Jlicuure geitectj c(üouraitt Westen in wurgende mist gevangen Morgen mogelijk minder mist Desnoods eigen oplossing voor Duits probleem Verkeer op weg, water en in de lucht was haast niet mogelijk Mist en krant Luns kon Gaiinet-levering niet vertragen Negerkinderen naar school Officier eist 6 jaar tegen Goede Heertje ,!|i VRIJDAG 30 JANUARI 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting Postrekening 58936 CHRISTELIJK.*ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5taat»asUcfi i« ghtbltoea tnyn bert ia tcahcnspotrl" Negenendertigste jaargang no. 11477 MODE bij DIOR LANGE LIJN Zie pagina 7 Zicht was dikwijls maar enkele meters (Van onze verslaggevers) £)E BEKLEMMENDE MIST, die gisteravond het westen van ons land in zijn grijze greep had, was vanmorgen weliswaar iets afgenomen, maar belemmerde het verkeer ter zee, te land en in de lucht nog duchtig. Evenwel min der dan gisteravond. Toen was de mist zó dicht, dat het verkeer haast volkomen stil werd gelegd. Men zag wer kelijk geen hand voor de ogen. Dat had ongelukken, vaak met dodelijke afloop, tot gevolg. Vooral Den Haag, Leiden en het Westland hebben ondervonden, hoe een zware mist het economische en maatschappelijke leven kan ontwrich ten. De politie en de geneeskundige diensten hadden handen vol werk aan alle ongelukken van meer en minder ernstige aard. De wegen waren name lijk nog glad ook. Het treinverkeer had grote vertraging, het busverkeer werd stopgezet, de P.T.T. kreeg achterstand in de verwerking van de post, laxi's reden niet meer, tal van bijeenkomsten en voorstellingen werden afgelast of begonnen té laat, het scheepvaartverkeer viel geheel, het lucht verkeer gedeeltelijk uit. Hoe alarmerend de situatie gisteravond na vijf uur werd, bleek toen de KNAC via het radioprogramma een beroep deed op ieder, om de lampen In de huizen aan de straten te laten branden en de gordijnen open te laten ten behoeve van het verkeer. Elk lichtpunt betekende een houvast voor wie zich op de weg bevond. Het zicht was op vele plaatsen niet meer dan twee meter. Nadat de mist gisteravond omstreeks vijf uur in hevigheid was toegenomen, gebeurde het volgende in de loop van de tvond en de nacht: Op de Jupiterkade in Den Haag horen bewoners een harde klap, maar ontdek ken geen ongeluk. Als een employé van een maohinefabriek aan de Jupiterkade niet thuis komt, gaat de brandweer dreg gen. Na uren haalt de Haagse brandweer een auto op. De bankwerker H. Baars (62) uit de Van Speijkstraat treft men levenloos in de wagen aan. Later dregt de brandweer het lijk van de werkmeester J. Verheul (38) uit de Durbanstraat op. Hij moet de wagen hebben verlaten, ge- Koninklijk gezin ook te laat Vier leden van het Koninklijk gezin hebben gisteren de narigheid van mist aan den lijve ondervonden. De Koningin en haar dochters Beatrix en Irene kwamen geruime tijd te laat in de Kon. Schouwburg in Den Kaag waar zij de opvoering van Goldini's blijspel „De knecht van twee meesters" zouden bijwo nen. De voorstelling begon een half Prins Bernhard moest in Leiden zijn. Hij had meer dan een uur ver traging voor hij de jaarvergadering van het Nederlands historisch ar cheologisch instituut, dat in Istan- boel is gevestigd, kon bijwonen. De Prins werd op deze vergadering geïnstalleerd als curator. Het Koninklijk gezin verbleef vannacht in Huis ten Bosch, zodat men niet voor dc tweede maal een lange reis door de mist behoefde te tuige een geopend portier, maar de wal met hebben bereikt. De bestuurder (Ver hel) moet misleid zijn door een tODhbht "n een schip. In Rotterdam loopt de 72-jarige B. Snoodijk uit de Heemraadstraat de Delfs- havense Schie in. De politie haalt hem op. maar de bejaarde man overlijdt in het ziekenhuis Coolsingel aan de gevolgen. Kort daarna loopt de 70-jarige W. Cord van de Sohonenbergerweg eveneens de Delfshavense Schie in. Een voorbijganger helpt hem op het droge en in het zieken huis knapt men hem weer op. In Den Oever, op de splitsing naar de Afsluitdijk, slipt een vrachtauto en botst tegen een personenauto. J. C. Barte- lomay, de bestuurder van de personen auto en gemeenteontvanger van Heiloo, is op slag dood- De Heiloose gemeentebode A. J. Vennik wordt zwaar gewond opge nomen. Te Kilder (gem. Berg) vliegt P. Noppen, vertegenwoordiger uit 's-Heeren- berg, uit een bocht. De auto zwiept in een sloot en wordt geheel vernield. De be stuurder, vader van vier kinderen, Is op slag dood. Onder Hardinxveld-Giessen- dam rijdt een auto op een trailer. De 38- jarige verkoopleider Th. S. uit Rotterdam vindt ook de dood. Op weg naar Wychen botst de motorrijder J. de Valk tegen een lichtmast en komt om het leven. In Leidien, Sassenheim, Delft, Den Haag,Amsterdam en Rotterdam komen talrijke botsingen voor, waarbij materiële schade onltstaat en licht gewonden vallen. De Haagse brandweer haait een auto uit het water van de Houtzagerssingel. De bestuurder, H. A. L. Reyntjes uit de Copernicusstraat 1(6, kon er nog tijdig uitkomen. Hetzelfde gebeurde aan de Haaigweg, waar een voorbijgamgerr de bestuurder, J. F. Bëllersen uit de Molenstraat 8 te Naaldwijk, van de verdrinkingsdood redde. In Amsterdam rijdt een auto dp Prinsengradht in en drukt een passerende vrouw voor zich uit het water in. De vrouw, mevrouw P. Kunst-van Beek (51) wordt met een boothaak uit het water getrokken. De autobestuurder, de zanger Wim Wagenaar (34) rukt een portier open en zwemt naar de kant. De kinderwagen waarmee mevrouw Kunst wandelde, is wel geraakt, maar de baby kleindoch tertje van mevrouw Kunst heeft geen letsel opgelopen. In Sassenheim ko men drie kettingbotsingen voor. Leiden houdt het op een aantal botsingen, evenals. Delft. In Leiderdorp wordt een schoolbus aangereden: twee kinderen worden licht gewond. In Rotterdam stopt een auto op de tramrails, hetgeen een kettingbotsing van vijf trams ver oorzaakt. Op de Oostzeedijk botsen auto's. Rijksweg 13 slaat ook dittmaal weer alle records. Er komen twintig bot singen voor, waarbij 160 auto's te maken hebben. Tientallen wagens blijven aan de kant staan en enkele gewonden worden voorzichtig met politieauto's naar ziekenhuizen ge bracht. Op het Blijdorpplein waar schuwt een radiowagen de automo bilisten de rijksweg maar liever niet op te gaan. Padvinders zwaaien er met lampen en blazen op trompetten om de naderende auto's te waar schuwen! De streekbusdiensten, waaronder de WSM krijgen met enorme vertraging te kampen en verschillende vallen uit. De Haagse en Rotterdamse taxichauf feurs leggen het bijltje erbij neer. Zij zien de voorkant van de motorkap niet eens meer, laat staan de weg. De stedelijke bussen in Den Haag worden naar de garages gedirigeerd, het personeel blijft bij de hand voor het geval de mist weer optrekt. Trams gaan „kruipen", evenals het wegverkeer, dat haast niet meer kruispunten durft te passeren. (Van onze weerkundige medewerker JiERWIJL IN HET gehele land de zon scheen, bleef gisteren een groot deel van Zuid-Holland in een dichte mist liggen, waarin de temperatuur vrijwel niet boven het vriespunt kwam. Gisteravond breidde de mist zich verder geving nog dichter. Vooral in de avond uren liep het zicht soms tot 5 a 10 meter terug, hetgeen voor ons land ongekend dicht is. Vanmorgen was er van enige verbetering sprake, maar het vliegveld Ypenburg meldde nog 20 meter zicht, Zestienhoven 100 meter, Dordrecht 50 meter zicht. Vandaag bleef de mist op de meeste plaatsen hangen en eerst in de loop van morgen kan er verdere verbetering voor komen. Een nieuw hogedrukgebied van Weduwen- en wezen wet vóór 12 maart in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) Waarsohijmlijik kan de Tweede Kamer nog vóór de komende verkiezingen het eind vorig jaar door oud-minister Suur- hoff ingediende wetsontwerp voor een algemene weduwen- en wezenverzekering afhandelen. De commissie voor sociale zaken udt de Kamer, die dezer dagen het ontwerp heeft behandeld, schijnt besloten te hebben een nagenoeg blanco eindver slag uit te brengen, zodat da regering onmiddellijk haar memorie van antwoord kan indienen, waarna met de openbare behandeling kan worden begonnen. Het zou niet in de bedoeling liggen mede gezien ook de interim-status van prof. Beel, die als bewindsman van sociale zaken het ontwerp moet verdedigen een uitvoerig en diepgaand debat te hou den naar aanleiding van deze algemene verzekering, over de urgentie waarvan vrijwel alle groeperingen in de Kamer het eens zijn. Eventuele punten, die tij dens deze spoedbehandeling niet vol doende uit de verf zulllen komen, kunnen dan te zijner tijd bij een technische her ziening van de wet aan de orde worden gesteld de Oceaan bereikt dan Schotland en wordt door een zwak storingsfront voorafgegaan, waarbij wat motregen kan vallen. Achter dit front zullen ons op klaringen bereiken. In Limburg en een groot deel van Brabant scheen vanmorgen vroeg de zon al weer. De vorst bedroeg vanmorgen i» onze omgeving 3 d 4 graden. Onze expeditie en de vervoers bedrijven stellen alles in het werk de krant zonder vertraging te be zorgen. Wü hebben grote bewonde ring voor hun aller inspanning in deze dagen. Toch lukt het niet al tijd. Wij vertrouwen dat onze abonnees hiervoor begrip zullen hebben. H.K.H. Prinses Beatrix Wïlhel- mina Armgard, onze kroonprin ses, viert morgen haar 21e ver jaardag. Ter gelegenheid daar van deze nieuwe, zonnige foto. (Foto M. C. Meytooom) Actie op Cyprus: een oefening De Britse minister van koloniën heeft gisteren verklaard dat de grootscheepse actie van Engelse militairen op noord- oost-Cyprus in de eerste plaats is be doeld als een oefening, waarbij gelijk de patrouillering wordt voortgezet. Er worden geen dorpen doorzocht of omsin geld en geen uitgaansverboden afgekon- Minister Lennox-Boyd zei dit aanleiding van een protest tegen deze actie in het Lagerhuis. Volgens persbe richten van eergisteren waren de ma noeuvres namelijk bedoeld als een actie tegen de verzetsbeweging Eoka. Atlasraket. Een Amerikaanse Atlas raket, dinsdag gelanceerd, heeft eei stand van ruim 10.000 kilometer afgelegd. Toch was de lancering geen succes: het projectiel schoot zijn doel 1500 kilometei voorbij. Contract werd juist ondertekend toen minister in Londen kwam NAAR REUTER te Londen verneemt, heeft minister Luns bij zijn be zoek aan Londen een poging gedaan om de verkoop aan Indonesië van achttien Engelse Fairey Gannet-vliegtuigen voor de bestrijding van onderzeeboten te vertragen. „Door een merkwaardige samenloop van omstandigheden" was op dezelfde dag, als waarop mr. Luns hierover stappen zou hebben gedaan, de overeenkomst tussen de Indonesische rege ring en de Faireyfabriek ondertekend. Een woordvoerder van het Britse mt- isterie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat er enig verband zou be staan tussen die verkoop en de Britse verzekeringen aan Nederland met be trekking tot Nederlands Nieuw-Guinea Hij zeide dit om de voor Indonesië mo gelijk onaangename berichten daarom trent in de Britse pers tegen te spreken. Van gezaghebbende zijde op het minis terie verzekert men, dat Engeland ken nelijk bezorgd is over de toestand in Zuidoost-Azië en dat de Nederlandse re gering van het begin af aan op de hoog- is gehouden van deze verkoop. De af levering zal in elk geval verdeeld wor- De woordvoerder heeft voorts ont kend. dat de Britse regering besloten zou hebben een vicrmogendhedencon- ferentie bijeen te roepen over Neder lands Nieuw-Guinea. „Er bestaat geen dergelijk voorstel," zeide hij. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta heeft bij zijn tegenspraak van Te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia zullen maandag zes middelbare scholen, die in september werden gesloten omdat men geen negerleerlingen wilde toelaten, maandag hun poorten weer openen. Voor het eerst in de geschiedenis van de staat Virginia zullen dan blanke en gekleurde kinderen samen naar school gaan. De federale rechter in de staat heeft echter besloten, de wet inzake Integratie op te schorten voor twee middelbare scholen in Charlottesville. Deze zijn even eens sedert sept gesloten. Een woord voerder van de onderwijscommissie in deze stad verklaarde gisteren, dat ook deze scholen volgende week worden ge opend, maar er zullen geen negerkinde ren worden toegelaten. Volgens de woordvoerder is de opschorting toege staan, omdat de commissie binnen dertig dagen een programma zal aanbieden voor intergratieplannen die in september moe ten worden uitgevoerd. Gromyko op partijcongres: TAE RUSSISCHE MINISTER van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteren op het partijcongres in Moskou verklaard dat de Sowjetunie in samenwerking met de andere socialistische landen zal pogen zelf een oplossing voor de Duitse kwestie te vinden, als de onderhandelingen met het Westen op niets uitlopen. Hetzelfde geldt voor Berlijn, waar bij het ontbreken van overeenstemming met het Westen in samenwerking met Oost-Duitsland de reeds aangekondigde maatregelen zullen worden ge- Gromyko zei dat er bij de Duitse kwesties slechts twee mogelijkheden zijn. Of West-Duitsland slaat de weg in van atoombewapening, wat voorbereiding op een nieuwe oorlog betekent, of het stemt in met een oplossing van het Duitse pro bleem, te beginnen met een vredes- Hij waarschuwde de Bondsrepubliek, dat langs haar grenzen raketwapens zul len worden opgesteld als het Westen de Bundeswehr met dergelijke wapens uit rust. De afgevaardigden van de V.S., Engeland en Frankrijk proberen het Rus sische volk in slaap te sussen door te zeggen dat zij, nu zij zich bij West-Duits land hebben aangesloten en Parijse over eenkomsten hebben gesloten, de agres sieve doelstellingen van het Westduitse militarisme kunnen, tegenhouden. „In de Karlar „dankt Russen voor hulp in 1956 historie is echter wel gebleken dat de wolf niet gemakkelijk kan worden ver anderd i® een vegetariër." De politiek van een vreedzaam naast elkaar bestaan heeft volgens de minister „een hechtere basis gekregen dooj het feit, dat de groeiende macht van het so cialistische kamp een nieuwe wereldoor- log hoogstwaarschijnlijk onmogelijk ren, dat het communistische blok even tueel een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten, als een ge sprek over een vredesverdrag met het Westen zou mislukken. In de loop van zijn betoog heeft hij het Westen er ook van besohuldigd, bijzonder spitsvondig te zijn wat betreft het vermijden van een topconferentie. Anti-partij-groep Spiridinof, de leider van tische partij in Leningrad, heeft op het congres verklaard, dat de „armzalige en verraderlijke" anti-partijgroep voor 't 21ste congres moet verschijnen om ver antwoording van zijn daden af te Hij zei, dat de samenzweerders Malen kof, Kaganowitsj, Molotof, Boelganin en Sjepilof tot nu toe alleen maar aan het centrale comité van de partij reken schap hebben afgelegd. Dat is niet vol doende, aldus Spiridinof, die zei niet al leen namens de mensen uit Leningrad maar namens het gehele Russische volk te spreken. In de rede van Spiridinof zijn voor het eerst twee nieuwe leden van de anti- partijgroep naar voren gekomen: Per- woeohin en Sabocrof (eens twee van Rus- lands meest vooraanstaande staatkundi gen). Spreker raadde deze manmen aan, het optreden van dc groep onmiddellijk te veroordelen. Met de steeds feJlcr wor dende aanvallen op Molotof, Boelganin etc., ging zich ook minister Gromyko bemoeien. Hij beschuldigde de anti- partijgroep er gisteren na Spiridinof van, de buitenlandse politiek van hun land ernstige schade te hebben toege bracht. De Hongaarse afgevaardigde Janos Kadar heeft op het congres dc partij en het volk van Rusland bedankt „voor de broederlijke bijstand in 1956 in dc strijd tegen de reactie van de bourgeois-grond- bezitters en tegen de krachten van het internationale imperialisme, die destijds oontra-revolutionaire opstand uit- de voorbereidingen voor een inval in Ne derlands Nieuw-Guinea verklaard, dat Engeland en Indonesië reeds een tref punt van onderling begrip gevonden hebben. „Engeland weet waarheen de be langstelling van Indonesië uitgaat en van onze kant hebben wij oog voor de Britse belangen," voegde hij eraan toe. De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio verklaarde nog, dat Engeland bij zijn belangen in Indo nesië en Azië in het algemeen niet zal rekenen met Nederland. Nederlands be langen op het oostelijk halfrond zijn van geen betekenis. fORGEN zal H.K.H. Prinses Beatrix 21 Jaar worden en aan dit verheugende feit zal in ons Zondagsblad uitvoerig aandacht worden gewUd. Op de voorpagina fs een aantal artikelen en foto's over onze populaire Kroonprinses bUeengebracht. Deze week zal verder de schijn- weiper van de belangstelling worden gericht op pagina 4. Daar wordt speciaal de Jeugd een verzoek gedaan in een ru briek, die qua opzert en indeling afwijkt van wat we tot nu toe gewend zij®. We hopen, dat de jongere lezers zullen momverken om die opzet te doen slagen. Blad zy begint met een artikel, waarin beschreven wordt hoe de confectae-industrie alles in het werk stelt zoveel mogeiyk •dc juiste maat by het vervaar digen van dameskleding te be- paien. Op de pagina Geestelijk Leven reageerde de Schotse predikant Rev. Leitch op ons artikel over Karl Barth ven enkele weken geleden. In het Cultureel Venster wijdt C. Rijnedorp een beschouwing aan de betekenis van de experi mentele dichtkunst De officier van justitie heeft vanmiddag tegen C. R. van H. (hot „Goede Heertje), boekhouder-kassier van de N.V. Berger en Co. te Amsterdam, wegens verduiste ring en valsheid in geschrifte, een gevan genisstraf geëist van zes jaar met aftrek van het voorarrest, dat thans een Jaar heeft geduurd. Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral aanvankeiyk nog op vele plaatsen mist. Overigens veel bewolking met hier en daar wat motregen. Vannacht I in het binenland lichte vorst, elders temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag temperaturen op dc meeste plaatsen en kele graden boven nul. Zwakke wind. In hoofdzaak tussen west en noord. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon en Maan Zaterdag 31 Januari: zon op 8.23, onder 17.24, maan op 0.51, onder 11.15. 31 Jan. laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA happorten hedenmorgen 7 uur Stockh ipenn izvB windstil WNW windstil windstil windstil Z 2 O 2 verand 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1