Wij willen alleen werken inet vooruitstrevende!! Actie voor voorlopig negerj voortgezet Aantal gevallen van t.b.c. in Neede stijgt Toch weer een spelkern voor het televisietoneel Visserij conventie in Londen ondertekend NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 26 JANUARI 1959 Verkiezingsprogram P.v.d.A.: De partij van de arbeid wenst alleen aan een regering deel te nemen, indien zii ervan ver zekerd is, dat een beleid wordt ge voerd dat de voorwaarden schept voor de verwezenlijking van ieders recht op welvaart en vrijheid. Bij de verkiezingen van 12 maart gaat het naar haar mening niet alleen om de keuze van een partij, maar ook om de keuze tussen een rechts kabinet en een vooruitstrevend- be leid. Zo althans staat het in het ont- werp-verkiezingsprogram, dat zater dag op het verkiezingscongres in "Bellevue aan de orde zal komen. Uit dit ontwerp blijkt o.m., dat volgens de opstellers een beleid dient te worden gevoerd, dat gericht is op een internatio nale regeling van het vraagstuk Nieuw- Guinea en dat onder de gegeven omstan digheden uitzending van dienstplichtigen van de landmacht naar Nieuw-Guinea achterwege dient te blijven. Een ander desideratum is verkorting van de mili taire diensttijd. Beperking van de mili taire uitgaven tot een percentage van het nationale inkomen, overeenkomend met het gemiddelde van vergelijkbare NAVO-landen, wordt eveneens als richt snoer voor het socialistische beleid aan geduid, evenals stopzetting van proéven met kernwapens onder internationale controle. In de paragraaf over het sociale beleid lezen we o.m., dat de P.v.d.A. verhoging van lonen, salarissen en sociale uitkerin gen wenst, nu de welvaart stijgt. Voorts: invoering van de weduwen- en wezen wet, totstandkoming van een nieuwe in- validiteièswet, verhoging van de loon grens van de wachtgeld- en werkloos heidswet ten behoeve van de gesalarieer-- den, een waardevast ambtenarenpensioen naast de A.O.W.-uitkering, en zo moge lijk ook waardevaste bedrijfspensioenen. beperking van alimentatieplicht en ver haalsrecht, vereenvoudiging van de so ciale verzekeringswetten, gelèièélijke verkorting van de arbeidstijd en wette lijke voorziening ter bescherming van het stakingsrecht. Uiteraard wordt lm het ontwerp ver- Kaasprijzen zijn weer opgelopen Botermarkt vast Boor uitvoer naar België kiiezingsprogram gepleit voor meer wo ningwetwoningen in de totale woning bouw. De huren moeten betaalbaar zijn zowel voor arbeiders- als voor midden groepenwoningen. Verder mogen de huren niet worden verhoogd zonder beperking van de bouwprijzen, terwijl huurverho ging voor slechte, verouderde en reeds te dure woningen niet mag worden toe gestaan. Het prijsbeleid moet gericht zijn op verlaging van de kosten van levenson derhoud en schadelijke prijsafspraken dienen te worden doorbroken, terwij! de belangen van de consumenten betei behoren te worden beschermd. Belasting verlaging voor ongehuwden en voor in komsten uit arbeid van gehuwde vrou wen is een volgende wens, evenals eer belastingheffing op tot dusver onbelast! kapitaalwinsten en een verhoging var successierechten op de vererving var grote vermogens. Voorts moeten spaar regelingen en winstdeling voor werkne mers in de bedrijven worden bevorder en dient zowel het bestuur van als hel toezicht op grote ondernemingen te wor den gedemocratiseerd. Landbou gore prnduktlc Cheshire, dit neemt het feit niet weg. dat de prnduktie toch aanzienlijk hoger Is dan vorig jaar Bij de 40+ kaas was het in die week Juist omgekeerd Daar lag de pro- duktie ca 130 ton beocden het niveau in de overeenkomstige week van 1958 De noteringscommissie noemde de han del goed Er is een vrij behoorlijke export naar West-Du its! and. De prijzen die bii de export gerealiseerd worden, geven echter urnen piel het feit dat Bcloië pp korte termijn een hoeveelheid van 360 tori verse boter uit ons land wil Importeren. De prijs- itljglng van boter aldaar heeft de prijs te ver hoven de richtprijs gehractjt. Ook Engeland blijft _ecn redediik goede de dag leggen. Produktlecjjfer» Centraal Bureau vc 5-11 jam- 1958 it dec 1988—3 jan Voorlopige cijfer» Statistiek: velvet 40+ BotcT 1B51 545- 825 Prijsindexcijfer landbouw iets omhoog gegaan Volgens het C.B.S. bedroeg het land bou wprij si ndexclj f er (basis: 1949/'S0— 1952 "53 100) in december 115 tegen 114 in november en 108 in ddtember 1957. AU gevolg van de .verdere prijsstijging van enige akkerbouwprodukten steeg hier het grocpsindexcijfer van 112 (november) tot .117, terwijl het vergeleken met de over eenkomstige maand van het vorig jaar (107) met 10 punten is opgelopen. Het groepsindexcijfer voor de veehou- derijprodukten onderging geen wijziging, evenals in november bedroeg het 114 tegen 108 in december 1957. Het groepsindexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef ongewijzigd op 137 Vergeleken met december 1957 (130) k het met 7 punten gestegen. Uienprijs daalt Op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den worden thans grote hoeveelheden men aangevoerd op de veilingen en ook daarbuiten worden grote partijen ver handeld. De oorzaak hiervan is, dat de telers graag willen ruimen, daar de kwa liteit van de in kuil en ren bewaarde u'en minder begint te worden. Tegenover dit grote aanbod staat dc laatste dagen een iets afnemende vraag, «odat de prijzen weer wat zijn gedaald Df prijs van de voor export geschikte middel kwaliteit is teruggelopen tot on geveer 10 cent per kilo, tegen rond 13 tfnt in de voorgaande weken. Voor de grove uien wordt 11 tot 12 cent betaald en drielingen noteren de zelfde prijs. De voornaamste afnemer is Engeland, daarna volgen West-Duitsland «n Frankrijk. De huidige gang van za ken is voor de uientelers wel zeer te leurstellend. Met het steeds groter wor dende uitvalpercentage is de prijs op het ogenblik naar de mening van des kundigen te laag voor een enigszins re delijke bewaar- en teeltvergoeding. w Wat de agrarische sector betreftno dig is een garantie van een redelijke be loning voor de boer, gepaard gaand mét structuurverbetering van de landbouw. Versnippering van bedrijven dient te worden tegengegaan en voor de land bouwgrond moet de prijsbeheersing een blijvend karakter dragen. Bepleit wordt een grotere zorg vopr de ontwikkelings gebieden, om. door uitbreiding van de industrie ook buiten het westen des lands. In dat verband wordt de opstel ling en uitvoering van een structuurplan voor het noorden van het land noodza kelijk geachtr. In de paragraaf onderwijs en cültuut wordt gezegd, dat noodzakelijk zijnver- sn.elde scholenbouw, maatregelen ter voorziening in het tekort aan leerkrach ten bij het voortgezet onderwijs, verla ging van de leerlingenschaal- bij het la ger onderwijs, zó spoedig mogelijke Ver lenging van de leerplichtige leeftijd, tot standkoming van de wet op het voort gezet onderwijs, vergroting van de moge lijkheden voor' wetenschappelijke arbeid, kunstbeoefening en jeugdwerk, uitbrei ding van de accommodatie, voor - re creatie, sport en spel, wettelijke regeling van de voetbal pool en van de vakantie- spreiding. Geen „Sportbelangen" in de Kamer Het Sociaal Verbond en Sportbelangen (voorzitter de heer Cor du Buy) en de nieuw opgerichte Vrijzinnig Democrati sche Bond, die gezamenlijk bij de komen de Kamerverkiezingen wilden uitkomen, hebben van dit voornemen afgezien, om dat de regering voor de nieuwe partijen een te korte spanne tijd gegeven heeft en hun onmogelijk heeft gemaakt onder eigen naam aan de verkiezingen deel te nemen, zodat zij slechts met een „hoofd loze" lijst zouden kunnen uitkomen. Beide partijen zullen de banden met el kander verstevigen en er voor zorg dra gen dat zij bij toekomstige verkiezingen als één grote ondogmatische partij zullen KNOBBELS aan de grote teen Verwijder de oorzaak voordat koude en vorst Het koude jaargetijde if een ware vijand van knobbels en gezweller aan de grote teen Ver '.org Uw voeten nu. voor lat de grote kou begini Viets is eenvoudiger er oeltreffender dan Dale talsem Dalet Balser ringt snel in de huid er ■ereikt zodoende de wor el van het gezwel Zi •erjaagt de pijn en hefi de aandoening op. Neem zelf de proef, haal van daag nog een tube Dalei Balsem bij Uw apotheke „Dank u, wij gaan door." Dit telegra feerde zaterdag de heer S. F. A Saris uit Rotterdam naar de vice- voorzitter van de plaatselijke af deling van de Nationale Vereni ging ter Behartiging van de Belan gen van Kleurlingen, dr. A. E. Perry te Monroe (Noord-Carolina). De heer Saris leidt namens het Martinus- huis te Rotterdam de actie Sneeuwbal, welke, zoals wij reeds meldden, beoogt Iets te doen voor de Amerikaanse ne gerjongens James (10 jaar) en David (f jaar), die tot ongeveer 1970 in een tucht' huis zullen moeten verblijven, omdat ze een blank meisje hadden gekust. De heer Saris was zich gaan afvragen of het wel juist zou zijn deze actie voort te zetten, oimdat de United States in formation Service in Den Haag, in een verklaring over deze kwestie zei, dat hét hier „ontdaan van alOe feitenver draaiing, om nriet veel minder gaat dan de kwestie van heropvoeding van twee a-sociale kinderen en de gezinnen, waaruit ze afkomstig zijn". Daarom meende hij de knoop te moeten doorhakken, door een telegram te 6tu- ren aan dr. Perry in Monroe, waarin hij zei, dat een Amerikaans persbureau deze zaak er een noemt van rassen discriminatie. maar dat de Amerikaan se ambassade de Jongens dieven noemt. Antwoordt u alstublieft telegrafisch of het nu gaat om rassendiscriminatie of niet en 6tuur per brief een overzicht, ier uur later had hij antwoord van de Amerikaan en deze seinde: Stellig ras sendiscriminatie. Zal schrijven. Daarop repliceerde de heer Saris met het telegram: „Dank u, wij gaan door". De heer Saris verklaarde later, de actie voorlopig te zullen voortzetten, in af wachting van de brief van dr. Perry. Wat de actie zelf betreft zei hij tot nu toe 300 brieven, die instemming met de ac tie betuigen, te hebben ontvangen, als mede reeds ruLm 3000 handtekeningen. Kinderen Ingrid Bergman Door de week bij moeder, weekend naar de vader Een Parijse rechtbank heeft zaterdag uitgemaakt, dat de drie kinderen van Ingrid Bergman en de Italiaanse film regisseur Roberto Rossellini, die geschei den zijn, van maandag tot vrijdagavond onder de hoede van hun moeder zullen staan en de overige twee dagen van de ■eek onder die van hun vader Deze bepaling geldt zolang er geen definitieve regeling voor de voogdij is getroffen en op voorwaarde dat de twee ouders in of bij Parijs verblijven. Wanneer één der ouders buitenlandsvertoeft, krijgt andere de gehele zorg over de kin deren de negenjarige Robertino en e zesjarige tweeling Isabella en Isotta Nieuwe „editie" van valse rijksdaalders Op net ogenblik zijn-, ook valse rijks daalders geconstateerd', die iets anders :ijn dan de biljetten, die sinds enkele weken in omloop zijn. De vervalsing is even slecht als van de vorige „editie", alleen het nummer is anders. Het num mer van de nieuwste falsificaties is KY 0070029, dat van de vorige JC 018093. Geen nieuw soort papflessen De klachten die in de praktijk zijn gerezen tegen het ledigen van pap- en yoghurtflessen, is een onderwerp van studie geweest van de consumptiemelk- commissie van het produktschap voor zuivel. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat men maar gebruik moet maken van z.g. roerders, waarmee de laatste resten uit een fles gemakkelijk verwijderd kunnen worden Een ander model fles acht men bezwaarlijk, omdat assortiment flessen daardoor groter worden en omdat wijdere flessen een duurdere sluiting vergen. Papierverpak king is in sommige gevallen wel moge- ook duurder. -Iet aantal t.b.c.-gevallen op dc Ulo school in Neede neemt nog \steeds toe 'hans staal het vast dat 37 leerlingen be- met zijn en men verwacht, dat over zes /eken, als alle nu niet reagerende leer lingen voor de tweede maal onderzocht rden, het aantal gevallen nog zal toe- ie leider van het districts-consultatie- bureau heefl de ouders van alle leerlin gen die een rustkuur moeten ondergaan, igeraden hun kinderen naar het sana- ium in Almen te sturen om de lessen gezamenlijk verband zoveel mogelijk voortgang te doen vinden. Helaas kunnen niet alle kinderen in het sanatorium wor den opgenomen, omdat er niet genoeg hulp ter verpleging aanwezig is Daarom hoopt men dat zich meer verpleegsters en verpleeghulpen beschikbaar stellen, In het dorp is een hulpcomité opgericht om ouders en kinderen zoveel mogelijk aan de nieuwe omstandigheden te helpen aan- Zweedse koning opende Nederlandse expositie Koning Gustaf Adolf van Zweden heeft in Stockholm de openingsplechtigheid bij gewoond van de grote expositie van Ne derlandse kunstwerken uit de Gouden Eeuw Bijna 1000 gasten, onder wie leden van het corps diplomatique en staande personen uit het Zweedse cultu rele leven, waren met de Zweedse Koning aanwezig, toen de Nederlandse ambassa deur in Zweden, mr J Visser, in het Zweeds zijn openingsrede uitsprak Perenexport. Met ingang van heden is de export van peren standaard en huis- houdkwaiteit naar Weet-Duitsand wee: voor alle rassen toegestaan, Indien er op ent per kg vooi Appelexport. Met ingang van hedon is de minimum export maat voor een aantal appelrassen voor West-Duitsland, met vijf mm verlaagd. Alf. Exploratie. Produkbie in decembei 12.000 (v j. 14 400) fcgt.. in geheel 1958 (1957: 146.700 (201 100). RIJJ\SBIRG Ledenvergadering van chr. kleuterschool In de speelzaal van de chr. kleuter school vergaderde de schoolvereniging, onder leiding van mevrouw Van der Vij ver Uit het Jaarverslag bleek, dat de school 256 leerlingen telt. De penming- meesteresse, mevrouw Den Heijer-Parle- vliet, meldde een nadelig saldo van f 1993.73. Men besloot dit )aar de kinde ren spaarpotten mee te geven. Het be stuur drong aan op tijdige betaling van de schoolgelden. Mevrouw Van der Vij ver werd me: algemene stemmen her- Nadat mejuffr. Plaizier dia's had ver toond van de schoolfeesten, sprak mejuf frouw M. Goedman te Leiden over „Angst". Zij ging d'iep In op de angsten van jonge kinderen, waarbij zij beelden aanhaalden uit een boek van mevrouw De LeeuwAaldere. Onder meer kan een kind angstig worden bij het horen van bepaalde gesprekken van ouderen, wan neer de verhoudingen :n het gezin uit hun evenwicht zijn Onze opdracht ia niet de angst uit te bannen, maar te proberen weerstanden te vinden en de angst te overwinnen. Wij moeten in het geloof sterk staan en zo trachten onze kinderen tegen angst te pantseren. Morgenavond half acht in de zaal achter Avondrust feestvergadering van buurtver eniging Irissenstraat. Weer schietvereniging? Morgenavond zal onder leiding van bur gemeester Koomans worden gepoogd de in de oorlog opgeheven schietvereniging nieuw leven in te blazen. Iedere belang stellende wordt acht uur in de kantine van Flora verwacht. Mr. F. de Graaff ook voorzitter V.N.F. Mr. F. H. A. de Graaff, het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond, heeft een benoeming tot voorzitter der vereniging Nederlands Fabrikaat aan vaard. Hij volgt de heer E. J. Muller op, die het voorzitterschap ruim 10 jaren heeft bekleed. Mr De Graaf is, naast voorzitter van het C.S.W.V., bestuurslid van de Stich- van de Arbeid, lid van de S.E.R.. voorzitter van de Vereniging van Neder landse Papierfabrikanten en van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Hij is directeur der papierfabrieken Van Gelder en Zonen. Verdere inkrimping van Stichting v. d. Arbeid De Stichting van dé Arbeid zal juri disch voorshands moeten blijven bestaan lfstandig rechtspersoon. Dit is nood zakelijk met het oog op het feit dat er looncommissie van de Stichting van de Arbeid is, die haar secretariaat reeds bij de Sociaal-economische raad heeft. De werkzaamheden van de Stichting an de Arbeid, die toch al weinig om- angrijk meer waren, zullen nog verder worden ingekrompen tegen 1 april as. De nog lopende zaken van de Stichting van de Arb.eid zullen naar. in. het voor nemen -ligt,wooien ..verzorgd door het secretariaat van de Sociaal-economische raad, zoals dit al geschiedt met betrek king I Als de i het i de tijd i /e loonwet treden, waarover de SER n 1955 een advies heeft uitgebracht, ou de Stichting van de Arbeid kunnen /orden opgeheven. Markt- en vinoerijharirhten Markten ROTTERDAM. 2« januari - Veemarkt Aanv< 1719 i ino.i 716 Varkens Prij- «U1 pet Kg. vcijo Koeien f3 103 40. 'f 2 95 —3.10. 2 75—2 90. varkens (levend gewicht) f 1 85. f 183, 1 81 Overzicht: Vette koeien aanvoer korter, handel redelijk, wat vaster inp rijs. prima's boven notering Varkens I handel amelttk. pfl; bov« IJMUIDEN. 24 Januari - Prijzen per 330-3)0. grm tong 330—310. -330. kt tong I 370-330. ld. gr tong. 330—310. long 37Ö—330. kt II 370—330. tarbot I 360—' 60—44. kl bot 31 per 125 kg- gr kabetjau' schol 3630. grm 60—43. ld schol I ■hol II 60—10 schar 47—32. ijting 42—30. gr gul 50—40: 200—96 Totale IJMUIDEN. 26 januari Besommingen: 2 trawlers—50 300. IJM 28—f 25 110. VL 190— 10310. SCH 118—11 000. VL 121 f 31 000. VL 107—9000. KW 82—f 16 000. KW 87—f 36 000. KW 7—ƒ12 000. KW 70— f 9000. KW 73— l 12 000. KW 37—f 11 000 KW 6-/ 8000. KW 913000, KW 10—1000. KW 26—ƒ3000. KW 17-/ 3000. KW 125- f 2000. KW 19— f 6000. KW 95—f 5000. KW 133—7000. IJM 283—1 5000. KW 31—1000. KW 133-/ 2000. KW 12—1000. KW 180- f 2000. JyW 93-1 3000, KW 84—f.5000. KW '782000. IJM 209t 8000. IJM 19—f 9000. IJM 60—2000.1 JM 63—f 1000. IJM 61- f 2000. IJM 64-/ 2000. IJM 62—1 2000. IJM 31—f700. IJM 50—3000. IJM 3— f 10 000. WR 56—1000 VLAARDINGEN. 26 Januari - Vanmorgen waren In IJmuldcn aan de markt met een lading verse via de motortrcllers VL 190 schipper G van Roon en VL 197 schipper K C Rog Voort» kwam In IJmuiden bin nen de treiler Willem VL 121 mei 500 kisten verse haring, gevangen In de Ierse Zee De lading zoute haring van dit schip komt naar Vlaardlngen HET IS VOOR NIEMAND EEN GEHEIM, dat dc omroepverenigingen steeds groter moeilijkheden ondervinden bij het contracteren van acteurs en actrices voor televisiespelen. Dc kijker ondervindt het trouwens zelf: onlangs heeft de VPRO ijlings een stuk van het Rotter dams Toneel moeten uitkopen en verleden week moest de AVRO helemaal verstek laten gaan en een film draaien omdat de regisseur geen rolbezetting voor elkaar kon krijgen. Het wordt langzamerhand een noodtoestand en daarom heeft de NTS nu gemeend een oplossing te kunnen vinden in de oprichting van een televisietoneelgezelschap, dat in beperkte mate ook in het land voorstellingen geeft. NTS- Om di-t te bereiken heeft h> bestuur zich gewend tot de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Höppener, met het verzoek, op korte termijn een be spreking te beleggen met alle belang hebbenden en daarin te trachten de moeilijkheden zo «nel mogelijk te ondervangen. De NTS gelooft dat dit kan door een gezelschap samen te stellen, dal ruim beschikbaar is voor televisie- voorstellingen en daarnaast wel eens het land ingaat, omdat de NTS met die ene voorstelling per week (en misschien nog eens een eenacter) geen heel gezelschap voldoende kan hono- Bovendien wil de NTS de overeen komst. die nu bestaat met enkele to neelgezelschappen en welke inhoudt dat deze enkele malen per jaar in hun geheel voor de camera's werken, uit breiden tot meer bestaande ensembles. Dit lijkt wel een oplossing, maai aan de oprichting van een vast tele- visiegezelschap kleven weer de oude bezwaren: het wordt dan weer een spelkern. waarin zich voortdurend de zelfde personen bevinden. Nu is dat voor de radio iets minder erg: hier kan men met stem verande ring wel wat bereiken. Maar op het scherm ziet het publiek, ook door de beste grime heen, telkens en veel te veel dezelfde personen. Wie kent niet Herbert Joeks, Rob Milton en verscheidene andere tone listen van gezicht en gebaar? De in- druk van een stuk wordt dan licht verdoezeld en men hangt de uit te beelden persoon gemakkelijk op aan een vorige creatie. In deze geest ook liet de acteur Guus Oster, een der directeuren van de «Nederlandse Comedie, zich uit. „Hoofdrolspelers mogen zeker niet meer dan drie of vier keer per seizoen voor de televisie op treden", zegt hij: „anders raakt het publiek op hen uitgekeken". Hij zei voorts, niet veel heil te zien in de oprichting van een speciaal tele visietoneelgezelschap om uit de moei- Commentaar Flau we smaak Laten we hopen, dat U deze maal inderdaad niet bent thuisgebleven voor het KRO-vervolg-televisiespel, want het was bepaald jammer van de zend tijd, ook al hoorden we een paar goede liedjes. Maar die knnnen een uitermate vervelend en inhoudloos spel niet goed maken. Nu Joekie uan der Valk ver stek moest laten gaan, hebben Jan de Cler en Emile Lopez blijkbaar niet goed raad meer geweten met het ver haal. dat toch al zwak stond en te weinig perspectief had. De kijkers moesten het nu maar met een derde rangs blijspelletje doen. Het Duitse poppentheater maakte gelukkig een betere indruk. Dit was televisietoerk van de bovenste plank. Zeer mooie poppen en verbluffende beweging. Ja i JT\E VISSERIJCONVENTIE in Londen is een succes geworden. Rusland en Polen en acht andere Europese landen hebben een internationale visserijconventie voor de noordoostelijke Atlantische Oceaan ondertekend. Volgens deze conventie, die nog door de regeringen geratificeerd moet worden, zal een internationale commissie de visserij regelen in de zeeën tussen de Barentsz-zee. Groenland en de Straat van Gibraltar. De com missie zal gebruik maken van de modernste wetenschappelijke middelen voor het in stand houden van de visstand in de betrokken wateren. Ze moet haar besluiten nemen met tweederde meerderheid van stemmen. Dc afgevaardigden waren /.eer tevreden over de in Londen bereikte resultaten. De leider van de Nederlandse delegatie, ir. G. J. Lienesch, verklaarde: „De ge dachte van de Europese samenwerking is ten volle tot uiting gekomen. Men be greep elkaar volkomen." Denemarken. Frankrijk, Ierland, Noor wegen. Polen, Portugal. Rusland. Enge land, West-Duitsland en IJsland hebben de conventie, die voor het belangrijkste visgebied in de wereld geldt, ondertekend De delegatie» van Belgié, Nederland. Spanje en Zweden zullen de komst binnenkort ondertekenen Onder de conventie vallen alle soorten vis met uitzondering van de zeczoogdie- ren, zoals walvissen en zeehonden. De commissie wordt gesplitst in drie subcommissies, die elk een gebied toege wezen krijgen. In de subcommissies krij gen die landen zitting, die bij het onder de commissie vallende gebied belang hebben. De oude conventie van 1946 voorzag uit- sluitend in de regeling van de grootte J dertien Hitchcock-films. die de KRO heeft aangekocht Een geettlge satyre. die nergens op uitliep en alles te raden Het. maar inderdaad knap filmwerk. Hopelijk was dit niet dc beste van de dertien Bezwaarlijk was het teel, dat kinderen tot en met 14 jaar niet moch ten meekijken: half tien op zaterdag avond als er televisie in huis is. moeten we toch voor dertien- en veertlen- larigen wel aan de vroege kant rekenen. Tot slot zagen we uit het Singer- museum de Amerikaanse televisie- groep die op Europees tournee is. Een staaltje „kreunend" Amerika uan jewelste Men kondigde dan wel aan. dat het voornamelijk een ..tccn-agers- programma" was, maar dat is peen slot uan een zaterdagavondvoorstelling. Het is misschien wel eens interessant om te zien hoe Amerikanen hun kin derlijk publiek vermaken, maar ons geeft het een flauwe smaak in dr lijkheden te raken. In het grotere ver band van de toneelspreiding geeft Guus Oater de voorkeur aan twee of drie enkelvoudige toneelgezelschap pen. waaruit het gemakkelijker zal zijn spelers voor de televisie vrij ta Intussen zal het door het NTS- bestuur aangevraagde gesprek wel doorgaan en dus zullen we met be langstelling afwachten, hoe dit zal Dal er een oplossing moet komen is duidelijk, vooral ook met het oog op de vergrote televisiezendtijd in gaande op 1 april: al zal deze niet leiden tot veel verruiming van to neel, toch wordt de kans op meer Antoinette van Dijk weer voor de radio Ouderen onder u zullen zich zeker nog de eenmaal zo populaire naam herinneren van mevrouw Antoinette van Dijk, die voor de oorlog jarenlang de kinderuurtjes van de AVRO leidde. Deze omroepvereniging heeft mevr. Van Dijk nu uitgenodigd, een serie miniatuur-causerieën voor bejaarde luisteraars te houden. Het worden zes veertiendaagse praatjes, die onder de titel „Vonken in de schemering" de ether ingaan en waarvan het eerste op maandag 2 februari 's middags om 4 uur wordt uitgezonden. anavond Met band en plaat brengt de NCRV om 8 uur ontspanningsmuziek. Daarna begint het hoorspel „Dagoc", een zendingsverhaal naar een verta ling van Anne de Vries. Om half tien weer opgewekte muziek door het City Theater-orkest en om 10.15 uur spreekt Caspar Höweler in de rubriek „Plagiaat of niet?" over negro spirituals. *0 Bij de VARA i« het eerst om 8.05 uur refrein-festijn en om 8.30 uur kunt u mee naar het Artiestencafé van Simon Carmiggelt. Aansluitend het Etherforum en om 10.35 uur nog wat kamermuziek door het New York Woodwind-kwartet: er worden wer ken van Barber en Hindemith ge- t<zJets/$fé, vanavond 0 Voor het televisieprogramma na het NTS-journaal zorgt de NCRV. Eerst de maandelijkse actualiteiten rubriek en dan om 9.10 uur een pro gramma over reclame-invloeden. Tot slot om half tien Pi Scheffer met „Pas geperst". Ds. A. C. D. van de Bosch spreekt in de dagsluiting. Tip* uit het buitenland 0 Het oratorium „Noë" van Marius Monnikendam wordt uitgevoerd voor de microfoon van Brussel Vlaams op 324 m. tussen 8 en 9 uur. Daniël Ster- nefeld dirigeert het NIR-symfonie- orkest, koren en solisten. 0 Er is vanavond overigens keuze genoeg, want over de Duitse zender 309 m. 971 kHz kunt u om 7.55 uur luisteren naar de opera „Titus" van Mozart, uitgevoerd door het Keula Radio-symfonie-orkest, het omroep koor en solisten, geleid door Joseph Kellberth. Programma voor morgen DINSDAG 27 JANUARI 1959 Hllvi 746 I 7 50 Dagopening AVRO. 8 00 Nw» 8 15 Pnnnospcl 8 30 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 V d vrouw 9 15 Gram 9 35 Watcrst 9 40 Morgenwijding 9 53 Boekbcspr 10 00 Gram 10 50 V d kleuters II 00 RVU Naar het land van de kcroeblocaem. door me) Tine TurveJd (Tweede lezing) 11 30 V d zieken 12 00 Lichte muz 12 20 Regering»- ultz Landbou wrubriek: Nogmaals do plastic melkbus 12 30 Land- cn tuln- bouwmeded 12 33 Orgelepcl 13 00 Nw» Meded of gram 13 20 Lichte muz 40 Schnol- Alt-blok- 13 55 Bcursber mbol I 1 WIJ I Jan Llglh: Jeugd 17 20 De dl. 17 30 Amoteursprogr 18 00 Nw» 18 15 Pianospel 18 30 RVU' Menselijke verantwoordelijkheid In het arbeidsproces, door dr Ir J J van der Spek (eerste lezing) 19 00 V d kind 19 OS Paris vous parlc 19 10 Allea op eén kaart 20 00 Nws 20 05 Gevar progr 21 IS Gram 2145 Act 22 00 MhnpraMie 22 IS Pianorecital 22 35 Muz raus 23 00 Nws 73 15 Koersen van New York 23 16 New rijfailing 23 21-24 00 Mel de Franse 6 30 V d slag I, 29g i 1007 I Gram U 00 V 'd 50 Al» de ziele Lichtbaken, raus vrouw 1130 Gri uittert. eau» 12 00 Mlddagkl, !2 03 Gram 12 30 Land- en tulnbouwm.-- leded 12 33 Gram 12 50 Act 13 00 Nw» 13 13 Zonnewijzer 13 20 PUtennteuw» 13 15 Dansmuz 14 00 Gram 14 05 Schoolradio '4 35 V d plattelandsvrouwen 14 45 Ge- var progr 16 00 V d zieken 16 30 Zlekr-n- lof 17 00 V d jeugd 17 40 Beunsber 17 15 Regerlrvgsuitz Rljkudelen Overzee W loneph- Rijden, varen en vliegen In Su- 18 00 Lichte /ugd 18 45 Dit Is leven. HO Acl 19 20 Sportpraatje 19 30 G' 7 00 5e Sua-artle 21 20 Gram wartel 22 05 Aan de poort, jeu we tijd cana 22 36 Gram 22 45 vondgebed en lit kal 23 00 Nw» 23 15 lehte mui 23 38—24 00 Nouveautés 18 20 Gri 19 00 Nw» 30 Gram 21 30 Strijk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7