|licumc £rihsri|c (fournnl In West-Europa werken 12000 rode agenten Oostduits spionagechef 40 gevallen van tb.c. op uloschool Difterie (nog) niet ernstig Ziekte in het Kon. gezin Maand uitstel voor de KLM BELEID RICHTEN OP EEN ALGEMENE PRIJSDALING Anonieme brief bevatte verdwenen veertig mille In de Verenigde Staten nu reeds 75 doden Weer een bab ontvoerd in New York IWvG NS-personeel brengt f 5000 voor verlamde zusjes bijeen VRUDAG 23 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2-55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11471 F D1E.MER Dr. E. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is Qhtbltuen thyn hert In tcgljcnspoct" ZUIDPOOL herleefde Zie pagina 5 Sowjetplannen geen geheim meer - een man met acht namen - vlucht naar het westen (Van onze correspondent.) BONN, vrijdagochtend. DE COMMUNISTEN zullen een van hun grootste spionage-organisaties moeten reorganiseren en voor een groot deel van nieuwe leden voor na de vlucht van overste Dombrowski, die plaatsvervangend chef is geweest van de Oostduitse spionagedienst in Pankof. Nog maar kort terug van een gesprek met de hoogste spionagechefs in 't Kremlin, vluchtte de Oostduitser naar het Westen. Hij legde de autoriteiten de nieuwe spionage- instructies, die hij juist had meegekregen uit Moskou, voor en verstrekte nauwkeurige inlichtingen over de communistische organisaties in Europa. De organisatie in Pankof is op dit terrein vermoedelijk de grootste in Europa. Zij heeft 60.000 agenten, waarvan twintig procent werkt in het Westen. In tien Europese landen bedrijven zij hun ondergrondse praktijken. De meesten verblijven in Duitsland, de anderen onder andere in Engeland, Frankrijk, de Benelux-landen, Noorwegen, Italië en Spanje. Dombrowski zoals de man zich noemt hield gisteren een perscon ferentie in Bonn. Wij schrijven „zoals hij zich noemt", omdat hij een 'man is met zeker acht namen. Volgens de Abendpost uit Frankfort am Main heet hij in werkelijkheid Scheibel. Enkele van zijn schuilnamen zouden Zinner en Dombrowski zijn. Hoe hij naar het Westen is gevlucht, lebben de Westduitse autoriteiten geheim [ehouden. Onder strenge bewaking moet lij zijn overgebracht naar een alleen- taande villa in de omgeving van Wies aden. Niemand had hem gezien voor hij steren op de persconferentie verscheen. Behalve de communistische plannen OVERSTE DOMBROWSKI -...kan zich ook voorstellen als Zinner, Scheihei etc POpruimings koopjes Sterke vloerbedekking 100 cm breed van 6.90 Peau de pechè gordijnstof 120 cm breed van 8.75 Damast 4.50 4.98 3.75 Smyrna karpetten 170x230 cm 200x300 cm BULTHUIS - BOTERMARKT 23 115.- 198.- B. Braaksma, thans chef der directie ^wrlichtiag buitenland ten departemente 713 buitenlandse zaken, zal als ambas- Bderaad voor pers. en culturele zaken •orden tewerkgesteld aan de Nederlandse «nbassade te Pretoria. Om het vriespunt SDe Bilt verwacht tot mor- genavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige wind tussen I en zuid. Vannacht ten ieraturen het vriespunt en hier en daar mist, ten ongeveer dezelfde temperaturen 1,1 vandaag. Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Zaterdag 24 jan. zon op 8.33 uur, onder '12 uur. Maan op 17.23 uur, onder 7.46 Volle maan. om het NAVO-werk in West-Duitsland te ondermijnen, heeft de 43-jarige Oostduit ser vermoedelijk ook gedetailleerde ge gevens meegebracht over communisti- Bij veertig leerlingen van de openbare streekschool voor u.l.o. te Neede, waar 180 leerlingen uit Neede, Eibergen en Rekken schoolgaan, zijn primaire besmct- tingsverschijnselen gevonden van tuber culose. De directeur van het districts consultatiebureau te Zutphen, dr. A. van Daan, heeft echter verzekerd dat het alle maal lichte gevallen zijn, waarvan geen ernstige gevolgen te verwachten zijn. Het ligt in het voornemen alle besi gebleken kinderen in één sanatorii vermoedelijk Almen, op te nemen. Ze i den dan nog enig onderwijs kunnen ont vangen gedurende de verpleegtijd. De kinderen zijn besmet door één leer ling uit de derde klas. De t-.b.c.-verschijn- selen traden aan het licht toen de school arts bij een periodiek onderzoek bij ver scheidene kinderen een positieve reactie op t.b.c. ontdekte. Samen met de school arts stelde dr. Van Daan daarop een uit gebreid onderzoek in, waarbij ook het onderwijzend personeel en de werksters werden betrokken, doch bij de volwasse nen werden geen t.b.c.-verschijnselen ge constateerd. Bij deze doorlichting, die te Zutphen geschiedde, bleek dat veertig leerlingen waren besmet. In afwachting van eventuele riumverpleging is aan de ouders besmette kinderen gevraagd de leerlingen niet meer per fiets naar school maar per bus teneinde nadelige De ouders van niet-besmette kinderen zullen schriftelijke richtlijnen voor levenswijze van hun kroost gedurende weken ontvangen. De school wordt niet gesloten en lessen gaan gewoon door. Ook acht i een algemeen bevolkingsonderzoek Neede niet onmiddellijk noodzakelijk. Doch daar dit onderzoek toch tijdens de aanstaande zomer gehouden zou worden, bestaan er, zo heeft dr. Van Daan mede gedeeld, geen bezwaren tegen dit ondei zoek enige maanden te vervroegen. (Van een onzer redacteuren) De difterie die de laatste weken enige opleving vertoont, draagt tot nu toe een vrij onschuldig karakter. Er zijn slechts enkele sterfgevallen bekend. Het aantal aangiften is niet verontrustend In Zuid-Holland zijn er tussen 4 en 17 januari zeven gevallen aangegeven, waarvan vijf in Den Haag, een in Lei- deh en een in Voorburg. In de andere provincies zijn de aantallen, voor zover thans bekend is, nog geringer. In 1958 zijn er in totaal 205 gevallen voorgevallen ,in 1957 ruim twee maal zoveel, namelijk 451. Volgens de geneeskundige hoofdin spectie is er op het ogenblik geen enkele reden voor ernstige ongerustheid. Men slaat de ontwikkeling van de ziekte nauwlettend gade, maar acht bijzondere maatregelen zeker in het huidige stadium niet nodig. Dokter A. in 't Veld, geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in Zuid- Holland, verklaarde desgevraagd, dat er geen reden voor ernstige ongerustheid is. Waakzaamheid achtte hij echter geboden, omdat er enkele ernstige gevallen in Den Haag zijn voorgekomen. In dat licht noem de hij de actie van de G.G.D. om op basis van vrijwilligheid alle kinderen te vacci neren of revaccineren (velen zijn nog nooit tegen difterie ingeënt daar er geen entplicht voor difterie bestaat) aanbeve lenswaardig. sche mantelorganisaties in de Bonds republiek. De persconferentie in Bonn was op touw ezet door de anti-communistische vak bond voor de vrede, die zegt contacten Oost-Duitsland te hebben. Een zegs- n van deze bond, die Dombrowski in leidde, deelde mee dat de gevluchte spio- nage-chef de zoon is van een vrachtauto- chauffeur. Van 1933 tot zijn arrestatie 1937 door de nazi's zou hij een belang rijke rol hebben gespeeld in de communis tische partij. Hij werd naar het concen- atiekamp Buchenwald overgebracht, aar hij bleef tot het einde van de oorlog i 1945. Daarna ging hij naar de Sowjet- nie, om na een korte opleiding in Oost- Duitsland terug te keren en steeds be langrijker functies te gaan bekleden. De laatste tijd schijnt Dombrowski in moeilijkheden te zijn gekomen omdat nsen uit zijn naaste omgeving werden dacht van spionage voob het Westen. Hij vluchtte, aangezien het naar z.jn zeg gen beter is in Bonn vragen van journa listen te beantwoorden dan vijftien jaar door te brengen in het „tuchthuis van Bautzen". Geen maatregelen tegen pokken Daar de pokkenepidemie in West-Duits land (omgeving Heidelberg) zich heeft beperkt tot de in het betrokken zieken huis aanwezige patiënten, het behande lende personeel of de bezoekers, is het niet noodzakelijk thans bijzondere maat regelen te overwegen of te treffen om mogelijke uitbreiding van de epide- naar Nederland te voorkomen. De Nederlandse gezondheids-autoriteiten blij- echter op dit punt waakzaam. Aldus de minister van sociale zaken en volks gezondheid ad interim, prof. mr. L. J. M Beel, in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Polak (comm.). die gisteravond nog aanzaten aan het diplo matendiner In het Huis ten Bosch, getrof fen. Op medisch advies zullen Hunne Koninklijke Hoogheden beiden enkele dagen bet bed moeten houden. Twee schilderijen van prinses W i 1 h e 1- m I n a zijn tentoongesteld op een expo sitie te Tel Ayiv, die onder de naam „Hobbies" is georganiseerd ten bate van het comité „Tien jaar staat Israël". De schilderijen van de Prinses, een olieverf- en een pastelschilderij, zullen ten bate van dat comité worden verkocht. Beiden stellen landschappen voor. Prinses Beatri: mei des middags het nieuwe jeugdcen trum van de centrale Hervormde jeugd raad te Rotterdam te bezoeken. Er zal dan door een aantal leden van het jeugd centrum een feestelijk programma wor den verzorgd. Diensten op Singapore De Britse regering heeft haar besluit, de K.L.M.-diensten op Singapore van twee tot een maal per week te beperken, een maand uitgesteld. Volgens de bekendma king van het Foreign Office, vandaag ge daan. is deze beslissing genomen met het oog op het komende bezoek van minister Luns aan Londen. Het uitstel geldt voor de periode van 31 januari tot 28 februari. Thor-Able-raket gelanceerd. Het bedoeling het projectiel 6700 kilometer over de oceaan te schieten. De proef mis lukte echter omdat de tweede trap niet tot ontsteking kwam. Morgen in ons flat in Een onzer redacteuren heeft een bezoek gebracht aan Eire cn daar heeft hy een merkwaardige ont moeting gehad met leden van de I.R.A., het Ierse Republikeinse leger, dat nog altijd een guerrilla- strjjd levert tegen de Britten. Over zijn mysterieuze ontvangst, ergens buiten Dublin, vertelt hU morgen in ons Zondagsblad. Op de voor pagina vindt u tevens een verhaal over de steeds toenemende cham pignonkwekerij in ons land. Blad Zij begint met een artikel over een bezoek, dat e slaggeefsters bracht a een grote stad en over de mensen, die zij daar ontmoette. Ook onze serie „Zo wordt dat allemaal ge maakt" wordt daar voortgezet. De pagina „Geestelijk Leven" bevat een reportage over ds. J. F. van Woerden uit Den Haag, die een nieuwe vorm van catechisatie- onderwijs in toepassing bracht en voorts een beschouwing over de conferentie in Nyborg. Het Cultureel Venster biedt u een beschouwing over het Britse fenomeen, dat onder de naam „The Proms" bekend ia geworden. Het gaat dus over de beroemde prome- nadeconcerten In Londen. Senatoren vragen minister Zijlstra Hoger levenspeil bereiken bij een grotere produktiviteit (Van i parlementsredactie) Welke maatregelen denkt minister zyi- stra (econ. zaken) te nemen om te be werkstelligen. dat de produktivitcitsver- hoging in het Nederlandse bedryfsleven tot prijsverlagingen zal leiden nu de lo nen nagenoeg stabiel biyvcn? Deze vraag stellen vele leden van de Eerste Kamer In het voorlopig verslag van de Senaat over de bcgroting-1959 van economische Deze senatoren vragen minister Zijlstra of de veronderstelling juist is, dat thans het streven zal worden gericht op het bevorderen van een algemene prijsdaling, teneinde een hoger levenspeil, overeen komend met een stijging van de produk tiviteit, tot stand te brengen. Zij geven in het verslag voorts uiting aan hun toene mende vrees over het verschijnsel, dat lagere importprijzen niet tot lagere prij zen van de eindprodukten hebben geleid. Zij hebben de indruk, dat de minister voortdurend alle heil wil blijven verwach ten van een werking van het concurrentie- Onderzoek gaat nog verder (Van een onzer redacteuren) DE veertig briefjes van duizend, die vorige week zijn zoekge raakt tussen het hoofdkantoor van de Amsterdamse Bank N.V. en het bijkantoor Delft van deze instelling, zijn sinds gistermiddag terecht. Een Na overstromingen felle kou VIJFENZEVENTIG personen zijn om het leven gekomen bij de stormen en overstromingen die de oostelijke en centrale staten van de V.S. hebben geteisterd. De schade loopt in de miljoenen dollars. In de staten Ohio, Kentucky, Pennsylvania, New York en Indiana zijn duizenden dakloos. Bovendien zijn duizenden werkloos omdat fabrieken en mijnen de getroffen gebieden moesten worden gesloten. In Pittston (Pennsylvania) zijn drie mijnwerkers verdronken toen overstro mingswater een mijn binnendrong. Een dertigtal arbeiders werd van de buiten- reld afgesloten. Tien van hen konden de loop van vandaag worden gered en n verwacht dat ook de overigen in vei ligheid zullen worden gebracht. Het grote probleem is: hoe het opdringende water In de meeste gebieden stijgt het water iet meer, doch de regens hebben plaats gemaakt voor strenge vorst, hetgeen voor de getroffen mensen tot nieuwe moeilijk heden leidt. De meeste daklozen zijn on dergebracht in noodbarakken. In Europa treden, heeft men veel last van ove: mingen. De stad Windsor en het oude Windsor Castle worden door water ringd. Bij Deal aan de Engelse zuidkust, waar Julius Caesar indertijd voet aan wal zette, is een gat van meer dan drie meter in de zeewering geslagen. Door de storm zijn telefoon en telegraafverbindingen met dit gebied verbroken. In centraal-Europa is het de laatste da gen ongewoon warm. In Zwitserland Oostenrijk treurt men over het verdwij nen van de kou, omdat ook de gewenste omstandigheden voor het beoefenen de wintersport zijn verdwenen. In Bazel steeg de temperatuur gisteravond tot der tien graden. In deze tijd van het jaar is dit nog nooit voorgekomen. Warme zuidenwinden doen overal in de Alpen de sneeuw smelten. In enkele min der hoge gebieden worden de groene hel lingen al zichtbaar. Staatslening vijf maal overtekend Het ministerie van financiën deelt mede, dat van de inschrijvingen op de 4H- procent staatslening 1959 slechts 2014 procent wordt toegewezen. De lening is 400 miljoen groot, zodat er voor onge veer 1951 miljoen ingeschreven i Een plaatje als dit is in deze tijd van het jaar kenmerkend voor bepaalde streken van ons land, waar het dooiwater niet vol doende opgevangen en ver werkt kan worden. Prettig is zo'n situatie heslist niet. Vele boerderijen zoals bij Ter- schuur in de Gelderse Vallei zijn door het water ingesloten. Overigens weet ook hier de jeugd van de nood een deugd te maken: het is een fascinerend spel, zo met wastobben te varen. VIER TON VOOR LEGER IN DUITSLAND De Weetduitse bondsdag heeft een wets ontwerp aangenomen, waarin de ak koorden over de bijdragen voor de op Duits gebied gestationeerde strijdkrach ten van zes landen voor 19571958 wor den goedgekeurd. Groot-Brittaiuiië ont vangt 588 miljoen mark, de Verenigde Staten 325 miljoen, Denemarken 1,2 mil joen en Nederland 400 000 mark. anonieme afzender heeft het geld in een beduimelde envelop gestuurd aan de Delftse postdirecteur, die de postale recherche, die nog steeds vruchteloos zocht, op de hoogte stelde. Nu is men dus iets verder: men moet alleen de identiteit van de vinder van het geld zo noemt hij zich tenminste in het begeleidend briefje nog vaststellen, waarna men hoopt te kunnen uitzoeken wie het geld ontvreemd heeft. Dat het gestolen of verduisterd moet zijn, acht men het meest aannemelijke. De anony mus schreef weliswaar, dat hij de getekende brief tussen zijn post nad ge vonden, maar dat vindt men hoogst on waarschijnlijk. Eerder vermoedt men, dat een PTT-ambtenaar In Amsterdam of Delft of ergens onderweg de brief heeft weggenomen en later heeft ontdekt, dat hij geen kans had het geld uit te geven e nummers van de briefjes van duizend erden namelijk onmiddellijk bekend ge maakt bij de politiebureaus en de bank instellingen. Men liet echter na de kran- de numemrs te verschaffen, opdat ieder op z'n hoede had kunnen zijn. De be faamde zwijgzaamheid van de postale re cherche gold echter ook hier, zodat het publiek het risico liep gestolen geld te ontvangen zonder dat schadeloosstelling teruggevorderd kon worden. (Zodra zou :taan, dat een PTT-amtenaar het geld weggenomen had en daardoor geen diefstal maar verduistering in dienstbe trekking had gepleegd, liep men deze wade kans niet. - Red.). Het geld zal, na afloop van het onder zoek, aan de Amsterdamsche Bank wor den overhandigd, wat voor de verzeke ringsmaatschappij van deze bank een meevaller betekent van f 39.900. De eerste honderd gulden zouden namelijk door de PTT betaald zijn, omdat de zending dit laatste bedrag als aangegeven waarde vermeldde. Voor de tweede keer is deze maand in New York een baby gestolen. Een vrc (die even op de baby zou passen) voerde gisteren in Manhattan de drie ken oude John Tavarez uit de woning van zijn ouders. De moeder van het kindje had het achtergelaten onder de hoede van w die zij enige dagen eerder had leren kennen. De familie Tavarez is klein behuisd en de nieuwe kennis adviseerde de moeder van de nu ontvoerde baby, op een bepaald adres te gaan kij ken. Er zou een grote flat leegstaan. Zij de nieuwe kennis zou op de kindc- i passen. Behalve de baby waren tweo dochtertjes (van vier en vijf jaar) in huis. Mevrouw Tavarez vond op de aange geven plaats een postkantoor. Toen zij thuiskwam bleek de oppas met de baby zijn verdwenen. 'e vorige kinderroof in New York werd gepleegd op 2 januari. Het pas geboren meisje Lisa Chionchio verdween uit ziekenhuis. Het kindje werd een weck later echter teruggevonden. regiem. Zij zouden het zeer waarderen, indien de minister ook voortdurend met grote energie zijn beleid zou willen rich ten op het verkrijgen van resultaten van dat regiem. Verder menen deze leden, dat het nood zakelijk is in verband met de ontwikke ling van de lonen en de prijzen een nieuw onderzoek in te stellen naar de grondsla gen van de berekening van de kosten van levensonderhoud. De huidige grond slag hiervoor beschouwen zij als ver ouderd in verhand met de onbwikkeiing van het welvaartspeil en het zich wijzi gen van het verbrulkspatroon. Dezelfde leden vragen ten slotte om een inkomens- onderzoek met betrekking tot de zelfstan digen in de verschillende bedrijfstakken als onderdeel van de strijd tegen de prijs afspraken. Zeldzame aanbieding KERKO- OVERHEMDEN SANFOR van 13.50 AO SPOTPRIJS O.J© I Hogewoerd 109 - Korevaarstr. 5 I over de omstandigheid, dat minister Zijl stra nog steeds een te beperkte inv'oed heeft op het algemene economische beleid. Een voorbeeld daarvan achten zij de wei nig bevredigende regeling, die onlangs is getroffen voor de taakverdeling van de ministère van economische en buitenlandse zaken. Vele leden zouden voorts nader bericht willen ontvangen over de visie van minis ter Zijlstra op de Europese integratie. ZIJ wijzen erop, dat volgens een krantenver slag rAlnister Zijlstra onlangs heeft ge zegd, dat het In het E.E.G.-verdrag ver enigde gedeelte van Europa slechte moet worden beschouwd als middel voor het bereiken van een wijdere integratie. Be tekent deze opmerking, aldus de senatoren, dat prof. Zijlstra thans niet meer van mening is, dat het uiteindelijk doel van de E.E.G. moet zijn: het verwerkelijken van een politieke gemeenschap? Of acht prof. Zijlstra deze politieke gemeenschap in ieder geval aanzienlijk minder begeer lijk dan het realiseren van een vrijhan delszone? Leiden durft de toekomst aan! Het spoorwegpersoneel heeft at een bedrag van vijfduizend gulden opgehaald noor de twee verlamde meisjes Alie en Anneke Rothuis uit Opheusden. Met ait bedrag kan nu reeds een zomerhuisje langt de spoorlijn NijmegenGelder- ialsen worden betaald. De actie zal nog tot het eind van de maand voortduren. Ook hogere ambtenaren an de Nederlandse Spoorwegen zullen een bijdrage in het fonds storten. Het Amsterdamse cabaret Aris Visto geeft dinsdag in Nijmegen een voorstelling ten bate van de twee meisjes.. Na Alkmaar, tcaar ook dit maal de victorie begon, heeft Leiden sijn wegenschema ge kregen. Leiden is wel iets la ter, maar het komt ons voor dat dit plan de gemoederen niet so hevig cn langdurig sal beroeren als hel Alkmaarse. De commissies uit de ge meenteraad voor openbare werken, verkeer en monu menten en de commissaris van politie hebben er hun visie al op gegeven, burge meester en wethouders be spraken in een hcle-tlagsiiting de adviesen en het college sal nu nog met een nota aan de raad komen. De raad sal het wegenschema op maandag 16 februari in het openbaar behandelen. Met enige pagina's, luchtig gemaakt met tekeningen en foto's, licht onse stadsredae- leur u vandaag in over dit complex van realistische en seer vele miljoenen vergende plannen. Refïartle N.L.C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1