Goede heertje moet dagen terecht staan drie BESTEDINGS- JEBERKp- TWEE MILJOEN GULDEN VERDUISTERD Geruchtmakende zaak nu naar definitief einde Ver rmaeeren Wilhelms oude getrouwen eerden Keizer in Doorn GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Pendelvliegdiensten van Schouwen naar Holland WOENSDAG 28 JANUARI 1959 het verleden, de jaren van de bezet ting, voor goed uit te wissen. In 1947 werd hij, negen en dertig jaar oud, t gesteld tot boekhouder bij de N.V Berger Co. te Amsterdam, een finan cieringsmaatschappij. Zijn getuigschrif ten waren goed. want hij verstond zijn vak. Heeft hij in het begin eei grote verantwoordelijkheid gekregen? Vast staat, dat hij al direct het ver trouwen genoot van zijn chefs en zijn directie Er was waardering voor zijn inzicht en zijn oordeel in financiële aangelegenheden. Werd dat de oorzaak, dat hij met de malversaties begon? Hij gaat cheques vervalsen, hij boekt ge fingeerde bedragen en hij verandert brieven. In de tenlastelegging staat o.m.: „15 december 1954, f308.256,88, op brengst verkoop schatkistbiljetten niet geboekt", en verder „post schatkist biljetten f 1.400.000 gewijzigd in (Van een onzer redacteuren) GTO STAAT dan de Amsterdamse procuratiehouder Cornells Robijn Z-i van H. nog eenmaal in het middelpunt van de belangstelling. De man, die de rij van grote opzienbarende verduisteringen uit 1958 inzette met de opschepperig aandoende bekentenis, dat hij in een periode van tien jaar ruim twee miljoen gulden aan de kas van zijn firma had onttrokken, is vandaag voor zijn rechters verschenen om rekenschap van zijn daden af te leggen. Hij zal later nooit kunnen beweren, dat aan zijn zaak on voldoende aandacht werd besteed. TARIE VOLLE DAGEN zijn uitge- trokken om hem alle recht te doen wedervaren. Twee dagen zullen zijn gewjjd aan zijn verhoor en aan het horen van de acht getuigen: o:a: vier accountants, onder wie twee deskundigen, die hebben getracht orde in de papieren chaos te schep pen en de financiële manipulaties te reconstrueren, en de twee leden van de directie, die in hem haar vertrou wen had gesteld en tien jaar lang in onwetendheid verkeerde over de knoeierijen van een zeer gewaar deerde kracht. Op de derde dag, vrij dag dus, zal de officier van justitie aan de hand van de feiten en met de wet als richtsnoer een straf eisen, en zal de verdediger in de gelegen heid worden gesteld „verzachtende omstandigheden" aan te voi dan zal, tot slot, de president van de rechtbank het laatste woord geven aan Cornelis Robijn de H. „Heeft u nog iets te zeggen?" En wat zal hij dan antwoorden? Ja, wat zal hij dan antwoorden? Sinds zijn arrestatie op maandag 3 februari J958 heeft hij al op hon derden vragen antwoord moeten ge ven, honderden vragen, die nodig zijn geweest om de officier van justitie, de rechter-commissaris en de presj- dent van de rechtbank, een beeld te geven van het vreemde leven, dat hij tien jaren heeft geleid. Dat beeld is nu wel rond. Het is neergelegd in een dagvaarding van 20 pagina's, in een verklaring door hemzelf afgelegd een verklaring van 62 pagina's in getuigenverklaringen van bijna 200 pagina's en in een rapport van de rijksaccountants, dat drie delen om vat. Op papier fs Cornelis Robijn van H. dus „rond". In de tenlastelegging staat, dat hij wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking van in totaal circa f2.073.218 ten nadele van de N.V. Berger 4 Co., welke gelden hij in dienst van deze N.V. onder zicb had en wel: in 1947-1948 f31.500. in 1949 f37.113, in 1950 167.908, in 1951 f76.764, in 1952 f119.125, in 1953 f194.500. in 1954 f 313.380, In 1955 1438.000, in 1956 f425.678 en in 1957 f369.250, althans bedragen van deze om vang, want zo heel precies op de cenl af, weet hij het zicb niet meer te her inneren. En voorts wordt hem valsheid in geschriften, meermalen gepleegd, ten laste gelegd. Droom Sensationeel zal deze zitting niet zijn, in weerwil van de sensatie, waarmee zijn persoon ls omgeven geweest. Cornells Robijn van H heeft alles verteld. Toen hij zijn droom van tien jaren had uitge- droomd. toen hij tot de werkelijkheid was weergekeerd, heeft hij ten volle meege werkt om alle duisterheden tot klaar heid te brengen. Van het begin af tot aan de dag van zijn arrestatie toe. En nog eenmaal zijn de herinneringen aan een jroot feest, dat die tien jaren toch wel zijn geweest, aan hem voorbijgetrokken en hij zal zich, tot bezinning gekomen, hebben afgevraagd wat hem er toe heeft fedreven, wat hem heeft bewogen een ju aan te trekken, die hem te groot was. Wanneer dat allemaal is begonnen weet hij zich nog precies te herinneren, nJ. toen hij de kans kreeg een nieuw leven te beginnen en de mogelijkheid er was vaarding, verduistert Cornelis Robijn H. een bedrag van f 31.500. De zoon een kleine middenstander, die hoger-op wjlde en hoger-op moest, voelt zich gefortuneerd man. Hij heeft zijn zakken volgepropt met bankbiljetten En hij kan doen en laten wat hij wil. Hij trekt zich een jas aan, die hem niet past, die hem veel te groot is. geving zal weten, dat hij over veel geld beschikt. En dat laat hij merken door zijn buitensporige hoge fooien ners, aan portiers, aan taxi-chauffeurs. Dat laat hij merken door de opmerking „laat maar zitten" als hij een ta> slechts enkele guldens moet afrekenen en de chauffeur een bankbiljet v; soms van vijf en twintig gulden in de handen duwt. „Laat maar zitten", zegt hij tegen de kelners als hij een kopje koffie betaalt met een bankbiljet van tien gulden. Iedereen mag alles laten welstand laat hij merken door feesten met vrienden, die hij zich spoedig maakt. Een man, die royaal doet en de indruk wekt. dat hij over veel geld be schikt, heeft altijd vrienden. Met die Tienden zwerft hij eerst door Amster dam, café in café uit, later restaurant in restaurant uit. Hij fêteert ze. Hij bestelt dure diners, besproeid met dure wijnen. Als Amsterdam te klein wordt zoekt hij het vermaak elders, tot zelfs in het bui tenland toe. Hij gaat naar Zwitserland Italië, en niet met de trein of per vliegtuig, maar per taxi. Als een zijn vrienden tijdens een diner ver telt, dat in Hamburg zoveel valt te be leven, nodigt hij ze allen uit op zijn kos- weekend daar door te brengen. Hij chartert een vliegtuig en het gezel- EEN 24-JARIGE Zweedse elek- triciën heeft ontdekt hoe men snel kan vermageren, maar zijn methode is niet aan te bevelen, want de kans, dat men er het leven bij houdt is slechts één op tien. De elektricien werkte aan een hoogspanningsleiding en kreeg toen een stroom van 50.000 volt door zijn lichaam. De stroom verliet zijn lichaam door de grote teen van zijn rechtervoet Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij in een onderdeel van een seconde dertig procent van zijn gewicht had verloren, daar de stroom bijna al het vocht in zijn lichaam had doen „verdampen". De medici wisten zijn leven te red den door drie li ter vers bloed en twaalf liter van een oplossing van zout en glucose in zijn aderen te pompen. Later vertelden zij, dat zijn sterke hart en het snelle medische ingrij pen zijn leven hadden gered De elektricien is weer thuis. Ne ten weken heeft hij in het zieken huis gelegen. En zijn gewicht neemt nuis gelegen. f 1.000.000" en „hgt opmaken van valse kopie van een niet verzonden brief van N.V. Berger aan Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland d.d. 31 de cember 1956 met saldo-bevestiging van f 1.800.000 aan schatkistbiljetten, welke de Kas-Ass. voor Gedeputeerde StateD in onderpand zou hebben (deze kopie door verdachte afgetekend met twee handtekeningen van functionarissen van de Kas-Ass. en met paraaf van J Salm (wisselmakelaar) gesteld)". Later heeft men zicb afgevraagd hoe dit alles mogelijk is geweest. Hoe bet heeft bestaan, dat dr accountant, die re gelmatig de boeken controleerde van de malversaties niets heeft gemerkt. Ue boeken klopten altijd, en alle papieren, die op boekingen betrekking hadden, wa in orde. De vervalsingen waren tot de puntjes verzorgd. Had een inten- vere controle de knoeierijen niet eer- aan het licht kunnen brengen? De accountant zal ter rechtzitting, als ge tuige te horen, vermoedelijk opheldering In de jaren 1947—1948, zo zegt de dag- Goed Neen, men vindt Cornelis Robijn van H. niet vreemd Men vindt hem alleen maar goed. Kees is goed, zeggen zijn; vrienden, zeggen de kelners, de chauf feurs, de portiers, en iedereen, die met hem in aanraking komt. Ze slaan hem op de schouders en zeggen: Kees, je bent een goede jongen. Er is niemand in zijn kring, in die kring van profiteurs, die zegt: Kees. je bent een dwaze jongen. Hadden ze dat gedaan, dan was zijo bijnaam niet geworden: „het goede heertje", maar „het dwaze heertje", en wellicht was dan eerder een eind geko men aan deze festiviteiten, die de grens bereikten. Kees was dus goed. eu hij wilde graag goed blijven. Maar dat kostte geld. De verduisteringen worden groter. In 1951 nog geen ton, in 1952 de ton al schreden, in 1953 ruim drie ton 1955 bijna 4',i ton. Het geld glijdt hem door de vingers als water. Dat het geld van anderen is. realiseert hij zich n en begrijpen de anderen niet, of willen het niet begrijpen. Kees vertelt, ook tegen zijn vrouw: ik heb luk gehad met speculeren, en iedereen juicht hem toe, en de feesten worden voortgezet, bijna avond aan avond. Vrienden-in-nood worden gul geholpen, er gaan cheques naar organisaties, die liefdadigheid betrachten, een pianist, die zo hartroerend Kees' lievelingslied kan spelen, krijgt een auto cadeau, nóg vriend krijgt een auto. De chauffeurs vechten er om hem te mogen rijden, de piccolo's in de hotels om zijn jas gen aangeven, de kelners om hem gen bedienen. Het dwaze heertje ziet lachend toe. Maar voelt hij. dat hij met duizelingwek kende vaart zijn ondergang tegemoet snelt? Nog biedt hij grote feesten exquise diners kunnen hem erg bekoren. Het liefst heeft hij een schuitje met kaas, een gewoon beschuitje met kaas. Voelt hij, dat, ook al is het reeds J- goed gegaan, de ontknoping van levensdrama nadert? Wil hij nog probe- redden wat gered kan worden7 Duizenden guldens besteedt hij aan loten. Hij koopt ze in binnen- en buitenland in de hoop een grote prijs te winnen. Slechts keer wint hij een prijs, maar als dat bekend wordt, moet dit worden gevierd, het geld verdwijnt aan drank en eten Ontknoping Na tien jaar komt de ontknoping. Op 1 januari 1958 wordt Cornelis Robijn van H. bij zijn directie geroepen. Zij vertelt hem, dat hij wordt bevorderd tot pro curatiehouder. Wegens uitstekende ver diensten. Aan het eind van diezelfde maand komt diezelfde directie bij hem op bezoek in zijn weelderig ingerichte woning. En zij vraagt hem of het waar is wat een employé heeft ontdekt. Heeft haar procuratiehouder geknoeid? Corne lis Robijn van H. buigt het hoofd, en zegt: ja. En terwijl de directie verbijs terd toeluistert legt hij een volledige be kentenis af. Hoe groot het bedrag is, dat door zijn vingers is gegaan, weet hij niet precies. Hij zegt: 1.8 miljoen. En wat is er van over? Een bevende stem fluistert: niets. En hij spreekt de waar heid. Wat er is overgebleven draagt hij bij zich. En dat zijn slechts enkele gul deur Drie dagen later wordt hij ge arresteerd. En vandaag staat hij terecht. Na een maandenlang vooronderzoek. Acht ge tuigen zijn gedagvaard: de heren Brautigam en B. Klop van dc rijksac countantsdienst, de inspecteur Itie W. v. d. Voort, de wisselmakelaar J. Salm, mr. F. H. J. K. Berger en mr G. E. F. M. v. d. Schrieck, bankdirecteu ren, J. Dragt, accountant en C. N. C. M. Jacobs, zonder beroep. De rechtbank wordt gepresideerd door mr. J. Coninck Liefsting. Rechters zijn mr. H. Winkel en mr. C. J. A. Mattbes. Als officier van justitie fungeert bet hoofd van het arrondissements-parket W. P. Bakhoven. Als verdediger treedt op mr. Jeljer de Jong De belangstelling voor de zaak enorm. Honderden verzoeken zijn de afgelopen weken tot de president gericht om toegangskaarten. Hij heeft honderden geweigerd. Wie de zit ting wil bijwonen kan terecht op de publieke tribune, en zal dus in de rij moeten staan, lang voor de aanvang En het aantal plaatsen is slechts 80 Voor de pers zijn speciale plaatsen gereserveerd. In de rechtszaal microfoons aangebracht, zodat elk woord, hoe zacht ook gesproken, overal te horen is. Wegeninformatie KNAC: 635070 Er is nu een apart telefoonnummer oor de „KNAC-Wegeninformatie" 63.50.70 in Den Haag. Een Haags dus nog, waarvoor men va Den Haag bellend eerst kengetal 01700 moet draaien. Alle weggebruikers kunnen dagelijks van 6 tot 21 uur (ook de weekends) via dit nummer tator-| iaties krijgen •egen, beneve heid en de wc derland en andere Westeuropese landen. Voorlopig is de dienst nog niet 's nachts bedrijf. Wel kan men bij slecht tot elf uur 's avonds een beroep doen op de „KNAC-Wegeninformatie" plaats van tot negen uur 's avonds, zoals normaal. 1953 tot eind 1958 hebben Neder- landse en Duitse kolenprodi miljoen dollar aan vereveningsheffingen betaald voor hulpverlening aan Belgi sche en Italiaanse mijnen. Hiervan b« taalde Nederland 4,5 miljoen dollar of f 17,1 miljoen. Belgische mijnen ontvin- gen 150 miljoen dollar. Italiaanse 6,6 miljoen. Eerste Kamer Landbouwbegroting z.h.s. aangenomen (Van parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermidag, aar het eind van een vergadering, waarin wei nig of niets te beleven viel. zonder hoof delijke stemming de begroting van land bouw, visserij cn voedselvoorziening aan genomen. Ze heeft daarmee (afgezien var het algemene politieke debat over dc rijksbegroting, dat reeds vorig jaar ge houden is) haar eerste schrede gezel op het lange pad van de begrotingsbehande ling. dat. in verband met de kabinets crisis. zelfs door de Tweede Kamer nog niet geheel is afgelegd. Zoals bekend is besloten de begrotingsbehandeling doo- de Senaat en de nog resterende begrotings debatten van de Tweede Kamer, gezien het interimkarakter van het zittende kabinet-Beel. in de zuiver zakelijke sfeer te houden en beleidskwesties zoveel mo gelijk buiten beschouwing te laten. Aan die afsprak hebben de Eerste Ka mer en de minister van landbouw ad interim, ir- C. Staf, zich gistermiddag vol komen gehouden. Het gevolg was. dat de landbouwbegroting, waarvan de behande ling in de Senaat gewoonlijk twee ver gaderingen in beslag neemt, in nog geen vier uur afgehandeld kon worden. Men gezien het gewicht van het ge sprokene, waarschijnlijk nog korter over inen doen. Juist het feit. dat de pojing politieke discussies zoveel mogelijk tc vermijden, zeer wel slaagde, maakte het debat tot een kleurloze vertoning, die geen vermocht te boeien. De a.r. prof. de enige, die er heel eventjes de politiek bij waagde te halen, toen hij aan het begin van zijn bijdrage tot het debat Inging tegen de recente uitspraak va ster Vondeling, dat dank zij ie: tien jaar door socialistische bewindslieden gevoerd landbouwbeleid, de groot: landbouwproblemen nu zijn opgelost. „Als zou ontkennen, zou mer lijk zijn", zo had dr. Vondeling toegevoegd. Prof. Rip wilde nie r oneerlijk worden aangezien en daar- zweeg hij maar over de uitspraak de oud-minister. Dat hij sterk twijfelde de juistheid van de bewering, dat de grootste agrarische vraagstukken opgelost, daarover liet prof. Rip de Kamer cerigens niet het onzekere. Minister Staf verklaarde in zijn sr woord erkentelijk te zijn voor de wij: waarop de Senaat de begroting heeft wil len behandelen. Enkele vragen ov ppoduJctiebeperking beantwoordend hij erop, dat, in tegenstelling tot de pro- duktie, de produktiviteit altijd zoveel mo gelijk dient te worden bevorderd. Over de E.E.G. en de Benelux merkte hij op, dat Nederland en België wat betreft hel oerregime niet meer in (dezelfde) pas lopen. Nederland heeft het contingente- ringssysteem van de E.E.G. aanvaard België niet. De minister geloofde, dat de harmonisatie in de E.E.G. even moeilijk te bereiken zal zijn als in dc Benelux. Volgende week dinsdag behandelt de Senaat de Winkelsluitingswet, de dinsdag daarna de begroting van economische zaken. Nog steeds op zoek Woordvoerders uit handelskringen te Djakarta hebben verklaard, dat de uit voer van Indonesische tabak op het ogen blik nagenoeg stilstaat, terwijl het Indo nesische ministerie van handel tracht de tabaksbeurs van Amsterdam te ver plaatsen naar België, Denemarken of West-Duitsland (dit is dan een tegen spraak van de berichten, dat Indonesië Bremen zou hebben gekozen). Menigte bij kerk in W.-Berlijn derdste geboortedag van ex- keizer Wilhelm II is gisteren op Huize Doorn een aantal oude ge trouwen van de keizerlijke familie getuigenis van aanhankelijkheid ko men afleggen door het leggen van bloemstukken in het mausoleum, de laatste Duitse keizer is bijgezet. Daarbij was in de eerste plaats een bloemstuk van de kleinzoon van de kei zer, tevens diens officiële opvolger, prins Louis Ferdinand van Pruisen. Verder waren er vertegenwoordigers van schillende Duitse vorstenhuizen, oude garderegimenten, onder meei achtingen, i fijn als u iets in Huis hebt! De Nederlandse bond van piano- en orgelhandelaren en fabrikan ten heeft een landelijke wed strijd uitgeschreven, waarbij kinderen van hun bedrevenheid in het pianospel kunnen blijk geven. De eerste ronde begon gisteravond in Amsterdam. Maar eerst moest er even geposeerd worden voor de fotograaf. Zweefvliegen in Haamstede LjAAMSTEDE op het eiland Schou wen neeft sinds kort weer een liegveld. Als de Rijksluchtvaart dienst het 36 ha grote terrein, dat na ;rnielingen door de Duitsers thans geheel nieuw is aangelegd, goed keurt. zullen voortaan 's zomers vlieg tuigen af en aan vliegen om vele toe risten uit de Hollandse steden en het buitenland naar deze weer oplevende badplaats te brengen. Het ligt in de bedoeling verschillende pendeldiensten te gaan onderhouden. Reeds zijn contacten gelegd met een Britse luchtvaartmaatschappij en dc bur gemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell hoopt dat ook Nederlandse on dernemingen zich voor zijn dorp zullen gaan Interesseren. Haamstede heeft ove rigens niet alleen de reputatie van een badplaats. Reeds vele jaren lang stellen ook liefhebbers van de zweefvliegsport belang in de uitgestrekte weilanden ach ter de veilige beschutting van een hoge duinenrij. Men hoopt dat er in de toe komst een werkelijk centrum voo: zweefvliegerij ontstaat. De gemeente doet in elk geval haar uiterste best veel mogelijk accommodatie aan zweefvliegers te geven. Er zal b.v. tankgelegenheid moeten komen om i buitenlanders in de gelegenheid te stel len met hun sporttoestcllen naar Schou- wcn-Duivcland te komen Daarnaast be staan er ook plannen het nieuwe vlieg veld nng te voorzien van een extra lan dingsbaan, loodrecht op die, welke nu r—ó» gaowasif tg. huzaren van de lijfwacht, de drie korp»- garden, het eerste garderegiment te voet, het huzarenregiment Wilhelm I, van ver tegenwoordigers van de Orde pour la Mérite, va nde Johanniterorde en van de vroegere Stahlhelm-organisatie, van verscheidene Nederlandse families, waar mee de keizer tijdens zijn verblijf in Ne derland relaties heeft onderhouden wa ren ook bloemstukken aanwezig. De gasten werden namens het stich tingsbestuur van huize Doorn ontvangen door J. H. E. Baron van Nagell, inten dant van Huize Doorn. Hierna werden zij namens de familie Von Hohenzollern ontvangén door de heer E. von Kupsch. In de Kalier-Friedrlch-kerk in West- Berlijn werd een herdenkingsdienst ge houden. De plechtigheid werd door prins Louis Ferdinand van Pruisen, kleinzoon van de keizer en bet huidige hoofd van het huis Hohenzollern, bijgewoond. De politie moest voor de circa duizend ge nodigden een weg banen door een dichte menigte die zich bij de kerk verdrong. De vroegere hofpredikant Döhring, die volgende week 80 jaar wordt, verklaarde in een toespraak dat Wilhelm een man met een oprecht karakter is geweest, die recht door zee ging. Döhring heeft indertijd Wilhelms ballingschap in Doorn een poosje gedeeld. Ik heb hem altijd gekend alt een man die rustig leefde, de Bijbel in de hand, zo zei hij met bewogen Kamerlid vraagt over geleide projectielen Het Tweede-Kamerlid mr. A. J. Schou- wenaar (soc.) heeft de minister van defen sie schriftelijk gevraagd, of het juist is dat het gevaar voor lijf en goed van de burgerij als gevolg van vliegtuigongeval len eerst ral afnemen, als de taak van militaire vliegtuigen wordt overgenomen door geleide projectielen. De minister dit onlangs geantwoord hebben op brief van een ingezetene van Bilt- hoven, dfa vroeg welke maatregelen de iniater van plan wa6 te nemen om deze waren te beperken. Mag uit dit antwoord van de ministers worden geconcludeerd^ zo vraagt het Kamerlid zich af. dat vervanging van jachtvliegtuigen door geleide projectielen spoedig is te verwachten cn zo ja, wan neer zal dan een begin worden gemaakt met déze vervanging en ral ze haar be slag hebben gekregen? Ook wordt de bewindsman gevraagd, of hij op de hoogte is van de inzichten van de com mandant luchtverdediging in Nederland in deze, en in hoeverre hij deze inzich ten deelt. De heer Schouwenaar vraagt verder of de minister niet van mening is, dat bij het afwegen van de voor- en nadelen verbonden aan beide luchtver dedigingssystemen aan de factor veilig heid voor leven en goed der burgerij gewicht moet worden toege kend. Ceht amullenl i f Hit r.ri DFRSF

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5