Met de dag brutaler verklaart verdachte Max Tailleur en de K.L.M. zorgden voor verrassing Man die boeken controleerde had alleen twee i jaar mulo WEER ONRUST IN KONGO NA Partijcongres in Moskou minder geheimzinnig Misverstand om reclame R Bijna 10.000 leden met de N.GReis V. op stap DONDERDAG 29 JANUARI 1959 Toffe boel bij de N.V. Berger (Van een onzer redacteuren) Amsterdam, woensdag "I^ANDAAG, op de eerste dag van de berechting van Cornelis Robijn van H., de man, die in tien jaren althans volgens de tenlastelegging, want in werkelijkheid was het hoger het enorme bedrag van 2.073.218 verduisterde, is ook het volle licht gevallen op de gang van zaken bij de N.V. Berger Co te Amsterdam, bij welke firma hij als boekhouder kassier werkzaam was, voordat hij „wegens bijzondere verdiensten" werd bevorderd tot procuratiehouder. Het moet ten tijde van Cornelis van H. genocgclijk en gemoedelijk bij de N.V. Berger zijn toegegaan. Dat is te concluderen uit de verklaringen van de rijksaccountant J. Brautigam, een van de twee getuigen-deskundige, uit de mededelingen van Van H. zelf en uit de verhoren, die de rechter-commissaris tijdens het vooronderzoek heeft afgenomen. „Het was een toffe boel bij de N.V. Berger. Af en toe werd er zelfs met stinkbommen gesmeten," zei een van de vrouwelijke personeelsleden bij het vooronderzoek. Het personeel zat bij elkaar in eén kamer. De directie bij de procuratiehouders en de ove rige mannelijke en vrouwelijke be dienden. De directiekamer werd bijna nooit gebruikt. En Cornelis van H. knoeide in de boeken waar iedereen bij was. „Ach." zegt hij op een vraag van de president, mr. J. Coninck Lief- sting, „niemand keek ooit de boeken in. want niemand had er belangstel ling voor." Pres-ident tot getuige Brautigam: „Hoe is het nu mogelijk, dat de controleur nooit iets heeft ontdekt van al die verval singen? Getuige Brautigam: „De boeken werden niet gecontroleerd door de accountant, maar door diens assistent, een man, niet meer dan een Mulo-opleiding twee jaar." Verdachte: „Maar hij wist er meer dan de accountant zelf." President: „Dat is toch zeker niet i Als een van de rechters vraagt: „Waar om heeft u die veranderingen van de be dragen op de afschriften van de Kas- associatie aangebracht met inkt, met eer typemachine zou het toch veel minder gauw opvafflen?", antwoordt verdachte la coniek: „Inderdaad, maar op den duur werd ik brutaler." „Hat is verdachte wel bijzonder gemak kelijk gemaakt", verzucht de president meermalen. Voor hem op tafel liggen sta pels dossiers. Cornelis van H. zit tegen over hem op het podium, aan een extra tafeltje, dat voor de groene tafel is ge plaatst. En aan dat tafeltje zijn ook de verdediger mr. Jeljer de Jong en dt bedde getuigen-deskundige gezeten, d« accountant Brautigam en de adjunct- accountant B. Klop, dde orde in de pa pieren chaos hebben weten te scheppen en daarvoor een woord van lof ontvangen van de president, evenals de gepensio neerd commissaris Dijkstra en de inspec teur van politie W. v. d. Voort, die het onderzoek hebben geleid. Ook aan Cor nelis van H. wijdt de president enkele woorden. Hij zegt: „Deze man is, hoewel hij in het verleden in diverse kringen maar lang niet altijd in de beste zin zekere populariteit heeft verkregen, in wezen niet anders dan het type, dat we hier in de rechtszaal eigenlijk elke week te zien krijgen, een man voor wie wij criminologisch heel weinig belangstelling hebben." Correct Cornelis van H. hoort dat aan zonder het hoofd te buigen. Het hoofd rccht-op is h(j de rechtszaal binnengekomen. Vluchtig heeft h\j een blik geworpen naar de publieke tribune en heel vluchtig heeft hy met de ogen geknipperd, toen hy daar een bekende zag, die hem ook met een knipoog teruggroette. Daarna heeft hy correct antwoord gegeven op de vragen, die de president hem stelde. Want Cor nelis van H. is een correct man, niet al leen in zyn kleding, maar ook zün manier van uitdrukken. Correct zegt hy steeds: „Ja, meneer de president", en ais de pre sident hem tijdens het verhoor vraagt of hy op een bepaalde nota vervalsingen heeft aangebracht, zegt hy correct: „Zou ik deze nota even mogen zien?" Misschien is de belangstelling voor zijn zaak ham tegengevallen. Het is niet druk op de publieke tribune. Zijn rij van be wonderaars uit de goede dagen van wel eer, heeft niet urenlang de nachtelijke kou getrotseerd om de zitting te kunnen bijwonen. Zijn er onder hen, die van de publieke tribune af, de zitting volgen, wel oude vrienden? Het is niet te zeggen Ook in de zaal zelf zijn niet alle be sproken plaatsen bezet. En van hen. die de morgenzntting bijwoonden, zijn er velen im de middag niet teruggekeerd. Alleen kan Cornelis van H. zich er op beroemen, dat voor zijn zaak in de rechts zaal een geluidsinstallatie is aangebracht Op de groene tafel staan negen micro foons en in de zaal bevinden zich op vier punten geluidszuilen, waarin zes luidsprekers zijn ingebouwd. En drie ge luidstechnici controleren het geluid op zijn srtarkte. Hij zou er zich op kunnen Drie dagen lang moet mr. J. Co ninck Liefsting als president van de Amsterdamse rechtbank leiding geven aan de behande ling van een zeer geruchtma kende zaak, die tegen het goede heertje. Een niet gemakkelijke taak die zeer grondige voorbe reiding vereiste voordat hij met een tik van de hamer de zitting kon openen. Foto's in de zaal van het gerechtsgebouw mogen niet genomen worden. En dus knipte de fotograaf de president toen hij het gebouw betrad. beroemen, dat de leden van de rechtbank een generale repetitie hebben gehouden in het spreken voor een microfoon. Maar daarmee houdt alles ook op. Primitief Cornelis van H. zit aan dc groene tafel iet de leden van de rechtbank en hy geeft antwoord als hem tekst en uitleg wordt gevraagd. Voor de rest bepaalt hy zich tot het luisteren naar hetgeen dc president en de getuigen-deskundige be spreken. En er is veel te bespreken. „Met dc lange dagvaarding", zo ongeveer heeft de officier by dc opening van dc zitting gezegd, „heb ik willen bereiken, dat een duidelijk inzicht wordt verkregen in dc vraag hoe het mogelijk is geweest, dat deze strafbare feiten konden worden gepleegd en op welke wyze ze zyn ge pleegd." Verscheidene malen komen de accoun tants van de N.V. Van Mierlo uit Breda ter sprake, die de boeken bij de N.V. Berger controleerden. Cornelis van H. heeft de boeken slordig bijgehouden. Hij was aohter met boekingen, soms weken, en hij heeft op tal van kwitanties o.d. veranderingen aangebracht. Zijn posten staan niet in chronologische volgorde. Er is in de boeken bijgeschreven en er is weggeschrapt. „Hoe is het nu mogelijk", roept de pre sident u-it, „dat de accountants geen arg- houding hoeft niet uit te lopen op mal versaties." Verdediger tot getuige Brautigam: „De president heeft een zin geciteerd uit een rapport van het accountantsbureau, dat naar de wijze van boekingen een onder zoek heeft ingesteld, en in dat rapport wordt gezegd: de boekhouding van N.V. Berger was slordig, primitief niet bij. Bent u het daarmee eens?" Getuige Brautigam: „De boekhouding was niet by, zij was slordig, en ja, wat is primitief! Ik vind het geen ideale boekhouding." Verdachte: „De accountant, die mijn boeken moest controleren, was vroeger bij dat accountantsbureau werkzaam." „Niemand zag het' Stuk voor stuk neemt de president me de getuigen-deskundige en met Cornelis van H. de vervalsingen door. Vervalsin gen van parafen, van data, van bedragen, soms met tonnen tegelijk. „En niemand zag het", verzucht de president. Van H zorgde er voor, dat de getallen in de boeken klopten met de getallen op de nota's. Hij vervalste met inkt, met pot lood en met een schrijfmachine De verdediger, de president een geheel met inkt veranderde afrekening tonend „Kan het nu iemand ontgaan, dat mei dit stuk is geknoeid?" President: ,31ijkbaar in Breda wel. Dat zelfs deze vervalsingen nooit zijn ontdekt is waarlijk ongelooflijk. Als een van de getuigen-deskundige een stuk toont, waarop een datum 2 duidelijk op een schrijfmachine met veel kleiner lettertype is veranderd waarvan enkele regels zijn weggevlakt en met inkt weer ingevuld, roept een vai de rechters uit „Gewoonweg belachelijk.' President: „Stel je voor. dat je van j< bankier zo'n afrekening zou krijgen." Op elke vraag van de president weet Cornelis van H. het antwoord. moest wel met mijn boeken achter want de accountants konden dan het kasgeld controlerenik liet de ohèques tekenen door de procuratiehou ders, maar altijd om en om. zodat het bij ieder van hen nooit opviel, dat ik veel geld opnam..... neen. van mijn verval singen maakte ik nooit aantekeningen, ik onthield ze wel uit mijn hoofd Verdediger tot getuige Brautigam: „Het was bekend, dat het bedrijfskapitaal van de N.V. Berger 100.000.— bedroeg. Had Een van de mensen die een jaar lang weinig anders heeft kun nen doen dan uit te zoeken hoe het goede heertje kans heeft ge zien twee miljoen te verduiste ren, is de inspecteur van politie Van der Voort. Hij wordt als ge tuige gehoord tijdens de zitting in het Amsterdamse gerechts gebouw. Pervoechin uit de gratie in Moskou? Michail Pervoechin, thans Russisch ambassadeur bij de Oostduitse regering, is wellicht in Moskou uit de gratie. Na de zuivering van de anti-partijgroep in juli 1957 verschoof hij naar de onderste plaats in het partij-presidium, doch hij bleef kandidaat-lid. Nu is hij weliswaar op het partijcongres, maar hij was de enige die door Tass niet werd vermeld als gekozen in het congres-presidium of Tass bevestigde dit met de opmerking dat hier niet van een vergissing sprake is, doch dat Pervoechin nu eenmaal in geen enkele commissie of congresleiding werd gekozen. Israël. Joseph Sprintzak, voorzitter van de Knesseth (het Israëlische parle ment), is gisteravond in Jeruzalem aan een hartaanval overleden. Sprintzak is 74 jaar geworden. Ver. Naties. De Veiligheidsraad van de V.N. zal morgen de nieuwe Israëlische klacht tegen de Verenigde Arabische re publiek bespreken. Staking. De Mexicaanse luchtvaart maatschappij is gisteravond voorlopig overgenomen door de regering, om een eind te maken aan een staking die reeds zes dagen duurt en het luchtverkeer in Mexico heeft lamgelegd. Politie verricht vele honderden arrestaties DE ONGEREGELDHEDEN van deze week zijn gisteren op nieuw politie-eenheden de inheemse wijken van Leopoldstad ingetrokken. Zij hebben een aantal openbare ge bouwen bezet en in een der wijken is een grootscheepse razzia gehou den, waarbij honderden inheemsen zijn gearresteerd. De arrestaties be treffen volgens de regering in Brus- hoofdzakelijk Afrikanen klandestien in Leopoldstad vertoef den en naar hun stamdorpen zullen worden teruggestuurd. Hoewel men de toestand als „gespan- ;n" omschrift, hebben de politietroepen it nu toe nog niet van hun wapens ge bruik behoeven te maken. Wel heeft mer uitvoerig onderzoek ingesteld naai de dood van een inlander, wiens lijk giste- Rood-China: een eeu wig vriend TTET 21ste Russische partijcongres heeft nog weinig nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Opvallend alleen is dat deze zitting niet in zo'n waas van geheimzinnigheid is ge huld als de vorige. Zo is van de Russisch standpunt Inspectieploegen aan 'n touwtje De Amerikanen en Britten, die in Ge- nève met Russische deskundigen onder handelen over het stopzetten van de proeven met kernwapens, kunnen het met die Russische vertegenwoordigers niet eens worden over de werkwijze en de taak van de inspectieploegen. De westelijken hebben voorgesteld, In spectieploegen te vormen dde met de grootst mogelijke snelheid liefst bin- 24 of 48 uur in staat moeten zijn de plaats te bereiken waar volgens mel ding van controleposten een kernexplosie >u hebben plaatsgehad. De Russen staan echter op het stand punt dat de inspectieploegen het con trolestelsel nodeloos ingewikkeld ma ken. Zij willen het inspectiewerk beper ken tot aardschokken, die zonder twijfel an kernexplosies afkomstig zijn. Het (loet aldus de Russische opvatting let mogelijk zijn dat de inspectieploe- en maar in het wilde weg rondreizen, doch het moet zo zijn dat zij eerst toe stemming dienen te vragen van een speciale laatste plenaire vergadering, weliswaar niet door de journalisten mocht worden bezocht, een steno grafisch verslag gepubliceerd. Ver der maakte radio-Moskou gisteren bekend welke afgevaardigden in de morgenvergadering hadden gespro ken. Premier Tsjoe En-Lai van communistisch China was de eerste buitenlandse spre ker die het woord voerde. Hij las begroetingswoord van het centrale mité der Chinese partij. De boodschap was ondertekend door president Mao Tse-Toeng. Evenals de Poolse partijleider Gomoelka later deed, prees Tsjoe de Russische staat en de Russische prestaties. De Amerikaanse imperialisten en de Zuid- slavische revisionisten, zo zei hij, pro beren de eenheid tussen Rusland en China te verbreken. Al deze pogingen zullen echter mislukken. „Onze vriend schap zal eeuwig en onverbrekelijk zijn". De leider van de partij in de Oekraine, Podgorny, viel in zijn betoog de anti- partijgroep aan. Zoals vele andere spre kers stak hij de loftrompet over het zevenjarenplan van Chroesjtsjef. Hij ge loofde zelfs, dat dit plan over vijf of zes jaar al in zijn gebied verwezenlijkt kon zijn. Zaterdag treiiivertraging tussen Dordt en R'dam In verband met werkzaamheden aan d tunnelbouw in Rotterdam-Zuid zullen de laatste reizigerstreinen tussen Dordrecht en Rotterdam CS in de nacht van zater dag op zondag a.s. over de goederen- sporen worden geleid, hetgeen een ver traging van 6 tot 8 minuten tot gevolg zal hebben. Het betreft hier de treinen die om 23.19 uur. 23.42 uur. 23.58 uur en 0.05 uur uit Dordrecht vertrekken in de richting Rotterdam CS. ren In de „zwarte wijk" werd gevonden. In Matadi, waar zich zondag onlusten voordeden, is het thans weer rustiger men heeft daarom het uitgaansverbod 1 een uur bekort. Er heerst evenwel nog steeds een beperkte staat van beleg. Euro pese vrijwilligers en Afrikaanse troepen patrouilleren door de straten. Minister Hemelrijk heeft intusen be kendgemaakt, dat er een stichting tot bevordering van de Belgisch-KongoLese vriendsohap in het leven is geroepen, die verwezenlijking van de Belgische plannen met de Kongo zou moeten bevorderen. Beslissing over tunnelprobleem gaat naderen (Van redacteuren) De minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen, heeft gisteren toegezegd zo spoedig mogelijk zich vol ledig op de hoogte te stellen van de problematiek van de tunnels onder het Noordzeekanaal. Als hij zich een diep gaand inzicht heeft verworven, kan men op een spoedige beslissing rekenen. De minister heeft dit medegedeeld na afloop van een bespreking op bestuur lijk niveau, die hij gisteren heeft gehou den. Aan de bespreking namen deel, be halve de minister, de secretaris-generaal mr. A. H. C. Gieben, de directeur-gene raal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, enkele gede puteerden, de burgemeesters van Am sterdam en Zaandam en enige wethou- De Amsterdamse burgemeester kreeg gelegenheid voor de IJ-tunnel te pleiten, de Zaandamse voor de Coentunnel. De minister beloofde bestudering der pro blemen en een nadere bespreking. ECLAME kan ook verkeerd gericht zijn. De „Verenigde Gezondheids zorg Noord-Nederland", een overkoepelend orgaan voor ziekteverzekering in de drie Noor delijke provincies, heeft met een door een Amsterdams reclamebu reau ontworpen reclamefolder heel veel misverstand veroorzaakt, zo horen we uit Grkoningen. De folder was sa mengesteld als een rekening met gefingeerde cij- fingeerde zieken fondsorganisatie verzonnen chirurg: dr. B. van Wa- geningen. Veemarkt 9. De pseudo-rekening leek zo ®cht, dat menigeen dacht bij vergissing een rekening te hebben ontvangen. Enigszins ontstemd en tegelijkertijd verbaasd belde men het telefoon nummer, en kreeg de Groningse chi rurg prof. dr. L. D. Eerland, Osse- markt 9. De telefoon van de profes sor ratelde onophoudelijk. Nauwe lijks had hij aan de een de zaak uit gelegd of een ander vroeg om in lichtingen. De directie van de V.G.N.N. heeft inmiddels aan prof. Eerland haar spijt betuigd over het gebeurde. Winterhanden en wintervoeten, een jaar lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met Kloosterbalsenj "geen goud zo goed" J ONDANKS GERINGE DALING Italië en Duitsland in trek gekomen J^UIM 9500 leden om precies te zy: 9574 heben het vorige jaar gebruik gemaakt van de in totaal 389 reizen, die de Ned. Chr. Reisvereniging had geor ganiseerd. Dit vermeldt het jaarverslag in deze organisatie, dat behandeld zal orden tydens de jaarvergadering de N.Q.Reis V., tie op zaterdag 7 febru ari in het Schuttershof in Middelburg ordt gehouden. Vele interessante bijzonderheden et reizen worden in het jaarverslag meld, want behalve het feit, dat het ledental met 2138 steeg tot 29.532 e Hilversum een nieuw bijkantoor kon worden geopend, worden diverse feiten cijfers genoemd. Hieruit blijkt, dat Italië en direct daarop Duitsland, de grootste stijging van het aantal deelne- te zien heeft gegeven. Mede door dat Merano het reisdoel van de jaarlgk- populaire" was. steeg het aantal Ita- BLIJ WEERZIEN NA ZEVEN JAAR T el ef oon gesprek liep uit op len, dat volgens de boekingen op bepaalde dag voor acht miljoen is kocht, terwijl er geen lening tegeno' stond?" Getuige Brautigam: „Nee, dat hoeftI de K.L.M., oog in oog met haar ouders, die zij in zeven jaar niet gezien had. HPERWIJL zij niet beter wist of haar vader en moeder zaten Canada op een telefoongesprek te wachten, heeft de 31-jarige me vrouw Tiny Mak-Muylaerts uit Gro ningen gisteravond de grootste ver rassing van haar leven gekregen. Op een avond voor familieleden van emigranten in het Amsterdamse Bellevue stond zij plotseling, dank zij het toedoen van Max Tailleur en (Zie vervolg pagina 7) ontmoeting avond op in Hamilton voor een Neder lands gezelschap waar ook de heer Muy- laerts, de vader vain mevrouw Mak, De moppentapper wekte niet alleen bij zijn gehoor een enorme lach lust op, doch ook heimwee naar het kleine Nederland. Dagenlang praatten de Nederlanders nog over zijn optreden na en ten slotte schreef men hem een brief, om hem voor de gezellige avond te bedanken. Ook de heer Muylaerts stuurde een brief, waarui hij onder meer schreef: „Wij hebben nog nooit onze kleinkinderen gezien, die in Groningen wonen. U hebt ons nog meer naar hen doen verlangen". In het brein van Max Tailleur rijpte toen het idee de gisteren door de KLM gehouden avond een bijzonder feestelijke In samenwerking met de KLM riep hij de hulp van de Wereldomroep in het gefingeerde telefoongesprek. Inmid dels ontving opa Muylaerts een telegram van de KLM. met het verzoek het kan toor in Toronto op te bellen. Daar bood men hem en zijn vrouw aan. gratis naar Nederland te vliegen, onder een voor waarde: zij moesten het komende bezoek voor hun dochter in Groningen geheim houden. Intussen werd mevrouw Mak verteld, naar de avond in Bellevue te komen, daar Max Tailleur een brief van haar vader had ontvangen en dat men haar, haar man en drie kinderen via de We reldomroep met haar ouders in Canada wilde laten spreken. Gisteravond kwam de familie dus naar Amsterdam en het „gesprek" liep ten slotte uit op een ontmoeting die hen nog lang zal bijblijven. lië-reizigers van 594 tot 1504. In Duits land waren het vooral de bootreizen op de Rijn, atemede de reizen naar Beieren en de Eifel, die veel belangstelling Oostenrijk, dat de laatste jaren met sprongen omhoog ging, vertoonde een daling van 3455 tot 2483, mede veroor zaakt door het feit, dat de jaarlijkse grote reis, die de Ned. Chr. Reisver eniging in samenwerking met de Ned. Chr. Radiovereniging organiseert, eer verleden naar Salzburg en het vorige jaar naar Merano in Italië ging. Een opmerkelijke daling had Zwitserland te verwerken, namelijk van 2874 in 1957 tot 1461 in 1958 of van 27.38 tot 15.85 van het totaal aantal rei zigers. Het aantal reizen naar Engeland ver dubbelde, dat naar Frankrijk steeg met één, hoewel het aantal reizigers naar dit land niet aan de verwach tingen voldeed. De politieke situatie en de ongeregeldheden aldaar hebben hieraan het hunne ongetwijfeld bij gedragen, aldus het jaarverslag van de Ned. Chr. Reisvereniging, dat nog een aanzienlijke stijging in het deel nemertal naar Scandinavië en een stabiliteit in het deelnemertal naar naar Spanje meldt. Eigen NCRV-huis Het aantal deelnemers aan z.g. prigo- reizen (privé-groepsreizen) bleef on geveer gelijk: 3206 tegen 3188. Van het eigen NCRV-huis in Kirchdorf (Oostenrijk) maakten 479 leden ge bruik. In totaal gingen 1270 leden naar vakantiehuizen; 104 leden met grote autoreizen en 1516 leden met voetreizen mee, waarvan 1265 met lichte voetreizen (A-reizen), 245 met zware voetreizen (B-reizen) en 6 met kletter-reizen C-reizenDe reis naar het hoogste dorp van Europa. Ober- gurgl trok het grootste aantal deel nemers aan een B-voetreis, namelijk 26. Voorts werden nog in samenwer king met de Ned. Chr. Radiovereni ging reizen naar Canada, Merano (Ita lië) en Trier georganiseerd, die resp. 139, 184 en 40 deelnemers trokken. Resumerende meldt het jaarverslag, dat N.C.Reis V.-ers in totaal voor 90.994 reisdagen hebben gezorgd; dal aan rei3- len werd ontvangen 1.724.806-70 en dat de gemiddelde reissom 189.50 be droeg. Ook de N.C-Reis V. had in 1958 een daling in het aantal reizigers moeten on dergaan, al bleef dit tot 1374 beperkt. Kerkengids In een tweede, sterk uitgebreide, druk verscheen in het afgelopen jaar als uit gave van de N.C.Reis V. de Kerkengids voor Europa, waarin gegevens over pro testantse kerken in de toeristencentra zyn vermeld. Het financieel verslag van de organi satie meldt, dat f 7.283 86 naar de reser ve kon worden overgeboekt. De begro ting is met een eindbedrag van 374.125 sluitend, nadat voor onvoorzien 5125 is uitgetrokken. Aan de jaarvergadering op 7 februari gaat op 6 februari, eveneens in Middel burg, een feestavond Vooraf, waarop de afdeling Zeeland als gastvrouwe optreedt

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5