CWISIFUJK LM ISABELLA Ds. Niemoeller wilde Duitse soldaten niet beledigen Worden protest -nit^e belangen genegeerd? Zilveren am hts j ubileum van ds. F. H. Landsman ÏS~»KSSTTZ Misleidende activiteiten in apostolische kringen? Een woord voor vandaag Kanttekening Easi Lynne Billy Graham moet liet kalmer aandoen Achterstand ziekenhuisboutv Staat onze overheid onder pressie? EE" dringend beroep op alle protestanten om op het ter rein van de gezondheidszorg de handen ineen te slaan vonden we ifl het maandblad Protestant se Gezondheidszorg. Het maandblad Protestantse Gezondheidszorg is bijzonder verontrust over de achterstand die de laatste jaren is ontstaan op het gebied van de zieken- huisbouw. Het blad stelt vast, dat gezien de toeneming van de bevolking er veel meer bedden hadden moeten komen in pro testantse ziekenhuizen. Jaar 1957. toen er 568 protestantse en 445 r.k. ziekenhuisbedden aan het bestaande areaal werden toe gevoegd, is weer een zeer ongun stig jaar gevolgd, dat het protes tantse ziekenhuisbeddental met 200 deed stijgen en het aantal r.k. met 800. Er kwam één nieuw ziekenhuis gereed: Refaja in Dordrecht en dat dient ter vervanging van het oude Diaconessenhuis. Het bedden tal nam hierdoor met 125 bedden toe. De andere 41 protestantse zie kenhuizen samen kregen er 77 bedden bij. dat is nog twee bed den per ziekenhuis! Toch wel een heel pover resul taat. gelet op onze grote achter stand en op de bevolkingstoene ming. Als wij zien, hoe men in Am sterdam blij is met een winst van elf bedden en Hilversum met een verbouwing bezig is, om er zes bedden bij te krijgen, dan vragen wij ons af: begrijpt protestants Nederland zijn taak ten opzichte van de eigen zieken dan niet? Of zijn er andere oorzaken? Overheid remt Als wij de berichten over de ver schillende protestantse ziekenhui zen lezen, dan blijkt steeds weer, dat het de overheid is, die in plaats van de activiteiten op dit terrein te stimuleren, remmend werkt als het gaat om nieuw bouw, uitbreiding of vernieuwing van protestantse ziekenhuizen. Waarom bouwt Alphen aan de Rijn nog niet? Omdat de overheid geen toestemming geeft! Waar blijft de toestemming voor Doetinchem. die in oktober op korte termijn (zes weken) werd toegezegd? Is het niet tergend, dat de bouw van het protestantse ziekenhuis in Heerlen wordt opgehouden, om dat enkele detailtekeningen moeten worden gewijzigd? Waar blijft de toestemming voor Hilversum? En die voor Sneek en voor Voorburg? t sen In het vooruitzicht hopen wij één ding: een minister van sociale zaken en volksgezondheid, die zal inzien, dat het Nederland se ziekenhuiswezen op deze wij ze in het slop terecht komt. Die zich distantieert van de na de oorlog op dit terrein gevoerde po litiek en bereid is protestants Nederland voor de eigen zieken te doen zorgen. De berichten over de kenhuizen laten in dit geen vragen stellen. Wel in ander opzicht: Waa Vragen mogen de i zieken huizen in Sneek (8 pet. r.k.) en Winschoten (3 pet. r.k.) wel uit breiden, maar krijgen de protes tanten in deze toch bij uitstek pro testantse streken nog geen toe stemming tot ziekenhuisbouw? Waarom wordt bijv. het bestuur van het protestantse ziekenhuis in Sneek steeds weer met een kluitje in het riet gestuurd? Staat de Nederlandse overheid soms onder een bepaalde pressie? Worden de protestantse belangen willens en wetens genegeerd? Aan de plannen voor een r.k. ziekenhuis in het gebied van de IJ-mond sit ook al 'n vreemd luchtje. Immers principiële toe stemming voor 120 bedden, op dracht voor een bouwplan met PROTESTANTS Nederland ken uw taak. Waar blijven onze protestant se Kamerleden? Waar het Convent van Chr. So ciale Organisaties, bestaande uit de protestantse werkgevers-, mid denstands- en werknemers-orga- 1 Hier moet iets gebeu- nisaties. De tijd van handelen is nu gekomen. Met of zonder overheid, met of zonder tegenwerking geldt nu slechts één parool: de han den ineen en dan samen, of wij nu zijn Hervormd, Gereformeerd, Luthers, Doopsgezind of anders zins: actie voor protestantse zie kenhuizen! ff m Overweldigende belangstelling Beroepingswerk J van de missionaire ontmoeting met de Islam te Afrika door het moderamen van ma. vicaris te Alphen a/d Rijn (Wijkgem. De belangstelling was overweldigend I laris, na eerst mevr. Landsman toe- **oorn*- op de receptie van ds. F. H. Landsman, j gesproken te hebben, omdat zonder haarj GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Niezijl, G. van Driel te Utrecht. het feit herdacht dat hij 25 jaar ge leden in het ambt van predikant werd bevestigd De ruime vertrekken van het secretariaat van de hervormde synode aan de Carnegielaan in Den Haag waren bijna te klein om al de bezoekers te her bergen. Tijdens de receptie richtte dr. A. A. Koolhaas als praeses van de synode zich in een bijzonder dankwoord tot de jubi- Betty Elliot uit Aucadorp terug Mevrouw Betty Elliot, de schrijfster van „Vijf kruisen in de jungle" is veilig uit het Aucadorp, waar zij de afgelopen acht weken gewoond heeft, teruggekeerd. Samen met de taalge leerde Rachel Saint! had zi* zich in dit dorp, dat tot voor enkele weken nog zeer vijandig tegenover het evan gelie stond, gevestigd, om daar als zendeling de eerste contacten met de Aucastam op te bouwen. Betty Elliot is nu samen met haar vier jarig dochtertje Valerie en Rachel Saint weer naar de beschaafde reld teruggekomen om een aantal ken uit te rusten. Mevrouw Elliot is van plan spoedig mogelijk weer met haar dochtertji Kerkelijk geschil Brammen leidde tot schorsing Gedurende enige jaren hebben zich strubbelingen voorgedaan in de her vormde kerk te Brummen, waar ds. S. Pennekamp en ds. C. I. Dijkhuis staan. Zelfs zijn in deze kwestie vorig jaar klachten behandeld voor de rechtbank te Arnhem. Er kwam echter geen ver betering in de verhouding tussen de bei de predikanten, die elk hun volgelingen hebben. De onenigheid tussen beide pre dikanten betrof In oorsprong kwesties van beleid en het werk van een wika in de gemeente. In de loop de- tijden echter werden diverse conflicten in het persoonlijk vlak getrokken. Gisteren is uitspraak gedaan door de hoogste in stantie in de Nederlandse Hervormde Kerk, de generale commissie van het opzicht. Ds. S. Pennekamp is met in gang van heden geschorst en per 1 april los gemaakt van de ambtsbedie ning van zijn standplaats. Uit hun ambtsbediening werden ontzet de ouder lingen J. W. Burgers, H. J. Jonkers en H. Schut. Cursus voor v.g.l.o. Het Christelijk Pedagogisch Studie centrum zal dit jaar weer een 2-jarige cursus voor het v.g.l.o. starten. De cursus is vooral bedoeld voor onder wijzers, die de laatste jaren in deze tak van onderwijs zijn gaan werken en zich grondiger met de vraagstuk ken daarvan vertrouwd willen maken. De cursus beoogt hen vooral op de hoogte te brengen met dc nieuwere inzichten op opvoedkundig, didactisch en psychologisch terrein, voorts denarbeid. tekenen, declamatie, ziek en bewegingsleer, e.d. bracht. Dr. Koolhaas bedankte ds. Landsman voor het vele werk dat hij voor de kerk had gedaan en over handigde hem als dank een aantal lang speelplaten. Ook namens het com riaat voor maatschappelijk werk, w van ds. Landsman voorzitter is werd langspeelplaat overhandigd. In een kort dankwoord vertelde ds. Landsman dat hij voelde meer symbool dan persoon te zijn. Hij was van mening dat de grote belangstelling in bijzondere mate ook te danken was aan zijn functie als hoofdredacteur van „Hervormd Ne derland" en contactpersoon tussen het moderamen van de hervormde synode de pers en publiciteit. Ondanks alle moeilijkheden, en ondanks het feit dat hij een veelal administratieve functie heeft op een plaats waar de „vuile van de kerk telkens weer op tafel komt, was hij toch steeds weer onder de indruk gekomen van de eenheid. Bij alle schillen bleek hem telkens weer dat de geest en de gemeenschap onveranderd blèef. In het bijzonder was de jubilaris getroffen door de aanwezigheid van de ouderlingen uit zijn eerste gemeente, Roderwolde. Onder het grote aantal aanwezigen, zagen wij onder meer de secretaris van de hervormde synode dr. E. Emmen, de voorzitter van „Kerk en Wereld" ds. F J. Pop, vele bekende predikanten onder wie ds. W. L. Tukker en ds. G. P. Klijn, een groot aantal hoogleraren, talrijke vertegenwoordigers van de pers, w onder dr. E. Diemer, de voorzitter de C.H.U., dr. H. W. Tllanus, de gewezen staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn en de secretaresse van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk, mej. Tjeenk Willink. naar dit dorp welks inwoners drie jaar geleden haar man vermoordden, te vertrekken. Jaarvergadering Prot. Chr. onderwijzers De algemene vergadering van de Prot. Chr. onderwijzersvereniging zal in de Pinksterweek van 18—20 mei a.s. In ,De Harmonie" te Leeuwarden worden ge houden. Aan de avond van Tweede Pink sterdag zal in een der Leeuwarder kerk gebouwen een wijdingsdienst gehouden worden. Aan de algemene vergadering wordt een ientoonstelling van leermid delen verbonden. Als referenten zullen ter aalgemene vergadering dipsdagmid- dag 19 mei optreden prof. dr. L. W. G. Scholten, hoogleraar aan de V.U. en woensdagmorgen 20 mei drs. C. v. d. Zwet te 's-Gravenhage verbonden aan het Chr. Paed. Studiecentrum te 's-Gra- venhage. Voor de civiele kamer van het ge rechtshof te Amsterdam zijn gisteren de pleidooien gehouden in een lang slepende procedure tussen de „Vere niging Hersteld Apostolische Gemeen te in de Eenheid der Apostelen in Nederland" en de „Stichting tot steun van allen, die de hersteld apostolische gedachte, zoals neergelegd in de grondslag van de Hersteld Apostoli sche Gemeente wensen te bevorde ren". Het was de vierde keer dat partijen voor de rechter verschenen. In een kort geding en het hoger beroep dat daarop volgde was de Vereniging Hersteld Apos tolische Gemeente in het gelijk gesteld, maaf bij de tweede behandeling voor de rechtbank waren de resultaten voor de hersteld apostolische gemeente, H.A.G.E.A., negatief geweest De stichting tot steun van allen telt in haar gelederen oud-leden van de H.A.G.E.A., die zich niet kunnen verenigen met de interpretatie van een opvatting die als leerstelling in de Hersteld Apostolische Gemeente werd aangenomen. Mr. E. L. Bakhuis, die namens de groepering misleidend is. De stichting tot steun van allen doet in haar bena ming voorkomen alsof zij de apostoli sche gemeente wil steunen, maar de be doeling is het stichten van een eigen kerk geweest, zo zei mr. Bakhuis, Bo vendien beschikt de nieuwe stichting over het volledige adressenmateriaal van de'H.A.G.E.A. Deze zou door al de ze handelswijzen ook financiële schade lijden. j Mr. C. L. Wieringa voerde aan dat f van misleiding geen sprake is. omdat insiders van de afscheiding op. de hoog te zijn en zich met hun kerkelijke gif ten dus niet zullen vergissen. De nieuwe stichting is niet dissident, haar leden zijn min of meer gedwongen de H.A.G.E.A. te verlaten. Het gerechtshof zal op 3 maart uit spraak doen. Advertentie GEREFORMEERDE GEMEENTE Tweetal te Middelharnis, M. Heerschap te Borsele en H. Rijksen te Vlaardingen. Israël verbiedt Remarque-film De Israëlische commissie voor filmcen. suur heeft opnieuw besloten de film ,A time to love and a time to die" naar de roman van Efich Maria Remarque niet voor vertoning in Israël toe te laten. Dit besluit is genomen, omdat in de film het Duitse leger als een soort padvinders organisatie wordt voorgesteld en Duits land zelf eenzijdig wordt voorgesteld als slachtoffer van de oorlog, zonder dat de schuldvraag gesteld wordt. Stichting protestantse kerkmuziekschool In Utrecht is een dezer dagen de „Stichting protestantse kerkmuziek school" in het leven geroepen. Deze stichting is een uitvloeisel van de tot nu toe aan het Utrechtse conservatorium verbonden protestantse kerkelijke ziekschool. Tot directeur van de stichting is noemd de heer Joh. van der Bogaert, die ook directeur is van het conservatorium. De centrale gedachte van ieder gebed is, „Uw toil geschiede." En toch zijn er duizenden buiten en binnen de kerk, die met deze woorden geen raad weten, i Er zijn christenen, die zich zo vastklampen aan de beloften van God dat zij dit eigenlijk niet meer kunnen bidden. Eens waren we op een bidstond, waar we de inleider hoorden zeggen„Dit behoeven we niet meer te bidden, als we ziek zijn. God is de grote Geneesheer. Hij wil dat we genezen worden. Staat er niet, Opent uwe mond, eist van Mij vrij moedig?" Maar het stond er inderdaad niet. In de onberijmde psalm staat niet „eist," maar „Ik zal hem (uw mond) vullen," en het is te hopen dat in het dichterspsalter psalm 81 beter berijmd zal worden. Ook de niet-christenen weten geen weg met deze woorden. Zij redeneren meestalAls er werkelijk een God is, gebeurt alles naar Zijn zin. Waarom zouden we dit dan nog bidden. Er is maar één oplossing. Wij bidden deze woorden niet als een fatalistische formule, omdat God toch alle macht heeft, en we weigeren dit niet te bidden omdat Hij Zijn beloften immers toch vervult. Wij bidden dit om God te zeggen, dat we ons totaal aan Hem overgeven, dat onze wil moet samen vallen met Zijn wil. Hebt u uw wil aan God overgedragen Daar wacht Hij op. NEDERLAND ZOU NEDERLAND ZIJN pjET socialistische partijdagblad is ingenomen met de oprichting van de Nederlandse Sportfederatie. Voor het aanvankelijk bezwaar blad, een aaneensluiting van sport beoefenaars als een ding van beteke nis gezien moet worden. Trouwens, in het eigen beginselprq- Nederlandse Christelijke Sportunie gram van de socialistische partij om toe te treden heeft het alleen staat, dat het op prijs gesteld moe! wat kribbige woorden over. En wel: „Nederland zou Nederland o niet «IJn als niel één orranisatie 5at dit niet allëëiï geldt" bij toètn! de Nederlandse Christelijke Sport- ding tot de socialistische partij, unie om principiële (om minder gaat het bij ons nooit) redenen bui ten de deur was gebleven". Wij zouden willen vragen: vindt het ?,ad' Van onze kant vragen wij, of socialistische partijdagblad het zo het toch misschien niet juist typisch erg, wanneer ook in deze tamelijk Nederlands zou zijn geweest, wan- belangrijke zaken een organisatie neer .met Principiële overwegingen zich bij de bepaling van haar stand punt door overwegingen van princi- rekening ware gehouden, zoals hel overigens bij principiële overwegin- piële aard laat leiden? Daartoe lijkt 8:611 Past* ons temeer aanleiding, nu, ook naar Dan zou Nederland met recht Ne- het oordeel van het socialistische derland zijn. Ministr Strauss dient aanklacht in BONN, woensdagavond (Van onze correspondent) DE Hessische „Kirchenprasident" ds. Martin Nieimöller heeft weer van zich doen spreken.-Deze keer is hij, ook naar het oordeel van velen die hem overigens welgezind zijn en begrip hebben voor zijn fanatieke strijd 'voor het pacifisme en tegen de atoombewapening, wat te ver gegaan. Op een vergadering van de „vereniging voor vrede onder de volkeren" in Kassei verklaarde ds. Niemöller dat „de op leiding van (Westduitse) soldaten tot leidende posities in militaire commando's een hogeschool voor beroepsmisdadigers kan worden genoemd". TN KRINGEN van het Westduitse ministerie van defensie dat zich tot het A uiterste pleegt in te spannen om het nieuwe Westduitse leger te bevrijden van het misdadigersodium van de vroegere „Wehrmacht" heeft de aan ds. Niemöller toegeschreven verklaring zeer grote verontwaardiging gewekt. Zij was voor de minister van defensie Strauss aanleiding tegen ds. Niemöller een aanklacht in te dienen wegens belediging van de „Bundeswehr". Vandaag liet minister Strauss ver klaren, dat de soldaten van de West duitse strijdkrachten weigeren om zich door een protestantse geestelijke zo hoge kerkelijke funk tie als beroepsmisdadigers te laten kwalifi ceren. „MISDADIGERS" Het kabinet heeft vandaag gesproken /er ds. Niemöllers Kasselse rede en de- veroordeeld. Ook de commissie voor militaire zaken van de bondsdag wilde ds. Niemöller officieel veroordelen, r de socialisten stemden tegen. Wel werd ds. Niemöllers vermeende uitlating veroordeeld door de landelijke bisschop van Hessen. De leider der protestantse kerk in Duitsland, bisschop ds. Dibelius zei in Berlijn, dat ds. Niemöller als particu lier en niet namens de kerk heeft ge sproken. die een dergelijke uitlating nooit zou goedkeuren. Ds. Niemöller zelf geeft de volgende verklaring van zijn woorden: Hij had Kwestie in het kabinet ter sprake Ds. Niemöller heeft ons intus sen telefonisch verzekerd de bele digende zin niet te hebben gespro ken en in ieder geval niet de be doeling te hebben gehad de West- dnitse soldaten te beledigen. Volgens het ministerie van defensie hebben echter getuigen, die zich tot het gehoor van de militante dominee bevonden, eenstemmig de in de pers geciteerde uitlating gehoord. Men herinnerde er in het ministerie van defensie in Bonn aan, dat ds. Nie möller einde vorig jaar op de kerkendag in Erfurt (Oost-Duitsland) in een voordracht over „vrijheid en verantwoordelijkheid" de bondsstrijd- krachten al eens heeft aangeduid als „een armee van massa-moordenaars" Minister Strauss heeft er destijds van afgezien ds. Niemöller publieke lijk ter verantwoording te roepen. dat 122 ik niet voor, en ik rigens Iets ongeneeslijks Ïeloof ook niet. lebben op gel o- verdwijnt. De kinderen rijn van vaders kant uit een gezond geslacht, en ik heb geen reden om aan te nemen, dat dat van moederszijde niet het gevai zou rijn. Nu zult u zeggen: die was toch jong gestor- »en? Dat wel. maar ze is niet aan een ziekte ge storven. haar dood was het gevolg van een onge luk Hoeveel Kinderen hebt u gehad?" vervolgde me vrouw Carlyle enigszins onverwachts; althans, de vraag kwam zeer plotseling voor lady Isabel, zij was er in het geheel niet op voorbereid. In haar verwarring stotterde zij en zei de waarheid! „D.. drieEn. eh... en een baby. Die Enige ogenblikken stilte. „Ja. de een had dit. de ander dat", kwam toen. aarzelend en nauwelijks verstaanbaar, het antwoord. „Zijn rij vóór uw echtgenoot gestorven? In het andere geval moest het verdriet nog wel zwaarder te dragen rijn." „De baby is eh.... na hem gestorven", sta melde lady Isabel, terwijl zij zich de druppels van het bleke voorhoofd wiste. Barbara bemerkte haar aandoening en voelde met een spijt, dat ze deze vragen gesteld had; zij dacht, dat de herinnering aan haar kinderen de oorzaak er van was. ..Mevrouw Latimer schreef ons dat u van goede geboorte was", hernam zij een ogenblik later ,,U wilt me stellig ten goede houden, dat ik zulke pre cieze vragen stel", voegde Barbara er op verontschul digende toon san toe. „maar dit ls pas ons eerste Ïersoonlljk gesprek, of eigenlijk nog pas Log daartoe, i van door ANN LUDLOW zeggen; wij hebben elkaar per brief nog niet veel kunnen vertellen." „O. ik ben van goede afkomst en dienovereen komstig opgevoed", antwoordde lady Isabel. „Ja. daar twijfel ik ook niet aan; men weet, wan neer men een dame voor zich heeft", zei Barbara. „Wat is het droevig, als financiële tegenslagen ons treffen! Dat had u stellig ook nooit gedacht, dat u zich nog eens als gouvernante zou gaan aanbieden." Een flauw glimlachje bewoog heel even haar lip pen Zij. solliciterend als gouvernante!' Zij. enig kind van de graaf van Mount Severn„O neen. zeker niet", gaf zij ten antwoord. „Uw echtgenoot zal u dan wel niet in goeden doen hebben achtergelaten. Mevrouw Latimer zei iets in die geest." „Met hem heb tk alles verloren", luidde het ant woord En mevrouw Carlyle schrok van het felle verdriet, dat in de toon lag opgesloten. Op dat ogen blik kwam er een dienstmeisje binnen. ..Nurse zegt, dat de baby uitgekleed is en klaar voor u, mevrouw", zei zij, zich tot haar meesteres wendend. Mevrouw Carlyle stond op. maar bedacht zich weer, terwijl zij een paar stappen deed. „Vanavond wil ik de baby hier hebben", zei zij tot het meisje. „Zeg tegen nurse dat ze hem in shawl moet wikkelen en naar beneden brengen. Het is tijd voor baby's avondeten", glimlachte zij, zich richtend tot lady Isabel. „Ik kan hem voor deze ene keer wel hier hebben, omdat mijnheer Carlyle uit is. Soms ben ik zelf uit en dan kan ik hem niet voeden." „Blijft u dan niet thuis voor de baby? „Geen sprake van. Wanneer ik en mijnheer Car lyle 's avonds uit moeten, komt baby in de tweede plaats. Ik doe geen afstand van mijn man ter wille van mijn baby; dat nooit, daarvoor heb ik hem te lief." Nurse kwam binnen. Zo, dus dat was Wilson. Zij wikkelde een shawl los en legde de baby bij me vrouw Carlyle op schoot. Een trotse, gezonde, mooie baby, die het hoofdje oprichtte en zijn grote blauwe ogen wijd opende on armbewegingen maakte naar het licht van de kaarsenkroon, zoals nog geen baby van bijna een half jaar oud het ooit had ver toond. Tenminste, zo dacht Barbara er over. Baby stak in een schone witte pon en slaapmutsje met gerimpelde strookjes en zoom: het geheel was een lust om te zien. Ja, in deze zelfde stoel had eens ook zij gezeten, met net zo'n baby op haar schoot dat alles was voorgoed voorbij. Zij steunde haar gloeiend hoofd met de hand, ep een zucht van ja loersheid steeg onbedwingbaar op uit haar van pijn verscheurde hart. Wilson, nieuwsgierig als altijd, verslond haar met de ogen; Wilson vond: zo'n vogelverschrikker als de nieuwe gouvernante had ze nóg nooit gezien. Die blauwe bril. dat was wel het toppunt, stelde ze vast; en wat ter wereld bewoog het mens om haar hals zo in te wikkelen? Als haar onderwijs niet be ter was dan haar voorkomen, dan konden ze juf frouw Lucy ook evengoed naar het armenschool- tje van de kerk sturen! „Zal ik blijven wachten, mevrouw?" sprak Wil son zedig, na eerst haar onderzoek te hebben vol tooid. „Neen", zei mevrouw Carlyle, „ik zal wel bel len". (Wordt vervolgd.) Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. water in Friesland, 2. maand van het jaar, 7. volksnaam voor de kauw, 9. geldhandelaar, 12. voorvoegsel, 13. steen, 15. voorzetsel, 17. scheikundig element (afk), 18 tak Seine, 20. lidwoord (Fr.), 21 ge zelfstandigheid, 22. telwoord, 2 omstreken (afk), 24. hoog bouwwerk, 26. scheikundig element (afk), 27. wol vlokje, 28. gem. in N. Brab., 29. vlak temaat, 33. wilddief, 37. rund, 38. die rentuin, 39. deel van de mast. Verticaal: 1. voegwoord, 2. 12 gros, van knopen, 3. meisjesnaam, 4. stuk bouwland, 5. rechten inbegrepen (afk), 6. achting, 8. overblijfsel bij verbran ding, 10. bloem, 11. met kennis toege rust, 12. stad in Drente, 13. statiekoets, 14. invorderen van geld, 16. uniform, 18. voorzetsel, 19. telwoord, 25. kunst mens, 30. gebod. 31. vruchtje, 32. mu zieknoot, 34. railroad (afk), 35. de griekse letter p, 36. geluid van een ezel. Oplossing vorige puzzel Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. g, 2. ga, 3. baret. 4. parabel, 5. voorvader, 's Gravenhage, 7. voornemen, 8, ont haal. 9. Staal, 10. ego. 11. e. Verticaal 'r Gravenhage. in verband met de beruchte (Wehr macht) commando's uit de 2e wereld oorlog van „opleiding tot potentiële beroeps-misdadigers" gesproken. Deze opleiding was evenwel nog kinderspel vergeleken met de training in het ge bruik van atoom-wapens. Hij had de aanwezige moeders gevraagd, of zij het er mee eens zijn dat hun zoons dit misdadige handwerk wordt bijge bracht. Tenslotte had hij de vraag op geworpen of een christen eigenlijk wel soldaat kon zijn. Het is wat ook de juiste tekst 'an ds. Niemöllers rede of de portee r van moge zijn in hoge mate betreurenswaardig, dat de Hessische „Kirchenprasident" zich weer in middelpunt heeft geplaatst van de controverse, die de protestants-kerke lijke leiding ook zonder dergelijke verklaringen beheerst en de atheïsten de communistische Oostzone van Duitsland telkens weer een wapen tegen de Bondsrepubliek in handen geeft. De leiding van de protestantse kerk in Duitsland deelt de opvattingen van ds. Niemöller ten aanzien van de uitrusting van de „Bundeswehr" atoomwapens niet. Het is belangrijk, dat de kerkelijke leiding bij monde Adviescommissie „radiobiologie" geïnstalleerd J. M. L. Th. Cals in het anatomisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Leiden de by ministeriële beschikking ingestelde Commissie Bevordering Op leiding en Onderzoek Radiobiologie ge ïnstalleerd. Deze commissie treedt op als wetenschappelijk adviesorgaan voor het Instituut voor Radiopathologie en Stra- lenbescherming te Leiden. Dit instituut is belast met de verzorging van lande lijke cursussen, om een inzicht te geven in de maatregelen, die met het oog op de gevaren, verbonden aan atoomstraling ter bescherming van mens, dier en plant genomen moeten worden. De eerste cursus, die uitsluitend voor de medici is bestemd, begon reeds in oktober vai afgelopen jaar. Van her- .en der] Ds. Alberto v astello, voorganger de Assemblies of God, een niet extrfr me pinkstergroepering, werd tijdens een bezoek aan Sicilië door twee ban dieten gekidnapt. Zij eisten e< prijs van S 8000. Castello werd gen lang ln een ravijn gevangen ge houden en slaagde er toen in te vluchten. In Griekenland heeft de politie Gregorl- ous Moulaites, een zesendertig jarig lid van de Evangelische Kerk gean teerd, omdat hij een plaatsgenoot hebben willen omkopen met een drag van 1000. Het doel van de l... koperlj? hij wilde hem tot hel évangelisch christendom bekeren. Moulaites zegt dat de beschuldigin( uit de lucht gegrepen is. De Vrije Methodisten Kerk, zinnig Amerikaans kerkgenootschap, heeft op haar laatste synodevergade ring besloten om haar zendingsker ken op te nemen als gelijkgerechtig den in haar midden. Deze kerk heefl zich daartoe tot een international! kerk uitgeroepen met een wereldlid maatschap van 90.000, waa derde op de zendbigsveldcn woonach tig is. De meeste zendingen verleen den de door hen gestichte kerken ac- tonomie, waardoor zij tot vrij nationa le kerken uitgroeiden. Dit kerkgenoot schap heeft deze vorm willen vermij den, en wil nu op deze manier probe ren de band met de zendingskerkes te bewaren, terwijl zij toch worden, Toen Billy Graham vorige maand veertig jaar oud werd, ontving bij een feilcitatietelegram uit Moskoe. Het was afkomstig van de presides) van de Unie van Evangelische Kerkes in Rusland, die schreef: „Wij felicite ren u met uw veertigste verjaard» Onze harten vloeien over van danï baarheid tot God dat hij u deze ver jaardag schenkt en u op Zijn wonds- bare wijze gebruikt. We bidden, dil God u een lang leven zal schenken de verkondiging van het Evangelii rijkelijk zal zegenen". In Groenland is een postzegel verschf nen ter ere van de eerste zendeling die op dat eiland landde, Hans Egede. De filmmaatschappij Twentieth Cento- ry Fox is van plan volgend jaar film uit te brengen onder de „The greatest story ever lold", het leven van Christus moet uitbeel den. Het zal de eerste maal i" sinds de onlangs overleden Cecil De Mille in 1927 de „Koning der konin gen" uitbracht. Ds. A. de Bruin met verlof in Nederland Ds. A de Bruin, die verbonden is a de Lectuurdiensten in Djakarta, is de: dagen met verlof in Nederland gearri veerd. Ds. De Bruin werd in het bezit geste'! van een re-entry-permit en hoopt na j maanden verlof zyn werk in Indonéö te kunnen hervatten. Zijn adres Stolkweg 9B II. Den Haag Billy Graham, de bekende Ame rikaanse evangelist, moet een maand volkomen rust houden. Het ziet er naar uit dat hij de opening van de grote evangelisatiecam pagne op 8 februari in Melbourne, Australië, niet zal kunnen bijwo nen. Dr. Graham is overwerkt en heeft last gekregen van zijn linkeroog, waarvan de bloedvaten zo waren opgezwollen, dat zij op het punt stonden te sprin gen. Dit zou een blijvende blindheid kunnen veroorzaken. Dr. Graham heeft besloten om over zes maanden na zijn terugkeer uit Australië zijn werkzaamheden drastisch te gaan be perken. Hij heeft reeds zijn spreek beurt op de 75ste algemene vergade ring van de Bond van Vrije Evange lische Kerken in Amerika afgezegd. Toch worden er wel plannen gemaakt >r de komende twee jaar. De Raad 1 Kerken van de stad Washington te leiden in het Griffith stadion, ft' wijl ook de stad Oak Ridge reeds be zig is een campagne voor die zoBMf voor te bereiden. De maanden jut juli en augustus van het jaar 1961 wor den open gehouden voor de kruistocfc van Chicago, die eerst niet, maar e. toch weer wel schijnt door te gaan Het ziet er naar uit dat Graham in Au: tralië oude bekenden zzl ontmoette Een van de belangrijkste figuren u" zijn Londense campagnes is nameliji beroepen tot aartsbisschop va ney. Dr. Gough een bekend anglicaan' predikant van de evangelische riet ting zal daar dr. Howard W. Mowll opvolgen, die in oktober oyer leden is. Dr. Mowll wa> voorzitter va.' het Australisch comité dat de cam pagnes van Graham op dat continert voorbereidt. Hoewel dr. Gough hes waarschijnlijk niet tevens als voor zitter van het Graham comité zal moe ten opvolgen, zal hij ongetwijfeld eS belangrijke plaats gaan innemen het evangelisatiewerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2