waar guerrilla's nog altijd strijden r opmars ZONDAGS BLAD Jli( tuur Cfiitsrljc tfoiirunl ZATERDAG 24 JANUARI 1959 FIRE EN ULSTER, tezamen '-J vormen zij „Het Groene Eiland", maar van een een heid is geen sprake. In Eire wonen de ronms-katholieke Ieren en in Ulster, dat wordt gevormd door de bij het Verenigd Koninkrijk be horende noordelijke graaf schappen leven de protes tanten. De Ieren van Eire ijve ren voor een aansluiting van Ulster bij hun land. Zij zien dit als een noodzaak voor de totale vrijheid van hun eiland, waarop ze meer dan trots zijn. RE meest-extreme groepen hebben al jaren geleden de wapens in de hand geno men. Zij vormden de I.R.A. (Irish Republican Army) een geheim leger van verbitterde, fanatieke mannen, die de Britse vijand (zo zien zij het al eeuwenlang) met alle wa pens bestrijden in een voort durende guerrilla, waarover de buitenwereld slechts wei nig verneemt, maar die toch onafgebroken doorgaat. Met zo'n strijder van de I.R.A. kreeg een onzer redacteuren, tijdens een bezoek aan Ier land, na veel geheimzinnige voorbereidingen, een onder houd en zijn indrukken ge ven we op deze pagina weer. Laat op de avond ging de telefoon. Een onbekende stem zei: „Kom over een half uur naar de zuil van Nelson. Blijf daar op het pleintje wachten. Het gaat om een zaak, die je zal interesseren". De uitnodiging kwam hoe raadselachtig zij ook klonk niet onverwacht, want bij vele gelegenheden tijdens een kort bezoek aan Ierland had ik laten doorschemeren belang te stellen in de activiteiten van het illegale I.R.A.leger van fanatieke Ierse nationa listen, die op voet van oorlog leven met de Britse troepen in Ulster. De uitnodiging duidde erop, dat die belangstelling tenslotte was opgemerkt. Een half uur later stond ik aan de voet van de zuil in het hart van Dublin. Het was bijna middernacht toch was het verkeer langs de hoofdweg vrij druk. Na verloop van enkele minuten maakte zich uit de stroom van auto's en bussen en karren een scooter los en een jonge man zei: „Prettig, dat je gekomen bent. We kunnen onmiddellijk vertrekken". Tijdens een korte rit vertelde hij, dat een vriend hem de naam van mijn hotel had verstrekt. We stopten voor een achteraf gelegen restaurant. Het was al gesloten, maar nadat mijn begeleider gebeld en vervolgens in het Iers enkele woorden met de eigenaar had gewisseld mochten we in een kleine kamer wachten. Al deze geheimzinnigheid kwam me een beetje over dreven voor alsof zij behoorde bij een opwindend jongensspel. Maar de scooter-man liet zich ontvallen: „We moeten wel voorzichtig zijn, want als ze ons te pakken krijgen, stoppen ze ons in een kamp". Van „ze" en van dat „kamp" zou ik later nog wel meer horen De deur van de kamer werd opengeduwd. Een nieuwe bezoeker (ik schatte hem een jaar of veertig) kwam binnen. Na wat algemene opmerkingen te hebben ge wisseld volgde ik hem naar buiten, waar zijn auto stond geparkeerd. Hij bracht me tenslotte buiten de stad, naar een huis dat in een bosje verscholen lag. Onderweg keek hij voortdurend achterom in de verte volgde ons de man op de scooter. „We moeten voorkomen, dat ze ons volgen", zei hij. „De man achter ons houdt het ver keer in de gaten". Het regende hard en het was donker. [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vs_ Nachtelijk bezoek aan mysterieuze I.R.A.-schuilplaats t beroemd in en buiten de Iers bh gids op pony's een oni tierende landstreek maker In de buitenwijken lagen de straten verlaten en op de grote weg, die van de stad weg voerde was niets ver dachts te zien. Zo kwamen wij bij het ver scholen huis. We liepen ach teromde keuken binnen. Ook daar trof ik een man hij stond gebogen over een fornuis en ik zag, dat hij be zig was een ei te bakken. Wéér werd er Iers gespro kenik was, enkele uren vóór mijn vertrek van Du blin, te gast bij een I.R.A.-lid. De man zag er beslist niet gevaarlijk uit. Toch zei hij: ,,Wees voorzichtig. Je bent hier in verdacht gezelschap geraakt. Ze noemen ons ter roristen en soms zelfs gang- sters. Als wij levend in hun handen vallen sluiten ze ons achter tralies en prikkel draad, maar liever nog ver moorden ze ons". Hij lachte een beetje grimmig en toen hij verder begon te spreken keerde hij zich naar een landkaart aan de muur. Het was een kaart van Ierland, waarop in de noord-ooste lijke hoek met inkt een rode streep getrokken was de grens tussen de Ierse re publiek en het Britse gebied van Ulster. De man noemde zich een strijder voor de vrij heid. De kaart was gehangen in een huis, dat even buiten Dublin in een bosje verscho len lag. OOK WIJ LEREN ZE MEER EN MEER ETEN Al worden ze in de meeste groentenwinkeis nog maar schuchter gepresenteerd, dat neemt niet weg, dat de cham pignon aan de winnende hand is. In de restaurants is de champignonsoep al lang geen zeldzaamheid meer. En ook naar andere gerechten, die met champignons worden samen gesteld, komt daar langzaam maar zeker méér vraag. Als de anir -J .Ulster", vertelde hij later. ..beschouwen wij als een bezet deel van het land. Het is niet vrij en niet onafhankelijk. De Britten voeren er een dictatoriaal bewind, dat met steun van bezettingstroe pen en met hulp van een kleine minderheid van de bevolking in stand wordt gehouden". Hij be kende. dat deze bezetting hem als vurig Iers nationalist een doorn in het oog was en dat hij daarom streed voor een vrij Ierland een doel dat hij pas bereikt zou achten als elk spoor van Britse overheersing in Ierland zou zijn uitgewist. ,,Het gaat ons in we zen om een rechtvaardige zaak: wij willen baas zijn in eigen huis. Daarop hebben de Ieren, als alle volken, recht. Maar van vrijheid kan geen sprake zijn zolang Ul ster met handen en voeten aan Londen is gebonden en de rege ring in Dublin een schijn-regering blijft, die zich door Engeland in vele zaken de wet laat voorschrij- ,,De Britten moeten het land uit". Bij tussenpozen kwam die eis terug in zijn betoog, waarin hij vertelde van het geheime Ier se leger, dat sinds 12 december 195fi in Ulster op voet van oorlog leeft met de Pritse troepen ..er liggen daar 10.000 soldaten" en de 25.000 man sterke pro-Britse politie. Voor de naam van dat le ger werd gegrepen in de rijke Ier se historie: het heet I.R.A. wat Iers Republikeins Leger betekent. Zo noemde zich ook de strijd groep, die ruim veertig jaar gele den de stoot gaf voor het uitroe pen van de republiek. In 1916 Productie sinds 1940 gestegen van 30.000 tot 1,5 millioen kilo ook nog maar in de gezii deze lekkernij wat groter wordt zijn waar ze wezen willen. Want een lekkernij i.s het, zo zeggen die ze leerden eten. Gebakken in boter, en al dan niet met een uitje, smaken ze verrukkelijk. Als ragout zijn ze ook geweldig. Daarovei Terwijl de kookboeken nog allerlei andere suggesties aan de Eerst nog iets over de ..fabriek' li waarin zoals gezegd vier cellen nana doen om een maalti d met champignons tot een teest te het jaar aangenaam, alleen het ruikt er sterk naar paarde- Kwetcers mest. Hetgeen allerminst verba zing behoeft te wekken, daar de hele champinoncultuur nu een maal op paardemest is gebaseerd, echter straks Veel beter dan de gemiddelde Ne derlander weten reeds de Fransman en de Belg de champignon te waarderen. Alsook de Engelsman en de Duitser, om van de Amerikaan nog maar te zwijgen. Zij allen hebben zelf een champig noncultuur, doch daar de vraag er vaak groter is dan het aanbod slagen de Nederlandse te lers er tot dusver sardig in. het frootste deel van hun produktie naar die landen te ex porteren. Met na me België en Duitsland nemen heel wat van onze oogst af een oogst, die in 1940 nog maar 30.000 kilo bedroeg, maar eind 1957 de anderhalf miljoen kilo al had overschreden. Men ziet dus. dat er een belangrijke vooruitgang in de Nederlandse produktie zit. Dat is vooral te danken aan de wetenschappelijke manier, waarop ook bij deze teelt te werk wordt gegaan, m.a.w. men zorgt voor uitstekende voorlichting. Deze kwam aanvankelijk uit Wagenin- gen, doch de praktijk leerde al gauw, dat het beter was, een spe ciaal proefstation voor champig nons te stichten. Dit geschiedde Horst, in.het noorden van Lim- °urg, waar een der grootste (zo niet hèt grootste) centra van de Jhampignoncultuur te vinden is. "lak in de buurt van Horst ligt een tweede centrum: Grubben- 'orst. En een derde treft men aan 'n het zuiden van deze provincie, in de buurt van Maastricht. Zo- nat Limburg met zo'n kleine twee honderd champignonhuizen en veertien champignongrotten als d< werden gebouwd. Als men zo'n cel betreedt ook weer via een hermetisch slui tende deur komt men in een langgerekte stikdonkere ruimte die T-vormige stellages bevat, vervaardigd uit gewapend beton. Deze stellages zijn zodanig opge steld, dat er zes vloeren boven el kaar kunnen worden gelegd, die een halve meter van elkaar lig gen. Op deze vloeren wordt gefer menteerde paardemest gedepo neerd. ter hoogte van circa 15 centimeter. En op elke mestlaag komt. na het zaaien van het cham pignonzaad, een laagje aarde van enkele centimeters, opdat de za den zich hierin kunnen ontwikke- Gevoelig De gehele champignoi gebaseerd op pnnrdemest, tan betivrkingcn moet gaan. alvorens se kan gebruikt. Daar paardemt schaars tikel i island Gefermenteerde mest, zeiden we. Dat wil zeggen, dat deze mest eerst buiten onder een afdak werd gebroeid. Want de champignoncultuur is uiterst ge voelig voor ziekten. Zeer gevreesd zij bijvoorbeeld de aaltjes en de mijten, evenals de zgn. bacterie- stip en de gele schimmel. Om al deze ongerechtigheden nu te ver drijven wordt de mest die met 14 ton tegelijk uit alle delen van het land en zelfs uit Duitsland a 45 of 50 de ton wordt aange voerd eerst onder dit afdak ge lost. C. wordt ze nog eens op 60 gr C gebracht. Daartoe wordt iedere cel volgeblazen met -stoom (klei nere kwekers doen dit ook wel met heteluchtkachels), wat zo'n vijftig uren in beslag neemt. Ver volgens wordt alle stoom weer weggezogen en de cel afgekoeld tot 25 gr. C. En nu kan het zaai en beginnen. Het zaad van de champignons meestal afkomstig uit Enge land of Zweden is echter zo klein, dat het met het blote oog nauwelijks kan worden waargeno men. In feite immers heeft men te doen met schimmeltjes of zwammetjes. De zaadkwekerijen verzenden het daarom nooit als zodanig, maar steeds ..vastge legd" op tarwekorrels, die geen kiemkracht meer hebben. En dus krijgt de champignonteler slechts te maken met door zwammetjes geïnfecteerde tarwekorrels, die zich gemakkelijk met de hand la- Zolang hei zaad onderweg is, le ven de zwammetjes van het voed sel in de tarwekorrels. Is het een- Mog een blik in zo'n cel. De uitte stipjes zijn heel jonge champignons. De grote u itte vlek ken zijn champignons, die bijna kunnen worden geoogst. Het pro- „Die republiek", doceerde de man. ..werd tijdens de Paasdagen van 1916 geproclameerd in Dublin. Tegelijkertijd werd toeu een voor lopige, vrije Ierse regering be kend gemaakt. Een regering voor heel Ierland, dus ook voor Ulster. De mannen, die voor de hoge pos ten waren uitverkoren, werden korte tijd later vermoord. Deson danks leek de actie succes te zul- maal op de mest gedeponeerd, dan duurt het maar enkele dagen, of de zwammetjes beginnen daar aan hun voedsel te onttrekken Ze worden groter en groter, schie ten wortel in het dunne grondlaag- je, dat 14 dagen na het inzaaien op de mest werd aangebracht en steken dan al gauw de kopjes bo ven de aarde uit. Aanvankelijk wemelt het dan van kleine witte knopjes, die slechts zo groot zijn als de kop van een lucifer. Doch 19 dagen later zijn die uiterst kleine plantjes reeds tot volwaar dige champignons uitgegroeid en kunnen ze uit de grond worden gebroken. Niet alle ontwikkelen zich echter even snel, zodat er elke ochtend opnieuw een aantal kilo's kan worden geoogst. len oogsten: de Britten toonden zich namelijk bereid over een nieuwe staatsvorm te willen on derhandelen. Maar wat was daar van het resultaat? De ets van een vrij, ongedeeld Ierland werd niet ingewilligd. Ulster bleef immers tot op deze dag Brits gebied, ter wijl de vrijheid van de republiek maar zeer betrekkelijk is. De Ieren zijn geen baas in eigen huis". Onwillekeurig was hij feller, maar ook zachter gaan spreken. Fel, omdat een ..vrij en onge deeld Ierland" als ideaal de I.R.A.-leden heilig is. Zachter, omdat alleen al het noemen van de naam I.R.A. in geheel Ierland onmiddellijk verdacht maakt. In het gehele land namelijk wordt op de leden verwoed jacht gemaakt. Ook door de regering van de Ier se republiek, die deze extreem- nationalistische strijdgroep uit de legaliteit verbannen heeft. Zij ziet de I.R.A. als een gevaar voor de staat en kent daarom voor de le den geen pardon: regelmatig vin den arrestaties plaats en zelfs werd op de vlakte van The Cuu- ragh een interneringskamp inge richt, waar de illegale I R.A.-strij ders als staatsgevaarlijke elemen ten langdurig worden vastgehou- En dat laatste zeker niet omdat de Ierse regering tegenstandster zou zijn van éénwording. Het is zelfs een belangrijk punt op haar programma. Zij wenst haar doel echter niet te bereiken met bom men en met kogels. Zij geeft de voorkeur aan het kweken van een goede verstandhouding en van be grip voor de Ierse zaak bij de Britse autoriteiten. Daarnaast staat zij „opvoeding" voor van de pro-Britse bevolkingsgroep in Ul ster. die als protestantse eenheid wat huiverig is voor het massief roomse blok in de republiek. Naar de mening van de regering in Du blin kan alleen op deze wijze een oplossing voor het vraagstuk van de verdeeldheid worden verkregen en als gevolg daarvan noemt zij elke I.R.A.-activiteit schadelijk voor de belahgen van de staat en de leden van dit illegale leger staatsgevaarlijk. .Nonsens" Continu cel bedraagt ruim 30 dagen. Op ,,'l Heertje" oogst men in 12 weken. Dan gaat ai eruit, uordt de zaak oni 't Gaat er nu maar om. hoe groot die oogst is. In een mo dern opgezette kwekerij als de onderhavige, waar men de zaken zo wist te regelen, dat elke drie maanden van één der vier cellen gedurende 12 weken kan worden geoogst, zodat men tot een conti- nuebedrijf wist te geraken, kan men de toestand ideaal noemen. Men beschikt er nl. ook over cen trale verwarming om de tempera- hebben A champignonstreek kan worden be- Khouwd. Toch telt Gelderland ook al zo'n honderd champignonhuizen, met grootste centra Kerkdriel en Overasselt. En in Brabant zijn cr eveneens al een vijftig. In Stand- waarbuiten bijvoorbeeld, waar di verse vlasboeren geen al te best hestaan meer hadden, werd over- |eschakeid op de champignonteelt Zelfs, in Groningen kent men deze ken teelt al op bescheiden schaal, ter- doch zodra *ijl eveneens in Noord- en Zuid- een st Holland, alsmede in Zeeland reeds merkt enkele kwekerijen werden aange legd. In een „huis" Nu stelle kerlj niet iets in de geest peratuur Ze heeft dan al een temperatuur van 30 a 35 gr. C. Vervolgens wordt ze met een elektrisch ge dreven mestkeerder „vlak ge werkt", op een houten rek, dat zich enkele decimeters van de <n van grond bevindt om lucht te kunnen mest. teaarvoor de prijs doen toetreden. Men maakt de al 30 gulden de ton be- mesthoop niet hoger dan een goe- draagt. de meter, want de boel mag niet te veel in elkaar worden gedrukt Gedurende vier dagen wordt de daarna driemaal per dag vater besproeid. Dan wordt lande de mesthoop nog eens openge werkt en met de keermachine voor de tweede keer tot een luch tig pakket geformeerd. Opnieuw wordt de mest vier dagen lang driemaal daags met water be sproeid. En op df ze manier ont staat ee„ zó heftig broeiingspro ces, dat de temperatuur oploopt tot maar liefst 70 a 80 gr. C. Dus „„UK», niet zo heel veel meer onder het hypermoderne kwekerij liet kookpunt van water zij deze hoge temperatuui orden zo ongeveer alle bacteriën a. gedood, terwijl tevens hei stro e.d., dat in deze mest altijd Uiterlijk doet zo'n kwekerij den voorhanden is, volkomen zacht is grote stenen schuur, gemaakt, zodat dit geen moeilijk- nen binnentreedt en heden meer biedt bij het zaaien, stoomketel-complex ontwaart. Want nu gaat de mest de cellen n dit in. waar ze op de zes boven el- apar- kaar gelegen vloeren wordt gede- ;rd. die het aanzien krijger bakken, doordat ze worden afgebakend met staande planken Daar intussen de temperatuur deze tijd van van de mest daalt tot 30 a 35 gr kwekerij als U eerewaarden irlijks 180 ton i van hot Westland of van een an der tuinbouwcentrum. Want de champignon wordt hier als regel in een ingenieus get strueerd „huis" geteeld. ten prachtig voorbeeld daarvan toon de men ons op dc kwekerij ..'1 Heertje" N V. te Ileerewaarden gelegen midden tussen de grote de heer Ilcidentrijk. die daa: de Hulzendijk. mét enkele an kapitaalkrachtige 250 vierkante meter. reeds, dat huis of deze schuur een te industrie is gevestigd. Wanden poneerd. die hel en dak zijn uit sterk isolerend materiaal opgetrokken, deuren en sluiten hermetisch, de tem- .Nonsens. Ik lach erom". De man in het huis bulten Dublin viel het standpunt van dc rege ring met kracht aan. ..Laat je toch niet voor de gek houden. In heel de Ierse geschiedenis Is het onmogelijk gebleken verstandig met de Britten te praten. Acht eeuwen lang hebben zij ons on derdrukt -n in slavernij gehouden cn elke verbetering moest door de Ieren met geweld worden afge dwongen. Ook vandaag nog heeft de Ierse, nationalistisch voelende bevolking van Ulster niets in te brengen en het is alleen maar daarom dat wij, om ons doel te kunnen bereiken, hebben terugge grepen naar een oude. beproefde methode: gewapend verzet". In december '56 ging de I.R.A. in Ulster tot het offensief over. Sindsdien pleegde het illegale le ger tal van overvallen op Britse militaire en burgerlijke steunpun ten zoals wegen, bruggen, depots, radio-stations en gerechtsgebou wen. Daarbij maakte het gebruik van het nachtelijk donker om bij verrassing op te kunnen doemen en na de aanslag even onopge merkt weer te kunnen verdwijnen naar zijn schpilplaatsen. ..Het is de taktiek van de guerrillaoorlog", zei de man. ..Hij is al in een ver verleden de juiste gebleken. Acht honderd jaar immers hielden de Britten geheel Ierland bezet en in elke eeuw kende het land een le ger van vrijheidsstrijders, dat de bezetter dwong aan Ierse eisen toe te geven. Een geregelde oorlog kunnen wij ons niet veroorloven, daarvoor is de overmacht j,te groot. Maar ook' met speldcprik- ken kun je een reus eronder krij gen zolang je maar rechtstreeks blijft prikken in zijn hart". Kleine groepen ,.W(f vechten als guerrilla's van uit bases, die alle in Ulster wer den ingericht. Wij opereren in het gehele bezette gebied in kleine groepen van doorgaans tien man. Een enkele keer. in gecombineer de acties, met dertig man. Nooit méér. Alle leden van de I.R.A. worden in het geheim getraind in eenheden van drie: twee man voor de actie, de derde voor de dek king bij aanval en terugtocht. De opleiding, zowel van beroepseen heden als van vrijwilligers, wordt pas afgesloten als de groepen in staat zijn aanvallen binnen tien minuten uit te voeren". Om een guerrillaoorlog met succes lange tijd te kunnen vol houden moet elk geheim leger kunnen steunen op de medewer king van een groot deel van de burgerbevolking. De I.R.A. is er van overtuigd, dat de hulp in Ul ster sterk genoeg is om als schild te kunnen dienen voor de leden. Daarvoor gaf de man de volgende verklaring: „In de I MMfe eerste plaats voelt een deel van de *r, IJlster-bevolking al les voor een aan sluiting bij de re publiek. Verkie zingen. die in het verleden werden gehouden, bewezen in enkele distric ten deze voorkeur op doorslaggeven de wijze: een over weldigend aantal stemmen werd uit gebracht op de kandidaten van de meest nationalis tische partij. Daar naast weet de be volking, dat zij van de zijde der guer rilla's geen gevaar behoeft te duchten aangezien elke I.R. A.-aanvalsopdracht vergezeld gaat van de mededeling, dat vóór alles leven en bezit van de burgerbevolking moet worden ge spaard". Lang niet alle I.R.A.-aanvallen boekten het beoogde resultaat: een overval op een Britse leger post in Brookeborough bijvoor beeld mislukte doordat de bom men niet ontploften. Waarschijn lijk was de ontsteking 'ijdens bet transport door het lanc te nat ge worden. Bij een schietpartij, die op de aanval volgde, werden bo vendien twee man van dc dek kingseenheid neergeschoten: een van hen werd onmiddellijk ge dood, de ander stierf enkele uren later. „Hun namen waren Sean Sabhat en Feargal O'IIanlon. Bes te kerels, die hun leven gaven voor Ierland. Toen Sean Sabhat werd begraven werd de plechtig heid door ongeveer 50.000 mensen bijgewoond, l it dat aantal zou je kunnen afleiden, dat het streven van de I.R.A. weerklank heeft ge vonden bij het Ierse volk" Sabhat en O'Hanlon leyen voort In Ierland. In enkele balladen wordt verteld van hun leven, werken en sterven. En de felle nationalisten noemen hen in één adem met dlo van de grote vrijheidsstrijders uit de geschiedenis. Doodgezwegen In Ierse kranten wordt de I.R.A. op bevel van de autoriteiten dood gezwegen en daardoor weten maar weinigen op welke schaal de acties op het ogenbiik worden uitgevoerd. Maar het weinige, dat bekend wordt, laat niet na indruk te wekken, met name op de jeugd. ..En daardoor." zei de I.R.A. - man. „groeit onze kracht. Enkele jaren geleden, na een overval van Ierse nationalisten op een Britse kazerne in de omgeving van Lon den stroomden de vrijwilligers toe. Ondanks het feit. dat die overval na een geslaagd begin toch nog aan het slot mislukte en ook ondanks hgt feit, dat drie van de overvallers tot levenslange ge vangenisstraffen werden veroor deeld. Het was overigens een ju weel van een actie, want nadat de Ieren de wacht van de kazerne hadden overmeesterd bleef de dekkingsgroep nog een uur na de overval op het terrein aanwezig om te voorkomen, dat snel alarm zou worden geslagen. Bij c"- c ver val werd een grote hoeveelheid wapens buitgemaakt en het was •en kwestie van puur ongeluk, dat 1e wagen, waarmee die wapens -.ter werden vervoerd, tijdens de "it naar Londen bij een doodge- vnne politie-controle werd ont- iekt". ister bjj uitstek. Drie prachtige meren i met de heuvels de lieflijkheid van b Eiland" waar. in de versterkte kazerne in Ar magh en verlieten het gebouw pas weer nadat 340 geweren, 50 stenguns en 12 mitrailleurs waren buitgemaakt. Veel van dit soort acties werden en worden nog altijd voorbereid en uitgewerkt om ons geheime leger aan wapens te kunnen helpen". Rijen gedund „Geen strijd zonder offers", besloot de man. „Onze rijen werden gedund doordat er doden pielen en doordat anderen wer den gearresteerd en tot vele jaren gevangenisstraf werden veroordeeld. Sommigen, zoals James Crossan, werden vanuit een hinderlaag neergeschoten en enkelen verloren het leven bij een ongelukvorig jaar no vember vijf I.R.A.-leden tege lijk bij het monteren van bom men. Toch gaat de strijd door tot de overwinning is behaald. Hoewel wij vogelvrij zijn ver klaard zal die overwinning ons ten deel vallen: wij vechten im mers voor een rechtvaardige ..Andere overvallen werden vol gens de plannen uitgevoerd. Zo trokken I.R.A.-vrijwilligers binnen Ruig is de kust van Eire. Deze foto werd genomen in County Kerry, waar de weg zich naar het zuidwestelijke puntje van het eiland slingert. zaak en langzaam maar zeker zal heel Ierland daarvdn over tuigd raken. Ook de bevolking van Ulster. Voor een deel is zij al op onze hand. De rest zal pol- geii. nadat zij is beurijd van de Britse leugen, dat het protestant se Ulster na het vertrek van de bezettingstroepen door het an dere, roomse deel uan Ierland zal worden onderdrukt. Dat is een infame leugen: in dc nieu we, vrije staat zullen wij volle dige vrijheid pan godsdienst ga randeren en zodra dit algemeen bekend wordt in Ulster zal de „pro-Britse-houding-uit-angst- voor-erger" wel omzwaaien. Want ook Ulster is Iers en dat bloed verloochent zich nergens en nooit". Een vogelvrij-verklaarde in een huis even buiten Dublin. ..Wij zijn geen gangsters", had hij gezegd. Hij had méér de indruk gewekt van een starfanaticus, een ex treem nationalist met wie men vóór alles medelijden zou moeten hebben. Van een man. die zich had blindgestaard op het verleden en die daarom niet meer kon en wilde zien. dat deze wereld ande re mogelijkheden heeft geschapen voor het oplossen van problemen: anders dan met geweld, met bommen en met kogels Een man. die nog slecht» geloofde in strijd en daarin ongetwijfeld een moed aan de dag zal leggen waarvoor men onwillekeurig een diep res pect kan voelen. Een vogelvrij-verklaarde. Fa natiek en vol idealisme. Slechte vertrouwend op de wapens, precies zoals zijn vooronders dat deden. Gelovend in een strijd, die hem daardoor dier baar is. Een strijd, die hem In het bloed zit en die hij daarom sal blijven voeren, zelfs als hU sal weten, dat niemand hem meer steunt. Voorlopig echter zal van dat laatste In Ierland geen sprake zijn...

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13