EERSTE Prachtige collectie van Balmain ECHTE PARELS, MAAR OOK KLATERGOUD IN PARIJS RALLYE DE MONTE CARLO CITROËN 1019 Spijkenisse is over 17 jaar een flinke stad H Kredietkaartensysteem blijft aandacht houden Overwegwachter opende spoorbomen te vroeg Finse zege in St. Moritz etherqolvenj Opera „Tosca" opende nieuwe Markelo-televisiezender Radioconcert MEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 28 JANUARI 1959 (Van onze moderedactrice) PARIJS. 28 januari 1959 PIERRE BALMAIN, een der groot ste maar ook rustigste mode ontwerpers van Parijs, wiens mo dellen over heel de wereld gedra gen worden, heeft gisteren ons allen weer in verrukking gebracht. Van het eerste tot het laatste model was zijn collectie goed. De naam, die hij dit seizoen aan zijn collectie gaf „perle océana" wordt met ere gedragenl Wie opzienbarend nieuws wil, moet in de regel niet bij Balmain komen, maar dit keer heeft hij zich vernieuwd. Daarbij heeft hij zijn principe, dat de toilletten de draagsters moeten flatteren (noemde hij zijn collecties niet jaren lang ge woon „jolie madame"?) geen ogenblik verloochend. Zijn rechte mantelpakken zijn tamelijk kort van jasje en enigszins gesatreerd die met ceintuurs hebben een iets lan ger jasje, dat ruimer vaK en waarvan de plooien door de ceintuur worden bij eengehouden. Mantels en tailleur» sluiten meestal met een enkele grote knoop, die ongeveer zo'n vijftien centimeter van de halslijn staat. Wat de japonnen betreft zijn er zowel wijde als rechte modellen. De eerste hebben brede ceintuurs en bij de twee de wordt de ruimte bijeen gehouden door naden en ingestikte plooien. De decolleté'» zijn niet grootde mouwen óf kort óf driekwart. De rokken bedek ken de knieën.' De geklede japonnen zijn ln de regel wijd, maar zonder ettelijke onderrok ken. ert staan eigenlijk alleen aan de zijkanten uit De avondjaponnen, zowel korte als lange, zijn schitterend van kleur en borduurwerk. Trouwens alle veel smaak gekozen. Voor de morgenuren komt Balmain veel met wit. geel en rood. 's Middags pre fereert hij marineblauw en gris-perle en verder alle zachte kleuren. Zijn avond japonnen zijn wit, beige, jadegroen, ta melijk hard rose, een hard groen en een blauw dat tussen licht en marine in ls. Als stoffen gebruikt hij veel wol ver mengd met zijde, linnen of hennep, ook zagen we veel shantung en tweed. Bal main heeft de heren een exclusiviteit afgesnoept; namelijk de jassen van wol van de Peruaanse lama, die uitzonder lijk duur, zacht, en licht zijn en de man nen het gemis van een nerzmantel moesten vergoeden! Nu heeft Balmain van deze stof een damesmantel ge maakt. Hij vertelde erbij, dat het ma teriaal 40.000 francs de meter kost. Maar het allermerkwaardigste van deze ollectie is misschien wel, dat Balmain Nog witter.. I stralend wit... PIERRE BALMAIN: Perle océana. Roklengte: tot over de knie. Tail leurs: recht met korte jasjes. Kleuren: veel wit en geel. Des middags marine-blauw en gris- NINA RICCI: tailleurs in drie types. De japonnen hebben een witte echarpe, geplooid van hals tot kniehoogte. Kleuren: veel wit en zwart, marineblauw en wit, grijs. Stoffen: pieds de poules, flanel, alpacca i kant. irta het eerst in zijn hele carrière t mantelpakjes k la Chanel komt. U et wel met die losjes vallende rechte jes. TAILLEURS Ricci valt alleen maar goeds te ver tellen, Cray, de modellist van dit huis, heeft drie soorten van tailleurs. Ten eerste de „canadienne", die een schoot heeft van 28 cm aan het jasje, dat op een, vooral van de heupen af, breder wordende rok wordt gedragen; dan het Chanel-pakje en ten derde met een recht jasje, dat toch duidelijk het mid del aangeeft. ij de japonnen was de gedrapeerde echarpe nieuw en had een groot succes. Die echarpe komt van de hals en loopt onder de ceintuur door tot kniehoogte. Bij de bedrukte stofjes behoorden effen witte echarpes, soms breed en van r; dunne voile of tule, soms smal en v gesteven linnen. Als kleuren voor dag veel wit en zwart, marineblauw wit, grijs, wat groen beige en rose. Zilver, rose of lichtblauw met wit v dikwijls gebruikt. De stoffen lijken dik- Huisvrouw en verpakking He<t Nederlands Verpakkingscervtrum van het Nederlands Instituut voor Effi ciency belegt 28 februari te Utrecht sameneiprekinig voor ontwerpers, fabri kanten, groseiers, winkeliers en huisvrou wen over het onderwerp „Huisvrouw er verpakking", in het bijzoader de mede delingen op de verpakking over inhoud, wijze van gebruik, houdbaarheid Het centrum heeft te zaaien met de Ne derlandse huishoudraad en enige andere deskundigen een brochure opgesteld met wensen van de huisvrouw, na een enquête in het land. wijls gebreid, vooral bij de mantels. Veel pieds de poules, flanel, alpacca en kant. Er waren heel veel en heel mooie avondjaponnen, wat de frangaises deed verzuchten hoe dat te rijmen was met de „bestedingsbeperking", die zij zich hebben op te leggen! MISLUKKING TN HET DEFTIGE wat ouderwetse huis J- Bruyère op de Place Vendóme drom den gisteravond „le tout Paris" en alle journalisten binnen. In zijn beste tijd heeft dit huis nooit zo'n stormloop van bezoekers gekend; groten van de beurs, bekende advocaten, industriëlen, een onder parels en juwelen bedolven ex- operettediva, die bijna niet meer op haar benen kon staan, zag men naast sterretjes, die pas in opkomst zijn. De salons en het ruime trappenhuis wa ren dan ook propvol toen de collectie, zijn eerste, van Robert Car, voor het voetlicht kwam. Deze 35-jarige heer, geboren in Marseille is via Rio de Ja neiro naar Parijs gekomen met de stel lige overtuiging, dat hij in de kortste tijd de modewereld veroverd zou heb- Gevoel voor publiciteit heeft hij zeker Een week voor de show verscheen er een berichtje in de kranten, dat Robert Car zijn verkoopsters de deur uit had gezonden en vier jonge ac Russische prins had aangenomen om de klanten te ontvangen en met raat zijde te staan. Meer was er blijkbaar niet nodig „tout Paris", dat dan toch maar vinciaals lijkt, naar de Place Vendóme te krijgen! Nu het publiek heeft de vijf jongelieden gezien en. de modellen die volmaakt onmogelijk waren! Het werd een hopeloze mislukking en toen het allemaal nog lang ging duren ook druppelden de bezoekers ri einde stilletjes weg. (Van een onzer verslaggevers) ET GEMEENTEBESTUUR van de kleine gemeente Spijkenisse verwacht omstreeks 1975 de 75.000ste inwoner. Dat betekent dat er in deze het no2 altijd landelijke gemeente, die in 1950 nog maar nauwelijks 4000 Meningen zijn nog steeds verdeeld DE z.g. kredietkaart blijft de ge moederen in hotel- en toeris tische kringen nqg bezig houden. In middels heeft ook een Amerikaanse organisatie van reisbureaus, de Ame rican society of travel agents (A.S. T.A.) zich tegen het systeem ver klaard, mede omdat men zelf van de Aan Van Vredenburchiveg in Rijswijk Bestuurder T.E.E.-trein voorkwam ongeluk DE NEDERLANDSE bestuurder van de T.E.E.-trein lie de France, die gistermiddag op weg was naar Den Haag heeft omstreeks half een onder Rijswijk een ongeluk, dat ern stige gevolgen had kunnen hebben, door aanhoudend claxoneren weten te voorkomen. De 48-jarlge overwe^waehter J. H. V. van de spoorwegovergang Vredemburch- weg had de spoorbomen laten zakken, om- dal een trein uit Den Haag moest passe ren. Daarna werd hij aan da telefoon geroepen en toen het gesprek ten einde was, was de trein Inmiddels ook gepas seerd. Hij opende hierop de bomen, er niet aan denkende, dat de T.E.E.-trein uit Delft nog moeat voorbijkomen. Direct na het openen van de bomen lie pen verscheidene kinderen en reden diverse wielrijders, een bromfietser en een auto de overweg op, juiat op het moment, dat de T.E.E.-trein naderde. De bestuurder gaf aanhoudend, doordrin gende claxonsignalen, waardoor niet alleen de overwegwachter, doch ook die genen, die zich op de overweg bevonden, werden gewaarschuwd. De overwegwach ter liet onmiddellijk de bomen weer om laag. doch enkele voetgangers, alsmede wielrijders, een bromfietser en zelfs een auto kwamen tueeen de gesloten spoor- Geld in overvloed om Grieks jongetje te laten behandelen HET tweejarige Griekse jongetje Vaserilis Kondakis is de afgelo pen nacht samen met zijn vader in Stockholm aangekomen om in het be roemde Carol ine-institu ut dat ook de Nobelprijzen voor geneeskun de todcent te worden onderzocht Het jongetje, dat zoals bekend lijdt aan een uiterst gevaarlijke vorm van oogkanker, zal, wanneer ook de Zweedse geneesheren hem niet kun nen helpen, vermoedelijk spoedig sterven of in het gunstigste geval beide ogen moeten missen. In de Griekse per» waren berichten ver schenen over financiële moeilijkheden, die het voor de ouder» onmogelijk maakten hun zoontje te laten opereren Het berieht werd door de internatio nale per* overgenomen en in een ogen blik tijd was het geld hij elkaar. Vas- •ilie an zijn vadar konden par vliag- tuig naar Zweden reizen, voor een groot deel op kosten van particulieren en dagbladen in Nederland. Denemar ken. Zweden en Griekenland, det een grote teddybeer in zijn armen arriveerde Vessilis in Kopenhagen. Hij was moe van de lange reis en keek ■rbaasd i die hulp schoten. Een verpleegster van de oogkliniek, die enige tijd in Grieken land beeft gewerkt en wat Grieks spreekt, nam vader en zoon mee. Een vermogende Zweed zal de verblijf kosten van da vader in Kopenhagen betalen, hoe lang dat ook mag duren. De kleine Vassills, een donker knaapje met bruine ogen, ziet niets meer met zijn linkeroog en zijn rechteroog werkt nog maar voor 85 procent. De medici geloven dat hij een tumor op het net- vliea heeft. Volgen* professor Kome- rup, die de jongen zal onderzoeken, komt deze ziekte slechts voor bij kin deren onder de vijf jaar. Vandaag zou het onderzoek beginnen. Door direct af te remmen, kon de auto op de vrije spoorbaan tot stil stand komen en ook de andere weg gebruikers, inclusief de voetgangers konden tussen de spoorbomen precies op tijd een veilig heenkomen zoeken, voordat de internationale express- trein met onverminderde vaart voorbij denderde. Dank zij de signalen is de trein gepas seerd, zonder dat Iemand of iets werd De trelnbesturder heeft op het sti Den Haag melding van het gebeurde ge maakt, waarna de Ned. Spoorwegen, ban gende het onderzoek, de overwegwachter heeft geschorst, terwUI de politie proces verbaal heeft opgemaakt. BRRR... brrr... brrr Even 'n boodschap om de hoek even in de tocht tussen twee deu ren iedereen kan kouvatten, maar lang verkouden blijven is daarom nog niet nodig! Neem een "Akkertje "Akkertjes" los sen sneller op in de maag, geen korreltje van net geneeskrachtige micro-poeder gaat verloren. Wég koorts, wég rillingen, wèg griep en verkoudheid. "Akkertjes' -dit ia pas snelle hulp! AKKERTJES" flitsen uw klachten ueg f te bezoeken hotels tien procent pro visie ontvangt bij plaatsreserverin gen. Een Amerikaans journalist voert op n eentje een actie tegen de krediet kaarten van de American Express Com pany (Amexco). Hij vindt het niet nodig, dat de Amexco voor hem bij de hotel houders garant staat voor zijn betalingen biedt daarom de hotels contante be aan op voorwaarde, dat hij de pi ie van de Amexco. (vijf procent) oi vangt. Voelt de desbetreffende hotel houder daar ndet voor, dan zoekt hij ander, die wed bereid is hem de korting verlenen. >e voorstanders van het systeem in Europa (waartoe verschuilende staande hotelhouders behoren) vinden het Amexco-systeerm redelijk en een belang rijk middel om Amerikanen naar Europa te krijgen. Juist Europa, dat vele val kent, is voor een vreemdeling lastig bereizen. Voor elk land heeft hij ander geld nodig. De omrekening is vaak moei lijk, de omwisseling kost tijd en geld. Verlaat men een land, dan kan men meestal zijn grote geld wel inwisselen (zij het dan zonder aftrek van bankpro- visie), maar met het wisselgeld blijift mer zitten. Reist men echter met een krediet kaart den vervallen deze bezwaren naei alleen, maar bovendien behoeven de hotelhouders die wel meer hun reke ning later moeten inzenden niet on gerust te zijn, dat hun geld niet komt. De Amexco stelt zich namelijk onvoor waardelijk garant voor de betaling. Voor administratie- en risdcokosten berekent men een vrij gering percentage, dat de meesten, aldus de voorstanders vai kredietkaartensysteem, wel kunnen sen. Het gaat immers slechts om twee kwartjes per tien gulden. Krijgt men re serveringen via een reisbureau, dan moe men het dubbele afstaan en dat kan ken nelijk ook. De Nederlandse hotelhouders, die het systeem toepassen (ondanks dat de Inter nationale hotelhoudersassociatie zich bij herhaling tegen de kredietkaart heeft verklaard) menen bovendien, dat de Ne derlandse hotellerie zichzelf te kort doet als zij de kaarten weigert. In Brussel voor een Amerikaan die Europa bereist sleohts een edmdje verder kaï wel mee terecht. Zou heel Europa de kaarten ndet accepteren, dan acht het zeker ndet uitgesloten, dat de Ameri kaanse toeristen hun keus op andere werelddelen zullen laten vallen. NIEUW AKKOORD Samenwerking op atoomgebied met Noorwegen Polygoonploeg filmt Prins in Brazilië Een cameraploeg van Polygoon-Profilti is naar Braailië vertrokken om kleuren films te maken van het bezoek dat prins Bemhard brengt aan Rio de Janeiro en andere delen van deze Zuid-Amerikaanse republiek. Voorts zal de aankomst van de tanker Presidente Juscelino, door Ven olme in Nederland gebouwd voor reke ning van de Braziliaanse staat, worden opgenomen. De tanker met de heer C. Verolme aan boord komt in Rio aan op het moment, dat president Jua- ceLino Kutatechek drie jaar aan het be wind is en dat ar bet beroemde carnaval van Rio gevierd wordt. De heer Verolme zal ds president ontmoeten en hem twee Portugees gesproken films (Portugees ge synchroniseerd) aanbieden over stapelloop en proefvaart van de tanker. Nederland t i Not 'egen hebben giste ren een nieuwe overeenkomst gesloten inzake de samenwerking op het gebied van de atoomenergie. De overeenkom: is vanochtend in de kantine van het i aanbouw zijnde Reactorcentrum te Pe len getekend. Zij komt in de plaats va de tot nu toe bestaande overeenkom» en zal per 1 juli 1959 van kracht wo De gewijzigde overeenkomst vervangt de beide bestaande overeenkomster de samenwerking tot nog toe regelden en vormt er tevens een voortzetting van. Door enkele wijzigingen is het oor spronkelijke akkoord aangepast aan de omstandigheid, dat het R.C.N. binnen kort zelf in Petten de beschikking zal hebben over een modern geoutilleerd centrum voor research. Tot dusverre vend de samenwerking uitsluitend plaats in Kjeller. In de komst zullen gemeenschappelijke pro jecten. zowel in Kjeller als in Petten worden uitgevoerd. Behalve de uitvoering van gemeen schappelijke projecten in Nederland en in Noorwegen, regelt de nieuwe over eenkomst de algemene uitwisseling van kennis en ervaring, de harmonisatie van de researchprogramma's der beide in stituten en rechten op uitvindingen. inwoners telde, binnen zeventien jaren 21.000 woningen moeten wor den gebouwd. Deze getallen worden vermeld in een ontwikkelingsprogramma, dat door Spij kenisse in samenwerking met het Econo- misch-Technolögisch Instituut voor Zuid- Holland werd opgesteld. Uitgangspunt bij het opstellen van het programma was de vraag waar de tal loze arbeiders die in de nieuwe werk gebieden langs de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg (Botlek en Euro poort) gehuisvest zouden moeten worden. Het programma beperkt zich overigens iet tot woningbouw alleen; ook wordt aandacht besteed aan de uitbreiding van /erige voorzieningen en de consequen- es van de snelle groei voor het gemeen lijk apparaat en de gemeentefinanciën. Zo zal bij het opstellen van de uit breidingsplannen rekening worden ge houden met ruimte voor winkels en an- verzorgingsbedrijven. Ook wordt re kening gehouden met de bouw van een 19-tal kerkgebouwen. Omdat de bevol king van Groot-Spijkenisse lange tijd kinderrijk zal zijn van tenminste 85 scholen noodzakelijk geacht. De bouw een ziekenhuis, postkantoor, politie bureau (van 10 man rijkspolitie naar een korps van 130 agentep in gemeentedienst), dweer- en B.B.-kazerne staan even- op het programma. Onder het hoofdstuk recreatieve voorzieningen vindt men de bouw van vier bioscopen, ;n schouwburg, verenigingsgebouwen, ïn A.M.V.J.-gebouw, een bibliotheek en ;n aantal horecabedrijven, 35 gymnas- -eatie vermeld. De realisering van het omvangrijke programma heeft uiteraard ingrijpende financiële consequenties voor de gemeen- Spijkenisse. Aangenomen wordt dat alleen reeds door de gemeentelijke over heid tot 1975 minimaal 375 miljoen ge ïnvesteerd zal moeten worden. Omdat nvesteringsprogramma in betrekke lijk korte tijd wordt afgewerkt acht het gemeentebestuur een krachtig beroep op rijks kas niet te vermijden is. Skispringen Twee Finse skispringers, Kalevl Kaer kinen en Mauno Valkama, hebben tijdens internationale wedstrijden op de schans In St. Moritz waarvan bet kritieke punt om en nabij de 70 meter ligt ondanks hevige tegenstand van 38 deelnemers uit negen landen, laten zien nog steeds tot de top te behoren. Met sprongen van resp. 70 en 71 meter eindigden zij op de eerste plaats. De uitslagen waren: 1. en 2. Kalevi Kaerkinen (Finl.) 68 en 70 m, waarderingscijfer 222 p. en Mauna Valkama (Finl.) 68,5 en 71 meter, waar deringscijfer 220 p. 3. Ing Linqvist (Zweden) 67,5 en 68,5 m„ waarderingscijfer 218 p. 4. Peter Mueller (Oostenrijk) 68,5 en 69,5 m., waarderingscijfer 215,5 p. I1 r-1 1 1 Uk» T"kE nieuwe televisiezender Markelo is gisteravond officieel in ge bruik genomen. Officieel, dat tuil zeggen met een opera-opvoering. Dus zonder speeches of andere f onnut tige) plechtigheden, Net alsof het zo hoorde konden de duizenden tele visiekijkers in ons land een opvoe ring meemaken van de opera „Tosca" van Puccini in de Twentse Schouw burg te Enschede. Wat kan het Wes ten eigenlijk jaloers zijn op zo'n schouwburg. Waar blijft een derge lijk gebouw in onze grote steden? En schede heeft een voorbeeld gegeven en misschien gaan de ogen van het Westen nu eens open na deze tele visie-uitzending. De start van de zender Markelo is overigens beslist niet slecht ge weest. Het operagezelschap „Forum" uit Enschede on2e tweede Neder landse operagroep naast de Neder landse Opera heeft er voor ge zorgd dat de kijkers voor de tele visie en in de zaal een alleszins verzorgde opvoering te zien krepen, een opvoering die een peil bereikte, waarop de Nederlandse Opera zich niet altijd beweegt. Dat we er reke ning mee moeten houden met een jonge groepering te doen te hebben, is vanzelfsprekend. Onder de muzikale leiding van de jonge en bekwame Duitse dirigent Gustav Fülleborn en met opera-regie van Paul Pella is dit muziekdrama van Puccini uitstekend uitgevoerd. Merkwaardig eigenlijk hoe Puccini hier het toch vrij harde en naakte naturalisme van het drama door zijn schoonklinkende muziek heeft ver zacht. De eigenlijke handeling van het drama wordt als het ware geheel opgenomen in een muzikale land schapsschildering, die tal van roman tische facetten heeft (kerkgezang, pastorale, gavotte, cantate, kerkklok ken, etc.). In die schone omgeving speelt zich een afgrijselijk spel van jaloezie en moord af, afgrijselijk voorzover men een opera-libretto serieus wil nemen. Maar men merkt dat afgrijselijke nauwelijks, omdat er zoveel schone lyriek aan gegeven is, muzikale lyriek, o.m. in Cavaradds- si's ariose monologen, bij Tosca's zgn. gebed en in de beide duetten Tosca-Cavaradossi. Om dan nog niet eens te spreken over het grappige moment van de dansende koorkna pen in de kerk. De Forum-groep heeft het werk geheel in sfeer gelaten, dank zij voor al de zeer muzikale leiding van Fülle born, die nergens de tempi over dreef en overal tot een goede muzi kale uitdrukking wist te komen, waarbij het Overijssels Philh. Orkest nog verder kan groeien in dit werk. En regisseur Paul Pella heeft geen kans ongebruikt gelaten het spel in houd te geven door het bewegen en de uitdrukking der solisten. Bij de televisieuitzending heeft men zoveel mogelijk in een kleine ruimte op het toneel gespeeld om de camera's zo economisch mogelijk te laten func tioneren. Enige hinder hiervan is niet ondervonden. .Integendeel, het geheel werd volkomen acceptabel op het scherm gebracht. De ruimtewer king van kerR en landschap werd dikwijls heel goed gesuggereerd, ter wijl het de televisiecamera's moge lijk was een enkele maal zelfs iets van een flash back te geven. De gehele opvoering werd gedra gen door de titelvertolkster Lony Vonk, die de Tosca-partij niet alleen voortreffelijk speelde, maar ook bij zonder fraai zong. Lony Vonk weet wat muzikale expressie is en boven dien heeft ze maar al te goed begre pen, wat ze van die Tosca-figuur moest maken. Jammer eigenlijk dat we derge lijke krachten zo weinig in het Wes ten horen. Net zoals de bas Jan Morgen, donderdagavond, zendt de AVRO tussen 8.05 en 9.20 uur een so listenconcert uit, verzorgd door het Radio Filharmonisch Orkest, onder leiding van Hein Jordans. Aan dit con cert werken mee Kees Versney, hoorn en Jacob van der Woude, viool. Het de i Kalevi Kaerkinen, de Finse skiloper, die met zijn landgenoot Mauno Val kama gisteren tijdens internationale skispringwedstrijden tn Sf. Moritz de eerste en tweede plaats wist te veroveren. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 26 januari Geslaagd voor loet. Met-weeterse sociologie: mej. V Boe- kelman. Utrecht. Kand klassieke letteren: ej. K Coomane (cum laude). Rotterdam: H E Steller. Utrecht Kand Nedcrl lette- n: mej C P Schuurman. Apeldoorn; me) E Stolz, Bennekom. Apothekersex le ged J v d Berg, Putten; me) J J den Herder, Goes: J W Kampman. Utrecht; mevr. C J Langbroek-Knop. Rotterdam; me) T G Köhler. Den BoschP A M Kuppens. Duiveman, die de koster ongelooflijk gaaf neerzette en die bovendien nog een fantastisch mooie stem heeft. De tegenspeler van Tosca, de tenor Peter van Zon als Cavaradossi) wat een dag voor de uitzending gehandi capt door een keelontsteking en heeft gisteravond toch gezongen. Een pres tatie, vooral omdat die zang echt niet gek was. Maar in het spel overdreef hij soms iets naar al te grote be weeglijkheid. Dan was het niet over tuigend meer. Bert Bijnen als de politiechef Scarpia miste absoluut actie. Hij bleef heel vlak zingen en spelen. In dit opzicht was Jaap de Vries heel wat beter als Anpelotti. Maar het geheel was toch boeiend. Een experiment dat geslaagd is en dat herhaald kan worden. CORN. BASOSKI Vaticaan richt eigen televisiezender op Het Vaticaan heeft plannen gemaakt voor de oprichting van een eigen tele visiezender, zoals het als kleine staat op zichzelf, een eigen radiozender heeft. Naar verluidt wordt binnenkort met de bouw begonnen. Het is niet de be doeling, dat deze zender speciale pro gramma's voor Rome gaat geven, noch dat de Romeinse televisie er gebruik van kan maken. Maar er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het Vaticaan bij speciale gelegenheden zelf Eurovi sie-uitzendingen gaat verzorgen. Bij de jongste gebeurtenissen rond de Pauswisseling is gebleken, dat zulk een eigen zender onschatbare diensten zou kunnen doen en dus zou de oprich ting van een dure zender wel lonend zijn. Het Omroeporkest, geleid door Maurits van den Berg, concerteert 8 uur im het NCRV-programma Hilversum II. Uitgevoerd worden het pianoconcert no 19 in F van Mozart (soliste Toos Onderdenwijngaard) de Eerste Symfonie in Bes van Schu mann. Aansluitend het klankbeeld over Eduard van Beirium in de reeks „Dit grote, kleine land" en om uur geestelijke liederen onder leiding vap Kees Deenik. De VARA biedt om 8.15 uur een aflevering van „Dit is uw leven" onder leiding van Bert Garthoff. Om 9.10 uur speelt het Promenade-orkest 0.1.v. Benedict Silberman, met mede werking van solisten en het Radiokoor fragmenten uit Weense en Fi operettes. tèl&i/ïsid 1 vanavond 0 Het televisieprogramma begint om 8 uur met het NTS-weekoverzicht. Om half 9 komt de VPRO eerst i een film over het vluchtelingenwerk van de V.N. Om 8.50 uur vertelt de auteur A. den Doolaard over de schrij ver Niko Kazantzakis, wiens toneel spel „Christus wordt weer gekrui sigd" daarna wordt opgevoerd. Het is beslist niet de bedoeling dat jeugdige ogen naar dit spel kijken. Tips uit het buitenland 0 Voor operaliefhebbers is er d' week veel te beleven. In het BBC- programma 434 m. wordt vanavond tussen 8.35 en 11.20 uur de opera „De Gondeliers" van Gilbert en Sullivan opgevoerd. Isidore Godfrey dirigeert. 9 Hoorspelavond bij Brussel Vlaams op 324 m Om 8 uur begint ,,De gaan der" van Ives Thériault. Om 9.15 uur: operettefragmenten van bekende c ponisten. Om kwart voor acht begint in Duitse programma 309 m. 971 kHz het muzikale hoorspel „Donna Rosita", een vrolijk geval rond 190" „Al- ceste" van von Gluck, het Concert voor Hoorn en orkest no 4 in Es K.V. 495 van Mozart, twee fragmenten uit „Rosamunde" van Schubert, de Ro mance voor viool en orkest in F op. 50 van Beethoven, Introduction en Ronde Capricioso voor viool en orkest van Saint-Saëns en de ouverture „Benvenuto Cellini" van Berlioz. Over de solisten kunnen we u het volgende vertellen: Comelis Hen drik Versney is op 10 mei 1917 in Lei den geboren. Hij studeerde aan het Haagse conservatorium en werd in 1937 eerste hoornist van het Rotter dams Filharmonisch Orkest. In 1945 kwam hij bij de omroep, waar hij nu eerste hoornist van het Radio Filhar monisch Orkest is. Jacob van der Woude, die op 17 januari 1910 in Amsterdam werd ge boren, studeerde .ook daar aan het conservatorium. Hij kwam in 1932 bij de AVRO en was van 1945 tot 1947 en nu weer sedert 1955 concertmeester van het Radio Filharmonisch Orkest. Van 1947 tot 1953 doceerde hij aan het conservatorium in Maracaibo, Venezuela. Progl ramma voor morgen DONDERDAG 29 JANUARI 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7 00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 815 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 V d vrouw 9.15 Gram 9-35 Waterst 940 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Tussen schip, caus 11.15 Gram 11.45 Uit groeven en graven, caus 12.00 Dansmuz 12J0 Land- en tuinbouwmeded 12.38 Or go spel 12.50 Uit het bedrijfsleven, cam 13.00 Nws 13 15 Meded en gram 13 25 Amus muz 13.55 Beursber 14."" Mar Cello- kaart 15.M acht 15 55 40 Hawalianmuz 17.00 V d Jeugd Sportpraatje 18 55 Gesproken brief i Londen 19 00 V d ldnd 10 06 Ga er et even voor zitten 20 00 Nws 20 05 Radio Klipperechepen 12.50 Sportact 23 0 'an New York 23 25—24 00 Grs__ II, 298 m. 1007 kc/s. KRO. 7 30 V d Jeugd 7.40 lit kal «ws 8. to Gram 8 50 V d huisvrouw Schoolradio NCRV: 10 00 Gram Morgendienst. KRO: 14 00 V d zl 1145 Gewijde mut 12 00 Middagklok- noodklok 12 03 Gram 12 25 V d boeren 12.35 Land- en tuinbouwmeded 12 38 Gram 12.50 Act 13 00 Nw newijzer 1320 Pianospel 13 40 Gram no 17 00 V d Jeugd 17 30 Gram 17 40 Beursber 17.45 Lichte muz. 18 15 Sportrubriek 18 30 Gram 1850 uitsl 23 2024 .0» i ruiters 9125 Gesprek. DéST-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4