IC Naast „tijd" kan stratigrafie aardse dimensies niet missen Genoeglijke Italiaanse film voor het Leidse K. en O. Aanvoeren worden beter, maar besommingen zijn middelmatig EREPROMOTIE VAN DE PRESIDENT-CURATOR Koepelkamers in Katwijk onder slopershanden Raad van Katwijk heeft belangrijke agenda üE Op Israëlisch schip regeling als in Paulus' dagen MEUWE leidsche courant WOENSDAG 21 JANUARI 1959 Dr. Brouwer aanvaardt lectoraat DR. A. BROUWER, die reeds aan de Rijksuniversiteit historische geologie en paleontologie doceerde, heeft gistermiddag het ambt aan vaard van lector in de faculteit der wis- en natuurkunde met een rede over „Tijd en ruimte in de strati- Hij begon zijn oratie me dat William Smith als de grondlegger van de stratigrafie beschouwd moet worden. Zijn ontdekking, die het moge lijk maakte om met behulp van fossielen de plaats van een bepaalde afzetting in een algemene opeenvolging vast te stel len, heeft voor het eerst de t ij d als een bruikbare dimensie in de geologie ge ïntroduceerd. Het was weliswaar een relatief tijdsbegrip, maar het was nu mogelijk tot een chronologische rang schikking van gebeurtenissen te komen, onmisbaar om de geschiedenis van de aardkorst te kunnen schrijven Men zou de tak van de stratigrafie, die zich met de chronologische rangschikking van se dimenten bezig houdt, de analytische stratigrafie kunnen noemen. Verwaarlozing De analytische stratigrafie heeft meer dan een eeuw het beeld van het strati- grafisch onderzoek beheerst. Eerst in de laatste decennia begint het besef door te dringen dat door de grote belangstel ling voor de tijd als dimensie de bete kenis van de gewone aardse dimensies in de stratigrafie is verwaarloosd. Deze laatste leveren ons een geheel nieuw element voor de studie van de aardse geschiedenis. Dr. Brouwer plaatste vervolgens de twee elementen in de stratigrafie, tijd en ruimte, naast elkaar en toon de daarbij aan hoe een verbinding van beide tot een andere, veel dieper gaande beschouwing van de geschie denis van de aardkost leidt Het begrip tijd berust op twee funda mentele concepties, ten eerste: in een on gestoord complex sedimenten is iedere laag jonger dan de laag waarop zij rust, en ten tweede: de relatieve ouderdom van een laag is te herkennen aan de fos sielen, die er in voorkomen. Wat het trekken van conclusies, ge baseerd op fossielen betreft, wees spr erop dat zich hier moeilijkheden kunnen voordoen. Er is namelijk voor één perio de ook maar niet één groep van fossie len die de onderzoeker over de hele aar de de weg wijst in de tijd; er zijn zo veel indelingen als er milieus en biogeo- grafische provincies zijn. De stratigraaf moet met eindeloos geduld al die stukjes aan elkaar knopen, om tot een univer sele geschiedenis te komen. Miljarden Hierna zette dr. Brouwer uitvoerig uiteen hoe de moderne natuurkunde in het begin dezer eeuw de stratigrafie ter hulp is gekomen Door ouderdomsbepa- ling langs radio-actieve weg is het lang zamerhand mogelijk geworden om de tijdschaal van de stratigraaf hier en daar van enkele jaartallen te voorzien Het zijn er niet zo heel veel, maar ge noeg om de onderzoeker toch een indruk te geven van de tijdsbestekken, waar mee de geologie eigenlijk werkt. Die tijd, en dat is een van de meest verras sende uitkomsten geweest, blijkt vele malen langer te zijn dan men vroeger meende Terwijl Keivin aan het einde van de vorige eeuw nog overtuigd was dat de ouderdom van de aarde tussen de twintig en veertig miljoen jaar lag, weet men nu dat de ouderdom van de sarde zeker enige miljarden jaren be draagt. Het is Interessant om te zien dat een onderzoeker als Darwin er reeds in het midden van de vorige eeuw op gewezen heeft dat de tijd. waarmee geologen en ook fysici in die dagen werkten, veel te kort was om de ge weldige ontwikkeling van het leven op aarde te kunnen begrijpen. Een :ede, :nde komst van de radio-actieve ouderdoms- bepalingen is, dat de tijd, waaruit men zich door fossielen een enigszins redelijk beeld van het leven kan vormen dat i* sinds het begin vnn het paleozoïcum slechts een klein deel van de gehele geschiedenis van de aarde blijkt te om- vetten, namelijk niet veel meer dan een anderhalf miljard Jaar. Conclusies Uit al deze beschouwingen kwam dr Brouwer tot de volgende conclusies: In de eerste plaats blijken ouderdoms- vergelijkingen. die op een enkele soort berusten, van weinig waarde te zijn Een veel betere basis ontstaat bij verge lijking van hele fauna's of flora's, of CEMFENTE LEIDEN Officiële publikatim» Te uwer bediening wordt u medege deeld, dat Burgemeester en Wethouders hebben besloten het weggedeelte, lig gende in het verlengde van de Manèn- poelstraat, met Inbegrip van een dood lopende zijweg ter rechterzijde, gezien 1° de richting van de Maredijk, aan te duiden met Mariënpoelstraat en het *efgedeelte, liggende in het verlengde van de Boerheavelaan, met inbegrip *an een doodlopende zijweg ter linker gezien in dezelfde richting, aan duiden met Boerhaavelaan. althans van een belangrijk bestanddeel ervan. Bovendien kan vastgesteld wor den, dat bij vergelijking van overeen komstige biostratigrafische opeenvolgin gen de betrouwbaarheid toeneemt; in de tweede plaats blijkt dat de mate van het onderscheidingsvermogen geheel afhankelijk is van de fijnheid van de biostratigrafische indelingen. Hieruit volgt weer. dat de keuze van groep en dat is de derde conclusie waarop de indeling is gebaseerd, niet onverschil lig is. Een groep met snel op elkaar vol gende soorten laat een fijnere indeling toe dan een groep met soorten, die een lange levensduur hebben; in de vierde plaats zien wij, dat aan ons chronologische onderscheidingsver mogen een grens wordt gesteld door de biostratigrafie. Beneden de kleinste een heden, die langs biostratigrafische weg onderscheiden kunnen worden, is geen verfijning van de chronologie meer mo gelijk. Tenslotte wees dr. Brouwer erop dat tijd en ruimte in stratigrafie twee be schouwingswijzen vertegenwoordigen analyse en synthese. De eerste heeft het beeld van de stratigrafie-beoefening be heerst sinds door het werk van Smith de tijd in de stratigrafie, en daarmee in de hele geologie, als een object van wetenschappelijk onderzoek toegankelijk werdde tweede, de synthese, heeft veel later haar intrede gedaan in de strati grafie, doch de analytische stratigrafie zal altijd voor 't wetenschappelijk onder zoek een onmisbaar element blijven. Na afloop van de plechtigheid werd een druk bezochte receptie gehouden in de ontvangstkamer van de academie- ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 20 januari - Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet ex Ned recht de heer J G Troost te Oegstgeest Contactavond van Geref. Hoogl. -Kerkgrachtschool Onder voorzitterschap van de heer J. H de Jong werd één dezer dagen de tweede contactavond van de Hooglandse-Kerk- grachtschool gehouden, waarvoor flinke belangstelling bestond. Nadat de heer De Jong het naderende gouden jubileum de school had gememoreerd, hield de heer Zuiderveld, hoofd van de school, een causerie over „Het leerproces van hel kind". Hij besprak bepaalde mogelijkhe den en moeilijkheden. Alvorens dit te doen, stond hij een ogenblik stil bij het karakter van deze avonden. Hoewel de belangstelling van de christelijke pers voor de activiteiten van de oudercommissie ten zeerste wordt gewaardeerd, sprak hij zijn te leurstelling uit over sommige uitspra ken in een verslag, en hij verklaarde, om misverstand te voorkomen, dat hij zich niet bevoegd acht een oordeel over de Leidse onderwijssituatie te vormen, noch moreel het recht te hebben zulk een oordeel te lanceren. In zijn causerie stelde de heer Zuider veld centraal, dat bij het leerproces het kind in zijn totaliteit is betrokken. Voor al de gevoelsmatige beleving en de werking van de leerstof hadden de dacht met alle gevolgen, zowel voo school als voor het gezin. Er was veel discussie. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Carola Helena Marti- nus, dr van A. C. van Oosten en L- M. Oorthuis; Christinus Jacob, zn van H. Blijleven en C. Stapper; Pie- ter, zn van K. Ligtvoet en S. M. Huis man; Cornelis Harm, zn van M. Bakker en J. Bakker; Johannes, zn van J. de la Rie en A. F. Koet; Re- gma Catharina Adriana, dr van A. P Pleunis en C. D A. Mando» OVERLEDEN: D. Eikerbout. 66 jr- J. de Graaf, 62 jr- Handbalwedstrijden van de chr. kweekschool Gisteravond hebben de meisjes van de christelijke kweekschool handbalwed strijden gespeeld. Alle klassen hadden voor dit toernooi ingeschreven. De klas sen werden over drie poules verdeeld De winnaars hiervan waren IA. 3B en 3A, die tegen elkaar in de finalepoule uitkwamen. De uitslagen van deze poule waren: 3B—3A 4—0, IA—3A 4—1 IA—3B 1—2, zodat de meisjes van hebben gewonnen. Zonovergoten verwarring TAE NAAM Marcio de Santis schijnt in Italië nog erger te zijn dan Jansen of Pietersen in ons land. Ver warringen zijn dan ook licht moge lijk, hetgeen voor de maker van „II Bigamo" (De bigamist) aanleiding is geweest tot het maken van deze rol prent. Het is een kluchtig gegeven van een meneer Marcio de Santi6. een eerzaam handelsreiziger, gelukkig getrouwd en vader van een zoontje. Edoch, daar ver schijnt een ietwat opgewonde Juffrouw ten tonele, die beweert Jaren geleden met deze Marcio getrouwd te zijn. Ze vindt hem nog lief en aardig; de ellende komt echter meer door haar vader, dan door haar om de beminde Marcio. Paps is een stoere, hij vindt de demo cratie tegenwoordig niet6. Dan vroeger! In alle. kranten dezelfde berichten en de zelfde plaatjes Hij hetft een poosje in het gevang gezeten, om al de vroegere heerlijkheden nog eens te kunnen over- Filmavond over emigratie Emigreren is geen zaak, waarbij men over één nacht ijs gaat, en daarom is het goed dat er naast de voorlichtings avonden van officiële instanties nu en dan filmavonden worden gegeven ovei de landen, waarin vele Nederlanders zich een nieuw bestaan trachten op te bouwen. Een dergelijke voorlichting werd gisteren in Den Burcht verzorgd, waar films werden vertoond over Aus tralië, Canada, Zuid-Afnka en de Ver enigde Staten. De avond werd geopend met het ver tonen van een aantal dia's over een reis met de Maasdam naar Amerika, die een goede indruk gaven van het leven aan boord. De heer J Koch, chef van het reisbureau Lissone-Lindeman, wees erop dat men zich voor inlichtingen dient te vervoegen bij het gewestelijk arbeids bureau, de Chr. of de R.-k- Emigratie- centrale Heeft men eenmaal besloten te emigreren, dan kan een passagebureau alle mogelijke hulp geven bij de voor bereidingen. Voor hen die willen gaan emigreren is het prettig, wanneer zij iets weten van het land van hun toe- De emigratie is vong jaar wat terug gelopen, maar men verwacht dat 1959 weer een flinke stijging van het aantal emigranten te zien zal geven, vooral ook omdat Australië en Canada een groter aantal Nederlanders zullen toelaten. Branrl in motorwerkplaats in de Groenesteeg Gistermiddag omstreeks kwart over vijf brak brand uit in een als motorwerk plaats gebruikt pakhuis in de Groene steeg doordat kortsluiting optrad in een looplamp. Een pan met drie liter petro leum vatte vlam. Het vuur deelde zich mede aan een vrachtauto, waarvan de voorzijde werd beschadigd, en aan de zolder, waarop oud materiaal lag opge slagen Ook de zolder werd ernstig door het vuur aangetast. De brandweer bluste het vuur met een straal op de waterleiding en met de nevelspuit. IS OORD WIJKERHOUT Leugenaar uit liefde De rooms-katholieke toneelvereniging J.A.J.A. heeft gisteravond ln hotel Van der Geest het spel Leugenaar uit liefde, opgevoerd. Het verhaal draalt om een tuinhuisje achter een van een oude tante geërfde woning ln een dorp op de Veluwe. dat tn verband niet de wo ningnood een zeer begerenswaardig ob ject blijkt te zijn. De regie was in han den van de beer Maijer, die met zijn spelers de belangstellenden een vrolijke avond heeft bezorgd. denken. Nu raast hij als een dolle stier achter onze Marcio aan. Deze wordt van bigamie beschuldigd en komt ln de cel. Hij weet geen raad. maar zijn mede cel genoot Quirino weet een goede advocaat voor hem. In het gedeelte dat volgt wordt de advocatuur in Italië in het zonnetje gezet. De welbespraakte advocaat, een buitengewoon goed gespeelde rol door Vittorio de Sica, is een pochhans, een ijdeltuit en een zwet ser. Dat onze vriend toch vrij komt, dankt hij aan Quirino, die. eenmaal in vrijheid gesteld, de andere Marcio de Santis gaat opsporen en natuurlijk precie6 op het goede moment met de ronde dikzak komt opdagen bij het tribunaal. 't Is een aardige film, waarin de Italianen hun warmbloedige heftig heid geen ogenblik onderdrukken. Ze gillen, slaan en buitelen er lustig op los, zonder dat het een rommeltje wordt. Luciano Emmer heeft bij de regie ook deze scènes goed in de hand gehouden. De Jonge handelsreiziger wordt goed gespeeld door Marcello Mastroianni. Grote vondsten zijn er niet, maar het is toch een zeer geslaagde film. waar mee de leden van K. en O. zich uitste kend geamuseerd hebben. A. C- Bouwman. i ssen es RUIME AANVOEREN zijn er deze week te IJmuiden. Uit de Noord komen tamelijk gunstige vangstberichten, hoewel de schepen daar maandag en dinsdagmorgen weer lagen te steken in stormweer. Ook in de Ierse Zee werd niet gevist. Het was stormweer en de schepen lagen bin nen in Ierse haven om te schuilen. Er werd windkracht 8 tot 9 gemeld. Om de Noord werden maandag toch nog enkele trekken gedaan, die van 70 tot 100 manden schelvis en wijting opleverden. De trawler Medan meldde nog een trek van 30 manden vis en de Emma had een zelfde vangst van een trek. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" lag dinsdag binnen te Waterford (Ierland). De visserij was er gestaakt, vertelde schipper Rog. Begin volgende week komt „De Hoop" waarschijnlijk naar Amsterdam. Het is nog niet zeker of de reis naar Noorwegen doorgaat. Besprekingen hieromtrent zijn nog gaande. De dinsdagmarkt was druk bezocht door vijf trawlers, een trawllogger irie kottere, die met elkaar ruim kisten vis aanvoerden. Hierbij warer kisten schelvis, die voor veel geld va hand gingen. De noteringen lagen tv f 70 en f 35. Een kistje braad ging niet onder de f 35 van de hand! Kabelj; Competitie van de L.S.B. L.S.G. III (?B) heeft gisteravond zijn kansen op het kampioenschap behouden door in Lisse, voorlopig met 45. tt winnen van Zwarte Pion I L.S.G. claim de winst voor de afgebroken partij. Zwarte Pion I—L.S.G. Ill: A. Rotte veeldr. S. A Nieuwzwaag Vili. G Scholtes—R. Sattler 10, N. v d. Meij— P. S. Anes tz—Vi. B. van Vliet-J. van Steenis Jr. ufgebr., H. van DiemenE J. Kerkhoven 01, P. Langevelt—W Maschkov 01, J. GrimbergenJ. de Raay 10, J. Goedemansds. P Mackaay 0—1, C. RotteveelJ. H. Fop pen ViH. BrouwerJ. Vreeken WVt WATERPOLO De Gouwe-De Zijl 3—4 Voor de bekercompetitie van de KNZB hebben onze stadgenoten tegen De Gou we een prima resultaat behaald Direct na het uiltzwemmen kwam de bal bij H Henslng en met een ver schot verraste hij de Gouwe-keeper volkomen: 01. Vlug ging het spel van doel doel, maar belde doelverdedigers w den zich dapper, totdat L. van Kampen na goed samenspel de Gouwe-keper geen kans gaf 02. Fel kwam de thuisclub terug en nog voor rust werd het uit een strafworp 12. zelfs 22. In de tweede helft opnieuw een gelijk- opgaande strijd met wisselende kansen Nadat H Henslng de stand op 23 had gebracht, kon even later L. van Kampen eens voor de tweede maal raak schieten: 24 Nog gaf de thuisclub zich niet gewonnen, maar verder dan 34 kwam De Gouwe niet. Door deze overwinning komen nu LZC a De Zijl ln de finale. De Natuurvriend Gisteravond vergaderde de Leidse aquariumvereniging De Natuurvriend. Bij de bestuursverkiezing werden ge-kozen de heren Schipper en Visser. Voorzitter C. Burghart dankte de aftredenden voor hun activiteiten in het belang van de vereni ging. Na de pauze vertoonde de heer Eriks dia's. Topjaar voor de woningbouw In het Jaar 1958 kwamen in ons land leer woningen gereed dan ooit in een kalenderjaar werden opgeleverd. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal au voor de Statistiek werden in 1958 S8 900 woningen voltooid Dit aantal ligt ruim 500 hoger dan dat van het vorige laar toen 88.397 woningen werden opge- In de maand december kwamen vol gens de voorlopige cijfers rond 8.260 wo ningen gereed In december 1957 was dit aantal 9535 (Vervolg van pagina 3) burgemeesters is „Maar mijns in; worden de verhoudingen in zulk een ge val scheef getrokken," aldus spr „H< aantrekkelijk het ook moge zijn dat 's lands vergaderzaal de deskundige ste van de burgemeester ln zaken van ge meentebelang gehoord wordt, hoezeer ik ervan doordrongen been dat de burge meester geen ambtenaar is, de minister van binnenlandse zaken mag niet in de positie komen, dat hem aarzeling bevangt wanneer hij een ernstig woord van waar schuwing tot een burgemeester m^ent te Vervolgens gaf de heer De Vos van Steenwijk zijn visie ten aanzien van de grenswijziging van gemeen ten. Bezwaren tegen een dergelijke wijziging uit een oogpunt van histo risch gegroeid zijn, noemde hij on juist, omdat moderne ontwikkeling, vooral van handel en industrie, even eens tot historie behoort. Helaas krijgt de gemeente, die haar grenzen wil uitbreiden, doorgaans de publie ke opinie tegen zich, en eerst nadat het tan de meest kortzichtige be stuurder duidelijk is geworden, dat er grenswijziging moet komen, in het belang van de stad, de omgeving, de streek, of eerst nadat er tastbaar en meestal onherstelbaar nadeel is toe gebracht, mag de wetgever ingrijpen. Hierna vroeg spreker de aandacht van zijn gehoor voor de eigenschappen, die de ideale burgemeester dient te bezitten hoewel er in feite geen ideale burgemee» ter bestaat Hij zei hiervan: zo'n burge meester moet een man zijn, zichzelf zijn moet ongelijk kunnen bekennen, iemand De vrouw De heer De Vos van Steenwijk wees voorts op de belangrijkheid van de in vloed van de vrouw op de carrière van haar echtgenoot-burgemeester. Bij solli citatie dient erop gelet te worden of de vrouw de burgemeester „tot hulpe" zal Het laatste gedeelte van zijn rede wijd de spr. aan de weg, die moet worden af gelegd, wil iemand burgemeester worden waarbij hij voorbeelden gaf uit eigen er varing, zowel als burgemeester als uit de tijd toen hij commissaris der Koningin was en beslopt zijn rede als volgt: „De burgemeesters van Nederland zijn, naar mijn mening, in overgrote meerder heid goede burgemeesters, en zij vinden hun ambt een heerlijk ambt. waar zij slechts node van scheiden als de tijd van heengaan is gekomen Ik heb er gekend, die bij mij kwamen klagen, dat hun pro motiekansen naar een grotere gemeente zo gering waren, en als ik hun dan voor hield dat er ook nog wel andere werk kringen voor hen openstonden, kreeg tk ten antwoord: „Ja. commissaris, maai als men eenmaal burgemeester is ln de oorlogsjaren, toen zij op een der meest geëxponeerde plaatsen stonden en door de bezetter letterlijk voor alles ver antwoordelijk gesteld werden, hebben we meesten dapper stand gehouden en som rnigen het hoogste offer, dat van hun leven, voor hun gemeente en hun vader land gebracht. Het is met een eresaluut aan deze helden, dat ik mijn beschouwin gen over het burgemeestersambt wil be- Na afloop van de plechtigheid werd In de foyer een receptie gehouden, waarvan zeer velen gebruik maakten. De beide paranimfen waren de oudste zoon van de promovendus en de secre taris van curatoren, mr. N. F. Hofstee. was aan de goedkope kant met noterin gen tussen f 90 en f 30 per regel van tien stuks. De wijting leverde van f 22 tot f 15 per kist op. Haring (vers) ging van de hand voor f 20 tot f 25 per kist, terwijl makreel eenzelfde notering haalde. De besommingen waren middelmatig, vooral wanneer men de lange relsduren in aanmerking neemt. De Maria Van Hat- tem maakte f 18.400 voor een reis, die op 9 januari begon. De vangst bestond uit 750 kisten vis. waarbij 330 wijting. De Elie, die op dezelfde dag naar zee ging, voerde 625 kisten vis aan en besomde hiervoor f 19.500. Bij deze vangst waren 250 kisten kool vis. De IJM. 36 Jacoba Gezina loste van een op 8 januari begon nen reis 650 kisten en besomde f 19 000. De IJM. 36 loete ondermeer 215 kisten wijting en 180 gul en kabeljauw. De VL. 84 was present met 650 kisten vis, waarbij 225 koolvis en 210 wijting. Hiervoor van een reis, die op 6 januari begon werd f 17 700 besomd. Ten slotte was de HD 108 Machiel binnen van een op 8 januari begonnen reis. Deze trawler loste 420 kisten vis, waarbij 160 wijting en 150 koolvis. De besomming was f 12.000 Slechts f 1030 werd besomd door de Kat- wijkse trawler „Arie Ouwehand". Dil schip loste aan verse haring 25 kisten en aan verse vis 15 kisten diversen. Op 2 januari vertrok de „Arie Ouwehand" uit IJmuiden Wat vandaag loste De woensdagmarkt zou ook druk wor den bezocht. De VEM-trawler Vios I kwam op IJmuiden aan met 705 kisten vis, waarbij 300 wijting. 250 koolvis. 70 schel vis, 80 gul en kabeljauw, 10 diversen. 100 kleine kisten haring, 100 kleine kisten makreel en 20 stuks stijve kabeljauwen. De rederijgenoot Herman IJM 2 was thuisstomend met 700 kisten vis, waarbij 80 klaten schelvis, 50 makreel. 220 wijting, 150 gul en kabeljauw, 300 koolvis, 100 kleine kisten haring. Als derde werd de Katwijkse trawler Deining verwacht met eveneens 700 kis ten vis, waarbij 170 kisten schelvis, 30 ver se haring, 75 makreel, 150 gestripte en 35 dichte wijting en voorts 100 gul en ka beljauw, 140 koolvis en 20 stuks stijve kabeljauwen. De trawler Curacao zou voorts zorgen oor 675 kisten vis, waarbij 100 schelvis, i verse haring, 80 makreel, 220 wijting, 100 gul en kabeljauw en 125 koolvis en 15 diversen en 90 stuks stijve kabeljauwen, was voorts een kans op de komst van Helderse kottere HD. 79 en HD. 87. die thuisstomend waren met onbekende vangst In vroeger dagen kon men aan vele huizen zien, welke mensen erin woonden. Zo hadden koop vaardijkapiteins een koepelka mer, veelal een opkamer. Door dat deze kamer koepelvormig was uitgebouwd, konden degenen die een plaatsje achter de ramen hadden gekozen van hun hoge zitplaats naar verscheidene kan ten uitzien. In de loop der jaren zijn deze bijzondere uitbouwsels weggebroken. Enige jaren gele den viel onder slopershanden een gedeelte van het huis, waarin ds. Pijlman woonde, de pastorie van de Gereformeerde Kerk, want ook die woning was oorspronke lijk een kapiteinswoning. Nog een enkele koepel bleef over, na melijk aan de woning van de heer Meerburg. Maar ook deze gaat verdwijnen; dezer dagen is men met de afbraak van de koe pel begonnen. Hoewel de woning Speeltuin en verlichting GEMEENTERAAD VAN KATWIJK, die donderdagavond bijeen komt, heeft enkele belangrijke zaken op de agenda staan. Na een voorstel over de aankoop van een huis in het saneringsgebied Zuid straat 75 t krijgt men te beslissen over een verzoek aan Rijnland voor een stuk grond in erfpacht, waarop men een afscheiding kan maken aan de Rijnmond tussen Sluisweg en P.H.-kanaal ter hoogte van het botenhuis der NZHRM. Deze afscheiding zou Rijnland maken met een maximale ge meentelijke subsidie van 14.038. Nu de werkzaamheden aan de Rijn mond daar geëindigd zijn, blijkt, dat de afscheiding dwars over het trot toir zou lopen, hetgeen de gemeente wil voorkomen door van Rijnland zoveel grond in erfpacht te vragen, dat de scheiding iets verschoven kan worden. Da raad moet beslissen of Quick Boys ln het gemeentelijk duinpark weer gratis het speelveld zullen krijgen (tot 1 Januari 1961) en voorts stelt de burgemeester voor de wethouderssalarissen met terug werkende kracht van 1 januari 1958 tt verhogen met twintig procent Dit ge schiedt op advies van Gedeputeerde Sta ten, die er op wijzen, dat de verantwoor delijkheid van de wethouders in r mate is toegenomen en dat teven* algemene loonpeil bij we thou d e rs salaris sen niet is bijgehouden. Omdat da n apparatuur in het transformatorstation Van Egmondstraat soms foutieve me tingen geeft, met afwijkingen van vij; procent, adviseren B. en W. de appara tuur te vervangen en 'n toestel te laten reviseren; totale kosten f 4 300 Een tal noodwachiters is opgeleid en B W. willen de mannen van materiaal zien; drie blokploegwagens met in tarda en brandblusmateriaal koeten f 4 600 De straatverlichting in het noordelijk deel van Katwijk-Zee behoeft noodza kelijk verbetering B en W stellen vooi in de Sluiswag, Te Brittenstraat. Jar Tooropstraat. E. A. Borgeretraat. Bur- Broekmans Gids De bekende gids van Broekmans Com- mlsslebank voor Incourante Fondsen N V te Amsterdam ls weer verschenen Niet minder dan 30 dubbele pagina's omvatten elk een lange lijst van aan delen en obligaties. Voor de eerste wor den aangegeven naam. zetel, statutair en geplaatst kapitaal met coupures, etor- tlngen. dividenden over vier Jaren plus laatste dividend, hoogste en laagste koersen ln drie Jaren, koers op 31 de cember 1958 en ln 1958 ontvangen bruto dividend. Onder de pagina's ls een groot aantaJ noten. BU obligaties zijn ver meld naam. zetel, rente, jaar van ult- gife, leningsbedrag, coupures, verval data. jaarlijkse uitloting. uiterlijke af- losbaarheld. vervroegde aflossingstpoge- lijkheden. laagste en hoogste koersen over 3 jaren en koers op 81 december 1958 Voorts zijn er lijsten van oprichters en winstbewijzen en pagina 31 geeft de lijst van met meer opgenomen fondsen. gersdljkstraat en Koningin Wilhelmina- straat nieuwe lichtmasten te doen plaat sen en ln enkele andere buurtatraten de bestaande masten te vergroten en een betere lichtstraling te doen aanbrengen De totale kosten van dit plan zijn f 40.000.—, maar op de exploitatie kan dan met f 800,per Jaar worden bezuinigd Als de raad er mede akkoord gaat. zal er op het land tussen Anjarstraat-Tulp- straat-Pioenhof voor f 20.500,— een speel tuin worden aangelegd, die na gereed koming aan de speeltuinvereniging „De Molentuin" zal worden verhuurd, met een geeneentebijdrage in het exploitatie tekort van maximaal f 750,— per Jaar Enkele raadsleden hebben een voorstel ingediend tot het verlagen van de gas- prijs met 2 cent per kubieke meter. B. en W berichten da raad, dat een desbetreffend voorstel bij het college ln voorbereiding ia. van de heer Meerburg omstreeks de eeuwwisseling tot stand kwam, is het gedeelte met de koepel van vroeger datum. Wij konden niet achterhalen, of er inderdaad ook 'n zeekapitein in heeft gewoond. Wel ontdekten we, dat een ze kere Van den Oever er een tim mermanswinkel had. Foto D. Kruyt KATWIJK AAK ZEE Ds. Nawijn bevestigt zij ïi zoon De classis Gouda der Geref kerken heeft gisteren peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten, de heer J H Na- wijn, theologisch kandidaat en beroepen predikant te Moordrecht. Kandidaat Na- wijn zal zondag 22 februari ln Moordrecht intreda doen, na bevestiging door zijn vader, ds. E. I. F. Nawijn, Geref. predi kant te Katwijk aan Zee Nieuw-Guinca Morgenavond acht uur houdt de wijk- gemeente zuid-oost een bijeenkomst in het wijkgebouw Abeelpletn. De heer Zorn uit Den Haag hoopt te vertellen over Nieuw-Guinea, toegelicht met dia's. Ook zal een film worden vertoond over het werk in een melaatsenkolonie. Wijkgemeente zuid-west Morgenavond kwart voor acht houdt de wijkgemeente zuid-west een bijeen komst in het wijkgebouw bij de Oude Kerk. Het woord zal worden gevoerd door ds. Schouten uit Paramaribo. Filmavond Quick Boya-Jeugd De adspiranten van de Katwijkse voet balvereniging Quick Boys hebben gis teravond in de Uni-zaal genoten van een aantal films Op het witte doek zag men onder meer een. voetbaldemonstratie van Abe Lenstra. Het openingswoord werd gesproken door de heer Van Duii- Hoog en laag water Donderdag: hoog water 1.38 en 1313 uur; laag water 8.41 en 21.06 uur. KATWIJK A. D. RIJN Hedenavond 8 uur «preekt vormde Vrouwenvereniging. Kerkplein, ds. Tabaksblatt ov volk van Israël. or de Her in de zaal r: Land en Daggeld verlaagd Het daggeld ls heden met een kwart procent tot 144 pet verlaagd De verho ging van een half procent op 16 januari blijkbaar voldoende om de afvloeiing n geld te stoppen, aldus menen geld- kringen Nu enige ontspanning is ingetre den heeft men de daggeldrente gebracht op een peil, dat meer met de omstandig heden op de geldmarkt overeenkomt. \TOLGENS de periodiek Hi Yam trekken op het Israëlische schip Palmach, een vrachtschip van 2730 ton, dat vorige zomer zijn eerste reis maakte van Duitsland naar Haifa, de kapitein en de hutjongen hetzelfde loon, eten in dezelfde messroom en gevoelen zich gelijkelijk verantwoor delijk voor het schip. Klaarblijkelijk ontvangt de bemanning in haar ge heel een aandeel in de winst, welk aandeel weer gelijk wordt verdeeld. Het werk aan boord wordt uitgezet door een b emannings-comiti, dat door de opvarenden wordt gekozen, terwijl een ander comité culturele aangelegenheden regelt. Er Is geen discipline opgelegd en deveronderstelling ls officieren dragen geen uniformen ter on-l woordelijkheid. derscheiding. Het kan natuurlijk zijn, dat de reders de Atta Scheepvaart maatschappij en de Kibbutz Hammeu- chad Beweging nleta anders dotn. dan een oude Israëlische gewoonte vol gen. Men zei sich herinneren, dat het in de dagen van de apoetel Pauius ge bruikelijk was. dat de bemanning ge zamenlijk overleg pleegde, alvorene be slissingen werden genomen. In de Han delingen der apostelen wordt gezegd: En daar de haven niet gerieflijk wee om de winter door te brengen, advi seerde het grootste deel ven de beman ning vandaar te vertrekken 'Handelin gen 27 12). Neer alle waarechljnüjkheid wee Pau lus' schip een Grieks schip en de Bijbel vertelt one ook, dat de kapitein de eigenaar was Er is geen sprake van gelijke aandelen, ofschoon er wal enige gelijke verant-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7