BLAUWE TRAM WORDT GRIJZE BUS Den Haag - LEIDEN - KATWIJK - NOORDWIJK Directie van N.Z.Hkomt klaar maar zullen de partners ook op tijd zijn NIEUWE LEÏDSCHE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1959 meente Katwijk uitschreef. De proteste renden menen, dat Katwijk aan den Rijn zonder Roskambrug een „dood gat" wordt, waar geen zaken meer te doen zullen zijn. In dit stadium is verplaatsing van de Roskambrug vanzelfsprekend niet meer tegen te houden. En het IS ook van uitermate groot belang, dat bij de Sandt- laan een verbinding met de Molentuin- weg ontstaat; geen inwoner van Katwijk aan den Rijn zal dat kunnen tegensp: ken. Anderzijds lijkt het ons echter niét zinloos, te overwegen, of op de plaats van de tegenwoordige Roskambrug niet een andere oeververbinding moet den gemaakt. De autoriteiten zouden hiervoor maar weinig voelen omdat zij twee bruggen op een afstand van slechts driehonderd meter niet nodig vinden. De bezwaren van de kant van de over heid zouden niet zo zwaar wegen, als hier sprake kon zijn van een vaste brug. Niet alleen is een beweegbare brug veel duurder, maar zij moet ook worden be- De directeur van de N.Z.H. zei ervan, dat in het algemeen verbeteringen altijd een schaduwkant hebben. „Wij moeten echter niet vergeten, dat hier een alge- a belang wordt gediend." Particu liere belangen moeten in zulke gevallen nderdaad vaak wijken, maar anderzijds moeten zij door redelijke oplossingen zo min mogelijk worden geschaad. Tijdelijke brug over het Additionele Kanaal Nog enkele jaren en dan zal ook de Leidse Hogewoerd van de tram worden bevrijd. De nieuwe bussen van de N.Z.H. gaan over het Levendaal. Foto N. van der Horst met deze serie verbeteringen wel enkele jaren gemoeid zijn. Er moet dus een tijdelijke verbin ding met Noordwijk tot stand worden gebracht. De eerste oplossing is via Katwijk aan den Rijn en de provin ciale weg, over de brug Woensdagse Wetering uitkomend op de Voor straat te Noordwijk-Binnen. In de bei de delen van Noordwijk wijkt de ge projecteerde busroute niet af van de tramweg. De tweede tijdelijke oplossing is: Oegstgeest Leidse Trekvaart naar Voorhout brug bij de bisschoppe lijke nijverheidsschool naar de Schie- straat. De weg van de genoemde brug naar Noordwijk wordt op het ogen blik verbeterd. omzetting. Binnenkort gaat het ver zoek naar de minister van verkeer en waterstaat uit om vergunning voor het opbreken van de lijn; de directie van de N.Z.H. neemt aan, Vergadering met fossielen en hyena^s In het rijksmuseum van geologie en mineralogie vergaderde gisteravond de afdeling Leiden van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging onder voorzitterschap van dr. S. J. van Ooststroom. In deze jaarvergadering wer den eerst de jaarverslagen uitgebracht. De secretaresse, mej. dr. A. S. Timmer mans, meldde een ledental van 73. In het afgelopen jaar werden 21 excursies ge maakt. Men vergaderde elfmaal, waar van zesmaal voor lezingen en films. Na dat het verslag van de penningmeester, de heer J. A. Wijnveldt, was goedgekeurd, herkoos men hem in zijn functie. Toen het cxcursieplan voor dit jaar was vast gesteld, gaven enkele leden demonstra ties. De voorzitter liet fossielen van zee egels uit Limburg en de Zwitserse Jura zien. de heer Kortenbout van der Sluis stukken kaak van een grottenhyena, op gebaggerd uit de Maas bij Roermond. Tot slot toonde de voorzitter de nieuwe af- levering van de Flora Neerlandica, die speciaal over de orchideeën handelt. Ook over het Additionele Kanaal tussen Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn moet een nieuwe brug komen voordat de groter interlokale bussen van de N.Z.H. hier kunnen passeren. Het staat al vast, dat de tegenwoordige, veel te smalle brug door een tijdelijke wordt 'ver vangen, maar er is, zo vernamen wij vanmorgen, nog een kans, dat hier meteen een beweegbare definitieve brug wordt gebouwd. Als deze in gebruik is genomen, behoeven de schepen niet meer door de Overrijn te Katwijk aan den Rijn te varen. Foto N. van der Horst TTET IS BEKEND, dat de directie van de N.Z.H.V.M., die haar zetel J--I- heeft in Haarlem, al lang streeft naar opheffing van de tram i: Leiden en naar Katwijk en Noordwijk. Niet alleen zij die belast zijn met de organisatie van een zo veilig mogelijk verkeer, zijn van mening, dat de tram in de tegenwoordige ontwikkeling van het verkeer geen plaats meer behoort te hebben, ook de directie van de N.Z.H. is ervan door drongen, dat de veiligheid op de weg gediend is met het opbreken van de tramrails en de vervanging van dit haast „historie" geworden vervoer middel door moderne bussen. Voor wat het tijdstip van de vervanging betreft kan nog niets met voldoende zekerheid worden gezegd; het streven is wel 1961, maar de directie van de N.Z.H., die bereid is met de bestelling van de bussen de grootst mogelijke spoed te betrachten, heeft het niet alleen voor het zeggen. Dat is ons wel duidelijk geworden tijdens een onderhoud, dat de directeur van dit-bedrijf, de heer J. J. Jurrissen, ons gisteren over dit onderwerp toestond. Deze N.Z.H.-bus gaat over enkele jaren rijden op de lijn Oegstgeest KerkbuurtHoge Rijndijk Leiden. De ervaringen die de N.Z.H. met dit type bus al heeft opgedaan, doen het beste van de omschakeling in de stad van tram op bus verwachten. Fotodienst N-Z.H.V.M. Haarlem ER ZIJN dus verschillende fac toren, die van invloed zijn op het bepalen van de datum van ver vanging. De N.Z.H. zorgt weliswaar voor een ander vervoermiddel en het opbreken van de lijnen zal van haar kant geen moeilijkheden op leveren, maar daar zijn de betrokken gemeenten en de provincie, wier medewerking voor het liquideren van verschillende obstakels beslis send is. Aantal bussen: 47 voor omgeving; 11 in de stad De N.Z.H. moet dus bussen bestellen voor de lijnen Den Haag Leiden Kat wijk Noordwijk en Oegstgeest Kerk buurt—Hoge Rijndijk Leiden. Voor de lijnen Den Haag Leiden Katwijk Noordwijk zijn 47 grote bussen nodig, die een lengte hebben van 11 meter. Zij bieden plaats aan 65 personen, van wie «r gemiddeld 46 een zitplaats hebben. Voor de dienst Oegstgeest Kerkbuurt Hoge Rijndijk Leiden zijn 11 kleinere bussen nodig, met een lengte v: meter; zij hebben 30 zitplaatsen nen in totaal 70 mensen opnemen. De interlokale bussen hebben e mogen van 125 pk en de bussen v< lokale verkeer van 100 pk. De zal van Nederlands fabrikaat beide typen komt de motor onder de vloer. De zitplaatsen worden zo aange bracht, dat ieder vóóruit rijdt. De heer Jurrissen kon hierbij mee delen, dat de N.Z.H. met deze bussen al ervaring heeft, met de kleine bus sen in Haarlem en de grote op en kele interlokale lijnen. Zij hebben noch bij de passagiers noch bij de directie aanleiding tot klachten ge geven. Leiden en omgeving krijgen dus bussen, die hun tot tevredenheid stemmende capaciteiten dus vol doende zullen hebben bewezen. De directeur verwacht, dat de bestelling geen zorgen met zich zal brengen en dat deze factor derhalve niet ver tragend zal werken op de vervan gingsdatum. Wetenswaardig is nog. dat de bussen alle een grijze kleur krijgen (de andere kleuren voor een bus gaan er hoe lan ger hoe meer uit) en dat ze van een spiegelvrije voorruit worden voorzien, waardoor de chauffeurs ook bij volop licht het zonder afscherming kunnen stel len. Remiseverschilpunt Leiden—directie ALS TWEEDE FACTOR noemde de heer Jurrissen de garage in Leiden. Zoals bekend, heeft de N-Z.H. nu alweer enkele jaren ge leden de kantoren aan de Rijnsbur- gerweg verlaten om het nieuwe ge bouw aan het Stationsplein te be trekken. In de oude kantoren wonen nu enkele gezinnen, maar de oude rentise, die er achter ligt, heeft haar oorspronkelijke bestemming nog. De N.Z-H.-directie hecht aan deze re mise, vooral om de plaats ervan, bij zondere waarde; het is voor de ge hele dienst veel aantrekkelijker de gebouwen bij elkaar te hebben. Bij de vervanging van de trams door pussen verandert er in dit opzicht niets. *»n de oude remise kan door verbou wingen en verruimingen zonder onover komelijke bezwaren een acceptabele bus- het zo, dat de gemeente niet uitsluitend negatief op de plannen van de N.Z.H. heeft gereageerd. Zij heeft in haar plan nen voor de veemarkt en directe omge ving een plaats voor een nieuw N.Z.H.- garagecomplcx gereserveerd. Deze aan wijzing is uiteraard niet definitief; zij vloeit slechts voort uit het feit, dat de gemeente haar instemming niet kon be tuigen met de verbouwing van de hui dige remise tot garage. De wet schrijft in dit geval voor, dat de gemeente dan een andere plaats aanbiedt. Wij betwijfelen echter, of de directie van de N.Z.H. deze plaats bij de vee markt gelukkig vindt. Vruchtbaar contact met Gedeputeerde Staten Tj^EN VAN DE belangrijkste vra- gen, die bij het bepalen van het vervangingstijdstip een rol spelen, is, wanneer de wegen naar Katwijk en Noordwijk voor de autobussen berijdbaar worden en dus van hun knelpunten zijn ontdaan. De heer urrissen deelde ons mee, dat al intensief overleg heeft plaats gehad issen het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de N.Z.H.- directie over deze ongetwijfeld moeilijke materie. Onlangs nog heeft de directie met leden van Ged. Staten een rit door het gebied, waarop de vervanging van de tram betrekking heeft, gemaakt en daarbij is wel komen vast te staan, dat bepaalde werken snel tot uitvoering zul len moeten komen, wil men kunnen vast houden aan 1961 als streefjaar. De heer Jurrissen is het provinciale bestuur van Zuid-Holland overigens dankbaar voor de mate, waarin het zich voor dit com plex van veranderingen niet alleen in teresseert maar ook inzet. Een begin is gemaakt met de werk zaamheden voor de verplaatsing van de Roskambrug te Katwijk aan den Rijn. sengarage worden gemaakt. De h eer Jus- nieuw gebouw te voelen, maar juist door de ideale ligging toch wel bereid te zijn, de remise deze nieuwe functie te geven. „De N.Z.H. heeft er groot belang bij, in de onmiddellijke nabijheid van haar cen trum aan het Stationsplein deze garage te hebben. En wat is. nu we er toch een maal zitten, logischer dan dat we er blijven zitten." De N.Z.H. heeft in Haarlem wel twee tramremises verbouwd tot autobussta tion (op dezelfde plaats dus). Op dit punt echter bestaat er een „con- a" met de gemeente Leiden. De ge meente heeft voor deze wijk een uitbrei dingsplan ontworpen en houdt graag re kening met de verdwijning van de tram- se, op de plaats waarvan enkele flatgebouwen zouden kunnen verrijzen. De gemeentelijke plannen doorkruisen hier de plannen van de N.Z.H.. maar dat naar de heer Jurrissen ook stelde, niet zeggen, dat er geen redelijke oplos sing mogelijk is. „Wij vragen om een geschikt ter rein; onder dat „geschikt" verstaan wij, dat "het in de omgeving van het station ligt en dat het groot genoeg is voor een behoorlijke garage met parkeerplaats". De onderhandelin gen tussen de gemeente Leiden en de N.Z.H. zijn dan ook nog niet in een eindstadium gekomen. Ze zijn, zo meent de directeur van de N.Z.H., tot dusver in prettige sfeer gevoerd. De garage aan de Haagse Schouw, aan ie weg naar Valkenburg, moet als een „noodverblijf" worden gezien: het is de bedoeling, deze te zijner tijd af te stoten. Dan dringt het voor de N.Z.H. temeer, de beschikking te hebben over een gara ge, die qua accommodatie en ligging aan de door het bedrijf te stellen eisen vol doet. Dat is de brug, die (van Leiden af ge zien) even voorbij het seminarium naar het hart van Katwijk aan den Rijn voert (Kerkstraat). Zij wordt gedemonteerd en opnieuw opgebouwd naast de tram- brug aan het eind van de Sandtlaan, aan de kant van haar tegenwoordige plaats, en gaat zo als schakel (zij het voorlopige) dienen in de weg van Leiden naar Katwijk. Er moet hier voor de scheepvaart wel een beweegbare brug komen omdat de brug over het Additionele Kanaal vast is en daar dus geen grote schepen kun nen passeren. Is deze laatste brug een maal vervangen door een beweegbare, dan kan de brug Overrijn een vaste brug worden. Op de hoek van de Sandtlaan en de Overrijn zullen enkele panden moeten worden afgebroken om hier een goede verbinding tot stand te brengen. Met deze brugverplaatsing wordt in ieder geval dit bereikt, dat de bussen zich straks niet door de kern van Katwijk aan den Rijn behoeven te wringen, met alle gevaren daaraan verbonden. Zij slaan straks niet rechtsaf, maar gaan rechtdoor, op de Molentuinweg aan, en krijgen, langs de bebouwing van Kat wijk aan den Rijn gaande, zo aansluiting op de Zeeweg. Het eindpunt in Katwijk aan Zee komt iets zuidelijker te liggen Verplaatsing Roskambrug: strijdpunt ^OALS GEZEGD, zijn de werkzaam heden bij de trambrug al begonnen; zijn al heel wat heipalen in de grond gedreven. Het is te verwachten, dat deze verplaatsing nog dit jaar een feit wordt. In dit verband kunnen wij het protest, dat maandagavond in* „De Roskam" te gen deze verplaatsing heeft geklonken, het hoofd zien. Er heeft zich onder leiding van de heer P. A. Schone- actiecomité gevormd, dat onder het motto „De Roskambrug moot blij- deze protestvergadenng voor de inwoners van dit gedeelte van de ge- Gesprek directie- N.Z.H.-redactie N.L.C. De directie van de N.Z.H.V.M. gaf onze stadsredacteur gelegen heid een gesprek met haar te voeren over de vele voorzienin gen die moeten icorden getrof fen voordat de tramlijnen Den Haag-Leiden-Katwijk-N oord- wijk kunnen worden opgeheven. Haar streven is erop gericht eind 1961 tot vervanging van de trams door bussen over te gaan. maar dit tijdstip hangt in be langrijke mate af van de tijd, waarbinnen de andere betrok kenen hun voorzieningen tot stand brengen. Ook verstrekte de directie tal van wetenswaardige inlichtingen over de situatie betreffende tvegen, bruggen en buslijnen tussen LeidenKatwijk en Noordwijk na 1961. dat deze toestemming niet veel zor gen zal geven. Trams naar de sloop De reorganisatie brengt ook verande ringen mee voor het trampersoneel. De heer Jurrissen wees ons erop, dat de moesten van dit personeel niet ver meer van de pensioengerechtigde leeftijd af zijn. In het algemeen kan worden ge zegd, dat de directie van de N.Z.H. er in het verleden steeds blijk van heeft gegeven, de belangen van het personeel ten volle te willen behartigen. Daarvan uitgaande behoeven de betrokken N.Z.H.- ers dus niet bevreesd te zijn. Onze laatste vraag was. wat er na 1961 met de oude trams gaat gebeuren. Het antwoord kwam onmiddellijk: „Die zul len wel voor de sloop bestemd zijn. Voor dit oude vervoermiddel bestaat hoege naamd geen belangstelling meer." De di rectie hoopt alleen, dat de prijzen als de wagens eenmaal in de schroothandel te rechtkomen, redelijk zijn. Met de aan koop van zoveel bussen zijn immers grote bedragen gemoeid. Er Is de direc tie van de N.Z.H. ook veel aan gelegen (met het oog op de bestelling van de bussen), dat de andere instanties hun werken zo zuiver mogelijk „timen," want zij voelt er uiteraard niets voor, tien tallen bussen, zo goed en zo kwaad als dat nog zou gaan, voor onbepaalde tijd ergens op te slaan. Afdeling Leiden K.N.N.H.V. Aan de verbinding tussen Rijnsburg en Noordwijk moet zoveel worden gedaan, dat de directie van de N.Z.H. verwacht, pas over enige jaren de bussen naar Noordwijk te kunnen laten rijden langs de tegen woordige tramroute. De bruggen over Oegstgeester Kanaal en Noord- wijker Vaart (deze foto is bij de Vaart genomenmoeten worden vervangen en de gehele weg dient eerst te worden verbreed. Daarom heeft de N.Z.H. twee tijdelijke verbindingen met Noordwijk geprojec teerd, een via de provinciale weg (beginnende te Katwijk aan den Rijn) en een via de Trekvaart te Voorhout. Foto N. van der Horst T^EN TWEEDE knelpunt is de brug over het Additionele Kanaal tussen Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn (en kele honderden meters vóór de tram- brug Sandtlaan). (Dit kanaal verbindt de Oude Rijn langs de tuin achter het se minarium te Katwijk aan den Rijn met liet Oegstgeester KanaalKatwijkse Ka naal). Aan de noordelijke kant van de trambrug over het Additionele Kanaal zal een oeververbinding worden ge maakt, die wel tijdelijk is, maar de te genwoordige brug voldoende kan ver vangen. Er wordt rekening mee gehouden, dat deze brug in de loop van 1960 klaar komt. In dat geval zal de N.Z.H. in 1961 de dienst LeidenKatwijk met bussen gaan onderhouden. Tijdelijke verbindingen met Noordwijk TAE HEER JURRISSEN is van mening, dat de weg naar Noordwijk via de brug over het Oegstgeester Kanaal de kortste is. Maar het zal wel enkele jaren duren voordat de bussen van deze route gebruik kunnen maken. Na de opheffing van de trambrug zal eerst een nieuwe brug over het Oegstgeester Kanaal moe ten worden gebouwd. Men heeft op deze weg nog met een tweede brug te maken: over de Noord- wijker Vaart. Bovendien moet de weg door „De Klei" worden verbreed. De di rectie van de N.Z.H. gaat ervan uit, dat Niet meer over de Hogewoerd VOOR DE BUSVERBINDING met Den Haag moet worden gewacht op het viaduct aan de Lammenschansweg. Als dat er is, staat niets de vervanging van de tram meer in de weg. Voor wat Leiden zelf betreft kan wor den gemeld, dat de route naar de Hoge Rijndijk niet over de Hogewoerd maar over het Levendaal zal leiden. Het op breken van de rails in de hoofdstraten zal voor het verkeer vanzelfsprekend wel moeilijkheden opleveren, maar de N.Z.H.-directie meent, dat alle wegge bruikers sportief moeten meehelpen door deze periode heen te komen. „Ze krijgen er per slot van rekening een betere weg voor in de plaats". Zoals wij in de aanhef van dit artikel al opmerkten, kan de heer Jurrissen zich op dit ogenblik nog niet definitief uitlaten omtrent de vervangingsdatum. „Wij streven er naar, het eind 1961 te doen, zo rond de jaarwisseling 19611962. Het zou wel leuk zijn, er een Sinterklaas- surprise van te maken". Overigens kan de winter dan wel eens zo lastig zijn, dat het tijdstip toch nog moet worden verschoven. Het belangrijk ste is evenwel, dat de „anderen" klaar zijn met hun aandeel in deze Dit wordt de doorbraak naar de Molentuinweg in Katwijk aan den Rijn. De tram slaat na de trambrug over de Overrijn te zijn gepasseerd rechtsaf, maar de bussen mijden de kern van Katwijk aan den R-"n en gaan via de Molentuinweg langs de bebouwing naar de Zeeu Foto N. van der Horst Pauzeconcert in Prytanaenm een verrassing VOOR HET EERST in dit seizoen had gistermiddag omstreeks half één weer een pauze-concert plaats dat door studenten werd georgani seerd, ditmaal op de zolder van het Prytanaeum aan het Rapenburg. Het is de bedoeling met deze concerten gedurende een half uur geestelijke verkwikking te schenken aan belang stellende studenten en andere aca demici, wier dagen en avonden reeds zozeer door allerlei activiteiten in beslag worden genomen. We beluis terden in deze schemerige ruimte, die ons enigszins aan de plaats van han deling van de eerste acte van Puc cini's Bohème deed denken, een twee tal fluitsonates van J. S. Bach. De uitvoerenden waren de heren D. T. Meursing, fluit, en P. A. Grevc, piano. Reeds in de sonate In g, een goed klinkend, doch niet overmatig belang wekkend werk, bleek ons duidelijk, dat de vertolkers beiden over uitnemende muzikale en technische hoedanigheden beschikten, hetgeen temeer verraste, omdat we het vermoeden koesterden, dat de beide heren de muziek slechts uit liefhebberij naast hun studie be oefenen. Men heeft aan de echtheid van dit geesteskind van de grote Bach getwij feld. en we konden ons die twijfel wel ndenken deze sonate in g is voor Bachs stijl niet hijzonder typerend. Daaren tegen is de sonate in b, met uitge werkte begeleiding in de rechterhand van het klavier, een der hoogtepunten uit de gehele fluitliteratuur. Vooral het middendeel werd gaaf en fraai van Had de pianist in de sonate in g e niet geheel concertwaardige piano wat te fors aangesproken, thans kwam een groter evenwicht tussen de fluit- partij en de begeleiding tot stand. De hoekdelen. met name het laatste deel, bezorgden de fluitist toch nog wel enige problemen inzake ademtcchniek, waardoor hij wellicht niet alle gewenste aandacht kon besteden aan de voor dracht, die naar onze smaak in deze Bach-sonate best wat naar de „galante" kant mag gaan, dat is met veel uit drukking. Een en ander neemt niet weg, dat dit eerste pauzeconcert een succes mocht heten. De belangstelling was zeer be vredigend. de zolder was bijna geheel gevuld Wij hopen, dat deze concerten ook verder zullen kunnen plaats hebhen en de muzikale activiteit in de studen tenwereld zullen stimuleren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Maarten Hendrik zn van H. van Gijzen en C. van Willigen; Willem zn van W. Develing en W. van den Berg, Robert zn van P, File- mon en C. M. van Duuren; Charles zn van H. Laman en E. P. Schouten; Petronella Maria Hendrika dr van C. J. A. Martens en G. M. Oesterholt; Pieter Roelf zn van L. van Eijk en R. Meijer; Maria Jacoba Johanna dr van J. G -Hoogervorst en R. L. C. Kortekaas; Maria Antonia Petje dr van L. Klein en A. M. Vogelzang; Charlotte Mathilde Louise dr van J. W. J. A. Devilec en A. E. J. Hoogei veen; Vincent Alexander zn van J. J. van den Hoven en J.G. van Rooyen. OVERLEDEN; M. de Feij, 64 jr. weduwe v. S. Kruit; H. Wouterse, 79 jaar. GEHUWD: K. Bezemer en L. Hoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3