Kieskring keus uit Leiden heeft vele partijen San balm HOE PRETTIG TOEVEN HET IS IN DE HOGE BERGEN Installatie als curator Pi •ins Bernhard morgen in de Sleutelstad J. Trouwee, 40 jaar bij S.L.F., kreeg bronzen medaille NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 28 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden Woensdag Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- cursus over wereldgeschiedenis. De kleine Burcht, 8 uur: postzegel- beurs. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: broe derschap oud-padvinders, jaarvergade ring. Rijksherbarium, 8 uur: ledenvergade ring afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging. Café Aruba, 8 uur: ledenverg. tuiniers en bloemisten D.E.V. De Harmonie, 8 uur: afd. Leiden Expo- gi, filmavond. Den Burcht, 7.45 uur: viering gouden jubileum Geref. school Hooglandss Kerk gracht, uitsluitend bestemd voor ouders van de leerlingen der lagere school. Foyer Stadsgehoorzaal. 7.30 uur: toneel avond Hollandse Maatschappij van Land bouw. afdeling Rijnland. Marekerk, 8 uur: bijzondere kerkdienst, ds. J. van der Wiel over „Roeping er lijden", zang van De zingende Zusjes. Donderdag Elisabeth-ziekenhuis, 11.301.00 uur receptie dokter W. van Rossem ter gele genheid van zilveren jubileum. De Beukenhof OEGSTGEEST (Terwee- weg) 4 tot 5.30 uur: receptie J. C. Stafleu tg.v. 40-jarig jubileum bij Rotogravure. LEIDERDORP: gemeentehuis. 10.30 uu afscheid adj. E. Kronenburg. Doelenkazerne, 8 uur: cabaretavond. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uu avondgebed. Wijkgebouw Levendaal 8 uur: centrale a.r. kiesvereniging Leiden, spr: dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, „Huidige politieke situatie." Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: C. H. Statenkring, spr.: drs. J. W. van Hulst te Amsterdam over „Zin en onzin ii politiek". Academiegebouw, 4 uur: Inauguratie dr. R. F. Beerling. OEGSTGEEST: Patronaatsgebouw, uur: De Lekenspelers met „De man ln het bruin". Grote zaal Den Burcht, 5.45 en 8.31 films over de wereldkampioenschappen voetbal. Academiegebouw, 10 uur: afscheidsbij eenkomst de heer P. C. Maas, hoofdistrict- bouwkundige van de rijksgebouwendienst. Het gulden Vlies, van 7.45 uur af: voor lichtingsavond L.P.G.-opbouwapparatu- 'OT VANMIDDAG 2 uur hebben dc be sturen van tien politieke party* het stadhuis in Leiden, als centraal punt dc kieskring 7. lijsten ingediend voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen, de lijstnummers is nog geen beslis- tenomen, evenmin als over dc gel digheid van de ingediende lijsten Het is logclijk, dat in de loop van de dag nog eer ljjsten zjjn ingediend. De commi lische z.g. Bruggroep had nog niets :ich laten horen. Op vele van de vani ingeleverde ljjsten staan de na ïrkandidal de Kar Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: propaganda- feestavond Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c-patiënten derland. LEIDERDORP: Dorpshuis, 7.' feestavond chr. Oranjevereniging. Leiderdorp, gemeentehuis, 4.30 tot 6 uur: receptie burgemeester t.g.v. 12%- jarig jubileum. Apotheken: De avond- en de nachtdienst wordt waargenomen door apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, telef. 21060. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegstgeest. telef. 26274, is doorlopend geopend. Van de universiteit Vrijdag 30 jan.: inauguratie prof. dr. R F. Beerling. Woesdag 4 fabruarl: Leids Studenten cabaret zal het Diesstuk verzorgen, alt- sluitend voor studenten; donderdag 5 fe bruari bij voorkeur voor studenten; vrij dag 6 februari bij voorkeur voor de we tenschappelijke staf en de hoogleraeen; zaterdag 7 februari bij voorkeur voor de oud-alumi en genodigden en hoogleraren Kaartverkoop voor studenten van 27 Ja nuari af dagelijks sociëteit Minerva en clubgebouw VVSL tijdens avondeten; ln het Prytaneum van 12.15 tot 1.30 uur, be halve zaterdag. Vrijdag 30 januari 8 uur: ln universi teitsgebouw: afdelingsavond NCSV. ds W. A. Bijlefeld over Zending en aposto laat. Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdag ook 130 uur): The smallest 6how on earth (14 Jaar); donderdag: De zeven hoofdzon den (18 Jaar). Udo (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules (1 4] aar). Lux or (2.30. 7 «eerte (18 Jaar). Rex (2.30, 7 en 9 15 uur): Slavinnen van Amazone (18 Jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): In die nacht (18 Jaar). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half l, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke da? Seopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineraloglscb museum Gareomarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch •todiecentrum elke dag te bezichtigen tassen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties,, concierge: Kolfmakersteeg Ma. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag «eopend Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen- **aet la: elke dag geopend van 10 tot Archeologisch Instituut, Rapenburg 26: i 9.15 uur): Tramlijn be- kieskringen Leiden e.o. van de verschil- lende politieke groeperingen. Chr.-Hist. Unie H. W. Tilanus. 's-Gravenhage, H. K. J. Beernink, Rijswijk (Z.H.). F. H. van de Wetering, Amsterdam, C. J. van Mastrigt, Zeist, Jkvr. C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen. 's-Gravenhage. D- F. van der Mei, Rijswijk (Z.H-), H. Kikkert. Zeist. M. R H. Calmeyer. 's-Gravenhage. C F. ran der Peijl, Kloetinge, I. H. Th. Diepenhorst, Epe, J. J. R. Schmal. Voorburg, J. de Rui ter. Alphen a.d. Rijn, H- M. Gerbrandij, Nijland, J. T. Mellema, Nieuw Scheemda. C- Ph. Helders, 's-Gravenhage, J. W. Gelder, Meuwer-Ametel, W. Veldsink. Ommen, J. W. van Hulst, Amsterdam, Mej. E. A. Haars, Breukelen, J. W. Beere- kamp, Hoogeveen, A. Oliemans. Dordrecht, Joh. Boers, 's-Gravenzande, P. Boersma, Rotterdam, S. H. van Eybergen, Katwijk, F. J. Krop, Rotterdam, W. Scholten, 's-Gravenhage, G. A. Kluitenberg, Apel doorn, W. F. Lichtenauer, Rotterdam, A. van den Berg, Berkel, A. J. van Duist, Hilversum. Anti.-Rev. Partij J. Zijlstra, Amsterdam, J. A. H. J- S. Bruins Slot, Aerdenhout, A. B. Roosjen, Amsterdam, C. P. Hazenbosch, Den Dol- der, J. van Aartsen, 's-Gravenhage. A. W. Biewenga Wzn, Garsthuizen. H. van Eijs- den, Rotterdam, J. Smallenbroek, Assen, J. van Eibergen, Utrecht, Th. A. Versteeg, Amsterdam, E. P. Verkerk, Boskoop, B. W. Biesheuvel, Aerdenhout, J. Meulink, Enschede, G. A. Kleft, Utrecht, C. Nierop, Zeist, W. Aantjes, Utrecht, J. A. van Bennekom, Middelburg, A. Veerman, Rijswijk (Z.H.), C. Boertien, Diemen.N. G, Geelkerken, Leiden, B. Rooi vink, Hilver sum, J. van Baal, Doorn, Tj- Walburg, St. Anna Parochie, P. Renkema, Appingedam. A. J. Dekker, Alphen a.d. Rijn, H. de Nooij, Rijnsburg, H. Vink, Gouda, P. C. Monster, Voorburg, T. M. Gilhuis, Kat wijk, C. J. Woudstra, Leiden. Staatk. Geref. Partij P. Zandt, Delft, C. N. van Dis, 's-Gra venhage, D. Kodde, Zoutelande, Dorsman, Staphorst, H. Fokker. Eindho ven, M. A. Mieras, Krimpen a.d. IJssel, H. van Rossum, Zeist, J. Vermeulen Hz.. Dit is de heer E. J. Bongers te Den Helder, die, zoals wij maan dag berichtten, is benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Leiden als opvolger van de heer J. H. Habermehl, die met pensioen gaat. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 •t 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 em van 2 «t 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic i sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van C tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ar, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtangenkantoor V.V.V., Steenstraai 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- traat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdaR en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 6.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 530 u., woensdag en 'aterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 ot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor *on- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat loe Je ln de kou?"; educatieve tentoonstel- ing over het leven van de Eskimo's. Ge >pend tot en met 1 maart. Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tekeningen ran B. Boutteville, tot 9 febr. Academiegebouw. Rapenburg 73: expo sitie over informele kunst, geopend tot 28 februari. Kinderdijk, C. Smits. Sliedrecht. D. van der Ent Braat, Elspeet, E. du Marchie van Voorthuijsen, Leersum. R. de Rederlijk- heid. Ouderkerk a-d. IJssel, A. Vlasblom. Delft, A. J. Kersten, Rotterdam. A. J. Schot, Middelburg, J. Verboom, Kollum, A. Schouls, Lisse, B. van der Graaf Jzn.. Ridderkerk, W. F. Mulckihuijse, Waarder. W. van Oostende. Culemborg. Geref. Pol. Verbond L. P. Laming, Groningen, L. A. F. God schalk, Rotterdam, C- Smits. Haren, A. A. Basoski. Groningen, C. Huizinga, Heeren veen, P. A. C. Schilder, Assen, H. Koolstra, Opeinde, D. C. Haak, Berkel, J. Wijnanós, Wormer, C. Spruijt, Enschede, W. Vree ken, Dordrecht, R. van Wolde, Assen, L Smits, Bilthoven (gem. De Bilt)), C. C. de Vries, Hattem, W. Horinga, Groo- tegast. K.V.P. C. P. M. Romme, Bloemendaal, W J Andriessen, Bunnik, H. W. van Doorn, Rotterdam, C. J. van der Ploeg, Haarlem, J. M. A. H. Luns, 's-Gravenhage, Th. D. J. M. Koersen, Amsterdam, mej. J. C. H. H. de Vink, Utrecht, T. Brouwer, Wassenaar, A. C. M. Weijters, 's-Gravenhage, A. M. Lucas, Rotterdam, Th. Laan, Venhuizen, E. J. M. Kolfschoten, Roelofarendsveen, J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg, mej. A. H. Nolte, Amsterdam, C. F. Kleis- terlee, Rotterdam, Ch. J. I. M. Weiter, 's-Gravenhage, Th. M. J. de Graaf, Lisse, F. J. H. Bachg, 's-Gravenhage, K. Th. M. van Rijckevorsel, 's-Gravenhage, W. J. Schuyt, 's-Gravenhage, J. G- M. Delfgauw, Rijswijk (Z.H.), J. M. Aarden, Voorburg, H. M. J. Beyaert geb. Drost, Utrecht, J- A. Mommersteeg, Amsterdam, E. P. Clijnk, Zaandam, M. P. A. Meissen, Wateringen, A. P. Hilhorst, Soest, Th. J. Andriessen, Overzande. H J. Neefs, 's-Gravenhage, C. P. Jong, Schagen. P.v.d.A. I. Samkalden, Wageningen; J. Bommer, 's-Gravenhage; J. H. Scheps, Den Dolder; G. J. N. M. Ruygers, Rijswijk (Z.H.); J. Blom, 's-Graivenhage; D. Heroma geb. Medldnik, Amstelveen (gem. Nieuwer-Am- stel); B. van den Tempel, 's-Gravenhage; J. Koopman, Voorburg; F. H. J. M. Daams. 's-Gravenhage; A. J. Schouwe- naar, Bilthoven (gom. De Bilt); A. C. Ver hoef, Utrecht; H. B Engelsman. Schie dam; H. van Els. Dordrecht; B. J. Stok vis, Amsterdam; Th. J. Hogendorp, Am sterdam; W. A. Kieboom, Utrecht; G. W. Hijtfcema, 's-Gravenihage; T. van der Ma- rel geb. Van der Meer, Woerden; J. S. van Hessen, De Bilt; M. van der Stoel. Amsterdam; W. A. Rensen, 's-Graven- hage; J. P. van Praag, Voorburg; P. J. de Kruit, Amsterdam; C. Venzelaar geb. De Boer, Bunnik; N. H. Wiarda. 's-Gra venhage; P. S. Pels, Voorschoten: J. Gras huis. Hoogland; W. C. Wessels geb. Krens. 's-Gravenhage; W. van der Gevel. 's-Gra- venhage; J. w. Masman, Utrecht, V.V.D. P. J. Oud, Rotterdam; H. A. Korthals. Leiden; J. M. Stoffels geb. Van Haatten, Haarlem; F. den Hartog, Hoog-Blokland; J. G. H. Corneldssen, Amsterdam: R. Ze- gering Hadders, Emmen; G. Ritmeester, 's-Gravenhage; H. F. van Leeuwen. Laren (N.H.); E. H. Toxopeus, Breda; F. G. van Dijk, 's-Gravenhage; C. Berkhouwer. Alkmaar; Mej. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, 's-Gravenhage; M. Visser. Am- hem; S. Korteweg, Groningen; J. H. Couzy, Apeldoorn; W. J. Geertsema, 's-Gravenhage; A. Kuiper geb. Struyk, Rotterdam; G. Dorsman, Vlaardingen; H. der Houwen. Dubbeldam; F. Por- thedne. Ledden; H. van Riel, 's-Graven hage; J. Alers. Barendrecht; A. v. Vuure, Wassenaar; W. H. Fockema Andreae. Rotterdam; J. N. van den Ende, 's-Gra venhage, C. van der Linden, Rotter dam; W. H. Jas, Dubbeldam; J. Kruijs- heer, Gouda; W. K. J. J. van Ommen Kloeke, 's-Gravenhage; J. J. Tekelenburg. Rotterdam. Pacif.-Social. Partij H. J. Lankhorst. Amsterdam: O. Noor denbos. Amsterdam; J. W. E. Riemens, Amsterdam; H J. van Steenis. Utrecht; der Veen, Westzaan; T. C. C. Scholten geb. Van Iterson, Bilthoven; L. J. Bot, 's-Gravenhage; W. H. P. Meijer, (Zie vervolg op pagina 9) Frau Unit linger in Leiden over VOOR de Oostenrijkse Alpenver eniging, een onderdeel van de Nederlandse Reisvereniging, werd gisteren in het Volkshuis een film avond gegeven. In zijn openings woord vertelde de heer T. Lentelink iets over het ontstaan van de ver eniging. De Oostenrijkse Alpenver eniging werd in 1891 opgericht en heeft secties in verscheidene Euro pese landen. Het doel van de vereni ging is het bevorderen van kennis van de bergwereld, het geven van berg- en wintersportcursussen en in de laatste tijd het organiseren van reizen. Ook werkt men mee aan de bergreddingsdienst. Het ideaal van de Nederlandse vereni ging is de bouw van een eigen berghut, waardoor men de kennis van de berg wereld zal kunnen vergroten. Hiertoe is een huttenbouwfonds opgericht, dat ech ter nog ƒ48.000 tekort komt om aan de bouw van een dergelijke hut te beginnen. Zo'n hut kost 150.000. Frau Haidinger-Fürböck uit Linz in Oostenrijk verzorgde de avond. Zij ver telde aan de hand van zelfgenomen kleu rendia's over de zomer in het Zillertal. Het beklimmen van de bergen in het Zillertal is een goede oefening voor het beklimmen van de West-Alpen. Er be vinden zich hier zowel rotsen als glet- schers. Zodoende krijgt men een goede ervaring met de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen. Wegwijzers Op één van de dia's was een stenen H. van Slooten, 86 jaar, overleden In Leiden is op 86-jarige leeftijd over leden de heer H. van Slooten. oud-direc teur van de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, ;en vooraanstaande figuur in het plaat- lelijke openbare onderwijs en gedurende vele jaren voorzitter van de Leidse Bui tenschool te Katwijk aan Zee. 'De heer Van Slooten heeft het lager onderwijs gediend in Wageningen, Ben nekom, Vorden. Arnhem cn Utrecht. Per 1 februari 1923 werd hij directeur van de genoemde kweekschool aan de Oude Vest, die in 1936 werd opgeheven. Van 1933 tot 1950 was hij penningmeester van Mathesis te Leiden. Tien jaar is hij ook penningmeester geweest van de afdeling Leiden van Volksonderwijs en bijna twintig jaar voorzitter van de Leidse luitenschool. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Arte, z. van L. W. var) der Wal en L. van der Meij; Brigitta Ingrid, d. van J. P. Aarts en I. Baars; Elisabeth, d. van M. van den Vlekkert en E. v. Willigen Robert Johan, z. van T. van Egmond en E. W. van Winsen; Filippus, z. van T. A. van Dijk en H. Boersma; Wijnandina Greetje, d. van C. K. Lodder en H. F. van Oosten; Alexandra Eleonore, d. van C. P. Engelfriet en H. E. Brown. Overleden: J. R. M. Lardenoye, 4 J.; H. W. Bloem, 89 j., weduwe van L. Verhaar; H. van Slooten, 86 j.; E. Laurier, 68 J., echtgenote van J. A. Bouwman; H. Makkes, 59 J. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 9 pop afgebeeld. Deze bouwen de bergbe klimmers om de weg makkelijk terug te kunnen vinden. Men kon genieten van de schitterende kleuren van verscheide ne Alpenbloemen. Ook waren er opna men van de fleurige bloembakken en van de smeedijzeren rode Tiroler ade laar, die de hekken van deze huizen Frau Haidinger nam de belangstellen den mee naar bergtoppen, vanwaar men prachtige vergezichten kreeg. Vooral voor ervaren skiërs is dit hooggebergte een dorado. Tot slot werd het skiën uitgebreid af gebeeld op dia's, opgenomen op de Mar- molata, een berg in de Dolomieten. Ssst... Ze slaapt! Als zfi dit gebaar maakt, denkt de trotse moeder natuurlijk alleen aan het kindje. Maar de omstanders Hun aandacht is op dit moment even ten volle gevestigd op... haar handen 1 Elke dag weer zijn er zulke momenten, waarop men naar Uw handen kijkt. Zorg er voor. dat zi| altijd gezien mogen worden. Dank zij SUN BALM is dat geen probleem meer. Met SUN BALM de medicinale handcTème welver zorgde maar nóóit vette of glimmende handen. SUN BALM wordt verbluffend snel geheel door de huid opgenomen en geeft de handen volledige bescherming bh huishoudelijk werk en tegen de invloed van weer en wind. SUN BALM beschermt, verzacht en geneest. Koop vlug even een rube, want MEN KIJKT NAAR UW HANDEN! In één nacht Uw handen gaaf en gacht ROWNTREB N. V. AMSTERDAM Nieuwe koepel voor Leidse Sterrewacht Het architectenbureau ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden heeft opdracht van de rijksgebouwendienst te Den Haag op 27 januari onderhands aanbesteed het bouwen van een koepel astrofotografie met werkplaats aan de Sterrewachtlaan te Leiden. De in schrijvingen waren als volgt: gebrs. G. P. Niersman Voorschoten voor f277.213; M. W. Meijer Voorschoten f 296.000; fa. J. van Rhijn Katwijk aan Zee f 304.000; P. J. Lucas' Bouwbedrijf Rijswijk f 301.976; fa. Bik en Breedeveld Leiden f 307.500: N. J. Alphen aan den Rijn f 317379. De gunning is aangehou- Leidse huisvrouwen De afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen vergader de gistermiddag onder leiding van mevr. D. Hageman-Verhagen in Het Gulden Er was grote belangstelling voor rauserieën, die Marijke van Raep- horst hield. Voor de pauze sprak zij r „De vrucht des levens", waarbij zij de literatuur gedeelten aanhaalde die handelen over godsdienst, liefde en poli tiek. In haar tweede voordracht sprak ver „Ik zoek een huis". ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 28 januari Rijksuniversiteit Geslaagd voor hot kand. ex. I wis- en natuurkunde: de heren W F E Michel te Den Haag en P J C Nag legaal te Lolden; voor het doet ex wiskunde: de heer L Horowitz te Leiden; voor het doet. ex. natuurkunde: mevr. O G Niels-Hakkenberg J Verstegen Haarlem cn dc hei i R de Bruyn Ouboter. beiden te Leiden: oor het doet ex. geoiogi* fi de heer G A Quatorze Juillet voor K. en O. Wat werkelijk goed en groot is, dat blijft "OANTA RHEI! Alles stroomt voorbij en is steeds in wording. Dat geldt X voor alles en zeker, voor zoiets springlevends als de filmtechniek. Maar niet alleen daarvoor, ook wat de inhoud van de film aangaat is er verandering. In een andere zin. De technische kant boekt vooruitgang, winstalles tracht men te vervolmaken. Wat de inhoud aangaat, staat1 het anders. Dan heeft men niet te maken met uitvindingen en ontdek kingen, maar met geestelijke waarden. Hier speelt dus de geestelijke gesteldheid van een bepaalde periode, de kijk die men op de mens heeft, en de wijze waarop men dit fenomeen benadert, een grote rol. Van beide wijzigingen hebben we gis- samengesteld. Aardig was ook de wijze teravond een vrij duidelijk beeld gekre gen bij de vertoning van Quatorze Juillet, een René Clair-film, die in 1932 we>rd uit gebracht. Gisteravond draaide de rolprent voor de film6tudiekring van K. en O. Het Nederlands Filmmuseum heeft deze film voor korte tijd weer in ons land ge bracht. Jammergenoeg met onderschrif ten in het Pools. Wat de technische kant betreft, kan men ook nu nog grote waardering hebben voor wat in deze film is gepresteerd. Het oamerawerk is uitstekend. Alleen merkt men goed, dat ook de zwart-wit film kleurgevoel iger is geworden, waardoor er meer schakering mogelijk is en de over gangen meer ineenvloeien. Deze film was soms hard in de wit-zwart tegenstelling, vooral bij de gezichten. De vondsten van zo lang geleden ztyn nn gemeengoed geworden cn het ls moeilijk vandaag de dag eenzelfde verbazing te ondergaan als toen, maar ook nn frapperen nog verschillende opnamen. Ook de montage is uitste kend. De film mist alleen nu en dan vaart omdat men t o e n in enkele tien tallen meters film vertelde, wat men in een flits suggereert. Wat de inhoud betreft, zouden we wil len opmerken, dat deze nog komt uit het óór-psychologische tijdperk. Daar is hij in vele opzichten echter niet minder om, wel anders. De conflictstof ligt niet in de mens, maar buiten hem. Daarom werkt men met tegenstellingen, die ons nu enigszins melodramatisch aandoen. De vamp tegenover het zuivere meisje en de liefde van deze tegenover het sterven van haar moeder. Deze dingen moeten de spanning oproepen, die dan van een an dere orde is dan bij een zuiver psycho logisch conflict. Maar ook na een kwart eeuw is deze film een bewijs van de grote capaciteiten van rijn maker: René Clair. Als voorfilm draaide een soort docu mentaire over het werk van Ed. Manet (1832—1883) één der voormannen van het Impressionisme. Men heeft vooral ln Frankrijk veel van deze soort films waarop men liet zien, dat men voor deze manier van schilderen niet dadelijk de loftrompet stak. Vooral zijn Olympia werd een mikpunt van de spot der tegen- Zo liet deze avond niet alleen zien, dat ook de film betrokken is in het panta rhei, maar dat wat werkelijk goed en groot is, blijft. A. C. Bouwman ~|\/fORGEN zal Prins Bernhard 1TA worden geïnstalleerd als cura tor van het Nederlands Historisch- Archaeologisch Instituut te Istan- boel, van welk instituut Leidens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, president-curator is en dr. A. A. Kampman curator-secretaris. De plechtigheid zal plaats hebben in het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten aan het Noordeinds- plein. Ook van dit instituut zijn de heren Van Kinschot en Kampman president-curator respectievelijk cu rator-secretaris. Dr. Kampman be kleedt tevens de functie van direc teur van laatstgenoemd instituut. Toen op 31 maart vorig jaar Prins Bernhard het Nederlands Historisch- Archaeologisch Instituut opende, gaf hij op de vraag, of hem het curator schap van dit instituut mocht wor den aangeboden, een bevestigend antwoord, en zo zal dan morgen deze instelling, die onder meer ten doel heeft de culturele betrekkingen tus sen Turkije en ons land te bevorde ren, door deze installatie nieuwe luister krijgen. Dr. Kampman zal na de plechtig heid de Prins in de gelegenheid stel len het gebouw te bezichtigen, waar bij vooral zijn aandacht zal worden gevestigd op twee kostbare schatten: de Leidse verzameling van Spijker schrift-Inscripties en de beroemde collectie De Liagre Böhl (kleitablet ten). Mr. S. J. baron van Tuyll van Hoofdakte-kandidate» verloren opnieuw Voor de tweede maal hebben de voet ballende studenten van S.S.R. een wed strijd tegen de hoofdakte-kandidaten ge ien. Hoewel de samenstelling van de ploeg der onderwijzers sterk was gewij zigd, wisten dc studenten toch vijf maal door de verdediging van de Kweek te komen. De bewoners van het Plet Faal- tjenspad zwichtten vier maal. Aanvankelijk had S.S.R. een licht over wicht, wat toch nog resulteerde ln twee doelpunten, van Schipper en Van Oos ten. Koelewijn slaagde er In zijn eendje in de partijen weer op gelijke voet te brengen. En dat gaf direct meer span ning. Toen el een flink eind van de tweede heift was verstreken, kwamen de studenten opnieuw in de aanval. Het waren Van Oosten, Kammeraat en Schap- per, die S.S.R. de zege bezorgden. Verder dan tot 5—4 kwamen de onderwijzers niet. De wedstrijd werd, evenals de vorige keer, uitstekend geleid door Johan Vodegel. Handbal kweekschool De jongens van de christelijke kweek school hebben gisteravond handbalwed strijden gespeeld. De klassen werden over twee poules verdeeld, één van drie teams en één van vier teams. De winnaars van de poues waren 2B en 5B. De finale tussen deze teams was uiter mate spannend. De eindstand was 33, zodat moest worden besloten de wedstrijd met twee maal twee minuten te verlen gen. In de verlenging scoorde 2B het winnende doelpunt. De wedstrijden waren zeer fel. maar er werd sportief gespoeld. Daarom was het jammer, dat Piet van Duivenbode uit IA in botsing kwam met een tegenspeler. Hij brak zijn neus beentje. De heer J- Trouwee was vandaag Jubt- medaille in brons, verbonden aan de Orde de stedelijke lichtfabrieken. Hij Is daar veertig Jaar geleden in dienst gekomen als schilder. Alle rangen in deze kwaliteit doorliep hy en sinds 1 juli 1955 is hy daar werkzaam als werkmeester. Deze loopbaan releveerde vanmorgen in de koffiekamer van het stadhuis wethou der Stolp, de wethouder van financiën, voordat hij de heer Trouwee en zijn familie meedeelde, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, hem de ere- van Oranje-Nassau te verlenen. De wethouder zei, dat de heer Trouwee de belangrijke ontwikkeling van dit ge meentelijke bedrijf heeft meegemaakt en dat hij zich dc kleurtechniek eigen maakte- Veel materiaal is door zijn werk voor de ondergang behoed gebleven. De heer Stolp dankte hem ook voor zijn plichtsgetrouw heid. Tenslotte speldde de wethouder de jubilaris het erebrons op de borst. Behalve familieleden woonde lr. Ykema, directeur van de S.L.F., de huldiging bij Serooskerken, als vertegenwoordiger van de minister van buitenlandse zaken, en mr. H. J. Reinink, die de minister van onderwijs represen teert, zullen de plechtigheid bij wonen. Ten huize van burgemeester Van Kinschot zal de Prins met het cura torium en een kleine kring van ge nodigden, onder wie de beide ver tegenwoordigers der ministers, aan een diner aanzitten. Het is een gelukkige omstandig heid, dat zowel Prins Bernhard als burgemeester Van Kinschot juist zijn genezen van de griep, waardoor deze voor het instituut in het bijzonder en voor onze stad in het algemeen zo belangrijke gebeurtenis doorgang kan vinden. De Prins zal tegen vijf uur in Lei den aankomen. De plechtigheid op het Instituut begint precies om 5 uur. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties Stemmen in een willekeurige gemeente door de in het centraal bevolkingregister opgenomen kiezers. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan hen, die opge nomen zijn in het centraal bevolkingsre gister, op hun verzoek kan worden toege staan in een willekeurige gemeente aan de a.e. stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, moet daarvan uiterlijk 26 februari aa. mededeling doen aan de Burgemeester van 's-Gravenhage. De formulieren voor deze mededeling zijn ter secretarie van elke gemeente kos teloos verkrijgbaar. Leiden, 28 januari 1659. Stemmen by volmacht De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kenis, dat ter gemeente-secre tarie, afdeling Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stem men ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL De gelegenheid tot het stemmen bij vol macht is opengesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon aan de stemming deel te Het verzoekschrift moet uiterlijk op 26 februari aa. ter secretarie der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling (t.w. 26 januari) ls opge nomen, worden ingediend. Lelden, 28 januari 1959. Verkiezing leden Tweede Kamer der Staten-Gene raai De Voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al in kieskring VII (Leiden), brengt ter open bare kennis, dat dit hoofdstembureau in een openbare zitting, te houden op maan dag 2 februari aa., te 10.00 uur, ten Stad- huize, zal beslissen over de geldigheid der op 28 januari ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 12 maart 1959 t« houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten - Generaal, alsmede over de handhaving van de op die lijsten voorkomende kandi daten. Lelden, 26 januari 1659. Stemmen In een andere gemeente De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan een kiezer op zijn verzoek kan worden toegestaan te zijner keuze aan de stemming ter verkie zing van de leden van d«- Tweede Kamer der Sta ten-Genera al deel te nemen, hetzij ln de gemeente ln welker ktezereregister hij op de dag der kandidaatstelling (t.w. 28 Januari) ls opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen andere gemeente. De kiezer, die van de bevoegdheid or i ln een andere gemeente aan de stemming deel te nemen gebruik wil maken, moet daarvan uiterlijk 26 februari as. in persoon mededeling doen ter secretarie ener gemeente. Leiden, 28 januari 1969

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3