Houtskoolbranders Was de Nieuwe Vertaling wel echt nodig? zwoegen en zweten op de Vel uwe Rook en roet op een plek waar de tijd heeft stilgestaan eiherqolvenl Bases voor straaljagers in Indonesië Bondsrepubliek wil betaling van kijkgelden herzien prijsver!winch l/dt^/ef/e^^^f^^ Nu /tuutli Nel/e's fadé!) cfoUtfaq uoou foeu joa/( WOENSDAG 21 JANUARI 1959 r speciale verslaggever.) en van de Veluwe vliegt, het Aardhuis een open plek kunnen waarnemen, dat, voor Nederland althans, een vreemde, zo niet zeer vreemde indruk vestigt. De ene zal asso ciaties met een oeroud kraterlandschap krijgen, omdat hij kleine, donker- getinte vulkanen denkt te zien, die door pluimpjes opkringelende rook ook nog lijken te werken. De andere echter zal menen met een Afrikaanse Zoeloe-kraal te doen te hebben: een plukje hutten, waarbij vuren zijn aan gelegd om de goden van het mysterie te eren. het midden een gat wordt uitgespaard. Op die 'vloerlaag stapelen we dan koe pelvormig de planken, stammen en stob ben op. die voor de vorming van houts kool rijn bestemdHet gat in het mid den wordt hierbij gehandhaafd en ook de zijkanten worden kanalen uitge spaard.. Dat gat Is overigens de lucht koker, waarin het vuur, dat in de berg gaan woeden, wordit aangestoken... Maar dit gebeurt pas als de meiier met plaggen is afgedekt en op de luchtkoker ?en deksel is geplaatst. Het geheim van de kolenbrander is de mate. waarop hij lucht i.e. zuurstof ge legenheid geeft tot in hat binnenste van de „vulkaan" door te dringen. Voert hij te veel lucht aan, dan verbrandt het hout, dat moet verkolen; geeft hij de meiier te weinig zuurstof, dan dooft het v uit, zonder zijn taak naar behoren en verrichten. De luchtoevoer in eigenlijk ook van uur tot uur w gecontroleerd, wat Inhoudt, dat de kolenbranders dag en nacht op hun post zijn, als in het najaar, wanneer het hout 't droogst is, de meiiers branden. Over het chemische procédé, dat zich jaarlijks in de honderd vuurbergen van de firma Beekman voltrekt, weet Bhene Schuurkamp ook alles te vertellen. „Houtskool is het residu, dat van ge- carboniseerd hotit overblijft," zegt hij zonder overigens uit de Winkler Prins Beneden op de grond, op de weg, die van Uddel door de kroondomeinen voert, ziet allen er weer wat Hollandser uit. In feite merkt men niets meer van dingen, welke verbazing wekken, en als men er niet door een gids wordt heengeleid, rijdt men er zelf zonder gas te verminderen voorbij. Het stukje grond, temidden van die donkere, Veluwse bossen zon een plaats van afkap kannen zijn. Overal ziet men ongezaagd hout en stobben lig gen, hier en daar koepelvormig opgesta peld. Dit zijn dan de kraters, welke men van de tucht uit meent te zien, of de geheim zinnige Zoelo-kralen. Maar de mensen, die in die stille wereld van eenzame bos sen en zich rustig bloot stellend wild werken, noemen ze meiiers, want het zijn houtskoolbranders, die daar aan de kost proberen te komen. Een oud beroep, dat houtakoolbranden. een beroep ook. dat 9lechts In enkele bosrijke streken van ons land wordt uit- g co of end én waar geen opleidingsschool of vakcursus voor bestaat. De geheimen er van worden van vader op zoon over gedragen, geslacht in en geslacht uit en vaak eeuwen lang. Zo ook bij Uddel, waar in het gebied, dat „De Mantel" heet, de branderij van de firma Beekman is gevestigd, die de produktie van negentig procent van d Nederland gebruikte houtskool op haar naam heeft staan. Schuurkamp heten de branden daar: twee broers en een zoon Het zijn gave, pittige kerels met het vriendelijke accent van de Valuwezoom. mennen, die van hun werk houden en de rust van bos en heide uitademen. „Meer dan honderd jaar geleden is mijn familie hier ai mee begonnen", zegt Bhene Schuurkamp, die de voorman is Hout, dat w voorbestemd om verkoold te worden, kan groot van volume zijn, getuige dit stammetje, dat de meiier op moet. „Ja, spel mijn voornaam maar goed," voeat hjj er aan toe, even wan zijn cha piter afdwalend „Voor zover ik weet komt hij nergens anders voor, want ik heb hem tenminste nog nooit gehoord..." Een van Sohuurkamps voorvaders heeft het houlskoolbranden van twee Duitsers afgekeken, die zich de vorige eeuv de Veluwe vestigden. Ze kwamen ui Zwarte Woud en probeerden hier eer torham te verdienen. Of dit gelukt is. weet Bhene niet, maar hij weet wel de komst van deze twee buitenlanders het begin van een familie-traditie is ge worden. Het eigenaardige Is wel dat de opkom; van de techniek geen enkele Invloed op het houtakoolbranden heeft gehad, dit thans b(J Uddel wordt uitgeoefend. Alle handelingen worden nog op de zelfde w|jze verricht als honderd Jaar geleden. Efj 't dat op 't ogenblik een takel wordt gebruikt om de zwaarste stukken boom stam te vertillen. „Het begin van elke houtskoolhoop, dia bij ons meiier heet", verklaart Bhene Schuurkamp, „is het leggen van vloerlaagSpeciaal uitgezocht hout, dat zowel direct uit het bos als va sloop kan komen, wordit, nauwaansluitend ln een cirkel, op de grond gelegd, terwijl van motoren. De gasgenerator uit de Tweede Wereldoorlog, welke zowel in de civiele als militaire sector ward gebruikt, is hier misschien wel 't beste voorbeeld De firma Beekman kan er nog alles vertellen, want bij haar houtskool- produktie waren toen niet minder dan driehonderd werknemers betrokken De drukste periode in Uddel, waar arlijks zo'n achtduizend kubieke meter gecarboniseerd hout vandaan komt, is el najaar en het begin van de winter. In enduizenden huizen gaat dan 's nachts de kachel uit, wat betekent, dat zij de volgende morgen weer moet worden aan gemaakt. Een plotseling Intredende periode van vorst brengt de houtskoolbranders van de Veluwe ook wel eens in verlegenheid. .Heel Westland hangt dan aan de tele foon", om het met de woorden van Bhene Schuurkamp te zeggen, omdat de tuinders hun kassen met grote houtskool potten op temperatuur trachten te houden. ,ten irboni aak- i lifting onder geringe Houtskool is da reukloos en rookt niel iseren het Waarvoor wordt houtskool gebruikt? In de eerste plaats als aanmaatebrand- stof voor de kachel, in plaats van aan- maakhout dus, In het zich in Uddel be vindende bedrijf van de firma Beekman bevindt zich een zogenaamde b ree km a - uhine, waarin de brokken houtskool ge broken en gezeefd worden en op een paalde maat in zakjes gaan. Alhoewel houtskool duurder is dan maakhout kan de firma Beekman grond van haar statistieken aantonen, dat de vraag naar ,,het zwarte goud hout" na de oorlog elk Jaar groter ii worden. De toegenomen welvaart wordt hiervan als voornaamste oorzaak gezien, maar ook het feit, dat de huisvrouw de voordelen van houtskool heeft leren waarderen. Een klein handje is reeds vol doende om de haard onmiddellijk te la ten vlammen. Het mica wordt niet zwart, zoals bijvoorbeeld bij aanmaakhoout, ter wijl znch geen hinderlijke rook ontwik keld. De vestiging van steeds grotere aantal len gerepatrieerden uit Indonesië zou he gebruik van houtskool als aanmaakbrand- stof tevens hebben bevorderd. In oc 9e landen Is gecarboniseerd hout eei reed prod uk', en ln Uddel wist mer zelfs te vertellen, dat verschillende 9en, die uit Indonesië gekomen w zelf een „houtskoolbranderijtje" in hun tuintje hadden aangelegd Ook voor vele produkten Is h kool van onschatbare betekenis. Gecar boniseerd hout of poeder er van v als filtermatcriaal gebruikt In waterlei dingsbedrijven en distilleerderijen, of als brandstof b|j de bereiding van speciale staalsoorten. Continubedrijven, die In het beslt van ovens z|jn. hebben er gedui de de weekeinden behoefte aan. terwijl edelsmeden er eveneens gebruik van ken. Houtskool Is verder van belang de vervaardiging van buskruit, tekenma teriaal, kippevoer. maagreinigingstablet- In tijden van benzineschaarste kan ge- carboiuseerd hout ten slotte nog een ver vangingsmiddel zijn voor het aandrijven Samenwerking inzake kantoormachines Vier grote bedrijven in kantoormachi nes hebben na een jaar besprekingen tot een fusie besloten met het oog op de nodige grote Investeringen en de Duitse concurrentie ln de Euromarkt. Het zijn N.V. Aspa te Zaandam. N.V. Stumpel te Dordrecht, N.V. Stumpel te Breda Van Leipstg N.V. De nieuwe N.V. heeft heeft 140 man personeel. Houdstermaat schappij is de N.V. Aspa. Het kapitaal ii f 1 miljoen. Het ls de bedoeling te zijner tijd tot volledige volstorting ove gaan. De nieuwe maatschappij zal de ontwikkeling der automatisering volgen. Moet Berlage s beurs verdwijnen? De in 1903 gereed gekomen beurs van Berlage aan het Damrak te Amsterdam vertoont dermate ernstige gebreken in de fundering, dat op korte termijn de nodige voorzieningen moeten worden getroffen R en W van Amsterdam vragen de raad hiervoor een krediet van een kwart mil joen. alsmede een bedrag van ƒ25.000 voor voortzetting van de controle op en het onderzoek naar het ontstaan van scheuren in de muren van dit gebouw Een algeheel herstel der fundering zal naar schatting tien miljoen gulden ver gen. In dit verband rijst de vraag al dus B. en W of op het behoud van dit beursgebouw als symbool van de Amster damse handel en als internationaal kunst historisch monument van de eerste orde zodanig prijs moet worden gesteld, dat het verantwoord is dit bedrag uit te ge ven. Een nieuwe beurs, waarvan de bouw uit een oogpunt van exploitatie en doel matigheid aanbeveling verdient, zou on geveer f 15 miljoen kosten. Twee branden. In de Friese dorpen Rottum bij Heerenveen en Oude Leije boven Leeuwarden, habben gisteren branden gewoed. In beide gevallen werd een dubbel woonhuis door het vuur ver woest en was de oorzaak te wijten aan een defecte schoorsteen. De meiier, de vuurberg, waarin het hout wordt gecarboniseerd, wordt van de plaggen ontdaan, die de vlammen in toom gehouden hebben. Vliegramp Nabestaanden zullen worden verzorgd (Van parlementsredactie) Minister Staf (defensie) zal ook in de toekomst alles doen om de nabestaanden van hen, die op 2 januari jl. bij de vlieg ramp te Huis ter Heide zijn omgekomen bij te staan in de Itvniging van de stof felijke nood, waarin zij als gevolg van het ongeval zijn komen te verkeren. Hij heeft, voorzover dit in zijn vermogen lag. reeds alles gedaan om de nabestaanden in materieel opzicht te helpen, Op de dag van het ongeval zelf en de dag daarna heeft hij door een schadecommissaris de eerste noodzakelijke voorzieningen ter vaststelling van de schade en ter afwik keling daarvan doen treffen. Ir. Staf deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweeda-Kamerlid Scheps (soc.). In antwoord op de vraag van de heer Scheps of het juist is, dat straaljagers tijdens de begrafenis van de slachtoffers met donderend geweld over de begraaf plaats hebben gevlogen, antwoordt de mi nister, dat de squadrons van Soesterbers de opdracht hadden gekregen de begraaf plaats zelf en de omgeving daarvan te mijden. Enkele toestellen moesten echter door de weersomstandigheden bij het landen hun weg noodgedwongen buiten de directe omgeving van de startbaan kiezen. De minister betreurt het. dat, ge zien de weersomstandigheden, het vlie gen op de dag van de begrafenis niet ge heel is gestopt. Nu zijn helaas bij de lan- ddngsprocedure vliegtuigen verder dan normaal van de vliegbasis gekomen. !Uh^ülf.niinommlIimlIlflUlüüüfSüüfi Minister is voor reclame-t.v. Minister Zijlstra heeft in een intern advies aan staatssecretaris Höppener medegedeeld op economische gronden voorstander te zijn van reclametelevisie De minister meent dat de concurrentie positie van de Nederlandse industrie ge bruikmaking van dit medium noodzake lijk maakt. Uiteraard heeft hij zich ont houden van een beoordeling van het culturele aspect. De staatssecretaris zal dus zelf moeten uitmaken wat er moet gebeuren /anavond De pianist Peter Katin is solist -in een concert, dat het Radio Filharmonisch Orkest, geleid door Carl Caraguly tus sen 8 en 9 uur geeft voor de NCRV Er worden werken van Kovach, Rach maninoff on Haydn uitgevoerd. Om 9 uur neemt Herman Felderhof de luis- Minister Subandrio gaat spreken over Nieuw-Guinea worden aangelegd voor de Indonesische luchtmacht en dat de be langrijkste bestaande bases worden uitgebreid voor het gebruik van de Russische Mig-straalvliegtuigen, die Indonesië in het oostelijk blok heeft aangekocht. Voor de marimeluchtmacht wordt nabij Soerabaja een basis aangelegd, die 200 miljoen roepiah zal kosten. De lucht machtbasis op Celebes en de vliegihaven verrassende ontdekking doen Dit overkwam mij deze week, toen ik in het Zweedse Oude Testament zat te lezen in een moderne uit gave. Ik kwam daar in Gen. 36 24 de ze tekst tegen: det nar denne Ana som fan de narma kallorna i ök- nen, nar han vaktade sin fader Sibeons asnor. Dat betekent dat Ana warme bronnen vond, terwij] hij zijn vaders ezels hoedde. Dit trof mij, want, ofschoon ik het Oude Testament vrij goed ken, had ik nog nooit van het vinden van warme bronnen gehoord. Want de Statenvertaling geeft: dat is die Ana die de muildieren in de woestijn gevonden heeft, toen hij zijn vaders Zibeons ezels weidde Warme bronnen en muildieren, dat scheelt nogal wat. De muildieren had den ook weinig betekenis omdat ér van het verliezen van deze dieren niet tevoren gesproken was, zoals in het geval van Saul (1 Samuel *9 3). Men moest dus wel tot de gevolgtrekking komen dat de Israëlieten tot op dat ogenblik nooit muildieren hadden gezien en nu plotseling ontdekten dat die beesten bestonden. Toen ik echter de nieuwe vertaling raadpleegde, vond ik daar: „Dit is de Ana, die de hete bronnen in de woestijn gevonden heeft". ■ekt nzelf dal ds waarde van een vertaling, indien er zulke vergissingen in staan? Ik raadpleegde daarna de Franse Bijbel, die ook van „les sources chaudes dans le dèserf' spreekt, dus dat klopte. Ten overvloede nam ik toen de Esperanto- vertaling en dat klopte alweer, want die spreekt van „la varmajn akvojn en la dezerto". Ook de Deense ver taling heeft: de varme Kilder Orkenen. Maar voor iemand die belang stelt in taalkwesties: wai daarmee natuurlijk de zaak niet afgelopen Ik besloot mijn onderzoekingen voort te zetten en daartoe de bekende geschie denis van Jozef en zijn broeders in de verschillende talen te vergelijken. Ik nam weer een Romaanse taal (Frans), twee Scandinavische talen (Deens en Zweeds), de Nederlandse vertalingen en die in het Esperanto. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik van tijd tot tijd stomverbaasd was, maar ook dat ik nooit zozeer de noodzaak van een nieuwe vertaling heb gezien als thans. Ik wil daarvan graag enige voorbeelden In' Genesis 4 1:16 staat in de oude vertaling: „En Jozef antwoordde Farao, zeggende: Het is buiten mij: God zal door dr. F. C. Dominicus Farao's welstand aanzeggen". Hoeveel lezers zouden dit laatste begrepen hebben? De nieuwe vertaling geeft daarvoor: God zal Farao's welzijn ver kondigen. Ook dit munt niet uit door duidelijkheid. De Franse vertaling echter zegt: e'est Dieu qui donnera urte réponse favorable a Pharaon (God zal Farao een gunstig antwoord geven). Zo staat het ook in de Zweedse, Deen se en Esperanto-vertaling. Het komt mij voor dat dit veel duidelijker is Twee verzen verder lezen we, dat zeven vette koeien uit de rivier opkwamen. De oude vertaling zegt daarvan: en zij weidden in het gras. De nieuwe vertaling geeft daarvoor oevergras, d.w.z. het gras in het water staande Dit is weer veel logischer Andere bovengenoemde vertalingen spreken hier zelfs van riet. Wanneer dan Jozef raad geeft aan Farao ten opzichte van de zeven vette jaren zegt hij: „Farao doe zo, en bestelle op zieners over het land, en neme het vijfde deel des lands van Egypte ln de zeven jaren des overvloeds". De Zweedse vertaling zegt: van het vijfde deel der opbrengst. De Franse over het vijfde deel der oogsten. Ook de nieu we Nederlandse vertaling gaat in deze richting Daar staat, hoewel nog niet zo duidelijk als in de genoemde ver talingen: Farao doe ook dit: hij stelle opzichters over het land aan en heffe van het land in Egypte een vijfde, in de zeven jaren van de overvloed. De Esperantovertaling die meestal door duidelijkheid uitmunt, zegt: een vijfde deel van alle produkten van het Egyp tische land. Wanneer we nu tot Genesis 42:1 komen, lezen we daar in de O.V. „Toen Jakob zag dat er koren in Egypte was, zo zeide Jakob tot zijn zonen: „Waar om ziet gij op malkander7" Ook al weer een vraag die we wel kunnen be grijpen, maar die toch niet al te dui delijk is. De N.V. zegt: Waarom ziet gij elkander aan! Het Zweeds heeft echter: Waarom staan jullie daar zo radeloos? Dit is weer veel helderder. Soms geeft de O.V. een enigszins ver keerd beeld. In Genesis 42: 11 zeg gen Jozefs broeders tot hem: wij allen zijn eens mans zonen; wij zijn vroom Maar tegenwoordig betekent vroom toch wel iets anders dan hier is be doeld. De N.V. geeft: Wij zijn eerlijke lieden. Het Frans zegt: Nous sommes sincères (Wij zijn oprecht) wat in dit verband misschien nog juister i» Wanneer de broeders tot hun schrik be merken dat hun koopsom in hun zak ken ligt, wordt dit in de O.V. zo weer gegeven: „Toen ontging hun het hart". De N.V. zegt zeer terecht: „Toen ont zonk hun de moed". De Esperantover taling zegt; Toen werden hun harten ontroerd. Als Jakob zijn zonen op nieuw naar Egypte zendt, geeft hij hun het bevel het geld dat zij in hun zak ken hebben gevonden, mede terug te nemen, want zegt hij: „misschien is 't een feil". Maar feil betekent thans heel wat anders dan hier bedoeld is. De N.V, geeft dan ook terecht deze plaats zó weer: „Misschien was het een ver gissing". Ook de - andere vertalingen zijn het hiermee eens. Ik heb, naar ik meen, voorlopig aange toond dat de Nieuwe Vertaling zeer veel duidelijker is dan de Oude en hoewel de statigheid van de Bijbel taal daaronder hier en daar misschien wat geleden heeft, kan toch niet ont kend worden, dat de verstaanbaarheid erbij heeft gewonnen. In het volgende deel van dit betoog zal ik nog enkele merkwaardige wijzigingen aangeven. Polonia te Medan zullen den vergroot. De Indonesische minister van buiten landse zaken zal op 8 februari gebruik maken van de uitnodiging van zijn Aus tralische ambtgenoot Casey om Australië te bezoeken. Hij zal Nieuw-Guiqea, het Colomboplan, uitwisseling van studenten en culturele betrekking bespreken. Premier Djuanda zal zaterdag de rege ringscommissie voor buitenlandse kapi taalinvesteringen instellen. Voorzitter wordt minister van nijverheid Ingkiri- wang, vice-voorzitter minister van finan ciën Sutikno Slamet, leden minister van buitenlandse zaken Subandrio, van handel Rachmat Muljomiseno, van arbeid Sam- jono, gouverneur van de Bank Indonesia Luikman Hakim en directeur van het nationaal planbureau Aid Budiardjo. I De VARA begint zellige muziek en nog eens luisterei gesprek over de m verwisseling" van hard Fede: om 8.15 uur met ge- om 8.55 uur kunt u i naar het vrouwen- an. Het hoorspel „De Milo Dor en Rein- wordt om 9.35 uur Na het weekjournaal van de NTS kunt u kijken naar een televisiespel van de NCRV. Het is „De onschuldige" van Fritz Hochwalder, in vertaling van Wim Kubbenga. Ds. J. Langstraat uit Vorden spreekt de dagsluiting. Tips uit het buitenland Uit de Victoria Hall in Genf relayeert de Duitse zender 88.8 MHz een Zwit sers Symfonieconcert, gedirigeerd door Wolfgang Sawallisch, Op het program ma staan werken van Purcell, Martin en Dvorak. Tussen half negen en Het hoorspel, dat Brussel Vlaams o 8 uur uitzendt heet „Balthsar" en geschreven door H. Renfisch (324 n Programma voor morsjen DONDERDAG 22 JANUARI 1959 746 kc/s. AVRO: 7 00 7 20 Gram. VPRO: 7 50 Da; ng AVRO 3 00 Nws 8.15 Rally Vi Carlo 8 21 Gram 9 00 Gym 35 Wate: am 10.50 V .00 Kookpraatje 11.15 Radio Philh ork "11.50 Gram 12.00 Dsnsmuz 12.30 Li en tuinbouwrneded 12.33 Zang en p 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus 13.00 Nwi 13.15 Meded of gram 13.55 1 3 20 Metropol; j wen wens 14.35 Zijn lorepel 15.15 V t vijf 17.00 V 1007 kc/s. KRO Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7.40 Gram 7,45 Morgengebed en Ut kal 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d huisvrouw 9.36 Wate rat 94 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10.30 Morger dienst KRO: 11 00 V d zieken 11.46 Gewijd muz 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Grai 12.25 V d boeren 12.30 Land- en tuinbouw meded 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.1 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13 45 Kooi zang NORV14.00 Kamerork 14.46 Grai 15.15 Metropole ork 15.45 Kamerkoor 16 Bijbeloverdenkdng 16.30 Altviool en pian 17 00 V d jeugd 17.30 Gram 17 40 Beursbe 17 45 Promenade-ork. 18.15 Sportrubriek 18 30 Lichte >claal perspectief 19 00 N" Op de 19.30 Radi Pol caus 20.00 Gevar progr leken parade 22.10 Orgelconc 22.45 Avondoverdenking 23 00 laaisportuitsl 23.20—24.00 :ogr, NTS: 20.00 Jou' TWEE MERKWAARDIGE BEPALINGEN in de betaling van televisii kijkgelden in, West-Duitsland hebben de aandacht getrokken van de minister van Posterijen. De ene is het feit dat er voor televisiebij dragen geen scheiding wordt gemaakt tussen kijk- en luistergelden, maar dat daar voor één heffing geldt, zodat kijkers die geen radiotoestel bezitten maar wel een televisie-apparaat, toch ook luisterbijdragen moeten geven. Wel is het mogelijk alleen luistergeld te betalen, maar voor die éne bijdrage mag men dan zoveel radiotoestellen in "huis hebben als men wil. Deze toe standen eisen herziening. De laatstgenoemde bepaling zou niet zo zwaar wegen, als er voor televisie geen andere regeling gold: hiervoor moet nl. wel per toestel kijkgeld worden be taald. Nu komt het in een gewone huis houding niet zo erg vaak voor dat er meer dan één ontvanger ln huis is, maar wel is dat meermalen het geval in grote gebouwen, in restaurants hotels, Jeugdhuizen e.d. Dat hier een onbillijkheid ln schuilt, voelt de minister van de Bondsrepu bliek wel aan. Beide gelaakte bepalin gen stammen nog uit de begintijd van de televisie. Zodra iemand een televisie- ontvanger aanschafte, werd het kijkgeld samengevoegd met de luisterbijdrage tot één afgeronde som. Langzamerhand werd die som automatisch geheven, maar nu bl|jkt het voor tc komen dat men, vooral in jonge gezinnen, geen radio bezit maar wel een televisietoestel. Aan gezien er geen wettelijke bepaling Is die het mogelijk maakt alleen kijkgeld te betalen, moet die cr nu wel komen. De tweede regeling die de minister (zulks in overleg met de omroeporgani saties) wil toepassen, valt minder in de smaak bij bet publiek, want een tweede radiotoestel is er nogal eens in het huis ofin de wagen. Wordt er voor ieder toestel luistergeld geheven, dan zal dat ln totaal hee] wat meer in het laatje brengen en dat zou de omroeporganisa ties welkom zijn. Intussen is de Bondsrepubliek al zo ver, dat er tevens gedacht wordt ove: algemene herziening van de kijkgel den. West-Duitsland is niet ver mee: af van een miljoen betalende kijkers. Is dat miljoen bereikt, dan wil de mi nister ontheffing van kijkgeldbetaling geven op sociale gronden, met verstande, dat beneden een bepaalde grens van inkomen (welke uiteraard zeer laag wordt gesteld) ontheffing van betaling kan worden aangevraagd. Een dergelijke regeling voor radiogel- den bestaat al, evenals trouwens in oni land het geval is. Maar de minister gaat nog verder: wanneer er 1,3 miljoen toestelbezitteri z|)n geregistreerd, zal de k||kb|jdrage mogelijk worden verlaagd. Op het ogen blik betalen de West-Duitsers 80 mark per jaar voor radio en televisie samen. De kijkgelden zijn niet de enige bron van inkomsten voor de televisie: er zijn al gedeelten van de Bondsrepubliek waarin men een half uur commercdële uitzendingen per dag geeft en met in gang van 1 mei a.s. zullen bijna alle zenders 's avonds tussen 7.30 en 8 uur reclame-uitzendingen geven. Ook deze inkomsten spelen een rol bij mogelijke verlaging van de kijkgelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4