Voor A-gebiedennog een 30.000 noodwachtplichtigen Mr. Van Rijekevorsel bij KVP haast kansloos Omgekomen smokkelaars geen zilverdieven Hoela-hoep Generaal-majoor H. Koot plotseling overleden Nationaal-socialisten steken in Nederland de kop weer op s WOENSDAG 21 JANUARI 1939 WACHTERS, HOOFDWACHTERS EN MIJNHEREN Voor discipline (Van een onzer redacteuren.) IN TOTAAL zijn bij de 112 A- en B-gebieden van de Bescherming Bevolking 70.000 functies te vervul len voornamelijk in openbare diensten, zoals brandweer, verbin dingsdiensten, geneeskundige dienst, ABC-diensten en reddingsdiensten. Van die 70.000 functies is op het ogenblik 65 pet bezet door vrijwilli gers. In de B-gebieden ligt de bezet ting gunstiger dan in de A-gebieden, waar het aantal vrijwilligers over het algemeen lager is dan 50 pet, vooral in de drie grote steden. Het aantal noodwachtplichtigen voor de A-gebieden, dat voorlopig wordt op geroepen. bedraagt rond 30.000. Een 20.000 komen er uit 14 van de 42 A- kringen, in totaal 1/3 van de Neder landse bevolking omvattend. TNEZE 14 KRINGEN zijn: Groningen, Arnhem. Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Veisen (met Beverwijk). 's-Gravenhage (met Voorburg en Rijs wijk). Rotterdam (met Vlaardingen en Schiedam). Dordrecht (met Zwijn- drecht. Papendrecht en Dubbeldam) Vlissingen. Eindhoven (met Geldrop). Tilburg. Maastricht (met Amby en Heer) en Heerlen (met Schinveld. Brunssum. Hoensbroek, Ubach ovt Worms. Nieuwehagen, Schaesber; Eygelshoven en Kerkrade). Dit werd ons meegedeeld door ambti naren van het departement van binnci landse zaken afdeling Bescherming Bi volklng. die tevens antwoord gaven c een aantal vragen, waarover de laatste weken zwaar is gediscussieerd. Waarom soldaten rangenstelsel van meet af aan gewend zijn aan discipline en acn het werken in groeps- erband. En dit juist is bij hulpverlening op grote schaal een eerste vereiste. Boven dien heeft men bij inschakeling van ge- dienstplichtigen onmiddellijk kader Vraag: Waarc len van de 21JII i dienstplichtigen ingesch derlanders, die reeds o het land hebben gediend en uaarom zijn met de buitengewoon dienstplich tigen opgeroepen? Schuilt hierin geen onbillijkheid? Antw.: Inderdaad wordt weer op eer bepaalde groep een wissel getrokken. Hoe dat ook wordt betreurd, het kan dere. Want door inlijving van de gewoon dienstplichtigen 'wordt de zekerheid ver kregen. dat wordt beschikt over krachten iag: Mm Indonesië hebben gediend. die lijfd? w. Vrijstelling van deze groep van noodwachtplicht zou een te grote bres schieten in het beschikbaar aantal dienst plichtigen. Van sommige jaarklassen heeft dan de helft militaire dienst in Indo- verricht. Als compensatie is evenwel de leeftijdsgrens voor de ongegradueerden beperkt tot 35 jaar, in plaats van 40 jaar :oals bij de overige militairen. (Deze compensatie betekent, dat een gewoon dienstplichtige zonder mobili satie-bestemming. die in Indonesië heeft gediend en de leeftijd heeft van 33 jaar en ouder, niet meer als noodwachtplich- tige zal worden ingedeeld. Immers, tegen de tijd, dat hij zijn cursus heeft doorlopen, is hij 35 jaar en wordt hij toch afgevoerd Red.) Vraag: Zijn er, naast de bekende lijst jan vrijgestelden, nog meer fucties, die 'iet mogelijk maken van noodwa cht- olicht te worden ontheven? Antw.: Een ieder, die wordt opgeroepen, wordt terdege op zijn maatschappelijke functie bekeken Het is dus altijd moge lijk, dat iemand een beroep uitoefent, waarvan we zeggen: dit laat hem niet toe zijn verplichtingen na te komen Voorts is er binnenkort een wet te ver wachten, waarin een aantal nutsbedrij ven staan opgesomd, waarvan het per soneel beslist is vrijgesteld :htphcht. personeel van de B.B., zowel de vrijwil- als de noodwachtplichtigen, ver richt geen werkzaamheden in het kader de militaire verdediging. De nood- wachter blijft in tijd van oorlog burger, zodat hij aanspraak heeft op de bijzondere bescherming, die het verdrag aan bur gers geeft. BB.-personeel kan dan ook et krijgsgevangen worden gemaakt. Vraag: Welke strafmaatregelen kun- n er ten aanzien van de noodwacht- plichtige worden genomen? Antw.: Er zijn verscheidene 6traffen mogelijk, zoals berisping, geldboete, in houding van beloning, strafdienst, maar is ook mogelijk, dat de noodwachter aanraking komt met de rechter, inge volge het bepaalde in de artikelen 92 tot ït 101 van de Wet op de Noodwacht. Cursussen Vase illusies Voor de breideling van het herenigde Duitsland beveelt Dulles de nauwste be trekkingen tussen Duitsland en andere Westeuropese landen aan in plaats van de door Rusland gepropageerde neutra lisatie en demilitarisatie. Deze beperkin gen zouden zeker het verbod Duitse strijdkrachten met kernwapens uit te rusten kunnen inhouden. Zii rouden aan kunnen sluiten de beperkingen van de Westeuropese Unie. Het is echter zeer de vraag, of de Russische angst voor Duitsland zelf zo groot is als Dulles meent of zegt te menen. Duitsland in combinatie met het Westen is juist het Russische bezwaar of men het nu ziet als een gevaar voor Ruslands veiligheid of als een obstakel voor de Russische expansie en ondermijning ran de fegen- itander Duitsland als onderdeel van het westelijke stelsel is voor de Russen de inzet ran elk gesprek; elke compromis echter, dat hier iets aan verandert, is voor het Westen onaanvaardbaar. En hier staat te veel op het spel dan dat men met vage illusies kan gaan opereren en op schaakmeesterswijze gaat offeren Deze illusies bestaan meestal uit de verwachtingdat de aftocht van Russi sche troepen Oost-Duitsland en wellicht andere landen nog uit de Russische sfeer los zal kunnen weken, omdat de be volking het regime beu is. De commu nistische politiestaat is echter sluitend op de aanwezigheid v sche troepen gebaseerd. Overziet men het geheel, dan kan men van een ge sprek over Duitsland maar bitter weinig verwachten. Het essentiële punt blijft hoe zich per 27 mei de toestand in Berlijn ontwikkelt en op dit punt heeft Rusland op geen enkele wijziging van houding geduid, behalve dan dat er geen sprake is ran een ultimatum. (Nieuwe Rott. Qrt.j Vraag: Hoe lang duren de cursussen die de noodwachtplichtigen hebben tf Antw.: De duur van de cursussen i: verschillend, geheel afhankelijk van dt functie, die in de toekomst wordt be kleed. Er zijn functies, waarvan de oplei ding slechts een paar maanden in beslag neemt, er zijn er ook, die langer duren Bij de inschrijving zal aan de hand van de capaciteiten, militaire opleiding en lichamelijke gesteldheid de bestemming van de noodwachter worden vastgesteld. Bij gelijke capaciteiten gaat de jongere voor de oudere. Indien er meer militairen beschikbaar zijn in een bepaalde gemeente of kring, worden de boventalligen i reserve geplaatst en voorlopig niet opge leid. De duur van de cursus per week be draagt uur. Cursussen worden zo vee mogelijk in de vrije tijd gehouden. Enkele malen per jaar zijn er oefeningen op vrije middag. Per le6 of per oefening wordt een onkostenvergoeding (tramgeld, etallingskosten fiets, kop koffie) van 1 gegeven. Worden inkomsten gederfd dan wordt een bepaalde tegemoetkoming Vraag: Zijn er in de organisatie de Bescherming Bevolking ook ra en graden ingevoerd7 Antw.: Om de discipline te kunnen handhaven is er inderdaad een rangen stelsel ingevoerd. De verschillende func ties van de noodwachters zijn daarom ir drie hoofdgroepen onderscheiden. Dt voornaamste groepen zijn: wachters, hoofdwachters, officieren. De wachters zijn weer onderverdeeld in wachters 3de klasse, wachters 2de klasse en wachters lste klasse. De hoofdwaohters zijn eens onderverdeeld in drie klassen. Bij officieren is er nog onderscheid tussen officieren en hoofdofficieren. Beide pen kennen ook weer drie klassen. De noodwachter. die de rang heeft van wach ter wordt aangesproken met „wachter' die de rang heeft van hoofdwaohter mei hoofdiwachtor", de overigen worden gesproken met „mijnheer". Opruiming Staatssecretaris Veldkamp heeft, ge zien de verwarring op het punt uan de opruimingen, èdvies gevraagd aan het Dit moet nagaan in hoever de huidige regeling daarbij inbegrepen de vast gestelde data voldoet aan de behoef ten. Wat de data betreft is de moeilifk- heid. dat er bij de handel geen overeen stemming bestaat: de een wil vroeger, de ander later. Verschillende data voor verschillende branches vaststellen is ook al ongewenst, omdat wie het eerst be gint. ook de kans heeft het meeste ran de koopkracht naar zich toe te halen. Zo zijn dan de huidige data als nood oplossingen uit de bus gekomen. Daarbij is er zeker wat de wmteroprui betreft wel erg weinig rekening gehouden, dat de klanten er al jaren lang gewoon aan zjjn, dat er onmiddel lijk na 1 januari koopjes te halen zijn Maar de grootste moeilijkheid vormt na tuurlijk de vage formulering van de wet. Die zou tenzij bedrijfsgenoten onderling een afdoende regeling zouden kunnen treffen zo waterdicht gemaakt moeten worden, dat speciale acties, die lijken op opruimingen, gedurende een korte tijd vSór de opruimingen geheel taboe worden verklaard. (De Volks krant). Status Vraag: Wat is de volkenrechte taf us van de noodwachterT Antw.: Bescherming Bevolking is liet-mdlitaire organisatie, die ingevolge irtikel 63 van het Verdrag van Genève betreffende de bescherming van burgei bevolking in oorlogstijd door de oorlog voerende partijen in de gelegenheid orden gesteld haar werkzaamheden te blijven verrichten. Dit artikel stelt de en het Rode Kruis op een lijn. Het Vragen over BB- dienstplicht Het lid van de Tweede Kamer, kolonel vlieger b.d. E. Visch fkath. v.), heeft in de minister van oorlog de volgende ragen gesteld Is het waar, dat een groot aantal oud- Indiëstrijders, waarvan er zeer velen ons lijke wijze hebben gediend, ingevolge de et op de noodwachten" is aangew i te worden ingeschreven voor dienst- rrichting bij de Bescherming Bev king? Is de bewindsman bereid mede delen om hoeveel dienstplichtigen uit deze categorie het hier gaat? Kunnen de tekorten voor dienstverrich- ng bij de Bescherming Bevolking ten volle worden aangevuld uit de categi lienstplichtigen ..zonder mobilisatiebe- temming", zonder dat een beroep wordt gedaan op de oud-Indiëstrijders? vraag 3 bevestigend wordt be antwoord. is de minister dan om billijk heidsredenen bereid de tekorten te doen aanvullen uit de categorie „buitengewoon ienstplichtigen", welke categorie er voor militaire dienst is opgeroepen? Is de minister ten slotte niet deel, dat de betrokken groep in verband met de genoten opleiding en de lang- militaire ervaring veel meer ir king zou komen om te worden in gedeeld bij de territoriale verdediging? Antwoord aan de oud-strijders Het Oud strijderslegioen Den Haag heeft thans antwoord gekregen op d< i de minister van binnenlands* aarin argumentaties naar vorei werden gebracht om een andere groep ideling bij de Bescherming Bevol king te bestemmen dan de oud-militai- ïister liet weten, dat het niet- beschikbaarsiellen van deze dienstplich tigen een te grote bres zou schieten in hte potentieel van de B..B. De oud-mili- airen kunnen niet worden gemist, omdat :ij gevoel voor discipline hebber len werken in groepsverband. S.G.P.-kritiek op Landbouwschap Ernstige kritiek heeft het Tweede- Kamerlid de heer D. Kodde, burgemees- te Zoutelande in Zeeland, gister avond geleverd op het Landbouwschap, aanhore van ruim 400 boeren uit alle delen van de Veluwe en uit Over- de openbare vergadering van de afdeling Barneveld van de Staatkun dig-gereformeerde partij voerde hij het woord over deze instelling. Hij zei dat de S.G-P. vreest, dat het Landbouwschap ijheid van de boeren aantast, doch dat dit lichaam volgens de wet tot stand De S.G.P. heeft vele bezwaren tegen het Landbouwschap, „doch ik ben van mening, dat men deze instelling slechts mag laten verdwijnen langs de wette lijke weg", zo verklaarde de heer Kodde Hij uitte kritiek over de houding en de publikaties van de zogenaamde „vrije Verolme Machinefabriek (Engineering Company) IJsselmonde N V. en Verolme Dok- en Scheepsbouw mij. (Dock and Ship building Co.) N V. hebben opgericht de Verolme Financieringmij. N.V. te 's-G: venhage o.a. 'er verstrekking van of deel neming in leningen, kredieten, borgtoch ten, garanties, enz., met een kapitaal van 100 prioriteits- en 24.900 gewone aandelen, elk 1 1000, waarvan 100 en 4900 geplaatst, bij de eerste oprichtster 100 prioriteits- en 4800 gewone, bij de tweede oprichtster 100 gewone aandelen. Directeur Diplomatendiner Huis ten Bosch (Van een onzer verslaggeefsters) ~\E BLIJDE GLORIE van Den Haag J dat de Koninklijke nieuwjaarsdiners ïans in Huis ten Bosch gehouden wor den, is louter een zaak van gevoelens. de Haagse burgerij vangt er nauw- een glimp van op. Geen nieuws- je menigte kan het aanrijden der diplomaten, getooid met ridderoorden ïun echtgenoten, in elegante toi- a. gadeslaan ar wel schemerde het verlichte ten Bosch gisteren door de bomen langs het Bezuidenhout en brandden antaarns langs de lange oprijlaan, ivond zal er het zelfde beeld zijn, alleen de gasten zullen anderen zijn. De hoofden der diplomatieke missies in Nederland worden ieder jaar namelijk •ns een ingewikkeld protocol in groepen verdeeld en komen op op elkaar volgende avonden op het Koninklijk diner. Koningin Juliana en prins Bemhard erden bij de ontvangst geassisteerd jor prinses Irene, terwijl de minister m buitenlandse zaken en mevrouw ut is ook beide avonden aanwezig zijn. Straalde het licht uit het palcis naar uiten, binnen uas het een festijn van licht en kleuren. Lentebloemen, tulpen ircissen sierden de tafels, die belegd n met het tafellinnen Hortensia en Sèvresporselein en zilver met het wapen waren gedekt, t strijkje van de Koninklijke Mili- Kapel. in'gala-uniform, verzorgde de passende muzikale achtergrond. Hoge Oostenrijkse onderschei dingen werden gisteren uitgereikt aan de ministers Zijlstra en Wit te. Uit handen van de Oosten rijkse ambassadeur dr. G. Afuhs ontvingen zij het „Grosse golde- ne Ehrenzeigen am bande für Verdienste an die Republiek Oesterreich". en nog bergen werk er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO' Want 'ASPRO'doel meer. 'ASPRO'maakt dat U zich prettiger voelt, fit! U kunt het werk weer aan! 2 "ASPRO--eu UtfsntuKeft fit; Kandidatenlijsten Tweede Kamer DE Van een onzer redacteuren) thans vastgestelde lijst van kandidaten voor de Tweede Ka mer van de K.V.P. laat enkele merk waardige dingen zien. Een der be kwaamste Kamerleden, mr. K. T. van Rijekevorsel, heeft namelijk wei nig kans terug te keren, door een verschuiving ten gunste van de bur gemeester van Alkemade, de heer E. J. M. Kolfschoten. De heer Van Rijekevorsel is een scherp zinnig jurist, die vooral bekendheid heeft verworven in zijn strijd voor het i der Ambonnezen. Mogelijk zal men n verkiezingen een der gekozen Kamerle den bereid vinden plaats te maken vooi de heer Van Rijekevorsel. Een ander populair Kamerlid, de dich ter Bernard Verhoeven, moet eveneens het veld ruimen door de opschuiving van mr E. G. M. Roolvink, die ongedacht veel stemmen verwierf. lechte plaats maar ook reeds op de ontwerp-lijst hebben voorts de hui dige Kamerleden W. P. G. Assmann, mr. M. I. H. Baeten, mr. F. J. H. Bachg, Roolvink (ondanks zijn persoonlijke ces) en dr. M. A. M. van Heivoort. Zij zijn echter geenszins kansloos, zeker K.VJ». ONGELUK MET SPORTVLIEGTUIG J~^E drie mannen, die 14 augustus Yard van het vorig jaar met hun sportvliegtuigje in de Schelde stort ten en daarbij om het leven kwamen, zijn niet betrokken geweest bij de diefstal van zilverstaven in Londen. Dit is duidelijk geworden uit het rap port, dat Scotland Yard dezer dagen heeft uitgebracht over de diefstal van zilverstaven ter waarde van 100.000 gulden op een Londens spoor wegstation, die vlak voor het vlieg- tuingongeluk werd gepleegd. Het zilvi i Enge naar Oostenrijk, bleek verdw in in Harwich, waar het aan boord een schip zou worden gebracht Scotland Yard heeft de gangen van de mannen tot aan het vertrek van Croydon nauwkeurig nagegaan en daar- s gebleken, dat er geen enkel ver- tussen de twee feiten bestaat. Zelf kunnen de mannen de diefstal niet heb ben uitgevoerd, aldus het rapport, bij de rijkspolitie dienst luchtvaart Schiphol binnenkwam, en het is ook loten dat zij een kist of meerdere kis met zilver in hun toestel hebben meegenomen. De enige mogelijkheid is nog. dat tij dens hei verblijf van het drietal in Lon den een afspraak moet zijn gemaakt, dat op een later tijdstip het gestolen zih zou worden meegenomen, maar hier niets van komen vast te staan Zoals bekend is het wrak van het ne< gestorte toestel, een sportvliegtuig v het type Proctor, nooit gevonden. Wel werd op 23 augustus het stoffelijk schot van J. de B. uit Rotteidam vlak bij Vlissingen uit het water gevist. Drie dagen later vond men het lijk van J K een in Nederland vertoevende Hongaar die als piloot var. het toestel had gefun geerd en de koptelefoon nog om he hoofd had Het stoffelijk overschot van G. H ui Breda werd enkele dagen later uit di I Schelde gehaald. Nadat de slachtoffers waren geidentifi Iceerd werd via Interpol aan Scotlan- t Londen verzocht een onderzoek stellen naar de horlogesmokkel, iraan het drietal zich had schuldig ïaakt. Vlak voor hun vertrek hadden getracht deze horloges te verkopen, doch slechts met gedeeltelijk succes Ds. M. Huizinga, em. pred., 82, overleden In de ouderdom van bijna 83 jaar i n Huize „Avondzon" te Velp overleden ds. M. Huizinga. emeritus predikant de Doopsgezinde Broederschap. Ds inga werd in 1876 geboren en aan- dde op 23 november 1902 te Nes (Ameland) het predikambt. In 1908 legde ijn bediening neer, maar in novem ber 1910 werd hij opnieuw predikant te Zwartsluis. In 1914 vertrok hij naar Zijpe, waar hij in 1918 zijn bediening neerlegde. Tot 1934 was hij werkzaam als ambtenaar bij de Verzekeringsraad Zijn stoffelijk overschot is heden in alle stilte gecre- of Het dagelijks bestuur der Christelijk Historische Unie heeft thans ook de kan- enlijaten definitief vastgesteld. Voor alle kieskringen zijn de eerste twintig kandidaten dezelfde; alleen de staartlijs- n zijn verschillend. De volgorde zoals de Kamerkieskringen ?ze hadden vastgesteld, heeft enige ziging ondergaan. De nummers zevoi ?gentien zijn omgewisseld, zodat de W Veldsink uit Ommen nu zeven en mejuffrouw mr E. A Haars uit Breukelen negentien is geworden. Deze isseling bleek noodzakelijk bij een hertelling van de bij de stemmingen toe gekende punten. Nederlanders naar Libye )e Wereldbank heeft een missie van elf landen naar Libyë gezonden voor een algemeen overzicht van de economie en rogramma voor economische ontwik keling. Zij begint heden haar werk en moet einde maart gereed zijn. Twee Ne derlanders. de heren G. C. W, Tergast en an Warmelo, zijn leden der missie. DE WESTERSE wereld hoeft de hoela-hoep al weer lang afgedankt, en zie. nu duikt hij op in het oosten, dat hem eerst radicaal heeft verwor pen. De Oostduitse autoriteiten heb ben hun er/et tegen dit „lichtzin nig speeltuig" opgeheven en goedge vonden, dat van eind januari af communistische hoela-hoeps in de Oostduitse winkels worden verkocht. ..De hoela-hoep." zo schrijft het Oostberlijnse bjad ..Am Abend", was reeds geruime tijd populair in Oost-Berlijn. maar tot dusver kwam dit-simpele plastic artikel steeds uit het decadente West-Berlijn." i BELICHT BERICHT winkels Joego slavische hoela- hoeps kopen. Za- de voorraad reeds uitverkocht en jong en oud wacht nu ongeduldig op nieuwe zendingen. De plastic hoepels kosten bijna acht gulden. Verder horen we nog. dat in Pan- cova, een stad 15 km van Belgrado gelegen, inmiddels de eerste hoepla wedstrijd is gehouden, georganiseerd door een studentenorganisatie, die ook zelf hoela-hoeps vervaardigt om op deze wijze de hoge studiekosten te kunnen bestrijden. Maar kijk, daarop hebben de Joegoslavische autoriteiten kritiek geleverd. „Studentenorganisaties," zo hebben ze betoogd, ..hebben een sociaal-poli tieke taak en daartoe behoort niet het maken van propaganda voor de hoela-hoep." Oud-hanselier Nederlandse Orden (Van een onzer redacteuren.) W/TEL HEEL KORT na zijn afscheid als kanselier der Nederlandse orden is zondag plotseling overleden generaal-majoor H. Koot. De gene raal, die in december vijfenzeventig jaar is geworden, is vanmiddag in Westerveld gecremeerd. De crematie, die in alle stilte plaats had, werd slechts door weinigen bijgewoond. Henri Koot werd op 29 december 1883 in Stngaradja, in het toenmalige Neder lands Oost-Indië geboren. Hij volgde de ln Soerabeja en vertrok daarna de K M A. in Breda. In 1904 werd hij tweede luitenant der infanterie, wa hij korte tijd bij het K.N.I.L. diende. Van 1911 tot 1914 volgde hij de lessen aa De afdeling 's-Gravenhage vat Ned vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd kwam gisteravond bijeen in Bnschlust oi luisteren naar de heer J. G. Nagel, die zijn betoog de titel had gegeven .Jonge nationaal-socialisten steken in Nederland de kop weer op". De heer Nagel treedt op als free-lance jour nalist en gaat aan de Amsterdamse universiteit politiek studeren. Op grond van geschriften toonde hij aan. dat do NEJO (Nationaal Europi jongerenorde) nat ionaa l-socialistisch Deze organisatie is opgericht dcior P; Schoonmama moest erbij van Tienen (S.S^officier) en Leendert Logger (lid Jeugdstorm). De programmapunten van de NEJO vertonen veel overeenkomst met die vi de Jeugdstorm, de jongerenorganisatie van de N.S.B Voorwaarden tot lidmaat schap zijn: raszuiverheid, aanvaarding der grondslag en het afleggen van belofte Verder staat de NEJO orde. discipline, nationalisme, offervaar digheid De programmapunten zijn o.m.: beoefe nen van sport, trektochten door Europi muzie't f-n /.ang, oogsthulp. De NEJO zegt op de bres te staan voo Europese eenheid, echter niet zoals de federalisten het zich voorstellen. Voorts zei «preker, dat in Oostenrijk een .-oortgeli.ike beweging bestaat die 5000 leden zou hebben. Ook werd opge merkt, dat de NEJO o.a. druk asn het leden werven is in Den Haag. Op middel bare scholen zouden biljetten worden aan geplakt. Tevens zou men bezig zijn met het organiseren van een vriendenkring voor ouderen. Aangezien spreker de leider van NEJO capabel acht een grote jeugdorga nisatie op le bouwen, noemde hij de orde een gevaar voor de jeugd. Hoewel de leider beweert dat de orde in oprich ting is. bestaat de organisatie in feite al anderhalf jaar. Spr. eiste van de over heid met de net in de hand de NEJO te verbieden. hogere krijgsschool in Den Haag. waarna »20 eervol ontslag werd verleend als kapitein. De heer Koot. die reserve- kapitein bij de generale staf werd, trad dienst 'bij het ministerie van buiten landse zaken, dad hij tot 1933 als refe rendaris diende, HIJ was hier belast met de codarin-gswerkzaamheden op dit de partement. op welk gebied hij reeds een n had verworven. Van 1929 tot 1939 de heer Koot lector Maieise taal aan de Utrechtse universiteit. In de oorlog werd de inmiddels rescrvc- generaal-majoor geworden heer Koot commandant van de binnenlandse strijd krachten. Zijn heldhaftig gedrag bezorg de hem de Militaire Willemsorde ln 1946 werd hij kanselier der Nederlandse Or als zodanig tevens voorzitter van het Kapittel der Militaire Willemsorde. In deze functies is generaal H. Scha Der hem kortgeleden opgevolgd. t generaal Koot is een Nederlander grote betekenis heengegaan. HfJ stond bekend als een zeer scherpzinnig nzaam mens, die vele vrienden had. grote bekwaamheden bleken vooral uit z(Jn kennis van de cryptografie en dc Oosterse talen. Als kanselier der orden heeft hjj zich beijverd voor meer begrip voor onderscheidingen. Vakopleiding van drie jaar voor schoenmakers De meeat ideale basisopleiding voor schoenherstellers is een driejarige datj- cursus. gegeven op de lagere technische scholen. Dit is een van dc conclusies van de commissie onder voorzitterschap van de heer A. J. A. Douw. die voor het be drijfschap voor hot schoenherstelli r- het maatschoenmakers- en het orthope disch schoenmakersbedrijf een onderzoek heeft Ingesteld naar de vakopleiding van het schoenhcrstcllersambacht Het rapport, dat richtlijnen voor de organisatie van de vakopleiding bevat, is gisteren ln de openbare bcstuursv.-i- gadcring van het bedrijfschap in Den Haag besproken en in het algemeen bleek men zich met de strekking ervan te kun nen verenigen. Het onderzoek gold speciaal het schoen- hcrstellerabcdrljf en de opleiding voor dit ambacht; in oen aanvullend rapport zal het maatBchocnmakcrs- en het ortho pedisch schoenmakersbedrijf onder do loep worden genomen. De commissie zegt verder, dat de vakopleiding zoveel mo gelijk trapsgewijze (leerling, aankom» nd gezel, gezel, patroon) dient te geschieden en dat voortgezet onderwij» voor toe komstige patroons zeer wenselijk ls als schakel tussen het lager onderwijs en de vakopleiding. Brood verkoperscursus voor kruideniers Een groothandel in levensmiddelen, de N.V F. M. Verduyn in Livse. heeft beslo ten een brood- en banketvrrknper«cur-o* te organiseren voor kruidenier» Daarmee wil men de mogelijkheid openen, dat de deelnemers aan de cursus te zijner tijd brood in hun assortiment kunnen opne men. Op het ogenblik is het zo. dat /ij wel krentencake maar geen krentenbrood mogen verkopen. Voor de cursus heeft men een leraar van de Amsterdamse bakkers-vakschool aangetrokken. Drs. E. H. van der Beugel is voor de duur v-n zijn tijdelijke funct «la speciaal adviseur van de min*W van buitenlandse zaken, de persoonlijke l i-l verleend van buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5