CHRISTELIJK LADY ISABELLA C.N.V. vraagt Deltaplan voor liet Noorden Protestantse stemmen over wereldconcilie Grootste voorzichtigheid met lonen in landbouw Is de Hervormde kerk politiek betrouwbaar? Een woord voor vandaag Kanttekening Easi Lynne Ook werkloosheid is een ramp Waar blijft het Deltaplan voor het Noorden?, zo vraagt deze week De Gids, het orgaan van het Christelijk Nationaal vakverbond. Hiermee wordt niet bedoeld een oepaald wa terkeringsproject voor het Noor den, zoals dit voor het Zuid- Westen van ons land is ont worpen. maar toch wel een plan, dat eveneens een even tuele toekomstige ramp zal ke ren. namelijk een werkloos heidsramp voor de drie noor delijke provincies van ons land, waar de werkloosheidscijfers onrustbarend hoog blijven. Zeker er worden reeds maat regelen getroffen, aldus De Gids. We doen aan ontsluiting, structuurverbetering, aanmoe diging tot industrie-vestiging. In het Noorden «elf wordt door bekwame bestuurslnstanties en actieve instellingen aan dit vraagstuk gewerkt. Maar des ondanks wordt het, naar de me ning van drs. J. Boersma, eco nomisch medewerker van het C.N.V. en schrijver van het ar tikel in De Gids, meer dan tijd, dat een allesomvattend structuurplan voor het Noorden wordt opgesteld. Niet terwille van het plan. maar om daarna het kwaad krachtig en in de wortel aan te tasten. Na tuurlijk kost dat geld. maar dat doet het Deltaplan ook. aldus De Gids. Wellicht kunnen de kosten van de Deltawerken nog over meer jaren worden uitgesmeerd, zodat het bitter noodzakelijke werk in het noorden op korte ter mijn zou kunnen beginnen. Het bestaande werk dient voortgang te vinden, in afwachting van een diepgaand kostenonderzoek door de overheid. Daarnaast zou thans reeds daad werkelijk het vraagstuk van de gemeenteclassificatie moeten wor den aangepakt om het struikelblok van het steeds nijpender tekort aan plaatselijk aanwezige. ge schoolde arbeidskrachten weg te nemen. Meer en meer dient het besef levendig te worden, dat wij niet mogen en kunnen doorgaan met het vermorsen van werkkracht en het verknoeien van mensenlevens. Zolang niet het uiterste 18 be proefd. mogen wij voor structuur- problemen niet wijken. Met bewo genheid alleen komen we er niet. Do Gids besluit zijn artikel met de vorklaring. dat zo goed als Zee land terecht /ljn technisch-wa'cr- staatKundig Deltaplan heeft ge kregen, Friesland. Groningen cn Dren'e hun sociaal-economisch Deltaplan diénen te ontvangen. I)E SCHIPPERS Ter geiegenheld van zijn veer tig-Jarig bestaan heef' de Neder lands P» otestants-Christeli jke Schippersbond een speciaal Jubi leumnummer van het orgaan Hel Schippersblad doen uitkomen. Op de voorpagina wordt in drie kor te artikelen resp. van de voorzit ter van de bond. de heer F. H. van de Wetering en van de beide mldfetcrs prof. dr. J. Zijlstra en mr. J. van Aartsen, de betekenis van dit Jubileum geschetst. Minister Zijlstra schrijft hier. dat de ontwikkeling, welke zich de laatste decennia op techmSch. economisch en sociaal gebied heeft voltrokken ook de verhoudingen in de vervoerssector niet onberoerd heeft gelaten. De binnenscheep vaart is onder zware druk komen te staan van de tempoversnelling in het economisch leven. De schip pers hebben deze druk kunnen op vangen en zij zijn in de vervoers sector een belangrijke plaats blij- Minister Van Aartsen wijst op de individualistische inslag van de schipper, waardoor hij zich maar met moeite kon thuis voelen in een organisatie, die zijn belangen zou behartigen. Het besef echter, dat in oen maatschappij, die steeds ingewikkelder wordt het individu ele belang gediend wordt door gezamenlijke behartiging van ge lijkgerichte belangen heeft de schipper langzamerhand over de ze terughoudendheid heen gehol pen. De Jubilerende bond is zijn plaats waard gebleken, aldus mi nister Van Aartsen en hij hoopt, dat de bond met het christelijk be ginsel als richtsnoer, zijn taak tot heil van de binnenvaart nog ve le jaren mag voortzetten. RUILVERKAVELING Een zaak. die op het ogenblik bijzonder in de belangstelling staat in landbouwkringen is de kwestie van de ruilverkavelingen. Ons Platteland, orgaan van de Chr. Boeren- en Tulndersbond. bestrijdt de opvatting, dat de rijkskosten voor de ruilverkave lingen zonder meer bij het be drag geteld kunnen worden, dat men aanmerkt als landbouwsteun. Alles moet gedaan worden om tot een meer juiste algemene opvat ting over de ruilverkavelingen te komen, aldus Ons Platteland. De waanvoorstelling, alsof alle mil joenen besteed aan ruilverkave ling een soort agrarische steun zouden zijn, moet uitgebannen worden. Soms is er helemaal geen landbouwbelang in het geding en gaat het om de ontsluiting van een streek, om verbetering van wegen of de waterhuishouding of diensten aan het algemeen be lang. Om tot een beter begrip van de betekenis van de ruilver- taan de landbouworganisaties sa men met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de colle ges van Gedeputeerde Staten zich met de stimulering van de ruil verkaveling zullen belasten. „Sensatie van de eerste rang" Van alle kanten beginnen de reacties los te komen op de aan kondiging van een rooms katholiek wereldconcilie, waar de rooms katholieken zich zullen bezinnen op hun verhouding tot andere kerken en op de verscheurde een heid van de kerk. Dr. W. A. Visser 't Hooft, de Neder landse secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, zei dat deze kerkvergadering zich zal kunnen ont wikkelen tot een van de belangrijkste stappen naar de christelijke eenheid. Hij meende echter dat het nog te vroeg is om een duidelijk beeld te krijgen van de potentiële betekenis van het concilie, omdat de onderwer pen die besproken zullen worden nog niet duidelijk gedefinieerd zijn. Hij noemde echter het besluit van de paus wel ..een van de belangrijkste gebeur tenissen in de bijna tweeduizendjarige kerkgeschiedenis." Een woordvoerder van de kerk van En geland heeft de aankondiging met in stemming begroet. Kanunnik Douglas Waddams, secretaris van de raad vpnr buitenlandse zaken van de Anglikaan- se Kerk heeft verklaard, dat als er inderdaad een aanvaardbare uitnodi ging komt. ..die mogelijkheid biedt Dit is niet geschied sedert de paus onfeilbaar werd verklaard." De patriarch van de Grieks Orthodoxe Kerk in Noord- en Zuid-Amerika achtte het verstandig een voorbereidende con ferentie te houden van alle kerken. Hij was van mening dat. als het de paus ernst is om werkelijk tot een gesprek met andere kerken te komen, hij zich met de hoofden van protestantse en orthodoxe kerken om de conferentie tafel zou moeten scharen om tot een voorlopige overeenstemming te komen. Hij wees er op dat de verschillende kerken alleen op voet van gelijkheid overleg zouden moeten plegen, et is echter totaal onwaarschijnlijk dat de paus dit zou doen. Het zou in- houden dat hij zou erkennen op voet van gelijkheid te staan met de leiders van andere kerken. Juist omdat hij meent op de stoel van Petrus te zitten heeft hij zelfs ten koste van de grote scheuring van 1085 de heerschappij in de kerk willen veroveren. De meeste stemmen die wij tot nu toe hebben gehoord getuigen van een eerste en thousiasme. Het is echter de vraag of de muis geen olifant heeft gebaard, constructieve samenwer king tussen de Rooms Katholieke Kerk de andere christelijke kerken, die zeker verwelkomd zal worden." JHet bureau van de aartsbisschop van terbury wil alsnog geen officieel mentaar geven. De Zweedse bisschop van de Lutherse kerk Bo Giertz heeft het concilie sensatie van de eerste rang genoemd. Hij meende dat dit wel eens' een uaOm paal zou kunnen zijn in de geschie denis van de kerk. „Een ding is be langrijk. en dat is dat bet wereld concilie het recht zal hebben haar Met behoud standigheld hebben de bij het streven ,gen zelf- schippers versterking hun positie gebruik weten te maken van de mogelijkheden, die nauwere aaneensluiting kan bie den. De Ned Prot. Chr. Schip persbond betekent voor de schip pers een belangrijke steun In de strijd om het bestaan. De kracht van deze organisatie ligt in de be hartiging van de belangen van zijn leden, op grondslag van chris telijke beginselen als enig betrouw baar kompas, ook en juist voor het werk op economisch en soci aal terrein. De bond heeft veel vruchtdragend werk tot stand ge- •bracht, dat wezenlijk heeft bijge dragen tot het scheppen van ge zonde verhoudingen in de ver voerssector, aldus minister Zijl stra. ming Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Veendam. H. Post- ma te Sint Pancras; naar Oude Tonge, A. Jonkers te Schalkwijk. CHRIST. GER. KERKEN Tweetal te Haarlem Noord. Joh. Prins te Groning^p en H. Toorman te 's-~ venhage Centrum. lagd: BIJbelverkl v. Henry-Dflchsel, - Tel. 174352 - 1 De decaan A. H. Albrektson, een zende ling in Mnene, Zuid Rhodesia werd tot eerste bisschop van de Afrika Evangelisch Lutherse Kerk in die staat benoemd. De kerk telt 10.000 lede De doodstraf, die was uitgesproken tegen dr. Konrad Möckel, een Duits predi kant in het Hongaarse Transsylvanië wegens handelingen tegen de staat ge richt, is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. De paus heeft besloten om niet Lourdes te gaan. om daar officieel het eeuwfeest van Lourdes te sluiten. Hij zal met een radiorede op 18 februari het einde van het feest aankondigen. Sociale conferentie Chr. Boeren en Tuinders Groter risico voor de boer, beperkte kans op sociale verbeteringen Het conflict tussen zending missie, aanleiding van «le rooma-katholleke plannen om in Me* rauke ccn vervolgschool te openen, ter geen voedingsscholen in dat ge bied zUn, duurt nog Immer voort. Van rooms-ka tholieke zijde is op verschillen de manieren gepoogd om de zending zwart te maken en in het blad "Her vormd Nederland" hebben vis. I. S. Kyne en dr. G. P. H. L-cher een antwoord ge geven. In het laatste nummer van dit blad gut S. C. Graaf van testanst Nederland verwacht zij echter bovendien nog In op de vraag. Is de Her verwacht dat men len waar een gesubsidieerde school zal worden gevestigd, onder het Neder landse volk. gelukkig nog de mening van een minderheid. Deze minderheid insinuere echter met, dat de overheids belangen bij haar het veiligst zijn! De zending der Nederlandse Hervorm de Kerk wenst in haar reformatorische houding van vrijheid en loyauteit tegen over de overheid door haar Rooms-Ka- thoileke landgenoten, gerespecteerd ta worden, desnoods onbegrepen, en niet verdacht te worden gemaakt. Van Pro- vormde Kerk politiek betrouwbaar1! Van rooms-katholieke zijde kwam de verdachtmaking dat juist de Hervorm de Kerk in de Nieuw-Gulnea politiek niet loyaal stond tegenover de regering. De schrijver vervolgt dan: Volledig loyaal is de kerk God geve het alleen aan haar Heer. Zij wendt zich ..tot overheid en volk, om het leven naar Gods beloften en ge boden te richten" (Kerkorde art. VIII). Zij doet dit met gezag, d.w.z. niet met goddelijk gezag, niet ex cathedra, maar met kerkelijk gezag, in alle misverstan den en aanvechtingen, die met het kerk-zijn naar Reformatorisch inzicht zijn gegeven. Maar Juist als kerk, die zich op deze wijze tot overheid en volk richtJS| zy de beste vriend der overheid. Zij is i dit in het bijzonder in een ondanks alles nog door de reformatie gestempeld volk als het onze en een door de reiormatle beïnvloede democratische staat als Ne derland. Ik versta het, dat Rooms-Katholieken met deze gedaentengang niet congeniaal; zijn; er zijn R.K. landen, waar een ge- heel andere opvatting aangaande de verhouding var. kerk en staat blijkbaar volledig wordt geaccepteerd. Echter is de mening, dat de bisschoppen, in af-1 wijking van de Regering, kunnen bepa-l dan dat: zij verwacht dat haar in deze houding zal verstaan steunen, dat men de vrijheid der kerk tot het stellen van critische vragen zal blijven erkennen en dat men haar pro test tegen het optreden van bisschoppen op overheidsterrein niet als een relletj zal bagatelliseren. (Van onze sociaal-economische redactie) Op de sociale conferentie van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond, vandaag te Utrecht gehouden, heeft de voorzitter, de heer J. J. Doornbos, aangedrongen op de grootste voorzichtigheid met ver dere loonstijgingen in de land bouw. Bij het loonbedeid dient niet alleen het sociaal rechtvaar dige, maar ook het economisch mo gelijke overwogenc te worden. De heer Doornbos liet deze waarschu wing horen, omdat sommigen ten gevolge van de totstandkoming van de werkclassificatie vobr de landbouw, menen dat het nu in de toekomst met de loonsverhogingen ook gemakkelijker zal gaan. Uiter aard zonderde hij hiervan uit, eventuele algemene loonsverho gingen, die zich nog mochten voor doen. Ook nu de relatieve gelijkstelling met andere bedrijfstakken ten platte land® is verkregen wat betreft het loonbeleld. zal toch aan het verhoog de marktrisico voor de boer niet voor bij gegaan mogen worden. Vooral Wie het onze Vader" bidt, trekt een lijn van de aarde naar de hemel. Deze bijzin: „Die in de hemel zijt", bepaalt wie de „Vader" is geen aards priester en ook geen familielid, maar Hij die woont in de hemel. De hemel is immers de plaats waar God woont en als we dat schrijven zijn we geneigd te denken, dat de hemel er altijd geweest is 'en altijd zijn zal. De bijbel leert echter dat hij net als de aarde geschapen is (Openb. 10:6). En dat ook beiden zullen vergaan, zodat er een nieuwe hemel en een nieuwe aarde zal kunnen komen. In de hemel viel Luci °.r, de Morgenster en verwerd tot Satan. Op de aarde viel de nens. Maar als, zowel hemel als aarde, geschapen zijn en be 'en zonde huisvestten, waarom moeten wij dan in ons gebed 1eciaal de nadruk leggen dat God daar is? Christus leerde oi j dit niet bidden om ons voor ogen te houden dat wij aardse zondaars zijn, zodat er een kloof ligt tussen ons en de Vader. Hij wil ons er aan herinneren dat wij een toekomst hebben en dat die toekomst niet ligt op de aarde in het materiële, maar in het hemelse vlak. De hemel is de plaats waar Gods troon is, waar over ons het „schuldig" werd uitgesproken, maar de hemel is ook de plaats waarvan Christus zei: Ik ga heen om U plaats te bereiden." U hoort er dus ook bij-' WEER OP LOSSE SCHROEVEN perend: „Men mag haar (de ver klaring) niet los zien van hetgeen in het nog te publiceren libe- tJET klonk bijzonder stoer, toen -1 prof. Oud zeer onlangs verzeker de, dat de V.V.D. er niet over denkt om deel te nemen aan een kabinet rale verkiezingsmanifest zal staan, waarin ook socialisten zitting zul- Zij is stellig, gezien dit vroege sta len nemen. dium, ook te beschouwen als een Behalve stoer was het ook merk- fase in de discussie, die zich in de waardig, zeker uit de mond van ze spreker. Nog afgezien van vraag of het wel juist op de weg i verkiezingsstrijd afspelen is. Als zodanig is zij niet meer dan een stelling die wordt ge- i deze gewezen socialist lag, zich poneerd en waaromheen zich nog op deze wijze te uiten, blijft daar allerlei tot meningsvorming en het feit, dat naar de opvatting van standpuntbepaling leidende gedach- de staatsrechtsgeleerde Oud zelf tenwisseling kan ontwikkelen een een partij zich niet bemoeit met spel van stelling en tegenstelling, een kabinetsformatie. Dat doet de van nuancering en precisering. Hoe fractie. Dat zal nader de fractie de oorspronkelijke stelling na dat moeten doen, zoals deze na de ver kiezingen van straks zal zijn samen gesteld. spel eruit zal zien, laat zich nog niet vaststellen". Wij moeten bekennen: helder is ons Geheel in strijd met deze eigen op- dit allemaal niet. Is dit een aankle- vatting van de heer Oud heeft hij ding? Het heeft naar onze Indruk deze toekomstige fractie reeds de zeker evenveel weg van een terug- wet voorgeschreven. Bovendien is trekkende beweging, zo in de geest zijn stoere uitspraak zonderling, van: er kan nog van alles komen en dat dezelfde heer Oud altijd heeft dit is ten slotte niet meer geweest dan Arbeidstijden Spreker hoopte, dat de ontwerp-ver- ordening van het landbouwschap inzake de arbeids- en rusttijden voor de land bouw alsnog door de minister zal wor den goedgekeurd en dat de Sociaal-Eco nomische Raad, de minister gunstig zal adviseren inzake het strafbaarstellen overtredingen van de verordening, zoals dit in het ontwërp is vastgelegd. Grote schade zal worden toegebracht het overleg in de landbouw, wan- belangrijk stuk werk op formalistische discussie onderdeel, van de kaart zou worden geveegd, aldus de heer Doorn met betrekking tot het gaat de landbouw steeds i dragen, juist ln Volgens de laatste gegevens schUnt Hong Kong de enige stad ter wereld te zijn waar er meer theologische studenten zijn dsn de kerken kunnen gebruiken. Dit is het gevolg van een voortdurende stroom van vluchtelingen uit China, terwijl de kerk niet ln staat Is afge studeerde studenten naar China terug te zenden. Advertentie Door weer en wind dag ln dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep ABDIJSIROOP.'.^ prijsbeleid I __<r_ in dalende wereldmarktprijzen. He* kan niet an ders, of dit moet er toe leiden, dat de ondernemer nog scherper moet gaan calculeren om de kostprijs veel mogelijk te drukken. In de akkerbouw is de werkclassifi catie thans ingevoerd, voor het lopende contractjaar ii dit ten dele het geval in de veehouderij en over de werkclas sificatie in de tuinbouw is thans over eenstemming bereikt. Dit zal ongetwij feld een niet onbelangrijke verhoging van de lonen met zich mee brengen, al dus de voorzitter. Over het algemeen is de functie-in deling bij de werkclassificatie niet gun stig ontvangen. De functie-omschrijving wordt lang niet overal op dezelfde wij ze uitgelegd. De heer Doornbos achtte het echter niet verwonderlijk, dat zich bij een dergelijke ingrijpende wijziging van de loonopbouw in de praktijk moei lijkheden voordoen. Niet het werk zal aan de classificatie aangepast moeten worden, maar omgekeerd de classifica tie aan het werk op het bedrijf. 120 Ti ui zo bleek ik was bang dat u ziek was. ;:X altijd wel bleek, en som, heel er«. mktr m'iin «exondheid u ïoed .o^TvXn'^ÏTB.'rUV op Siuf'ww 2ih«hen.ïmPmi! vtadtn. Hebt u in Engeland gewoond?" „In Ket begin van mijn leven". Fn ti hebt echtgenoot en kinderen verloren O. wicht neemt u mf niet kwalijk als ik mij vergis: ik dacht dat mevrouw Latimer tets over kinderen "V^wat moet dat een verschrikkelijk verdriet zijn als kinderen sterven!" riep Barbara uit. terwUl ril ontroerd de handen ineen sloeg. „Ik zou voor geen geld ter wereld mijn baby willen missen! Ik hem eenvoudig niet kunnen missen. ..Een verschrikkelijk verdriet en moeilijk te dra gen". stemde lady Isabel formeel toe. In haar hart dacht ze echter, dat de dood niet dc ergste vorm van scheiding was Er bestond een andere vorm. die veel gruwelijker was Mevrouw Cariyle begon nu te spreken over dc kinderen, die nu weldra onder haar hoede geplaatst zoudan worden. U bent er zeker wel van op de hoogte dat het mijn eigen met zijn? Dat zou mevrouw Xatlmer u tenminstr vertellen. Het zijn de kinderen van de eer ste vrouw vao mijnheer Cariyle" En van mijnheer Carlvle". viel lady Isabel haai in da rede Wat ter wereld had haar er toe gebracht, dat te zeggen? Dit vroeg zij zich af. zodra de woor den haar mond hadden verlaten. Een scharlaken blos trok over haar wangen en zij besefte scherp, dat - - - ~t>r lmpulaieve van door ANN LUDLOW ,i»e» cc droevige situatie voor hen. 'het meisje, want hun moeder heeft hen ln de steek gelaten. O. het was afschuwelijk - „Ze is dood, hoor ik", zei lady Isabel, in de hoop dat zij het gesprek van dit punt kon afleiden. Me vrouw Cariyle ging er echter op door. alsof zij haar niet verstaan had. „Mijnheer Cariyle trouwde destijds met lady Isa bel Vane, de dochter van wijlen lord Mount Severn. Ze was mooi en aantrekkelijk, maar ik geloof met dat ze erg veel om haar echtgenoot gegeven heeft In leder geval, ze ls van hem weggelopen". „Dat was treurig", merkte lady Isabel op, daar zij wel voelde, dat er het een of ander antwoord van haar verwacht werd. Bovendien moest ze im mer* haar rol spelen „Treurig? Het was gemeen, het was schandelijk", antwoordde mevrouw Cariyle. die zich enigszins be gon op te winden. „Van alle mannen ter wereld, alle echtgenoten, was mijnheer Cariyle toch wei degene, die het allerminst ao'n behandeling ver diend had. U zult er net zo over denken, wanneer u hem hebt leren kennen. Het was overigens he- verkondigd, dat zijn fractie zich nooit en te nimmer aan een kabinet gebonden zal voelen. Zijn partijge noot Stikker heeft zulks en tot zijn nadeel ondervonden.In zulk een opvatting past de uitlating van prof. Oud over een geweigerde sa menwerking met socialisten aller minst. Reeds op deze gronden moest wor- .oorspronkelijke stelling". De uitlating van de heer Oud is in de liberale pers „Het Vader land" bijvoorbeeld geprezen om haar helderheid. Men wist nu, waar aan men met de heer Oud toe w en andere partijen werden tot e-\ duidelijke uitspraken uitgedaagd. Intussen moeten we vaststellen dat deze nadere verklaring - iemand gemerkt of vermoed, dat lady Isabel iets voor een ander voelde. Zij ging er van door met Francis Levlson hij is nu Sir Francis geworden. Hij had een tijd op East Lynne gelogeerd, maar nooit had iemand enigerlei ongepaste intimiteit tussen hen ontdekt, zelfs niet mijnheer Cariyle zelf. Voor hem zowel als voor anderen moet haar gedrag wel altijd een raadsel blijven." Madame Vine scheen haar aandacht voor haar bril nodig te hebben en schoof die recht. Barbara vervolgde haar verhaal. „Natuurlijk slaat de schande terug op de kinderen, en dat zal ook altijd zo blijven; de schande van een gescheiden moeder...." „Is zij niet dood?" onderbrak lady Isabel. „Zeker, zij is dood. Maar daarom zullen zij niet minder met de vinger worden nagewezen, vooral het meisje, zoals ik al zei. Soms noemen ze hun moe der wel eens in hun gesprekken, vertelt Wilson me; maar ik zou u willen aanraden, madame Vine, hen daarin niet te stijven. Zij moeten haar maar liever vergeten." „Dat zal natuurlijk ook de wens van mijnheer Cariyle zijn". „Stellig. Er kan weinig twijfel aan bestaan, dat mijnheer Cariyle elke herinnering aan haar zou uit wissen, als het maar mogelijk was. Maar ongelukkigerwijze was zij nu eenmaal de moeder van de kinderen en daar valt niets aan te doen. i soortgelijk lot gespaard blijft" „Ik zal mijn best er voor doen" Isabel, en in haar stem klonk met dusver. „Zijn de kinderen veel i< als ik vragen mag?" antwoordde lady r warmte dan tot i uw gezelschap. (Wordt vervolgd.) Tenslotte sneed spreker nog het bij de land- en tuinbouw weinig po pulaire systeem van de sociale ver zekeringen aan. De administratie, die aan de uitvoering vastzit, dreigt de individuele werkgever boven het hoofd te groeien. „De mensen i ten zich na drukke dagen op het land en in de tuin gaan verdiepen in het jargon van stromen circulai res en wanneer men ten langen leste aan een bepaald systeem gewend is, komt er een maatregel, een nieuwe verzekering, een bijslag etc, die een hele nieuwe berekeningswijze nood zakelijk maakt. Elke mogelijkheid die kan leiden tot vereenvoudiging zal moeten worden aangegrepen". Nog achterstand bi] Prot. ziekenhuizen (Van een onzer verslaggevers) De achterstand op het gebied van di protestantse ziekenhuisverpleging is ii 1958 nog meer toegenomen. Het tekort, in vergelijking met het aantal bedden, dat in rooms-katholleke inrichtingen be schikbaar is, steeg tot 15.500 bedden In protestantse ziekenhuizen waren per 1 januari 7700 bedden beschikbaar. in rooms-katholieke 23.200. In 1958 werden de protestantse inrichtingen met 200 bed den uitgebreid, de roomskatholieke met 800. Er zijn nog bouwplannen voor pro testantse ziekenhuizen te Alphen aan de Rijn, Doetinchem, Heerlen, Hilversum, Sneek en Voorburg. Politieke week aan de V.U. Het' studentencorps van de Vrije Uni versiteit organiseert van 9 tot 13 februari te Amsterdam een politieke week. Maan dag 9 februari zullen dr. J. Schouten, oud-lid van do Tweede Kamer en prof. dr. A. M. Donner refereren over: .Chris telijke partijvorming", dinsdag 10 febru ari zullen de heren M. Ruppert, Eerste- Kamerlid en voorzitter van het C.N V en A. Borst Pzn. te Wassenaar, voor zitter van het verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, spreken over: .Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en medezeggenschap"; woensdag 11 fe bruari refereren de heren dr. J, A. H, J. S. Bruins Slot, Van Aerdenhout, lid der Tweede Kamer, en prof. dr. L. W G. Scholten. hoogleraar aan de V U. over „Buitenlandse politiek", donderdag 12 februari behandelen de Kamerleder A. B. Bieuwenga Wzn.. Van Hartshui- zen (Gron.) en H. van Eysden v; terdam de economische poliii'ek, na vrijdag 13 februari onder presidium van dr. W. P. Berghuis, voorzitter der A.R. partij en burgemeester van Kam pen. een forum gehouden zal worden. Mr. Schwartz van de Arntszstichting afgetreden Mr. A. Schwartz te Bilthoven is om gezondheidsredenen afgetreden als voor zitter van het regentencollege van de Willem Arntsz Stichting, dat net beheei voert ovei- de psychiatrische ziekenhuizen het „Willem Arntsz Huis" te Utrecht en de „Willem Arntsz Hoeve'* te Den Dolder. I Het regentencollege heeft de ver diensten van de heer Schwartz willen eren door de naam „Mr. A. Schwartz- fonds" te verlenen aan een inmiddels op gericht steunfonds voor het personeel. den aangenomen, dat de uitlating aanvankelijke helderheid bitter wei van prof. Oud, behalve stoer, ook nig is overgebleven. Alles immer» lichtelijk onberaden was. Men zit kan straks weer anders worden? er lil de liberale hoek dan ook mee. Het enigé onveranderlijke schijnt Vandaar ook dat de liberale „Nieuwe wel de veranderlijkheid van het libe- Rotterdamse Courant" zich terstond ralisme. Voor de heer Oud is het een beijverd heeft, haar aan te kleden, pijnlijke situatie. Daar staalt hij ln Die aankleding is op haar beurt de verkiezingsstrijd; en opnieuw kenmerkend en mogelijk zelfs ty- geldt van hem: hij kan ook anders. NAAR EEN VRIJE LUCHT TVE kansen van onze minister Luns kunnen nemen bij de scheepvaart. te Londen worden niet gunstig Ook haar zijn in bepaalde perioden beoordeeld. De bewindsman is er om der geschiedenis belemmeringen ln te trachten het Engelse besluit, waar bij de landingsmogelijkheden vooi de K.L.M. te Singapore tot één per is hier voldoende. Maar het onweer- week werden beperkt, ongedaan te staanbaar streven ging naar de vrij maken. De Engelsen zullen het ook uiterlijke wellevendheid niet laten haar baat gehad, ontbreken. Wij vrezen, dat het daar- yoor de luchtvaart moet de vrijheid bij blijven zal. Zeker, men heeft kennelijk alsnog wórden verworven, zich in Engeland totaal -verkeken op Wat zich thans in de luchtvaart nof de indruk die het voor ons teleurstel- voordoet, is bij de scheepvaart lende besluit op het Nederlandse volk denkbaar. Gesteld dat in een onzer heeft gemaakt en, geheel overeen komstig de verwachtingen, ook ma- nationale zeehavens een buitenland se maatschappij zich wilde vestigen; ons dunkt, zij zou van harte worden Voor het Nederlandse volk is de begroet. K.L.M. een nationale zaak en door de Engelse regering hiervoor niet Maar op de luchthavens worden val dadelijk te waarschuwen zijn de daag nog niet-eigen vliegtuigen ge maarde Britse inlichtingendiensten in weerdl Waarom? Uit povere over gebreke gebleven. wegingen, gesproten uit de vren Het Is met de luchtvaart een merk- voor concurrentie. En alsof juist uü waardige zaak. Technisch heeft zij een *ezonde concurrentie niet tal var In een ontstellend korte tijd even nieuwe mogelijkheden tot verden ontstellende vooruitgang mogen boe- ontplooiing: van de luchtvaart zondei ken. Ongekeerd lijkt het wel, of op kunnen groeien, dit ogenblik de vrijheid ln de lucht De luchtvaart heet het verschijnsel aanzienlijk beperkter is dan toen de van' de toekomst. In feite lijkt het eerste mechanische vogels hun vleu- soms, of zij niet kan loskome gels gingen uitslaan. een grijs verleden, dat reed: Men zou ln de luchtvaart een lesje overwonnen behoorde te zijn. VERNIEUWING EN BEZINNING yERSCHEIDENEN onzer zullen zich I te buiten moest gaan. Dit feit moet: de artikelen herinneren die, kort I reeds een motief heten otn thans M na de bevrijding, door prof. dr. H. j een uitgave opnieuw van de toen me Dooyeweerd werden geschreven in zoveel graagte ontvangen artikels het christelijk cultureel-sociaal weck-1over te gaan. Bezinning immers blad „Nieuw Nederland' I geboden. En de krachten die zich Ons staat de indruk die deze artike-1 die jaren aan ons voordeden zij: len maakten nog duidelijk in het ge-veelszins dezelfde als zich vandaif heugen gegrift. Het waren dagen die)'aten gelden, naar veler oordeel om een nieuwe oriëntering vroegen. Om strijd werd j kortom, gerept van vernieuwing en van be zinning, maar niet alle adviezen waren even hecht en diep gefundeerd. In die jaren waren de beschouwingen van prof. Dooyeweerd van dubbele waarde. Zij waren in staat, de vor ming van ons oordeel uit te tillen boven de nauwe grenzen van het eigen ogenblik. Zij Heten achtergron den en verbanden zien en leerden zo de eigentijdse verschijnselen eerst recht verstaan en beoordelen. Maar daarmee kregen deze beschou wingen tegelijk een betekenis die de grenzen van de tijdelijkheid van toen artikelen van prof Dooyeweerd zijn nu in gebundeld: vorm ln het licht gegeven, onder titel „Vernieuwing en Bezinning", een bewerking door mr. J. A. Ooslt' hoff, en zeer verzorgd uitgegeven dw J. B. van den Brink Co. te Zutphw Na het bovenstaande behoeft het gM betoog meer, dat wij ons over di heruitgave verheugen. Er is ook deze dagen behoefte aan goede liten tuur ter studie en ter overweging. Es boek als dit zal bij nauwgezette leiiK bijdragen tot wezenlijke vermeerdf ring van ons inzicht en van om kennis. •rdlnaal Joseph Roey van België heeft radio- en televisieuitrustingen van dei''e synode altaren geweerd en fotografen verbo- den uit het koor van de Belgische ker ken opnamen te maken. HU herinnerde de priesters er bovendien aan dat het vervangen van kerkorgels door mecha nische Instrumenten verboden Is. i - de methodisten va,. Rhodesia heeft zich tegen de onaftu kelijkheid van de Centraal Afrikaan* Federatie gekeerd, totdat de lnwOBfl met een meerderheid van stemms hun vertrouwen ln de nieuwe «U* hebben kunnen uitspreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2