Leiden in Bouwdistrict niet misdeeld Burgemeester van LEIDERDORP Ook voor '59 zou Leiden 40 van het contingent hebben ontvangen Lekespelgroep LEIDERDORP Boeiende interpretatie van Jezus' almacht Begroting van LEIDERDORP Annexatiepogingen: weg van minste weerstand Leniging van woningnood door Rijnsburgs plan Rentebijschrijving 1958 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 24 JANUARI 193? TIURGEMEESTER K. van Diepeningen van Leiderdorp heeft gisteravond A-* in de aldaar gehouden vergadering van de gemeenteraad uitvoerig ge reageerd op de uitlating van de burgemeester van Leiden in diens maandag jl. door wethouder-loco-burgemeester J. C. van Schaik uitgesproken nieuwjaarsrede met betrekking tot het bouwdistrict Leiden. Het Leidse college liet daarin meedelen, dat het had besloten niet langer deel te nemen aan het werk van het bouwdistrict, bestaande uit veertien gemeenten, om dat gebleken zou zijn, dat in de kringen van het district niet voldoende be grip bestaat voor de specifieke moeilijkheden van de gemeente Leiden ten aanzien van de woningbouw. De burgemeester van Leiderdorp betreurde in zijn nieuwjaarsrede niet alleen het besluit van Leiden, maar hij bleek het ook met de motivering daarvan in het geheel niet eens te zijn. Het college van Ged. Staten wijst het contingent woningwetwoningen voor de provincie toe asn Rotterdam. Den Haag en het overige deel van de provincie. Dat overige deel is verdeeld in bouwdistrlc- ten. Elk district krijgt een contingent en het district is verdeelt dan dit contingent over de in het district samenwerkende gemeenten. De burgemeester wees erop, dat de moeilijkheden van de gemeente Leiden geen andere zijn dan die van de andere in het bouwdistrict samenwerkende ge meenten. De moeilijkheden verschillen al leen naar verhouding van de inwonertal len. Samenwerking van de gemeenten biedt het voordeel, dat men per gemeen te niet is gebonden aan een stringente toe wijzing, maar ook rekening kan houden met de mogelijkheden van het ogenblik in de verschillende gemeenten. Heeft een gemeente bijvoorbeeld geen bouwrijpe grond beschikbaar, dan behoeft geen bouwcontingent verloren te gaan, want dan kan een van de andere gemeenten gebruik maken van het door die gemeen te niet te realiseren contingent. Burgemeester Van Diepening<~ deelde mee, dat het bouwdistri Leiden voor het jaar 1959 600 wc ningwetwoningen toegewezen heeft gekregen; dat is minder dan in het afgelopen jaar. In 1958 heeft het ge meentebestuur van Leiden veertig procent van het totale contingent toegewezen gekregen. Ook voor 1959 zou Leiden 40 procent ontvangen. De verdelingssleutel is, naar de heer Van Diepeningen meende, zeker ten gun ste van Leiden. De burgemeester zei met nadruk, dat ook de belangen van Leiden door de deelnemende ge meentebesturen, zowel in de werk- commissie als in de plenaire com missie, „onder de uitstekende lei ding van de burgemeester van Hille- gom", zeker zijn behartigd. Het bouwdistrict legt al lang geen beper kingen meer op voor premieplannen." „In deze kwestie zou ik nog willen zeg gen: Amicus sum Plato, sed magls arnica veritas; dat is: ik ben een vriend van Pla to, maar nog meer van de waarheid," zo besloot de heer Van Diepeningen zijn woorden over de houding van Leiden tegenover het bouwdistrict. Beloningen In het begin van zijn rede bracht de burgemeester dank aan de ambtenaren voor de lofwaardige wijze, waarop zij hun werk verrichten. Zij doen het met grote toewijding. Waardering voor elkanders werk is van uitermate groot belang aldus de beer Van Diepeningen. Hij betreurde het zeer, dat over het algemeen de belo ningen van het personeel niet overeen komstig de prestaties zijn. Het is het col lege door de centrale regeling daarvan niet mogelijk, daarin verandering te bren- In het bijzonder kritiseerde de burge- de discrepantie in de beloningen 1 ambtenaren en beambten van de provinciale griffies en van de grotere en kleinere gemeenten. „Ik vertrouw, dat de centrale overheid te dien aanzien en dan heb ik mede het oog op de gemeenteclassificatie in de nabije toekomst wijzigingen zal doen be werken." Het gemeentelijke apparaat li erop ingesteld, de uitbreiding van de ge meente en alles wat daarmee samenhangt op te vangen. Aan de ambtenaren wor den in verband met deze uitbreiding hoge eisen gesteld. In het afgelopen jaar kwamen vier brandmeldingen binnen. „Een vrijwillige brandweer is een voorbeeld van goede burgerzin." Het peil van de brandweer is zeker goed te nemen. De nood wachters van de B.B. vervullen met toewijding hun taak. Het voor Leiderdorp gestelde aan tal noodwachters is bereikt. Dank bracht de heer Van Diepeningen ook aan de plaatselijke politie. Er zijn nu zes poli- punt zijn de in de gemeente gevestigde industrieën. In het structuurplan voc Leidse agglomeratie is aan de andere kant van de Rijn industrie geconcen treerd. In verband hiermee wordt bezien, in hoeverre plaats voor de nu gevestigde industrieën in de nieuwe uitbreidings plannen kan worden gereserveerd. Daar bij wordt gedacht aan beperkte uitbrei ding van enige industrieën. Sprekende over de uitbreidings plannen in het algemeen adviseerde de burgemeester de raad, door te gaan met zijn plannen. „Een samen werking in goede verstandhouding dat wil dus zeggen: op basis van wederzijds vertrouwen en begrip voor eikaars standpunt tussen alle tot de Leidse agglomeratie behoren de gemeentebesturen acht ik van uitermate groot belang, niet alleen voor onze gemeente, maar voor alle samenwerkenden". De burgemeester zei, groot vertrouwen te hebben in de ,j„ colleges en ambtenaren iter van binnenlandse rming en publiekrech- >organisatie, dat ten aanzien van de grenzen van de ge meente Leiderdorp geen wijziging tot stand zal worden gebracht. Benoemingen Als i i de i •ak de heer De Graaf zijn dank uit voor het over zicht. dat de burgemeester had gegeven, en uitte woorden van waardering aan het college en aan allen, die voor de gemeen te werkzaam zijn. Het was hem opgeval len, dat hij na zijn terugkeer uit Amerika de oudste was geworden; de heer Schop pen moest als raadslid bedanken en houder Snel overleed. De heer De Graaf sprak de hoop uit, dat de Rijn en de Zijl „de buien uit het westen" zullen keren. Hij richtte zich ook tot mevrouw Diepeningen, die op de publieke tribune had plaatsgenomen. In de commissie tot wering van school verzuim werden gekpzen de heer D. Groe- neveld voor de bijzondere scholen, de heer J. B. Blankenstein voor de openbare school, mevrouw J. G. J. M. Evers-Ver- beeten voor het r.k. onderwijs, de heer W. Spek voor het chr. onderwijs en vrouw J. Sterk-van Helmond voor openbare. Tot lid van de culturele raad werden gekozen ir. F P. J. van Straaten voc tennisclub, de heer A. van Dorp de voetbalclub, de heer B. G. Kiers de korfbalclub, de heer G. van der Krol voor de gymnastiekvereniging, de heer J. Spaargaren voor de Harmonie, mej. M. van der Voort voor de toneelvereniging, de heer A. van Poelgeest voor Excelsior, de heer C. Verwey voor de schaak damvereniging. de heer L. van Du voor de buurtvereniging Zijlkwartier, de heer E. Kronenburg voor de Oranjevi eniging en verschillende buurtverenigin gen, de heer A. Kruidenier voor de pad vinders, de heer F. J. van Dalen voor de scholen, de heer D. de Graaf voo fotoclub, de heer H. L E van der Reijden voor de zwemvereniging en de heer W C. Hendriksen voor de ijsclub. De heer Kleiss vestigde de aandacht op de trap voor de voetgangers aan de brug rijksweg 4A; hij noemde dat een on mogelijk en gevaarlijk ding. De voorzit- had het ook al geconstateerd, maar zal moeilijk zijn, dit nu nog te ver beteren. De uitvoering is in handen van Rijkswaterstaat geweest, maar de ge meente moet een bijdrage van 7500 be talen. Wijziging zal veel geld kosten. Toch zal het onder de aandacht van R.W. rden gebracht. Mevrouw Seret vroeg verlichting onder het viaduct Hoofd- aat. De grond onder het viaduct is nog R.W., maar het plan bestaat, deze 1 de gemeente over te dragen, zo ant- ordde burgemeester Van Diepeningen. n zal ook de verlichting worden beke- De woningbouw in Leiderdorp In Leiderdorp kwamen in het afgelopen jaar 79 woningen klaar, waarvan 24 wo ningwet. De totale voorraad kwam daar door op 1537. In 1958 werden geen wonin gen onbewoonbaar verklaard. Wel kon- al eerder onbewoonbaar verklaarde :n worden ontruimd, zodat nu nog zulke woningen worden bewoond. Met de bouw van 40 woningwetwoningen een begin worden gemaakt. Zelfs kwamen er daarvan al 24 klaar. Gehoopt wordt, dat spoedig kan worden begonnen de bouw van nog 15 woningwetwo- Als dan ook nog kan worden begonnen de uitvoering van het plan voor 59 woningen, zal het hele complex van de 4 in uitvoering zijn gebracht. Op het ogenblik zijn 91 premiewnnin gen (waaronder 63 flats) en 16 woning- oningen in aanbouw. Voor in totaal 96 huizen zijn al premie-aanvragen bij de provinciale directie ingediend. In begin- grond verkocht voor de bouw w roningen en 9 winkels. De conclusie it de gemeente dit jaar een grote bouwactiviteit te zien zal eevan. Dit deelde burgemeester Van Diepenin en gisteravond in zijn nieuwjaarsrede Inwonertal Leiderdorp sterk toegenomen Het inwonertal van Leiderdorp heari i het afgelopen jaar een tot nu toe on gekende toeneming te zien gegeven. Te- ■er het geboortecijfer 156 stond het sterftecijfer 33. Het aantal gevestigde per- van 594 overtrof dat van de ver trokkenen met bijna 200. In totaal groei de het zielental met 320, waardoor het teeg van 5914 tot 6234. Zestig personen lertrokken naar het buitenland. Van hen gingen er 13 naar Canada en 16 naar de V.S. van Noord-Amerika. Vorig jaar wer den, zo deelde de burgemeester gister- id in de raadsvergadering mee, 55 huwelijken voltrokken en 2 echtscheidin- ngeschreven. plaats van de 19-jarige Leo Turk, diie op 29 december toen zijn ouders naar Ca nada emigreerden plotseling onderdook, vorige week bij de politie bekend. Na enige onderhandelingen is de zaak nu overgedragen aan de Raad voor de Kin- dertïescherming in Den Haag, die zal be slissen of Leo in Nederland kan blijven of alsnog zijn ouders achterna zal wor den gestuurd Het i i W. c af te In oprichting is een protestants inter kerkelijke stichting voor de bouw en het beheer van een bejaardencentrum. De burgemeester hoopte, dat nog dit jaar een begin met de bouw kan worden ge maakt. De huisvesting van de kleuter scholen heeft de volle aandacht van het college. Op korte termijn kunnen maat regelen worden verwacht voor de r.k kleuterschool; de bouw van een school kwam de burgemeester als de beste oplos sing voor. De toeneming van het aantal leerlin gen aan de scholen is zodanig, dat een tweede gymnastieklokaal nog niet vol doende zal zijn om het vak lichamelijke oefening naar behoren te geven. De burgemeester hoopte dat de autoriteiten het mogelijk zullen maken, nog dit jaar tot de bouw van het eerste lokaal over te Doorgaan met plannen Aan de uitbreidingsplannen wordt met voortvarendheid gewerkt. Een belangrijk zien van plaatsing van een lichtrecla me op het dak van de flatwoningen aan de B. G. Cortslaan werd opge schort. B. en W hadden als motive ring genoemd, dat de opbrengst van f 25.000 niet voldoende zou zijn voor het doel, namelijk het opknappen van de woningen in het Van Leeuwen- De heren Nievaart, De Graaf, An- drik en Kleiss merkten op, dat het be drag toch wel aantrekkelijk is en ook voor andere doeleinden kan worden gebruikt, zodat, als er een plaatse lijke verordening is om ongewenste reclame tegen te gaan, een en ander toch doorgang kan vinden. De bur gemeester deelde mee. dat in de over wegingen van B en W ook de dak constructie een rol had gespeeld, ter wijl 't geld niet kan worden besteed zoals men wil. Rijkswaterstaat is er niet zo enthousiast over; ook zouden dan derden kunnen overgaan tot plaat sing zonder dat de gemeente regelend kan optreden. Overigens was de voor zitter niet tegen opschorting. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer aandacht voor de toestand van het post kantoor, waar ook op de spitsuren slechts 1 loket in gebruik is. De voorzitter contact opnemen met de P.T.T. De heer Lolling merkte op, dat de bestrating de Acacialaan na de rioleringswerkzaam heden veel te wensen overlaat. Er eerst met de bestrating van de Ericalaan begonnen, omdat daar na afsluiting van de te verbreden Hoofdstraat het verkeer over geleid zal worden, zo deelde de bur gemeester mee; daarna komt de Acecia- Goede nachtrust door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten ENTHOUSIASTE propagandisten van het lekespel hebben, vooral na de oorlog, toen overal lekespelgroepen werden opgericht of nieuw leven werd ingeblazen, niet afgelaten erop te wijzen, dat dit een heel speciale manier van preken is, een vorm van evangelieverkondiging naast de andere. Wanneer wij dat even vasthouden, dan hebben ongeveer honderddertig Leiderdorpers gisteravond in het dorpshuis een preek over Johannes 9 ge hoord, die dogmatisch en verkondigend was, in drie bedrijven, en met de preken van vroeger het meest in lengte overeenkwam. De Hervormde Leke spelgroep heeft een aanvaardbare en over het algemeen ook een boeiende interpretatie gegeven van Sjaloom, een uit het Duits vertaald stuk van Heinz Flügel. De geschiedenis van Johannes 9, de genezing van de blind geborene, werd hier over het voetlicht gebracht. De echtgenote van de plaatselijke p dikant. mevrouw A. HonnefBendi opende heel loffelijk precies op tijd de biieenkomst. Ds. Honnef zelf liep toe in "de icofficnamer te wachten op hi ogenblik, dat hij (in oosterse kledij) Me< ïef sprak geen openingswoordook •neent. dat een lekespel in wezen Evangelieverkondiging is en daarom gee:; enkele toelichting behoeft. Het stuk is Duits en dat was vooral in het eerste bedrijf wel heel duidelijk te merken. Er was weinig handeling, maar des te meer discussie en soms wa ren er minutenlange monologen. In de wijk van ellende, zoals hijzelf zegt, ontmoet de oude, blinde Chaïm jongere lotgenoot, die echter nooit het zonlicht heeft gezien. Sjaloom. Het is sabbath, maar daar wil Chaïm niet van weten: kan het sabbath zijn voor een niet verloste wereld? Wachten is ziin levenslot. Geen prettig gezelschap voor Sjaloom, die diep in zijn hart wacht op de man van Nazareth Maar wie zal hem brengen bij Jezus? De verharde en ver bitterde Chaïm zeker niet. Ellende Om de ellende uit Jezus' dagen te illu streren, laat Flügel in zijn spel de jonge blinde nog een uitgeworpene ontmoeten Jorim, de melaatse, heeft ook alle hoop op de wereld verloren. Een blindgeborene kan zich beschouwen als één die ni geboren, maar voor hem, die het leven met alle vreugden heeft gekend en gehad, is het smartelijk, ver buiten de bewoonde wereld tot zijn dood toe dagen door te moeten slijten. Dan is daar nog Saphira, de door Naar wij vernemen, wordt de be groting van de gemeente Leiderdorp dit jaar op 6 februari in een openbare vergadering van de ge meenteraad behandeld. Het college B. en W. heeft vandaag zijn voorwoord bij deze begroting gege- i. Het schrijft daarin, dat zijn ge dachten in de laatste maanden van 1958 in sterke mate in beslag werden genomen door de brief van het col lege van Ged. Staten van 2 juni, rbij het gevoelen van het ge meentebestuur werd gevraagd over een plan tot wijziging van de ge meentegrenzen in de Leidse agglo meratie. en W. herinneren eraan, dat de ge meentebesturen in januari 1958 een ba- sLsstructuurplan hebben aanvaard. Dal het college van G2S. de aanvaarding van dit plan op hoge prijs stelde, bleek wel uit het verzoek van 16 december 1957 om een spoedige uitspraak van het ge meentebestuur over dit plan, waarbij de toezegging werd gedaan, dat de gemeen tebesturen daarna zouden worden uit genodigd om van gedachten te wisselen „WIJ verkeerden in de stellige overtui ging dat G.S voornemens waren de op lossing van de problemen In de Leidse agglomeratie te bevorderen door or linge samenwerking ven de betrokken gemeenten en dat het geenszins de be doeling waa, grenswijziging voor te stel len". Het uitgangspunt bij het gemeenschap pelijk werken aan een structuurplan la bij ona de opvatting geweest dat sar voeging van gemeenten of vergroting een centrumgemeente ten koete var omringende gemeenten alechte dan be- I hoort aanhangig te worden gemaakt, het openbaar welzijn In belang rijke mate zou lijden, terwijl onderlin ge samenwerking hetzij niet tot stand komt hetzij niet in voldoende mate tot wegneming van die schade kan leiden. Nu het overleg inzake planologische vormgeving nog voortduurt, zien B. en W. in annexatiepogingen in dit sta dium niet slechts het kiezen van de weg van de minste weerstand, maar ook een miskenning van de waarde der gemeenten in het geheel van ons staatsbestel. ,.wy verkeren in de stel lige overtuiging, dat met onze opvat tingen rekening zal worden gehou den". Alle krachten zullen worden in gespannen voor de verdere ontwikke ling van de gemeente. Het college meent, dat een investerings programma in het huidige ontwikkelings stadium van de gemeente weinig of geen waarde heeft, enerzijds omdat de gang zaken nog ndet definitief kan worden uitgestippeld, anderzijds omdat een en ander in 9terke mate afhankelijk ls van de financiële positie van de gemeente. De gemeente zal over vaste financierings middelen moeten kunnen beschikken, die op dat ogenblik niet verkrijgbaar_zljn. Met belangstelling zien B en W. uit naar regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen- Naar hun mening zal het nodig zijn, dat daarin bijzondere mogelijkheden wor den geopend voor gemeenten, die in het kader van de ontwikkeling van Rarvdstad Holland een sterke uitbreiding ondergaan. De begroting voor 1958 is nog steeds niet goedgekeurd, hoewel een spoedige beslissing werd toegezegd. B. en W. zijn er niet in geslaagd, de begroting 1959 voor de gewone dienst sluitend te maken. Door de invoering van een rioolbelaa- timg en de heffing van rioolrechten kon het tekort van f 140.000 tot rood f 100.000 worden teruggebracht. duivels bezeten vrouw, die in haar omfloerste geest het meest praat over Jezus, over de Bruidegom, over het feestmaal en ook over genezing. Zij neemt het initiatief om Sjaloom bij Jezus te brengen. En onder de woe dende, nieuwsgierige en afgunstige ogen van de voorbijgangers, Zadok, Eljakim,' Aram, Zerveh en Kozam, vertelt Sjaloom van het grote won der. De stemmen hebben voor hem gezichten gekregen. Dit vrij uitgesponnen bedrijf zoi zichzelf al Woordverkondiging zijn ge weest, maar de tegenstand van de gees telijke overheid kreeg gestalte in de zit ting van de rechtbank. Tot slot hervinden allen elkaar tegen de avond van de eerste dag na de sab bath. Dan staat niet de blindgeborene, maar de Heiland in het middelpunt, Die door velen werd gezocht en Zelf uitging Het derde en laatste bedrijf ging ir. het zingen van gezang 227: „Meester, men zoekt (J, wijd en zijd, komend lang: velerlei wegen." Opvallend was het duidelijk spreken van de spelers Achterin de zaal had geen enicele moeite te horen, wat e het toneel werd gesproken. Dat js al een verdienste. Verkondiging Als lekespe] Evangelieverkondiging is dan doet het mensenwerk er weinig toe. Toch mogen, om maar enkelen te noe men, de heren L. Krassenburg en G. van der Sterre, -espectievelijk als de oude en de jortge blinde, met eer worden ge noemd. Mevrouw Van der Sterre als de bezetene had het heel moeilijk, maar zij had de dankbare rol Sjaloom naar Jezus te brengen. Jorim, de melaatse, werd aanvaardbaar vertolkt door Karei van Hielen. Op het laatst van het tweede be- VOORHOL/T Christen-vrouwen over gebedsgenezing Voor de plaatselijke afdeling van de .C "?.B. sprak gisteravond vicaris W. W. Verhoef te Voorburg over „Gebedsgene- Na opening door mevrouw Witte vertelde de heer Verhoef over de kritiek het enthousiasme, dde Herman Zaiss deel vielen, toen hij in 1950 in Neder land zijn grote meetings organiseerde. Nu het Osborn geweest, die de gebedsgene zing actueel maakte. Het is beslist geen geworden, die vanzelf uitgaat. Er zijn 35 gebedsgroepen, die niet alleen theoretisch, maar ook praktisch werken. De heer Verhoef vertelde van de resul taten van dergelijke bijeenkomsten. Een geval van genezing controleerde hij. Het Evangelie 9taat vol genezingen. Jezus liet Zijn macht zien. Wie nu gelooft, kan de- :elfde werken doen als Hij. Wij leven veel te weinig uit de rijk dom van het Evangelie. In de tijd van Luther waren er ook gevallen van gene- :lng. Als wij ons geloof op hem richten, dan zullen deze dingen gaan leven. Uit de bespreking bleek, dat hij weinig bijval kreeg. Er werden vele vragen ge steld, die een brede discussie krgen, maar de meningen bleven tegenover elkaar Saphira, de door duivels bezeten vrouw, getuigt van de rabbi van Nazareth, Die genezing heeft voor de vreselijkste ziekten. Ter zijde van de weg luisteren de blinde Sjaloom en de melaatse Jorim vol hunkering-naar-beter schap naar de woorden van de vrouw, voor wie de voorbijgan gers alleen maar meelij en mee warig lachen over hebben. Foto N. van der Horst drijf kon men bemerken, dat een p de spelers noodzakelijk was, i de moeheid, die deze ongewone bezig heid met zich bracht, werd weggewerkt door enthousiasme en overtuiging. Vooral dat laatste kon men in het gehele spel bemerken. Het was een hele opgave en er zullen flink wat uren studie ain vooraf zijn gegaan! Zoveel te groter zal de voldoe ning van de spelgroep zijn bij de ge dachte, dat zij deze avond, naar de woor n van mevrouw Honnef, heeft mogen J. Fr. Receptie burgemeester Ter gelegenheid van het 12%-jaxig ambtsjubileum van burgemeester K. Diepeningen, waarover wij al uitvoerig schreven, zal op zaterdag 31 januari van half 5 tot 6 uur in het gemeentehuis van Leiderdorp een receptie worden gehou- BENTHUIZEN Kerkdiensten Hervormde gemeente: 9.30 u ds. Talsma te Den Haag, 6 uds. Alers te Rotterdam. Geref. gemeente: 9.30 u en 6 u lee dienst. OEGSTGEEST Velen zijn bereid om va Evangelie te getuigen Gisteravond sluiting van de eerste korte het academisch jaar 1958-1959. Behal' zojuist geslaagde cursisten en hun doen varen de secretarissen van de Ra» de Zending, enkele zendingsarbt ders met verlof en een aantal gasten g. De korte sluitingsdienst werd p leid door de rector, dr. E. Jansen Schooi hoven. De cursisten werden toegesprokg door ds. H. A. C. Hildering, die daarb: uitging van het woord dat Paulus schrtr Colossenzen 3 24„Gij dient Christi als Heer". Namens de Raad voor de Zending te dr. G. P. H. Locher hen die binnenkoi uitgaan, welkom in de kring d arbeiders. Hij wees er op. dat het e°e voorrecht is, zendingsarbeider ti zijn, een mens door God geroepen grote werk. Omdat één van de cursisten i van de Doopsgezinde Zendingsré Teminabuan op Nieuw-Guinea ga: ook een vertegenwoordiger van di Het tweede gedeelte van de avond hu een vrolijk karakter en werd door de cursisten. Maar voordat zij woord kregen sprak di die hen namens de synode der Evanp lisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guint hartelijk welkom heette en er zijn blij: schap over uitsprak, dat zovelen bere. zijn zich voor het werk op Nieuw-Guini te geven. Op zijn verzoek zon wezigen Gezang 108. Dit wc band opgenomen om binnenki verslag van deze samenkomst uitgezonden voor radio Biak. Cursus aan zendingshogeschool Een 25-tal dames en here de vier maanden de korte Zendingshogeschool hebben gevolgd, lq de deze week examen af en ontving j teren het diploma. De meesten zullen een van de komende twee zondagen gens in het land in een Hervormde Gt meente worden uitgezonden dagen daarna als zendingsont -verpleegster naar Nieuw-Guinea vertnl ken. De passage over de B. Jaarsrede van de burgemeester luiddi De opbouw van de organisatie Bc ming Bevolking werd voortgezet, nog steeds is een volledig parate c satie niet bereikt. HOOGM4T» E Bindingsavond B.B. De leden van de organisatie B. Woubrugge en Hoogmade kwamen in zaïi Van der ploeg bijeen op een feesteli"-' bindingsavond. De burgemeester reikte leden de zilveren ster en het getuigsehi uit voor vijf jaren trouwe dienst: M. Ba; C. Blom, A. Bregman, K. J. van Dam, ,'J W. Disseldorp, P. J. Disseldorp, Endt, W. P. v. d. Geest, J. P. van GoozkJ T. den Hertog, J. van Klaveren, S. F. v. d. Laan, W. J. v. d. Laan, J. C. den, S. van Leuyden, W. C. J. v. d. Men J. v. d. Nagel, A. J. en J. A. v. d. Plof J. B. en W. J. v. d. Post, Th. C. C. G. v. d. Pouw kraan, C. M. J. en H. Schijf, J. H. Slingerland, Soesman, J. Terhorst, L. G. v. Tol, J. Vet] zaal, J. W, Volwater, W. Wageningen, P. v. Walraven, J. en Joh. Wijsman J. W. v .d. Meer; vóórts de dames Kinkel-Klomp, W. Platteel-Koetsier E. v. Warmelo-Klaver. De rest van de avond werd gevuld ir het optreden van het B.B.-revuegeZ' schap De Speelpaladijnen. Voor de voorlichtingsavond van de gemeente over het bouwen van éta gewoningen bestond veel belangstelling. De burgemeester deelde mee, dal men deze bouw voorlopig alleen voor Rijnsburgers openstelt. De gemeenti heeft voor 1959 een toewijzing gekregen voor negentien woningwetwonin gen, hetgeen slechts een druppel op de spreekwoordelijke gloeiende plaal betekent. Nu bestaat nog de mogelijkheid premiebouw toe te passen, maai het is niet met zekerheid te zeggen, of dit altijd zo zal blijven. De beperkte bouwgrond leidt tot hoogbouw, terwijl ook de huurprijs of de koopprijs daarbij een belangrijke rol speelt. Het ontwerp is dan ook zoveel mogelijk kostenbesparend opgezet. Een woning met vier slaapkamers werd begroot op f 15.000 tot f 16.000, waarop een premie van f 4000 wordt verstrekt. Met 0 eigen geld kan de woning worden betrokken, waarbij t 725 per jaar nodig m het huis in twintig jaar vrij te maken. Wil men hierover dertig jaar doen, dan komt men jaarlijks op een bedrag f 585. Dit is gelijk te stellen met een huurprijs van resp. f 16 tot f 17 en f 13,50 tot f 14,50 per week •thouder Kralt merkte op, dat d< grondprijs wel hoog is, maar dat niet t< •erwachten is, dat deze in de naaste toe :om*t goedkoper wordt. Het hoofd van gemeentewerken wenst raleriibouw toe te passen, drie hoog, met an één kant-een centrale trap en aa ndere kapt een helling, die het n ijk maakt met een kinderwagen boven p komen. Men wil zo spoedig mogelijk met de iouw beginnen en daarom dienen belang- tellenden zich zo spoedig mogelijk ïiterlijk 31 ianuari op te geven. Moge lijk kan gelijktijdig worden gebouwd met oningbouwvereniging Spinoza. die ngwetwoningen gaat maken. Dat zal enige kostenbesparing met zich brengen Men wil het plan van 144 woningen gaar- één keer uitvoeren, hoewel dit niet noodzakelijk is. Burgerlijke stand Geboren: Marianne dr v E Sohoch en van Duijn. Ondertrouwd: J Blelchrodt en A van Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg Het bestuur der Coöperatieve Boerenleenbank „Rijnsburg" is voornemens op: Maandag 26/1 '59 i van 912 uur v.m. Dinsdag 27/1 '59 en van Dinsdag 3/2 '59 24 uur n.m. HET BESTUUR Diggele; M van der Hoogt te Leiderdorj en J Heemskerk. Getrouwd: J Zwaan en H W Kralt. Overleden: Arie van der Meij, 74 e v J Tudnentourg. Stand der bevolking Vertrokken: D. Hogewoning, van K straat 43 naar Leiden, met echtgenote; N Schoneveld, e. v. A. van Beeden, vs naalstraat 74 naar Katwijk; W. Schone veld, van Brouwerstraat 33. naar Rotter damHoogvliet. 't Schapenweijlghen In Concordia vergaderde de speeltuin vereniging ,,'t Sohapenweijtghen" onder voorzitterschap van de heer K. Jagersma De penningmeesteresse, mevrouw KnijU- Brands, bracht verslag uit. Er is een ba tig saldo van f 429,40. Mevrouw De Heijer- Kromhout las het jaarversdag van cretaresse, die in een ziekenhuis is op genomen. Er zijn nu 120 leden. Een voor de tuin blijft nog steeds een glijbaan De heer Jagersma werd herkozen bestuur. In plaats van de heer T. Krall koos men de heer J. Berkemeijer. D van de avond werd gevuld met eer loting en het vertonen van films door de voorzitter. VOORSCHOTEN Kerkdiensten Hervormde Gemeente: dorp 10.30 u. di Hubeek te Leiden, 7 u. ds. Kloek te Lal den, jeugddienst; Rijndijk 10 u. ds. Sara- ber; Hulp en Heil 10 u. ds. Batelaan emi- ritus te Den Haag. Wandelsport De Wandelsportvereniging „De Zw"- vers" houdt op zaterdag 31 januari e« „Prinses Beatrix-tocht" waarvan de baiu bestemd zijn voor het zusterhuis „Nieuw* Voordorp". Aan hen die de tocht brengen, wordt een medaille uitgereikt De start is van 2.15 tot 3.15 uur bij dl zaal van café Balfoort, Papelaan. en d« afstanden zijn ln verband met het «1- :oen 5, 7 *4 en 10 km. ZOETERWOUDE Cabaretavond Vanavond wordt in het parochiehuii lan de Schenkelweg een cabaretvoorstel ling gegeven ten bate van de uitgaansdal de ouden van dagen. Het hier al be kende gezelschap van de Kon. Ned. Grof- ederij treedt weer op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6