Bekende adressen in Katwijk Vier voorstellen afgewezen 5Terwijl Katwijks gemeenteraad praatteging salarisverhoging voor de wethouders ten onder Katwijks burgemeester is tevreden over 1958 Geslaagde uitvoering van Die Jahreszeiten Haringjacht Ierse Zee kan geen kwaad BALANS OPRUIMING MEITTE LF.fDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 23 JANUARI 1939 AW In truien, vesten en onder goederen nog extra aanbiedingen Gedurende januari 10 KORTING „DE WOLBAAL" D. B. Parlevliet's Brandstoffen- en Aardoliebedrijf Telef. 2100 HET ADRES voor HAARDEN en KACHELS GASFORNUIZEN KEUKENUIT7.FTTEN WASMACHINES STOFZUIGERS en* Is „HET EMAILLEHUIS" Piel Oudshoorn NOORDEIN DE 7 PRINOFSTRAAT 11—IS Voor al Uw VERSE-, GEROOKTE- EN GEBAKKEN VIS natuurlijk Vishandel P. v. d. Plas Tramstraat (eindp. tram) Telef. 2550 KatwUk aan Zee. v/oor RADIO en TELEVISIE He» van ouds bekende adres m\0 H. P. BLOOT Zn. PROFITEER NOC EVEN VAN HET laag geprijsde boek Boekhandel VAN DER LEE Katwijk aan Zee Voor AL uw WERKKLEDING 1AN PLAN JE NOOR DEINDE A NDERHALF UUR hebben de wethouders van Katwijk gisteravond tij- l** dens de raadsvergadering buiten de raadzaal vertoefd en anderhalf uur hebben de raadsleden hun mening gezegd over het voorstel van burge- [IC meester Duiker de wethouderssalarissen met ingang van 1 januari 1958 met IIL 20 o te verhogen. Het slot van deze woordenstroom, waaraan vele raads leden deelnamen, is nogal onthutsend. Want hoewel geen der raadsleden :ich ronduit tegen het voorstel verklaarde, werd het al pratende een westie van zoveel-hoofden-zoveel-zinnen met als einde de verwerping van iet burgemeesterlijk voorstel en van alle andere voorstellen, die men daar- roor in de plaats had willen stellen. Daar het voorstel van burgemeester ge^ Duiker als achtergrond een informatie van Gedeputeerde Staten heeft, is len te Katwijk nu wel in een beetje pijnlijke situatie gekomen. Want bur- emeester Duiker kon, nadat de wethouders weer hun zetels hadden bezet, veinig anders mededelen, dan dat aan Gedeputeerde Staten zal worden b ericht, dat de raad tegen de verhoging heeft geadviseerd. En het was dui- lelijk merkbaar, dat geen der raadsleden dit van plan was geweest, toen >UI» debat werd geopend. er Marei opende verwondering uit te preken over het voorstel; hij wilde de erhoging beperkt zien tot 3%. Dé heer J. J. Timmermans stelde achter de burgemeester. Ook hij van mening, dat de taak van Kat- Öks wethouders zodanig is uitgebreid, rgestelde verhoging niet mis- beflaatst is te noemen. KiijDe heer G. W. Overdijkink maak- eerst bezwaar tegen het feit, dat de ithouders de raadszaal hadden verla- 1. Hij achtte voorts een verhoging van procent redelijk. De heer H. Haasnoot verklaarde ich tegen het voorstel, omdat hij 20% el achtte, een mening, die door de Borleffs werd gedeeld, heer N. Parlevliet kwam weer een ander voorstel; hij wilde wel ilarissen verhogen, doch niet per 1 iri 1958; hij achtte 1 januari 1959 geschikte tijd om met de verhoging beginnen. ij gei Met deze tijdsbepaling was de heer Duijvenbode het met hem maar tevens vond deze 10 procent dan voldoende. u Hoewel de heer H. J. Grimbergen ^ijereid was de burgemeester te steunen, «g ook hij liever 10 procent met ingang Jin 1 januari 1959. Dat de mogelijkheden nog niet waren litgeput, bewees de heer A. Wasse- Hij wilde de verhoging wel 20% bedragen per 1 januari 1958, maar presentiegeld voor com- hissievergaderingen moeten worden be laid. Zou dit laatste gehandhaafd blij- len, dan voelde hij meer voor 10 procent pet ingang van 1 januari 1959. Vervolgens stelden de heren J. N. luwehand en A. C. Berkheij 10 gg weent voor en de heren L. van dei igder,w an 01 J. Kleen drie procent. nigepui, d Hij Uiten bedra Antivoord «♦Hoewel hij de medewerking van zijn tllege moest ontberen, kwam het ant- f'ord van burgemeester Duiker vlug en j.esomvafctend. Hij betoogde, dat er vergelijking was te maken met an- gemeenten van gelijke grootte. Hij i op de functie, de taak en de werk- ü:mheden van Katwijks wethouders in erband met de gecompliceerdheid van f gemeente. De heer Duiker legde er de nadruk op, [es c R hij de verhoging alleszins verant- lord achtte en wees op de vele tijd, die ambt van de betrokkenen vergt. Hoe- ftl de begroting 1959 een tekort ver- j topt, verklaarde de burgemeester zich felle tegenstander van de politiek de salarispost tot sluitpost te maken. Nadat verscheidene raadsleden nog- vefaa's kun mening hadden gezegd en de déct irgemeester ook deze nog had beant- oopd, begon men te stemmen Het voor de burgemeester was inmiddels ->• ng tgtfgroeid tot een complex van voor- "lrn, die onderling afwijking vertoon- wiet betrekking tot het percentage, -tijdstip van ingang en bepaalde borwaarden bij bepaalde verhogingen Stemmingen y het. voorstel van de burgemeester per 1 januari 1958 de wethouders- larissen met 20% te verhogen, werd ;t 15 tegen 2. HET VOORSTEL van de heren A tsenaar, N. Parlevliet, J. J Timmer- is en L. Borleffs om aan het burge- sterlijk voorstel de voorwaarde te nndbn, dat de presentiegelden voor •vergaderingen zouden verval- I verworpen met 3 tegen 14 de heer Borleffs stemde tegen eigen voorstel. Een grote groep raadsleden stond sym- ithiek tegenover het voorstel van N. J. van Duijvenbode om de erinkla rissen met ingang van 1 januari 1959 10 procent te verhogen, maar ook werd met 7 tegen 10 stemmen afge- de heren J N °uwehand- dr rerdijkink, Timmermans. Grimbergen. uw erkheij. Wassenaar en Van Duijvenbode lingfemden voor. voorstel 3% per januari 1959 werd met 5 tegen 12 emmen afgewezen Hierna kwamen de wethouders binnen. q rj !d de burgemeestei uitspraak en kreeg Ie raad gelegenheid te bepeinzen hoe Onderlijk het in de politiek kan lopen Overige agendo De overige discussie werd gelijkelijk er I rer de verschillende voorstellen ver- eld. Bij het voorstel om een strook van Rijnland in erfpacht te aan vaarden, vertelde wethouder H. P. Bloot de heer Duijvenbode desgevraagd, dat er door de nieuwe grond gelegenheid zal zijn het rijwielpad naar de Rijnmond te verbreden. Een discussie over het in gebruik ge ven van het speelveld in het dumpark aan de Parklaan aan Quick Boys werd door wethouder C. van der Plas beslo ten met de opmerking, dat het veld slechts een noodoplossing is en dat B. en W. niet van plan zijn dit veld als sport terrein te blijven uitgeven in de toe- Met vuur verdedigde burgemeester Duiker het voorstel om materiaal aan te schaffen voor de plaatselijke B.B. De burgemeester verklaarde, dat Katwijk op dit gebied 10 jaar achter is bij andere gemeenten. De honderd noodwachters, die thans zijn opgeleid, vertegenwoordi gen slechts éénderde deel van het ver- Verlichting De heer D. J. Kleen juichte het ver lichtingsplan voor de wijken van de Noord hartelijk toe, maar wilde dit uit gebreid zien tot de achterpaden van be paalde woonblokken; in deze wens werd hij gesteund door de heer H Haasnoot. De heer Duijvenbode zou ook in Zuid een betere verlichting willen zien en de heer Grimbergen zag het nog grootser en vroeg een verlichtingsplan ,voor de ge hele gemeente. Het laatste raadslid kreeg prompt antwoord van wethouder mr. J. van der Plas: Voor de volgende vergade ring staat een voorstel op de agenda om de straatverlichting van Katwijk- Rijn op peil te brengen. Tevens be staat er een plan om successievelijk alle delen van de gemeente van T.L.- verlichting te voorzien. Het subsidievoorstel voor de speeltuin vereniging Molentuin vond slechts waar dering bij de raad en het gevraagde kre diet (f 20.500) werd verstrekt. Zonder discussie besloot men het pand Zuidsti 75 l dezelfde vlotheid gaf men toestemming tot vernieuwing of restauratie van de meetapparatuur voor het transformator- station aan de Van Egmondstraat. En met de aanvaarding van het voor stel voor subsidie aan reumabestrijding en Koningin Wilhelminafonds sloot deze wel zeer bewogen raadsvergadering. Woningnood nog nijpend IN ZIJN NIEUWJAARSREDE, die Katwijks burgemeester gisteravond tot de raad hield, herinnerde de heer H. Duiker aan het overlijden van mr. W. J. Woldringh van der Hoop, oud-burgemeester van Katwijk; voorts her dacht hij wijlen de heren C. van der Bent en A. H. Elfrink, leden van het gemeente- en politiepersoneel, die eveneens in het afgelopen jaar overleden. Na even aangestipt te hebben, dat zowel in het college van B. en W. als in de raad verschillende mutaties hebben plaats gehad, deelde burgemeester Duiker mede, dat gedurende het jaar 1958 het bevolkingsaantal met 802 was toegenomen tot 28.735. Over de weekmarkt, die voor een jaar geprobeerd wordt, meende spr., dat deze niet over belangstelling heeft te klagen. Aan de oplossing van de slechte weg verbinding met Leiden wordt gewerkt en hopenlijk is deze aangelegenheid over enkele jaren geregeld. De nestor uit de raad, de heer L. van der Zwan beantwoordde de rede van de burgemeester. Het geboorteoverschot bedroeg niet minder dan 77.8%. Verheugende cijfers, die het gemeentebestuur echter ook con fronteren met de nog steeds voortdurende woningnood. Op 1 januari 1959 stonden nog 706 wo ningzoekenden. met inbegrip van 79 ver loofde paren, ingeschreven. In 1958 kwa men 257 woningen gereed en werden er 3 gesloopt. Van de gereedgekomen wonin gen waren 140 woningwet-, 110 premie- en 7 herbouwwoningen; deze zeven waren de laatste herbouwgevallen. In uitvoering waren 303 woningen, terwijl voor 222 fi- nancieringsaanvragen waren ingezonden. Voor woningverbetering werd in 1958 in 38 gevallen een premie toegekend; in 10 gevallen werd een bijdrage verstrekt voor verbouwing in verband met samen woning. De totale woningvoorraad be droeg op 1 januari 6034 stuks; sinds mei 1945 een vermeerdering met 2330 stuks. De vis Het visserijbedrijf ziet terug op een jaar. waarin de vangsten minder en de prijzen hoger waren. De 120 schepen, die de Katwijkse vissersvloot telt, oefenen óf de verse trawlvisserij uit, óf een ge mengde visserij of ten slotte de drijfnet- haringvisserij. De vaartuigen, die te I.Tmuiden hun verse isaanvoer verkochten, hadden een bevredigend jaar met doorgaans goede financiële resultaten. Een fac tor van betekenis voor deze categorie van de vloot was de prijsverlaging van de stookolie. De financiële resultaten van de drijf netvisserij waren zeker niet - ongunstig de vangstdaling van de laatste jaren geeft echter zeer te denken, waarbij in het bij zonder aandacht verdient, dat de drijfnet- reders zich geplaatst zien voor een vol ledig wegvallen van de vroeger zo over vloedige vangsten onder de Engelse wal De afgelopen teelt leverde rond 100.000 kantjes in totaal minder op dan het sei zoen 1957 In drie achtereenvolgende jaren daalde de vangst met 20% De gemiddelde prijs steeg in dat tijdsverloop rnet 27% Tuinbon iv De tuinbouw vertoonde een beeld, te gengesteld aan de visserij; de oogsten waren best over het algemeen, doch de prijzen beduidend lager De omzet van de veiling beliep ƒ3.620 000 of ƒ400.000 min der dan het vorige jaar Merkwaardig was, dat men in de periode, vóórdat deze produkten van de nieuwe oogst ter vei ling kwamen, op 1957 een half miljoen voor was. Aan waspeen kwam in het jaar 1958 \2Vi miljoen kg aan de veiling. Er kwamen 2.450.000 bloemkolen onder de klok. Toerisme Wat betreft het badbedrijf mag wor den gezegd, dat het seizoen uitstekend is geweest De burgemeester zette de V.V.V een pluim op de hoed voor het vele dat zij heeft gepresteerd om het de Katwijkse gasten zo aangenaam mogelijk te maken. KATWIJK Brommerbotsing Een bromfietser gaf gistermiddag op het Emmaplein hoek Waaigat geen voor rang aan een verkeerscollega Beide brommers werden beschadigd; beide bromberijders ongedeerd. Gelukkige vondst Een vertegenwoordiger liet gistermid dag in de Princestraat een fototoestel van 936 op de stoep staan, toen hij bezig was zijn auto in te pakken. Even later werd het toestel door de zesjarige Jan Meijvogel uit de Duinstraat ontdekt, die luide ruchtbaarheid aan deze vondst gaf. Daardoor kon de vertegenwoordiger wor den opgespoord, die de jongen een flinke S «af beloni KATWIJK Schoorsteenbrandje Gistermiddag half een werd de brand weer gealarmeerd voor een schoorsteen brandje in een woning aan de Sluisweg Bij aankomst bleek dat door roetvorming een zich in de schoorsteen bevindende balk had vlam gevat. Door de bewoners was het vuur reeds geblust, zodat de brandweerlieden konden volstaan met het verwijderen van de nog smeulende balk en het schoonmaken van de schoorsteen KATWIJK AAÏS ZEE Nieuw-Guinea heeft hard medische hulp nodig In wijkgebouw Abeelplein heeft de wijkgemeente zuid-oost gisteren de eerste wijkavond van dit jaar gehouden. Ds. Jac de Vos verwelkomde in het bijzonder de heer Zorn en zijn helpster, mejuffrouw De Goede. De heer Zorn sprak over Nederlands Nieuw-Guinea. Op het witte doek was de grote schoonheid van dit land te zien. maar ook hoe de bevolking gebukt gaal onder tropische ziekten. De eerste zende lingen waren Óttow én Geissler. die in 1855 te Mansinaal aan land kwamen. Er werden dorpsschooltjes opgericht en in Hollandia kwam een theologische school tot stand Maar er moet nog veel meer worden gedaan. „Wij moeten meer medi sche hulp uit Nederland hebben" Na de pauze zag men een film over het werk in een melaatsenkolonie. Kleine dingen in een grote wereld Op uitnodiging van de amateurfotogra- fenvereniging Katwijk heeft amateurfoto graaf J, Pieëte uit Leiden in Marina een lezing gehouden over: Kleine dingen in een grote wereld. Ter inleiding vertoonde hij kleurendia's gemaakt op vakanties in de bergen. Daarna werden de mogelijk heden van de macrofotografie besproken, waarbij de lens het onderwerp tot op 2 centimeter, benadert. De resultaten kleurendia's van inseklen en bloemen waren van een overrompelende schoon heid. De zwart-wit portretfoto's werden door de heer Piegte op hun technische kwaliteiten besproken. Woning naast postkantoor Het onderschrift bij de foto van de woning naast het postkantoor, dat wij gisteravond plaatsten, behoeft nog een kleine aanvulling. De drie zoons van ge zagvoerder Arie van Duijn waren allen zeelood6 en een dezer zeelieden was als zodanig bij de Berlinramp betrokken. Wij plaatsten de foto. omdat de buitenkant van het gebouw binnenkort een grondige verandering zal ondergaan. We hoorden. winkel van zal worden ge laakt. Hoog t water Johannesburg krijgt januari 1961 een van de modernste effectenbeurzen ter wereid. die vijftien miljoen gulden ^al kosten en voorzien zal zijn van de nieuwste elektro nische snufjes. De marktwaarde der 1264 genoteerde fondsen is thans 30 miljard gulden. In het buitenland zullen voor een miljoen guldens bestellingen worden ge daan voor de nieuwe beurs. KATWIJK AAN ZEE Jaarvergadering In de Oranjezaal van het jeugdhuis komen vanavond kwart voor acht de kuipers en houtbewerkers C 2 in jaar vergadering bijeen Stofzuigers P. ZUYDERDUYN (Adv ft BANKSTELLEN en leuk»- zitjes Woninginrichting BUIS EN ZOON Sluisweg 25 Telef. 2964 KatwUk aan Zee LEIDERDORP Bezoek van wika Op 5 februari zal wika J. Roos, die be- ist is met het contact met het jeugdwerk i Nederland, op verzoek van de kerke- lad van de Hervormde Gemeente alhier ?n bezoek aan Leiderdorp brengen Het doel van dit bezoek is om met de kerke- raad en allen die met het jeugdwerk heb ben te maken, de stand van de plaatse lijke jeugdarbeid te bespreken en moge lijke richtlijnen voor de toekomstige ont wikkeling aan de orde te stellen. Stichting bejaardenzorg De kerkeraad van de Herv Gemeente heeft besloten, deel te nemen aan Stichting voor de Bejaardenzorg. Benoeming ambtsdragers De heren J Molema en S. Overein werden in de Hervormde Gemeente ouderling benoemd. Liturgisch centrum De kerkeraad van de Herv Gemeente heeft de kerkvoogdij verzocht om wegbreking van de banken vóór en opzij van de preekstoel in de kerk meer ruimte te maken voor het bedienen van de Doop Door plaatsing van een doopvont en een Avondmaalstafel zou hier een liturgisch centrum kunnen ontstaan. Het zal worden onderzocht, of er mogelijkheden voor zijn. Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt volgende week geen spreekuur op woensdagochtend maar op dinsdagochtend, eveneens van 9 tot 12 HILLEGOM Burgerlijke stand Geboren: Elisabeth C M. d v H A Rus man en C E Nederstigt; Lucia A M. d v H J A Fransen en P M Lommer se. Ondertrouwd: C P Weijers en M J G Brouwer; G A Homringhausen en Y W Fransdonk Overleden: Elisabeth C M Rusman. 5 dagen; Matthias Bakker. 73 j; Roelof de Vries. 83 J. Samenzang Nieuw Vennep-Lisse T TAYDNS VERZUCHTING achter- J-A af, dat hij er beter aan had ge daan „Die Jahreszeiten" helemaal niet te schrijven, omdat het werk hem bijna al zijn krachten had ge kost, prikkelt onwillekeurig de ver beelding. Stel u voor, dat de groot meester zich, met het oog op zijn ge vorderde leeftijd, beter in acht had genomen (eventueel op medisch ad vies) en de tekst van baron Van Swieten niet meer dan voor kennis geving had aangenomen, wat zouden onze oratoriumverenigingen dan met al hun vrije tijd moeten beginnen? De belangstellende lezer houde het ons ten goede, dat we schertsen en het dus niet zo kwaad menen Maar deze ver maarde. blijkbaar veranderende stijlen en inzichten trotserende partituur is toch wel een bijzonder dankbaar object. De koren zingen deze onverwoestbaar jeug dige muziek graag en doorgaans ook met goed gevolg (omdat ze niet te moeilijk is), de liefhebbers komen in drommen luisteren en de penningmeesters worden verblijd met een welkome verrijking van hun vaak zo droevig lege kas. De zang- en oratoriumverenigingen „Excelsior" (Nieuw Vennep) en „Looft den Heer" (Lisse) deden het gisteravond in de mooie Ger. Kerk van Nieuw Ven nep samen. Een grote schare vocalisten in een uitstekende verhouding van dames en heren stond in ruime breedte opge- T isserijgolfjés rpiNDELIJK was het woensdagmiddag weer eens goed weer op de noorde- delijke Noordzee. De visserij werd in de loop van de ochtend begonnen en leverde die dag nog van 100 tot 150 manden wijting, schelvis en koolvis op. De meeste schepen deden drie trekken. Onder de kust werd woensdag veel hinder ondervonden van het ongunstige weer. Veel schepen lagen te steken met de kop op de wind. Enkele schepen met de krachtige motoren visten nog en haalden van 80 tot 100 kg tong en van 5 tot 10 mandjes schol scheep. Bij de Pittboei was het weer redelijk. Daar bestonden de vangsten uit 200 tot 250 kg tong en 12 tot 15 manden schol. Enige trawlers om de Noord lieten iets meer weten van de visserij. De Toronto IJM 97 haalde van één trek liefst drie pakjes ruim negentig manden vis scheep. De trawler Allanwater meldde een trek van 30 manden vis en de Medan ving 50 manden koolvis en haring. De KW 72 heeft woensdag met motor- gen het eind van de week tevens op de schade op de Noordzee rondgedreven. J komst van loggers en kotters van de Assistentie werd ingeroepen van een an- kust met schol en tong. dere Katwijkse kotter. Het was de KW 63. die de KW 72 in de loop van de dag afleverde. Aan de donderdagmarkt Weinig aanvoer was er aan de dondei dagmarkt. Er waren ruim 1300 kisten vu waarbij 50 schelvis. 250 wijting. 100 gul en kabeljauw. 375 koolvis. 75 kleine h: ring. 75 makreel. 400 schol. Van de trawlervloot was alleen de Postboy bin nen met een vangst van 900 kisten waarbij 140 schelvis. 230 wijting. 340 koolvis De besomming was ruim f 24.000 voor een reis, die op 10 januari i begonnen. De prijzen, vooral van de schelvis, la gen opnieuw hoog. Grove schelvis zagen wc weg gaan voor f 80 tot f 70 per kist van 50 kg En vandaag aan de markt Aan de vrijdagmarkt werden twi schepen verwacht: de Golfstroom KW 4 met haring uit de Ierse Zee en de Claesje RO 46 met een vangst van 680 kisten verse haring, 20 kisten diversen en 1 stuks stijve kabeljauwen uit de Iers Zee. De kotter HD 79 markt vermoed» lijk in Engeland. De handel rekent te- WAT ZECT U??? IS DAT NIET MOGELIJK??? KOMT U DAN ZELF EENS BIJ ONS KIJKEN! SPOTPRIJZEN IN ONZE Alles eerste keus goederen, dus niet met zogenoomde,, schoonheids", kleine of hoost onzicht bare foutjes. MODERNE ONTBIJTLAKENS, mooie pastel ruiten, grote maat aQ Bijzonder koopje 7 BADHANDDOEKEN QQ Mooie frisse dessins Cf. EXTRA mooie BADDOEK -\c Nu voor slechts 1 PARTIJ OOGJES LUIERS Solide kwaliteit Grote maat -»Q Nu voor slechts CT. ZWARE TWENTSE GRASLINNEN LAKENS MOOIE STEVIGE KWALITEIT Blijven ook na vele malen wassen mooi zwaar 1 persoons 150c.m. breed5.30 2 persoons 180c.m. breed Bijpassende slopen 1.29 6.95 PARTIJ NEVEDA JUMPERWOL Beperkte voorraad 3 Nu voor slechts 1.3" Partij Poplin DAMESBLOUSES zonder mouwen A -)Q Mooie kwaliteit Partij gele flanel STOFDOEKEN K O O P JE 25 et. Bijeenkomst produktschap Donderdag zal het bestuur van het Produktschap voor vis en visprodukten te Den Haag in vergadering bijeenkomen. De vergadering begint 's middags twee uur in het gebouw van het hoofdpro- duktschap voor akkerbouwprodukten. Op de agenda komt onder andere voor de vaststelling van een aantal verordenin gen en de vaststelling van de toeslag voor de daarvoor In aanmerking komen de doorgedraaide verse haring over de perioden van 1 september tot en met 31 oktober 1958 en van 1 november tot en met 13 september. Geen conscquentiea Wat meent drs. J. J. Zijlstra van de beroering over de jacht op de haring onder de Ierse kust door honderden trawlers van vele landen? Het kan ons biologen onberoerd laten, aldus de heer Zijlstra Er is niets dat er op wijst, dat deze haringjacht, waarover de Ieren zich ongerust maken, van enige invloed ts op de haringstand in de Ierse Zee De ha ringjacht wordt al enige jaren bedreven en omtrent de gevolgen van deze visserij behoeft men zich waarlijk niet ongerust te maken De haring onder de Ierse kust kan die jacht best verdragen. De Klaasje is er weer De Urker motorkotter Klaasje UK 96, die 2 juni 1958 bij Terschelling op een vóór jzaten (en stonden) de drie solisten: Lize Schoo (sopraan), Jan Waayer (tenor) r-n Jan van de Ree (bas). Ondanks het feit, dat muziekcritici door „Die Jahreszeiten" in talloze audities letterlijk vervolgd worden (we hoorden het werk eens drie maal in één maand) en dus het gevaar zou den kunnen lopen, er hartgrondig ge noeg van te krijgen, moeten we be kennen, dat de oude Haydn ons wéér gegrepen heeft deze keer. Zeker niet om de brave, de deugdzaam heid lovende tekst met zijn lichtelijk heidense tendensen, maar alléén, omdat de componist een genie was. En geniali teit is van huis uit onsterfelijk. De heer s. W Visser, in wijde omge ving bekend en erkend, voerde het be wind over tie massa uitvoerenden Hij toonde zich een koorleider-van-nature, de vakman, voor wie deze moeilijke taak geen onaangename verrassingen meer kan opleveren. Zijn gebaren waren veel betekenend, maar tevens simpel. Het eigenlijke werk was (men kon het de zangers aanhoren en het de dirigent aan zien) op de repetities gedaan. Daarom waren drukke bewegingen en show over bodig. De zang verliep met grote zeker heid, afgezien dan van enkele minder gelukkige intonaties hier en daar (de bassen hadden soms neiging, de toon te drukken en dc sopranen deden een paar maal wat onzeker). Men had ook de span ning. het enthousiasme niet zelden feller gewenst en de expressie overtuigender (vooral in de beide beroemde koren van de jacht en de wijn in III). Maar in 't algemeen was er, ten aanzien van tech niek. zuiverheid, uitspraak, homogent- teit, in mindere mate ook van de dictie, véél te prijzen. Een geslaagde uitvoering Inderdaad I De drie solisten, geroutineerd in deze muziek, bevredigden bijna in gelijke mate. Jan van de Ree zong gemakkelijk, met fraai geluid, maar voor ons gevoel vaak wat vlakke uitdrukking. Jan Waayers voordracht deed bezielder en rechtstreek ser aan, terwijl Lize Schoo haar wellui dende stem doorlopend beheerste en op gelukkige wijze ten dienate van de ver langde expressie stelde. De heer Visser beheerste (een niet al ledaags verschijnsel bij koordirigenten!) ook het medewerkende orkest, voor zo ver hij daarvoor ten minste voldoende armslag had De Rotterdammers musi ceerden echter steeds betrouwbaar (ook als de dirigent zijn aandacht voor het koor nodig had) en dikwijls pittig en klankvol, mei redelijk verzorgde afwer king. Ze besteedden ook meestal vol doende zorg aan de verwezenlijking van de geestige imitaties, onverwachte effec ten en fijne accentueringen, waarvan Haydns partituur wemelt. Joh. van Wolfswinkel. mijn liep en die ternauwernood kon wor den behouden door enige andere Urker kotters, is weer in de vaart gebracht In zwaar beschadigde toestand werd het schip indertijd tussen twee andere kot ters in, in behouden haven gebracht. De UK 96 werd hersteld door de scheeps werf van de firma W. Visser te Den Helder. Viérde voor Wieringers De Wieringer rederij Koorn en Ten Bokkel heeft bij de scheepswerf C. Amels te Makkum een nieuwe motor- kotter besteld. Daarmee zal deze rederij eind van dit jaar over vier kotters be schikken. Dezer dagen werd namelijk to water geiaten een kotter, die 25.50 meter lang is, 6.05 meter breed en 3.10 meter hol. Het thans bestelde schip wordt hier van een zusterschip. Voor de rederij zijn al in de vaart de Tiny Dieuw WR 33 cn de Jan Willem WR 34 Flinke Fransman Een grote Franse trawler, de Regina Coeli, is te water gelaten bij de IJmui- dense scheepsbouwers Kramer en Booij in Kootstertille in Friesland. Het schip, dat 55 meter lang is en dat zal worden voortgestuwd door een 1250 pk Deutz- motor, is bestemd voor de rederij Four- ney Duval te Boulogne sur Mer. De an dere hoofdafmetingen van de trawler zijn: lengte tussen de loodlijnen 48 meter, breedte 9 meter en holte 4 85 meter. Ds. Schouten in Katwijk over Voortgang van het Evangelie onder negers in Suriname GROOTSTE SORTERINC „HOLLANDIA" DAMES ONDERGOEDEREN BLEICHRODT RIJNSBURC - NOORDWIJK i. ZEE SASSENHEIM Op de gisteren in het wijkgebouw bij de Oude Kerk gehouden wijkavond van de wijkgemeente zuid-west heeft ds. Schouten uit Paramaribo gesproken over het zendingswerk in Suriname. Een zwarte bladzijde uit de geschiedenis van dit land is de slavenhandel. Hierdoor zijn vele wonden geslagen, die nog niet altijd sijn geheeld. In 1574 kwam de broedergemeente tot stand. In die tijd bestond de Hervormde Kerk wel. maar die was alleen voor de plantage-eige naars en niet voor de negers, die tocb maar slaven waren. Hierin kwam verandering door de ac tiviteiten van de Hernhutters Kersten en Rose, die een kleermakerijtje begon nen en door hun werk in contact kwa men met de slaven. Zij vertelden hun, dat de Here Jezus ook voor hen op de wereld is gekomen. Zo kon in 1776 de eerste slaaf worden gedoopt en in 1778 kerkje worden 58 werd in de achtste wijkgemeente de eerste stenen kerk gebouwd. Toen de slaven in 1863 vrij kwamen, wilden zij niet meer op de plantages werken Zij werden vervangen door Hin does en Javanen en ook kwamen er veel Chinezen, die de handel uitbreidden Het zendingswerk ondei de Creolen wordt grotendeels door christen-Creolen verricht. Goede Vrtjd.g en Pasen sijn ware hoogtijdagen in Suriname. Dan gaal men geheel in het wit gestoken naar de kerk. De Paasmorgen wordt met koraalmuziek op de stoep van de kerk betonnen, w..m. m,„ a. II"' d' v*° ontliep-. nen wordt voorgelezen. n.N' d* p*u" f' Sehouten dl,*. d' bijeenkom., mot

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9