w aan Zuid-Holland is rijk historische gebouwen I Plannen voor universiteit te Rotterdam Wordt metro in R'dam werkelijkheid? Liberalen willen restauratie kerkgebouwen afremmen Burgemeester in staking A.R. Deputaten in Utrecht Onze koopvaardijvloot is weer gegroeid 1939 ZATERDAG 24 JANUARI 1959 Herstel vraagt aandacht van de overheid (Van een onzer redacteuren) HOLLANDEN in het algemeen en Zuid-Holland in het bijzonder geven een beeld van onze roemruchte historie. In de oud-Hollandse steden spreekt het verleden. Omdat in het verleden het heden ligt en in het nu wat worden zal, zijn velen het erover eens, dat het uit de historie bewaarde niet mag verdwijnen. Ons historisch bezit het erfdeel der vaderen is, ook materieel gesproken, waard in ere gehouden te worden. De overheid het rijk, de provincie en de gemeentebesturen zijn daar van overtuigd, zodat de monumentenzorg in samenwerking met parti culieren, voortdurend de aandacht vraagt. Dr Deze zorg krijgt vooral onder de huidige omstandigheden nu de overheid meer dar in de afgelopen jaren het geval is ge weest op de dubbeltjes moet letten, eer veel grotere betekenis. Niet het mdnst ir ons gewest, waar, zoals we reeds opmerk ten, de historische monumenten in eer grote gevarieerdheid de steden en hel polderlandschap sieren. Van des te meer betekenis mag het dan ook worden genoemd, dat het Zuidhol- lands provinciaal bestuur in de afgelopen week zijn taak op. dit terrein heeft weten te verstaan. Dat men zich welbewust heeft uitgesproken voor een provinciale zorg voor de historische kerken, overheids- en particuliere gebouwen en molens. Een cultureel beleid, dat in onze provincie niet van de laatste jaren dateert, maar zestig jaar geleden is begonnen en in de loop der jaren belangrijker ds geworden, doch in de komende tijd nog aan bete- Op 16 november 1898 besloten de toen malige Provinciale Staten op de begro ting voor 1899 een subsidie van 1000 uit te trekken voor de restauratie van het noordelijk deel van de Sint Janskerk in Gouda. Het was de eerste provinciale be moeienis met de restauratie van monu menten in ons gewest. Vanaf het begin van deze eeuw is de belangstelling voor 't herstel von de Zuidhollandse monumen ten met het jaar gegroeid, maar even redig groeide de zorg. Dit laatste is be grijpelijk, wanneer men bedenkt dat ge durende de Jaren 1903 tot 1935 In Zuid- Holland 2482 monumenten werden ge ïnventariseerd. Dit cijfer zal thans hoger liggen, omdat in de afgelopen twintig jaren meer historische gebouwen om een verbetering of algehele restauratie zijn gaan vragen. Een nieuwe inventarisatie in het ge hele land wacht op de nieuwe, reed6 bij de Staten-Generaal ingediende Monumen tenwet, waarover de vaste commissie uit de Tweede Kamer op 22 mei 1957 reeds haar verslag heeft uitgebracht. De memorie van antwoord en de openbare behandeling van het wetsontwerp laten echter nog steeds op zich wachten. Merkwaardig debat Het monumentenbeleid van het Zuidhol lands provinciaal bestuur heeft aanleiding gegeven tot een merkwaardig debat. Merkwaardig, omdat sinds zestig jaar het behoud van de Zuidhollandse monumen ten geen aanleiding tot een discussie had Aanleiding hiertoe meende de V.V.D.- ïtatenfractie te zien in het feit, dat de Chr. Hist, gedeputeerde, de heer D. W. van der Kwaak, een bedrag van 25.000 neer vroeg voor de betaling van rente en aflossing van de in de loop der jaren en in dit Jaar te verstrekken restauratie- subsidies. Deze verhoging achtten de Nieuwe fase Zoals Stalins definitieve overwinning in de twintiger jaren aanleiding was om een nieuw tijdperk in de Sowjet- ontwikkeling aan te kondigen (die van liet socialisme), zo moet nu ook Chroesj- hje/s opgang samenvallen met het be gin van een nieuwe fase in de Russi- Jche geschiedenis. Want blijkens de roepnaam van het congres, dat op 27 januari begint („partijbijeenkomst der bouwers van het communisme") wordt nu het aanbreken van het communisme ingeluid. Leerstellig heeft men daar niet meer van te verwachten dan van Stalins „socialisme". Voor de eenvou dige Rus heeft Chroesjtsjef het vrij vertaald door te zeggen, dat de Sowjet- burger het over een poosje even goed :ol hebben als de doorsnee-Amerikaan. Zover is het nog niet, maar in plaats »an het Amerikaanse comfort heeft de lus dikkere kunstmanen boven zijn boo fd en daarmee zal hij voorlopig Mtf moeten zijn. In elk geval wordt op het komende congres dus weer eens geschiedenis gemaakt. Zelfs letterlijk, oonpezien het congres ook een nieuw 9'schiedenisboek voorgelegd zal krij- Ben, ter vervanging van Stalins opvat- ling van de historie, die het vorige Bres niet zo best had bevonden. En mog men verwachten, dat na 27 jani het Sowjethuis eruit zal zien als na fl'ote voorjaarsschoonmaak. Een nier haas, een nieuwe fase, een nieuwe •chiedenis. En slechts een kniesoor herinnert zich de zegswijze: hoe mee tT verandert, hoe gelijker de dingei hljjuen. (Het Vrijs Volk liberalen voorbarig en ongewenst. De an dere statenleden dachten er na de toe lichting van de heer Van der Kwaak an ders over. Met de verhoging van de post voor betaling van rente en aflossing van 175.000 tot 200.000 blijft men in ver houding tot 't totaal van 't provinciaal budget beneden het voor dit doel beschik baar gestelde bedrag van vóór de oorlog. De heer Van der Kwaak wees er in dit verband op, dat de voor monumenten- restauratie beschikbaar gestelde 6om van driekwart miljoen, die als kapitaalsuit gave wordt geboek, niet verhoogd was. historische g in de Sleu telstad is een der voorbeelden van een gerestaureerd monument, waar van de kosten voor het herstel aanmer kelijk hoger kwa men te liggen dan men aanvankelijk dacht. Bjj de eerste restauratie dacht men voldoende te hebben aan een be drag van 70.000, doch toen de alge hele restauratie voltooid was, had van drie ton moe ten uitgeven. Het historische gebouw is thans oor Leiden en •ordt nog regel matig gebruikt oor het wegen an de kaas, die de boeren uit de om trek hier aanvoe- Maar bovendien en dat Is nog veel belangrijker wordt een groot deel van de beschikbaar gestelde subsidie gebruikt restauratie van kerken in onze pro- De liberale statenleden weten dit en daarom mag men zich afvragen waarom de V.V.D. in de openbare colleges zo'n weerstand ten toon spreiden, wanneer de overheid een minimale steun wil geven oor de kerken. Hun verzet tegen kerk- bouwsubsidie Is bekend, maar dat men ook de restauratie van historische kerk gebouwen wil remmen, ja zelfs in be paalde gevallen onmogelijk wil maken, is tekenend voor de liberale mentaliteit. Wanneer de Zuidhollandse statenleden in dit liberale kielzog hadden gevaren de door gedeputeerde Van der Kwaak gevraagde verhoging van 25.000 hadden afgewezen, zou dit betekend hebben, dat in 1959 geen V* miljoen voor reetauratde- subsidie zou kunnen worden uitgekeerd; dat men niet een zekere waarborg gehad zou hebben voor tegenvallers, die veelal bij het herstel van historische gebouwen voorkomen. Bij een restauratie openbaren zich altijd de verborgen gebreken. Een sprekend voorbeeld vormt de Waag in Leiden, waarvan de kosten van de eerste restauratie op 70.000 werden begroot. Bij de eindafrekening van de algehede restauratie bleek, dat de koeten tot drie ton waren opgelopen. Dit voorbeeld met andere aan te vullen zijn. In de eerstvolgende jaren zullen o mogelijke verzoeken om aanvullende sub sidie. ook aanvragen voor nieuwe restau ratie-subsidies te verwachten zijn. Het provinciaal bestuur houdt al rekening met de volgende nieuwe gevallen. De Her vormde kerken in Asperen, Berkel en Rodenrijs, Capelle aan den IJssel, Delft (Nieuwe kerk en Lutherse kerk), Dirks- land, Dordrecht (Koorhek van de Grote Kerk), Gouda (Sint Janskerk), Goudriaan, Den Haag (Nieuwe Kerk), Heinenoord, Koudekerk, Leiden (St. Pieterskerk), Leid- schendam. Maasland, Monster, Oostvoor- ne, Ouderkerk aan den IJssel, Schoonho ven, Oude Tonge, Vlaardingen, Voorhout en Zevenhuizen. Verder de torens bij de Hervormde kerken van Bergambaoht, Geervliet, Giessenburg, Goudriaan, Hen drik Ido Ambacht, Maasland, Ottoland, Oudewater, Rijnsburg, Scheveningen (Oude Kerk), Oude Tonge, Vlaardingen, Woerden en Zevenhuizen. Maar ook andere panden vragen om een restauratie: In Delft het Barbara- kloosster, in Dirksland het perceel Noor derbergstraat 4, dn Dordrecht de percelen Groenmarkt 43, Voorstraat 131, Vlak 2, in Gouda de Vrouwetoren, het Lazarus- poortgebouw, het stedelijk museum en het perceel Groeneweg 33, in Den Haag de koepel Het Kleine Loo aan de Bezuiden- houtseweg, het perceel Prinsessegracht 27, in Heenvliet het Ambachtshuis, in Helle- voetsluis het raadhuis en de vestingwer ken, in Leiden de percelen Hooglandse Kerkgracht 17, Rapenburg 24, 31 en 106 en Papestraat 5, in Leiderdorp het pand aan de Hoofdstraat 33, in Lisse de ruïne „Dever", in Ooltgensplaat het pand aan de Voorstraat 12, in Oudewater de pan den Marktstraat 5, Markt O.Z. 14 en IJs- selvere 13, in Schoonhoven de Veer- poort en het perceel aan de Lopikerstraat 37 en in Wassenaar de koepel „de Wilt- Een lijst, die in de komende jaren mis schien nog wel zal worden uitgebreid en die van de overheid de volle aandacht zal vragen. Bezettingsmaatregel minder (Van onze parlementsredactie) Prof. Beel (minister van sociale zaken ai.) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de likwidatie beoogt van de bezettingsregeling betref fende de arbeidsbemiddeling. In het ont werp wordt voorgesteld die regelen uit de bezettingsregeling van 1940 over te brengen naar de arbeidsbemiddelings- wet 1940, die strikt noodzakelijk zijn de huidige feitelijke situatie de vere wettelijke basis te doen behouden. In Tsjechoslowakije zullen voorlopig 40.000 van de 160.000 zigeuners zich ergens definitief moeten vestigen en hun kinderen naar school moeten sturen. Het kort geding, dat bij de president van de A'damse rechtbank aanhangig was gemaakt tegen Tom Manders (Dorus) en Cor Steyn, is door de N.V. Phonogram ingetrokken. Het zou gisteren dienen. O O E KUNNEN er toch wel waardering voor hebben De burgemeester van de Amerikaanse stad Gardner, Massachusetts, Fred E. Perrv. gelezen, omdat de gemeenteraad heeft geweigerd hem een extra be drag van veertigduizend gulden ter beschikking te stellen. Die veertigduizend gulden, heeft burgemeester Perry betoogd, heb ik nodig om de stad goed te kunnen besturen. Regeren kost nu eenmaal geld en hoe meer geld, hoe beter er geregeerd wordt. De gemeenteraad van Gardner heeft de burge meester laten praten en het voorstel tot het verlenen van een krediet verwor pen. O.K.!, riep burgemeester Perry toen uit: geen geld? Geen burgemees ter! Ik doe helemaal niets meer en jullie zien maar, dat je het redt. Al leen in zeei ernstige gevallen zal ik nog mijn ambt waarnemen. En zo heeft Gardner op het ogenblik geen eerste burger. Gardner trekt er zich niets van aan. Alles gaat zijn ge wone gang en de burgemeester zit gezellig in zijn schommelstoel bij de haard. WEER AFRIEP IN ENGELAND In Colne, een stadje in het Engelse graafschap Lancashire, zijn 500 school kinderen aangetast door een ziekte die veel overeenkomst vertoont met de Aziatische griep, die Europa in 1957 teisterde. Merkwaardig is, dat de vorige griep epidemie, wat Engeland betreft, ook in Colne is begonnen. De nieuwe epidemie schijnt echter een goedaardiger karak ter te hebben dan die van 1957. 30.000 noodwachters opgeroepen En toen zei hij„Ik zoek vrijwilligers jij en jij en jij"... INGESTELD OP DE BEHOEFTE 1AE OPRICHTING van een Rotterdamse universiteit zal geen verminde- ring van het aantal studenten aan andere universiteiten tot gevolg hebben. Maar wel kan verwacht worden, dat een Rotterdamse universiteit de groei van andere universiteiten in het westen van het land enigszins zal vertragen. Deze conclusies lezen we in een nota van het Bureau On derzoek Universiteiten en na enkele wijzigingen goedgekeurd door de door B. en W. van Rotterdam ingestelde Commissie Hoger Onderwijs. stellen van het universitaire avondonder wijs hoopt Rotterdam bij te dragen tot het oplossen van een niet algemeer kend maar daarom niet minder nijpend problee.m in Nederland. Vormen In de nota wordt vervolgens uitvoerig aandacht besteed aan de volgende oplei dingsvormen: 1. Een opleiding, die haar grondslag vindt in het parallel doceren van vak ken uit de drie gebieden van weten schap, namelijk de zogenaamde gees teswetenschappen, de exacte weten schappen en de sociale wetenschappen. 2. Een vier-jarige opleiding, waarin het accent in het eerste gedeelte wordt ge legd op de algemene vorming. 3. Een opleiding in samenwerking met Delft, gebaseerd op de B-vakken wel van theoretische als praktische aard. De opleiding biedt drie r lijkheden: voorbereiding van doorstu deren in de theoretische richtineen deze exacte wetenschappen, doorstude ren in de toegepaste richtingen en slotte afsluiting door een baccalau- reaatsexamen. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. O. Bottema en prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh maken in een bij lage bij deze nota enkele kritische opmer- *Ia onder meer geconstateerd te hebben, lat een sterke stijging van het aantal studenten wel vast staat, hetgeen een gro- ;ere behoefte aan hoger onderwijs in Ne derland betekent, wordt in de nota vast gesteld, dat een universiteit in Rotterdam slechts voor die gemeente betekenis zal hebben, maar ook, vanwege de ont sluiting van de eilanden door de uitvoe ring van het Deltaplan, voor Zeeland en West-Brabant. Avondopleiding Wat de opbouw van de Rotterdamse universiteit betreft, zegt de Rotterdam ernaar streeft die opleidingen in een nieuwe universiteit op te waaraan over het algemeen behoefte be staat. Zo wordt gewezen op het algemeni tekort aan leraren en tandartsen. Verder worden die opleidingen ge noemd, die elders niet aanwezig zjjn of niet tot ontplooiing zijn gekomen men met nieuwe studievormen zo nen aanduiden. In dit verband wordt een lans gebro ken voor het instellen taire avondopleiding. Met het in- voor uw gezondheid Ten aanzien van de financiering va geheel wordt opgemerkt dat Rotterdam bereid is zich voor de verwezenlijking fi nanciële offers te getroosten. Rotterdam zal geen geïnteresseerde toesehouwer zijn. Gedacht wordt aan'een vorm, waarin ge meente en rijk in een Rotterdamse univer siteit kunnen participeren. De werkcommissies concluderen ii J7EN UITGEWERKT PLAN voor een metro is thans door de diensten van stadsontwikkeling, van gemeente werken en van de Rotterdamse elek trische tram in handen gesteld van B. en W. van Rotterdam ter nadere bestudering Genoemde diensten den ken daarbij aan een ondergrondse in de binnenstad, die van het Centraal Station via de Coolsingel, de Schie- damse Dijk en de te maken tunnel naar de Parallelweg in Rotterdam- Ondergrondse in de binnenstad Zuid zal lopen, waar de metro dan een bovengrondse wordt, waarvoor een viaduct wellicht nodig zal zijn. Dit zou dan een eerste metrolijn (5 ki lometer) betekenen, want andere metro verbindingen met overstapkansen op be paalde stations zouden in het verschiet Gedacht is de dienst uit te voeren met een dubbel geleid wagenstel en een fre quentie in te voeren van minuut, waardoor wel driemaal zoveel passagiers (30.000 per uur) vervoerd zouden kun nen worden dan met de tram mogelijk zou zijn, terwijl de rijtijd van het ene eindsta tion naar het andere niet meer dan tien twaalf minuten zou behoeven te duren. De directeuren van genoemde diensten dringen er op aan, dat zo spoedig moge lijk met de aanleg van de tramtunnel, die dan een metrotunnel wordt en waar van de lengte ongeveer een kilometer zou zijn, begonnen wordt. Daarvoor achten zij het nodig, dat het resterende deel a i de verdwijnt. Men neemt aan, dat de metro vijf senstations moet hebben, waarvan onder de grond, n.l. in de omgeving het stadhuis, op het nieuwe verkeersplein waarvoor de oude Bijenkorf plaats moet maken en op de Schiedamscdijk bij de rivier, en twee bovengrondse stations in Rotterdam-zuid. het ene tussen de Paral lelweg en de Brede Hilledijk cn het an dere ter hoogte van de Putselaan—Bricl- Beter uitzicht bijgevoegde nota, dat als er een univer siteit in Rotterdam komt deze in ieder ge val ook een faculteit van Letteren en Wijsbegeerten en een van Wis- en Natuur- De vraag of er een medische faculteit moet komen, wordt niet beantwoord. Ge dacht wordt in ieder geval aan een nau we samenwerking in universitair verband met de Stichting Klinisch Hoger Onder wijs, die een nieuwe status heeft gekre gen. De vestiging van een medische faculteit is vooral belangrijk voor de tandheelkun dige opleiding in Rotterdam, die door heeft bestudeerd, zeer wenselijk wordt Als interessante punten ui»t de nota noemen we nog, dat de curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool hebben meegedeeld, dat zij positief staan tegenover de oprichting van een univer siteit in Rotterdam en dat er zelfs een samenwerking in het bestuurlijke vlak mogelijk zal zijn. Verscheidene vooraanstaande figuren uit de theologische faculteiten en uit de protestantse en rooms-katholieke kerke lijke wereld hebben geen bezwaar tegen het instellen van een niet alleen protes tantse, maar ook rooms-katholieke theolo gische faculteit. Aan verschillende Duitse universiteiten bestaat reeds deze figuur. (Vervolg van pagina 1) Krachtig bepleitte de A.R.P.-voorzIt- ter een terugkeer naar de vroegere si tuatie In die zin, dat de gebruikelijke tweedeling in de politieke groeperingen door de uitdrukkingen rechts en links weer zonneklaar In de echt-Nederlandse betekenis wordt verstaan: tot rechts be horen de partyen. die zich uitdrukkelijk op christeiyke geloofsbasis stellen en tot links de partyen, die dat principieel af wijzen. Tot die laatste categorie behoren in ons land in geiyke zin zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. Dr. Berghuis wilde de a.r., die het laat ste jaar wel eens gelonkt hebben naar de V.V.D.. erop wijzen, dat zij zich daarmee aan <te kant van een duidelijke vertegen woordiging van het vrijzlnnig-humanisme scharen. „De onderscheiding rechts-links in de oude zin la", zo merkte hij op, „po litiek van veel wezenlijker betekenis en leidt tot een grotere verdieping in het politieke volksleven dan de na de oorlog nagestreefde onderscheiding In Engelse Weliswaar kan niet ontkend worden, dat de onderscheiding vooruitstrevend- conservatief In de politiek geen rol speelt. Het gaat dan echter nooit om een begrip vooruitstrevend, zoals de P.v.d.A. zich dat heeft aangemeten, namelijk als aan duiding van socialistische opvattingen over staat en maatschappij. „Wat ons be treft", aldus spreker, „zal juist een le vende christelijke politiek waarlijk voor uitstrevend zijn en openstaan voor een beleid, dat op een behartiging van de za ken van deze tijd en van de toekomst ge richt is en ik meen, dat het program van actie van onze partij daarvan blijk geeft. Laten de kiezers van allerlei schakering zich er toch voor hoeden op dit punt zich door de socialistische termen en leuzen in de luren te laten leggen". De zuive ring en verduidelijking van de Neder landse politieke verhoudingen achtte dr. Berghuis in belangrijke mate gediend door een duidelijke verbondenheid van de ohristeHJk-dernocratische partijen. Hij maakte in dit verband met voldoening melding van de ernstige pogingen, die thans worden ondernomen, om de Inter nationale Unie van Christelijk Democra tische Partijen te versterken. Onbegrij pel ij k De A.R.P.-voorzitter vond het eenvou dig onbegrijpelijk, dat men in de tijd, waarin wij leven van de kant van de door braak meent te kunnen stellen, dat de politiek en de partijpolitieke keuze kwes- van zakelijke beslissingen zijn. Als iets ls in deze tijd, waarin de staat kunde een diepere en bredere greep op het gehele mensenleven heeft dan ooit tevoren, dan is het wel, dat voor de poli tiek beslissend zijn: de diepere achter gronden, waardoor zij wordt gestuwd, en de wezenlijke grondslagen, waarop zij is gebouwd. Een grote zegen achtte dr. Berghuis het voor ons land, dat alle bo- fide politieke partijen een verenigings punt vinden in de aanvaarding van een democratisch bestel. Maar ten slotte zul len de politieke positie en richtingskeuze de norm-aanvaarding niet onder het begrip democratie zonder meer zijn te en, maar beslist worden door de diep- uitgangspunten van het mensenleven. Daarom ook is het op het moment, waar op sporen van kentering in de Neder landse politieke verhoudingen aanwijs baar zijn en nu ook in andere landen de behoefte aan het als grondslag aanvaar den van de christelijke politieke gedachte versterkt wordt, de taak van de A R - Partij te appeilere- »an hen, die tn refor matorisch-christelijke zin zich hun poli tieke verantwoordelijkheid bewust zijn. voor uw gezondheid D O T~\E KOOPVAARDIJVLOOT onder Nederlandse vlag is in 1958 gedaald I-' van 1610 tot 1578 wat het aantal schepen betreft, doch is in bruto registertonnen gegroeid van 4,31 miljoen tot 4,54 min. ton. Zij omvatte: of r 389 (391) vrachtschepen van 500 brt. of r 950 (963) kleine vrachtschepen 145 (148) tankschepen Naar soort waren het: 214 (235) stoomschepen, inhoud 1353 (1344) motorschepen 11 (34) overige 6chcpcn In aanbouw of bestelling waren op 1 januari: 177 Ned. zeeschepen, inhoud 1.142.100 brt., waarvan 4 passagierssche pen, 67 vrachtschepen van 500 brt. of meer, 77 kleinere vrachtschepen, 29 tank- |a|*C Voor hel lere ly!A Baby-huidje BABYDERM-POEDER Jungle Pimpernel waarschuwt De bekende Jungle Pimpernel, dr. V. J. de Bruyn, heeft gisteren op 'n perscon- ferentic tc Los Angeles verklaard da Amerikaanse wapenleverlngen aan In donesië de stryd om Nederlands Nleuw- Guinea in de toekomst tot een wereld probleem kunnen maken. Do regering van Indonesië gebruikt na melijk deze wapens om er vrijwilligers mee uit te rusten, die tot taak hebben, Nieuw-Guinea ,/te bevrijden", aki us dr. De Bruyn, die cr aan toevoegde, dat hij deze aangelegenheid zal bespreken met ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, als hij in Washington komt. Hij verklaarde voorts dat de Nederlandse regering de bevol king een kans wU geven om haar eigen lot te bepalen en tot een eigen regering te komen, waaneer zij hiertoe in staat is. Voor hert zo ver is. zullen wij echter wel ten mfinsto 28 jaar verder zijn, aldus dri D« Bruyn. 343.213 (424.154) brt neer2.132.337 (1 963-290) brt. 372.434 (364.308) brt. 1.297.077 (1-150.076) brt. 1.842.341 (1.883.781) brt. 2.701.749 (2-460.053) brt. 1434 (2569) brt. schepen. Hiervan waren in Nederland 149 in aanbouw, waarvan 4 passagiers schepen, 48 grote en 72 kleine vracht schepen en 25 tankers. In het buitenland 28, waarvan geen passagiersschepen, 19 grote en 5 kleine vrachtschepen en 4 tankers. In Nederland waren niet voor reparatie opgelegd 54 zeeschepen, inhoud 314.500 brt., waarvan 48 voor droge la ding cn 6 tankers. Hiervan waren 17 on der Nederlandse en 37 onder buitenlandse vlag. Bovendien waren op 3 december te Singapore opgelegd 37 Nederlandse zee schepen, inhoud 67.752 brt, waarvan 2 In december zijn 3323 zeeschepen ln Nederland aangekomen met inbegrip van schepen voor bunkeren, reparatie, in rechtstreekse doorvaart, sleepboten, enz, waarvan 1426 onder Nederlandse vlag. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst wep mei Üc Franse communisten zullen geen plaats krijgen in de commissie van da Nationale vergadering. Zij hebben slechU tien zetels en voor het commissiewerk zijn er dertig nodig. Uit Boedapest wordt gemeld, dat alle rechtszaken, die na de opstand zijn be gonnen tegen de leiders van de revolutie, thans zijn afgesloten. De laatste zaken waren die tegen Sandor Racz en Sandor Bali, indertijd de leiders van da arbet- dereraad van Groot Boadapeat,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5