CHRISTELIJK LADY ISABELLA Geloof zingt, op alle manieren en overal „Ga elders,'' zei de raad geen elders maar er is Communisten slijpen scherpe kanten van invoerverbod -niet tekker Opleving van evangelische richting in Engelse kerk East Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Het doet me niks.... Goed luisteren is van groot belang f-fET geloof moet zingen en dat doet het ook op de een of andere manier. In Nederland anders dan in Amerika, in de rooms-kathoheke kerkdienst an ders dan in de protestantse, bij het Leger des Heils anders dan in de negerkerkdiensten in Har lem in New York, schrijft ds. H. J. Diekerhof, legerpredikant, in Reveille, het blad van de pro testantse geestelijke verzorging voor militairen. Paulus en Silas zongen zelfs in de gevangenis. Hun mede-gevangenen hoorden hen midden in de nacht Gods lof zingen. staande, voor velen oninteressant zoal niet saai geworden. Zingen? Best! Van ,,En dadde me toffe Jongens zijn" en b.v. „I'm in the mood for love", maar als chris tenen gaan zingen, zoals deze P. en S. een zekere Paulus en Stlas die „Gods lof" zongen n"ou ja „Stille Nacht" van de Maastreechter Staar met kerst mis. maar voor de restgeen Zet de radip eens aan als ze met een morgenwijding bezig zijn, dat steriele geluid van dat kwar tet is geen zingen. Of 's zon dags een kerkdienst? Draai door die knop'. Een apart soort tries- telingen die christenen, aan hun zingen te horen, van „grote blijd schap" merk je ook weinig of niets, 't Is beter geworden sinds ze het op Jiele en halve noten doen, want met héle noten is 't helemaal bar, maar over het geheel genomen: 't zegt me niks 't doet r t niks. tettcn. Gewogen en te zwaar be vonden! Maar zingen móeten we, want geloven is een zaak die met het hart te maken heeft. Van alle dingen waar dat hart bij betrok ken is moet je kunnen zingen. Zingen doe je over de liefde, over het verlangen, het verdriet, de vreugde, de verwondering, de her innering. Daar gaan immers alle liederen en liedjes over. Dan moet er ook vanuit het geloof ge zongen worden, want dat heeft met al die dingen te maken. Het geloof móet zingen. Dat dóet het ook, op een of andere manier. In Nederland anders dan in Engeland en in Amerika anders dan in Rusland. Anders in de Rooms-Katholieke kerkdienst dan in de Protestantse. Anders in het Leger des Heils en anders bij de negerkerkdiensten in Harlem in New York. De twee mannen zongen plantages in Amerika, maar zin gen móesten ze, want het geloof zingt. Nergens kan iemand ooit beweren dat het geloof alleen maar op een bepaalde manier kan zingen. Het christelijk geloof zingt In alle talen en met gebruikma king van alle mogelijke muziek vormen. IS iet eenkennig psalm-melodie en op een fragment uit een opera werden de woorden van een opwekkingslied gezongen. Wat dat betreft Is het geloof be paald niet eénkennig. Dat ls het alleen maar ten aanzien van God. Maar als het er om gaat voor Hem en van Hem te zingen, dan kan het geloof alle kanten op. „'t Zegt me niks en 't doet me niks!" Dat zingen in de kerkdienst niet? En het kleinmannenkoor van Kees Deenik niet* Maar luis ter dan eens even naar Jules de Corte als hij „Ik zou wel eens willen weten" zingt. Geloof? Toch wel, het heeft te maken met zo veel vragen die in verband wor den gebracht met God. En als dat het niet ls. luister dan naar de negro-spirituals. Dat is toch muziek die velen, vooral jongeren en: heel vaak ligt het niet aan datgene wat het geloof ten gehore brengt, maar aan de wijze waar op geluisterd wordt. Melodieën worden zomaar verworpen of zó maar geaccepteerd, maar vooral In het laatste geval weet men maar zelden wat er gezongen wordt. Behalve in die gevallen waarin het over „love" over „ramour" over „die Liebc" gaat. Luister eens écht naar de negro spirituals, naar „Answer me" van Frankle Laine en naar „When the Saints"van Mahalla Jack son, dan gaat het verwijt van het saaie traditionele zingen van het geloof niet meer op. TVTEEM ook eens de moeite om da is achtergrond van zo'n eeuwen oude stoere psalm te verstaan. Lees b.v. de 103de psalm eens en stel u dan voor dat Paulus en Silas met hun bebloede ruggen dat gezongen hebben in de gevange nis. „Loof den Heer mijn ziel!". Jawel, dat is wel héél wat anders dan voor je meisje op een bankje in het park half neuriënd te zin gen: „Come closer to me, so I can see heaven in your eyes". Oók Frankie Laine Nog wat! Ik begrijp, dat het zingen in de kerk velen niet aan spreekt, maar ik wil toch nog wel even zeggen, dat ik kerk diensten heb meegemaakt waar bij het zingen overweldigend was., en Frankie Laine doet me óók wat en de negro-spirituals én Aimé Duval, én Marie Claire '"n Mahalia Jackson een heleboel. Dat moet u dan óók eens horen. Zo'n slotzang b.v. in een goede jeugd dienst. Enkele honderden jongens en meisjes die zingen „Lof zij den Heer!" Dan merk je toch wel lets van de „grote blijdschap". Dan zingt het geloof ook, dat vertel lk u. Waar praten we over, natuurlijk zingt het geloof. Goed, goed, soms wat saai, soms wat vals, soms wat traditioneel het zijn ook maar mensen die zingen, net als die vele andere zangers die u óók niet n.ag maar het geloof zingt, op alle manleren, overal. Woningbouwplan Geref. kerk getorpedeerd Felle reacties op politiek spel in Bussum De woningbouwplannen van de gereformeerde kerk in Bussum gaan niet door. Ondanks de grote belangstelling voor het initiatief dat zestien woningen voor jong gehuwden wil laten bouwen, heb ben de P.v.d.A. en de K.V.P. het met één stem meerderheid de nek omgedraaid. Zij aanvaardden een motie, waarin de kerk werd aan geraden elders ruimte te zoeken, maar er is geen elders in Bussum. Voor de gereformeerde kerk is dit eer grote teleurstelling en, naar wij ver namen, voor vele inwoners eveneens Omdat in Bussum slechts gezinnen met twee kinderen aan een huis ge holpen kunnen worden, had de kerk besloten een stichting te vragen een plan te ontwerpen dat ook jong ge huwden aan een huis zou helpen. Van gemeentelijke zijde bestond grote be langstelling. De stichting besloot zo mogelijk in de Wester-eng zestien vier-kamerwonm- gen te bouwen. In deze buurt zullen in de toekomst ongeveer 650 wo ningwetwoningen gebouwd worden. Een aannemer heeft er reeds 122 ge bouwd en dit 'aar heeft Bussum toe stemming er nog 50 te bouwen. De stichting „Huizenbouw" nam con tact op met de aannemer van de wo ningwetwoningen, die bereid was zes tien woningen te bouwen. Omdat de stichting geen woningbouwvereniging is, konden er geen woningwetwonin gen gebouwd worden, maar miewoningen, die na aftrek premie 13.800 zouden kosten huur 75 per maand zouden moeten opbrengen. Van gemeentelijke zijde Toen het voorstel in de raad kwam, brachten de P.v.d.A. en de K.V.P. bezwaren naar voren. De raad had besloten om de gehele Wester-eng te reserveren voor woningwetwonin gen en zij meenden dat de grond te- slist daarvoor gebruikt zou moeten worden. Zij kwamen dan ook met een motie om het plan elders uit te voeren, wel wetend dat er in Bussum geen elders is. De enige beschikbare ruimte is nog de Ooster-eng, waar echter alleen grotere woningen ge bouwd mogen worden, met een in houd van méér dan 325 m3. Deze woningen zouden een inhoud hebben van 285 m3. Dit plan zou dus gehele nieuw tekeningen vergen; terwijl de grondprijzen bijna anderhalf maal hoog liggen. De motie die door de burgemeester „een lege huls" werd genoemd, werd aangenomen met 13 tegen 12 stern- fractie i Dit politieke spel heeft in de gemeen te felle reacties opgeroepen, men we, ook onder de leden partijen die de plannen hebben ge torpedeerd. Er is daardoor nog mogelijkheid dat deze partijen tot be zinning zullen komen. wel pre- IS" graag horen, 't Zijn en 't is geen Jazz. ringt! Eenvoudig en simpel. Het zijn gebeden en belijdenissen Gods zwarte kinderen. zullen natuurlijk wel „zingend geloof" zijn, die u niet aanspreken, maar dan zijn er al tijd nog andere. Ik zou de zaak om willen draal- TFeer bijbels naar Yoegoslavië september 1958 een scherp gesteld invoer- Tnoetomrmna 'VfifiT verbod ingesteld, waaraan ook streng 1 UVdlttriLllllllg VUKJ! de hand werd gehoude^. Het optreden 200 bijbels per maand verleend De communistische regering heeft het Britse en buitenlandse bijbelgenootschap toestemming verleend 200 bijbels per maand in te voeren. Deze vergunning be tekent een verzachting van het in voerverbod op bijbels en bijbel gedeelten, dat twee jaar geleden was afgekondigd. Er bestaat een verblijdende belang- In de zaken van de pro-communistische stelling voor het gedrukte evangelie-l ..prle.terg«ne«™eh.p de regering werd destijds gerecht vaardigd met de mededeling, dat het bijbelgenootschap niet officieel was ge registreerd. Alle pogingen van het ge nootschap -!"u registreren, Het Britse en buitenlandse bijbelge nootschap heeft in Belgrado een klein filiaal, dat sedert jaren door Yoegosla- ven wordt geleid. In andere communis tische landen heeft het genootschap geen enkel filiaal meer. Servische kerk De nieuwe patriarch van de Sei Orthodoxe kerk heeft alle orth< Slaviërs opgeroepen om voortaan kaarsen uitsluitend In de kerk te kopen ln de regeringswinkels of woord in Yoegoslavië. Vóór september 1956 voerde het Britse en buitenlandse bijbelgenootschap jaarlijks 60.000 bij bels in. De vraag was vooral groot, omdat geen bijbels meer waren ge drukt sedert de communisten aan de macht waren gekomen. Het communistische regime had in (Advertentie) Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN - en drtii zo die Rhenmatiek nit Uw ledematen. reinheden, leeft ge waardering voor dit plan. Er werd een overeenkomst getroffen, waarbij de gemeente garant zou zijn voor 85 pet. van het benodigde bedrag plus rente en aflossing, terwijl de kerkelijke gemeente een bedrag van 45.000 of 15 pet. van het bedrag i fournert Motie Advertentie Meenk's Poede pijn. hoest, gri<?fl rheumatiek, koorts periodieke pijnen :en handige flaskc HUISAPOTHEEK MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn ■p hoofdpijn, kies- farrhee. influenza, eid bij gevatte kou, Bi. enz. Verkrijgbaar sders maar ook in :en handige plastic HUISAPOTHEEK met 6 verschillende etuis i 6 poeders), tonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. POEDERS! Bt-roepingswerk P. J. F. Lamens te Kamerik. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Heerlen (2e pred. pl. en 2e beroep)A. ter Hoeve te West- Terschelling. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen: W. C. La- nain te Grand-Rapids, Michigan, U-S-A. Vergadering Geref. mannenbond De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Gereformeerde Mannenvere- nigingen houdt zaterdag 24 januari om 4.30 uur in het gebouw „Patrimonium" te Dordrecht een vergadering waar zal spreken ds. J. Wessel van Rotterdam- Feijenoord over het onderwerp: „Kerk en gezin". HER EN DER Volgens het weekblad van de Lutherse kerk te Hamburg zijn sinds 1950 ze ker tweehonderd predikanten uit Oost- Duitsland naar het westen gevlucht. In Anglikaanse kerk Geen preken meer in het Latijn De Anglikaanse Kerk heeft een dier bare traditie laten varen: er wordt voortaan geen preek meer in het Latijn gehouden bij de opening van een nieuwe synode. Als concessit aan het verleden worden (voor lopig?) nog wel de psalmen in deze geleerdentaal gezongen. Gewoonten hebben vooral in Engeland een taai leven. En ook dit kerkelijk gebruik heeft het Lang uitgehouden, ondanks het bezwaar dat daardoor menig uiltje in synodaal verband werd geknapt. Dr. Fisher, de aartsbisschop var Anglikaanse Kerk, heeft het voor en tegen van deze traditie rijkelijk tegen elkaar afgewogen. Het voor deel van een preek in het Latijn is, dat weinigen alles verstaan en dat er dus ook weinig kritiek loskomt. Aan de andere kant: de predik heer beheerst het Latijn nooit zo goed als zijn eigen taal, hij wordt nooit langdradig en houdt alles erg kort De aartsbisschop was overigens hoffe lijk genoeg om een belangrijke reden te verzwijgen: het was haast onmogelijk nog predikanten te vin den die in het Latijn behoorlijk kónden preken Islington conferentie groter dan ooit Vloedgolf ritualisme van Voor de kerk vormt de verkoop kaarsen een belangrijke bron van komsten. De patriarch German hoopt deze verkoop behoorlijk op te voei zodat de kerk langzamerhand geheel kan afzien van de financiële steun van- de overheid. Als het met deze verkoop wat vlot gaat zou het zelfs mogelijk zijn, dat de kerk zelf het tractement van de pries ters zou kunnen betalen. Zij worden nu nog steeds door de overheid betaald. De Servisch Orthodoxe kerk heeft toen de communisten de macht overnamen vrij wel haar volledige, uitgestrekte grond bezit verloren. Een beproefd recept De in Ierland geboren Amerikaanse mejuffrouw Mary Clark, is hier gisteravond op 105-jarige leeftijd over leden. Haar recept voor een lang leven, zo zei zij onlangs tegen jour nalisten, luidde: „vertrouw in God en eet er goed van." stuiten Voor de 125ste maal zijn de evangelische geestelijken uit de Anglicaanse Kerk bij elkaar ge weest. De aanwezigheid van meer dan 550 predikanten bewijst dat deze orthodoxe groep in de Engel se kerk nog lang niet dood is, maar er zelfs gesproken kan worden van nieuw leven. Deze conferentie werd voor het eerst gehouden in 1827 toen de vica ris van Islington, Daniel Wilson een aantal vrienden bij zich uitnodigde om de geestelijke en politieke crisis van die tijd te bespreken. De eerste bij eenkomst werd zo gewaardeerd dat zij uitgroeide tot de „Islington Cle rical Meeting", die op zijn beurt weer uitgroeide tot een jaarlijkse con- 117 Ten .11« .fgrfi.nd-M jmun tü wachtte op het sein tot vertrek; maar zo ver was het nnc met. Het werd tenslotte zo geregeld, dat oktober terui tón De h.nden geduld te oefenen, dat was het enige wat Lady isa beMaartelndeUJktkwam dan toch de grote dag en mevrouw Latimer, lady Isabel en Afy verheten Stalkenberg Mevrouw Latimer stond erop te reizen, zodat lady Isabel in haar koortsachtig on geduld meende, dat er nooit een einde aan zou ko- mCMen zal u, denk lk, wel Ingelicht hebben over dc situatie van die ongelukkige kinderen. W"r u nu naar toe gaat," zei mevrouw Latimer op zekere dag. U mag tegenover hen niet over hun moeder spre ken. die heeft hen ln de steek gelaten .'.Mcïmoet tegen kinderen trouwens nooit over een moeder die hen schande he«* aangedaan Dat zou mijnheer Carlyle met willen hebben. En ik moet zeggen, men leert hen ook werkelijk, haar te vergeten en mevrouw Carlyle als hun werkelijke moeder te beschouwen" Met bloedend hart moest zij doen, alsof zij het H^Hef'was een mistige namiddag, waarover zich reeds het grijs van de naderende schemering legde, toen men in West Lynne aankwam. Mevrouw Lati mer. denkend dat de gouvernante voor het eerst in ..ngeland was. was zo vriendelijk, haar in een huur rijtuig te zetten en gaf de koetsier het adres. „Au revolr, madame", zeide zij. „het ga u goed Daar snorde zij weer voort langs de zo vertrouw de weg. Daar was het huis van rechter Hare en daar kwam het ene bekende plekje na het andere. En daar zag zij opnieuw East Lynne. dat dierbare oude huis. want nu was het huurrijtuig de oprij- van door ANN LUDLOW laan ingezwenkt Lichtjes flakkerden achter de rui ten, een lustig en vrolijk schouwspel, maar wat een verschil met haarzelf! In bange verwachting bonsde het hart haar in ae keel, en toen de koetsier ratelend voorreed met al het geweld waartoe hij zijn ene paard maar kon aanvuren en stilhield onder aan het bordes, liet haar gezichtsvermogen haar een ogenblik in de steek. Zou mijnheer Carlyle naar het rijtuig komen om haar te helpen uitstappen? O. zij wenste dat zij maar nooit aan deze onderneming begonnen was, meegesleurd als zij werd door angst en opwinding. Daar zwaaide de deur van de hal open, en een overvloed van Ucht stroomde opeens naar buiten. Hoofdstuk XL ALLES. ALLES VERANDERD De deuren van de hal van East Lynne zwaaiden open. en een stroom van gouden licht gulpte over het bordes. Men zag twee huisknechten staan. De ene bleel ln de hal. de andere kwam op het rijtuig toe. Hij hielp lady Isabel bij het uitstappen en wijdde ver- ferentie. Jarenlang trok deze confe rentie beduidend meer be .oekers dan het officieel kerkelijk congres dat voor het eerst in 1861 werd gehou den. inzinking in de jaren dertig werd de conferentie weer nieuw leven in geblazen toen de bisschop van Barking ds. Gough, die tot aartsbisschop van Sydney in Australië is gekozen, de lei ding overnam. Op het ogenblik staat deze bond van evangelischen onder v - zitterschap van ds. Maurice Wood, van de bekendste en meest geliefde pre dikanten van Londen, tevens een van de weinigen die daar nog volle kerken trekt. In zijn openingswoord legde ds. Wood er de nadruk op dat de evangelische christenen in de Anglicaanse Kerk de opdracht hebben om de vloedgolf ritualisme te stuiten. Hij w.-.s van deel dat al te gemakkelijk de term „comprehensiveness" („Wij behoren bij elkaar") gebruikt wordt „Als anderen in de heilige r „comprehensiveness" het reactionaire en roomse streven in onze geliefde kerk niet tegenhouden, dan zullen de evangelischen deze onpopulaire n vruchtbare taak op zich móeten men. want anders zullen we straks twee kerken onder een dak hebben. Sprekend over het onderwerp „eva gelisatie" riep ds. Wood de kerk op om een Raad voor Evangelisatie te stichten. „Het is nodig dat Engeland vandaag zowel de harde feiten van de zonde en het oordeel over onverge ven zonden onder ogen wordt gebracht, als de vergeving door het kruis en de zekerheid van de opgestane Chris- volgens zijn zorgen aan de bagage. Terwijl zij de treden opging naar de hal, herkende zij de oude Peter: wat was het een zonderlinge gewaarwor ding, nu niet te kunnen zeggen; „En, Peter, hoe gaat het ermee?" maar te moeten doen alsof hij een vreemde voor haar was. Enige ogenblikken wist zij niet wat zij zeggen zou; ja, wat moest zij nu eigenlijk zeggen of vragen, aankomend in haar eigen huis'' Haar houding was verward, haar stem zeer zacht. „Is mevrouw Carlyle thuis?" „Ja. mevrouw". Op dat moment kwam Joyce te ontvangen. „U is zeker r zij op zeer beleefde toon. „Of U Maar lady Isabel draalde nog ogenschijnlijk om er zich van te vergewissen, dat haar koffers naar behoren afgeleverd werden daar droeg Stephen ze al het bordes op maar in wer kelijkheid om zich nog een ogenblik respijt te ver schaffen. want het zou immers wel eens kunnen zijn, dat Joyce haar zo dadelijk aan de heer en mevrouw Carlyle wilde gaan voorstellen. Maar zo ging het helemaal niet; Joyce bracht haar alleen maar naar de grijze salon; er brandde IHet blad verVolgt: „Het is niet langer mogelijk de orthodoxe evangelischen Vine? ir hierlangs Het invloedrijke blad „The Church of England Newspaper" schonk een hoofdartikel aandacht aan ze conferentie en sprak zelfs van een nieuw ontwaken van de evangelische richting in de kerk. „Deze groep kan niet langer als onbelangrijk afge schreven worden," schreef de hoofd redacteur die er op wees dat een meerderheid van de jonge predikan ten evangelisch denken. „Dit is een gevolg van het feit dat de Evangelische seminaria de laatste ja ren meer studenten in opleiding heb ben dan ooit te voren. Als deze semi naria zoveel jonge predikanten blijven afleveren zal het evenwicht in de Anglicaanse kerk in de nabije toe komst radicaal doorslaan in de rich- de evangelischen.'' vuurtje in de haard, dat stak vrolijk af tegen het herfstig duister buiten. Dit is uw zitkamer, mevrouw. Wat wenst u te gebruiken? Ik zal het laten brengen en u onderwijl uw slaapkamer laten zien". „Een kop thee", antwoordde lady Isabel. „Thee met wat koud vlees", stelde Joyce voor, maar hier viel lady Isabel haar in de rede. „Neen. alleen thee met wat koude toast". Joyce trok aan de bel, gaf opdracht om het ver langde gereed te maken en ging vervolgens lady Isabel naar boven voor. Daar stapte zij de trap op met bonzend hart: voorbij de kamers die eens de hare waren, over de gang, naar de tweede trap (Wordt vervolgd.) nog langer van obscurantisme te be schuldigen. Zij beschikken over zeei knappe theologen en exegeten en d« boeken van evangelische geleerden ver schijnen in een steeds grotere opla ge. De opleving van deze, over het alge meen zeer orthodoxe richting, ls eer direct gevolg van de samenkomsten van Billy Graham in Engeland Schotland, die de aandacht weer tigden op het gezag van de Heilige Schrift, de kracht van het evangelie en de mogelijkheid van een bewust persoonlijk geloofsleven. We lazen in Richteren 1 dat Juda, eer hij Gods belofte aan vaardt, eerst gaat rekenen. Hij denkt met Simeon sterker te zijn en zo gaat hij met een dubbel leger Gods belofte vervullen. Het is allemaal erg menselijk. Het wonderlijke is alleen, dat ondanks deze puur menselijke houding God zijn belofte toch waar maaktToengaf de Here de Kanai nieten in zijn hand." Soms beseffen wij hoe menselijk wij reageren en we hebben dan de neiging in de put te gaan zitten en te zeggen „God zal mij wel niet kunnen gebruiken. Ik wil wel geloven, maar altijd weer betrap ik mij er op dat dit geloof zo vaak ver mengd is met zoveel zelfzucht en onvolkomenheden." God echter wil ondanks dat de overwinning geven. God gebruikt geen heiligen; of beter gezegd Gods heiligen zijn zo men selijk. Maar het feit dat God ons toch wel gebruikt mag geen excuus worden. Wee ons, als we gaan zeggen: „lk ben maar een mens." Onze menselijkheid verzwakt Gods kracht niet, maar is wel de poort tot ongehoorzaamheid. De vijand die gedood had moeten worden, wordt duimloos naar Jeruzalem gebracht. Maar een vijand zonder duimen is nog een vijand. Treur niet over uw menselijkheidmaar wees er voor uw hoede ABNORMALE TREK VOORKOMEN f~)P het landbouweongres van de Christelijk-Historische Unie, te Zwolle gehouden, heeft ir. Geuze erop gewezen, dat voor de agrari sche bedrijven nog veel gedaan moet worden. Zij kunnen niet ge heel zonder de steun van de over heid de strijd om het bestaan vol houden. Er zijn op het platteland nog altijd misstanden; het staat nog in meer dan één opzicht bij de steden ten achter. Ir. Geuze deelde onder meer mede, dat 22 pet. van de door de Zeeuw se landarbeiders bewoonde huizen behoort tot de krotwoningen. Ook in andere provincies wonen nog vele landarbeiders in huizen die aan redelijke eisen niet voldoen. Niet weinigen missen nog de aansluiting bij een waterleiding en ontberen gas en electriciteit. 'Wel is er, wat dit laatste betreft, allengs verbete ring gekomen, maar bevredigend kan de toestand nog niet genoemd worden. De woningtoestanden eisen drin gend verbetering. Maar nieuwe en betere woningen zullen hogere huren moeten opbren gen. Dat is evenwel slechts moge lijk, wanneer ook de lonen allengs op een wat hoger niveau komen. Bij de te voeren landbouwpolitiek mag dit niet uit het oog worden ver loren. Er moet gepoogd worden om de productiviteit van de landbouw hoger op te voeren. Ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken zijn noodzakelijk. Sedert 1945 is er stellig in de ver houding tussen de landbouwlonen en de Ionen in de industrie een gun stige wijziging gekomen. Maar in orde is het nog niet. Ook niet voor wat betreft de lonen van andere, niet agrarische arbeiders op het platte land. Op vermindering van de klasseverschillen in de loonregelin gen behoort het streven te zijn ge richt. De tijd waarin het leven op het platteland veel goedkoper was dan in de steden ligt achter ons. Hel verschil is al kleiner geworden. Ouders die hun kinderen voor hel volgen van onderwijs naar de ste den of naar andere, grotere dor pen moeten zenden, staan uit dien hoofde reeds voor niet geringe uil- gaven. Huurverschillen zijn er nog. Maai ook deze verschillen worden steedj geringer. Vooral wanneer nieuwe woningen betrokken moeten worden, omdat de oude huizen niet meer aan minimale eisen voldoen. Er moet een verschuiving plaats vinden van de landbouw naar de in dustrie. Niet voor alle agrarische jongeren is er in de agrarische beroepen plaats. Zowel uit boeren- als uit landarbeidersgezinnen zullen vele jongeren elders emplooi moe ten zoeken. Zij moeten daarop voor bereid worden door het onderwijs en door leiding bij de beroepskeu ze. Maar deze voorbereiding brengt ook weer bijzondere kosten voor de ouders mede. In vele gevallen moeten onderwijsinrichtingen cursussen buiten de woonplaats worden bezocht. Afvloeiing is noodzakelijk. Maar moet gewaakt worden tegen een afvloeiing die te grote proporties gaat aannemen. Dit gevaar dreigt, als gevolg van de slechte omstan digheden waaronder in bepaalde plattelandsstreken geleefd worden. Een abnormale trek naar de indus triecentra, vooral in het Westen, is niet in het geestelijk en sociaal- economisch belang van ons volk. Spreiding van de industrie is "ln hoge mate wenselijk. Zij behoort, zo nodig met steun van de publie ke lichamen, bevorderd te worden. Een te vèr gaande verstedelijking is uit meer dan één oogpunt be denkelijk. Ook niet het minst voor het gees telijke en kerkelijke leven. Men behoeft het platteland niet de ideali seren, om dit met ons eens te zijn. DE VLUCHT IN HET SCHRIKBEELD liberalen straks niet samen met dé socialisten wensen deel uit te ma ken van een kabinet, wordt in en kele persorganen nog nagepraat. In „De Maasbode" heeft prof. Duynstee een diepzinnig betoog op gezet, dat onder meer hierop neer komt: een P.v.d.A. in de oppositie betekent voor een deel van de aan hang der rechtse partijen een schrikbeeld; samenwerking met de socialisten zou voor de hier bedoel den symbolisch zijn geworden voor een progressief beleid; daarom zijn de rechtse partijen genoopt de over tuiging te wekken dat zij niet aan sturen op een P.v.d.A. in oppositie; zulks werkt intussen irriterend op dat deel van de aanhang der recht se partijen, dat van oordeel is dat de P.v.d.A. nu maar eens in de op positie moet (zoals door haar trou wens zelf gezocht), vandaar dat het de socialisten iets waard is om een zo ontstaande spanning op te voe ren; vandaar voorts de verklaring van prof. Oud als geheel passend in dit beeld dat van hem gener lei samenwerking met de socialisten te verwachten is. Dit is, zeer in het kort, het betoog van prof. Duynstee. Het eerste wat wij ervan willen zeggen, is, dat het naar ons gevoelen tezeer is opgezet vanuit de K.V.P. als zodanig, zoals deze door prof. Romme wordt ge leid. Prof. Romme is degene geweest, die al terstond uitdrukking heeft gege ven aan de hoop op hernieuwde sa menwerking met de socialisten. Ook dit hebben wij genoemd: op zijn minst voorbarig en politiek boven dien niet bijster verstandig. Dr. Drees heeft er vlot op gereageerd met de veronderstelling, dat de so cialisten vermoedelijk in de opposi tie zullen gaan, daarmee dus voor medewerking van de socialisten aan een kabinet al een forse prijs vra gend, te forser naarmate het bege ren van prof. Romme naar de so cialistische medewerking groter is. Onze indruk is, dat het bij de pro testants-christelijke partijen anders ligt. Zij hebben in dit stadium van de voorbereiding der verkiezingen minder behoefte om een schuinse blik op de ander te werpen. Zij ko men, zoals men trouwens van poli tieke partijen verwachten mag, al lereerst met hun eigen program punten voor de dag. Zal, indien wij dan toch even in deze problematiek treden, zal een P.v.d.A. in de oppositie voor de pro testants-christelijke partijen of voor een belangrijk deel van haar aan hang een schrikbeeld betekenen? Wij hebben het tot dusver niet kun nen bespeuren, evenmin als wij heb ben kunnen bespeuren dat de V.V.D. in oppositie voor haar een schrik beeld heeft betekend of vandaag noj betekent. Wij voor ons zijn niet zonder meer voor socialisten in oppositie even min als wij zonder meer zijn voor liberalen in oppositie. Wij zijn voor een zo krachtig mogelijke beïnvloe ding van het regeerbeleid vanuit d« protestants-christelijke levensover tuiging, waarin wij voor de natie een bij uitstek zegenrijk goed zien, Dat is de stelling die in deze aan de verkiezingen voorafgaande weken de protestants-christelijke partijen mei kracht onder ons volk mogen pone ren. Zoals ook de socialisten hun overtuiging mogen poneren en de liberalen de hunne. Wanneer men in dit stadium zo bij zonder druk naar de ander kijkt, kan de verdenking rijzen dat men zelf misschien niet zo heel veel aan positieve gedachten naar voren heeft te brengen. Dan immers is de noodzaak te groter om de tegen stander toch vooral als een schrik beeld af te tekenen. Betekent de P.v.d.A. in oppositie voor ons een schrikbeeld? Betekent de V.V.D. in oppositie voor ons een schrikbeeld? Wij menen dat er, als men dan toch van een schrikbeeld spreken wil. een ander schrikbeeld kan zijn, dat werkelijk tot een schrikbeeld worden kan. namelijk van een toenemend slinkende in vloed der protestants-christelijke le vensovertuiging op ons volksleven. Die invloed zal metterdaad slinken wanneer de kiezers zich door het li beralisme laten opjagen naar het socialisme en door het socialisme naar hel liberalisme. Men mag ho pen dat de kiezers in wie nog iets van de protestants-christelijke over tuiging leeft dit spel zullen doorzien. Beslissend is niet, in hoeverre een oartij erin slaagt haar tegenstan ders als een schrikbeeld af te teke nen; beslissend is, dat men de eigen overtuiging naar voren schuift ali een in wezen wervende kracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2