„«Jouw wereld", Vrouwtje Paraplu en de Wonderlucifers Nederlandse postzegel voor 3600 M IBAB W U PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 24 JANUARI 1959 DOOR THEA BECKMAN (Verrol*). Nu ja. het was wel gemakkelijk zo. Jaapje liep de lange gang weer in, maar opeens hoorde hij iets. Voetstappen! De voetstappen sloften boven door de gang. een deur gmg open en weer dicht. Iemand liep rond op slippende pantoffels! Dus de tovenaar had toch niet al zijn bedienden meegenomen. Er was iemand achtergebleven! Voorzichtig sloop Jaapje verder, tot hij in een veel bredere gang kwam met aan weerszijden vele deu ren. Nu hoorde hij de sloffende voetstappen weer en ze kwamen in zijn richting. Haastig verstopte hij zich in een donkere nis en wachtte met klop pend hart. En toen.... Toen zag hij een gebogen oude vrouw om de hoek komen. Ze droeg in de ene hand een melkkan en in de andere een vers gebakken brood. Ze was na tuurlijk op weg naar de keuken van het kasteel. ..Ja." dacht Jaapje, toen ze hem voorbij was, zonder dat ze hem bad gezien. ..Nu begrijp ik het. Aan zo'n oud vrouwtje heeft de tovenaar niets wanneer hij een indringer moet bestrijden. Daarom heeft hij haar thuisgelaten. Maar zolang dat wijfje hier rondscharrelt, kan ik het kasteel niet in brand steken. Ik moet haar dus ook weglokken. Maar hoe?" Hij dacht er lang over na en toen wist hij het. De gehele dag was Jaapje druk in de weer. Ter wijl het oude vrouwtje in de keuken zat en het for nuis aanhield om haar potje te koken, doorzocht Jaapje geruisloos het hele kasteel. Hij vond een (rote zaal met houten betimmering. Hij vond slaap- amers ;net grote hemelbedden. Hij vond een soort bijkeuken, waar kachelhoutjes en oliekannen wer den bewaard. Hij vond de provisiekast waar dikke stukken spek aan de zoldering hingen en waar ook een grote keulse pot bakolie stond. Hij vond.... o, hij vond van aUes. Hij at in de provisiekast zijn buikje rond, dronk er melk bij en amuseerde zich uitstekend Tegen de avond verzamelde hij alles wat hij dacht nodig te hebben. Een groot wit bedde- laken. een stoffer en een natte spons. Toen verstop te hij zich in de nabijheid van de keuken en wacht te af. Na een tijdje maakte de oude vrouw zich gereed om te gaan slapen. Ze doofde het licht in de keu ken, stak een kaars aan en kwam de gang in. Sloffend op haar veel te wijde pantoffels liep ze de trap op. Jaapje volgde haar geruisloos. Hij zag haar juist één van de kamertjes op de tweede ver dieping binnengaan en hij hoorde, hoe ze de deur aan de binnenzijde afsloot. Dat was pech! Maar ja. Jaapje had langzamerhand wel geleerd zich van gesloten deuren niets aan te trekken Hij wachtte weer een poos. tot alles in het ka mertje stil was en toen begcn hij voor spook te spelen. Het laken trok hij over zijn hoofd in zijn ene hand hield hij de natte spons, in de andere hand de stoffer. Met die stoffer begon hij over de deur te wrijven. Het maakte een raar, schuifelend geluid Daarbij stootte Jaapje van tijd tot tijd een klagelijke zucht uit en eenmaal een akelige kreet. Binnen in het kamertje hoorde hij gestommel. (Volgende week verder) EEN REPORTAGE VOOR JULLIE een boek om ie hebben Wist je dat judo de veelzijdigste sport is? Alle spieren van je lichaam komen er bij in beweging: hals, romp, armen en benen. Een Japanse geleerde heeft deze sport uitgedacht zonder wellicht ooit te vermoeden, dat zijn ideeën over de hele wereld zouden worden nagevolgd. Judo is nu een populaire sport, die duizenden jongens, ook in Nederland, iedere week een paar uur ontspanning geeft. Het is met judo net als met boksen: het gaat om een paar grondregels voor zelfverdediging, maarje moet ze nooit buiten de turnzaal gebruiken om je meerderheid te doen gelden! We vonden dat be schreven in een boek, dat bjj de uitgeverij Ne- lissen in Bilthoven ver scheen. „Jouw wereld" is de titel, echt iets om voor je verjaardag te vra gen. „Jouw wereld" is niet zo maar een boek, dat je leest en op je boe kenplank zet. Het is geen roman of een kleine en cyclopedie voor sportlief hebbers, maar een van die weinige boeken, die je voortdurend weer op pakt om er in een verlo ren uurtje in te grasdui nen. Het telt ruim 300 bladzijden en bevat veel mooie foto's over aller lei onderwerpen: de tech niek, de besteding van je vrije tijd, een kleine foto-cursus, maar ook ge dichten over de natuur, de liefde, de kunst en artikelen over „Hoe komt een wet tot stand?" en „Jij en de samenleving". Het zijn allemaal losse artikelen, korte verhalen en dagboeknotities over de gewone én de buiten gewone dingen, die zich in een jong leven voordoen. Ja, ook buitengewone dingen: het leven, hoe het begon als een celletje van nog geen duizendste millimeter. Je denkt daar niet altijd zo sterk over na, maar een wonder blijft het! ik wel „God is een jongen geweest", een verhaal van vier pagina's, waar in wordt verteld dat de Here Jezus ook een jongen is geweest en zijn vader Jozef hielp bij diens werk. Ik schrijf een paar regels over: Die jon gen heeft bloed in de aderen van een oud koningsgeslacht, maar niemand vraagt daarnaar als je woont in een lemen hut met een vastgestampte zandvloer. Hij moet werken voor de kost en dat geldt van Hem, die als God zegt: Had Ik honger, dat hoefde ik u niet te zeggen, want Mij be hoort de aarde met alles wat ze be vat. Die jongen tilt met gespannen spieren een zware balk in de dak stoel. Het zweet loopt in stromen over zijn lichaam. Hij moet sterk worden, want hij weet wat hem te wachten staat: jaren van rondtrekken, nachten van gebed en eens een dag, waarop twee zware balken hem -driemaal op de grond zullen werpen Geluidsbarrière Neen, „Jouw wereld" is echt geen prekenbundel, al werkte ook een pre dikant (ds. H. Miskotte) mee aan dit boek, dat allerlei dingen even aantipt waarvoor jongens warm lopen. Tech nische lui zullen smullen van het ver slag van een vliegtocht met een Lock heed, die klimt tot 40.000 voet hoog te, en de geluidsmuur doorbreekt. Je hoort gewoon hoe alles aan zo'n toe stel schudt en rammelt en hoe het geluid krijsend op de vleugels slaat. Alleen jammer, dat zo'n vliegtocht zo gauw voorbij is. In 90 seconden zit je op 2000 voet hoogte, een tijd waar in je nog niet eens de speciale vlieg- uitrusting kunt aantrekken! Spijker slaan Wie nog niet weet wat hij worden wil, zal uit het hoofdstuk „Boord of overall" zeker wat wijzer worden. Voor elk werk zijn hersens nodig, maar die zijn er nu eenmaal in soor ten: de een kan beter rekenen dan talen leren en een ander laat liever zijn handen „wapperen". Het is heus geen ramp als een jongen op de H.B.S. of Mulo niet goed mee kan en oefeningen, die je iedere dag daarom naar een ambachtsschool overgaat of ontdekt dat hij in de tuin- Rust kunt maken fris begin de dag te maken. De schrijvers. Ed derij zich meer op zijn gemak voelt. Sporken en Jan Nieuwenhuis wil- Ten slotte: werken moet je overal, len het liefst, dat je dat iedere mor- het gaat er maar om dat je staat voor Ochtendgymnastiek gen in de buitenlucht doet, maar als je werk. De vraag „boord of over- het heel koud is mag het ook in je all" behoeft daarom niemand grijze kamer, maar dan met de ramen genwijd open. Sterkte Als' je soms van plan bent aan och tendgymnastiek te gaan doen 'n goed voornemen dan vind je in „Jouw wereld" een serie tekeningen den! Een i haren te bezorgen. Tussen haakjes: volhou- hoe vind je dit Surinaamse spreek woord: Jij maakt het gat, ik zal de de mooiste verhalen vond spijker er in slaan? „Oma is aan 't breien, dat doet zij graag! Maar welke kluwen moet ze nemen? Dat ie ook een vraag. Kluwen twee, gaat met haar mee!" Maaike van And el stuurde dit leuke •gedichtje, de oplossing van de puzzel is er in verwerkt. Zij heeft de hoofdprijs geivonnen. De troostprijzen zijn voor Otto Boot, Coby B oe s e r en Bas D r ie co. Gefeliciteerd hoor! i A—G zijn i de De brieven beurt deze week. Wlm Augusteijn speelt vaak Indiaantje met zijn vrienden. Johnnie was zeker wel in z'n schik met al die mooie ca- deaux Elly Barends? Anneke v. d. Berg heeft pas bij haar vrien dinnetje geslapen. Ik vond het juist leuk dat jij de oplossing op een kaart stuurde Janny Bakker. Wat een mooie tekening kreeg ik van jou Nico van Belle, harte lijk bedankt. Hannle van Belle stuurde me een mooie race-auto. Jammer dat de sneeuw weer weg is hè? Blijft je nicht lang in Ne derland Corrle Bagchns? Pleun Berg is dinsdag of woensdag I gemaakt. Gelukkig dat je broer tje nu weer beter is Kees den Boef. Jij had mooie cijfers op je rapport Arte Boeihouwer. Jan- nle Bolng schreef een brief op haar leuke postpapier. Wat zullen die pannekoeken heerlijk smaken Lles- beth v. d. Brink. Hoe heten jouw drie poppen? Tineke Bolt maak te twee leuke tekeningen en schreef me heel wat over de vogels die ze thuis hebben. Plet Boer schreef een gezellige brief. Cockie vindt het zeker wel weer gezellig thuis? Jij had mooie rapportcijfe: raadsels. Cor Groenendijk was maar liefst acht punten vooruitge gaan op zijn rapport. Hans en Nelly Grootendorst schreven over de vogelshow die er in Boskoop is geweest. Ja de kaart heb ik ont vangen hoor, bedankt. Keesje de Groot is een nieuweling. Stineke Geluk schreef over de elektriciteits storing in Gorinchem. Dat was toch wel eens gezellig voor één keer bij kaarslicht eten. Kun je al schaat sen Nelly Geers? Hoeveel speld jes heb je al Leen Gorissen? Hebben jullie alle twee in Rotter dam gelogeerd Jan en Cokkie de Goede? Wlm de Gooyer schreef alleen de oplossing. De vogels zitten allemaal op Winifred van Geest te wachten als hij naar school gaat. Hij voert de vogels al tijd en dat weten ze al gauw na tuurlijk. Leuk zeg! Hennie van Gaaien stuurde me een kort brief je. Josje Gravesteijn is een nieuwelinge. Dit waren de brie ven van AG. Volgende week zijn de neven en nichten van HN. aan de beurt. Schrijven jullie in de brie ven je naam, adres en leeftijd? Niet vergeten hoor! Dag allemaal, tot de volgende week. Bronsveld. Wouda Boller gaat voortaan ook mee doen met de brie venbus. gezellig Wouda. Nog twee nieuwelingen heb ik hier: Ger- iemen uit Bodegraven In het veilinggebouw „Frascati" in Amsterdam is enkele dagen geleden een postzegelveiling gehouden, waar verzamelaars (of hun vertegenwoordigers) uit vele landen naar toe gekomen waren.. Misschien zijn er onder jullie ook wel vele postzegelliefhebbers, naar voor een jongen of een meisje was er da'ar in Amsterdam maar heel weinig te halen. In „Fras cati" kwamen de grote verzamelaars aan bod. Voor meer dan honderdduizend gulden aan postzegels werd daar omgezet. Ook de hoogst-genoteerde postzegel van Nederland was op deze veiling aanwezig. Voor het speciale type van de in 1867 uitgegeven goudkleurige 50 ct-zegel met de beeltenis van koning Willem III werd 3600 betaald, het hoogste bedrag, dat ooit een Nederlandse postzegel opbracht. Van deze zegel zijn er op dit ogenblik nog maar vdjf bekend. Het gaat ml. om een afwijkende ze gel met de tanding 14 (14 tandjes op 2 centimeter). Al le vijf deze zegels dragen het stempel 85, het nummer dat destijds voor Oosterhout gold. De nu zo zeldzame en dure afwijkende zegels zijn dus daar verkocht. slaagde tocht op het vlot, liet Robinson met trots de vele getuigenissen zien van de Europese beschaving, die het schip her bergde. Vrijdag was met stomheid gesla gen. Hadden de blanken dan zoveel nodig om in leven te blijven? In de kajuit dekte Robinson de tafel en at voor het eerst in vele jaren weer met mes en vork. Vrijdag stond perplex. Mensen waren aan boord niet te zien. Ook de reddingssloep was verdwenen. Het schip was in allerijl verla ten. En de schipbreukelingen waren waar schijnlijk naar een ander eiland afgedreven. Na de maaitijd begonnen Robinson cn Vrij dag allerlei wapens en werktuigen van het schip op het vlot te laden. Dit was rijke buit. En er moest haast gemaakt worden, want één der ruimen stond al vol water. Robinson verraste zijn vriend Vrijdag wat later niet weinig, toen hij in het fraaie kapiteinsuniform voor hem stond. In deze tekening is een Teddy-beertje ver borgen. Welke lijn zou je moeten volgen om het beertje te vinden? Het antwoord op deze vraag kunnen jullie in sturen voor 27 januari a.s. Jarig, al vast gefeliciteerd Pleun en jo^e Broederland, zij schreef Dickv v. d. Berg schreef over j een lange brief. Sari Brobbel de gymnastiekuitvoering. Jullie eul. vertaïrdSg! er wel leuk uitzien in de witte jurk- Ze hebben je niet vergeten Sari. jes! Trudle van Bekkum is een Ada Bos schreef me enkele weken nieuwe nicht. Wlm en Aat Be- geleden een brief. Anneke Bos stuurde nard schreven over de sneeuw. Leuk dat Hansje ook meespeelde. Trudle Barends stuurde me een heel leuk gedichtje en een mooie geverfde tekening. Als er plaats is komt het eens in de Kinderrubriek Trudie. Elly en Corrle Blom zijn twee nieuwelingen. Mlekle en Wlm Boeve schreven mij ook voor de eerste keer. Baltarlna Bouw man had van de oplossing een mooi boekje gemaakt. Dannie Brom mer schreef over de mooie sneeuw- hut die hij achterin de tuin heeft PIL - kaart. schrijf je me weer Anneke? Jenneke en Wllly Cornet schreven me een brief over het sleeën en over het schaatsen Ja, schaatsen, want waar Jenneke en Willy wo nen daar heb je kunnen schaatsen de vorige week. Coby Cornet is hard aan 't leren voor haar rol in ..Goudhaartje". Staan er al veel versjes in je poëzie-album Rla van Dijk? En hoe gaat het met het filmtoestel Wlm v. d. Dobbel steen? Wat doen jullie met al die schelpen Hanny Dlllo? Maak je er kettingen van1 Marja Drieber gen schreef alleen de oplossing. Ina den Dekker stuurde me een tijd je geleden een mooie kaart. Moe ten jullie veel versjes zingen op de uitvoering van het kinderkoor Jan- nie van Elk? Marleentje Eij- genraam schrijft me volgende keer meer heeft ze me beloofd. Hoe is 't nu met Marieke van Es? Je bent toch niet ziek geworden? Ada van Es schreef ook al dat ze zo hoestte, is het al beter Ada? Wat hebben jullie fijn in de sneeuw ge speeld zeg! Hans van Es heeft een prijs gewonnen in een teken wedstrijd. Ik vind dat Je de brie ven ook keurig schrijft Hans. Nu sta je er dan goed in Mleke van Ee. met twee e's. Rob van Eke- lenhurg stuurde alleen de oplossing. Annie van Es heeft een foto-al bum gekregen voor haar verjaar dag Heb je de boeken al gelezen Annie'' Hoe heten ze? Ja dat is een mooi verhaal van Vrouwtje Pa raplu hè Onno Elzlnga? Het duurt nog wel even hoor. Jij leest ze ker graag Rla Ellens? Jij had een mooi cijfer er voor op je rapport. De oplossing was $oed hoor Verkooptechniek: Zo kunnen de Chrisje Frlta. Ik heb jouw dames tegelijk zien, hoe aardig de hoedjes staan. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven gepubliceerd in onze rubriek van 10 januari jl. 1. Studie van Isenegger. 1. a7 Kb7 2. aflDt!Kxa8 3. Kb6 g4 4. Kc7 g3 5. b5 g2 6. b6 glD 7. b7t Ka7 8. b8Dt Kafl 9. Db7t Ka5 10. Db4t Ka6 11. Da4 mat! 2. Stelling van Borgström. 1 Dc3!! en mat volgt: 1Dxf3 2. Dclt of wel 1. Kg5 2. f4t! 3. Stelling Wachtel—Muslol. 1. Te5! (dreigt 2. Txc5t bxc5 3. Lc7 mat) Txe5 2. Lxe5 en wint. 4. Studie van Wotawa. 1. Td2!(dreigt Tb2t en mat) Txd2 2. Thlt Tdl 3. Tel!! Txel 4 e7 Tdl 5. e8D elD 6. Dg6t en mat volgt. Alweer: eenvoudige stellingen Wij kunnen natuurlijk elke keer dat wij u enige zg. eenvoudige stellingen voorzetten, daarover een min of meer spits betoog opzetten, gelijk wij in a'e vorige rubriek deden. Wij zullen ons echter niet op deze weg begeven. Een grapje op zijn tijd is goed. maar het moet geen gewoonte worden. Liever vertellen wij u dat deze posi ties afkomstig zijn van het Tsjechische Schaaktijdschrift ..Ceskoslovensky Sach" dat ons ruim 1% jaar niet onder ogen was gekomen, maar waarvan a'e achter stallige nummers óns enige tijd geleden ineens op de schrijftafel kwamen. In elk nummer van deze uitgave vinden we op pagina 4 van de omslag zes stellingen, welke dooreengenomen zeer boeiend zijn. hetgeen een compliment inhoudt aan het adres van degene, <fie ze bij el kaar zocht. Uit dit materiaal hebben wij nu voor de tweede maal enkele „eenvoudige" stellingen gelicht. Maar vlei u niet met de hoop dat dit zo blijft. Ook de meer gecompliceerde stellingen komen aan rfe beurt. Dan pas kunt u goed vergelijken u beter af waart: met de een voudige of met de gecompliceerde stel lingen. 1. Uit een partij PaulsenBier, Hamburg 1885. zet. Welk resultaat? 1 li. mm mm, l zet. Welk resultaat? Fred. Lazard, zet. Welk resultaat? Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag. Horizontaal: 1. jongensnaam, 5. zuivelproduct, 9. dichtgesloten hand, 14. gelijk, 16. lichaamsdeel, 18. maal, 19. bedehuis, 21. deel van het rad, waardoor de as gaat, 22. spoedig, 23. lengtemaat, 24. vlug, 26. spil van een wiel, 27. vrucht, 29. weekvinnige vis, 31. plaats in Zeeland, 32. aarden of metalen vaatwerk, 34. kreet, 35. salaris (Vlaams), 37. hoofddeksel, 39. plaats m Gelderland, 41. familielid, 42. vreemde munt, 43. vragend voornaamwoord, 45. rund, 46. meisjesnaam, 47. deel van de bijbel (afk.l, 48. bekende, 50. stenen opstap voor een huis, 52. deel van het platte vlak, 53. wandversiering, 55. lichaamsdeel, 56. dapperheid, 57. een soort van grove tarwe, 60. jongensnaam, 61. voorzetsel, 62. schoorsteenzwart, 64. bekende afkorting, 65. gem. in N. Brab., 66. onderleer van schoeisel, 68. insect, 70. water in Limburg, 72. lichaamsdeel, 74. gemeenschappelijke weide, 75. de gezamenlijke hoeveelheid, 76. op die plaats, 77. gem. in Gelderland. Verticaal; 1. comparatief van goed, 2. insectenetend zoogdier, 3. teken in de dierenriem, 4. spits of puntig als een tap, 6. uitroep, 7. voorzetsel, 8. zijde van het voorhoofd, 10. klein kind, 11. elke, 12 broeikas. 13. met selspecie, 15. deel van een phototoestel, 17. sluiskolk, 20. sooft van kabeljauw, 25. stad in Z.H., 27. kloof, 28. ploegsnede, 30. een der profeten, 31. angst, 32. deel, 33. voorzetsel, 35. voor, 36. knol, 37. slag, plof, 38. rivier in Engeland en Schotland, 40. bosvogel, 41. insect, 44. opening ener fuik. 46. kleur. 48. moedig, 49. boom, 51. meisjesnaam, 52. band om vaatwerk, 54. teug, 56. vogel, 57. haast, 58. artikel van een wet, 59. wachtpost op spoor- of tramwegen, 60. meisjesnaam, 61. tevens, 63. twijg, 64. zwemvogel, 67. vrouw van Jacob, 69. meisjesnaam, 71. muzieknoot, 73. bergplaats. raaf. 10. aak, 11. km, 12. trans, 14. krom. 16. raar, 18. leek, 20- kool, 21. rail, 22. Kent, 24. merk, 26. Peel, 27. roek, 28. mand, 30. manhaftig. 33. Jeruzalem. 35. moe, 37. papaver, 38. tor, 39. deels. 41. peper, 43. belet, 44- gelag, 46. sta. 48 sar, 49. pel, 50. ban, 56. iep, 58. net, 60. stok. 61. pond, 62. Tiel, 64. geel, 65. soes. 66. none. 67. tram, 69. reep. 70. troon. 71. part, 73. faam, 75- liter. 77. hart. 78. ;r,_79. raak, 82. mes. 84. gal, 86. Horizontaal: 1. slaap, 5. kabel, 9. raket, 13. taak, 15. som. 16. raam, 17. el. 19. park, 21. raak, 22. ka, 23. Eem, 25. loopgraaf, 28. men, 29. leem, 31. moe. 32. oir, 33. Jans, 34- kram, 36. lepel, 38. tent, 40. knop. 42. lak, 43. bord, 45. es, 47. hees. 49. Peru, 50. Be, 51 F.tna, 52. parabel, 53. zaal, 54. la. 55. fier, 57. Lena, 59. na, 60. ster. 61. pet, 63- telg, 65. stip. 66. norit, 68. teer, 70. toog, 71. pon, 72. erf, 74. meel, 76. rek, 77. han delaar, 80. lei, 81. os, 82. mare, 83. maag, 85. pt. 86. hert, 87. den, 89. Maas, 91. noest, 92. leren, 93. Verticaal: 1. steel, 2. at. 3. aap. 4. paal, 0. as, 7. boog, 8. Em. 9. hé. 87. de. 88. Ne. 90. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop lossing" Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16