Jlicume £r iter I) e (iTouraitl Onderhandelingen over Duitsland in Genève Loonsverhoging voor laagst betaalde Franse arbeiders Westen wenst duidelijke overeenkomsten Emigrant liet schuld achter Politie doet inval bij „tandartsen" Aan verkiezingen doen dertien partijen mee militaire kunstmaan met een „ziend oog Geallieerden treden tegen Krupp op Den Haag: niets bekend van acute bedreiging DONDERDAG 29 JANUARI 1959 BUREAUS Steenstraat 87 Directie Redactie Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2-55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11476 Directie: F DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvasttcfc Is abebleuen myn hert ia tegbenspoet" N.Z.H. het „grijs maakt Zie pagina 3 Vermoedelijk voorstel aan Moskou: j~\E WESTELIJKE MOGENDHEDEN zullen Rusland vermoedelijk voor- k* stellen in de tweede helft van april te Genève een conferentie van ministers van buitenlandse zaken te houden over het Duitse vraagstuk waarin dus opgenomen de Berlijnse kwestie. Het gesprek met Rusland in Genève zal volgen op uitvoerig overleg tussen de westelijke mogend heden onderling. In de eerste week van april komen de N.A.V.O.-ministers in Washington bijeen. De ministers van de Z.O.A.V.O. vergaderen de tweede week van april in Auckland in Nieuw-Zeeland. Zowel in Washington als in Auckland bestaat er voor de westelijke mogendheden voldoende gelegenheid om zich op de onderhandelingen met de Russen voor te bereiden. Begin volgende week zal de werkgroep, be staande uit vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en West-Duitsland in Washington bijeenkomen om het westelijke antwoord op de Russische nota's op te stellen. ondermijnende activiteiten. Op de-ze ma nier kan alleen de vrede in Europa wor den gediend. Maar om een dergelijke af spraak mogelijk te maken, is een weder zijdse inspectie een eerste Vereiste. Er moeten duidelijke afspraken en overeenkomsten gesloten worden. Deze mening gaf de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, haast gelijktijdig weer. Hij sprak voor de com missie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden en waarschuw de voor de verleiding, zioh vast te klem men aan een formule van woorden, die een einde schijnen te maken aan de span ningen en gevaren. ..Dergelijke Russische voorstellen brengen geen verbetering, maar zijn verdovende middelen, die ons ongevoelig maken voor de werkelijke ge varen, die groter dan ooit zijn", aldus Dulles. HONGARIJE ZOEKT CONTACT MET V.S. Hongarije heeft de Verenigde Sta ten gisteren voorgesteld, de betrek kingen tussen beide landen te nor maliseren en diplomatieke onder handelingen te openen. In een nota, die te Boedapest werd overhandigd aan de Amerikaanse zaak gelastigde, wordt verklaard dat de be trekkingen thans abnormaal zijn en dat deze toestand niet kan voortduren. Wat de Hongaren van plan zijn, als de Ver enigde Staten weigeren verandering in die toestand aan te brengen, is niet be kendgemaakt. Onder andere wil de Hongaarse rege ring uitwisseling van gezanten. De Ver enigde Staten zijn sinds de opstand 1956 in Boedapest niet meer door gevolmachtigd minister vertegenwoor digd geweest. Inmiddels is het al enigszins dui delijk geworden hoe het westelijk antwoord verder zal luiden en welke algemene voorstellen het Westen bij de onderhandelingen in Genève zal doen. President Eisenhower heeft gisteren namelijk gezegd, dat de Verenigde Sta len en Rusland tot een principieel ak koord moeten trachten te komen. Op grond van een dergelijk akkoord zou men technische overeenkomsten kunnen iluiten over bijvoorbeeld de regelingen ter vermijding van onverhoedse aanval len en een verbod van proeven met kern- Geen geweld De Verenigde Staten en Rusland, zo maakte president Eisenhower verder zijn denkbeelden duidelijk, zouden elkaar moeten beloven af te zien van geweld en IKE WAARSCHUWT VOOR CHINEES GEVAAR President Eisenhower heeft gisteren in een rapport aan het Congres over de programma's voor wederzijdse be veiliging gezegd dat de communis tische bedreiging in het Verre Oosten niet afneemt. De Chinese communis ten hebben nu drie miljoen man onder de wapenen en beschikken over een moderne vloot van straalvliegtuigen. Hun militaire kracht neemt jaarlijks toe. Met de hulp van hun Noordkorcaanse en Noordvietnamese satellieten en gesteund door de grote macht van de Sowjetunie zijn de Chinezen in staat de kleinere vrije naties nabij hun grenzen te intimideren. Het pro gramma voor wederzijdse beveiliging in het Verre Oosten moet daarom de landen in dat gebied helpen, hun on afhankelijkheid tegenover de commu nistische agressie te bewaren, aldus de President. Een Barneveldse cartonnagefabrikant, van 't F., die 16 februari met de Zui derkruis uit Amsterdam naar Australië I» vertrokken, blijkt een schuld van ca. •wnderdduizend gulden te hebben achter gelaten. Zelfs moet hij nog ongeveer tienduizend gulden belasting betalen. Desondanks heeft hij een voorwaarde °m het land uit te komen een verkla- ftng. dat hij geen belastingschuld heeft, Hkregen. De rest van de schuld bestaat "rt vorderingen van een financierings- ®aatschappij, die hem grote bedragen geleend heeft en een aantal zakenmen- die karweitjes voor hem hebben opgeknapt. Enkelen hebben nog geld goed van de bungalow, die ze voor hem hebben gebouwd en die hij later heeft *«kocht. Ook leveranciers van zijn fa briek wachten nog op hun geld. Op het ogenblik onderzoekt men de mogelijkheid v» 't F. te laten arresteren. Gemakke lijk is dat echter niet. Johan v. d. Boogcrt, directeur van bet Conservatorium te Amsterdam, is kvens benoemd tot directeur van de Stichting Protestantse Kerkmuziekschool Utrecht De Tilburgse recherche heeft gisteren in samenwerking met twee artsen van het staatstoezicht op de volksgezondheid een inval gedaan in een tandheelkundige in- riohting in Tilburg. Reeds geruime tijd stond de inrichting onder verdenking, daar de politie vermoedde dat de wet op de tandheelkundige inrichtingen werd overtreden. Het kostte de politie niet veel moeite dit te kunnen vaststellen, want bij de inval werd het bedrijf in volle werking aangetroffen. Tegen vijf personen is proces-verbaal opgemaakt, tegen twee wegens over treding van de wet op tandheelkundige inrichtingen en tegen twee anderen we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De vijfde, die werd gever baliseerd zorgde voor de „aanvoer" van de patiënten uit hot hele land. Hat vol ledige instrumentarium is in beslag ge- Gladheid en mist: auto te water Ten gevolge van de gladheid en de mist waardoor de weg niet meer van de wegberm was te onderscheiden, is vannacht op de Walingsdijk te Ursem een auto, bestuurd door de 19-jarige A. Floris uit Berkhout, in de langs de weg lopende vaart gereden. Hij wist zich met zijn moeder en twee broers uit de over de kop geslagen auto te bevrijden. De 54-jarige vader, de heer A. J. Floris, werd echter levenloos uit dc auto ge haald. De familie kwam terug van een verjaarsvisite. Het is niet waar dat de aarde de vorm van een sinaasappel heeft, zeggen drie Amerikaanse deskundigen voor de ruim tevaart. De aarde heeft veel meer weg van een peer. De Noordpool is namelijk helemaal niet zo afgeplat als veronder steld werd. Dit is gebleken uit de ge gevens die men verkregen heeft door het lanceren van de Vanguard-satelliet, nu tien maanden geleden. Door de bijzonder gelijkmatige baan van deze kunstmaan heeft men ook bijzonder nauwkeurige gegevens kunnen verzamelen. Zo blijkt, dat het zeeniveau (lees: ijsnlveau) aan de Noordpool ruim 15 meter hoger ligt dan men dacht, terwijl de ijsspiegel boven de Zuidpool 15 meter dieper ligt. Naamloze lijst in Tilburg JVERTIEN politieke partijen en groe- peringen hebben gisteren in de kieskringen hun lijsten van kandi daten ingediend voor de twaalf maart te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer. De partijen en groepen, die aan de verkiezingen deelnemen, zijn: De Par tij van de. Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de Anti-revolutionaire Partij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Christelijk Histo rische Unie. de Communistische Par tij Nederland, de Staatkundig Gere formeerde Partij, het Gereformeerd Politiek Verbond, de Communistische Bruggroep. de Pacifistisch Socialisti sche Partij, de Boerenpartij, de Partij voor Landbouw en Middenstand en de Positief Nationaal Christelijke Unie. De afgevaardigde van de Partij voor Landbouw en Middenstand, die in Til burg een lijst wilde inleveren, was erg onfortuinlijk. Om een minuut voor vijf gistermiddag kwam hij het hoofdstem bureau inrennen. Hij was elders zo lang opgehouden bij het storten van de waar borgsom. In zijn haast overhandigde hij De Verenigde Staten zijn van plan volgend jaar him eerste kunstmaan met op- '*cbe instrumenten te lanceren, aldus meldt de New York Times vandaag. Mett deze *°*tniroenten kunnen Installaties op de grond worden verkend. Het ministerie van defensie heeft de indruk gewekt, aldus het blad, dat het lan- van een kunstmaan met een „ziend oog" deel uitmaakt van een reeks proeven erop zijn gericht, een mens in de ruimte te brengen. Het is echter wel duidelijk. 4** het hier gaat om de ontwikkeling van ruimteschepen voor militair gebruik, zo het blad eraan toe. een papier, waar alleen dc naam van zijn partij op stond. De namen van de kandidaten wilde hij er later nog bij voegen. Maar toen was het te laat. Men zal nog nader beslissen of de naamloze lijst geldig is. De Partij voor de Landbouw en Mid denstand heeft verder in de kieskring 's-Hertogenbosch een lijst ingediend. Wat de andere kleine partijen betreft hebben de S.G.P. en het G.P.V. in alle kieskringen een eensluidende lijst inge diend. De Communistische Bruggroep doet in vijftien kringen aan de verkie- De Pacifistisch Socialistische Partij werkt met vier verschillende lijsten in vier groepen van kieskringen. De Boe renpartij heeft in vijftien kieskringen een gelijkluidende lijst. In de kieskring Amsterdam kwam de Positief Nationaal Christelijke Unie met een lijst met de namen van twee kandi- Krijgt Mao Tse Toeng een vrou welijke opvolger? Steeds hard nekkiger worden de geruchten dat de weduwe van president Soen Yat Sen die de „Vader van het Rode China" wordt ge noemd, zich voor de functie van president kandidaat heeft ge steld. Koop van Bochumer Verein, werd hun te veel FRANKRIJK zal de concentraties in de Westduitse staalindustrie op de agenda van de eerstvolgende bijeenkomst van de Raad van Mi nisters der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal laten plaatsen, daar de uitbreiding van het Krupp- concern niet in overeenstemming is met de geest van de E.G.K.S. en de concurrentie in gevaar brengt Ook hebben Frankrijk. Engeland en Amerika reeds bij de Bondsregering hun bezorgdheid uitgesproken over het feit, dat het Krupp-concern zich niet heeft gehouden aan zijn verplichtingen be paalde ondernemingen te verkopen, maar door verwerving van de Bochumer Ver ein, een groot staalconcern in het Roer gebied, zijn produktiecapaciteit juist heeft vergroot. Zoals bekend heeft de Hoge Autoriteit van de E.G K.S. op zeven januari toestemming gegeven voor deze Honderden kleine schepen zouden worden gereed gemaakt De Londense Daily Mail heeft gisteren onder het hoofd „Oorlogs dreiging voor Nieuw-Guinea" ver klaard, dat Nederland de Britse regering heeft op de hoogte gesteld van een Indonesisch plan om in de lente een inval te doen in Neder lands Nieuw-Guinea. De diploma tieke correspondent van het blad schreef, dat blijkens gegevens van de inlichtingendiensten honderden kleine vaartuigen voor de invasie gereed gemaakt worden. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft vanochtend de berichten over een spoedige inval der Indonesiërs in Nederlands Nieuw-Guinea geheel rekening van de Nederlandse en Britse bladen gelaten, die dit bericht hebben ver spreid. (In Nederland was dit De Tele graaf; die uit Londen meldde dat de in- vasievloot zich langs de kleine eilanden van de Zuid-Molukken zal voortbewegen in de richting van Niouw-Guinea. Zoals men weet, wijzen alle berichten aanleg van vliegvelden en aanschaffing van kleine snelvarende oorlogsschepen, van vliegtuigen ter bestrijding van onder zeeboten, de aankopen van vliegtuigen en ander materieel achter het IJzeren Gordijn en bij onze bondgenoten erop, dat een dergelijke inval technisch niet t-ot de onmogelijkheden behoort. In de volks vertegenwoordiging is reeds dikwijls op de gevaren gewezen. Red.) Hij herinnerde eraan, dat blijkens het ie onden uitgegeven communiqué na de besprekingen van minister mr. J. M. A. H. Luns met de Britse minister van buiten landse zaken, de heer Selwyn Lloyd, de Nederlandse minister de bezorgdheid van de regering had uitgesproken over moge lijke Indonesische bedoelingen ten aan- van Nederlands Nieuw-Guinea. De regering heeft bij herhaling gewezen op agressieve uitspraken van verantwoorde lijke Indonesische leiders met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea. De rege ring heeft ook bij herhaling gewezen op de verantwoordelijkheid, die bevriende landen op zich nemen ten aanzien van het gebruik van door hen aan Indonesië geleverde wapens, aldus de woord- Te Djakarta noemde een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken de berichten „te be lachelijk om er commentaar op te leve ren". Het is waar, zeide hij, dat Indonesië westelijk Nieuw-Guinea opeist, doch kort geleden heeft Indonesi aan Engelland, de Verenigde Staten en Australië verzeke ringen gegeven, dat het geen plannen koestert voor een inval om zich van dat betwiste gebied meester te maken. Diplomatieke kringen te Djakarta drij ven de spot met de berichten uit Londen en zeiden, dat Indonesië niet over vol doende troepen en schepen beschikt om een dergelijke inval te ondernemen. (Dit in tegenspraak met uitspraken van een Indonesisch opperofficier. Red). aankoop. Voorwaarde was echter, dat de concentratie verenigbaar zou zijn me» de Duitse wet. De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft daartoe toestemming gegeven mits dit in overeenstemming zou zijn met de Duitse wet. De bondsregering is nameliik ge houden aan wet nr. 27 van de voormalige hoge commissie der Geallieerden, welke iedere concentratie in de Duitse staal industrie verbiedt. Bonn heeft intussen Amerika, Frankrijk cn En«eland mede gedeeld, dat Krupp verzoekt hem een jaar langer tijd te geven tot verkoop van zijn kolen en staatbelangen. In 1953 had hij namelijk beloofd, dat deze op 31 ja nuari 1959 verkocht zouden zijn, in ruil waarvoor hij een groot deel van zijn machinefabrieken en constructiewerk- plaatsen zou mogen behouden. Krupp heeft echter slechts een kwart van zijn zijn belangen verkocht en beweert dat hij geen kopers kan vinden voor de con centratie, die tientallen miljoenen gul dens waard is. Te Bonn meent men, dat de geallieerden de zaak verder wel zul len laten rusten. Vliegtuig van de Karei Doorman De korporaal-vliegtuigtelegrafist J. Muller uit Katwijk aan den Rijn i6 gis teren met een vliegtuig van het type Avenger tijdens een vrije dekstart aan boord van de Karei Doorman veronge lukt. Het vliegtuig kwam in zee te recht. Drie andere bemanningsleden kon den worden gered. Aangezien na 25 min. minitieus zoeken de korporaal niet werd gevonden, neemt men aan dat hij ver dronken is. Overval op trein in West-Java Bandieten hebben in de nacht van dins dag op woensdag een trein tot ontspo ring gebracht tussen Djakarta en Che- ribon. Zij beschoten twintig reizigers, van wie zij er vijf doodden. Het spoor wegverkeer is nog niet hervat. REVOLVER-EDDIE STAAT TERECHT Een bekende figuur uit de Westduitse onderwereld, Gerhard (rcvolvei^Eddie) Popp, die met zijn medeplichtige een achttienjarig meisje in Hannover te rechtstaat wegens moorden en berovin gen, heeft in een privé-gesprek met de officier van justitie verklaard dat niet hij, maar het meisje alle moorden heeft gepleegd. Het duo wordt ervan beschuldigd auto mobilisten te hebben vermoord en be roofd. Het meisje hield een auto aan, vroeg een lift en wanneer zij die kreeg, maakte Popp, als vrouw verkleed, op de achterbank de rit mee Hij sloeg dan toe, maar, zo zei revolver-Eddie in het privégesprek, het zware letsel werd door zijn medeplichtige toegebracht. Popp ontkende zijn eigen bewering echtet tijdens de openbare zitting van de rechtbank, omdat deze een privé- mededeling aan de officier was geweest en als zodanig diende te worden behan deld. In het openbaar zal hij om het meisje te sparen voortaan blijven zeg gen dat hij de hoofddader is.... (Advertentie) Het betrouwbaarste adres voor RADIO en TELEVISIE die Voorstel van Eisenhower Maatregelen tegen de gangsterpraktijken in de vakbonden naar de gangsterpnatetljkien In de vakbe weging. dat verleden jaar ia Ingest cOd. Daarbij lcwam onder meer aan het tocht dat de internationale unie van vracht autochauffeurs bijna 7.000.000 dollar aan gangsters had geleend. Min 6 graden (Van onze weerkundige medewerker) PRESIDENT EISENHOWER heeft het Congres verzocht, een pro gramma goed te keuren dat tot doel heeft gangsterpraktijken in de vak beweging uit de weg te ruimen, het openbaar belang te beschermen en de rechten en economische vrijheden van de arbeiders te verzekeren. Eisenhower wil onder meer, dat alle vakbewegingen jaarlijks oen gedetailleerd rapport over hun financiële operaties het ministerie van arbeid uitbrengen. Ook moeten zij hun statuten en regle menten openbaar maken en hun leiders zullen tegenover de regering verantwoor delijk moeten zijn voor eigendommen er gelden van de bonden. Volgens de Presi dent mag het ook roiet langer mogelijk zijn, dat een vakvereniging door het uit zetten van posten een werkgever dwingt haar als vertegenwoordigster van zijn personeel te erkennen. Eisenhowers aanbevelingen komen voor een groot deel overeen met een ontwerp, dat reeds door de democratische senator John Kennedy bij het Congres is inge diend. Zij vloeien voort uit een onderzoek D' FRANSE REGERING heeft gisteren bij decreet besloten de minimum-uurlonen van de laagst betaalde arbeiders met 4,5 procent te verhogen tot 165 frank (ongeveer 1.40). Naar schatting 700.000 werk nemers zullen van de loonsverhoging profiteren. De verhoging, die 1 februari van kracht wordt, is bedoeld als maatregel tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Minister Roger Frey deelde mee dat het prijs-indexcijfer nu gestabiliseerd is Het kabinet heeft verder besloten op Raadsverkiezing op 8 en 15 maart 8 en 15 maart gemeenteraadsverkiezingen te honden. Ook de Algerijnen zullen dan ban nienwe gemeenteraden kiezen. De regering heeft nog geen beslissing genomen over de vraag volgens welk kiesstelsel men te werk moet gaan. Ver scheidene ministers verzetten zich tegen het stelsel, dat bij de laatste parlements verkiezingen de communisten zo grondig van hun macht heeft beroofd. Verder besloot het kabinet generaal Salan, tijdens de revolte in Algiers op perbevelhebber van de Franse strijd krachten, te benoemen tot militair gou- Parijs. Jacques Massu, vooraanstaande figuur bij de omwenteling, is aangesteld als tijde lijk commandant van het Algerijnse le gerkorps. Een aantal officieren, onder wie gene raal Paul Ely, is gepromoveerd tot chef staf van het departement van defensie. Minister Frey deelde mee, dat generaal De Gaulle morgenavond voor radio en televisie een trespraak zal houden voor het Franse volk. Nieuwe wegen in een nieuw land: in de polder Oostelijk- Flevoland wordt druk gewerkt aan de aanleg van verbindings wegen tussen de toekomstige plaatsen. Zo wordt een secun daire weg gelegd tussen El- burg en het nu nog niet be staande plaatsje Dronten, dat midden in de polder zal komen te liggen. De weg wordt zeven meter breed en krijgt een asfaltdek. De foto laat zien hoe enkele kilometers van El- burg de wegverharding wordt aangebracht. Het mt National Prestige (lu.004 ton) ls vandaag ln de bergingshaven te IJmui- den gedeeltelijk gelost. Het Liberiaanse vrachtschip stootte dinsdag op de zuider- pier aldaar en liap scheuren In de scheepswand op, waarom het ln het dok zal moeten. Europa bedroeg min 6 graden Celsius, gemeten op het vliegveld Zestienhoven. Tot aan de Noordzeekust komt lichte vorst voor, maar deze vorst is nog steeds van te weinig betekenis om er de ijs banen voor te kunnen openstellen. Het is prachtig winterweer, waarvan een sterk hogedrukgebied de oorzaak is. Het cen trum hiervan is bouen Duitsland gelegen. In de middag doet het weer voorjaars achtig aan en stijgt het kwik enkele gra den boven het vriespunt. Tot het einde van de week zal in deze situatie niet veel verandering komen al kan ons later wat meer bewolking be reiken. In Engeland waar men op de rand van dit mooi weergebied ligt, kwam van morgen in Londen de lichtste mist wan In Scandinavië, evenals elders in Europa, is de vorst van heel weinig be- Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot mor Plaatselijk mist, maar ook hier en daar opklaringen. {Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag in mlstge- bieden temperatuur om het vriespunt, eikera enkele graden boven nnl. (Opgemaakt om 11.15 nur). HET WEER EV EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 1 ïf Psrtl» Bordeaux Grenoble Frankfort MUnrheo ZOrlch Jlt WNW windstil windstil NO windstil ONO windstil windstil NNO NO windstil N windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1