Ringtracé om stadscentrum gaat door slechte panden Mogelijk gevaar van demping Rapenburg voorgoed afgewend: andere grachten wèl dicht ME UWE UEinSCHE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI 193 j parkeerplaats' raad speciaal over het wegenschema voor de binnenstad (binnen de singels) denkt, maar het zal haar zeker deugd hebben gedaan, dat de ontwerpers het behoud van die monumenten hebben vooropgesteld, die karakteristiek zijn voor de waarde van de binnenstad. Er is ook gelet op gebouwen, welker culturele waarde ligt in enkele historische fragmenten. Plaatselijke saneringen zijn ook in deze sectoren nodig, maar zij moeten er tevens op gericht zijn, de structuur niet aan te tasten. Wie het wegen schema voor het stadsgedeelte binnen de singels bestudeert, komt welis waar tot de conclusie, dat hier zeer ingrijpende veranderingen worden voorgesteld om Leiden uit zijn penibele verkeerstoestand op te trekken, maar ook dat de samenstellers met verstandige zorg te werk zijn gegaan. Haarlemmerstraat (8) en de Oude Rijn (9) te zijn gepasseerd. Via de Koornbrugsteeg (11) zet de ring zich voort naar de verbrede Langebrug (12), die wordt gevolgd tot aan de door braak naar de Vrouwensteeg (13). Voor een belangrijk deel loopt deze binnenring door slechte panden. De ontwerpers verhelen echter niet, dat ook enkele kostbare doorbraken nodig zullen zijn. De uitvoering van deze route zal vanzelfsprekend in fasen moeten geschieden. Een groot deel van het plaatselijke en Interlokale verkeer heeft het centrum van de stad als bestemming Daar zijn d>' winkelt, de kantoren en de openbare in- Instelllngen en het parkeervraagstuk doei zich dan ook diér het sterkst voelen. Nu ia het een feit, dat dit centrum voor het gemotoriseerde verkeer niet gemakkelijk is; neem bijvoorbeeld de Haarlemmer straat en de Breestraat. die toch op ge brekkige wijze onderling zijn verbonden Er is in het wegenschema een binnencity ring om het hart van de stad ontworpen die ook daarin zal voorzien Wij nodigen de lezer uit, met ons de reeks cijfers op deze kaart ,dle het nieuwe centrum van de stad aangeeft, te volgen. Alvorens dit te doen. geven wij voor een goede onen tatie een verklaring van de letters. A a de Pieterskerk; B a Hooglandse kerk; C a Stadhuis; D a Burcht; E ra Van der Werfpark; F ra Universiteit; G Kaasmarkt; H a Beestenmarkt; I a Marekerk; J a Stadsgehoorzaal; K a Doelenkazerne (links); L' a Meelfabriek (rechts); M a Molen De Valk (links boven). Verbredingen Van de Breestraat (1) ontstaat door verbreding van de Vrouwensteeg (2) en Kippenbrug (3) een verbinding met de Haarlemmerstraat (4), vanwaar de city- ring verder gaat langs de Vrouwenkerk- koorstceg (5) naar de verbrede Clara steeg (6) om daarna ln zuidelijke /ichting om te bulgen naar het Burchtcomplex (7) en de Burchtsteeg (10) na (tussen de Jan Vossensteeg en de Schagensteeg) de Brekers en bouwers Bij een woningtelling en -on derzoek in Leiden kwam vast te staan, dat van de 6309 wo ningen binnen de singels er 2998 in slechte toestand verke ren. Dat is ongeveer 47 pro cent. Deze wel bijzonder on gunstige toestand maakt het de brekers gemakkelijk; zij hoe ven niet te treuren om het ver lies van hele straten, ja, wijken. Voor de bouwers ligt hier een gigantisch probleem. Met dat bouwen ligt het in Leiden im mers toch al niet zo eenvou dig. De hoge overheid geve Lei den zoveel ruimte voor krotop ruiming, dat er spoedig van een revolutionaire schoonmaak kan worden gesproken. Niet slechts om een vlotte uitvoering van het wegenschema, maar vooral om het geluk van honderden stadgenoten, die nog steeds moeten huizen onder een lek dak. Het gebied tussen de Morsstraat (14, linies boven) en de Eerste Binnenvest gracht (15) is bij het stadscentrum ge voegd,. waartoe naast de Steenstraat (16) onk aan een verkeersontsluiting dooi middel van een nieuwe brug over d< Morssingel ten zuiden van de Morspoort (17) is gedacht. Injectiewegen In totaal zijn zes „injectiewegen" de cityidng (voor de begrenzing van deze ring ziel men het slot van dit artikel) de binmencity-ring ontworpen. De erarste begint op de Lammerm (18, linlfcs boven) en gaat via de nic brug owr de Oude Vest ter hoogte de Lakenhal (19) en het te saneren gebied „De Camp" (20) naar het Vrouwenkerk hof (5). .Deze weg is een voortzetting van de weg fover het Schuttersveld langs de de Lammer- De nieuwe brug over de Oude Vest (19) vervangt de tegenwoordige Turf- marktsbrug. Het toelaten van het verkeer over een bredere Turfmarktsbrug op de zelfde plaats heeft, als de scheepvaart door dev Oude Vest wordt gehandhaafd, grote bezwaren in verband met een zeei kostbare vergraving van de Beestenmarkt (H) en een verbreding van de Turfmarkt, waardoor ook parkeerruimte verloren zon gaan. Een voordeel is ook, dat door het nieuwe tracé het verkeer uit de noordelijke richting niet op de Prinsesse- kade (21) en het Kort Rapenburg (22) is gericht en dat dus het verkeerski punt Kort Rapenburg niet nog eens extra wordt belast. De ontwerpers menen het mogelijke gevaar van een demping van het Rapenburg (23) hiermee voorgoed is afgewend. Als de vaarweg wordt vei legd naar de verbrede Korte Vliet (tui sen Vliet en Rijn aan de kant van Vooi schoten), kan de nieuwe brug over d Oude Vest een vaste zijn. De tweede injectie is de verbinding" va: de Langegracht (24) langs de Volmolen gracht (25) en de Jan Vossenbrug (26) naar de Voldersgracht (27). Door sloping van de westelijke wand van de Volders- gracht kan hier een goede aansluiting op de ringverbinding ontstaan. AIS derde schakel in dit inwendige we gennet wordt de verbrede Van der Werf- straat (29) genoemd tussen de verbrede Pelikaanstraat (28) (als onderdeel van de noord-zuid-verbinding) en de omgeving van de Jan Vossensteeg (30) Wegen ais hel Kapenburg behoren vrij le blijven van zulk verkeer. Niet alleem is het gevaarlijk voor voetgangers en fietsers, maar boven- a dien hebben de huizen ervan te lijden. De vierde weg gaat van de Hooigracht li) via de Nieuwstraat (32) naar de Burchtsteeg (10). Weg door park Bij de Jan van Houtkade (33, onder aan) begint de vijfde injectieweg. On geveer ter plaatse van de St. Jacobs- gracht (34) buigt hij in noordelijke richting en gaat hij door het Van der Werfpark (E) naar de Langebrug (12). Op deze weg sluit ook het doorge trokken Levendal via een verbrede Korte Raamsteeg (35) aan. Een nadeel van deze projectie is de doorsnijding van het Van der Werfpark, maar het wordt als een voordeel gezien, dat de fraaie omgeving van de Steenschuur (36) en het Levendaal bij de Lode- wijkskerk (37) niet behoeft te worden aangetast en dat hierdoor het zeer moeilijke verkeersknooppunt bij de Hogewoerdsbrug (38) voor een onop losbare verkeerscongestie wordt be hoed. Voor de zesde weg moeten we op de kaart naar de west-grens. Er is ter hoogte van de vroegere zeevaartschool aan het Noordeinde een brug gedacht over het Galgewater (39). De kade langs het Gal gewater (40) moet worden verbreed en deze leidt dan via het Kort Rapenburg (22), het eerste stukje van de Breestraat en de Papengracht (41) naar de verbrede Langebrug (12). Het terrein van de Doelenkazerne (K) is zeer geschikt voor de uitbreiding van de universiteit (F). De bebouwing langs Nonnensteeg (42) en Vijfde Binnenvest- gracht (43) zal gesaneerd moeten worden Om dit gebied voor het verkeer open te leggen, is van de brug over het Galge water (39) af een vrijwel rechtstreekse verbinding gemaakt naar de Witte Singel (46), ongeveer evenwijdig aan het Rapen burg (23), langs de verbrede Rembrandt- straat (44), de gedempte Doelengracht (47), de gedempte Vijfde Binnenvest gracht (43) en de Kaiserstraat (45). De Groenhazengracht (48) heeft men stedebouwkundige waarde toegekend cn deze staat in het schema dan ook niet als gedempt aangegeven. Deze verbinding schept fraaie moge lijkheden om de universiteit een nieuw aanzicht te geven. Er is voldoende ruimte voor parkeren en de hoofdgebouwen kuri- neri een toegang aan de westzijde krijgen Het universiteitsgebied is nog via een nieuwe Paterbrug (49), de Witte Singel (46) en de Groenhovenstraat (50) op de grote cityring aangesloten. Grachtenwijk In het omvangrijke saneringsgebied tussen de Middelstegracht (51) en de Ziji Singel (52, geheel rechts) moet een af doende verkeersontsluiting tot stand wor den gebracht. Ontworpen is de verbin- Eilaiulen van rust Het gebied rondom Rapeni burg en Pieterskerk is om zijn bijzondere waarde als stéde- schoon en om de rust in dit oude stadsdeel zoveel m Ofirelij» te bewaren, niet door nieuwt verkeerswegen doorsneden. Al leen aan de westelijke rand van de binnenstad (evenwijdig aan het Rapenburg) is een weg ont worpen (Doelengracht en ver der), die vooral de gebouiven van de universiteit goed bereik baar maakt. De omgeving van de Hooglandse Kerkgracht blijft een eiland van rust. De noord-zuid-verbinding via dt Hooigracht ontsluit een stads gedeelte (omgeving Middelste gracht en Uiterstegracht), waar een zakenwijk tot ontwikkeling zal komen. ding Ir. Driessenstraat (53)—Oosterkï straat (54), kruisend de Middelstegrai Uiterstegracht, Vestestraat en He.i gracht, en haaks daafop de gedenif Waardgracht (55) met zijn doortrekt gen naar de invalswegen. Het deel tussen de Middelstegracht d tot en met de Herengracht (56) is stemd als zakenwijk en het gebied oosten daarvan, tot de Zijlsingel (52), een nieuwe woonwijk worden met *i namelijk hoogbouw en openbare en zondere gebouwen. Vermelden wij nog, dat de Kot Mare (57; bovenaan) in dit niet behoeft te worden gedempt! breedste grachten worden gehafi haafd; de smalle verdwijnen bij: alle. Verdere demping is ongewöi zowel uit stedebouwkundig als waterhuishoudkundig oogpunt Zoals al opgemerkt, betreft het sch van deze kaart de stad binnen de sin|! De cityring (dikke lijnen) raakt linksI venaan (grote kring) het viaduct vangenlaan. Links naar beneden loopt gedempte Trekvliet, die onderaan komt bij de kruising met de Foreffi weg (komende van de Haagweg), dn de Witte Singel en de Jan van Houti» (onderaan op de kaart{ aansluiting kn met de Korevaarstraat (N). Het w gaat dan omhoog en via St. JorissW Watersteeg en Hooigracht naar de P" kaanstraat (28). Bij de Langegracht komen buigt het naar links af. waar gedempte Langegracht en de Morssiï de noord-grens vormen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4