CHRISTFIIJK Naar 'n Reformatorische Thanksgiving-Day Loon- en prijsvorming terug in handen van bedrijfsleven &0TER5EPT Een woord voor vandaag Kanttekening Dichterspsalter dogmatisch beslist verantwoord LADY ISABELLA East Lynne Heeft bidstond voor genas nog zin? Nieuwe inhoud geven aan goede traditie :ondag al de Heili- H" T het zin om in onze kerken de bidstonden en dankstonden voor gewas en arbeid nog te handhavenDeze vraag leeft vaker m de pro testantse kerken van ons land. Vooral op het platteland hecht men aan deze z nvolle traditie, maar in de steden waar men buiten de gang der seizoenen staat, wordt de belangstelling voor dit hid- en dankuur voort durend minder. In het Gereformeerd Week blad (uitg. Kok, Kampen) doet de heer A. Visser, uit Den Haag, de suggestie om deze doorde weekse bijeenkomsten te hand haven, resp. uit te breiden tot een reformatorische Thanks- giving-dag, de nationale dank dag in de Ver. Staten. 11 KEFT een doordeweekse biddag s 1 voor het gewas en een dankdag voor het j het niet uren af te schaffen? Of te ver schuiven naar de zondag? Maakt het iets uit of we het biduur voor het gewas en het dankuur in de wéék houden of op zondag? In zekere zin niet. De Heilige Schrift geeft ons in dit opzicht geen enkele regel, of het zou deze moeten zijn. dat we onze Vader, die in de hemelen is elke dag moeten danken voor wat Hij ons geeft. Dc vraag is dan ook niet of verschuiving naar de zondag of niet strijdi ge Schrift van ons vraagt welke waarde een kerkelijke tra ditie heeft. In dit geval de tradi tie van het doordeweekse bid- en dankuur, zoals o.m. vele plaatse lijke Gereformeerde kerken die nog kennen. leven door de traditie wordt be paald en in stand gehouden. Waar staat in de Heilige Schrift dat wc op de zondag twee keer naar de kerk moeten gaan? Nergens! Toch guan wc als het goed Is twee keren en het zou een ernstig verlies zijn als dezo traditie werd losgelaten. Midden in de week TT/AAROM zelfs in onze tijd nog V\ een Diduur voor het gewas en een dankuur voor het gewas en waarom zouden we daar onze drukbezette doordeweekse avon den aan besteden? Daar hebben wc toch dc zondag voor? Het is niet gemakkelijk op de ze vragen een logisch antwoord te geven, maar ons gevoel zegt ons al. dat het voor zover het gaat over maatschappelijke zege ningen diepe zin heeft om God te hidden en Hem te danken mid den In de week en midden In ons werk. Het kan geen toeval zijn dat onze vaderen het biduur voor het gewas en het dankuur voor het gewas gewoonlijk in de week hielden. Zo zullen er wel niet veel over geredeneerd hebben, we mogen wel aannemen dat ze in tuïtief naar een doordeweekse dag hebben gegrepen. Ze liepen a h w. in hun werkplunje van de akkor naar dc kerk. Het uitzonderlijke van het bid uur en het dankuur dreigt verlo ren te gaan. Als manifestatie naar buiten verliest het in elk geval aan betekenis. Verschuiving naar de zondag doorbreekt een zinvolle traditie, die al van de tijd van de afscheiding of mis schien wel van de tijd van de re formatie dateert. Het doorbreken van deze tradi tie betekent in wezen het afbre ken ervan. Deze afbraak is in moeilijk ls Maar let eens op de wijzigin gen in het economisch leven zult u zeggen. Wat weet de mo derne mens nog van een oogst? Of van een misoogst? En misoog sten komen toch niet meer voor? En industriemensen staan toch buiten de gang van de seizoenen? Hoe waar dit alles moge zijn, ieder wordt van het land gediend Zelfs de Koning! (Spr. 5 8 Oude Vort., in Nieuwe Vert. ge wijzigd!. En zou de generatie van 1959 geen weet meer hebben van de hongerwinter 1944'45? tot de Vaste uren schoonste tradities, die de kerken van de reformatie kennen. We moeten die zinvolle traditie (een der weinige!) niet afbreken maar verdiepen en er nieuwe hihood aan geven. Het is nodig dat er vaste dagen of vaste nren worden aangehou den voor deze gelegenheden. De collecten op die dagen of uren dienen een bestemming te krijgen die overeenkomt met de aard hiervan. Het is heel goed mogelijk ook de Christelijke gezinnen en de Christelijke scholen en de Christe lijke wetenschap en de Christe lijke radio en de Christelijke pers en de Christelijke verenigingen (C.N.V.! i in dit alles te betrek ken. En de kinderen... voor het gewas tof Peter maatscnappeJijse zegeningen) oe- hoea volstrekt met een uitsluitend kerseiijKe aangeiegenneid te zijn. Laat men onze ujü, nu we omr. op ernaar volgen, noe meer so ciale voorzieningen we uiicieaken, hoe meer we ae welvaart sprei den, noe veiliger we ons gevoe len, noe meer net nodig is op zinvolle wijze Diauur en aanKUu. voor maatschappelijke zegeningen U begrijpt al waar we heen Een reformatorische „Thanks- giving-Day", zo ruim mogelijk genome: als een protest tegen de vermaterialiseerde geest van on- Een zaak. die ook uit politiek en uit oecumenisch oogpunt vér strekkende betekenis kan hebben. Christelijke middenstand pleit voor: Optreden tegen te hoge, maar ook tegen te lage prijzen (Van onze sociaal-economische middenstand. In het ambacht, de de tailhandel, het vervoer en de dienst verleningssector bestaan 400.000 mid- denstandsbedrijven. Meer dan een mil joen mensen verdienen in midden- standsbedrijven hun brood. redactie) f OWEL loon- als prijsvorming ten worden teruggegeven in han den van het bedrijfsleven zelf. Er zal een verantwoord prijsbeleid moeten komen, waarbij de onder nemer de eerst aangewezene is, die de pryzen moet kunnen bepalen. Misbruik zal de overheid moeten tegengaan, maar dan naar twee kanten. Het misbruik, dat schuilt Er wordt ruimte gevraagd gezonde ontplooiing van het bedrijf. Men is niet gebaat bij een groot aantal wet ten en regelingen, maar wel bij een zo groot mogelijke vrijheid en een zo groot mogelijke kans om zich zelfstandig te kunnen ontplooiien. En waar er wettelijke regelingen dig zijn daar zullen deze goed moeten zijn. Wat betreft de christelijke scholen de ambachtsondernemers detaillisten ontbreekt daaraan nogal wat in het vragen van onverantwoord naar de mening van de christelijke hoge prijzen, maar ook het mis- i Middenstandsbond, bruik door het vragen van onver antwoord lage prijzen. Aldus formuleerde men gisteren van de zijde van de Christelijke Middenstandsbond een van de be langrijkste wensen voor het rege ringsbeleid in de toekomst. Ten aanzien van het verleden heeft de christelijke middenstand er oog voor, dat een min of meer beheerste loon politiek ook een min of meer beheerste prijspolitiek noodzakelijk maakte. Waar dering bestaat er voor het principiële beleid dat minister Zijlstra heeft ge voerd dwars tegen de socialistische strumingen in, die aanstuurden op een prijsbeheersing. De minister heeft steeds in overleg met het bedrijfsleven slechts een naar de omstandigheden noodzakelijke stabi lisering van de prijzen nagestreefd. Toen kortgeleden de omstandigheden dit mogelijk maakten, is onmiddellijk het prijsbeleid geliberaliseerd en is de verantwoordelijkheid voor de prijzen aan de ondernemers teruggegeven, aldus de mening van de Christelijke Midden standsbond. De christelijke middenstand vraagt geen extra instituten en hij pleit niet voor een speciale bewindsman op een eigen departement, maar wel vraagt men nadrukkelijk, dat er meer rekening gehouden zal worden met de belangen van de middenstand. De overheid zal geen enkele maatregel dienen uit te vaardigen zonder zich daarbij vooraf te hebben afgevraagd, wat deze maatregel betekent Een kwestie, die de christelijke mid denstandsbond ook hoog zit, is de ge brekkige planning van middenstandsbe- drijven in de nieuwbouw. De credietfa- ciliteiten voor de jonge ondernemers zullen uitgebreid moeten worden. Op korte termijn wordt dringend noodzake lijk geacht fiscale aftrek werkende i Ms £.eeé-Ueel es. De Evangellsch-Lutkerse kerk van Mecklenburg heeft 13 februari vastge steld als begin van de lUdenstyd. Om dat die dag geen officieel erkende feest dag is, heeft de synode bepaald, dat de kerkdiensten 's morgens vroeg of 's avonds gehouden dienen te worden. In een warenbuiseomplex te Oslo werd een kerkzaal boven de verkoopverdie pingen in gebruik genomen. Dc kei*k biedt plaats voor 275 personen. De wan den zijn smaakvol versierd met bloe men en een aquarium. De zaal wordt ook gebruikt voor vergaderingen. De Christelijk Gereformeerde kerk van Komhorn (Gron.) zal haar gebouw restaureren. Een rondgang door de gemeente leverde ruim 10.000 op. Adverzentie Waaier U VERSPILT TOCH OOK NIET GRAAG UW DURE BRANDSTOF? drijf, dat veelal een gezinsbedrijf is. Voor het sterk wisselende inkomen van de middenstander zou ook de progres sie in de belastingen moeten worden ge matigd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Zoetermeer: (2e precf. pl.) A. Klein Kranenburg te Hilversum; voor Streefkerk; J. Wieman te Oude water. Benoemd tot hulpprediker te Tiel: G. H. Bosch, hulpprediker te Akkermurmer- woude. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Anna Jacobapolder kand. W. Haverkamp te Kampen, die bedankte voor Dussen, Godlinze, Harme ien en Ten Post (Gron.) BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Treebeek: H. van der Werf te Emmen. de Ge- rei. school te Amsterdam de heer P. B. Elfers te Muiden; aan de School met den Bijbel, Kruisbeekweg Lunteren, de heer H. M. van Ederveen te Scher- penzeel; aan de Chr. lagere school te Middelstum de heer P. Smit te Uithui- zermeeden; aan de School met den Bij bel te Marknesse de heer W. Visser te Haulerwijk aan de Prinses Wilhelml- naschool te Voorthuizen de heer A. Thies te Poederooijen. Een van de wonderlijkste verhalen uit het begin van Richteren betreft de oproep van Kaleb: „Wie Kirjath-Sefer verslaat en inneemt (1 12) die geef ik mijn dochter Achsa tot vrouw." Als je dit leest, krijg je het gevoel een oude ridderroman te lezen in plaats van de bijbel. Waarom wordt ons dit vechters- verhaal van de held Othniel en de wat overheersende, begerige Achsa veHeld? Zou het misschien zijn omdat hier een belofte van een aardse beloning de mensen moet aansporen een hemelse opdracht te vervullen? We zijn zo gewend geraakt aan fancy fairs en verlotingen, dat we nauwelijks nog besef/en, dat God recht heeft op onzè gaven. Kans op een prijs moet onze liefdadigheid stimuleren. En eigenlijk ligt het op alle terreinen van het leven zo. We willen Gods opdracht wel vervullen als we weten, dat we er niet op achteruitgaan. Een Amerikaan heeft eens gezegd: Beleg een vergadering met dominees en ze zijn allemaal te druk; bied ze een lunch aan en ze komen in horden opzetten." Onze ervaring is, dat de zakenmensen precies eender zijn. Doen wij, wat we doen, voor God of voor een „Achsa"? Ver geet nooit, dat in Gods werk de „Achsa's" alleen maar extra genade zijn. BIJ EEN POLITIEKE KENTERING Stichting psalmberijming hield open huis Psalm slechts Kleurenfilm van Schweitzer in mei in première De stichting filmcentrum is enn geslaagd de normaal- en smalfilmrechten voor Nederland van de nieuwe kleurenfilm Albert Schweitzer" te verkrijgen. De film werd voor de Amerikaanse maatschappij Louis de Rochemont gemaakt door Jerome Hill en Erica Anderson en heeft als vertolker van de hoofdper soon dr. Albert Schweitzer zelf. De film heeft een sterk documentaire inslag en bestaat wat de inhoud betreft uit drie delen: de jeugd van Schweitzer, de voorbereiding tot en de eerste reis naar Lambarene en als laatste deel Lambarene zelf. Dr. Schweitzer vertelt in de film zijn eigen levensverhaal. Filmcentrum is van plan de film die de normale vertoningsduur van een speelfilm heeft, niet alleen beschikbaar te stellen voor kerkelijke groepen maar ook in de normale bioscoop-roulatie te brengen. De première van de film ..Albert Schweitzer", die in Duitsland honderddui zenden mensen heeft getrokken, zal in ons land in mei in première gaan. door gedicht te vertalen (Van een onzer redacteuren) Als het nieuwe dichterspsalter evenveel belangstelling trekt als de persconferentie, die door de stichting „Psalmberijming" werd belegd, dan is zijn toekomst ver zekerd. Voor een uitgebreid ge hoor, waaronder naast de dag bladpers ook de landelijke kerke lijke pers ruimschoots vertegen woordigd was, gaven enkele leden vaar de werkcommissie een uiteen zetting over het ontstaan van deze nieuwe psalmbundel, die nu als proefbundel met 110 psalmen aan het kerkvolk is aangeboden. De andere veertig psalmen worden nog binnen de komende twee jaar verwacht, en niet zoals een kerkblad schreef in 2006. In 1949 leek het er op, alsof de reforma torische kerken in Nederland eigen wegen zouden inslaan en eigen bun dels zouden aanvaarden, vertelde dr. Advertentie MIDDELBARE AKTEN Frans, Dolt», Engels en Ned. M.O.A. De kortste en voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) H. Schroten. De Gereformeerde Syno de nam op proef het Psalter Has- per. terwijl de Hervormde Syno de meende een andere weg te moeten gaan door dichters opdracht te geven. In 1953 werd het contact weer hersteld, na twee jaren waren de eerste psalmen klaar, die aan de synodes werden voorgelegd met- de vraag of de commissie voort kon gaan met haar werk. bed te zijn verrezen. 118 De deuren van haar vroegere slaap- en van haar kleedkamer stonden open en zp wierp een blik vol wild verlangen naar binnen. Neen. nooit cn te nim mer zouden het de hare weer kunnen zijn: uitdelgen vrije wil had zij er voor altijd afstand van gedaan. Zij zagen er niet minder gezellig uit dan in voor bije dagen, maar een ander had er nu bezit van genomen. Het vuur wierp zijn gloed op het meubi lair: daar waren nog de ornamenten aan de grote kaptafel, net zoals het in haar tijd was. en het ge slepen «las van de kristallen parfumflessen vonkte in de glans van het vuur Op de sofa lagen een shawl en een boek en op het bed een zijden japon, alsof iemand die had uitgetrokken en daar achte loos neergegooid. Neen, hèèr kamers waren dit niet meer. dacht zij en volgde Joyce de tweede trap op. De slaapkamer, waar men haar bracht, was Serieflijk en goed gemeubileerd: mejuffrouw Car rie had daar gewoond ten tijde, dat zij, lady Isabel Is bruid op East Lynne was ingetrokken, ofschoon zij later een kamer op de verdieping daaronder er voor in de plaats gekregen had. Joyce zette de was kaars. die zij droeg, neer en keek de kapier rend. „Zou u vuur aangemaakt willen hebben voor van avond. mevrouw" Dat geeft misschien een huiselijk gevoel na de reis". „Neen. neen, dank u". luidde het antwoord. Stephen, vergezeld van een helper, kwam naar boven met de bagage. Joyce gaf hem aanwpzmgen waar hij aUas moest neerzetten en droeg hem op de riemen van de koffers los te maken Na zijn taak verricht te hebben, verliet de man het vertrek en Joyce wendde zich naar Lady Isabel, die daar nog steeds stond als een stenen beeld en zelfs geen aanstalten maakte om haar muts af te zetten. „Is er nog iets dat ik voor u doen kan. mevrouw? ^Lady*'!sabel gaf te kennen, dat dit niet het ge val was Tijdens deze eerste ogenblikken na haar aankomst was zij vervuld van angst voor ontdekking van door ANN LUDLOW trouwens, was het anders te verwachten? en zij vreesde Joyce's scherpe ogen misschien wel meer dan die van iemand anders. Haar enige wens was, dat het meisje toch naar beneden zou gaan. „Mocht u iemand nodig hebben, of u dan maar schellen wilt, dan komt Hannah bij u", zei Joyce, die aanstalten maakte om te vertrekken. „Dat is het meisje, dat in de grijze salon dient en ook hieroven staat ze geheel tot uw dienst." Joyce had het vertrek al verlaten en Lady Isabel had haar muts afgedaan toen de deur opeens weer open ging. Met een ruk zette zij de muts weer op het was net zoiets alg Richard Hare met Het kostte haar de grootste inspanning om r tig te blijven: zou zij eenmaal in tranen zijn gebarsten, dan gekomen t zijn hoed Joyce weer. „Denkt u. dat u vinden, madame?' „Ja. ja. dat kan ik wel", antwoordde zij. De weg vinden, ha ha! In dit huis! Langzaam ontdeed Lady Isabel zich van haar kle ding. Wat hielp langer dralen? Zij moest nu een maal vroeger of later voor hen verschijnen. Er be stond overigens, orn de waarheid te zeggen, weinig of geen gevaar voor ontdekking, zo doeltreffend zij vermomd door het werk va zijn valse bakkebaarden. Daar i zelf de weg naar beneden kunt hysterische bui dan had zij zich onmogelijk nog kun- beheersen. Dit was nu haar thuiskomst op East Lynne! O. wat verkeerde zij in opwinding, heftige, smartelijke opwinding en dat was waarlijk geen wonder. Weet u, lezer, wat zij deed? Ik zal het u maar vertellen. Nu dan: zij knielde neer naast het bed en vroeg om moed voor de taak die zij op zich had genomen en bad om zelfbeheersing: zij. de zondares, die dit huis onder zulke oneervolle omstandigheden had verlaten. Het lijkt me echter niet geheel zeker, of deze wijze van terugkeren wel de juiste methode vormde om een zegen o zich af te roepen. Er bestond geen geldige reden om nu nog langer te dralen en dus daalde zij de trappen af met de waskaars in de hand. Alles stond al klaar in grijze salon: het theeblad op tafel, het lustig s rende kraanpotje, het theekistje daar vlakbij zilveren rooster met droge toast boter en een w muffinschoteltje met een zilveren dekseltje. Het ren net gezichten van oude kennissen; dat rooster, het dekseltje, het botervlootje, het theeservies, alles herkende zij. Niet het potje, dat van koper was; dat kon zij zich niet herinneren. Mogelijk was het ge kocht ten behoeve van de gouvernante, toen men een gouvernante ging houden op East Lynne. Indien zij er over had nagedacht, had zij overigens, tijdens de korte periode dat zij daar had vertoefd, kunnen constateren dat op East Lynne de gouvernante als dame werd beschouwd en goed en royaal behan deld. Zeker, niet voor niets was mijnheer Carlyle meester op East Lynne. Zij zette thee en dwong zich tot eten. Gevoelens, gedachten, alles wervelde in een chaos door elkaar. Zij vroeg zich af of mijnheer en mevrouw Carlyle nu aan tafel zaten, zij vroeg zich af, in welk ge deelte van het huis de kindeten zich bevonden. Nu (Wordt vervolgd, i Just dichters s. Jan Wit verdedigde het feit dat juist dichters gevraagd waren om dit werk te doen. In de loop van de laat ste jaren is herhaaldelijk gediscuteerd over de vraag of de psalmen gedichten of eenvoudige berijmingen zouden moe ten zijn. Andere kerken gingen de onberijmde psalmen zingen, maar dit stelt grote eisen aan de gemeente. Lu ther gebruikte de psalmen als basis voor gedichten, die uitdrukking gaven aan het christelijk bewustzijn van de ge meente. De calvinistische kerken heb ben echter altijd de psalmen willen zingen als psalmen. Onbewust leefde daar reeds in de hervormingsdagen de gedachte dat je een gedicht alleen kunt vertalen door een gedicht. Ds. Wit legde er de nadruk op dat de statenberijming niet vervangen wordt, omdat deze niet mooi meer zouden zijn. De taal is echter verouderd. Som mige samentrekkingen zoals reèn voor redenen, doen het eenvoudig niet meer. Bovendien is deze berijming doordrenkt van een 18de-eeuwse brave vroomheid en zijn de psalmen vaak erg aangelengd, zodat de bijbelse ge dachten in de psalmen verwerkt zijn als rozijnen in het krentenbrood. Oorspronkelijk is gedacht aan restaura tie. maar dit bleek vrijwel een onmo gelijkheid. Neem één steen weg en het gehele gebouw kan in elkaar storten. Verantwoord Prof. dr. W. H. Gispen, die als he- braïcus aan het werk had deelgenomen, verdedigde het dogmatische aspect van deze nieu\tf proefbundel. Drie hebraïci, van uiteenlopende kerkelijke richtingen hebben zin voor zin iedere berijmde psaim vergeleken met de grondtekst. Het gevolg was dat soms hele psalrr. gewerkt moesten worden. Spreke: vooral opgevallen dat de hebraïci geen enkele maal van mening hadden ver schild. Dit was slechts mogelijk omdat zij allen de grondtekst hadden laten spreken. De dichters prof. dr. K. Heeroma J. \V. Schulte Ncrdholt vertelden dat deze bewerking hadden kunnci medewerken omdat ze het moesten. Z kregen de opdracht van de bijbel zeil De heer Schulte Nordholt had oorspron kelijk gedacht dat hy op deze manii niet geïnspireerd kon worden en lis geweigerd toen hem gevraagd werrl psalm 86 te vertalen. Na de dood van dc dichter Nijhoff, die zich ook reeds op de psalmen geworpen had. was hy ech ter gaan inzien dat het wel mogelijk is, omdat de psalmen zelf inspirerend Reeds vijf jaar lang hebben de dich ters zich enkele weken per jaar in de kerst-, paas- en zomervacantie terug getrokken in een conferentieoord. Ze spreken daar samen een psalm door en werken daar ieder voor zich aan een psalm. De dichters zijn tot een team samengegroeid, zijn beter gaan begrij pen wat voor dit werk nodig is en wat T'erecht heeft de voorzitter van de den voor dankbaarheid, dat ons po- A.R. Partij in zijn openingsrede litieke bestel nog altijd protestants voor de deputatenvergadering van christelijke partijformaties kent als zijn partij deputatenvergaderingen levende elementen in ons volksle- voor zijn partij „hoogtijdagen en ven. Principieel gefundeerd, hebben verkwikkende momenten" genoemd, ze geen last van gedaantewisselin- Inderdaad nemen in de historie van gen als de P.v.d.A. Principieel ge- deze partij de deputatenvergaderin- fundeerd. hebben ze, anders dan de gen en de deputatenredevoerin- V.V.D., niet het oproepen van schrik- gen een uiterst belangrijke plaats in. beelden van node met als voornaam- Er was vandaag nog een bijzondere ste overweging om zo de kiezers reden tot verheuging, naar de aard naar zich toe te suggereren. Posi- van zijn bescheidenheid door de tief gesteld: zij mogen, èn tegeno- voorzitter niet vermeld: zelf mocht ver het socialisme èn tegenover het hij worden begroet na van het ziek- liberalisme èn tegenover de K.V.P., geacht worden op het politieke vlak het reformatorische geluid te pre senteren en te representeren. Met de in dit stadium alleszins ge kend, niet het minst om de daarin rechtvaardigde reserve heeft ih zijn gegeven schets van de politieke si- openingsrede de voorzitter der A.R. tuatic waarin wij ons als volk van partij ook iets gezegd over wat er Nederland bevinden. Dr. Berghuis na de verkiezingen zou kunnen ge- kon op goede gronden spreken van beuren. Hij achtte aanleiding aanwe- „sporen van kentering in de Neder- zig tot de stelling, dat een brede landse politieke verhoudingen". basis ,,in de zin van de verstreken Die kentering is er in het bijzonder periode" geen bevrediging meer kan door het gedeeltelijk op drift raken schenken. van de socialistische partij. Er zijn menen, dat dit een juist stand- metterdaad aanwijzingen, dat deze pUnt is. Gedurende een aantal jaren partij bezig is een gedaantexvisse- heeft de brede basis nuttig kunnen ling te ondergaan, zozeer dat men werken. De omstandigheden van de zich moet afvragen of zij, achteraf naoorlogse zorgen op zo velerlei ter- bezien, de omvorming van een rein hadden genoopt tot zowel een S.D.A.P. tot een P.v.d.A. innerlijk hecht samengaan als tot een brede wel geheel heeft verwerkt. blik. Ook toen echter reeds moest Wij hebben al meermalen moeten worden gewaarschuwd tegen de -me- constateren, dat de socialistische ning, alsof een brede basis de enige partij, mede ook voor haar wijze juiste was. van ontstaan, met zich meedraagt Er kwamen bovendien aanwijzingen het juk van te zijn een vat van te- dat de brede basis, in de vorm genstrijdigheden. Dc innerlijke span- waarin wij haar kenden, zich al- ningen gaan nu allengs meer en lengs ging overleven. Meer en meer meer door het uiterlijke beeld van ging het schorten aan de brede blik. de burgerlijkheid heenbreken. Het Reeds uit dien hoofde ware te over lag overigens in de verwachtingen, wegen, of toch niet aan een andere dat voor het Nederlandse volk, im- formatie de voorkeur gegeven be- mers in brede lagen gewoon om ook hoorde te worden, de politiek levensbeschouwelijk te Het zal straks in elk geval aanko- benaderen en te bezien, op den men op een beleid zoals dat voor duur een partijtype als dat van de ons land het beste is. Breed of P.v.d.A. onbevredigend zou zijn. smal, belangrijker is dat er een ba- Deze kentering houdt twee mogelijk- sis onder ligt. heden in: of een herstel van het in- Aan de voorbereiding van die moge- zicht dat het ook in de politiek om lijkheid ener reële basis kunnen de diepere hiotieven gaat, óf een be- kiezers in deze weken alles doen. stendiging van het losgeraakt zijn Het is op grond van de resultaten van dit inzicht en daarom helaas hunner actie, dat straks de politici ook thans een keuze die voorname- aan de slag moeten voor de forma- lijk door zakelijke overwegingen tie van het kabinet. In het stadium wordt ingegeven; van dit laatste waarin wij ons vandaag nog bevin- zouden de liberalen kunnen' profite- den verdient daarom elke oproep ren, en er zijn inderdaad aanwijzin- tot versterking van de protestants gen dat zij op winst zijn belust. christelijke invloed op het politiek Ten overstaan van deze intredende beleid van straks belangstelling èn kentering is het een bijzondere re- actieve instemming. BEGROTINGSBEHANDELING steld, in de maand februari de res- Beel gedurende de afgelopen weken zullen worden tot een verkiezings campagne-op-staatskosten. De on derwerpen die aan leveren daarvoor Nieuw-Guinea, defensie, sociale ken, verkeer en waterstaat. Drees. Evenmin zal men met deze ministers mogen discussiëren over orde komen een beleid op langere termijn. nt iTlt De en'Se taak die BeeI en zUn man hebben is: het aanbieden van schone lei aan het kabinet van geen beleid op lange termijn; zij handhaven b"'?.t-Bce' h* oog moeen s|echts de contimiiteit het re. geerbeleid. verliezen. Het is een normaal kabi net, maar het heeft vrijwel de op dracht van een demissionair ka- binet. Dus zullen de debatten beperkt bruari nog vruchtbaar werk doen. Oude melodieën De heer A. C. Schuurman vertelde dat besloten werd de oude melodieën te handhaven. Hy beaamde de vraag of het niet moeilijk was gedichten die hoewel geworteld in de psalmen ontsproten zijn aan deze tijd, te zingen op melodieën uit een andere eeuw. Daar stond echter tegen over dat, naar zijn mening, de psalmmelodieën uit de da gen van de hervorming dichter bij ons staan dan de romantische muziek uit de vorige eeuw. In Zuid-Afrika heeft men indertijd ge probeerd om nieuwe melodieën in te voeren. Ongeveer 30 psalmen kregen zo niet slechts een nieuwe tekst maar ook een nieuwe wijs. Over het algemeen hoort men echter steeds weer klachten over deze vernieuwing. Noch wij Neder landers. noch de Zuidafrikaanders zeil zijn eigenlijk gelukkig met deze ver nieuwing. Door de oude melodieën vast te houden blijft er in de reformatorische kerken van geheel de wereld een band. Nu ook zingen De psalmen van de interkerkelijke stich ting. waaraan naast de hervormden en gereformeerden ook de ev. luther- sen, doopsgezinden en remonstranten medewerkten, (terwijl de christelijke gereformeerden een toehoorder in de werkcommissie hadden, zolang hun synode, die dit jaar bijeen komt. nog geen officiële kerkelijke beslissing heeft genomen), zullen voorlopig als proef gebruikt worden. De synoden van dit jaar zullen moeten besluiten of zij reeds in de erediensten zullen kunnen worden gezongen of slechts op gemeente-avonden. Ds. Landsman was van oordeel dat de her vormde synode in haar februarizitting de kerkeraden vergunning zal geven de proefbundel in de diensten te ge bruiken. KNOBBELS aan de grote teen Verwijder de oorzaak van deze kwaa voordat koude en vorst Het koude jaargetijde is een ware vyand van knobbels en gezwellen aan de grote teen. Ver zorg Uw voeten nu, voor dat de grote kou begint. Niets is eenvoudiger en doeltreffender dan Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt snel in de huid en bereikt zodoende de wor tel van het gezwel. Zij verjaagt de pijn en heft de aandoening op. Neem zelf de proef, haal van daag nog een tube Dalet Balsem bij Uw apotheker of drogist Congres bond van Chr. politieambtenaren In Stads Doelen te Delft wordt op woensdag 17 en donderdag 18 juni as. een congres gehouden van de Bond van Chr. politieambtenaren in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2