ïlieuHio £eitect)e (iToumitt Russische vooruitgang verzwakt niet Op Cuba weer 7 executies Succesrijke strijd tegen botersmokkelaars Graanhandel tegen hoge Europese tarweprijs Wereldreis van Sukarno en misschien operatie Zwitserse vrouwen hebben geen schijn van kans op stemrecht Ongelukken door gladde wegen en door mist Urker vissers vervingen veer Baby terecht DINSDAG 27 JANUARI 1959 BUREAUS: Stee ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (BI) contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Nrgrnrndfrtigste jaargang no. 11474 CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasttch if ahfbltufn niyn bert ia Ugljcnspotf Sombere BRESSIANEN Zie pagina 4 Chroesjtsjef rapporteert congres: veiligheid, het onoverwinnelijke kamp van het socialisme, dat alles bezit was nodig is om de machten der agressie te beteugelen. Achterlijk in het verleden, is het land nu een socialistische mogendheid met een grote industrie en landbouw. In de drie jaar sedert het twintigste partijcongres heeft Rusland zijn opmars langs het pad van Lenin voortgezet, zijn macht verder versterkt en in de worsteling voor de versterking van vrede en vriendschap tussen de volken zijn internationaal prestige verhoogd. Aldus premier en partijleider Chroesjtsjef, die vanmorgen aan het 21ste congres van de Russische communistische partij rapport uitbracht over de gang van zaken in de afgelopen drie jaren. Toen het congres om acht uur Nederlandse tijd werd geopend, hadden zich meer dan vijftienhonderd ge delegeerden in de met goud en wit uitgevoerde zaal van het Kremlin ver zameld. Communistische partijen uit de gehele wereld Zuid-Slavië uit gezonderd zijn vertegenwoordigd. Voor het eerst werden ook westelijke correspondenten toegelaten om Chroesjtsjefs uiteenzetting te horen. de leiding verschaft in de kosmos. Chroesjtsjef noemde deze lancering een zeer grote triomf voort de Russische ge leerden en voor het Russische volk en een levendige demonstratie van het peil dat de industrie en de techniek in de Sowjetunie hebben bereikt. De belangrijkste taken voor de komen de tijd: de materiële en technische basis leggen voor het communisme, de econo mische en defensieve macht van de Sow jetunie verder versterken, verder vol doen aan de toenemende materiële en geestelijke eisen van het volk. Terwijl Chroesjtsjef het woord voer de, verscheen de Prawda, het officiële partij-orgaan, met een scherpe aanval op de „verachtelijke anti-partijgroep" van Molotof, Malenkof etc. Mogelijk Om half negen nam de partijleider het woord, ter bespreking rapport over „de streefcijfers ontwikkeling der nationale economie in de Sowjetunie in 195965". Hij begon met erop te wijzen dat de communistische landen thans voor- j aanstaan bij de vorderingen die in de wereld worden gemaakt. In tegenstelling tot zijn scherpe woor den aan het adres van Stalin op het vo nge partijcongres, bracht Chroesjtsjef nu hulde aan dc leidende rol van de partij, die vele jaren onder leiding stond van Stalin. Hierdoor, zo zei hij, is de socialistische wereld nu sterker, meer verenjgd en onverwoestbaarder dan ooit. Zij oefent een beslissende invloed uit op de gehele loop van de wereldontwikke ling. Rusland is nu het eerste land in Euro pa en met betrekking tot de indus triële produktie het tweede land ach ter de Verenigde Staten. Burgerlijke eco nomen, aldus de partijleider, hebben vaak voorspeld dat de Sowjetunie zou worden gedwóngen, haar economische ontwikkeling te vertragen, nadat zij na de Tweede Wereldoorlog haar nationale economie had hersteld. Hun voorspellin gen zijn echter als zeepbellen uiteenge- Chroesjtsjef gaf zichzelf een klopje op de schouder toen hij verklaarde dat zijn schema voor decentralisatie van de in dustrie en de instelling van economische raden de economie doeltreffender heeft gemaakt. Raketten Er ging in de zaal een stormachtig applaus op, toen de premier sprak over de successen die de Sowjet-geleer- den in de ruimte hebben geboekt. Hij maakte bekend dat Rusland nu is be gonnen met de produktie van inter continentale raketten. Het lanceren van een meerfasige raket fa de richting van de maan heeft ons staat dit in verband met een verwach te totale veroordeling van deze groep tijdens het congres. Men neemt dat het congres een week tot tien dagen zal duren. Op Cuba zijn gisteren zeven oorlogs misdadigers gefusilleerd: vier in Santa Clara, twee in Camaguey en een in Car denas. Verder zijn vier mensen ter dood veroordeeld. In Havanna stond de twee de officier uit Batista's leger terecht. De processen worden niet meer gehouden in het sportstadion, maar in een militair kamp aan de rand van de stad. Op ver zoek van Fidel Castro zijn de reportages voor radio en televisie afgelast. Zij had den een „te emotionele inwerking" op de bevolking. Tijdens het proces in Havanna tegen kapitein Pedro Morejon verklaarde ma joor Camilo Cienfuegos, het hoofd van de militaire 'eenheden in het gebied van Havanna, gistermiddag dat hij de ver- dachte eigenhandig zal doorschieten wan neer de rechtbank hem niet ter dood veroordeelt. Hij noemde verdachte de bee9tachtigste moordenaar in de gehele wereld. Kind overreden. Gisteravond is het achtjarig zoontje van de familie Van der Puin op de Sóhaigerweg te Middenin eer waar het liep te spelen aangereden door een auto. Het kind was op slag dood. BELGISCHE DOUANE KRIJGT 10 PCT. £)E NEDERLANDSE en de Belgische douane, die met grote ijver ja gen op botersmokkelaars, boeken de laaste weken succes op succes. Vooral ielgië wordt een aan agressiviteit grenzende activiteit aan de dag ge legd, mogelijk een gevolg dat ii strijd tegen de smokkelaars enkele douaniers om het leven zijn gekomen Ook het feit, dat in België de douane tien'procent van de opbrengst der beslag genomen goederen krijgt, zal hieraan niet vreemd zijn. Premies ijfhonderd gulden in de maand zijn hierdoor geen uitzondering. De smokkelaars worden echter steeds driester, als gevolg van het grote ver schil tussen de Nederlandse en de Bel gische boterprijs. Aan de Zeeuws-Bel gische grens werd zondag bijna viei boter in beslag genomen en een iets tere hoeveelheid viel gisteren in handen van de Eindihovense douane die bij Weert een smokkelaar kon grijpen. Waren dit Nederlandse België ging het al net zo. In Maldegem arresteerde men een postbode, die tusser de brieven tweehonderd kilo boter mee voerde. Een andere auto bleek vijfhon- derdvijftig kilo te bevatten. In Kieldrecht moest men een vuurgevecht leveren zeshondend kilo beter te veroveren. Waas-Munster ging het gemakkelijker. Daar vond men in een auto met een lekke band veertienhonderd kilo. Bij Overslag kon men een smokkelauto pas te pakken krijgen nadat men een aanrijding had Ter voorkoming van overproduktie TAE Nederlandse graanhandel is er sterk tegen gekant, dat het Europese prijspeil voor tarwe en voe- dergranen op een hoog niveau wordt gefixeerd. In een brief aan de vice- voorzitter van de Europese Commis- 'ie, dr. Mansholt, noemt de vereni ging „De Nederlandse graanhandel" de volgende twee zwaarwegende ar gumenten voor een redelijke graan prijs: Hoge prijzen werken de reeds aange kondigde overproduktie. met name van tarwe, in de hand: De kosten van het levensonderhoud moeten vooral met het oog op de In dustrie, zo laag mogelijk worden ge houden. Zoals bekend wordt vooral In Duitse fatsen gepleit voor een hoog ndveau van d* Europese graanprijzen. Dat de hoge graanprijzen de produktie •thnuleren. wordt vooral In België gede monstreerd. Dit moet voorkomen worden **adt nn dekt de produktie van granen fa de zes Enropese landen de vraag en autstaan er overschotten. Er moet dos geëxporteerd worden met behnlp hoge subsidies (Frankrjjlg en Italië). Ook wordt het teveel aan graan met prjjsci cessies afgezet In de veevoedersector. Aan een kunstmatig, hoog prijsniveau, zoals dat na de oorlog voor de opvoering van de produktie noodzakelijk was, staat op het ogenblik geen behoefte r Er is geen enkel belang mee gediend, ook niet dat van de boer, zo schrijft „De Ne derlandse Graanhandel" aan dr. Mans- holt. Het graanprijspeil moet het even wicht tussen produktie en import ener zijds en consumptie en export anderzijds, bevorderen. Lagere graanprijzen komen verder de werkgelegenheid en de export ten goede. Het gehele welvaartspeil wordt hierdoor gunstig beïnvloed en de afzetmogelijk heden van de agrarische produkten wor den verruimd. Bovendien, een krachtige, zich uitbrei dende industrie is ook voor de landbouw van het grootste belang, om personen, die tong-volge van de noodzakelijke struc tuurhervormingen in de landbouw „be schikbaar" komen, nieuwe werkgelegen heid te verschaffen, aldus de vereniging „De Nederlandse Graanhandel". veroorzaakt. Hierbij werd nog eert fiet send meisje gewond. Verder waren er nog verschillende vuur gevechten. In enkele gevallen kreeg men de smokkelaars te pakken, maar ook wist er nogal eens een te ontsnappen. Een zware verantwoordelijk heid rust op de schouders van koningin Elizabeth II van Groot-Britannië. Niet alleen heeft zij zeer vele representa tieve plichten te vervullen, maar ook is er dagelijks veel werk voor haar op haar kan toor in Buckingham Palace. Elke morgen ontvangt de Vor stin van haar particulier secre tariaat een aantal mappen met kranten en krantenknipsels, die zij alle moet doorlezen om op de hoogte te blijven van wat er in en buiten haar land ge beurt. Achter haar bureau is een telefooninstallatie aange bracht, waardoor zij direct con tact kan hebben met alle ver trekken in het paleis. Deze prachtige keizervismaakt sinds kort deel uit van de levende have van de dierentuin in Stuttgart. Het is de enige vis van deze soort. die in een Europese dierentuin te zien is'. De „ketzeruis" komt uit het zuide lijk deel van de Stille Oceaan en maakte de lange reis naar Duitsland per. vliegtuig in een plastic zakje Gerucht over massa-capitulatie in Tapanoeli (Sumatra) "[^RESIDENT SUKARNO hoopt niet alleen in april naar Zuid-Amerika te gaan, maar een wereldreis te maken, waarbij hij zich per vliegtuig naar Istanboel zal begeven en vandaar naar Rio de Janeiro, Buenos Aires, Chili, Mexico, Zweden, Denemarken. Tenslotte wil hij over de Noordpool naar Tokio gaan. Dit is door officiële kringen te Djakarta aan Ass. Press medegedeeld. Zij wisten voorts te vertellen, dat de geneesheren de presi dent hadden aangeraden zich in het buitenland te laten onderzoeken, ver moedelijk in Europa. stand 4n Indonesië. Dc Indonesische am bassade te Rio de Janeiro trelt voorbe reidingen voor een bezoek van Sukarno aan president Kubitschek, aldus deelde de Indonesische ambassadeur R. F. mello aan A P. mede. Hij vertelde voorts, dat de beide presidenten wellicht handels- en cultureelverdrag zullen teke nen en een datum vaststellen voor bezoek van Kubitschek aan Indonesië. Officiële kringen te Djakarta vertellen, dat Sukarno een leveraandoening heeft, doch de woordvoerder van het paleis sprak dit tegen en zeide, dat de president is zich te laten opi Prijzenslag geen uitverkoop Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren het confectiebedrijf A. Schunk te Heerlen vrijgesproken, nadat de recht bank te Maastricht het bedrijf tot een boete van 225 gulden had veroordeeld wegens overtreding van de uitverkopen- Het bedrijf had een buitengewone ver koop, die niet in de opruimingstijd viel en ook niet was aangevraagd, met sen sationele slagzinnen aangekondigd. Het ging om de verkoop van een collectie verouderde mode-artikelen, die - verklaarde men tijdens de zitting een gewone seizoenopruiming niet verkocht zouden kunnen worden. De procureur-generaal ging echter uit van de aangekondigde bijzonder lage prijzen, die hij het criterium achtte het begrip uitverkoop. Hij eiste een boete van honderd gulden. Het hof was van mening dat overtre ding van de wet niet bewezen was ei kwam dus tot vrijspraak. Door stroom gedood Op de Vijverberg te Doetanchem, het internaat van de Gelderse Tramwegen, is gisteren de bijna 19-jertge conductrice Aretja Oosterhof door elektrische stroom geóood. Mej. Oosterbof stond tegen hall drie op en wilde het toiletlampje draaien. Daarbij kwam zij met de elek trische stroom in aanraking. De schake laar bleek defect te zijn. ZONDAG gaan de Zwitsers naar de stembus om een beslissing te nemen over de politieke rechten van de vrouw. De Zwitserse vrouw is po litiek nog onmondig en dat wil de regering veranderen. Zij wil de grondwet van de statenbond nu zo danig wijzigen, dat de mannen en de iwen dezelfde rechten en plichten worden toegekend op het gebied van de federale verkiezingen. >f het voorstel van de regering zal wor den aangenomen? Waarschijnlijk niet. In het verleden zijn alle pogingen om Volksstemming over grondwetswijziging de vrouw politiek mondig te maken mislukt. En als men afgaat op de hou ding van de belangrijke politieke par tijen, komt men tot de conclusie dat er na zondag niet veel zal veranderen. De Zwitsers dulden nu eenmaal hun echt genoten niet naast sicb als politiek gelijkwaardige partners Alleen de so cialisten hebben zich voor hei vrouwen kiesrecht uitgesproken Mocht de meerderheid van de Zwitsers zich zondag echter voor het kiesrecht uitspreken, hetgeen waarschijnlijk ia, dan zijn de er nog niet Want de kantons moeten ook nog over de grondwetswijziging stemmen en het staat al vaat dat de vereiste meerderheid van kantons met aanwezig ia. De katholieke kantona zijn namelijk tegen en de kantona, waarin de boeren een meerderheid vormen, >e vrouwen maken dua geen schijn van kans. Maar dat ia niet zo erg. Want een groot aantal Zwitserse vrouwen De chef-staf van het Indonesische leger, luitenant-gen. Nasution, heeft vol gens A.F.P. meegedeeld, dat er onderhan delingen gaande tU" over een massale overgave van opstandelingen in Tapa noeli, een provincie tussen Midden- en Noord-Sumatra. Een missie, bestaande uit de vder leden van het Internationale Monetaire Fond6 ia voor overleg met de Indonesische re gering te Djakarta aangekomen. Tussen zon en (Van c mist weerkundige medewerker de Maas hinp er piste- ren een groot deel van de dag een dichte mist, waarbij de temperatuur in Brabant en Limburg beneden het vriespunt bleef. In het westen, evenals elders in Neder land, was het een fraaie zonnipe winter dag btf 5 d 6 pr. Celsius. Eerst omstreeks drie uur gistermiddag bereikte het mistgebied Dordrecht en breidde zich in de avond verder tiaar het Vanmorgen kwam er In onze omgeving nop mist roor met lichte vorst, maar van Zeeland en Brabant uit waren er weer zonnipe perloden onderwep. Wif blaren dicht bi) het centrum van een sterk en omvangrijk hogedrvkgebied liggen, zo dat er in dit rustipe weertype voorlopig weinip verandering komt. Dit betekent dat wij tussen de zon en mist blijven hangen met in de nacht weer kans op lichte vorst. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond Opklaringen maar in de - Av- nacht plaatselijk nog mist voornamelijk in het noord- ooste» van het land. Zwakke V' tot matige wind tussen oost en zuid. Vannacht overwe gend lichte vorst, morgen middag in het algemeen temperaturen en kele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 28 jan. zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 22.18 uur, onder 9.48 Op 31 januari laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Brussel Luxemb Psrt)» GTvnoblo NIc* Berlön inkfort UchTbew WNW WNW windstil NNW NW ONO NNO windstil windstil ONO jl/TlSl EN GLADDE WEGEN waren gisteren oorzaak van een groot -1-*-1 aantal ongelukken. Tweemaal reed een auto het water in. Tweemaal werd een bestuurder levenloos uit de auto gehaald. Op een onbewaakte overweg werden twee mensen in een jeep zwaar gewond. Een groot aantal kettingbotsingen op Rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) ten slotte zorgde be halve voor veel materiële schade ook nog voor een ernstig gewonde. Gistermorgen om negen uur ver dronk de 55-jarige makelaar C. L. H. Zabel in zijn auto, die na een slippartij op de Schipholweg bij Badhoevedorp een tochtsloot terecht gekomen was. makelaar wilde een andere inhalen. Te West-Knollendam reed G. J. Kamphuis-Hagen uit Beve: een auto, waarin zij rijles ontving, op de grens van Uitgeest en Wo brede sloot in. Naast haar zat de heer J. Boer, bedrijfsleider van een fabriek Beverwijk, die haar les gaf. Hij slaagde er in levend uit de auto te komen er begon met een voorbijganger onmiddel lijk pogingen in het werk te stellen on de chauffeuse te redden. Wehswaai kwam zij vrij snel boven water, maai toepassing van kunstmatige ademhaling gedurende een half uur bleven zonder resultaat. Zij bleek al te zijn overleden. Nog geen kwartier later reed op onbewaakte overweg in Maasbracht de trein Roermond-Sittard op een jeep. Het voertuig kwam in een sloot naast de spoorbaan terecht De twee inzittenden, ?n 48-jange handelaar uit een woon- agenkamp te Maasbracht en zijn 16 jarige zoon werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Roermond gebracht. De n had 20 minuten vertraging. Gistermiddag tegen half vijf werd i ten zuiden van de Moerdijkbrug De Nobel uit Gouda ernstig gewond. Zij zat naast haar ma: personenwagen die vanaf Breda brug reed. Plotseling zag de heer De Nobel een truck met oplegger mist te voorschijn komen. Dc chauffeur van de truck wilde vanaf een zijweg de Rijksweg opdraaien. De heer De Nobel kon een botsing niet meer vermijden Helaas reed vlak achter de personenwa gen een bus. De chauffeur zag het on geluk gebeuren en begon Hierop had de bestuurder van een achter de bus rijdende auto niet gerekend het gevolg was een kettingbotsing. De kleine auto van de heer De Nobel werd onder de truck gedrukt en zwaar be schadigd. Mevrouw De Nobel is naar een riekenhuis In Dordrecht gebracht, p Een paar honderd meter zuidelijker op de weg. waar het verkeer over een baan werd geleid door het ongeluk, kwa- I men ook nog enkele ketting botsingen voor, die alleen maar veel materiële schade opleverden. Eveneens tengevolge van de mist kwam bij Zevenbergsche Hoek een bot sing voor tussen een bus, een vracht auto en een personenauto. Ook hier ont stond materiële schade. De plotselinge mist die gistermiddag optrad, heeft vrijwel het gehele scheep vaartverkeer in Zeeland stilgelegd. Ook in de veerdienst tussen VIissingen en Breskens werden tot zes uur nog slechts twee vaarten uitgevoerd. De talloze passagiers, die in Vlissingen strandden, vonden verpozing in de sta tionsrestauratie en in de nabijgelegen hotels. Een aantal van hen heeft ondanks het uitvallen van de boot, toch de over zijde Breskens weten te bereiken, dank zij de Urker vissers die maandagmor gen terugkeerden van hun verlofdagen op Urk. In het haringseizoen hebben zij de haven van Breskens als thuishaven. Een aantal Urkers en Tesselaars. die de zondag wel in Breskens doorbrengen, haalt deze ploeg verlofgangers dan tel kens in Vlisstngen op. Ook gisteren was dit het geval. Taltzoze in Vlusinpen gestrande passagiers maakten van de gelegenheid gebruik om met de vissers- scheepjes over te varen, zodat het nog wel eens gebeurde dat een Urker of een Testelaar met niet minder dan 70 d 80 man in de dikke mist verdween op weg naar Breskens. De vier weken oude baby Tavarez, die in Manhattan was ontvoerd, Is inmiddels gevonden. Het kind werd in althans ogenschijnlijk goede welstand aange troffen in een kelder in West Side (New York), waar het onder de hoede was •an de ontvoerster. De vrouw, die het ndertijd zieke kind heeft gestolen, is op het politiebureau opgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1