle emigratiegebieden kan ook hier een belangrijk deel der twee de en derde generatie de moeder taal niet meer spreken. De Hollandse kerk in Buenos Aires werd in 1900 gesticht door een aantal emigranten die al in 1889 naar Argen tinië waren gekomen. Deze emigratie was geen groot succes geweest, omdat de landverhuizers geen boeren waren en zich toch in een boerenstreek wilden gaan vestigen. Van de circa 5000 emi granten keerde wel 80 naar het vader land terug. De overigen zochten werk in de fabrieken van Buenos Aires. In de stad Rosario was een andere groep neergestreken, die een eigen pre dikant hadden. Deze voorganger Kivam 1900 naar de hoofdstad om daar de makkelijk. De eenheid was vaak zoek, en het feit dat mensen die in Neder land tot verschillende kerken hadden behoord, nu weer in een dienst zich moesten vergaderen, verbeterde de situatie natuurlijk niet. Juist in zo'n tijd van strubbelingen, toen de gemeente weer vacant was, kwam ds. A. C. SSonneveld uit Holland naar Buenos Aires om de leiding over te nemen. Actief gooide hü zich in het lang niet gemakkelijke werk en slaagde er in de eenheid te herstellen. Ds. Son neveldt keek verder dan alleen het kerkewerk en stichtte al spoedig een Hollandse school waar hij zelf onder wijs gaf. Al de jaren door is deze pre dikant in Zuid-Amerika gebleven. Hij i emeritus, maar eigenlijk kan hij nog niet goed gemist worden en nog altijd gaat hij in de diensten voor, in de gemeente die hij twee maal in zijn leven heeft gediend. Boeren en olie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Mensingeweer, D. Bouw- stra, kand. te Den Haag. GEREFORMEERDE KERKEN Examens: De classis Groningen heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard L. J. Wolthuis, kand. te Gronin gen, Paterswoldseweg 81a. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te H. I. Ambacht, A. Elshout te Utrecht en H. Rijksen te Vlaarólngen. Beroepen te St. Annaland, Chr. van Dam te Rotterdam Zuid. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Tweetal te Haarlem (jeugdpred.), J. W. Hilverda te Veenwouden en J. P. Jacobszoon te IJmuiden. eigen kerkje K^chra la "uwapoUieker of drV«"f Strooide rahapen b««n te brongen. Praeses Haagse kerkeraad Dr. W. J. de Wilde, de nestor van de hervormde predikanten te *s-Gra- venhage is voornemens met emeri taat te gaan, nu hij 20 maart a.s. de 65-jarige leeftijd zal bereiken. Dr. de Wilde werd 20 maart 1894 te Sloten (Fr.) geboren Hij bezocht de Franse school te Balk en het gymna sium te Sneek. Te Groningen studeer de hij theologie en 19 okt. 1019 aan vaardde hij het predikambt te Bu- rum. In 1922 vertrok hij naar Kou- dum en in 1925 volgde hij wijlen ds. C. A. Lingbeek op te Reitsum. In die tijd promoveerde hij te Gronin gen bij wijlen prof. dr. L. H. K. Bleeker tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „De messi- aanse opvattingen der middeleeuwse exegeten Rasji. Aben Azra en Kim- chi vooral volgens hun kommentaren op Jesaja Datzelfde jaar werd hij predikant te 's-Gravenhage als opvol ger van wijlen prof. dr. Joh. de Groot. 1940 ging 'het" Bezuidenhoutkwartier. Bij splitsing van deze wijk werd dr. De Wilde predikant van Marlot. Na het emeritaat van ds. A. J. Worm- goor werd dr. De Wilde in zijn plaats praeses van de centrale kerkeraad en dus van een eigen wijk ontheven. In het confessionele verenigingsleven neemt hij een vooraanstaande plaats in. Aan het Chr. gymnasium 's-Gravenhage e-i het Grotiuslyceum te Delft is hij leraar Hebreeuws en Grieks. Van zijn hand zijn tal van publicaties verschenen. Hij schreef o.m. een boek „Afscheiding en doleantie" en heeft in de serie „Tekst en uitleg" meer dan een bijbel boek behandeld. De verdiensten van dr. De Wilde vonden erkenning in zijn benoeming tot rid der in de Orde van de Ned Leeuw. Het ligt In de bedóeling, dat ds. W. Sybrandy dr. De Wilde zal opvolgen als praeses van de centrale kerke raad te 's-Gravenhage. slaagden zij erin i gebruik te nemen. Thuis voelen De gemeente telt nu circa 360 leden. De huidige predikant ds. G. K. Geerd vertoeft om gezondheidsredenen in Ne derland en de Hollandse diensten worden nu tijdelijk verzorgd door de hulppredi ker C. van Rijn, ó'ie nog maar kort in Argentinië is en de Spaanse taal nog niet voldoende machtig is om reeds in het Spaans te spreken. Het gevolg is dat de hulp van ds. Sonneveldt weer moest worden ingeroepen, die hoewel acht en zeventig jaar oud, toch nog vitaal ge noeg is om ó'e wekeijkse diensten te lei den. Er zijn nu zustergemeenten in Chubut, Tres Arroyos en Mar del Plata, die samen met de kerken in Brazilië nu een Gereformeerde classis gevormd heb ben. By een bezoek aan een Hollandse kerkdienst kan men zich werkelijk ii het vaderland wanen, niet alleen van wege het vertrouwde Hollands dat ge sproken wordt, maar ook vanwege de blauwe ogen en blonde haren van de gemeenteleden, die voor het merendeel van Friese en Zeeuwse afkomst zijn. Iedereen kent iedereen en na de dienst drinkt men gezamenlijk een kopje thee. Als je als nieowkomer daar tussen staat en links en rechts kennis maakt, gaan er al gauw verscheidene deuren voor je open. En als je die deuren dan bin nengaat, bemerk je dat velerlei moei lijkheden en teleurstellingen deze men sen niet bespaard zijn gebleven. Over het algemeen moet een Hollandse emigrant naar Zuid-Amerika heel wat meer aanpassingsvermogen bezitten dan die naar de Engels-sprekende gebieden Noord-Amerika, Zuid-Afrika en Austra lië gaan. Dit aanpassingsvermogen geldt meer de volksaard dan het klimaat. Ik had het voorrecht te worden uit genodigd door een Friese boer naar zijn kleine, eigen-gebouwde huisje in een van de dorpen rondom Buenos Aires. Hij had door bedrog van Bra zilianen een groot deel van zijn bezit -verloren, maar hij en zijn vrouw wer ken hard en vastberaden zonder hun optimisme te hebben verloren. Toen ik zijn vastomlijnd profiel bekeek, ter wijl hij achter zijn orgel zat, waarop de vertrouwde Johannes de Heer-bun del stond, drong het plotseling tot me lokaaltje van ae preaikamswomng ge- do hoezeer ik me daar thuisvoel- houden, toen kregen de Hollanders gast- vrijheid in de Engelse kerk en in 1942 ae Kort nadat ds. Sonneveldt in 1911 in het ambt werd bevestigd werd 500 km. naar het zuiden een gemeente gesticht in de stad Tresaroyes. Nog veel verder zuidelijk over een uitgestrekt deel van de provincie Chubut en Comodoro Riva- davia hadden Zuid-Afrikaanse boeren, heerschappij hun oude werk opnamen, een eigen gemeente gesticht. Ds. Sonne veldt werd uitgenodigd om deze kolonie te bezoeken en de kennismaking was zo goed dat zij al spoedig een beroep op hem uitbrachten wat hij in 1915 aannam. In deze jaren hadden de boeren sterk te kampen met watergebrek. ZR riepen de hulp in van de regering, die eindelijk een pompinstallatie zond. Er werd ech ter geen water gevonden, m olie. Comodoro Rlvadia is nu langrük oliecentrum geworden. Ds. Sonneveldt bleef tot 1923 in Chu but. Toen ging hij een jaar met v r Nederland, maar ondertussen in Buenos Aires weer moeilijkheden de gemeente ontstaan. Het gevolg beroep op ds. Son- diende. Vier maanden lang werk te hij temidden van de boeren in hei zuiden. In deze maanden kon hij net van boerderij tot boerderij trekken. De andere zes maanden van het jaar werkte hij iü de hoofdstad. Ondertussen groeide zijn gemeente daar ook weer, want tijdens zijn verlof geslaagd een aantal Hol landers" te interesseren voor emigratie naar Argentinië, waardoor de gelederen enigszins werden versterkt. In de stad Tres Arroyos kon ook een predikant be roepen worden en in de afgelopen jaren werd daar zelfs een Hollandse schc gesticht. De financiële toestand van de kerk Buenos Aires werd langzamerhand ster ker. Eerst werden de diensten lokaaltje van de predikantswoning ge- Na: „Uw naam worde geheiligd" en voor: „Uw wil geschie de" leerde Christus ons bidden: „Uw koninkrijk kome.' Waarom moeten we dit bidden? Komt Gods koninkrijk niet toch. ondanks onze gebeden? Er zijn mensen, die om dezt regel het gehele onze Vader" verwerpen als christelijk gebed. Zij menen dat alleen een Jood kan bidden om de komst van Gods koninkrijk, omdat zij deze woorden zien ah een gebed om het duizendjarig rijk. Maar deze bede richt zich niet op de toekomst, althans niet in de eerste plaats. Toen iemand Christus vroeg naar het koninkrijk der hemelen antwoordde de Heiland dat het midden onder ons is. Kennelijk dacht Hij aan Zichzelf. God.< koninkrijk is daar waar Christus 'is. Als wij bidden, „Utr koninkrijk kome" denken we niet aan de stichting van een heerschappij Gods die door een goddelijke revolutie geheel buiten ons om tot stand komt al zouden wij allerminst willen ontkennen dat de komende regering Gods geen wer kelijkheid zou zijn. We vragen Hem de troon van ons har. te bestijgen. AUeen bidden „Uw naam worde geheiligd" in d( zin van „wij die Zijn naam dragen worden apart gesteld" niet voldoende. We moeten ons niet plaatsen in een isolemew zonder meer. De heiliging van de christen moet gepaard gaar met de troonbestijging van Christus. Is Christus Koning var. uw hart? DE ZELFSTANDIGE RECHTER Jaarvergadering te Utrecht inwrijven laten drogen afborstelen helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax 123 knrard'u"ra U<jferd. uttd.grad 'n¥Hid'nvif wSSraï'oc. ,u- - nam rij het op de arm. het rechtop houdend, en h,^ebhtetum^aTeen kta* te zHeVgen:^fh.dC€Hc{r^m. ktinèn inbeelden dat het haar eigen kleine Archibald w»« uit zijn baby- tljd. ..Maar hR Ujkt niet -eel op u Het is het evenbeeld van mUn lieve man. Als u mijnheer Carlyle ziet." Barbara zweeg en boog als luisterend het hoofd. „Mijnheer Carlyle u zeker erg knap? «ei de ar mé lady Isabel, in de mening verkerend dat de pauze werd Ingelast om haar gelegenheid tot het lanceren van de een of andere opmerking te ge- Ve.?Knap 1 s hij. maar dat is niet zijn voornaamste ®°5tt ts'zo^n eTel karakter' Door ledereen ge»ebt en gerespecteerd, ja ik mag gerust zeggen 8eU«a. De enige mens die hem niet waar waarheid jvist te schatten. ,,,tra— Hoe zij hem toch ln de ateek kon laten hoe zij ook maar één blik over kon hebben voor een andere man. terwijl zij mijn- van door ANN LUDLOW heer Carlyle haar echtgenoot mocht noemen, dat zal wel altijd een raadsel blijven voor degenen die hem kennen". Een bitter gekreun bijna was het haar over de lippen gekomen. „Dat is zeker het ponywagentje riep Barbara uit terwijl zij opnieuw luisterend het hoofd boog Als het zo is, wat is mijnheer Carlyle dan bijzon der vroeg thuis! Ja. dat is beslist het geluid van de wielen." Hoe lady Isabel het klaarspeelde om te gaan zit ten. besefte ze nauwelijks; hoe zij er in slaagde, haar siddering te verbergen, is haar nooit duide lijk geworden. Het werd stil; Iemand kwam de hal binnen. Barbara, de baby in de armen, liep naar de zaaldeur; daar verscheen een hoge gestal te. Opnieuw bevond lady Isabel zich in de tegen woordigheid van hem. die eens haar echtgenoot Hij bemerkte niet dat er Iemand tegenwoordig waa; hij boog zich naar zijn vrouw en kuste haar innig. Met Jaloerse blik volgde Isabel. wat er ge beurde. Zij zag Barbara's o. zo lange, hartstochte lijke antwoordkus, zij hoorde haar gefluister: „Mijn liefste!" en zij zag hem een lichte wending maken om net zulke innige kussen te drukken op de rozige, geopende lipjes van zijn kind. Had zij er op gerekend, dat dit haar te wachten stond? Het behoorde bij het kruis, dat zij op zich had genomen te zullen dragen en dragen móést zij ge, hartelijke wijze als tevoren zijn vrouw had ge daan. Zij legde haar bevende hand in de zijne, daar viel niet aan te ontkomen: weinig vermoedde mijn heer Carlyle dat diezelfde hand ontelbare malen door de zijne teder omvat was geweest, ja, hem plechtig trouw hBd beloofd voor het altaar op kas teel Marling. Zij zette zich weer in haar stoel, staan kon zij niet. en zij had een gevoel alsof ook de laatste druppel bloed uit haar lichaam was geperst. Zeker was dit het geval wat haar gezicht betrof. Mijnheer Carlyle stelde enige beleefde vragen aangaande haar reis, maar zij had niet de moed haar ogen naar hem op te slaan, terwijl zij haar antwoorden fluis- „Je bent gauw thuisgekomen, Archibald", riep Barbara. ,,ik had je zo vroeg niet verwacht. Ik had niet gedacht dat je weg kon komen. Ik weet wat zo'n jaarlijks rechterdiner in het Bokshoofd zeggen wil: ze maken het altijd laat.' „Dat doen zij vanavond ook", lachte mijnheer Carlyle. „Ik heb mijn kans waargenomen en wist weg te komen, toen de pijpen gebracht werden, dat had ik mij al voorgenomen, als het mogelijk zou zijn. Dill, die van plan is om ook tegen de taaiste rakkers geen krimp te geven, heeft een uit vlucht klaar voor 't geval dat ze me missen: „Plot seling weggeroepen, belangrijke aangelegenheid, niets aan te doen." Ook Barbara lachte. „Was papa er ook?" „Natuurlijk. Hij presideerde zelfs. Wat zou het diner trouwens waard zijn zonder de president van de rechtbank, Barbara?" (Wordt vervolgd, i dikwijls een ondankbaar werk. Maar al te vaak wordt dit werkstuk op de jaarvergadering voor kennisgeving aangenomen. Geheel anders ging het toe op de gisteren in Utrecht gehou den jaarvergadering van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. Daar zag kans om de bijna 200 afgevaar digden van de 233 afdelingen de gehele dag bezig te houden met het verslag de bondssecretaris R. Bos. En de aandacht verslapte geen ogenblik. Het bestuur had besloten, dat de a dacht in deze jaarvergadering nu e geheel gericht moest worden op de gang van zaken in de bond. Dan konden de leden op de hoogte komen met alle tiviteiten in het bondsleven. Het bestuur kreeg dan ook de gelegenheid om te ?rnemen welke vragen en welke kri ek in de ledenkring leeft. Zo verscheen dan ook op het po dium telkens een ander forum uit het hoofdbestuur, dat de vragen merkingen over een bepaald gedeelte van het jaarverslag moest beantwoor den. Aangezien men in de kring der agrarische jongeren gewend is onbe schroomd voor zijn mening uit te ko me en de podiumvrees daar veel minder groot is dan elders, gelukte deze nieuwe methode wonderwel. Een groot aantal leden kwam met vragen en kritiek en zo passeerden vrijwel al le bondsactiviteiten de revue. Men sprak over het waarom van de chr. organisatie, maar ook over hel technisch jongerenwerk en het wedstrijd dat de laatste jaren zo'n voor- plaats inneemt. De vragen rond het dorpshuiswerk werden uitvoerig be sproken maar uiteraard trokken ook ken van minder belang zoals kleur tekst van de invitatiekaarten de a dacht. Natuurlijk kwam ook een eventueel samengaan met de meisjes uit de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen aan de orde. Volgens de secretaris is een "volle dige fusie met de meisjes voor sommi gen een bui, die dreigt terwijl anderen er een hoopvol teken in zien van een frisse aanpak. Naast een volledige fusie blijft ook de mogelijkheid tot nauwe samenwerking op federatieve basis be staan. Een opinie-onderzoek in de zaal leverde een overgrote meerderheid voor deze laatste samenwerkingsvorm op. Al te veel waarde kan echter niet worden gehecht aan zo'n spontane reactie op niet geheel objectieve vraagstelling. De C.J.B.T.B. telde op 1 januari jl. 6110 leden verdeeld over 236 afdelingen. Dat betekent, dat het aantal afdelingen in 1958 met 3 is gedaald, doch dat het ledental met 40 is toegenomen. Zuid- Holland telt thans 27 afdelingen met 860 leden en Noord-Brabant 9 afdelin gen met 200 leden. De voorzitter, de heer Joh. de Jong uit Alphen a.d. Rijn, verwelkomde in zijn openingswoord de heer Chr. van den Heuvel, oprichter en ere-voorzitter van de bond. Mej. Aat Moleman sprak namens de Chr. Bond van Plattelands vrouwen. Zij verklaarde, dat de C B P B alles voelt voor een nauwe samenwer king maar voor een fusie van de jonge- ren nog lang niet rijp is. gij ZIJN AFSCHEID als president kelijkheid in het vellen van de Haarlemse rechtbank deel. heeft mr. A. M. baron Van Tuyll Laatstelijk, bij de beide rechterlijki van Serooskerken behartigenswaar- uitspraken over een voorgenomei dige woorden gesproken over de boycotactie in de Nederlandse ze» zelfstandigheid van de rechter en havens, door twee presidenten over de mate waarin in onze tijd rechtbanken wel tegelijkertijd doel deze zelfstandigheid groeiend wordt op wel zeer onderscheiden wijze g» aangetast. Hij doelde daarmee in het bijzonder op ingrepen die van ministerswege op de zelfstandigheid als een bewijs, hoever de onafhank» van de rechter worden toegepast. lijkheid van de rechter wel gaat. De almacht van de uitvoerende Vaak ka" men rich niet onttrekte macht, welke men tijdens de bezet- aa",h1ct S""1- da' onae hjd l( line heeft leren kennen, aldus de "ll1s'ek vf' d°°r, de w« »°*d' Se" scheidende president, is kennelijk k«ld,«ndanHjkt de yerzuchtrngnl, voor de regeriny zeer aantrekkelijk !ua>"aat?t: k°" het. n!et wat mmdH gebleken. Het bleek, dat de prest- Zeker kan het minder. Maat tt™ dent hier in het bijzonder op het r"°" oog had inbreuken van depar- tementswege op de zelfstandigheid van de rechter bij het regelen van de dienst door de president, even tueel door de rechtbank zelf. Waakt erover, dende president zijn ter harte te nemen waarschuwing, waakt er- afhankërukTrrahtra nóg" stërf» over, dat de zelfstandigheid van de rechter niet aan twijfel opderhevig elementen zie men bij dit alles, mop het zijn mede ter vertroosting, over het hoofd: het eerste is, dat di maatschappelijke ontwikkeling ziel nog altijd voltrekt in een tempo da! zelfs door een zeer produktieve wel geving niet kan worden bijgehouden I-.!! t het tweedp is- dat mede daaro11 - de bevoegdheid en taak van de ol fhankelijke vangrijk zijn. De rechter moet de wet uitleggen 4a* Liever zeggen we: hij moet de Stellig woorden die te denken ge- toepassen. Nog liever zeggen ven. Een president van een recht bank krijgt niet veelvuldig de gele genheid, moet recht plegen met eerbiedigt gehoorzaamheid aan de zijn gevoelens omtrent De ervaring leert, dat er voor de recb verschijnselen die in zijn sfeer lig- ter een grote armslag is en dat gen en die de aandacht behoren te nieuwe kijk van de rechter op hebben, te laten blijken. Een van bepaald artikel, een kijk die in ovet die weinige gelegenheden is zijn af scheid, en als regel kan hij op dat ogenblik tevens terugzien op een groter betekenis kan zijn dan menlp leven van langdurige en diepgaande wet, ervaring, hetgeen aan zijn woorden Aan het waarschuwend betoog va een te groter gezag verleent. Op de zelfstandigheid van de rech- doen deze weinige opmerkingen o> ter behoort te worden toegezien, en zerzijds niet af. Want zowel de zeil het wil ons voorkomen dat hier voor standigheid als de onafhankelijkheid onze volksvertegenwoordiging taak ligt die niet mag worden waarloosd. Aan de andere kant mo- opzicht mogen wij toch wel zeggei gen, dunkt ons, de woorden van de het voorrecht hebben te leven - scheidende Haarlemse president niet zaken van gewicht, die zeker als «t de indruk vestigen, alsof het in onz« tijd de rechter schort aan onafhan- „De Hoop" terug uit Ierse Zee Na een reis van ruim drie weken in de Ierse zee, is het hospitaalkerkschip ,De Hoop" in de haven van Amster dam teruggekeerd. Twee patiënten wer den te Scheveningen aan wal gebracht. „De Hoop" verleende op deze reis 35 patiënten, w.o. 30 Nederlanders, 3 Duit en 2 Fransen, medische behande ling. Het aantal verpleegdagen bedroeg 36. De scheepsarts gaf zes maal een medisch advies via a'e radio-telefoon, ook werden 24 recepten afgegeven. De hulp van de radiotelegrafist werd acht keer gevraagd voor het herstellen van een defecte zender aan boord de Nederlandse vissersschepen. Het chinekamerpersoneel verrichtte vijf paraties. Ds. P. H. de Kleer, predikant te Sche veningen, was voorganger tijdens deze Tijdens het weekeinde van 17-18 ja nuari lag een groot deel van de Ne derlandse vissersvloot in de haven van Waterford. Des morgens had de kerk dienst plaats in de kerkruimte aan boord van „De Hoop", 's avonds, waren circa 100 Nederlanders, afkomstig van de vis sers- en kustvaartuigen tesamen in de Protestantse kerk te Waterford, waar ds. De Kleer voorging. Advertentie dat la precies hoe u zich voelt als u zich geschoren hebt met water, zeep Gillette. cm u goéd te scheren Tivistgesprekken stuken „Wij gaan geen historisch proces opzetten, wij gaan niet uitzoeken wie gelijk en wie ongelijk had. De ver antwoordelijkheld is verdeeld. Wij zul len alleen zeggen: Laten wij ons ver enigen, laten wij de twistgesprekkei staken". Aldus paus Johannes, spre kend over het probleem van dt eenheid van de kerk dat op het k» mende wereldconcilie zal worden gesneden. Hij zei dit in een toespraak tot d( pastoors van Rome bij een bezoek donderdagochtend, aan een klooster De paus deed verstaan dat hij moeilijkheden bij het tot stand brengs van de eenheid der kerk niet onder schatte, omdat het uiterst moeilijk z« zijn eendracht en een geest van vei zoening te doen terugkeren tussen verschillende kerken die, zo zei hu □1 te lang gescheiden, aan inwendip twisten ten prooi zijn. Daarom herhaal de hij, na naar voren gebracht te het- ben dat het niet valt te ontkennen dl de katholieke kerk na de scheiding ste: ker en meer vereend dan ooit is ge worden wat wil zeggen dat zij t' waarheid bezit dat men tot de af gescheidenen broeders slechts zal zeg gen: „Laten wij ons yerenigen' Ds. Lanning overleden Te Emmeti is op 28 januari ovei de gereformeerde emeritus pre. van Fijnaart ds. H. Lanning. Hij op 14 november 1877 geboren. Zijl ste gemeente was Baarland en v gens diende hij de gemeenten van gelo, Nieuw Weerdinge, Siddeburen Fijnaart. Ds. T 1943 me* emeritaat. Leeuwarden, T. I hoofd van de Chr. Nat. »cln - ----- .Stationsweg), J. Offrlngs Rotterdam-Pernis; van de Rehobothschool ^Krin (Ov.), J. Pasterkamp te Badho»** ?e Delft; verwijk, mej. Shraven In ongebruikelijk krachtige be gen heeft de Duitse kardinaal het Oostduitse regime gelaakt bswoordb- al Doepfnf regime gelaakt voor gevangenzetting v»n vijftien katholieken wegens spionage De beschuldigingen van de cocires- nisten tegen vier paters en elf leken noemde hij volkomen vals. De straffe* variëren tot vjjf jaar gevangenis d dwangarbeid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2