„Koningin zonder troon studeert in Leiden LEZERS SCHRIJVEN ONS: Verrassende expositie te Leiden Parijse kunstenaar gastvrij in Prentenkabinet ontvangen Leiden gaat slopen om ruimte te krijgen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 23 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden '11 Vrijdag Schouwburg. 8 uur: Mercadet door Rott Toneel voor K en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leids Politte-muzlekgezelschap. Groot Auditorium. 4 uur: Inauguratie prof dr T Smits Den Burcht. 7.45 uur: Leidse bond volks- •omders. lezingen en films. Den Burcht. 8 uur: muziekavond Ned Chr Beambtenbond. Rehoboth, 8 uur: afd. Leiden Christen- vrouwenbond. de heer J. Eggink over kin deren uit achtergebleven gebieden. Lutherse kerk. 8 uur: Gemeente-avond, is. W J. Sijthoff over „Bethesda". LEIDERDORP: dorpshuis. 8 uur: Her vormde lekespelgroep met Sjaloom. Zondag: Geref Jeugdhuis, Breestraat, 8 uur: A A Leenhouts over „De ontwikkeling Israël In de volheid van de tijd". Marekerk, 7 uur: bijzondere kerk dienst. dr. P. L. Schoonheim over he- requiem van Verdi. Van de nnlvcrsitelt Maandag 26 jan.: prof. dr. E. W. Hofstee in sociologische faculteit over „De sociaal- jgrarische structuur in Nederland", io de i eollegezaal van het instituut om R uur. Vrijdag 30 jan.: inauguratie prof. dr. R 7. Beerling. Apotheken De avond, en nachtdiensUwordt waar nomen door apotheek Boekwijt, Bree •aat 74. telef. 20552, en in Oegstgees' de apotheek Wilhelminapark 8. telef >n"jJ JD74, doorlopend geopend. Films Casino (7 en 9.15 uur, zaterdag ook 110 ijur): The smallest 6how on earth (14 jaar); donderdag: De zeven hoofdzon den (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Hercules P 4jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tramlijn be- feerte (18 jaar). Rex (2 30. 7 en 9.15 uur): Slavinnen van de Amazone (18 jaar). (2.30. 7 en 9.15 uur): In die nacht (18 jaar). Lenie Quant deed afstand In haar avontuurlijk leven paste bloein-koningschap van half jaar DEHALVE aan een Kroonprinses biedt de Leidse universiteit ook onder- dak aan een koningin en sinds de vorige week is het een koningin 11 zonder kroon geworden, want Lenie Quant, die bijna een half jaar bloemige scepter over vele landen heeft gezwaaid, heeft de vorige week na de opening van de Winterflora te Haarlem plechtig troonsafstand gedaan en ig teruggekeerd tot haar studieboeken. De wijze, waarop Lenie op haar troon kwam, zou Macchiavelli hebben geïnspireerd tot een nieuw hoofdstuk van zijn standaardwerk „De Vorst", waarin hij de mogelijk heden om een kroontje te krijgen heeft uiteengezet. De politiek van Lenie zou deze machtsdeskundig e oprecht hebben verrast. Lenie veroverde haar kroon via een briefje, dat geschreven werd in een landerige bui, omdat de studiestof voor het tentamen fonetiek zo droog was. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen- baig 73: elke dag geopend van half 10 to: uitgezonderd op dinsdag tm 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag feopend van 9 tot 12 en van half 2 «nr (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Girenmarkt 1 b: elke dag geopend M 12 en van 2 tot 4 uur. April vorig jaar was Lenie ijverig in haar kamer, Vliet 3 te Leiden, aan het studeren voor het tentamen, toen zij voor de afwisseling in een damesblad ging bladeren. Daar las zij, dat Nederland een Bloembollen-koningin zocht, die in Ame rika de Nederlandse bloemen zou kunnen propageren en vertegenwoordigen. Zij keek op de kalender: Het was de laatste inschrijfdag. „Waarom niet?", dacht Lenie, „als ik zak voor dat tentamen, heb ik tenminste nog wat". En een uur later had zij de brief gepost, Toen gaf het geluk het 23- jarig studentje een vertrouwelijk knip oogje, want niet alleen slaagde zij voor het tentamen fonetiek, doch tevens werd zij na maanden selecteren uitgekozen uit ruim drieduizend machtsbeluste adspirant- koninginnetjes, om naar Amerika te ver trekken. Graveeteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch itadiecentrum- elke dag te bezichtigen tassen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 18a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag leopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 to uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 1 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. rlke dag algemene studiezaal en uitleen- «fdellng geopend van half 10 tot half 6, op raterdag tot 5 uur. Academiegebouw Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8 30 tot 12.30 en van 2 tot 30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden apenburg 6: op maandag, woensdag en Tijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic 3 sociologie van niet-westerse volken erste Blnnenvestgracht 33a- elke dag Dopend van P tot P..30 en van 2 tot 5 30 ur, behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal. Oude fcngel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Maar haar regeringsperiode eiste een gedegen voorbereiding en de vrijdag Franse studieboeken werden ter zijde geschoven om plaats te kunnen ma ken voor ingewikkelde verhande lingen over de bloei van bollen en de soorten van bloemen. Eén september vertrok koningin Lenie lar New York en half november kwam zij buiten adem in Nederland terug. Want de Amerikanen wilden zoveel van de Nederlandse bloembollen en bolbloemen weten, dat Lenie er bijna drie maanden onafgebroken mee bezig is geweest, Morgens half zes moest zij doorgaans r bed al uit daar wen je aan, ver zekerde ze ons want om half zeven begon het eerste televisieprogramma voor boer en tuinder. Daar Amerika tientallen televisiezendera en honderden 9tudio's heeft, werd de dag gevuld met het reizen ne stad naar de andere, afgewis seld met persconferenties en officiële lun ches of cocktallparties. Het klinkt allemaal nogal avontuurlijk, aar Lenie is haar rustige Leidse kamer i die weken gaan waarderen. En daarom heeft ze vorige week zonder leed troons afstand gedaan. Er waren nog mogelijk heden voor haar bij de reclametelevisie en ndere publiciteitsorganen, maar per slot an rekening vindt Lenie, dat ze studente Pranse taal is. en daarom is thans voor haar afgesloten •ot 5.30 en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vao W tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. za'erdag ?*n 10 tot 5.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek ituvens. Plantage h maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 530 u., woensdag en O terdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag J^ieciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot_8.3o uur "s avonds gelden niet voor ion- en •«••Wagcni Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe Je tn de kou?"; educatieve tentoonstel- big over het leven van de Eskimo'». Ge ®Pend tot en met 1 maart. Avon luren En dit koningschap is slechts een van de vele avonturen, die Lenie heeft beleefd. vas een zevenjarig meisje, toen de Jappen Indië bezetten, waar haar vader iviel-ingenieur bij de Marine was. In 1946 kwam ze in Nederland terug, maar haar moeedr had kans gezien .haar in het kamp voldoende schoolkennis bij te brengen om haar klaar te maken voor het toelatingsexamen van het Grotius- gymnasium te Delft, In welke plaats de familie Quanl zich na repatriëring ves tigde- Zo werd Lenie. nadat ze lichamelijk op peil was gebracht, gymnasiaste er ooit op een lagere school te rijn geweest. t er na het eindexamen gebeurde, heeft iets van de adembencmendheid, die haar koningschap ook kenmerkt. Lenie deed examen M.O.-Frans, ze haalde in dezelfde taal het zware tolkdiplomn en verzamelde nog een stapeltje diploma's k houd van cursusjes, zegt Lenie zelf met »en verontschuldigende glimlach. Toen ze ook al gediplomeerd mannequin was, begon ze aan een serieus studiepro gramma. aan de Leidse universiteit. Maar ondertussen-bleef haar leven iets decoratiefs houden. Op gezette Expositie Informele kunst te Leiden In samenwerking met het Leids Aca demisch Centrum en de senaatscommissie voor het studium generale te Leiden, wordt vaai 26 januari tot en met 28 fe bruari in het academiegebouw der rijks universiteit te Leiden, Rapenburg 73, een tentoonstelling „Informele kunst" gehou den. Ter begeleiding van deze tentoon stelling worden twee colleges gegeven voor het studium generale op de dins dagen 17 en 24 februari, 's morgens 11 30 uur door mr J. V. van der Meulen. Op de expositie zijn werken te zien de kunstenaars Armando. Kees van hemen, Hendrikse, Will Leeuwens, Cor de Nobel. Henk Peetere, Jan Schoonho ven en Fred Saeger. tijden trad zij op in het Nederlands Costuummuseum van Den Haag, waar zij de dracht van eeuwen tot leven bracht. En wie van de zomer naar de modeshow is geweest van de meisjesstudenten ten bate van hun clubhuis aan het Rapenburg, heeft Lenie daar als een van de manne quins zien lopen. Er is iemand in Leiden geweest, die het koningschap van Lenie met zeer gemengde gevoelens heeft bezien. De heer Hans Mellema, student geologie, onderhoudt tedere banden met Lènie en in juni moest hij naar Spanje voor zijn studie. Hij keerde eind augustus naar Nederland terug en was nog juist in de gelegenheid om rijn verloofde een kus te geven, voordat het vliegtuig met Lenie naar New York ver trok. Het werd dus bij elkaar een schei ding van bijna een half jaar. Machthebbers plegen niet op fluwelen tronen te zitten en daarom is Lenie blij, dat ze de macht kwijt is en deze heeft over gedragen aan enkele Leidse profs, die over enkele weken zullen onderzoeken, hoe het staat met haar kennis van drie onder delen der Franse taal. Ook dat is niet zo heel erg leuk. Maar als deze drie proeven zijn afgelegd, staat de weg naar het kan- didaaatsexamen open. En dat wordt dus een heel belangrijke stap in het avontuur lijke leven van de onttroonde „koningin van Leiden". Leidse inbrekers berecht De rechtbank te 's-Gravenhage heeft dr.e mannen uit Lelden, die op de avonc van 19 oktober van het vorige jaar eer inbraak hadden gepleegd in een modema gazijn te Leiden, tot gevangenisstraffen veroordeeld. Een 24-jarige loswerkman werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest (e.s e> maanden met aftrek); een 44-jarige koop man kreeg overeenkomstig de gevangenisstraf van een jaar maanden met aftrek i een 21-jarige banketbakker werd oordeeld tot een gevangenisstraf var jaar en twee maanden met aftrek voorarrest (eis een jaar met aftrek). De mannen hadden een brandkast n de koopman genomen i ongevi 11 000 i Een 34-jarige spinner uit Leiden, had geholpen bij het openscheuren de ka6t, werd veroordeeld tot een gev genisstraf van drie maanden De eis gen hem was 100 boete een een vc waardelijke gevangenisstraf van maanden. Rioolellende Langebrug en omgeving Op 12 mei 1958 heeft de Leidse raad zich beziggehouden met bovengenoemde kwes tie. Het resultaat was, dat na een bespre king van ruim twee uur met algemene stemmen een vooretel van de heren Woudstra en Van Iterson werd aangeno men. waarin B. en W. werden uitgenodigo om de raad zo mogelijk binnen drie maanden volledig in te lichten om de alsnog te nemen maatregelen, ter af doende verbetering van het „moderne' riool dat in de plaats is gekomen van d< oude overkluisde gracht; bovendien zoi een deskundige van buitenaf een onder zoek instellen. De gedupeerden hebben tot op heden van deskundigen niets gemerkt. De schrik- barende en onhoudbare toestand bestaat nog steeds. Schade, moeite en zorgen blij ven het deel van de slachtoffers. Er be staat geen enkele vorm van schadeloos- itelling. Men zal zich tooh wel kunnen verplaat- :en In de positie van deze mensen of moet nen zoiets eerst in eigen woning onder- 'inden? Nogmaals: het riool is te klein en niet angesloten op het centrale riolerings stelsel. Door de overdruk in het gemeente riool spuit het water door de normale huisaansluitongen naar binnen. maand januari van 1959 is bijna voorbij. Is een termijn van mogelijk drie maanden zo rekbaar? De gedupeerden doen wederom een dringend beroep op de instanties en de gemeenschap en wachten nu maar weer gelatenheid af. Riool-gedupeerden van Langebrug en omgéving. Moderne kunst (5) Wanneer de \ruile vaat elf ingezonden stukken blijkt te kunnen opleveren, heb ik goede moed, dat aan de moderne kunst ook nog wel enkele regels mogen worden besteed Laat ik er dan de heer Van D. op mogen wijzen, dat de moderne kunst er geen behoefte aan heeft te wor den goedgepraat of afgekraakt. Het gaat slechts om een beetje begrip. Om hiertoe te komen is het nodig te beseffen, dat er nog zoiets als kunstgeschiedenis be tast. Het lijkt mij namelijk, dat de heei Van D. deze volkomen negeert. Ik raad hem vriendelijk aan door wat zelfstudie (door middel van pocketboek jes bijvoorbeeld) zoveel van deze geschie denis te weten te komen, dat hij m ieder geval op betere gronden de moderne kunst kan veroordelen (als hij dat dan nog per se wil), dan hij nu doet. Want in de kunst is wel degelijk de mens essen- tiel en niet boompje-koetje-huisje, hoe knus de heer Van D. deze ook mag vin den. Ook is hst zichzelf weggeven van de kunstenaar precies het tegenovergestelde van het geef-uzelf-aan-mij van de on wellevende snoever En dat de oude schilders van de toe schouwers uitgingen, ie gelukkig perti nent onwaar. Anders hadden wij nooit een Nachtwacht gehad. Slechts met wen sen van hun opdrachtgevers moesten zij noodgedwongen rekening houden. Maar mijnheer Van D„ u gelooft toch zelf niet, dat bijvoorbeeld Jeroen Bosch van de oeschouwer uitging Voorschoten. J. OVERDUIN Leidse weg 371. woordig kan. Een leerling van prof. dr. H. v. d. Waal liep, in Grie kenland op studiereis, een jonge Franse kunstenaar tegen het lijf, die de moeite waard bevonden werd er de deuren van het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden voor open te zetten. En zo kwam Bernard Boutteville met zijn pentekeningen naar de Kloksteeg en mocht ze daar ophangen. Een verkooptentoonstel ling nog wel. Wie zou dat vroeger ooit gedacht hebben? Bernard Boutteville is een 35 jaar oude Parijzenaar, die de Ecole des Beaux Arts destijds de rug heeft toe ge draaid, omdat daar wel heel sterk de voorkeur werd gegeven aan de abstracte kunst. Hij wilde zichzelf zijn. En hij is gaan tekenen in Parijs, maar verder ook: in de Dordogne. in Algiers, in Spanje, in Griekenland en in Zweden. Met de pen. Een techniek, die een grote zuiverheid van zien vraagt en een zeer grote gereserveerdheid. Bernard Bout teville meent, dat men van zijn tijd kan zijn zonder een bepaalde stijl aan te hangen. En hij meent óók. dat ieder kunstwerk eigenlijk een abstractie is, het extract nl„ dat de kun stenaar uit de voorhande werkelijkheid heeft ge- Wat in het prentenkabinet thans ten toongesteld is, zal iedere liefhebber van fijn, geëquilibreerd werk aantrekken. Het zijn in hoofdzaak landschappen, oude kerken en kloosters, maar ook portretten van echte typen. raak, fijn doorvoeld. Het perspectief is erin, maar ook de compositie in het vlak De tentoonstelling is van 24 januari tot en met 14 februari a.s te bezichtigen iedere middag van 2 tot 5 uur. Gesloten Siësta in het gesticht", penteke ning van B. Boutteville. is het prentenkabinet op zon- en feest dagen en op maandag 9 februari C. Th. WilbertRelsberman Burgerlijke stand van Leiden GEBORENHendrik Johannes, zn van H. van As en J- Herruer; Anna Antonia, dr van W P. van Boheemen en A. M. G. MoorenJohanna Maria, dr van J. Bekooy en M. Brocaar; Anita Jolanda, dr van J. H. van Heij- ningen en A. Groene wegen; Theodo- rus Maria, zn van P. C. van Teijlin- gen en A T. Kamper; Jan Willem, zn van J. W. Krabbe en C. Stokkel; Willem Hendrik, zn van I. de Feij en M. J. Ligt voet- OVERLEDEN: J. G. Wijnands, Deze panden aan de Walersleeg zullen moeten verdwijnen voor het noord-zuid-tracé, dat de Korevaarstraat via St. Jorissteeg, Watersteeg en Hooigracht zal verbinden met de verbrede Pelikaanstraat. De af braak kan spoedig worden verwacht. Het provinciale bestuur van Zuid-Holland streeft naar de aanleg van een „Forenzenweg" langs de spoorbaan Den HaagLeiden van het Haagse naar het Leidse centrum. Over het beloop van deze weg wordt geschreven in het artikel „Vierkant van autowegen omgeeft Leiden". In de omgeving van de Witte Singel zal enige vrij oude bebouwing moeten worden gesloopt, waaronder de theetuin „Oud-Hortuszicht". C. J Schei 7 jr; W F. de Graaff, 71 jr GEHUWD: P. Veelenturf en M R. A. van der Klaauw; B Hoogkamer en A. N. Timmers; L. de Boer en J. de la Rie; L. van Gorkum en C. Pre- voo; J. van Muyen en W. Blanken- stein; K. W. Vilders en S T. Verlind. .sen cn grote vrachtwagens maken de Breestraat onveilig. De combi natie winkelstraatverkeersweg la al niet ideaal. Ontbreken dan nog omleldings- wegen, waarvan het Interlokale doorgaande verkeer gebruik moest maken, dan Is het te verklaren, dat de chaos soms compleet is- Maar er la perspectief voor Leiden, De trams gaan er In 1B61 uit en er worden volgens bet schema wegen aangelegd die het grote verkeer, als het er geen enkele relatie mee heeft, bulten de binnenstad houden. PROMOTIES LEIDEN. 22 Januari Rijksuniversiteit lefaehrlft getiteld ..The d In some dilute 3He- icor AMR van ten g en thans wonende ACADEMISCHE EXAMENS -EIDEN. 22 Januari Rijksuiilvereit heid de heer C Mondt I Textielshow in het gebouiv Levendaal 1 teravond in gebouw Levendaal een textielshow gehouden. Deze show, die onder leiding stond van mevrouw Madeleine Krispijn, had tot doel de artikelen van Nederlands Fabrikaat naar voren te brengen. Vooral nu de Euromarkt tot stand is gekomen, is het van groot belang te weten, dat de artikelen, die in ons land worden vervaardigd, gelijkwaardig zijn aan die uit andere landen. Allereerst brachten drie mannequins verschillende foundations, het fundament voor de bovenkleding. In tegenstelling met vroegere tijden is deze foundation tegenwoordig geheel wetenschappelijk verantwoord. Zowel voor de teenager als Voor de zwaardere vrouw zijn er makke lijk zittende b.h.'s en gaines te verkrij gen. Mevrouw Krispijn wees er in dit verband op, dBt een badkostuum aan de zelfde eisen moet beantwoorden als de foundation. Verschillende lastex-bad- kostuums, waaronder een beeldig ma rineblauw pakje, werden getoond Wel zijn deze pakjes duurder dan de normale badpakken, maar dit komt het figuur toch weer ten goede. Bij de verschillen de soorten nylonkousen werd de aan dacht gevestigd op de elastische nylon, die dit voorjaar op de markt komt en tn veel gevallen het dragen van 'n elaatieke kous zal kunnen voorkomen. De zomerpyama's waren van ka toen en uan nylon met viscose, waar door een poreuze stof wordt verkre gen, terwijl voor het koudere seizoen zwanendons het aangewezen mate riaal U. Vele originele vondsten wa ren verwerkt in de cocktailschortjes en dusters. Heel grappig was de duster, geïnspireerd op de Japanse kimono. Op het gebied van de herenconfectie maakte men kennis met de verschillende stoffen waaruit kostuums gemaakt wor den Een nieuwtje voor ons land is het dralongaren, waarvan men eigengebreide truien en vesten showde. Een keur van regenjassen, vervaardigd van met sili conen behandelde nylon en van draion, vertegenwoordigde de llcht-gewicht jaa- sen. terwijl in de zwaardere klasse een schitterende camel met leer afgebiesd werd getoond. De show werd besloten met een sene geklede middagjurken en cocktailtoilet ten, die grotendeels van tinneroy- tmprlmé waren vervaardigd. De tegen woordige poolatoffen pletten praktisch niet meer. aangezien men de katoenen vezel met plastic heeft volgeperat. Deze toiletjes, die alle door Doortje Driese naar waren ontworpen, muntten uit door coupe en élégance. Ook de kleurcombina tie» waren zeer apart. Heel mooi waren de avondmantel en cocktailjurk. ge maakt van een bedrukt mattong-weefsel. Restauratie Leidse oudheden in studie B. en W. van Leiden hebben de raad meegedeeld, dat het onderzoek naar de toestand van cultuurmonumenten in Lei den regelmatig voortgang vindt. Het on derzoek naar de toestand van het Cae- ciliagasthuia is voltooid. Plannen voor de restauratie daarvan zullen nader wor den uitgewerkt en aan de raad worden voorgelegd. Een onderzoek naar de toe- stand van de arena van de Burcht ia gaande. Ook dit zal binnen afzienbare tijd tot een voorstel aan de raad leiden. Restauratieplannen voor de Zijlpoort en de Morspoort zijn klaar en op het ogenblik bij de rijkscommissie voor de monumentenzorg in behandeling. Ten slotte beraadt het college zich over een passende bestemming voor het voorma lige herenlogement van de Burcht, dit ter voorbereiding van de restauratie van het logement. C. A. Muller overleden Te Berg en Dal bij Nijmegen ia op 73-jarige leeftijd overleden de heer C. A. MuIIt. oud-hoofd van de opleidings school voor de rijkspolitie te Berg en Dal. De heer Muller werd in 1883 te Lel den geboren. Hij ts vele Jaren inspecteur van politie in Rotterdam geweeet. In 1939 nam hij als zodanig ontslag en aan vaarde hij een functie bij de Rotterdam se luchtbeschermingsdienst. Na de oorlog werd hij hoofd van de opleidingsschool der rijkspolitie. Vandaag is het stoffelijk overschot in Dieren gecremeerd. De molen Kanaalweg Het college van burgemeester en wet houder* heeft geantwoord op vragen van het raadslid dokter H. M. J. W. J. Kort- mann over het voortbestaan van de mo len aan de Kanaalweg. B. en W. delen mee. dat zij met Ged. Staten onderhan delingen voeren inzake de overneming de molen in eigendom van de ge- ite, alsmede over de restauratie van de molen en het plaatsen van een afraste- Het college vertrouwt erop, dat G.S. hun standpunt omtrent het plan nu spoedig zullen bekend maken. De tegen woordige afrastering is niet voldoende vandalisme tegen te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7