Ed Forensenstroom moet binnen zekere grenzen ven Veertig étagewoningen in Noordwijk, die 111.- doen WINKELMEISJE Er wordt weer veel bot gevangen langs de kust Premie bouw 43 huizen aan Poststraat toegestaan de KOFFIE J Mfil 11 I NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1939 Uitbreiding van NOORDW1JK Bouwmogelijkheden anders te snel uitgeput DE UITBREIDING van Noordwijk Binnen, westelijk van de provinciale weg, is grotendeels ontworpen binnen de grenzen van het bestaande uitbreidingsplan. Dit geldt echter niet voor de noordelijke wijk. Deze moet worden gezien als een afronding van de dorpskern, die moeilijk achterwege kan blijven. De eisen van een harmonische uitbreiding wegen hier zwaarder dan het offer van de cultuurgrond. Het aantal woningen dat aan deze zijde van de provinciale weg kan worden gebouwd, bedraagt ongeveer 1200. Ten aanzien van de villawijk oostelijk van de provinciale weg kan worden opgemerkt, dat ook hiervan reeds een gedeelte onder het huidige uitbreidingsplan valt, zij het, dat voor deze wijk nog een relatief grote oppervlakte bollengrond zou moeten worden geofferd. Daar, zoals reeds opgemerkt, eerst in een verdere toekomst de woonfunctie van Noordwijk voor de stedelijke forensen een aanmerkelijke uitbreiding zal ondergaan, lijkt het het E.T.I. juister deze villawijk vooralsnog buiten beschouwing te laten. De genoemde aantallen woningen zullen niet geheel kunnen dienen voor het op vangen van de bevolkingsaanwas. In de eerste plaats zijn ongeveer 300 woningen nodig voor de opheffing van de woning nood. Daarnaast zal in de toekomst het aantal personen per woning nog een ge ringe daling ondergaan, zodat zelfs bij een gelijkblijvende bevolking een groot aantal woningen nodig zou zijn. Het aantal woningen dat hiermee is gemoeid, kan worden gesteld op 100. Krotopruim in g Tenslotte moet nog aandacht worden be- eteed aan krotopruiming. In totaal betreft dit ongeveer 200 stuks. Van deze woningen zal ongeveer de helft ter plaatse kunnen worden herbouwd, maar voor 100 stuks zal ruimte moeten worden gereserveerd in één van de uitbreidingen. In totaal komt men aldus op een extra woning bouwprogramma van 600 woningen, waar van 100 in de bestaande dorpskernen van Noordwijk Binnen een plaats kunnen vin den en 500 in de uitbreidingen. Voor de bevolkingsaanwas resten dan Noordwijk Binnen 900 woningen met 4 personen en Noordwijk aan Zee 1050 wo ningen met 3,8 personen, respectievelijk goed voor 3600 inwoners en 4000 inwoners. Vergelijken wij deze aantallen met de prognoses van de natuurlijke aanwas, dan blijkt, dat deze laatste circa 2000 tot 2500 personen lager uitkomt. Dit betekent, dat de uitbreidingsplannen voldoende moge lijkheden bieden ook in de toekomst een vestigingsoverschot op te vangen. Wel echter moet worden opge merkt, dat het wenselijk is door mid del van het tempo van de grond- uitgifte de stroom- van-forensen bin nen zekere grenzen te houden. Indien het vestigingsovef schot zou oplopen tot vijftig procent of meer van de natuurlijke aanwas, zoals in het leden doorgaans het geval was, moet worden gevreesd, dat de mogelijk heden voor woningbouw in ee: snel tempo zullen worden uitgeput. Villawijk Bij het voorgaande is geen rekening ge houden met de villawijk oostelijk van de dorpskern van Noordwijk Binnen, waai bij een aanvaardbare woningdichtheid ruim zeshonderd woningen met circa 2200 inwoners tot stand kunnen komen. Zoals wij reeds zagen, zal het naar alle waar schijnlijkheid nog geruime tijd duren eer de voorwaarden zijn vervuld om tot reali sering van deze wijk over te gaan. Om deze reden ware het te overwegen de wijk voorlopig niet in het uitbreidingsplan op te nemen. Men zou ermee kunnen volstaan in dit gebied de mogelijkheden open te houden voor een toekomstige bebouwing, die men dan nader kan detailleren op een tijdstip, waarop de mogelijkheden hiertoe beter kunnen worden overzien. Dit laatste houdt nog een belang rijke consequentie in voor de situering van het werkgebied. Be- bouwing van een hoge kwaliteit oostelijk van de huidige provinciale weg zal slechts mogelijk zijnindien het industrieterrein westelijk van deze weg wordt geprojecteerd. Dit houdt in feite in, dat dit terrein binnen de bebouwde kom moet lig gen, waarbij men zal kunnen aan sluiten bij de terreinen, die thans reeds bij gemeentewerken in gebruik zijn. Bijzondere aandacht vereist de ontwik keling van het Langeveld, waar een uit breiding zal plaats hebben van de bloem bollenteelt en de recreatie, een nagenoeg reeds gerealiseerd plan, waaraan wij enige tijd geleden een uitvoerige reportage heb ben gewijd. Voor de bloembollenteelt wordt hier honderd hectare cultuurgrond in gereedheid gebracht, uit te geven aan veertig bedrijven, variërend van 1.5 tot 3,5 hectare, die kunnen worden gerekend tot de zogenaamde gezinsbedrijven. Als gevolg van de structuur van deze bedrijven is het gewenst, dat woningen en bedrijfsgebouwen op zo kort moge lijke afstand van de cultuurgrond wor den gesticht. Bovendien is het nood zakelijk, dat woning en bollenschuur in eikaars onmiddellijke nabijheid worden gebouwd. De moderne sehuur- behandeling. die gepaard gaat aan een vrijwel volledige beheersing van tem peratuur en luchtvochtigheid maakt Studie van Noordwijk Het Economisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland heeft in samenwerking met het Landbouw-economisch insti tuut, het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland en het architectenbureau Kui per, Gouwetor en De Ranitz, een studie gemaakt van de so ciaal-economische structuur en de stedebouwkundige proble men van de gemeente Noord wijk, de bloemenbadplaats, die 7wel de parel aan de Noordzee kust wordt genoemd. In een aantal artikelen, waarvan hier bij het zesde en laatste, geven wij op beknopte wijze de be langrijkste gedachten en ge gevens uit het rapport weer. Noordwijk Binnen is een dorp met sfeer, vooral voelbaar in de omgeving van Voorstraat en Lindenplein. De foto toont de ont moeting van plein en straat met op de achtergrond het postkantoor, waar van de vroege morgen tot 's avonds laat wordt gewerkt, om Noordwijk zijn plaats in het communicatieproces te doen innemen. dient er voor te worden gewaakt, dat deze bebouwing beperkt blijft tot hetgeen voor de ontsluiting van het gebied strikt nodig is. Er mag hier geen kleine dorps kern ontstaan. Wat de kampeerterreinen betreft, waarvan er fchans tussen de bebouw de kom van Noordwijk aan Zee en, het Langeveld vrij veel worden aan getroffen, zal het nodig zijn de ver dere gang van zaken zoveel moge lijk in de hand te houden. Deze aan gelegenheid zou door middel van een uitbreidingsplan kunnen worden ge regeld. KATWIJK AAIS ZEE Agendanieuws Vanavind spieekt in de Kapel de heer H de Vos te Haarlem; aanvang 8 uur Morgenavond houdt de wijkgemeente Zuid van de Hervormde Gemeente in het wijkgebouw aan het Abeelplein een bij eenkomst: aanvang 8 uur Ds. P. Lug- tigheid te Den Haag spreekt over zijn werk onder de buitenkerkelijken Voorts houdt de christelijke mannen- vereniging „Amos" morgenavond om 8 uur in de Oranjezaal van het Jeugdhuis de jaarlijkse familiebijeenkomst. Filmavond voor personeel De personeelsvereniging van de dienst gemeentewerken hield gisteravond onder leiding van de heer P C. de Priester in dc Uni-zaal haar eerste contactavond van dit jaar. Het programma voor de pauze werd gevuld met enige kleine filmpjes Na de pauze werd de hoofdfilm gedraaid ..Op hoop van zegen", waarin de toestan den in het visserijbedrijf rond de eeuw wisseling in beeld zijn gebracht. Een en ander werd verzorgd door de heer Kornet. Hoog en laag water Vrijdag 30 januari: hoog water om 6 59 en 19.19 uur; laag water om 2.02 en 14.23 1 isserijgolfjes DE BOTVANGSTEN zijn dc laatste dagen opvallend hoog langs dc kust. Het Is vele jaren niet voorgekomen, dat dc kotters en loggers als bijvangst per etmaal- 15 tot 20 manden schol én bot doorgaven. De bot leek welhaast uitgestorven In de Noordzee Het is weer eens één van die raadseltjes, die deze zelfde zee de visserman opgeeft. Zo wordt er ook al heel lang geen pieterman meer gevangen. Een prachtig kleurig gestreept, maar vanwege een „giftangel op de kop" nogal gevaarlijk visje, dat voor de oorlog in grote hoeveelheden werd aangevoerd Men neemt aan, dat deze vissoort werkelijk is uitgestorven. Maar zo nu en dan is er toch wel eens een kotter, die vijf kistjes Pieterman aanvoert. De vangsten langs de kust vallen ove rigens, wat de tongvisserij betreft, tegen, met resultaten van 130 lot 150 kilo per etmaal. Dan doen de loggers en kotters het bij de Pittboei heel wat beter Hier vangen zij 200 tot 300 ki'.o tong en 10 tos 15 manden schol per etmaal Uit de I< Zee is het geluid weer verstomd. Er vis sen dan ook zeer weinig schepen in deze A.r. kiesvereniging Valkenburg de Gereformeerde kerk kwam de a.r. kiesvereniging in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer K. Binnekade, zei in zijn openings woord, dat er enige propaganda- acties ter plaatse huis-aan-huis zul len worden gevoerd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Noort, vermeldde de cijfers van de ge meenteraadsverkiezing. Hi| memo reerde het overlijden van de heer het noodzakelijk, dat de kweker in staat moet zijn op ieder willekeurig ogenblik direct in te grijpen. Aan deze wensen kan het best worden voldaan indien woningen en bollenschu ren worden gebouwd op verscheidene per celen. Weliswaar is deze oplossing uit landschappelijk oogpunt bezien minder aantrekkelijk, maar door de bouw aan be paalde voorschriften te binden, kan aan dit bezwaar voor een groot deel worden tegemoet gekomen. Bovendien moet aan het belang van een goede bedrijfsvoering sn groot gewicht worden toegekend. Bebouwing Ten behoeve van de recreatieve ontslui- ng van het Langeveld zal voorts nog enige bebouwing moeten plaats hebben Gedacht kan worden aan een politiepost, mede met het oog op de kampeerterreinen de nabijheid, een cafébedrijf, enkele boswachterswoningen, alsmede een win kelbedrijf, dat zou kunnen voorzien in de behoeften van de kwekersgezinnen en van de bevolking der kampeerterreinen. Het lijkt gewenst deze bebouwing op een bepaald punt te concentreren, waarvoor terrein zuidelijk van het waterleiding bedrijf een goede mogelijkheid biedt. Wel Uitzicht op Noordwijk Binnen met rechts de forse toren en het spitsje van de oude Hervormde kerk en links de rooms-katho- lieke kerk. In bijgaand verhaal wordt geschreven over de uit breidingsplannen voor dit deel van de gemeente Noordwijk. Praatstof voor gemeenteraad Minister beknibbelt weer op het bouweontingent TN DE RAADSVERGADERING die maandag wordt gehouden, komt de woningbouw weer aan de orde. Het aan de gemeente Noordwijk toe gewezen contingent voor 1959, is door de minister nog eens weer beperkt en daardoor niet toereikend om het oorspronkelijke plan geheel uit te voeren. Dit omvatte de houw van 49 woningwetwoningen aan dc Leon Senf-, Daniël Noteboom-, Ludolph Berkemeierstraat, namelijk 40 etage- en 9 bejaardenwoningen. Door de maatregel van de minister zal de bouw van de bejaardenwoningen voorlopig moeten worden uitgesteld. B. en W vragen nu machtiging rijksvoorschotten aan te vragen voor grond- er bouwkosten voor de bouw van 40 étagewoningen ten bedrage van respec tievelijk 83.000 en 478.600. De huur van deze woningen zal 11 per week gaan bedragen. Vervolgens heeft het college zich be raden over de suggestie het plan voor de bouw van eengezinswoningen aan de Mar grietstraat te vervangen door een plan tot bouw van étagewoningen. Om diverse redenen achten B. en W. dit niet gewenst, onder meer omdat hierdoor slechts een beperkte winst kan worden verkregen, conform het advies van de com- voor openbare werken, het niet wordt geacht het plan te wijzigen en inplaats van eengezinswonin- agewoningen aan de Margrietstraat Grondtransacties >k komt op de agenda een aantal ïdtransacties voor. Agendapunt 12 be- een voorstel tot aankoop van grond de Lageweg, benodigd voor wegaan leg. Punt 13 een voorstel tot aankoop van grond aan de Lijnbaanweg van de n.v. Vinkeveld. In het uitbreidingsplan is deze grond bestemd voor woningbouw en om dat op korte termijn over meer bouw grond moet worden beschikt, had dit de bijzondere aandacht van het college. Oi derhandelingen hebben het resultaat ge had. dat deze grond kan worden a kocht tegen f 7 50 per m2, welk bedrag het college redelijk voorkomt. Bovendien heeft de verkoopster zich bereid klaard het bedrag van de koopsom de gemeente te lenen, zodat er geen fi nancieringsmoeilijkheden zijn. Gezien jiet grote belang van deze tl actie, stelt het college de raad voor, form het adives van de commissie openbare werken, tot aankoop ove gaan en de grond in te brengen in gemeentelijk grondbedrijf. Vervolgens wordt voorgesteld aar Hervormde Gemeente te Noordwijk Zee een stuk grond te verkopen aan I •Wgntveld. De kerkvoogdij is voornemc op deze grond een kerkelijk centrum stichten. Met de vraagprijs van f 13 per m2 heeft genoemde kerkvoogdij zich ak koord verklaard. De oppervlakte veer 2250 m2. Teneinde te voorkomen, dat de grond langere tijd onbebouwd za blijven en dus een ontsierend ele ment in het badcentrum zou kunnen vormen, stellen B. en W. voor de voorwaarde te stellen, dat op 1 ja nuari 1961 het perceel althans ge deeltelijk overeenkomstig het uit breidingsplan moet zijn bebouwd. De overdracht van de grond, die ge legen is aan de zuidzijde van het parkeerterrein aan de Golfbaan, zal eerst plaats hebben nadat met de bouw is begonnen. Voorgesteld wordt door B. en W. de voorschotten die de bijzondere scholen in 1959 ontvangen, vast te stellen. Voor het gewoon lager onderwijs wordt voorge steld een bedrag van f 54.17 per leerling De rooms-katholieke scholen in Noord- wijk-Binnen tellen 935 leerlingen, di Noordwijk aan Zee 310. de Wilhelmina- school 281, de school met de Bijbel 219 en de Hervormde scholen 391 leerlingen Bedragen Voortgezet lager onderwijs zal voor joi gens en meisjes respectievelijk f 69.97 e f 73.13 ontvangen, bij een leerlingent; i 78. Voor het U.L.O.-onderwi wordt een bedrag van f 81,26 per lee. ling voorgesteld De Chr. M.U.L.O. telt "77 en de r.k. U.L.O. 193 leerlingen. Tenslotte de b.l.o.-school aan de d r. van den Berghstichting Hiervoor ordt een bedrag van f 108.34 per leer ling voorgesteld. Deze school telt 181 leer lingen. Recapitulerend blijkt, dat voor he plaatselijke bijzonder onderwijs, voor 279' 'eerlingen een bedrag van f 173.326.04 al •oorschot wordt voorgesteld Vervolgens worden nog voorschotbe dragen ter vaststelling voorgesteld, be- or lichamelijke opvoeding, nut tige handwerken, tekenen en zingen, groot respectievelijk f 22.080. f 16 670, daarvoor in aanmerking komen, verstrekken. Het bedrag der overschrijding is f 5 zodat hiervoor een bedrag van f 41.890,46 wordt gevraagd, gespecificeerd als volgt: r.k scholen Noordwijk-Binnen f 18.810,89; Wiihelminaschool f 5.456,51School de Bijbel f 4932.31Hervormde scholen f 7539.91 en r.k. school Noordwijk aar f 5150.84. Uitbreiding Ook wordt de medewerking raad gevraagd voor uitbreiding r.k. school te Noordwijk aan 2 twee lokalen. Deze school is indertijd als een zesklassige school gebouwc" onlangs met twee lokalen uitgebreid. We gens sterke toeneming van het aantal leerlingen heeft de minister voor deze uitbreiding een urgentieverklaring afge geven. zodat B en W. voorstellen de de uitbreiding bestemde grond, groot 620 m2 ter beschikking te stellen gevraagde medewerking voor de bi Tevens wordt aan de raad een wijziging van de regeling op het gebruik* gemeentelijke gymnastieklokaal Wassenaarsestraat voorgelegd. Wegens stijging van de exploitatiekosten wordt voorgesteld de vergoeding voor het v« enigingsgebruik van f 1.50 op f 2 per u te stellen B. en W. stellen voorts voor aan de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden een subsidie toe te kennen van 24.per uit onze gemeente afkomstige leerling. Thans volgen 7 leerlingen uit Noordwijk een cursus aan deze muziekschool, zodat dit een bedrag van 168.vergt. Een eer der gedaan soortgelijk verzoek is eertijds afgewezen, maar daar bleek, andere gemeenten uit de om geving ook subsidie verlenen en dat ?ze subsidie nodig is om zeer nood- kelijke uitgaven te dekken, heeft het college besloten nu met dit voor stel te komen. kÉ i de icholen voor gewoo lens overschrijding bare school beschikbi de de vaststel- 5t aan de bijzondere lager onderwijs, we- gestelde bedra- Als de werkelijk gemaakte kosten van de openbare school, over een tijdvak van vijf jaren bezien, namelijk groter zijn dan het aanvankelijk beschikbaar gestelde bedrag, moet dit verschil, met het oog op dc financiële gelijkstelling, ook aan dc bijzondere scholen worden uitgekeerd en wel in de vorm van een extra-ver goeding. Deze vergoeding zal eerst in 1960 mogen worden uitgekeerd en tot voor kort konden hierop geen voorschotten worden verleend. Door een wijziging in de wet is dit nu wel mogelijk ge worden en B. en W. stellen voor dit voorschot aan de schoolbesturen die Meevallertje Het volgende agendapunt bevat een oorstel tot vaststelling vai. een nieuwe vereenkomst met Leiden betreffende de evering van gas. Besprekingen tussen J. Schoneveld Sr. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo is van 65,58. Er moeten echter nog enige betalingen worden gedaan. Vandaar, dat de voorzitter voor stelde alleen voor dit jaar de contri butie te stellen op zes gulden. Dit werd aangenomen. De heren P. Noort en G. Barnhoorn werden met grote meerderheid als bestuurslid herkozen. Na de pauze konden vragen worden gesteld over het gemeentebeleid. Aller eerst kwam de woningbouw ter sprake Wethouder H. Ouwersloot zei. dat de premie voor de bouw van 43 woningen aan de Poststraat is toegestaan. De huur daarvan zal vermoedelijk lager zijn dan achttien gulden per week. Er zijn nu nog tweeentwintig gezinnen, die ergens inwonen Deze maand zijn er bovendien zeventien aanvragen binnen gekomen van hen, die volgend willen trouwen De Marine eist elf woningen op. We behoeven dus fc niet te denken, dat er een overschot woningen zal komen. De secretaris vroeg, waarom het I misverbod is opgeheven. De heer van der Meij antwoordde, dat er n een kermisverbod heeft bestaan, n dat de kermis toch zoveel mogelijk wordt tegengehouden. Andere vragen over de verdere woningbouw aar Hoofdstraat en over een eventueel n raadhuis werden door de beide ge meenteraadsleden naar genoegen be antwoord. Leiden enerzijds en de gezamenlijke di recties van de bedrijven die gas en gros Leiden betrekken anderzijds, hebbi ertoe geleid, dat, met begrip voor de w derzijdse standpunten, een nieuwe model- ereenkomst tot stand is gekomen, nzien van de duur der overeenkomst een looptijd van 25 jaat- voorgesteld, ngaande 1 januari 1959. De toepassing e prijsformule die een aanvankelijke geldigheidsduur van 3 jaar heeft, zal terugwerkende kracht hebben voor 1Ö58 Dit betekent, naar raming, een voordeli ger inkoop voor 1958 van f 15000. Noordwijkse traditie hersteld GISTERAVOND PREMIÈRE VAN DE N.R.B.-REVUE N HET LIDOTHEATER werd gis teravond, na een onderbreking van enkele jaren, weer een „ouderwetse" revue opgevoerd door leden van de Noordwijkse Reddingsbrigade. De propagandacommissie van de brigade melijk bezweken voor de vele verzoeken om de oude traditie in ere te herstellen. Aanvankelijk vlotte het niet erg met het aantrekken van medewerkers, maar toch is men er uiteindelijk in geslaagd wat jonge krachten te animeren en gisteravond 'as het dan zover. een zeer geslaagd geheel geworden. Re gisseur Jan Steen en algemeen leider Jan Koemans kunnen op een succesvol optreden terugzien. Voorzitter E. de Groot sprak zijn vol doening uit over de grote belangstelling. Hij verwelkomde in het bijzonder het erelid J. van der Niet. wethouder J. de Geus, gemeentesecretaris B. Ike, de directeur van gemeentewerken P. J. J Deasing, de heer S Pasma en ds. en Van Dok. Wij zijin niet verwend opzicht, aldua dc heer De Groot, doelend op de aanwezigheid van ds. Van Dok, en we stellen uw aan :h i daarom op hoge prljê. Gevraagd een Burgerlijke «tand AANMELDEN TUSSEN A—E UUR: XxMtoï Baalbergen Manufacturen, Hoofdstr. 92, Tel. 2035 'r van H Vier*t™ *n J- van kiswijk. NOORDWIJK AAN ZEE J. Bogerman, 24 jaar; A. A. van de^r Togt, J 25 jaar en G. C. E. van Velzen, 23 jaar. ?e. Of evangen, is Om de Noord De situatie om de Noord Is onoverzich telijk .Het is goed weer en de vangsten die worden doorgegeven 150 tot 250 manden schelvis, koolvia, haring en ma kreel per dag vallen zo op het eerste gezicht nogal mee. De schippers klagen echter over een schrale visserij. De vang sten, die-door de trawlers om de Noord worden aangevoerd, zijn ook niet groot, eerder gering. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat er nog altijd veel kleine en voor de aanvoer onbruikbare vis wordt gevangen. De trawlers geven daarnaast ook ï.og goede trekken door. Zoals de Maria van Hattum IJm 10 met een trek van 90 manden; de Vlos IJm 24 meldde een trek van 60 manden verse vis, de Ja cobs Gezina IJm 36 een trek van 50 man den. de Dirke Ro 53 een dngvangst van 150 manden; maar de Postboy IJm 35 meldde een trek van slechts 20 manden schelvis. Op zee vertoeven de volgende schepen, die zo langzamerhand marktrijp zijn: Willem VL 131 van 10 januari. Nestor KW 101 van 15 januari, KW 176 van 16 januari, Polderman IJM 20, Dirkje RO 53 en Wiron II IJM 211 van 17 januari, Job Gouda IJM 79, Sakina Martina KW 32 en Emma Wilhelmina KW van 19 januari. Dit vu er Vijf trawlers, een logger en ongeveer zeven kotters, zorgden voor een aanvoer van meer dan 4600 kisten verse vis. Er waren 430 kisten schelvis. 380 wijting, 300 gul en kabeljauw, 570 koolvis, 2600 verse haring, 30 makreel, 120 diversen. 200 schol. 1500 kilo tong en 80 stijve kabel jauwen. De schepen De Sch 117 van 5 januari kwam aan de markt met 1325 kisten verse vis. hoofd zakelijk haring uit de Ierse wateren. De VI 153 zorgde voor 350 kisten verse ha ring en de Kw 90 voor 450 kisten verse haring en 26 diversen. De trawler Emma IJm 15 van 15 januari verscheen aan de markt met een vangst van 20 kisten schelvis, 300 haring. 15 makreel, 150 wij ting, 130 gul en kabeljauw. 300 koolvis en 120 stijve kabeljauwen uit de Noord. De Thorina IJm 33 van 15 januari was er met 200 schelvis, 55 haring. 20 makreel, 80 wijting, 70 gul en kabeljauw, 85 kool vis en 5 diversen uit de Noord. De Haar lem IJm 9 van 14 Januari kwam uit de Noord met 200 schelvis, 100 haring, 150 wijting. 100 gul en kabeljauw. 180 kool vis, 10 diversen. 275 stijve kabeljnu\##n en 200 kleine kistjes haring. De prijzen van woensdag waren goed Vooral schel vis was door. Voor de grote schelvis werd gemiddeld meer dan 150 per kilo betaald. De haring uit de Ierse Zee werd goed verkocht voor 25 tot 27 per 50 kilogram. En vaandag? De Job Gouda IJm 79 komt vandaag uit de Noord aan de markt met 600 kisten schelvis, koolvis, haring, makreel on an dere soorten. De Sakina Martina Kw 32 heeft een soortgelijke vangst In de rui men. De Kw 81 Is thuisstomend met 1000 kisten verse haring utt de Ierse Zee on zal de markt van heden wel halen. Met onbekende vangsten aan boord waren stomend naar IJmuiden de trawlers Ma ria van Hóttum IJm 10 en Willem VI 131. Er zullen voorts wel enige kotters en log gers aan de markt komen. KATWIJK AAV ZEE Dr. K. Dronkert sprak voor Christen-vrouwen Dr. K. Dronkert, Goref. predikant te Leiden, sprak gisteravond voor de afde ling Katwijk aan Zee van dc Ned. Chris tenvrouwenbond in de Oranjezaal over het onderwerp „De verwachting van Christus in het leven van elke dag". Hij uitte zijn waardering voor het boek De Mantel van de Amerikaanse schrijver Douglas. Hierin wordt verhaald van een Romeinse officier, die in aanraking kwam met het Woord van Christus. Gedachtig aan het woord van Paulus, moet het geloof van dag tot dag worden ver nieuwd. In het genoemde boek kijkt de timir •eds uit i Jezi Chri tus. omdat dit hem was beloofd. Zijn wij ook zo?, aldus dr. Dronkert. Verlangen wij werkelijk wel naar Jezus Christus en hebben we geen ingepakte liefde? Hij wees op de slappe kerkgang, de geringe vernieuwing van het christelijke leven, de financiële onaandoenlijkheid voor het Koninkrijk Gods, de slappe gezinsvor ming en de weinig opofferende liefde tegenover de medemens Dit alles is onder invloed van de tijd geest zo geworden. Het criterium moet echter zijn. dat men doet. wat in over eenstemming is met het Woord van Christus. Het moet een luisteren en ge hoorzamen zijn Zowel de man als de vrouw moet in een levend contact met God verkeren. Zijn Woord doorgeven, over Hem spreken en Hem iedere dag verwachten. BEJSTMlAZF.fi Beroepen De Hervormde Gemeente heeft ds. Meijers tfe Hoog-Blokland beroepen. HAZERSWOVDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9