GRATIS een royale „Junior pot" BRYLCREEM igende in Kerk mag vra de kou laten staan mens met BRYLCREEM BRYLCREEM Lèiden kan kennismaken met informele kunst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 29 JANUARI 1959 Classis Leiden Hervormde Kerk vergaderde Moeilijkste problemen worden nota bene voorgelegd aan de redacties van weekbladen Agenda voor Leiden De Beukenhof OEGSTGEEST (Terwee- weg) 4 bot 5.30 uur: receptie J. C. Stalleu t.g.v. 40-jarig jubileum bij Rotogravure. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondgebed. Wijkgebouw Levendaal 8 uur: centrale a.r. kiesvereniging Leiden, spr: dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, „Huidige politieke situatie." Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: C. Statenkring, spr.: drs. J. W. van Hulst Amsterdam over „Zin en onzin in de politiek". Academiegebouw, 4 uur: inauguratie dr. R. F. Beerling. OEGSTGEEST: Patronaatsgebouw, uur: De Lekenspejars met ,,De man in het bruin". Grote zaal Den Burcht, 6.45 en 8.31 films over de wereldkampioenschappen voetbal. Academiegebouw, 10 uur: afscheidsbij eenkomst de heer P. C. Maas, hoofdlstrlct- bouwkundige van de rijksgebouwendienst. Het gulden Vlies, van 7.45 uur af: voo: lichtingsavond L.P.G.-opbouwapparati Zaterdag Antonius-clubhuis, .8 uur: propaganda- feestavond Vereniging tot behartiging der belangen van" f.b.c-patiën"ten in Ne-' derland. LEIDERDORP: Dorpshuis, 7.» feestavond ohr. Oranjevereniging. Leiderdorp, gemeentehuis, 4.30 tot 6 uur: receptie burgemeester t.g.v. 12%- jarig 'ubileum. Den Burcht, grote zaal, 8 uur: feest avond De Landbouw. Apotheken: De avond- en de nachtdienst wordt waargenomen door apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, teief. r apotheek Wilhelmdnapark 8 te Oegstgeest, telef. 26274, is doorlopend geopend. Van de universiteit Vrijdag 30 jan.: inauguratie prof. dr. R F. Beerling. Woensdag 4 februari: Leida Studenten cabaret zal het Diesstuk verzorgen, sluitend voor studenten; donderdag 5 fe bruari bij voorkeur voor studenten: vrij dag 6 februari bij voorkeur voor de we tenschappelijke staf en de hoogleraren, zaterdag 7 februari bij voorkeur voor de oud-alumi en genodigden en hoogleraren Kaartverkoop voor studenten van 27 Ja nuari af dagelijks sociëteit Minerva clubgebouw VVSL tijdens avondeten; in het Prytaoeum van 12.15 tot 1.30 halve zaterdag. Vrijdag 30 januari 8 uur: in universi teitsgebouw: afdelingsavond NCSV. ds W. A. Bijlefeld over Zending en aposto laat. Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdag ook 2.30 uur): The smallest show on earth (14 jaar); donderdag: De zeven hoofdzon den (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules (1 4jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tramlijn be geerte (18 Jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Slavinnen van de Amazone (18 Jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): In die nacht (18 Jaar). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tol half l, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum- elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 6 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 to- 4 uur (behalve zaterdagmiddag), Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 TAE CLASSIS LEIDEN van dc Hervormde Kerk vergaderde gisteren in het zendingshuis te Oegstgeest. De morgenzitting werd voor i groot deel in beslag genomen door huishoudelijke zaken, die steeds de eerste vergadering van het nieuwe jaar aan de orde moeten worden gesteld. In de middagvergadering werd men geplaatst voor een vraagstuk, dat zeer oud is, maar dat in iedere tijd toch weer andere facetten heeft, namelijk de problemen rondom het gezin, vooral gezien met het oog op ilaats, die de Kerk hierbij heeft in te nemen. De opening van de eerste vergadering in het jaar geschiedt altijd door de oudste aanwezige dienst doende predikant uit de classis Leiden. Dit is ds. M. Ottevanger uit Leiden. Na samenzang en Schriftlezing uit Filippenzen 4 zei hij, dat het hem een voorrecht was de samenkomst te openen. Bij alle werkzaamheden zal het Woord des Heren een lamp voor onze voet en een licht op ons pad moeten zijn. De Gemeente van Filippi lag Paulus wel heel na aan het hart. Hij schrift aan deze Gemeente als aan geen ander. De toon is zeer hartelijk en niet voor niets is deze brief de „brief van de blijdschap" genoemd. Als we daarbij bedenken, dat Paulus de brief in gevangenschap schreef, dan zeggen deze woorden ons misschien nog veel meer. Als we op de Here God zien, is er altijd reden tot vreugde en tot blijdschap, maar dan zullen re ook luisteren naar Zijn vermaning om eensgezind te zijn. Er is ons in de Kerk veel goeds ge geven en veel goeds gelaten. Wij hebben de bediening van Woord en Sacrament. Daarover moeten we blij zijn. Onze vrien delijkheid, onze bescheidenheid, zij alle en bekend, zo zegt Paulus. Daaraan mankeert het nogal eens bij ons. Als een ander aan het woord is en het zint ons niet erg, dan popelen we van Ongeduld om :elf het woord te nemen. In de grondver gadering van de Kerk komen we bij él- kaar om te beraadslagendat zal gepaard moeten gaan met een waarachtig gebed dé echte gemeenschap met God. Dan mogen we voor'ga an in het geloof, dat 1 ons Zijn Heilige Geest zal geven, om Zijn Kerk vruchtbaar werkzaam te zijn. Dan zullen we ook deel hebben aan de vréde Gods, die allé verstand te boven Praeses De uitslag van de stemming voor praeses voor 1959, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Met overweldigende meerderheid werd d6. D. J. Vossers ui Leiden herkozen. Dit was reeds voor d< negende keer. De functies van assessor 1 en assessor 2 werden ook nu weer inge nomen door ds. A. de Leeuw van Bos koop en dr. K. E. H. Oppeniheimeo Leiden. Over de vervulling van de functie assessor 3 zal nog nader worden beraad slaagd. Met een enkel woord aanvaardde ds. Vossers opnieuw de voorzittershamer en heette in het bijzonder ds. A. Linden- burg uit Ter Aar hartelijk welkom. Deze woonde voor het eerst een vergadering van de classis Leiden bij. De heer D. wan der Kwaak uit Lelden had bedankt als primus-ldd van de Gene rale Synode. In zijn plaats werd de heer J. A. Mulder uit Oegstgeest gekozen. De heer R. van der Hoek uit Leiderdorp zal als secundus-lid oud ér long-kerkvoogd in het breed Moderamen van de olas6dcale vergadering de plaats innemen var heer G. Rijlaarsdam uit Leiderdorp. De heer C. van der Ent uit Oudshoom werd primus-lid diaken in de vacature J. var Rijn te Wouibrugge. Tot primus-lid ouder ling werd gekozen de heer H. Fldnterman uit Katwijk-Zee, thans secundus-lid. In zijn plaats werd de heer A. de Vries uit Leiden gekozen. De commissie voor opzicht werd in haar geheel opnieuw be noemd. In de commissie voor het jeugd werk wérden mejuffrouw G. Spreij uit Alphen aan den Rijn en de heer L. Tib- boel uit Lisse herbenoemd. In ontstane vacatures werden ds. H. Bouter van Lel den en ds. H. L. Bbonstra van Warmond gekozen. Ds. H. Overgauw uit Woubrugge wérd gedelegeerde voor Kerk en Krijgs- A1 deze stemmingen en benoemingen hadden veël tijd gekost. Geen wonder, dat van de vergadering uit de vraag stel de, of dit allee niet-op een andere manier Archeologisch Instituut. Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: Elke Bag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot §.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12,30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag ïopend van C tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ir, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museuro De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van Pilgrirafathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- hulslaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 6.30 uur; vrijdag van L0 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 6.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en saterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 8.30 uur "s avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon* en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?"; educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo's. Ge .pend tot en met 1 maart. Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tekeningen van B- Boutteville, tot 9 tebr. Academiegebouw. Rapenburg 73: expo sitie over informele kunst, geopend tot 28 februari. Verslagen De heer J. A. Mulder uit Oegstgeesit bracht" uitvoerig verslag uit van het be handelde ter vergadering van de Synode eer konden we bemerken, hoe groot het aantal vraagstukken is, waarvoor de Kerk wordt geplaatst. Moeizaam en lang durig zijn de discussies over de atoombe wapening, Tweeërlei mening komt telken-s voren: ten eerste: eenzijdige ontwa pening is onmogelijk; ten tweede: het ji geboden dé gehele atomaire bewapening af te schaffen. Ook andere punten werden/ door de heer Mulder gereleveerd: de ver houding Kerk en Israël en de gerézei moeilijkheden in de Kerk rondom di v en het ambt. vergadering genoot van d< wijze, waarop de heer Mulder een en ander naar voren bracht. Volgens sommigen was hij bij het geven van zijn verslag niet objectief genoeg ge weest, maar in ieder geva.1 kregen alle aanwezigen een duidelijk beeld van het synodale beleid en kwam men onder de indruk van de lood zware last van problemen, waarvoor de Kerk zich geplaatst ziet. Ds. W. B. A. Hagen van Katwijk Zee gaf verslag van de provinciale k vergadering/ Ds. J. P, Honnef van Leider dorp gaf een overzicht van de werkzaam heden van het breed moderamen ve classis en telkens ontdekken we dezelfde vragen: hoe staan we tegenover de ambts dragers, dié niet aangaan aan het H, Avondmaal? Hoe is onze houding tegen- het moeilijke vraagstuk van de rich tingen? De commissie voor de geestelijke zorging van het stads- en academisch zie kenhuis in Ledden deelde mede, dat ds. Fokkema uit De Kaag de plaats heeft in genomen van ds. Röth van Hoogtmade van de ambtsdragers niet alles ver wachten De gezinsproblcmatiek heeft zoveel kanten, dat het onmogelijk is, dat ieder volkomen op de hoogte is. Wat ons echter wel verontrusten moet, is, hoe gehiakkelijk men met insluiting van een postzegel van twaalf cent dé moeilijkste problemen voorlegt aan de redaoties van ver scheidene weekbladen. Er is een ver trouwenscrisis. Daar heeft de Kerk met pastorale bewogenheid tegen over te staan. Het gevoel zal moeten worden gekweekt, dat de Kerk de vrager niet in de kou laat staan. Het huisbezoek en de gelegde contacten zullen dan niet in algemene dingen blijven steken, maar zij zullen het wezenlijke van de pastorale zorg raken. De Raad voor Kerk en Gezin kan dit niet alleen doen; daarvoor is samenspel nodig. Het Hervormde gezin zal moeten worden gestuwd naar een bijbels-verantwoorde vorm geving in deze tijd. Zoals „Oegst geest" een begrip is in de Kerk, zo zal „Koninginnegracht 81, Den Haag", het adres van de Raad voor Kerk en Gezin, een vertrouwde klank moeten worden. Ds. Smits van Noorclwljkenhout schuwde er voor, dat we deze zaak toch niet gecompliceerder moeten gaan maken dan ze al is. Hij vroeg zich ook af, of het wel nodig is, dat we op alle terreinen deskundig moeten zijn. Ds. Overgauw van Woubrugge wilde nadere gegevens over de Jonge-gezinnen- beweging. Ds. Brokken zei, dat dit hoofdzaak was bedoeld voor streken wijken, waar tegelijkertijd een groot a -tal gezinnen zich vestigt. De moeilijk heden kunnen dan met elkaar worden besproken en daarbij moet de Kerk dan hét initiatief nemen. Inleiding Ds. J. C. Brokken uit Rhootn, lid van de Raad voor Kerk en Gezin, hield in de middagvergadering een inleiding over de vele soorten van bemoelennis van deze een boek als De Kerk aan het werk, leest, komt onder de indruk van het grote aantal aotiviteitéoi, die na de oorlog door de Kerk zijn ontwikkeld. Waar eens de klacht werd geuit: Wat doet de Kerk nu eigenlijk?, wordt thans de verzuchting geslaakt: Lijden we niet aan ■organisatie? Enkele raden hebben burgerrecht verkregen, zoals de Raad voor de Zending of Kerk en Wereld. De Raad voor Kerk en Gezin neemt echter nog slechts een bescheiden plaats in. Een ieder wel, die enigermate met het gezine- 1 in aanraking komt, weet, dat balloze ouders met vraagstukken zitten. Het gaat dus om werkelijke pastorale bewogenheid en daarbij vertoont het gezin vele facet ten, De Raad voor Kerk en Gezin ie een adviserend college van de Synode; hij verleent zijn diensten ten behoeve van de Kerk ln haar gehral en hij zoekt contact met allerlei verbanden, organisaties en instellingen, om de aandacht op acute vraagstukken te vestigen. Een opsomming van alle bemoeienissen te geven, is onmo. gelijk; wij noemen alleen de kwestie van de huwelijksbureaus, de commissie voor de huwelijksinzegening na echtscheiding, lectuurvoorziening, de vragen rondom de De kerkorde zegt, dat de ambtsdra gers de wegen moeten worden ge wezen bjj de vervulling van hun op dracht. Deze opdracht is nJ< t gering. Hoeveel ouderlingen zjjn echter op de hoogte van de werkzaamheden van de Raad voor Kerk en Gezin en kennen z(jn publikaties? In de loop der eeuwen ïs veel aan de invloed der Kerk onttrokken. Als we de gezinnen door hulp, raadgeving en voorlichting moeten dienen en bouwen, zoals de kerkorde het zegt, dan mag dat geen holle frase zUn: Menig dokter kent de mensen, die 's zondags in de kerk zitten beter dan de predikant, die er preekt, heeft,prof. Roscam Abblng ge zegd in In de Waagschaal. Ds. Brok ken betwijfelde dit zonder meer. Na tuurlijk zijn er „levensvreemde" pre dikanten en ouderlingen. Laten we de dingen nuohter zien. Men mag en kan Nieuwsgierigheid Ds. Pronk van Boskoop vroeg zich af. hoever de ambtsdragers moeten gaan om te peilen, hoe het in een gezin omtrent bepaalde moeilijkheden staat. Wordt diit ndet te gauw als nieuwsgierigheid gevoeld? Ds. Callerabaeh uit Oegstgeest merkte op, dat er ten opzichte van het lichame lijke altijd een sterke huivering bestaat. We zijn zelfs niet in staat de vragen rond om de omgang der seksen openhartig t beantwoorden., We sluiten de mensen o met hun vragen. Ds. Kloek van Leiden wees erop, dat dc Kerk der Reformatie het biecht geheim heeft afgeschaft. Hebben we daarmee niet bereikt, dat we geen en kele vraag meer te horen krijgen? We krijgen de Indruk, dat de predikant wel advies mag geven over bet heil van de ziel, maar het andere is voor hem gesloten. De inleider was wel wat huiverig va het grote aantal boeken, dat op de marl verschijnt op het terrein van de seksuele voorlichting. Een groot deel daarvan gaat alleen uit van de geslachtsdrift, De Kerk zal dit vraagstuk onder bijbels licht moe ten durven stellen. Op een vraag van ds. Meijering uit .Voorschoten over een jonggetrouwden- en verloofdencatechdsatie zei hij, dat men niet terug moet sobrikken voor de geringe deelneming ln het begin. Als hier waar achtig en openhartig wordt gesproken in kleine kring, dan werkt dat wel door als een sneeuwbal. Op de opmerking van ds. Koeraelman uit Koudekerk aan den Rijn, dat de grote Gemeenten een bezwaar vormen vo< soort werk, antwoordde de inleider, dat men hierbij zeker nooit moet zien op het getal. Beter een verantwoorde verzorging van een klein aantal dan een oppervlak kige behandeling van een hele serie ge- De vergadering werd bijgewoond door 35 predikanten, 33 ouderlingen, 4 diakenen 2 ouderling-kerkvoogden. tijdelijk bij aankoop van de handige voordelige tube van f. 1.85 voor mooi, gezond haar De inhoud van de GRATIS Junior pot is ruim voldoende om dat te bewijzen. Haast u dus naar uw winkelier om van dit unieke voordeel te profiteren. the perfect hairdressing for the family Beecham (Nederland) N.V. Voor Engras: Jacq. Mot N.V* Amsterdam Zie ook stadsnieuws Op pagina 3 en 6 Leidse expogé's zagen Franse films Het district Leiden van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd opende gisteravond ln De Harmonie onder leiding van de heer L. Questroo met een goed bezochte vergadering het nieuwe jaar. De heer Questroo deelde ondér meer mede, dat het ledental weer met enige leden is uitgebreid. Mr. A. baron van Tuyll van Serooskerken zal op 1 april voor het district Leiden spreken over de processen te Neurenberg. Bij wijze van uitzondering had het bestuur voor gisteravond geen spreker uitgenodigd. In plaats daarvan draaide men een aantal films, beschikbaar gestéld door de Franse ambassade. Stuk voor stuk waren dit bijzonder aantrekkelijke rolprervtjes. Zo maakten de aanwezigen kennis met het klooster op het eilandje St. Michel, „het wonder van het wes ten", de Franse kastelen, de tuinen van Versailles, de Sahara en do Franse pan tomimekunstenaar Marcel Marceau, die op sublieme wijze de kunst van de stilte beoefende. Hij gaf onder meer uitbeel dingen van een wandeling tegen de wind in, de jongelingejaren, de rijpere jaren en de dobbelaars. Nieuwjaarsrede voorzitter Kamer van Koophandel De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de heer T. M. H. van Waveren, zal volgende week dinsdagmiddag om half vier ln de grote zaal (Grote Pers) van De Lakenhal, Oude Singel 28, zijn, door ziekte uitge stelde nieuwjaarsrede houden. De gewone vergadering van de Kamer begint om 2 uur. De nieuwe leden B. D. ArentshorSt, jhr. Z. H, M- van Asch van Wijck en mr. W. J. M. Kerckhoff worden geïnstalleerd. Er zal afscheid worden genomen van de heer J. P. van der Stoel. De heer A. Oost hoek, van wie eveneens afscheid worden genomen, Is vorige week Holl. Mij. van Landbouw Kring Rijnland herdacht in Leiden tienjarig bestaan DE KRING RIJNLAND van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw hield gistermiddag en -avond in de foyer van de stadsgehoor zaal te Leiden een streekbijeenkomst ter herdenking van het tienjarig bestaan. De voorzitter, de heer L. Donker te Rijnsaterwoude, sprak een kort openingswoord, waarin hij mededeelde, dat de secretaris, de heer K. van Leeuwen te Warmond, door ziekte was verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Hierna kreeg een forum gelegenheid tal van schriftelijk ingediende vragen te beantwoorden. In het forum hadden zitting mej. H. M. in Iterson, presidente van de afdeling Zuid-Holland van de Ned. bond van plattelandsvrouwen, mej. P, K, Ciggaar, secretaresse van het hoofdbestuur van de Jongerenorganisatie, de heer A. van der Velde, hofdbestuurslid van deze organl- tatle, de heer J. H. Wijhe, dierenarts te Gouda, de heer Joh. de Veer, voorzitter vah het produktsc'nap vee en vlees, en de heer B. Varemkamp, adjunct-secretaris de Mij. van Landbouw. De heer R. Duursma te Leiden, hoofd van een lagere landbouwschool, fungeerde als voorzitter. Hij verving de door ziekte verhinderde ir, D. S. Tuynman. Bij de beantwoording der vrggen kwam onder meer naar voren, dat de aflevering van melk „in natuurstaat" voordelen kan bieden, ook bulten de grote bevolkingscentra, mits dit dan gebeurt onder bepaalde garanties van de warenwet. Algemeen was het fo rum echter van oordeel, dat men in Nederland niet gauw zal afstappen van het standaardisatiesysteem. Loon of zakgeld? Op do vraag of de taxaties van d Grondkamer niet te hoog zijn als hi verkoop van boerderij cn land tegelijk betreft, antwoordde de heer De Veer be vestigend. Expositie in academiegebouw IN HET TRAPPENHUIS van het nieuwe academiegebouw aan het Rapen burg is van 26 januari tot en met 28 februari een tentoonstelling van abstracte schilderkunst te zien onder de titel Informele kunst. De expositie staat onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum en de senaatscommissie voor het studium generale van de Leidse universiteit. Zij omvat 37 nummers, werken van de kunstenaars Armando, Kees van Bohemen, Hendrikse, Will Leeuwens, Cor de Nobel, Henk Peeters, Jan Schoonhoven en Fred Sieger. Ter begeleiding worden twee colleges ge geven voor het studium generale, die verwachten wij zeer druk bezocht zullen worden, omdat het geëxposeerde werk wel héél veel stem men pro en contra zal doen opklinken. illustraties naar kinderrijmpjes en kinderboeken? De specialist heet dr. Bukinshaw en hij schreef een brief aan het British Medical Journal. Er stond o-nder andere in: „Zodra je de wand Mickey Mouse herkend hebt.of een koe, die over de maan springt, en je weet, wat zij doen, dan verlies je je belangstelling ervoor. Abstracte of bijna-abstracte voorstellingen zijn voor de aan het bed gekluisterde patiëntjes een ein deloos middelpunt van belangstel ling." U ziet, dat een en ander belangrijk ge noeg is om eens een kijkje te gaan nemen in de academie. De colleges voor het stu dium generale worden gegeven door mr. ian der Meulen op de dinsdagen 24 februari, 's morgens om half twaalf. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, zo heeft men ons ver zekerd. C. Th. Wilbert-Reisberman De gehele collectie is non-figuratief, ai vindt men hier en daar reminicenties aan de figuratieve kunst. Maar die zijn zeer zeker niet bedoeld en volkomen spontaan uit de onbewuste schildersdrang geboren. In hoofdzaak omvat de collectie kleur- abstracties, los van iedere lineatuur; uit gezonderd zijn de monotypen (drie stuks Henk Peeters) en in zekere zin de reliefs. Maar daarop komen wij nog nader Zeer terecht dragen de werken geen bitels. Hier en daar Is er zelfs van afgezien te signeren. Volkomen informele kleur- erbeeldingen dus, die men al of niet mooi kan vinden en die de Indruk maken spon taan te zijn neergegooid. Dit laatste is echter geenszins het geval. Er wordt aan zulk een „schilderij" vaak even intens gewerkt en gepeuterd als aan een formeel, Iguratief doek. Het forum liet zich uitvoerig uit de mogelijkheid tot arbeidsverkorting in het boerenbedrijf door mechanisatie. Dat de landbouwvoorlichting de neiging ver- eenmansbedrijven te prefereren, lokte de reactie uit, dat dit streven we een verzwakking van het boeren bedrijf in het algemeen tot gevolg kan hebben. Voorts werden de vc et afbetallngssysteem rbeid besproken. Het of zakgeld nadelen van an de kinder- het bedrijf werkende kinderen, werd wel de besproken vraag, middag- en avondtoijeenkomst wer- deri gescheiden door een gezamenlijke koffiemaaltijd. De heer Donker opende s avonds de vergadering met een feest ede, waarin hij een overzicht gaf over de afgelopen tien Jaar. Hierna sprak een zoon van de heer K. van Leeuwen diehs propagandatoespraak uit. De afdeling Wassenaar kreeg de hoofd schotel van het avondprogramma te ver zorgen door het spannende stuk „De hyena's van de grens", handelend over het smokkelaarsleven, op te voeren. De regie was in handen van de heer I. Romeijn. De Nelja's uit Koudekerk aan den Rijn luisterden de avond op met muziek. U ziet intussen al, dat wij het woord „sohilderij" tussen aanhalingstekens plaatsten. De kwestie is namelijk, dat men deze composities ternauwernood nog de naam „schilderij" kan geven, althans niet in de oude, vertrouwde betekenis. Veeleer hellen zij over naar de kunstnij verheid en zijn deze scheppingen geschikt Ier decoratie van bepaalde wanden, niet binnen het kader van een houten lijst van enkele tientallen centimeters, maar van de héle muurvlaikten. Het is trouwens :n feit, dat vele van deze kunstenaars aansluiting zoeken bij de architectuur. Het woord „kunstnijverheid" worde overigens niet verkeerd verstaan. Wty minachten deze helemaal niet, Inte gendeel. Maar men houde ons ten goede, dat wU een relief van papler- maché. dat eruit ziet als de kapotte binnenkant van een bijenkorf, maar dan in rood, geen schilderstuk meer noemen. En dat wij een doek, waarop drie of vier houten klossen van ver schillende vorm en kleur zijn gespij kerd (of gelijmd, dat hebben wij niet nader onderzocht), geen „doek" meer noemen. Soms ook zit er midden in dc compositie een verfrommeld stukje jute, waarop dan weer verf is aange bracht. Het effect is niet onaardig. Maar wij noemen dit kunstnijverheid En u? Dat wij hiermee genoemde kunste naars onderschatten is eohter met waar. Zij vertegenwoordigen een nieuwe, zich baanbrekende vorm geving en onzes inziens terecht zijn bijvoorbeeld Kees van Bohemen, Will Leeuwens en Jan Schoonhoven ook buiten onze grenzen bekend, Henk Peeters en Fred Sieger zijn beiden leraar aan de Arnhemse aca^ demie voor beeldende kunsten. Henk Peeters was bovendien een tijd lang wetenschappelijk ambtenaar bij prof. Carp en leidde de teken- en schilder- aspiraties van de geestelijk gestoor den, die aldus hun conflicten stalte gaven. Wist u trouwens, dat een kinderspecialist in Londen heeft gezegd, dat men in de kinderzalen van ziekenhuizen Picasso-achtige abstracties moet ophangen en géén Tuiniers bereiden lustrumfeest voor TYE LEIDSE tuinders- en bloemietenver- enligtog Door eendracht verbonden heeft gisteravond ln de vergaderzaal van Aniba een bijeenkomst gehouden, waar op onder meer werd gesproken over het komende lustrumfeest. Op 5 maart zal de vereniging namelijk zeventig jaar be staan. Het ligt in de bedoeling dit heug lijke feit i«n mei te herdenken. De voor- r van de feestcommissie, de heer P. Dool, deelde mee, dat men erin is ge slaagd een gezelschap van naam aan te trekken. De heer J. H. Smit hield na de pauze :n praatje over het gebruik van groei stoffen in de tuinbouw. De werkzaam heid van deze stoffen is wel zeer veel zijdig. In de bloemisterij heeft echter vrijwel alleen het gebruik bij het stek ken algemeen opgang gemaakt. Onder andere werd de toepassing van gibberel- lien, die als zogenaamd wondermiddel in de handel zijn, ter sprake gebracht. De fabricage daarvan heeft tot nog toe alleen plaats door de schimmels kunst matig op voedingsbodems te kweken. Een prijs voor het fraaiste kerststukje werd toegekend aan de heer Dool. De voorzitter beantwoordde een aantal vragen, waarna het Ingezonden mate riaal werd gekeurd en besproken. Eén nieuw lid kon worden ingeschreven. Nationale volleybalteams naar Leiden Eind april wacht sportmlnnend Leiden een bijzondere gebeurtenis. Vrijdag 24 en zaterdag 25 spelen de nationale volleybal teams van Nederland, België en Italië in de Stadsgehoorzaal onderlinge wed strijden. Eveneens zullen beide dagen de damesploegen van Nederland en Frank rijk uitkomen. Spreekbeurt Morgenavond 8 uur spreekt de. J. A. Smimk van Den Haag in het gebouw Jan- vossensteeg 17. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4