Jlieuwe £riJtsrije GTourant Werktijdverkorting nog niet noodzakelijk Felle reacties CNV en KAB Andere voorzieningen hebben voorrang Gloednieuwe helikopters voor sterrengebergte Zaak verdwenen f40.000 nu geheel opgelost Gesprek over K.L.M. niet geheel onbevredigend Chroesjtsjef en Dulles pleiten voor topgesprek Nieuwe attractie: Bus-o-visie WOENSDAG 28 JANUARI 1939 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per Kwartaal; 2-55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BtJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Directie: F DIE MEK HoofdredacteurDr. E. DIEMEB CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en AJmslreken Negenendertigste jaargang „Stantvditlcfi Is ghrblcoeti tnyn hert ia tcgfjenspoct" KEUS GENOEG Zie pagina 3 Rijnschip zinkt na aanvaring Gistermiddag zijn op de Nieuwe Maas te Rotterdam ter hoogte van de Feyen- oordkade twee Rijmsohepen met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij een der vaartuigen zo ernstige averij opliep, dat bet zonk. Beide schepen, nl. het 750 ton metende Nederlandse Rijnmotorschip Damoo 113 en het Nederlands Rijnsleep- ictep Willem van Driel 37 voeren op gelijke hoogte, toen de laatste voor een tegemoetkomend kustvaartuig naar bak boord moest uitwijken. Dilt had tot gevolg, dat bedde Rijinsohepen zijdelings tegen elkaar botsten, waardoor de Damco lek doeg en zonk. De bemanning slaagde er echter in rich in veiligheid te brengen, rodat er geen persoonlijke ongelukken gebeurden. (Van een onzer redacteuren) TNE KRITIEK van het N.V.V., dat een volkomen overbodige vertraging -L' is ontstaan bjj de invoering van een kortere werktijd heeft felle reacties bij het C.N.V. verwekt. Ook de K.A.B. heeft zich nadrukkelijk van het standpunt van het N.V.V. gedistantieerd. Gisteravond heeft de heer B. Roolvink op een vergadering in Scheveningen namens het C.N.V. met nadruk verklaard, dat de meest urgente sociale voorzieningen niet in gevaar mogen worden gebracht door een eventuele te vroege invoering van de werktijdverkorting. Hoewel het C.N.V. niet tegen werktijdver korting is, meent het dat deze materie, vergeleken bij andere nog te treffen maatregelen zeker, nu nog niet urgent te noemen is. De voorzitter van de K.A.B.de heer J. Middelhuis, verklaarde dat aan de kri tiek van het N.V.V. op het verzoek vi minister Beel aan de S.E.R. in zijn alge meen sociaal-economisch advies ook aan dacht te besteden aan de werktijdverkor ting, een politiek luchtje zat. Zoals bekend heeft de minister-president de S.E.R. laten (Van een onzer redacteuren) r TEGENSTELLING met de oorspronkelijke opzet zal het luchtvervoer in Neder lands Nleuw-Gninea ten behoeve van de expeditie naar het Sterrengebergte in i(jn geheel worden verzorgd door de beide helicopters welke de stichting charterde van Aero Contractors c.v. te Den Haag. Men zal dus geen gebruik maken van de Twin Pioneers van de „Kroondulf", zo deelde de heer D. Zylstra, die als chef-vlieger de leiding over dit luchttransport zal hebben, ons gistermiddag mede. Aero Con tractors heeft met het oog op de expeditie de beide .Bcli helicopters nieuw aan luchaft. De heer Z(jlstra was maandagavond truggekeerd uit Italië waar hU tezamei met de heer M. E. van Nieraeth, chef technische dienst van Aero Contractors, de twee vliegtuigen Ln ontvangst had genomen en had ingevlogen. De Bcll-toestellen werden in licentie gebouwd b(J Construzlonl Aercnautiche Giovanni Agusta te Cascina Costa, even benoorden Milaan en afgeleverd op het bekende Miiaanse vliegveld Malpenza. Onder toezioht van de heer Van Nie raeth worden zij vandaag weer gede monteerd en verpakt. Donderdag gaan rij over de weg naar Genua waar zij vrijdag aan boord van de „Musilloyd" worden geladen. Tezamen met alle andere materiaal en de voorraden van de expeditie worden rij op 24 maart te Sorong op West-Nieuw- Guinea overgeladen op een KPM-kust- vaartuig, dat alles naar Merauke zal brengen. I De twee helikopters zullen te Merauke weer worden gemonteerd, waarna men via Tanah Merah naar het expeditie- 'arrein zal vliegen. Het is de bedoeling dat alle voorraden «n materiaal van de expeditie zullen worden opgevoerd naar de splitsing tus- j «en de West-Digoel-Rivier en de Oost- Digoel-Rivier, ongeveer 80 km benoor- den Tanah Merah en hemelsbreed even ver van de SibielVallei, waar het cen trale vliegveld voor de expeditie werd I aangelegd. Bij deze splitsing zal het z.g. „split- amgsdepot" worden ingericht, de basis van waaruit alle materiaal enz. door de lucht zal moeten worden opgevoerd. Waar Aero Contractors de enige Ne derlandse charter-luchtvaartonderneming j welke met helikopters werkt en waar deze maatschappij reeds opdrachten heeft j vervuld in Perzië en Noord-Afrika, is bet te begrijpen dat de bemanningen j irote ervaringen hebben met deze toe tellen onder allerlei vaak nogal ,.bui- •emssige" omstandigheden. Van de drie vliegers die meegaan is de heer Zijlstra 1 ®ud-marinevlieger. De heer Van den Bos j lange tijd in dienst geweest van een Amerikaanse helikopteronderneming, ter- J *"ijl de heer Menge geheel is opgeleid I het eigen bedrijf en veel ervaring ®Pdeed in Perzië. De chef technische dienst, de heer Van "*Taeth, was vroeger verbonden aan de ■klitaire luchtvaart van het Koninklijk j **derlands-Indonesische Leger en heeft d« nodige oorlogservaring in de tropen. beide Bell-Agusta helikopters i Aero Contractors, welke voor expeditie naar het Sterrenge bergte in Nederlands Nieu w- inea met bemanning en tech nisch personeel werden gechar- •rd, zijn zaterdag te Milaan af ge werd. Links de chef-vlieger Zijlstra en rechts de chef tech nische dienst M. E. van Nieraeth, die de beide toestellen ontvingen invlogen en die ook in Neder lands Nieuw-Guinea de leiding r de luchttransporten van de expeditie zullen hebben. Brandt dreigt met aftreden Willv Brandt, de burgemeester van West-Berlijn. heeft gisteravond gedreigd af te treden als gevolg van een verschil van mening in de socialistische partij waartoe hij behoort. Het verschil van mening betreft de kandidaatstelling van Heinrich Albertz als wethouder van sociale- en arbeids zaken. De socialistische fractie heeft na melijk deze door Brandt persoonlijk gesteunde kandidaat voor de tweede maal niet aanvaard. Van de 71 leden stemden slechts 31 voor Brandts kandi daat. De overigen stemden tegen, onder aanvoering van Franz Neumann, een bitter vijand van Brandt en eveneens een belangrijke figuur in de socialisti sche partij. Deze crisis komt op een voor Brandt ongelukkig ogenblik, daar hij over negen dagen een reis naar de V.S. en Canada gaat maken om te pleiten voor zijn door de communisten bedreigde stad. Na de vergadering besloot de fractie leider, een bijzondere vergadering te be leggen om het ultimatum van Brandt nader te bestuderen. weten dat een op zichzelf staande beslis sing door- de regering op het ogenblik nog niet op zijn plaats is, teneinde een vol gende regering niet voor een voldongen feit te plaatsen. Het N.V.V. heeft over de handelwijze van minister Beel erg veel lawaai ge maakt. Deze volkomen overbodige ver traging, zo meent het N.V.V., is niet ln het belang van het land. De sociale span ningen zullen hierdoor ernstig toenemen. De socialistische vakbeweging dringt er dan ook by de regering op aan snel een beslissing over de invoering van de kor tere werktyd te nemen. Zy vraagt de S.E.R. verder de regering dienovereenkomstig te adviseren. In een communiqué, waarin de gevolgde en te volgen procedure met betrekking tot de arbeidsverkorting wordt uiteengezet, spreekt het C.N.V. zün verwondering uit over de verklaring van het N.V.V. Wat de arbeidsverkorting zelf betreft, meent het C.N.V., dat deze daar doorge voerd moet worden waar dit tengevolge van een ektra verhoging van de produk- tiviteit mogelijk is. In de Scheveningse vergadering van gisteravond heeft de heer Roolvink zich in gelijke zin uitgelaten. Daarbij wee echter op een groot aantal wenselükheden op sociaal gebied. In dit verband noemde de heer Roolvink o.m. de weduwen- er wezenvoorzieniiiig, de nieuwe Invaliditeits wet en het optrekken van het loonpeil van de laagst gesalarieerde arbeiders ei ambtenaren. Bemiddelaarsmissie naar Cyp rus Een twee man tellende Wereldraad van kerken is gisteren uit Genève naar Nicosia vertrokken de leiders van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus overleg te plegen over een mo gelijke oplossing van de kwestie-Cyprus. De familie L. van den Akker uit Nijkerk is met drie gezinsleden uit gebreid: een welgeschapen drieling, bestaande uit twee meisjes en één jongen. De baby's verblijven nu met moeder in het nieuwe zieken huis De Lichtenberg te Amersfoort. Daar zijn ze dan: v.l.n.r. Hanny (5 pond), Aalt (4 pond en 3 ons) en Teuni (4 pond en 2 ons). In een kwartier kwam deze drieling ter wereld. Postbode ]>ekende verduistering (Van onze correspondent) EEN BESTELLER van het post kantoor in Delft heeft bekend de veertig biljetten van duizend gul den, die de Amsterdamse bank uit Amsterdam naar Delft had verzon den, tussen de aangetekende stukken te hebben weggenomen. Later heeft hij, zoals men weet, het geld naar het Delftse postkantoor gestuurd. De besteller heeft zich gisteren om streeks het middaguur bij de politie aangegeven. Hij verklaarde na de ope ning van de envelop (die slechts hon derd gulden als aangegeven waarde vermeldde) zo te zijn geschrokken, dat hij het geld aanvankelijk in een hoek had verstopt. Later had hij het in de brievenbus van het postkantoor ge gooid. Naar ons gebleken is (de postale recherche blijft weer in alle talen zwij gen), heeft de man zich niet helemaal vrijwillig gemeld. Politie en postale recherche zaten hem al dicht op de hielen. Toen hem dat duidelijk werd. koos hij de wijste partij en gaf zichzelf aan, voor men hem zou komen arreste ren. In Delftse politiekringen schijnt men ontstemd te zijn over de zwijgzaam heid van de postale recherche. De ver duistering is in Delft gepleegd door een inwoner van Delft en de man heeft zich bij de Delftse politie gemeld. Des ondanks mag men niets over de arrestatie vertellen. De officier van jus titie heeft inmiddels ook een zwijggebod opgelegd. Luns na terugkeer uit Londen „Volledig begrip" voor Nederlands standpunt inzake Nieuw-Guinea De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft gisteravond bij zijn terugkeer op Schiphol van zyn besprekingen in Londen verklaard, „niet al te optimistisch" te zijn over een wij ziging van het Britse besluit, de KLM- vluchten op Singapore van twee tot één te beperken. Toch geloofde hij, dat de voorgestelde heroverweging van het besluit door de Britse regering geen schijnmanoeuvre is. „Ik ben dus niet zonder hoop, dat er toch een regeling gevonden wordt, die de Nederlandse luchtvaartbelangen niet onbevredigend is." aldus de bewinds- Hij legde er de nadruk op, dat een .•entuele wijziging van het Britse be sluit in ieder geval niet spoedig kan worden verwacht. De beperkingsmaatre gel is namelijk door het Britse kabinet genomen en zal ook door het gehele ka binet moeten worden herzien. Mr. Luns zei, aan zijn ambtsgenoot Selwyn Llovd een memorandum van de Nederlandse regering overhandigd te hebben, waaraan een aide-memoire was toegevoegd met richtlijnen voor een mo gelijke oplossing. Beide documenten zul len door de Britse regering worden be studeerd, waarna een antwoord zal wor den opgesteld. In antwoord op vragen of een compro- lis mogelijk is, antwoordde mr. Luns, dat bij Nederland politieke overwegin gen een grote rol spelen in deze kwestie. De Britse regering legt echter de nadruk op technische argumenten en op principes van algemene luchtvaartpolitiek. Volgens Soepele Amerikaanse houding TWEE DAMES BEROOFD Gisteravond heeft in de Kruisstraat ir Musselkanaal een man twee bejaarde dames beroofd. Hij kwam de twee fiet sende vrouwen op de bromfiets achter op en hield hen staande om de weg te vragen. Onverhoeds deed hij een greep Ln een van de fietstassen en verdween met een hand-tasje waarin zich twee portemonnaies bevonden. De gemeente politie heeft de opsporing van de man ter hand genomen. TNE AMERIKAANSE minister van L-J buitenlandse zaken, Foster Dul les, heeft gisteren weer blijk gegeven van een soepele houding met betrek king tot de wijze waarop Duitsland moet worden herenigd. Het houden van vrije verkiezingen is niet de enige methode, herhaalde de Ameri kaanse minister. Het gaat hierom: een beslissing moet in vrijheid wor den genomen. Uit de woorden van Dulles bleek weer duidelijk, dat de gehele kwestie van de Duitse hereniging opnieuw door de wes telijke landen wordt bestudeerd. Dulles NIET ZINGEN, MAAR KIJKEN... TNE TIJD van het „we zijn er bijna" en „de potjes met vet" al of niet luidruchtig gezongen op de thuisreis na een vermoeiende bustocht schijnt voor de autobusondernemingen voor bij te zijn. Althans voor de Hofstad Tours, want deze onderneming heeft gisteravond voor het eerst een nieuwe vinding gedemonstreerd, waarmee men de reizigers in de toe komst hoopt bezig te houden: de bus- o-visie. Deze vinding, die in een viertal bussen, elke voor de Oostenrijk-reizen worden ingezet, zal worden toegepast, is zoals lam dat al zou kunnen doen vermoe deneen televisieapparaat gemonteerd i een autobus. Een aantal genodigden was bij de de- onstratie van de vinding, waartoe Mar ring» Radio N V. in Den Haag het ini tiatief heeft genomen, aanwezig en na s' loop van de trip, die over Gouda en Rot- rdam leidde, was iedereen enthousiast .-er de resultaten van het experiment. Het beeld (53 cm beeldbuis) deed in hel derheid weinig onder voor dat van de huiskamertelevisie: storingen kwamen vrijwel niet voor uitgezonderd tijdens de rit door Rotterdam waar enige hinder werd ondervonden van voorbijgaande trams. Zelfs de befaamde „rutschhaan" Den Haag-Rotterdam bezorgde geen moei lijkheden! Sinds september van het vorig jaar is men bezig geweest met experimenteren. De voornaamste moeilijkheid was de stroomlevering. De spanning van de stroom wordt namelijk belangrijk be ïnvloed door het toerental van de motor en voor de televisie heeft dit tot gevolg dat hinderlijke storingen optreden. Spe ciale voorzieningen waren nodig om dit probleem uit de wereld te helpen. Ook het monteren van het toestel schiep de nodige vraagstukken. Het was immers niet mogelijk een apparaat van het forse huiskamerformaat in een bus aan te brengen. Daarom heeft men beeldbuis en de rest van de apparatuur gescheiden. De beeldbuis is in een stalen omhulsel (aan de binnenzijde bekleed met schuimrub ber) opgehangen direct achter de chauf feur. zódanig dat het voor alle passagiers zichtbaar is en het instrumentarium heeft een plaatsje gekregen onder het dash board, waar het ook wordt bediend. Dit is dan de bus-o-visie. Direct achter de chauffeursplaats is zo als men ziet de beeldbuis (53 cm) opgehangen, duidelijk zichtbaar voor alle passagiers. schakelen. Gisteravond hield men het echter al leen op Markelo, de nieuwe zender, die met de opera Tosca voor het eerst de lucht in ging. Overigens zal dit een van de weinige dinsdagavonden zijn geweest, dat de bus-o-visie is gebruikt. Doorgaans zendt de televisie namelijk op deze avonden een filmprogramma uit en omdat deze programma's alleen zijn bestemd voor ontvangst in de huiselijke kring, is het verboden deze in een autobus te ver- Tot nu toe werd bus-o-visie alleen in Amerika toegepast en Nederland is dus het eerste land. dat deze vinding in Euro pa toepast. De bedoeling van de ontwerp ster, Marringa Radio n.v., is de toestellen ook voor het buitenland te fabriceren. zei dan ook, dat aan Rusland nu taak is mtt tegenvoorstellen te komen. De Verenigde Staten zien deze voorstel len met belangstelling tegemoet en zul len ze in welwillende overweging nemen. Intussen is echter uit de openingsrede van de Russische premier Chroesjtsjef op het partijcongres in Moskou gebleken, dat men zich niet al te veel van deze tegenvoorstellen moet verwachten. Hij herhaalde het oude Russische standpi dat het vraagstuk van de Duitse her eniging een probleem van de Duitsers zelf is en dat andere landen daar weinig mee te maken hebben. „Er is geen an dere methode. De beide soevereine Duitse staten moeten zelf onderhan- Opmerkelijk was verder de uitlating van de Russische premier, dat zijn land zich nooit tegen het houden van vrije verkiezingen heeft verzet. T opconferentie In het gedeelte van zijn betoog, waarin hij de internationale kwestie behandel de en sprak over het vreedzaam naast elkaar bestaan van de naties, pleitte Chroesjtsjef ook voor een topconferentie tussen Oost en West. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, sprak zich gisteren eveneens uit voor een topcon ferentie. De tijd is hiervoor nu wel rijp, zei hij. Hoewel Chroesjtsjef op 't partij congres weer sprak over het beëindigen van de koude oorlog, geloofde Foster Dulles hierin nog niet zo erg. Jn werkelijkheid hebben de Russen geen belang bij het staken van de koude oorlog. Zij vinden het veel belangrijker deze te winnen. Moskou heeft wel een paar voorstellen gedaan om de koude oorlog te beëindigen, aldus Dulles, maar in feite werken die stimulerend. Als voorbeeld noemde de Amerikaanse mi nister het voorstel t>an Mikojan, de politieke controle op de handel met Rusland op te hef/en. Chroesjtsjef voerde in zijn rede op het partijcongres een pleidooi voor een con federatie tussen de twee Duitse staten. Foster Dulles wees deze confederatie daarentegen met beslistheid van de hand. Een confederatie betekent immers een blijvende scheiding van de twee Duitslanden. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Parijs ■nbew windstil onbew ONO onbew 1 NO mist j O onbew ZZW geh bew I N goh bew NNW on bow NO embew j windstil on bow NNO on bow windstil onbow ONO re bow NNW on bo*' I windstil onbow windstil onbow ONO I onbow I ZZW Nederland moet dan ook een gesprek over de juistheid van de technische ar gumenten mogeiyk zijn. Schriftelijk heeft minister Luns in antwoord op vragen van het Tweeds- Kamerlld de heer E. Visch meegedeeld, dat de regering alles in het werk zal stellen om het wel zeer teleurstellende besluit van de Britse regering te doen Hij zegt de Britse houding in deze be paald niet in overeenstemming met de goede betrekkingen tussen Nederland en Engeland te achten. Over de resultaten van het gesprek als geheel verklaarde minister Luns „niet ontevreden te zijn." Bepaald tevreden toonde hy zich over het overleg inzake Nieuw-Guinea en de wapenleveranties door Engeland aan In donesië. Volgens het in Londen uitgege ven communiqué heeft minister Lloyd herhaaldelijk de door de Britse regering afgelegde verklaringen ter ondersteu ning van de Nederlandse positie beves tigd. „Groot-Britannië onderschrijft dan ook volledig," aldus minister Luns, „dat de levering van wapens met zich mee brengt voor wat Indonesië er mee zou gaan doen." v an ae 18 Fairey-Gannet vliegtuigen, die Engeland aan Indonesië zal leveren, worden er binnenkort zes afgeleverd. De levering van de overige twaalf zal wel enige tijd op zich doen wachten. Inmiddels is de koopovereenkomst be treffende deze 18 vliegtuigen op de Brit se ambassade te Djakarta door de Indo nesische premier Djuanda en de chef staf der marine Subiakto getekend. De ministers zyn verder overeengeko men, de kwestie van de wapenleveran ties nog verder met de bondgenoten te bespreken. Ook hebben de beide staats lieden de toestand in Europa besproken in het bijzonder in het licht van de jongste Russische nota's over de kwestie Berlijn, en zy wisselden voorts van ge dachten over de Europese economische vraagstukken. Doom had gisteren Duits bezoek: deputaties van verschillende regimen ten droegen kransen naar het mauso leum, waar ex-keizer Wilhelm II begraven ligt. Gisteren herdacht men namelijk da.t keizer Wilhelm 100 jaar geleden werd geboren. Op de foto generaal Herrschlegel, die een krans legde namens de „Stahlhclm", afdeling Keulen. (Voor verslag zie pag. S). Zeeman vermoord in Rouaan Gisternacht Is de 29-jarige Nederlandse zeeman Harm Moijerink uit Apeldoorn in Rouaan door drie messteken zodanig ge wond dat hij later in het ziekenhuis over leed. De zeeman, dis ongehuwd is, was eerste stuurman op het kustvaartuig Ma ria Theresia van de rederij Gruno te Am sterdam. Hij was 's avonds gaan passagieren en later vonden patrouillerende politieagen ten hem bewusteloos en uit drie steek wonden bloedend op straat liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed hij in het ziekenhuis. Men heeft nog geen aanwyzing omtrent de daders kunnen vin den. noch omtrent het motief van de aan slag. Weinig verandering De Bilt verrwachrt tot morgenavond: Sin de nacht eno chtend over wegend lichte vorst en hier en daar mist. Overdag zon- zelfde temperaturen als van daag. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uurj Donderdag 29 Jan.: zon op 8 38 uur, on der 17.31 uur. Maan op 23 34 uur, ondor 10.10 uur. Zaterdag laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1